Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Arta gătitului (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96837)

vave 09 Mar 2010 11:27

Arta gătitului
 
Am observat că de multe ori s-au scris comentarii legate de reţete şi pentru că sunt convinsă că am putea să dezvoltăm subiectul... hai să avem şi unde. :P

În acest moment sunt ajutor de bucătar* la făcut mucenici la cuptor. Am rugat-o ieri pe bunica să se îndure de poftele mele, iar acum... aştept să se dospească şi apoi îi pot modela şi băga la cuptor. :)

_______________
* eu fac, bunica dictează

StefanDo 09 Mar 2010 11:48

mie-mi place "ciorba" de macinici din sud :D

StefanDo 09 Mar 2010 12:00

zi-i ca-i faci la schimb supa crema de conopida

keepwalking 09 Mar 2010 12:10

daca tot vorbim de mancare, imi recomanda cineva o cura buna de slabire?:-?

copila_satanista 09 Mar 2010 12:12

cel mai bun mod de a slabi este sa mananci in cantitati reduse si cat mai sanatos + miscare, restul curelor sunt niste tampenii cu care iti distrugi organismul :)
pentru multi asta cu mancatul mai putin + miscare e o metoda la care renunta usor, dar sfatul meu este sa o urmezi pentru ca e cea mai buna si desi la inceput probabil e mai greu, in timp te vei obisnui si ti se va parea o alegere buna
ca tot suntem la capitolul gatit ... incearca sa faci din gatitul de mancaruri cat mai sanatoase o arta... nu trebuie sa gatesti neaparat doar ce au gatit ai nostri, exista foarte multe retete din care poti sa alegi unele noi

Neuptolem 09 Mar 2010 12:20

Originally Posted by keepwalking:

daca tot vorbim de mancare, imi recomanda cineva o cura buna de slabire?:-?

Cauta revista "Culturism" pe piata. Apare lunar, din 2-3 numere devii expert in propriul program de slabit. Trebuie sa alergi dar asteapta sa vina primavara. Slabitul fara alergat e ca ingrasatul fara mancare.

Windom 09 Mar 2010 12:22

O reteta pentru ingrasat nu aveti? Oricit bag in mine, tot ca Masinistul arat...

StefanDo 09 Mar 2010 12:24

am auzit ca un pahar de bere baut dimineata pe stomacul gol, timp de cateva luni, face minuni :) din pacate nu as putea sa zic ca am si verificat metoda :)

Windom 09 Mar 2010 12:29

Da eu ma imbat si de la o jumate de pahar (pe stomacul plin).:-<

Cinemania 09 Mar 2010 12:32

Originally Posted by StefanDo:

am auzit ca un pahar de bere baut dimineata pe stomacul gol, timp de cateva luni, face minuni :) din pacate nu as putea sa zic ca am si verificat metoda :)


face minuni la burta

Neuptolem 09 Mar 2010 12:34

Originally Posted by Windom:

O reteta pentru ingrasat nu aveti? Oricit bag in mine, tot ca Masinistul arat...

Nu exista metode pentru ingrasat. Tine de constitutie: ectomorf (slab), mezomorf (normal, mediu), endomorf (predispus la ingrasare).
Daca arati ca Masinistul n-o sa ajungi niciodata gras, in schimb poti sa pui masa musculara pe tine. Iti recomand si tie revista "Culturism", scrie-i lui Florin Uceanu, te rezolva el.

vave 09 Mar 2010 12:52

Prima tură e la cuptor, a doua aşteaptă.
La mine gătitul [în special când am de făcut prăjituri] mă relaxează... e cea mai bună terapie. :)

copila_satanista 09 Mar 2010 12:53

Mie imi place sa gatesc pentru prieten si eventual amici care vin pe la noi :D Daca as gati doar pentru mine cred ca ar iesi mai naspa .

movie4 09 Mar 2010 15:13

specialitatea mea sunt cartofii carbonizati:P

StefanDo 09 Mar 2010 15:44

eu am 62-64 de kile de vreo 13 ani, sper sa nu-mi creasca fundul cand sar de 30 :D

Judex 09 Mar 2010 17:06

Pentru slabit, ideea e sa arzi mai mult decat bagi in tine. Organismul depoziteaza caloriile de care nu are nevoie sub forma de grasimi. Din astea ia in vremuri de restriste, ca de exemplu cand faci efort fizic mai mult decat de obicei. Depinde si de metabolismul fiecaruia si de stilul de viata, dar in principiu cativa kilometri zilnic alergare usoara dimineata si evitarea produselor cu continut mare de calorii plus o cina slabuta cu cateva ore bune inainte de somn dau rezultate miraculoase.
Asta e valabil la masculi, ca-i testata pe mine asta-vara/toamna, cu specificatia ca eu am inlocuit alergarea usoara zilnica dimineata cu inot din cand in cand si deplasare cu bicicleta sau pe jos. La 1,82m - de la 95kg in iunie '09 am ajuns de Craciun la 84kg, in conditiile in care sunt bautor inversunat de bere!

Cei care sunt foarte slabi n-ar trebui sa-si doreasca sa puna pe ei grasimi, ci, asa cum spunea si Neuptolem, sa-si dezvolte masa musculara. Iar pentru asta exista exercitii specifice - flotari, genuflexiuni, tractiuni, lucrul la diverse aparate cu greutati etc.

Ceva mai ON: ma apuc de facut aluatul pentru mucenici. :D

StefanDo 09 Mar 2010 17:08

da' ieri ce-ai păzit?

Judex 09 Mar 2010 17:09

Ieri am fost after Oscars. :D

anaemona 09 Mar 2010 17:38

Originally Posted by keepwalking:

daca tot vorbim de mancare, imi recomanda cineva o cura buna de slabire?:-?


N-ar fi bine sa faci un topic numai cu asta, eventual si sfaturi de fitness?

vave 09 Mar 2010 18:31

Eram în bucătărie şi îmi mâncam cina, o cană cu lapte alături de pâine cu gem. Mă vede vară-mea şi mă întreabă "dar tu nu vrei să mănânci nimic?" =))
Răspunsul meu fiind: la tine mâncarea e de la friptură în sus?


All times are GMT +2. The time now is 11:38.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.