Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cinematografia romaneasca (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=229)
-   -   Cel mai bun film românesc dintre 1989 si 2008 (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=92580)

Pitbull 05 Apr 2008 00:35

Cel mai bun film românesc dintre 1989 si 2008
 
Voisem sä fac un poll total, +/- 1989, da' forumu-i setat doar pentru zece optiuni, asa cä punem aici post-89, si aläturi, pre-89. Si pe urmä, cumuläm câstigätorii, cinci si cinci, si facem baraj.

Proletar 05 Apr 2008 00:59

am votat "a fost sau n-a fost".
pe gustul meu.

jeleu 05 Apr 2008 01:45

hartia va fi albastra.

redmen 05 Apr 2008 05:15

California Dreamin` ... desi as fi votat Filantropica daca era.

Pitbull 05 Apr 2008 06:31

Era pe lista lungä... Nu l-am pästrat, întrucât consider "E.P.S." net mai bun, si am vrut sä evit, pe cât posibil, prezenta aceluiasi regisor cu mai mult de un film (desi, personal, consider "Filantropica" mult peste Giurgiu, Mitulescu si Titus - dar am preferat sä le dau si lor o sansä). O exceptie am fäcut dincolo, la pre-89, cu Pintilie: ambele lui filme incluse au valori apropiate; personal, optez categoric pentru "Duminicä la ora sase", dar nu vreau sä impun cu forta filmul admiratorilor neconditionati ai "Reonstituirii" - asa cä am sacrificat "Secvente", de Tatos...

Tanti Glo, Nenea Stef, bägati dom'le-acolo la "Configuratie", una sutä optiuni la polluri! Hai, cä acus facem "Cel mai bun film al lui Sergiu Nicolaescu", si lui îi ies vreo saptezeci si ceva trecute fix (cu tot cu alea din care a filmat trei cadre cu cai, si versiunile dublate în limbajul surdo-mutilor, si alea subtitrate în Braille...)

Neuptolem 05 Apr 2008 13:49

'Examen" (Taxi contra limuzina).
Desi sunt constient ca nu este cel mai bun de acolo si la nivel de scenariu e inferior 432-ului si altora, consider ca un film desavarsit trebuie sa intruneasca toate calitatile filmice necesare trezirii emotiei spectatorului si aici, Examen, prin soundtrack reuseste sa le surclaseze, e pe gustul meu, ajutat si de celelalte ingrediente unde nicidecum nu dezamageste.
Iata aici si cronica:
Originally Posted by Neuptolem aka screenwriter la 18 oct 2006:

Cel mai bun film romanesc, probabil la egalitate cu "Filantropica". Un adevarat "SE7EN" al Romaniei in care desi "apare" direct sau indirect Ceausescu, accentul nu se pune pe istorie, ci pe drama unor oameni, asa cum ar trebui. Nu poti sa spui dupa acest film "iarasi povesti comuniste". Este povestea unor oameni, reala, nu e fictiune, insa atat de neagra incat concureaza serios cu thrillerurile hollywoodiene care sunt SF. Acest film (impreuna cu Filantropica) transmit mesajul "Se poate!" pentru cinematografia romaneasca. Totusi un minus mare as mentiuna: curios daca nu existau dovezi ca "asa s-a intamplat", scenaristii romani, puteau inventa o drama atat de dureroasa?
Pt ca pana la urma, de la cozile tipic romanesti pana la coruptia din facultati, politie, spitale sau politica, toti ne confruntam cu nedreptati mai mari sau mai mici, incat ne intrebam daca nu meritam si noi (cei "nimeni si sarac") un scurt-metraj sa ne spunem povestea...

http://www.cinemagia.ro/movie.php?mo...wn d=_default

marx 05 Apr 2008 14:20

votat California.

ps: filmul lui Giurgiu n-are ce cauta in niciun top. nici prost, nici bun. vid.

herbert 05 Apr 2008 20:59

am votat 432-iul lui Mungiu.
isi asuma cu demnitate conditia - film minimalist, bine regizat si filmat, bine jucat si firesc vorbit - razbunand parca toata isteria vocala din filmele romanesti...

Ghidupu 06 Apr 2008 10:05

fara MDL nu ne-am fi bucurat de 432 in forma in care a iesit

mihaifulger 06 Apr 2008 12:29

Asa-i, MDL rules. Sper sa apucam sa vedem urmatorul Puiu pana-n 2010.

akeen 06 Apr 2008 12:31

aty uitat sa punety filmul filantropica fratilor

Alex Leo Serban 06 Apr 2008 13:00

n-a uitat, citeste mai sus - s-a ales cite un titlu la fiekre regizor; 'e pericoloso...' e mai bun (da probabil k multi nu l-au vazut! :lol: )

la mine e 'lazarescu' fara nicio ezitare...

ps vehementa tov marx e usor psihanalizabila, iar sententiozitatea tonului - neplacut d stridenta :hmm:

marx 06 Apr 2008 13:40

Originally Posted by Alex Leo Serban:

ps vehementa tov marx e usor psihanalizabila,

si ce zice micul froid din capsorul tau?

Quote:

iar sententiozitatea tonului - neplacut d stridenta :hmm:

ai si audiometru in dotare?

Alex Leo Serban 06 Apr 2008 14:08

Originally Posted by marx:

si ce zice micul froid din capsorul tau?

ai si audiometru in dotare?


1 prefer sa ma abtin!
2 da: eu am totu in dotare :P

marx 06 Apr 2008 14:11

Originally Posted by Alex Leo Serban:

1 prefer sa ma abtin!

vekile tale obsesii reloaded.

Alex Leo Serban 06 Apr 2008 14:37

nu trebuie 'reloaded' pt k nu le-am evacuat/pierdut niciodata :happy:

marx 06 Apr 2008 14:44

Originally Posted by Alex Leo Serban:

nu trebuie 'reloaded' pt k nu le-am evacuat/pierdut niciodata :happy:

e bine ca le recunosti permanenta.
oricum, disproportiile iti apartin...

M0n0 06 Apr 2008 14:53

Am vazut si E.P.S. dar tot Filantropica mi-a placut mai mult.

Din cele de pe lista votez California Dreamin'.

Pashpix 06 Apr 2008 16:02

Am votat "Moartea domnului Lazarescu", m-a impresionat mai mult decat "4, 3, 2". Pe locul 3 as fi pus California Dreamin', iarasi un film excelent.

Alex Leo Serban 06 Apr 2008 16:39

Originally Posted by marx:

Originally Posted by Alex Leo Serban:

nu trebuie 'reloaded' pt k nu le-am evacuat/pierdut niciodata :happy:

e bine ca le recunosti permanenta.
oricum, disproportiile iti apartin...


k si - in c t priveste - imprecizia termenilor...


All times are GMT +2. The time now is 03:26.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.