Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Horror (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=249)
-   -   Horror European (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96351)

Disciple 17 Nov 2009 21:28

Horror European
 
Nu stiu daca mai exista un topic asemanator,dar cred ca acest subiect poate declansa discutii vaste si interesant.
Sunt europenii mai buni ca americanii?Dar ca asiaticii?
Go on!

omudindulap 17 Nov 2009 21:43

Mai buni decat asiaticii nu stiu, dar cu siguranta superiori americanilor.

Disciple 17 Nov 2009 21:58

Daca te poti sustine de niste exemple nu ezita sa le insiri aici.;)

Twinsen 17 Nov 2009 22:26

Pai exemplul cel mai recent e Let the Right One In, care spulbera cam tot ce au facut asiaticii si americanii in ultimul timp. Villmark e foarte potrivit la un team building datorita subiectului. :) Fritt Vilt nu debordeaza de originalitate dar te tine in priza. Dellamorte Dellamore e foarte bun ca horror/comedie, gen in care Dog Soldiers ia mentiune :p. Paperhouse e un horror/fantasy psihologic subestimat.

Pe ansamblu tot asiaticii sunt cei mai buni, dar n-au fost prea inspirati in ultimul timp cu exceptia lui Thirst. Iar un horror american bun n-am mai vazut de secole.

omudindulap 17 Nov 2009 22:34

Ar fi cele franceze (Martyrs, A l'interieur, Haute Tension), ''Rec-ul'' spaniol..pfff..cam astea imi vin acu in minte.
Iar cele asiatice clar sunt peste cele din state, tinand cont de faptul ca majoritatea sunt slabe variante ale primelor.

Liviu- 18 Nov 2009 07:52

Originally Posted by Twinsen:

Pai exemplul cel mai recent e Let the Right One In, care spulbera cam tot ce au facut asiaticii si americanii in ultimul timp. Villmark e foarte potrivit la un team building datorita subiectului. :) Fritt Vilt nu debordeaza de originalitate dar te tine in priza. Dellamorte Dellamore e foarte bun ca horror/comedie, gen in care Dog Soldiers ia mentiune :p. Paperhouse e un horror/fantasy psihologic subestimat.

Pe ansamblu tot asiaticii sunt cei mai buni, dar n-au fost prea inspirati in ultimul timp cu exceptia lui Thirst. Iar un horror american bun n-am mai vazut de secole.


Doar ca Let the right one si Thirst nu prea sunt horror, ci mai degraba drame.. Elementele horror exista, dar in cea mai mare parte constau in simplul fapt ca sunt filme cu vampiri si arata niste crime, dar care nu sunt cu mult diferite fata de unele vazute in thrillere de exemplu. Totusi nu pot fi comparate cu horror-urile adevarate si aici ma refer la filmele in care componenta horror e intr-o masura mult mai mare.

Windom 18 Nov 2009 08:14

Ai dreptate Liviu, sint de aceeasi parere. E interesant faptul ca daca luam la puricat o multime de filme considerate ca fiind "horror", ajungem la concluzia ca majoritatea intra in categoria "thriller". Cred ca depinde in fiecare caz de doza de supranatural dar si de fagasul pe care o apuca povestea... Pina la urma, toate filmele "horror" care trateaza subiectul criminalilor in serie, sa zicem, sint de fapt thriller-e, bineinteles daca nu e strecurat si unul sau doua elemente supranaturale pe acolo...

Liviu- 18 Nov 2009 08:23

Nu e neaparat vorba de supernatural, ci de a speria publicul, eventual nu chiar de a-l speria, ci de a-i provoca greata, de a-i da o stare de neliniste, dar LTROI sau Thirst nu fac nici una din acestea sau daca o fac e in prea mica masura.

Im.Kino 18 Nov 2009 08:25

Ba as zice ca si Let the Right One in si Thirst sunt, strict din punct de vedere al genului, horror (atat timp cat sperie... ). Ca sub gen (slava Domnului ca exista), desigur, primul e horror atmosferic (vezi Orfanato) iar cel de-al doilea comedy-horror (sau, cum imi place mie sa spun, Corean horror). In fond, e ca si cum ai spune ca Shaun nu e horror - e, dar ca sub gen devine parody-horror (ca, intr-o oarecare masura, si Dellamorte - care e gory horror parody). Etc.

Cinemania 18 Nov 2009 08:28

daca e despre horror-ul european (gen cele aparute pe vremea expresionismului german - Wegener, Murnau; giallo-urile italiene (Martino, Bava, Argento); horror-ul gotic (Terence Fisher); si multe alte picanterii iesite de sub mana unora ca Amando de Ossorio, Fulci etc. etc) atunci sa fie despre horror-ul european si frumusetile lui

comparatii gen asiaticii is mai buni decat europenii, europenii is mai buni decat americanii, curul e mai roz in Nord sunt doar niste scarpinaturi la ceafa

si daca ai vedea toate horror-urile din lume tot nu ai putea sa le compari pe zone...sunt stiluri si abordari diferite...and that's a fact

Windom 18 Nov 2009 08:35

Intotdeauna am considerat ca horror-ul si comedia se potrivesc ca apa si uleiul... Atunci cind apare comicul (care e si de prost gust si nesarat in cele mai multe cazuri) aspectul horror se dilueaza - nu e horror adevarat un film care nu se ia in serios. Asa ca, in momentul in care isi baga coada umorul (fie el inteligent sau nesarat), avem de-a face cu un film de Comedie, care are si o, hai sa zicem, tenta Horror...

Gospin 18 Nov 2009 08:38

Originally Posted by Windom:

Intotdeauna am considerat ca horror-ul si comedia se potrivesc ca apa si uleiul... Atunci cind apare comicul (care e si de prost gust si nesarat in cele mai multe cazuri) aspectul horror se dilueaza - nu e horror adevarat un film care nu se ia in serios. Asa ca, in momentul in care isi baga coada umorul (fie el inteligent sau nesarat), avem de-a face cu un film de Comedie, care are si o, hai sa zicem, tenta Horror...

Sau poate sa fie un film horror cu tenta de comedie, :D ce nu ai vazut nici un film horror la care sa te amuze unele faze ?
LE: Depinde si cum incepe si din punct de vedere al genului, daca un film e horror si incepe horror unde naiba mai apare comedia?

Im.Kino 18 Nov 2009 08:49

Originally Posted by Windom:

Intotdeauna am considerat ca horror-ul si comedia se potrivesc ca apa si uleiul... Atunci cind apare comicul (care e si de prost gust si nesarat in cele mai multe cazuri) aspectul horror se dilueaza - nu e horror adevarat un film care nu se ia in serios. Asa ca, in momentul in care isi baga coada umorul (fie el inteligent sau nesarat), avem de-a face cu un film de Comedie, care are si o, hai sa zicem, tenta Horror...


Glumesti! Suntem in postmodernism. Lasand Asia la o parte (Cinemania is right, e cu totul altceva), incepand din expresionism si pana in anii 70 s-a cam facut tot ce se putea in materie de horror serios.

Singurul mod in care mai poti spune ceva nou e sa te joci cu genul. Vorbind de comedie, Evil Dead (vrei sa spui ca trilogia nu functioneaza? ca are umor cu carul...) si Dellamorte sunt cele mai bune exemple. La fel, Shaun of the Dead (bag aici si Cottage si Severance) e delicios. Sau Feast si Slither.

E drept, Zombieland nu mai functioneaza (dar pricina nu e combinatia horror-comedy ci faptul ca nu-i destul din niciuna din cele doua).

Windom 18 Nov 2009 09:07

Toate cele amintite functioneaza, n-am zis ca nu, dar in primul rind ca si comedii, aspectul horror e pe planul doi (cu exceptia lui Dellamorte, unde cele doua aspecte sint in echilibru). Severance, Shaun..., Slither etc. sint intr-adevar delicioase, dar sint comedii negre delicioase, cu tenta horror si nu filme horror in acceptiunea clasica a cuvintului...

Im.Kino 18 Nov 2009 09:13

Lasand la o parte "ca si comedii" (sorry, dar I really hate "ca si"), poate e cazul sa definim horror-ul in acea acceptiune clasica a sa... Aveti cuvantul.

Windom 18 Nov 2009 09:24

In categoria horror intra acele filme care provoaca in cel care le priveste o senzatie de frica, teama sau cel putin o neliniste intensa si profunda, uneori chiar si repulsie, dezgust...
In nici un caz, cele care provoaca risul... Exemple de horror adevarat sint o gramada (Shining, The Exorcist, BWP...)

Cinemania 18 Nov 2009 09:27

chiar ca s-au iscat niste discutii interesante, ca un tavalug de maruntaie de parca Nacho Cerda insusi v-ar fi pus mana in cap :D

despre horror-ul european pls

Im.Kino 18 Nov 2009 09:45

Originally Posted by Windom:

In categoria horror intra acele filme care provoaca in cel care le priveste o senzatie de frica, teama sau cel putin o neliniste intensa si profunda, uneori chiar si repulsie, dezgust...
In nici un caz, cele care provoaca risul... Exemple de horror adevarat sint o gramada (Shining, The Exorcist, BWP...)


Pai e o chestiune pur subiectiva, atunci. The Shining nu m-a facut nici macar sa tresar pe cand la Severance am sarit de vreo 3 ori din scaun. Iar la Cottage am pus mana la ochi, de-a binelea. Ca tot venii vorba, la fel si Los Abandonados (dar saritul din scaune e fieful spaniolilor).

Cinemania 18 Nov 2009 09:58

apropo de spanioli

exista o serie de horror-uri moderne foarte bune, Peliculas para no dormir...intr-unul a fost implicat un nume greu: Alex de la Iglesia

Windom 18 Nov 2009 10:01

Si tot la horror european cred ca merita amintit si Jörg Buttgereit, desi multi o sa strimbe din nas...:D
De asemenea, un alt film ce merita mentionat e Naboer (Pål Sletaune) - desi, din nou, avem de-a face in primul rind cu un thriller...


All times are GMT +2. The time now is 06:13.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.