Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Filme psihologice (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=90059)

aayana 16 Jan 2007 21:47

Filme psihologice
 
Care vi s-au parut cele mai tari filme psihologice? Hai sa zicem din categoria "mistery" sau "drama".

Cateva exemple: Seven (cu Brad Pitt si Morgan freeman), The ninth gate (Johhny Deep), American Beauty etc.

Sunt convinsa ca cele spuse de mine nu sunt neaparat si cele mai bune insa exact asta astept de la voi. Nu de alta dar intentionez sa ma si uit la ele! Asta dupa ce trec pe la IMDb, of course :happy:

Pitbull 17 Jan 2007 01:13

"Spellbound", Alfred Hitchcock, cu Ingrid Bergman, Gregory Peck, Leo G. Carroll

aayana 17 Jan 2007 12:10

l-am gasit
 
Acum ma uit sa vad cam despre ce este vorba..

The head of the Green Manors mental asylum Dr. Murchison is retiring to be replaced by Dr. Edwardes, a famous psychiatrist. Edwardes arrives and is immediately attracted to the beautiful but cold Dr. Constance Petersen. However, it soon becomes apparent that Dr. Edwardes is in fact a paranoid amnesiac impostor. He goes on the run with Constance who tries to help his condition and solve the mystery of what happened to the real Dr. Edwardes.

Pitbull 17 Jan 2007 13:21

Secventa psihanalizei - visul cu decoruri de Dali, wow!!! :love:

Andy69 17 Jan 2007 13:49

Sunt multe tari psiho: Tacerea mieilor, Forest Gump... In general orice film bun are o doza serioasa de psihologie. Daca vrei insa ceva cool legat de relatiile de familie try "O familia geni(t)ala" aka "The Royals Tenenbaums".
Uite si Training Day pe care i lam recomandat lui Pitbull recent are psycho-fakin-ology. from my niggas.

Dea_Tofog 17 Jan 2007 19:47

Memento, Mulholland Dr., Donnie Darko....

aayana 18 Jan 2007 09:57

Numai ce am descarcat "Persona" a lui Bergman insa nu gasesc o subtitrare care sa se potriveasca bine :(

aayana 18 Jan 2007 10:03

Am in vedere "Memento", e posibil sa-l mai fi vazut dar asta patesc cei care nu tin minte titlul,nu?
Asa am patit cu Gattaca si cu Good will hunting. Stiam despre ce e vorba in film dar nu stiam cum se numeste... Asta e, nobody's perfect, nu? :)

aayana 18 Jan 2007 11:09

Pitbull
 
pls, more explicite?

Andy69 18 Jan 2007 14:06

Originally Posted by aayana:

Am in vedere "Memento", e posibil sa-l mai fi vazut dar asta patesc cei care nu tin minte titlul,nu?

Fraza asta e absolut criminala. cu uitatu titlului acestui film memorabil despre un uituc. hahahahaha. Aye aye aye aayana. u r hot honey.

aayana 18 Jan 2007 15:30

mda..
 
Nu am vazut Memento, e clar ;p In schimb mai erau cateva in lista acolo pe care le-am vazut dar titlul nu imi spunea asta :? Abia dupa trailer, ata ete!
Astept alte propuneri de filme psihologice, hai, fie si sageti, reprosuri. etc. Nu ma laud ca sunt mare cinefil, mai am multe de vazut/aflat :)

aayana 18 Jan 2007 15:34

Mulholland Dr.
la asta ma refeream! mie mi s-aparut mai degraba comedie

Dea_Tofog 18 Jan 2007 18:10

Originally Posted by aayana:

Mulholland Dr.
la asta ma refeream! mie mi s-aparut mai degraba comedie


ultimul sfert d ora din film face toti banii...

cat despre Memento... mi se pare un film aboslut incredibil, f bine realizat...

Andy69 19 Jan 2007 18:40

Re: mda..
 
Originally Posted by aayana:

Astept alte propuneri de filme psihologice, hai, fie si sageti, reprosuri. etc. Nu ma laud ca sunt mare cinefil, mai am multe de vazut/aflat :)

pai acu ai propuneri. nu era sageata ma era o lauda. putini oameni sunt mari cinefili, relax.

aayana 19 Jan 2007 18:53

;)
 
ok, ok
now I'm feelin' much better.

Urmeaza sa ma uit la Fahrenheit 451, imi fac timp pentru el :P

aayana 20 Jan 2007 22:08

As vrea denumirea in engleza pentru Scara lui Iacob.
O sa caut si "Pi", am vazut trailer si mi-a placut. Pe restul le-am vazut deja, super filme, merci :)

Supastar 21 Jan 2007 13:52

Originally Posted by aayana:

As vrea denumirea in engleza pentru Scara lui Iacob.

Jacob's Ladder... duh!!!

aayana 21 Jan 2007 17:58

pai..
 
Ma gandeam ca poate are alt nume..

Dea_Tofog 24 Jan 2007 20:46

ah, Jacob's Ladder... superb film. :love: :love:

aayana 25 Jan 2007 13:53

Asta,nu?
http://www.imdb.com/title/tt0099871/
Am vazut ca mai era si partea a doua.


All times are GMT +2. The time now is 08:48.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.