Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   FotoMagia (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=270)
-   -   Impresii de calatorie (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=95862)

keepwalking 22 Jul 2009 10:57

Impresii de calatorie
 
Nu stiu daca mai este vreun topic dedicat impresiilor de calatorie, asa ca incep eu unul.
Daca mai exista, rog sa fie mutat la topicul respectiv.

M-am intors dupa o sedere de-o saptamana in Budapesta.
Concluzii, pe scurt:

- In veci, Bucurestiul nu va putea emite pretentii de "oras turistic".
- cafenele, terase, restaurante din zece in zece metri.
- strada comerciala Vaci e un fel de Republicii din Brasov, insa cu o densitate a turistilor de vreo 10 ori mai mare.
- Ungaria nu inseamna nimic fara Budapesta, la fel cum Budapesta nu inseamna nimic fara Dunare si turisti.
- "iredentismul maghiar" e o enorma tampenie. Budapestanii au alte preocupari decat Covasna si Harghita.
- Impresionanta privelistea de pe Cetatea aflata pe muntele Gellert, de unde vezi in toata splendoarea Dunarea si cele doua parti ale orasului.
- Pe insula Margareta poti trai o frumoasa vesnicie fara sa te doara capul de vuietul orasului.
- Multi asiatici, nordici, greci, spanioli, pakistanezi, indieni, etc, etc,,,la fiecare al doilea om intalnit vedeai in mana lui un aparat de fotografiat.
- Taximetristi hoti peste tot.
- Chelnerii unguri se forteaza sa fie amabili. Cum nu esti atent, cum devin si ei hoti.
- Misto ca la hotelul in care am stat era un receptioner care vorbea romaneste. Si foarte bine ca 95% din personalul de la hoteluri si restaurante e barbatesc.

vor urma si altele.

corinka 22 Jul 2009 11:14

Originally Posted by keepwalking:

Si foarte bine ca 95% din personalul de la hoteluri si restaurante e barbatesc.

De ce? :-/

keepwalking 22 Jul 2009 11:16

Originally Posted by corinka:

Originally Posted by keepwalking:

Si foarte bine ca 95% din personalul de la hoteluri si restaurante e barbatesc.

De ce? :-/


Pentru ca, cel putin in aceste meserii, barbatii sunt mult mai rabdatori, mai inteligenti si mai amabili.

illotempore2002 22 Jul 2009 11:48

Si ia zi-ne Keep, ai intrat pe Cinemagia in saptamana asta cat ai fost in Budapesta? :P

ricutza 22 Jul 2009 13:59

mie Budapesta mi-a lasat o impresie foarte proasta. Nu vorbeau oamenii engleza, nu intelgeau nimic din ce-i intrebam. Nu-i un oras pe care l-as recomanda. Si in general ma enerveaza Ungaria ca prea se crede buricul pamantului. In toate satele lor (cel putin de cand iesi de pe autostrada si pana ajungi la granita cu Romania) se circula numai cu 40 sau 30 km/h. Si asta in creierii noptii cand nu e oricum nimeni pe drum. Horror...

miercuri 22 Jul 2009 14:24

Eu am fost de vreo patru ori la Budapesta si imediat ma duc a cincea oara. E probabil orasul in care m-as muta daca n-ar avea o limba asa de nesuferita. Unica nemultumire e legata de automatele de bilete de autobuz, care sunt mai tot timpul out of order si inghit monezile, iar case de bilete nu prea sunt decat la metrou.
Imi place mult cartierul lor evreiesc, sinagoga de pe Dohany utca e a doua cea mai mare din lume. Imi spunea o prietena care sta acolo ca din pacate si la ei se practica aprobarile aiurea date de primarie si s-a construit aberant in zona istorica in ultimii ani.
Sper ca de data asta cand ma duc o sa am timp de mai mult sight-seeing. Am ajuns sa cunosc destul de bine orasul, dar cum de fiecare data am stat pe langa oameni care locuiesc acolo n-am avut pare de o experienta "turistica". Nici macar nu am pus piciorul in Hosok tere, numai ce-am trecut pe langa cu autobuzul.
Am trecut o singura data prin spatele basilicii Sf Stefan, noaptea si mi-a zis prietena cu care eram, uite pe stanga basilica Sf Stefan. :P In Cetate m-am dus de buna voie cu o harta dupa mine, cred ca a fost cel mai turistic lucru pe care l-am facut acolo.

keepwalking 22 Jul 2009 15:50

Originally Posted by illotempore2002:

Si ia zi-ne Keep, ai intrat pe Cinemagia in saptamana asta cat ai fost in Budapesta? :P


nu, nici macar pe internet.
de fapt, le recomand celor care pleaca in calatorii sa-si lase laptopul acasa. :)

keepwalking 22 Jul 2009 15:55

Originally Posted by ricutza:

mie Budapesta mi-a lasat o impresie foarte proasta. Nu vorbeau oamenii engleza, nu intelgeau nimic din ce-i intrebam. Nu-i un oras pe care l-as recomanda. Si in general ma enerveaza Ungaria ca prea se crede buricul pamantului.


Budapesta e un oras de care te indragostesti greu, dar durabil.
De fapt, cred ca te indragostesti de turisti, nu de localnici. Primii, fiind atat de multi, incep sa devina ei insisi cetateni ai Budapestei, devin parte a locului.
Cat despre engleza, da, ungurii nu cunosc o boaba engleza. Asa cum am mai spus, nu se ridica la nivelul cosmopolitismului dat de caracterul turistic al orasului.

keepwalking 22 Jul 2009 16:01

@miercuri,

apropo de metrou, mi-a placut linia M1, aia care ducea in Piata Eroilor, langa Zoo.
statii mici, parca erau interioare de casute "jucarii" :)
intr-adevar, e un oras de revazut, mai ales de pe puntea vaporaselor.
in plus, n-am vazut nici un politist, nicaieri.

miercuri 22 Jul 2009 16:34

M1 e cea a doua cea mai veche linie de metrou din lume :) si cea mai veche de pe continent, Anglia fiind insulara.
Ungurii cu care am interactionat eu toti vorbeau engleza foarte bine, mai putin un vanzator de la ceva fast food, care ne-a si gresit comanda.

keepwalking 22 Jul 2009 18:02

cateva lucruri de aplicat si pe terasele romanesti:

1. ventilatoare care pulverizau o perdea fina de apa intru racorirea clientilor aflati la mese.
2. vinuri vandute la "decilitru"(suta de mililitri)...astfel incat sa poti lua un pahar, doua de vin si nu o sticla intreaga de 0,75 litri...mai ales in situatia in care toate vinurile de acolo erau foarte scumpe:)
3. sucuri fresh, facute direct la terasa, nu luate din comert.

StefanDo 22 Jul 2009 18:07

punctul 1 a aparut si la noi :)
2-ul da, in 3 cazuri din 20 nu pot termina o carafa de un litru din vinul casei

corinka 22 Jul 2009 19:10

Dintre orasele vizitate de mine, cred ca cel mai mult mi-a ramas in suflet Atena. :)

keepwalking 22 Jul 2009 22:30

Originally Posted by StefanDo:

punctul 1 a aparut si la noi :)
2-ul da, in 3 cazuri din 20 nu pot termina o carafa de un litru din vinul casei


3 cazuri din 20? e un procent bun :)

keepwalking 22 Jul 2009 22:47

una peste alta, trebuie sa remarc ca oricate calatorii ai face, la un moment dat ai un sentiment de desertaciune.
eu revad foarte rar fotografiile sau filmele facute in concedii.
calatoria nu poate fi traita decat "live" , fotografiile sunt inutile.

redmen 23 Jul 2009 10:57

Parisul este orasul de care m`am indragostit si unde m`as muta definitiv daca as avea ocazia.

bre 23 Jul 2009 11:27

mie mi-a placut budapesta, imi pare rau ca n-am stat decat 2 zile. e un oras f frumos, dunarea e spectaculoasa, iar partea aia de pe deal (buda sau pesta?) are o multime de stradutze pe care mi-ar placea sa ma plimb aiurea. insa n-as locui acolo, maghiara mi se pare ingrozitoare - no offence care sunteti unguri.

@ricutza - intr-adevar ungurii nu prea o dau pe engleza, dar stai sa vezi cum sunt bulgarii (asa oameni n-am mai vazut, sa nu stie o boaba de engleza - in toata statiunea veliko-tarnovo, am gasit un singur tip care vorbea - ce-i drept, fluent - engleza, iar restul - prin semne nene! iar la balcik, desi la restaurante chelnerii brodeau o englezo-romano-ruso-bulgara, in magazine nu stiu nici ce e "water")

parisul nu stiu de ce nu m-a dat asa pe spate, ma rog, poate ptr ca m-a luat racela inca din aeroport si am petrecut o saptamana "romantica" pe coldrex si pastile de gat. si poate ptr ca eram prea disperarata sa vad muzee si sa-mi iau carti si n-am mai putut fi asa receptiva la farmecul parizian. e un oras frumos oricum, mi-a placut f mult la jardin de tuilleries, in gradina muzeului rodin (aveau niste sezlonguri de lemn pe care puteai sa stai sa citesti sau sa lenevesti), la orangerie, muzeul cu "nuferii" lui monet, un loc discret, cu totul altfel decat supraglomeratul luvru.

si cam atat am vazut eu, sambata plec la praga, sper sa nu ma dezamageasca excursia asta

@keep - ai dreptate cu sentimentul ala de desertaciune, bine ca nu-s singura "ciudata"
insa cu pozele mie mi se pare invers. eu imi selectez cateva, le printez si ma uit pe ele ori de cate ori sunt deprimata. nu stiu de ce, mi se pare ca in poze par mai fericita decat in realitate

Dragomara 23 Jul 2009 11:35

Originally Posted by StefanDo:

punctul 1 a aparut si la noi :)
2-ul da, in 3 cazuri din 20 nu pot termina o carafa de un litru din vinul casei


aoleu! să înţeleg că tu şi Keep nu invitaţi pe nimeni la restaurant, sau nu vă invită chiar nimeni, de beţi de unul singur?! :-O
nu ştiu cum se face, vb vine, dar io/ noi pe oriunde-aş bântui întotdeauna fraternizez, drept urmare o bună parte din pozele mele/ noastre sunt şi cu/ despre oamenii cu care-am socializat/ băut. ;)

cât despre poze, şi peste ani îmi amintesc sentimentul avut când am apăsat pe declanşator.:">

redmen 23 Jul 2009 12:17

Praga am inteles ca este un oras foarte frumos.Sunt convins ca o sa iti placa.

In alta ordine de idei ... nu consider un lucru rau ca ungurii nu ar fi stiut engleza.Stau si ma gandesc cata engleza stiu romanii de la noi ... daca sunt nevoiti sa ajute vreun strain cu indicatii.In plus are si un mic farmec faptul ca nu te intelegi cu localnicii si trebuie sa comunicati prin semne.

StefanDo 23 Jul 2009 12:22

berlinul si barcelona sunt orasele in care m-as muta si maine

bre 23 Jul 2009 12:42

Originally Posted by redmen:

Praga am inteles ca este un oras foarte frumos.Sunt convins ca o sa iti placa.

In alta ordine de idei ... nu consider un lucru rau ca ungurii nu ar fi stiut engleza.Stau si ma gandesc cata engleza stiu romanii de la noi ... daca sunt nevoiti sa ajute vreun strain cu indicatii.In plus are si un mic farmec faptul ca nu te intelegi cu localnicii si trebuie sa comunicati prin semne.



mda...la unguri nu prea m-a deranjat ca nu stiau engleza, la urma urmei, da , nici romanii nostri nu prea stiu, chiar daca se dau ei cocosi :D. dar la bulgari, nu stiu, era un sentiment din ala, nu stiu si nici nu vreau sa stiu. de exemplu, politistii bulgaroi sunt niste jegosi de nu se poate si chiar nu le-ar strica niste lectii de engleza mai ales intr-un oras turistic. deci, de abia ajunsesem si cautam un hotel si ne-am oprit pe margine, ma rog, poate nu era regulamentar, dar eram eu in masina si prietenul meu a lipsit 3-5 min cat sa traverseze sa intrebe de cazare si au venit doi malaci de gabori cu cefa lata si au zbierat la mine ceva in bulgareste apoi au baiguit ceva de no parking si amenda de nush cate sute de leva, deci in 3 min m-au traumatizat frate.....si nu reuseam sa le explic ca imediat plecam de acolo, ca vine prietenul meu si ca eu nu am cum sa mut masina ca nu stiu sa conduc :)).

Cinemania 23 Jul 2009 12:43

in Barcelona as merge si io

dar pe primul loc ramane Münsterul unde am locuit o vreme langa Aasee...oameni misto, oras linistit

imi mai place si Stockholmul

illotempore2002 23 Jul 2009 12:47

Barcelona ruleaza toata Europa. Pe locul 2 e Dubrovnik si pe locul 3 e Dublin pt mine.
Dar Barcelona e de departe cel mai exquisit, sofiticat si vital oras.

Nu recomand capitalele nordice o sa va plictisiti de moarte. Poti sa innebunesti de la atata liniste si curatenie si calmitate.

Cinemania 23 Jul 2009 13:11

Originally Posted by illotempore2002:

Nu recomand capitalele nordice o sa va plictisiti de moarte. Poti sa innebunesti de la atata liniste si curatenie si calmitate.


:D

asta cred ca depinde de natura fiecaruia

illotempore2002 23 Jul 2009 13:23

Sigur, cei mai bolnavi cu nervii si mai mizantropi se pot simti bine in Copenhaga, cei mai isterici si hiperenergici (adica io) se simt perfect in Dublin, in zona cluburilor si a puburilor unde party-urile nu se prea opresc mai niciodata :) iar Barcelonezii sunt exact ca noi, petrec pana la 7 dimineata in cluburi dupa care o ard prin fast food-uri (Everest0ul nostru din Romana) incercand sa-si revina din betzie

keepwalking 23 Jul 2009 13:37

Originally Posted by Cinemania:

Originally Posted by illotempore2002:

Nu recomand capitalele nordice o sa va plictisiti de moarte. Poti sa innebunesti de la atata liniste si curatenie si calmitate.


:D

asta cred ca depinde de natura fiecaruia


da, eu cred ca m-as simti bine acolo...

illotempore2002 23 Jul 2009 14:15

De la o varsta, e chiar cool in orasele de genul asta. De exemplu eu mi/am zis ca am sa fac copii in Ljubljana :) In Finlandia e totusi prea frig si depresiv.
Dar, as a young and dynamic gal, acolo e sinucidere mentala curata.

Judex 23 Jul 2009 14:16

Finlandia e vodka. :D

miercuri 23 Jul 2009 14:17

Eu m-as muta in Barcelona vara, in restul timpului as sta la Paris :P Cred ca sunt orasele mele preferate, din ce am vizitat pana acum (Budapesta e pe 3, si e de suflet). Astept sa vad New Yorkul si San Francisco candva la un moment dat.
La Stockholm as vrea sa merg neaparat, am citit relativ recent un roman suedez de la inceputul secolului 20 si mi-a placut enorm cum descria Stockholmul cu arhipelagul. Si la Upsalla as mai vrea sa merg.

Unde am fost si am ramas cu o impresie proasta e Roma. Mi s-a parut groaznic de obositor, imbaxit si grandoman, chiar daca are un farmec anume si merita vizitat, nu ma vad locuind acolo in veci. Am mai fost si in Florenta, Venetia (si Pisa in trecere), mi-au placut mult mai mult ca Roma, dar mi se par locuri strict turistice, nu-mi inchipui cum as putea locui acolo.

illotempore2002 23 Jul 2009 14:20

Roma sucks, Milano si mai tare, dar in Venezia as locui fara probleme. as sta intr-o garsoniera la ultimul etaj, by the way preturile la chirii sunt ca la noi, si mi-as petrece toata ziua in cafeneaua de la parterul cladirii, in fata unui poduletz.....apoi seara as merge la cinematografele dintre cladiri, de pe strazile inguste

bre 23 Jul 2009 14:39

nu pute in venetia? toata apa aia statuta? :D

Chambord 23 Jul 2009 14:41

Din ce-am vazut so far - un Top 5 si cate o senzatie pe care o pot rememora acum

1.Paris - cultura si stilul care adie de peste tot unde te invarti, seara pe Champs-Elysees ... reteaua de metrou f bine organizata :P

2.Monte Carlo - marea si stancile sculptate, stradutele intime si pline de flori, golful...

3.Venetia - nostalgia, senzatia k vezi ceva care va disparea

4.Viena - gradinile Schonbrun-ului

5.Budapesta - croaziera pe Dunarea seara, podurile

Chambord 23 Jul 2009 14:43

n-ar fi fain sa punem cate o poza facuta de noi, in locurile prin care am trecut ?

Chambord 23 Jul 2009 14:44

Originally Posted by bre:

nu pute in venetia? toata apa aia statuta? :D


nu. nu stiu seara dar ziua nu.

illotempore2002 23 Jul 2009 14:49

Deci da, exista povestea cum ca pute in venezia, am fost de 3 ori si nu putzea deloc, niciodata. nu stiu ce sa zoc, lumea zice ca pute.

Legat de poze, eu nu fac niciodata poze cand calatoresc pt ca este intotdeauna altcineva care face pozele si pt ca prefer sa ma concentrez pe a fotografia cu mintea si pe a ma bucura de ce vad decat sa fac poze.

stiti bancul cu japonezii intorsi din concediu?

Chambord 23 Jul 2009 14:53

nu vad legatura intre japonezi si pozele lor si noi si pozele noastre, dar ma rog, o sa ne uitam la pozele din capul tau daca pot fi facute publice.

Bogie 23 Jul 2009 14:55

Roma este de-a dreptul miraculoasa, imbacseala e in alta parte.

illotempore2002 23 Jul 2009 14:56

Chambord, ce/ai?
Explicam faptul ca eu nu voi pune poze pt ca eu nu am, dar astept pozele voastre. Si mai explicam ca prefer sa ma uit la lucruri decat sa le fotografiez, macar acum, cat nu sufar de alzheimer :-*

bancul - doi japonezi se intorc din concediu si unul il intreaba pe celalalt
- Ce faci, cum a fost in concediu?
- Nu stiu, ca nu am developat inca fotografiile.

:P

Chambord 23 Jul 2009 15:05

Originally Posted by illotempore2002:

Chambord, ce/ai?


eu privesc un lucru (pe care nu am ocazia sa-l vad in fiecare zi) pana il asimilez, pana imi umezeste ochii sau pana imi dau seama ca nu e ceea ce caut. Dupa care scot aparatul si il fotografiez, daca e fotografiabil. Nu confunda turismul meu cu turismul de tip "japonez". Atata am.

Judex 23 Jul 2009 15:09

Hm... Se pot face si fotografii fara a-ti rapi din placerea de a admira pe viu. Stai, sa zicem, la o terasa pe o faleza vreo 2-3 ore si privesti, asculti, simti. Vezi cum se schimba intensitatea luminii, culorile... Din cand in cand pui gheara pe aparat si surprinzi ceva ce ti se pare interesant. O vizita turistica trebuie sa fie mai degraba asezata decat alerta, ca sa poti intelege ceva din ea. Nu-mi place stilul "uite plaja, uite delta, uite s-a futut Imelda - hai in club".

As spune ca prefer Viena intr-un top precum al lui Chamb, dar nu prea se mai incadreaza la calatorii, pentru ca in curand imi va fi resedinta.

StefanDo 23 Jul 2009 15:30

la repezeala, paris si venetia








redmen 24 Jul 2009 01:16
















miercuri 24 Jul 2009 15:14

Originally Posted by illotempore2002:

Roma sucks, Milano si mai tare, dar in Venezia as locui fara probleme. as sta intr-o garsoniera la ultimul etaj, by the way preturile la chirii sunt ca la noi, si mi-as petrece toata ziua in cafeneaua de la parterul cladirii, in fata unui poduletz.....apoi seara as merge la cinematografele dintre cladiri, de pe strazile inguste


Yeah, eu cand ma gandesc ca as sta intr-un oras imi iau in calcul si o slujba care sa-mi asigure mijloace financiare si care sa imi permita sa stau in acel oras. Din cate stiu nu urmeaza sa mostenesc vreo avere de la o matusa fosilizata, asa ca nu ma vad intretinandu-ma in Venetia, cel nu putin in partea lagunara a orasului, care e cea care ma intereseaza. :P Altfel daca as avea bani sa stau degeaba prin Venetia la o mansarda, as avea bani si sa inchiriez o villa pe Canale Grande si cred ca as alege varianta din urma.
Iar Venetia pute vara, in restul anului mai putin. Cel mai rau pute in preajma garii.

keepwalking 24 Jul 2009 15:15

cum faceti de postati poze asa de mari?
cum sa fac si eu? :-?
mi-a explicat judex la un moment dat, dar mi-a fost lene sa caut programul respectiv.

StefanDo 24 Jul 2009 15:27

am fost la venetia de patru ori (vara) si nu mi s-a parut niciodata ca pute!

Wonka 24 Jul 2009 16:00

Originally Posted by keepwalking:

cum faceti de postati poze asa de mari?
cum sa fac si eu? :-?
mi-a explicat judex la un moment dat, dar mi-a fost lene sa caut programul respectiv.


Incearca aici http://imageshack.us/ sau aici http://tinypic.com/

vave 16 Aug 2009 17:58

Anul acesta a fost prima dată când am ieşit din ţară. 23 mai-6 iunie a fost concediul meu în Oslo.
Un oraş superb, mi-a plăcut enorm. Am plecat cu microbuzul Cluj Napoca - Budapesta, apoi am luat avionul direct în Oslo. La întoarcere am făcut la fel.
Ajunsă acolo, am fost iniţial dezamăgită pentru că mă aşteptam să fie totul perfect. Mi se părea aiurea să văd şi acolo găuri în asfalt şi unele locuri necurăţate. Nu a durat mult să realizez că acel loc era doar excepţia.
Şocul cel mai mare l-a reprezentat numărul exagerat de străini pe care i-am văzut peste tot. De abia se observă câte un norvegian pe ici, pe colo. Totuşi un lucru interesant mi s-a părut cât de calmi, sociabili şi răbdători pot fi norvegienii.
Oraşul le are pe toate: de la castel şi muzee la numeroase monumente [îmi plac enorm], de la iahturile de pe mare la parcuri, de la peninsulă până la zona lacurilor. Vrei linişte? O ai mergând 20 minute cu metroul din centru în zona lacurilor. Vrei agitaţie? Găseşti din plin plimbându-te pe Akker Brygge. Cluburi sunt o mulţime pe toate gusturile, iar de concerte nici nu mai pomenesc.
Orice ce fel de om eşti sunt convinsă că te poţi regăsi în Oslo [de care mi-e sincer dor].

O să revin şi cu poze că acum nu am răbdare.

vave 17 Aug 2009 08:30

Am revenit. Am foarte multe poze, am făcut acum o selecţie cum mi-a venit pe moment. Dacă mai vreţi să pun [sau să vedeţi], spuneţi-mi.

Parcul Vigeland




Zona lacurilor




Grădina Botanică






Muzeul corăbiilor vikinge






Altele:







illotempore2002 17 Aug 2009 10:30

Unde sunt fiordurile lui Ibsen?
:)

Vrem sa vedem fiordurile.

Pitbull 17 Aug 2009 10:57

Ultima, sä JURI cä-i la Geneva, în capu' la Podu' Momblan! (Citeste:Mont Blanc.)


All times are GMT +2. The time now is 09:07.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.