Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Oscar (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=255)
-   -   Overrated Oscars (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=95289)

Pauline Kael 27 Mar 2009 16:58

Overrated Oscars
 
Sa scriem despre cei care au primt Oscarul(pariez ca sunt cel putin jumatate din ei) care au primit Oscarul the easy way.
Am revazut " Good Will Hunting" si tot timpul scenariul tinerilor Damon si Afflek mi s-a parut o schita o incercare.A luat Oscarul in 1997.De atunci au mai avut una,maxim doua incercari de succes,cat de cat.Cumva rasuflat,si uluitor ca si Robin Williams a bagat unul in buzunar(mi se pare ca n-a fost prea incantat) pt replicile alea rasuflate,parca ar fi fost puzzle-uri din diferite filme.
Nicole Kidman pt "Orele" nu mi-a transmis nici o emotie,doar un nasoi mare care ocupa juma' de ecran,o caricatura a Virginiei saraca- daca ar fi vazut filmul s-ar fi singura ucis mai repede.
Astia sunt asa,doar de curand.

miercuri 27 Mar 2009 22:31

Ai uitat (s-au n-ai uitat, dar n-ai pomenit) fix anul trecut ca a luat Diablo Cody Oscarul pentru scenariu, pentru Juno!!! Juno care include printre multe alte ineptii replica "I'm on my hamburger phone" ... oribil

edit: simt nevoia sa dau un copy paste la niste quote-uri care ma ingrozesc:
Quote:

Leah: Yo Yo Yiggady Yo.
Juno MacGuff: I'm at suicide risk.
Leah: Juno?
Juno MacGuff: No, it's Morgan Freeman. Do you have any bones that need collecting?
Leah: Only the one in my pants...
Juno MacGuff: I'm pregnant.
Leah: What? Honest to blog?
Juno MacGuff: Yeah. Yeah, it's Bleekers.

niciun adolescent american, oricat de cool, nu vorbeste spontan in halul asta.

corinka 28 Mar 2009 00:12

Acum doi ani a castigat "Cartita", dar nu mi s-a parut ca a meritat. "Babel" a fost mult mai interesant, deosebit. "Cartita" a fost bun, dar n-a avut ceva special, care sa-l scoata in evidenta, cum a fost "Babel".

Pauline Kael 28 Mar 2009 10:39

Originally Posted by miercuri:

Ai uitat (s-au n-ai uitat, dar n-ai pomenit) fix anul trecut ca a luat Diablo Cody Oscarul pentru scenariu, pentru Juno!!! Juno care include printre multe alte ineptii replica "I'm on my hamburger phone" ... oribil

edit: simt nevoia sa dau un copy paste la niste quote-uri care ma ingrozesc:

niciun adolescent american, oricat de cool, nu vorbeste spontan in halul asta.

Ai dreptate,Juno e o mizerie,si actrita la fel,pas.O sa mai caut,of course,(I could be wrong)exemple,incepand cu Golden Hollywood al anilor '30,'40,'50.Ca si aia au luat multe Oscaruri cam dijeaba.

buticut 28 Mar 2009 13:49

Din punctul meu de vedere,cele mai nemeritate Best Picture Oscars au fost pt Braveheart, Dances with Wolves,The Departed si Rocky, astea mi-au venit repede in minte... The Departed e un film so-and-so comparat cu celelalte filme ale luI Scorsese,dar parca vad ca Shutter Island-ul de anul asta ii va fi superior si nu va castiga...Cum e si Academia asta...tot ii ignora,pana ajung sa le dea Oscaruri pentru intreaga cariera de fapt si nu pentru filmul in sine. Eu tot astept un Oscar pentru Sidney Lumet...omul asta la 84 de ani inca face filme de actiune,nu stiu ce mai vor de la el,au avut atatea oportunitati.

Juno...bleah. Urasc tentativele astea de smart-ass dialogues, mi se par deplasate si n-au nici un strop de naturalete. Tot ce au facut a fost sa inveleasca o tema de actualitate de care majoritatea deja ne-am saturat intr-un ambalaj mai good looking. Degeaba arunci pe acolo niste replici cool, conteaza mai mult cine si cum le spune. Prefer un limbaj simplu si accesibil,atata timp cat este spot-on. Cum face Gary Oldman de exemplu in Leon...."EEEE-VERRRRY-OOONE!"-ul lui e un classic :D.

Liviu- 28 Mar 2009 14:02

Oscar "The French Connection" in fata lui "A Clockwork Orange" al lui Kubrick. De acord si cu "Rocky" in fata filmelor "Network"/"All the presidents men"/"Taxi Driver". In fata lui "The Departed" cel mai mult as fi preferat "Letters from Iwo Jima". O sa vad in curand filmul dupa care s-a facut "The Departed". Sunt curios daca acel film a fost facut atat de prost incat nu a avut nici macar o nominalizare si Departed a castigat chiar la cel mai bun film.

miercuri 28 Mar 2009 15:48

Anul cu The Departed a fost tare sec, cred ca Babel mi s-a parut atunci cel mai slab film nominalizat, un cross-over intre Crash si Amores Perros, la o scara ceva mai mare :P chiar m-am bucurat ca nu a luat.

buticut 28 Mar 2009 23:15

Am uitat de "How Green Was My Valley" BP Winner in acelasi an in care mai concurau The Maltese Falcon si Citizen Kane si de Shakespeare in Love, pe care il mai mentionasem in alta parte...

Pauline Kael 29 Mar 2009 18:39

Dar ce ziceti de
LOTR
Titanic
Heartbreak Ridge
Escape from Alcatraz
The Outlaw Josey Wales
The good, the bad and the ugly
For a few Dollars more
Fistfull of dollars
Shakespeare In Love
Crash...?

Liviu- 29 Mar 2009 19:22

Originally Posted by Pauline Kael:

Dar ce ziceti de
LOTR
Titanic
Heartbreak Ridge
Escape from Alcatraz
The Outlaw Josey Wales
The good, the bad and the ugly
For a few Dollars more
Fistfull of dollars
Shakespeare In Love
Crash...?


LOTR mi-a placut. Ca film fantasy este excelent daca sarim cu vederea peste replicele "O, Sam!/ O, Frodo!" care abunda in finalul ultimului film al trilogiei. Primele doua parti mi-au placut mai mult si culmea e ca cea de-a treia a luat Oscarul si in fata lui Mystic River care mi s-a parut mai bun.

Titanic e un film bunicel, dar ce e cu cele 11 Oscar-uri castigate nu inteleg. E un film de Box Office si nimic mai mult.

The good, the bad and the ugly e ok, dar cam atat. Mult mai mult mi-a placut Once upon a time in the West al aceluiasi Sergio Leone.

Shakespeare in Love e simpatic, dar nu cred ca merita Oscar. Saving Private Ryan si La vitta e bella mi s-au parut cu mult peste acesta.

Crash cred ca si-a meritat premiul. Bine executat insa nu i-am putut suporta pe Bullock si Fraser, mi s-au parut atat de falsi...

Dar Chicago? Parca mult mai bun a fost Pianistul lui Polanski...

Suspect de bizar 29 Mar 2009 19:34

Titanic a luat o grămadă de premii tehnice care în final împreună cu regia,scenariu(aici nu sunt sigur),şi cel mai bun film au făcut 11 Oscaruri.

corinka 30 Mar 2009 00:15

Sunt de acord cu cei care spun ca "Shakespeare in love" nu merita Oscar. Eu as fi vrut sa castige "la vita e bella". "Shakespeare in love" a fost o comedie romantica bunicica si cam atat.

redmen 30 Mar 2009 00:36

Io zic sa veniti cu lectiile facute inainte sa postati anumite chestii.Din cate stiu eu Shakespeare in Love a castigat la Oscar intr`un an diferit fata de La vita e bella care chiar a luat Oscar pentru cel mai bun film strain + alte 2 pentru Roberte Benigni si pentru muzica.Sau va asteptati sa castige Oscar pentru cel mai bun film AMERICAN ?

corinka 30 Mar 2009 00:40

Originally Posted by redmen:

Io zic sa veniti cu lectiile facute inainte sa postati anumite chestii.Shakespeare in Love a castigat la Oscar intr`un an diferit fata de La vita e bella care chiar a luat Oscar pentru cel mai bun film strain + alte 2 pentru Roberte Benigni si pentru muzica.Sau va asteptati sa castige Oscar pentru cel mai bun film AMERICAN ?

In anul 1999, "La vita e bella" a fost nominalizat atat la categoria "Cel mai bun film strain" [unde a si castigat], cat si la categoria "cel mai bun film al anului" pe care a castigat-o "Shakespeare in love"!

corinka 30 Mar 2009 00:42

Iata si dovada! Scrie 1998, dar de fapt premiile s-au acordat in 1999 pentru anul 1998:

http://awardsdatabase.oscars.org/amp...=1238366643115

Asa ca nu corectati pe altii pana nu verificati informatiile. Redmen, treci la lectii! :p

miercuri 30 Mar 2009 01:24

Da, dar La vita e bella nu avea cum sa concureze la Best Picture, fiind un film italian.
edit: da observ, dubios.

corinka 30 Mar 2009 01:38

Originally Posted by miercuri:

Da, dar La vita e bella nu avea cum sa concureze la Best Picture, fiind un film italian.
edit: da observ, dubios.


Ba da, poate concura. Categoria nu se numeste "best american picture" sau "best picture in English language". Orice film poate fi nominalizat la "best picture", indiferent de limba vorbita.

"La vita e bella" nu a fost o premiera. In anul 1970, filmul "Z" (Algeria, 1969) a lui Costa Gavras, care a castigat premiul pentru cel mai bun film strain, a fost nominalizat si la "best picture".

corinka 30 Mar 2009 01:39

Alt castigator supraevaluat: Driving Miss Daisy.

bre 30 Mar 2009 10:07

da, LOTR si Titanic nu inteleg de ce au luat jdemii de oscaruri. LOTR pe mine m-a plictisit la prima vizionare iar la a doua am adormit de-a binelea. Titanic poate era bun la teen choice. :D
si nici Shakespeare in love nu mi s-a parut extraordinar.

redmen 30 Mar 2009 16:50

Corinka.Daca tot esti cu cartea in fata ... arata`mi cate filme care NU sunt in limba engleza au luat Oscar pentru cel mai bun film al anului.Just my curiosity :)

P.S. Driving Miss Daisy e un film foarte frumos.In afara de Dead Poets Society nu a avut prea mari adversari.


All times are GMT +2. The time now is 22:54.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.