Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Premii, festivaluri (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=231)
-   -   Iiff 2010 (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=97272)

keepwalking 16 Jul 2010 23:55

Iiff 2010
 
Iata ca va avea loc si editia a doua a Festivalului de Film de la Iasi.
cateva date:

In octombrie va avea loc Festivalul International de Film de la Iasi. Inscrierile: pina pe 15 august.

A doua editie a Festivalului International de Film de la Iasi (IIFF 2010) va avea loc in perioada 06 – 10 octombrie 2010. Fiind singurul festival international de film din zona Moldovei, IIFF aduce la Iasi regizori, actori, producatori si distribuitori de film din Romania si din strainatate, prezinta pelicule de Oscar sau inscrise in competitia pentru Globurile de Aur sau a premiilor BAFTA, filme care au avut prima si singura proiectie in Romania, creaza evenimente cinematografice in incercarea de a suplini partial lipsa tot mai acuta a salilor de cinema si de a readuce publicul in cinematografe.

Alaturi de sectiunile competitiei de lungmetraj, scurtmetraj, documentar, animatie si film experimental, festivalul de anul acesta va prezenta la Iasi avanpremiere, retrospective si evenimente cinematografice inedite dedicate tinerilor cineasti.

Data limita de inscriere a filmelor selectionate este 15 august 2010.

Competiția oficiala

Competitia oficiala va aduce in prim-plan o selectie reprezentativa a curentelor recente din cinematografia internationala. Competitia oficiala are patru sectiuni – lungmetraj fictiune, scurtmetraj fictiune, documentar si film de animatie.

Festivalul va cuprinde urmatoarele sectiuni:

•Competitia de lungmetraj de fictiune este deschisa cineastilor care se afla la inceput de cariera si se va focusa pe suflul proaspat din cinematografia interna si internationala. Durata filmului trebuie sa fie peste 60 minute. Lungmetrajele trebuie sa fie debut cinematografic si sa fi fost realizate in ultimii doi ani, pana la data festivalului.
•Competitia de scurtmetraj de fictiune se adreseaza filmelor de orice gen, cu durata de maxim 30 de minute. Filmele trebuie sa fi fost realizate in ultimi doi ani pana la data festivalului.
•Pentru competiția de animatie, filmele trebuie sa fi fost realizate in ultimii doi ani pana la data festivalului, pot apartine oricarui gen, pot avea orice abordare artistica si realizare tehnica, conditia fiind si sa nu depaseasca 30 de minute.
•Filmele care vor fi inscrise in Competitia de documentar trebuie sa fi fost realizate in ultimi doi ani pana la data festivalului.

alte detalii pe www.iasifilmfest.ro

keepwalking 21 Sep 2010 12:05

http://www.mediafax.ro/cultura-media...-2010-7346537/

hellsteed 21 Sep 2010 13:26

Ia te uita cine e in juriu ! Felicitari ?! Sper sa ne tii la curent cu ce se intampla pe-acolo. Cronica personala :)

keepwalking 21 Sep 2010 13:29

Originally Posted by hellsteed:

Ia te uita cine e in juriu ! Felicitari ?! Sper sa ne tii la curent cu ce se intampla pe-acolo. Cronica personala :)


multumesc.
nu, cronici, nu:)
poate niste amanunte de culise...

hellsteed 21 Sep 2010 13:34

Da, da, da.

Chambord ca tot esti prin Bacau, poti da o fuga pe la festival :)

keepwalking 21 Sep 2010 14:00

Competitia de la IIFF

Lungmetraj:

•Buna, ce faci, r. Alexandru Maftei, Romania 2010
•Morgen, r. Marian Crisan, Romania 2010
•Street Days, r. Levan Koguashvili, Georgia 2010
•Black Dog Barking, r. Mehmet Bahadir Er si Maryna Gorbach, Turcia 2010
•The Runaways, r. Floria Sigismondi, SUA 2010
•The Blacks, r. Goran Devic si Zvonimir Juric, Croatia 2009
•Tom Atkins Blues, r. Alex Ross, o co-productie Germania-Anglia 2010
•Desperados on the Block, r. Tomasz Emil Rudzik, Germania 2009
•Impossible Lyrics, r. Rodrigo Rodero, Spania 2010

StefanDo 21 Sep 2010 14:42

eu pariez pe Koguashvili

keepwalking 21 Sep 2010 14:46

sunt regizori aflati la primul sau al doilea lungmetraj...va fi o experienta interesanta...

Chambord 21 Sep 2010 18:35

Festivalurile sunt pentru snobi !!!
I mean: HELLO !!!

Chambord 23 Sep 2010 08:52

Am incheiat citatul

buticut 24 Sep 2010 07:21

Originally Posted by Chambord:

Festivalurile sunt pentru snobi !!!
I mean: HELLO !!!


Ah...Cannes 2009!
Good one :))

M0n0 30 Sep 2010 22:55

And ahoy...

Iar eu, la fel ca anul trecut, o sa fiu in spate la insert subtitrari la Victoria...cred
So far...nu mai sunt postere pe strada cum au fost anul trecut, site-ul nu e aranjat complet, conferinta de presa si pagina de facebook fiind chestiile care se misca si misca la randul lor...

Anul trecut am primit cateva mustrari de la o amica de IIFF (salut Ana) ca de ce am zis acele adevaruri despre festival. Eh...nici anul asta nu ma astept la o organizare ca la carte dar sa zicem ca e din cauza titlului de "festival de criza". Dar atata timp cat ma distrez ca anul trecut, I'm goood.

keepwalking 01 Oct 2010 08:46

ma bucur, mono, ca te alaturi festivalului si la aceasta editie!:)
da, sunt unele constrangeri financiare, dar sunt convins ca va iesi misto.

rvn 01 Oct 2010 10:25

felicitari pentru alegerea in juriu, keep.
poate prin intermediul vom afla si alte stiri despre festival,poate chiar impresii despre filmele aflate in afara concursului.

rvn 08 Oct 2010 12:04

keep,
cum e festivalul?
asteptam vesti direct de la sursa.
ce faci, nu ne fericesti in sensul asta?

keepwalking 08 Oct 2010 12:08

deocamdata, nu.
tot ce pot spune e ca in lume se fac filme si mai proaste decat ale noastre.

rvn 08 Oct 2010 12:15

asta suna ca o consolare?
sau ca un regret ca la festivalurile romanesti nu se prezinta productii straine de calitate?
apropos, organizatorii ce principiu au urmat cand au facut selectia?

keepwalking 08 Oct 2010 12:25

in competitie sunt doar filme de debut.
banuiesc ca nu a fost singurul criteriu.
oricum, ce-am vazut pana acum acopera o paleta destul de larga de genuri.
cred ca marele plus al festivalului e competitia de documentare.
oricum, detalii despre atmosfera si culise, dupa ce se termina festivalul.:)

rvn 08 Oct 2010 12:31

multumim, domnule membru de vaza al juriului.
sa speram ca nu vei uita.

keepwalking 08 Oct 2010 12:35

oricum, imi dau seama ca postura de membru al juriului iti confera o senzatie foarte interesanta.
dreptul de viata si moarte asupra destinului unui film ma ajuta sa inteleg placerea de a fi critic cinematografic:)


All times are GMT +2. The time now is 11:34.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.