Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Horror (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=249)
-   -   Top 10 Filme Horror (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=91074)

yURy 05 Jul 2007 23:44

Top 10 Filme Horror
 
Care sunt pentru voi cele mai bune zece filme horror. Incep eu :

10.A Nightmare On Elm Street (1984)
9. The Thing (1982)
8. The Texas Chain Saw Massacre (1974)
7. Jaws (1975)
6. Night of the Living Dead (1968)
5. The Exorcist (1973)
4. Alien (1979)
3. The Shining (1980)
2. Psycho (1960)
1. Halloween (1978)

si alte filme bune mai sunt : Pet Sematary (1989), The Haunting (1999), Rosemary's Baby (1968), Poltergeist (1982), It (1990), The Ring (2002), seria Evil Dead (1981 - 1992)

razvan-gabriel 01 Aug 2007 18:53

1. The Thing
2. restul

...printre cele enumerate mai sus cred ca merita mentionata si seria Hellraiser, in special 1, 2, 4, 5, 7...

techn0yd 05 Sep 2007 18:03

da HALLOWEEN (1978) cred si eu k merita locul 1 dar nu ai mentionat de SILENT HILL care are un scenariu destul de original , nu crezi sau nu l-ai vazut? 8) 8) 8)

seven7seven 05 Sep 2007 22:01

Originally Posted by techn0yd:

da HALLOWEEN (1978) cred si eu k merita locul 1 dar nu ai mentionat de SILENT HILL care are un scenariu destul de original , nu crezi sau nu l-ai vazut? 8) 8) 8)


Numa original nu-i.. :lol: :lol:
Silent Hill a fost o incercare (esuata) de a stoarce bani de pe seama japonezilor, care au imprimat jocurilor video din seria Silent Hill, simboluri din horror-ul japonez, povesti de speriat copii, umor britanic (negru, rosu) si gore american. SH (jocurile, despre ele-i vorba), sunt un cumul enorm de referinte. De la King pana la Kubrick,de la Poe pana la Lynch; ai fi uimit sa vezi unde te duce explorarea universului SH. E un film horror, unul al naibii de bun, pe care-l traiesti pe viu, impreuna cu personajele.

Filmul, filmul e o nenorocita de parodie americanizata, la fel ca si The Ring, la fel ca si The Grudge.

Scenariu original? De fapt, ce-au facut? Au luat frumusetea lui Keiichiro Toyama si-au ciopartit-o, au adaugat din scenariile urmatoarelor jocuri, au carpit de la ei unde nu era destula drama, au amestecat cu sange si cu un Pyramid Head care arata ca un idiot (rolul lui, in SH2 - e unul extrem de complex - nu e plin de sine si omoara pe oricine fara motiv; el este intruchiparea regretului eroului principal; e forma lui de auto-pedepsire si auto-invinuire pentru moartea.. mai bine aflii singur.. ;)).

Scenariu original.. :hmm:

Windom 06 Sep 2007 08:15

Total de acord cu seven......Am auzit ca hienele de la Hollywood ar avea de gind sa faca un remake si dupa Cannibal Holocaust :sick:

seven7seven 06 Sep 2007 18:31

Originally Posted by Windom:

Total de acord cu seven......Am auzit ca hienele de la Hollywood ar avea de gind sa faca un remake si dupa Cannibal Holocaust :sick:


O sa-l faca in intregime cu CGI (si-o sa apara speculatii in presa americana, cum ca au fost folosite cadavre adevarate, si proteste de la asociatii pentru protectia animalelor), o sa-i adauge o poveste de dragoste, explozii, si-o sa il convinga pe Van Dame sa revina la actorie, ca sa joace rolul soldatului din experimentul genetic esuat (de pe insula vecina), care o sa-i salveze pe toti, si la sfarsit o sa innebuneasca si-o sa se puna pe omorat (moment in care se opreste pelicula, cu un fade spre negru cu ochii lui VD in prin plan, manat de nebunie mai ceva ca Nicholson in The Shining; evident, Cannibal Holocaust 2).

cornel 12 Sep 2007 09:23

Alien I din 1979 mi se pare cel mai bun film horror pe care l-am vazut.
Il revad mereu cu placere si savurez suspansul creat de Ridley Scott. Din pacate nu am vazut nici un alt film horror care sa se ridice la nivelul lui. Astept recomandari...

Windom 12 Sep 2007 09:35

THE SHINNING al lui Kubrick cred ca ramine cel mai bun si unul dintre cele mai scary, in acelasi timp. Si Alien e un horror cult dar nu se ridica totusi la nivelul celui mentionat mai sus.
Mai recent, THE BLAIR WITCH PROJECT mi s-a parut un horror foarte bun, chiar daca s-a facut mult misto pe seama lui. E foarte realist si iti ramine multa vreme in minte dupa ce l-ai vazut prima data.
Intr-un fel te sperie mai tare decit Alien, deoarece teroarea e nevazuta si iti poti imagina tu ce-i mai rau, pe cind in Alien, dupa ce vezi monstrul, impactul se mai diminueaza. Ramine totusi o serie cult (primele 3 cel putin).

lady_mystyque 12 Sep 2007 11:26

oh you don't really man The Blair Witch Project do you?????? :shock:
a fost cea mai crunta plictiseala din viata mea!!!!.. aproape am adormit la el... si era unu noaptea cand m-am uitat la el singura in toata casa ! deci aveam toate premisele necesare! dar rezultatul a fost :sick:
sory!

Windom 13 Sep 2007 17:13

Mi-a placut Blair Witch pentru ca a venit cu ceva original in peisajul filmelor horror dominat de o groaza de filme trase la indigo. Nu m-am plictisit deloc la el, probabil ti s-a intimplat asta deoarece preferi ceva de genul TEXAS CHAINSAW MASSACRE (care mi-a placut si mie, recunosc) sau alte filme cu multa risipa de singe si adrenalina...
Blair witch 2 e intr-adevar un rebut si nu merita sa pierzi vremea cu el, dar originalul mi s-a parut un film bun.
Poate mai sint si altii de aceeasi parere cu mine. :)

lady_mystyque 13 Sep 2007 23:18

nu-s nicic pe genu texas chainsaw ma plic aproximativ si la alea pt ca sunt stupide adik de la atatea capete/oameni taiati ma ia cu somn... dak am chef de taiat oameni ma duc la fac si fac practica pe morti! :love: :P
mi-a placut in schimb the ring!

Lucky Luciano 15 Sep 2007 01:21

Kairo (Pulse)
The Woman in Black
Tetsuo
Kitchen Sink
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man)
Videodrome
Spider Baby or, The Maddest Story Ever Told
Hardware (M.A.R.K. 13 )
Trouble Every Day
Session 9

jimi-jazz 31 Oct 2007 23:03

1.The Shining
2.Psycho
3.Jaws

............

Cazeemeer 01 Nov 2007 23:35

Originally Posted by jimi-jazz:

1.The Shining
2.Psycho
3.Jaws

............

Nu e chiar un top 10, nu?
Si personal nu sunt incantat de The Shining. Desi imi place Kubrick, detasarea lui tipica nu se preteaza extraordinar la genul horror. Desi filmul are scene creepy, per total n-are impactul adecvat.

Senseless 21 Apr 2008 18:23

A Tale Of Two Sisters
 
vad ca nimeni nu mentioneaza de filmele japoneze, considerate somitati apartinand genului horror

un film horror care merita vazut de 1000 de ori este "A Tale Of Two Sisters" (2003)

Senseless 21 Apr 2008 18:26

in sfarsit intalnesc o pers caruia nu i-a placut filmul The Shinning...

EgOisM 22 Apr 2008 19:08

The shining -cea mai mare porkrie...

dar am un top 10;)):
10.el orfanato
9.the grudge
8.the omen
7.dark water
6.the mist
5.the amytyville
4.the eye
3.fragile
2.the ring
1.the others

StefanDo 23 Apr 2008 10:09

senseless, avatarurile trebuie sa aiba maxim 100 de pixeli latime.

avatarul tau era mult prea mare, ti l-am sters

Senseless 23 Apr 2008 14:48

StefanDo asta sper ca e buna :P

StefanDo 23 Apr 2008 15:13

asta e prea mica, nici macar un pixel n-are :P


All times are GMT +2. The time now is 21:19.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.