Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Oscar (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=255)
-   -   Filme care ar fi meritat Oscarul (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=98067)

DragonMaster 22 Jun 2011 18:40

Filme care ar fi meritat Oscarul
 
Aici puteti enumera filmele care dupa parerea voastra ar fi meritat oscarul si au fost subapreciate de critici.
Incep eu primul sa enumar un film care ar fi trebuit sa castige un Oscar iar filmul se intituleaza:The Boy in the Striped Pyjamas(2008)

FlorinMovieFreak 23 Jun 2011 16:31

The Great Debaters (2007)

Gebeleizis 23 Jun 2011 19:41

Trainspotting (1996)

White1 24 Jun 2011 22:48

Nu a fost subapreciat, dar mi-as fi dorit ca There Will Be Blood sa ia Oscaru. Si American History X. Si Edward Norton pentru rolul din American History X. Si pentru cel din Primal Fear:D .Gata.

Gebeleizis 25 Jun 2011 10:10

Originally Posted by White1:

Nu a fost subapreciat, dar mi-as fi dorit ca There Will Be Blood sa ia Oscaru. Si American History X. Si Edward Norton pentru rolul din American History X. Si pentru cel din Primal Fear:D .Gata.

Si eu spun ca Edward Norton merita Oscarul pentru prestatia din American History X.

danonino 25 Jun 2011 10:56

Sa vedeti 25th hour, film cu Edward Norton, care joaca senzational.

loud.rocks 25 Jun 2011 15:47

Fargo mi se pare unul dintre cele mai neindreptatite filme nominalizate la Oscar.

Cat despre anul 2007, cred ca a avut loc unul din cele mai echilibrate dueluri de pana acum. Eu nu prea fac diferenta (din punct de vedere calitativ) intre No Country for Old Men si There Will Be Blood. Desi inclin usor spre No Country, ambele filme mi s-au parut geniale.

Igor12 25 Jun 2011 16:23

Personal consider In The Name Of The Father si The Shawshank Redemption filme dureros de nedreptatite

White1 26 Jun 2011 14:26

Originally Posted by loud.rocks:

Fargo mi se pare unul dintre cele mai neindreptatite filme nominalizate la Oscar.

Cat despre anul 2007, cred ca a avut loc unul din cele mai echilibrate dueluri de pana acum. Eu nu prea fac diferenta (din punct de vedere calitativ) intre No Country for Old Men si There Will Be Blood. Desi inclin usor spre No Country, ambele filme mi s-au parut geniale.

De acord, de asta am si zis ca There Will Be Blood nu a fost subapreciat. Doar mi-a placut mie (mult) mai mult.

marcusARCUS 26 Jun 2011 20:59

Scott Pilgrim VS The World
Inglourious Basterds
Reservoir Dogs
Pulp Fiction
The Wild Bunch
The Big Lebowski
Raising Arizona
Akahige(pentru interpretare cel putin)

alali 26 Jun 2011 23:51

Originally Posted by marcusARCUS:

Scott Pilgrim VS The World
Inglourious Basterds
Reservoir Dogs
Pulp Fiction
The Wild Bunch
The Big Lebowski
Raising Arizona
Akahige(pentru interpretare cel putin)


De ce? Sincer mie mi s-a parut unul dintre cele mai proste filme pe care le'am vazut. ¨Dude¨ !
Sa spui cacat si f*t la fiecare replica nu mi se pare ca e ceva iesit din comun...

nu stiu ce sa spun..., dar Oscar... Nici gand!ª

Gebeleizis 27 Jun 2011 01:10

Originally Posted by alali:

Originally Posted by marcusARCUS:

Scott Pilgrim VS The World
Inglourious Basterds
Reservoir Dogs
Pulp Fiction
The Wild Bunch
The Big Lebowski
Raising Arizona
Akahige(pentru interpretare cel putin)


De ce? Sincer mie mi s-a parut unul dintre cele mai proste filme pe care le'am vazut. ¨Dude¨ !
Sa spui cacat si f*t la fiecare replica nu mi se pare ca e ceva iesit din comun...

nu stiu ce sa spun..., dar Oscar... Nici gand!ª

Te inseli, alali. The Big Lebowski este deja un film clasic, de referinta in istoria genului. Un film foarte bun, cu un simt special al umorului. Este unul dintre filmele in care trebuie "sa citesti printre randuri", ceea ce nu ai reusit sa faci, dupa cum observ.

larinho80 27 Jun 2011 08:47

Once upon a time in America, Raging bull, The Thin Red Line

Gebeleizis 27 Jun 2011 11:38

Originally Posted by larinho80:

Once upon a time in America, Raging bull, The Thin Red Line

Raging Bull cu siguranta merita Oscarul. Ca si prestatia lui Joe Pesci din acest film, de altfel.

andreyuzzu 27 Jun 2011 23:57

2001 A Space Odyssey , A Clockwork Orange , Blade Runner , The Thin Red Line , The Elephant Man , Fargo.

FlorinMovieFreak 28 Jun 2011 02:32

Blood Simple. (1984)

Kriss_Kringle 28 Jun 2011 22:49

Originally Posted by FlorinMovieFreak:

Blood Simple. (1984)


Unul din cele mai supraapreciate filme facut de supraapreciatii frati Coen.Mi s-a parut un film facut pt TV mediocru si nimic mai mult dupa umila mea parere.

andreyuzzu 29 Jun 2011 00:01

Fratii Coen supraapreciati? WTF dude...Fargo , No country for old men , The Big Lebowski , Miller's Crossing sunt filme mari de tot pe care nu ai cum sa le uiti vreodata.

alali 29 Jun 2011 01:02

Originally Posted by Gebeleizis:

Te inseli, alali. The Big Lebowski este deja un film clasic, de referinta in istoria genului. Un film foarte bun, cu un simt special al umorului. Este unul dintre filmele in care trebuie "sa citesti printre randuri", ceea ce nu ai reusit sa faci, dupa cum observ.


Probabil ca da, probabil ca nu. Nu stiu in ce masura esti tu in masura sa judeci. Tu care ai alaturat Titanicul cu filme capodopere dandu-le 10, sau Terminator cu Crash cu ice age sau Training Day

Tot tu dai unui film ca ... Heat spre exemplu, nota 6! ..:-O . .Meet Joe Black primeste banuiesc ca, apeland la indulgenta 6 nu?!

PS. Si atacurile la persoana nu iti fac cinste. Eu am vb strict de parere. Nu te-am caracterizat cum ca esti cumva sau altfel; ci doar am scris ca nu impartasesc aceeasi opinie.

Kriss_Kringle 29 Jun 2011 01:05

Originally Posted by andreyuzzu:

Fratii Coen supraapreciati? WTF dude...Fargo , No country for old men , The Big Lebowski , Miller's Crossing sunt filme mari de tot pe care nu ai cum sa le uiti vreodata.


Dintre cele mentionate mai sus mi-a placut No Country for Old Men(de departe cel mai bun film al lor) si Miller's Crossing.Restul au fost ok...


All times are GMT +2. The time now is 02:14.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.