Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Miting anti-eutanasie (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=98034)

Pitbull 03 Jun 2011 03:08

Miting anti-eutanasie
 
A J U T A Ţ I - N E ! ! !

Toţi cei care iubiţi animalele
Toţi cei care nu iubiţi animalele, dar vreţi oraşe fără câini comunitari
Toţi cei care credeţi în civilizaţie
Toţi cei care doriţi o Românie respectată în lume

Veniţi marţi, 7 iunie, la orele 09:00, în Parcul Izvor, la "alveole" (scuarul de la intrarea Camerei Deputaţilor, unde sunt cele patru monumente de la Universitate).

Veniţi în număr cât mai mare!!!

Vom manifesta în faţa Parlamentului, şi vom forma o delegaţie cât mai numeroasă care să asiste la lucrările Camerei, din lojele invitaţilor.

Se va supune la vot proiectul legii pentru gestionarea animalelor fără stăpân - o lege necesară, dar concepută prost, păgubos, ineficient, criminal, barbar.
Se prevede aşa-zisa "eutanasiere" a câinilor comunitari - şi nici o măsură de prevenire a proliferării! Nu vom scăpa de maidanezi, în schimb vom avea pe conştiinţă masacrarea perpetuă, periodică, crudă şi complet inutilă, a câinilor ajunşi pe străzi prin reproducere necontrolată şi abandon. Şi aşa suntem de dispreţul Europei şi al lumii întregi, acum vom fi şi mai detestaţi - şi pe bună dreptate!

Noi dorim o lege raţională, care să reducă la minimum reproducerea, prin sterilizare, recensământ, microcipare şi pedepsire a abandonului.
În schimb, un mare număr de deputaţi se opun, fiindcă au interese financiare în menţinerea ciclului nefast asociat cu perpetuarea pretinsei "eutanasieri".

Echilibrul de forţe pentru votarea legii e extrem de instabil - situat în zona unei egalităţi influenţabile.
Anumiţi parlamentari dintre cei aflaţi alături de noi (Victor Socaciu, Varujan Pambuccian, Eugen Nicolăescu, Cristian Adomniţei, Aura Vasile) ne-au cerut să venim în număr cât mai mare - ARE IMPORTANŢĂ! De regulă, presiunea societăţii civile are efect asupra nehotărâţilor. Umplerea lojilor cu zeci de invitaţi organizaţi şi disciplinaţi, şi susţinerea printr-o manifestaţie masivă afară, vor determina decisiv rezultatul votului.

Pentru asta, vă rog din tot sufletul!

FACEŢI UN SACRIFICIU, ŞI VENIŢI!
Indiferent dacă obişnuiţi sau nu să participaţi la asemenea acţiuni.
Indiferent ce sentimente aveţi faţă de animale.
Indiferent cât vă pasă de ţara voastră.
Faceţi-o numai din omenie elementară.
Faceţi-o numai din prietenie.
Faceţi-o fiindcă vă rugăm
Faceţi-o pentru mine.

Sacrificaţi o jumătate de zi din viaţa voastră, şi veniţi!

(Şi, de asemenea, răspândiţi la maximum această chemare, fie aşa cum este, fie rezumată, pe toate canalele: Facebook, reţele de socializare, bloguri, forumuri, mass-message-uri, mass-email-uri, mass-sms-uri, etc.)

AVEM NEVOIE DE VOI!!!

P I T B U L L
Mihnea Columbeanu

* * *

Inscrieti-va si la event-ul de pe Facebook, pentru impact:
http://www.facebook.com/event.php?eid=176773065712210

sergiuseling 03 Jun 2011 08:48

Originally Posted by Pitbull:

A J U T A Ţ I - N E ! ! !

Toţi cei care nu iubiţi animalele, dar vreţi oraşe fără câini comunitari

Noi dorim o lege raţională, care să reducă la minimum reproducerea, prin sterilizare, recensământ, microcipare şi pedepsire a abandonului.
În schimb, un mare număr de deputaţi se opun, fiindcă au interese financiare în menţinerea ciclului nefast asociat cu perpetuarea pretinsei "eutanasieri".


Eu sunt dintre aceia care nu iubesc animalele şi vreau să avem oraşe fără.

Poate cineva să-mi explice de ce sterilizarea, microciparea ar fi mai ieftine ca uciderea câinilor? Adică tot trebuie să-i prinzi şi apoi dacă-l ucizi ştii sigur că nu se mai reproduce şi ai şi evidenţa lui că doar e mort.

Cât despre pedepsirea abandonului nu e cea mai bună soluţie. Cel mai bine ar fi să existe locuri în care să se poată da câinii unde să fie eliminaţi, ba chiar să se dea şi o recompensă ca la programul rabla. (evident dacă ai acte de proprietate pe animal)

rvn 03 Jun 2011 08:53

serge,
nu-ti doresc sa fi in pielea vreunui maidanez,acum.
nu de alta,dar restaurantele chinezesti sunt in plina ascensiune!

princess_peach 03 Jun 2011 09:10

Sergiu, tie ti se pare normal sa omoare cainii doar pentru ca nu au unde sa stea si stau si ei pe strada?...e vina lor? au facut ceva rau?...
Nu mi se pare deloc buna ideea cu eutanasierea...
Imi pare rau ca nu sunt din Bucuresti si ca nu am cum sa ajung...ca sunt in timpul scolii:(...

sergiuseling 03 Jun 2011 09:25

N-am nimic nici cu câinii, nici cu porcii, nici cu găinile, pisicile, vacile, berzele ori alte animale.
Pur şi simplu sunt animale şi ne folosim de ele cum vrem, ba le mâncăm, ba le luăm ouăle ori laptele. Altele sunt folosite pentru a ne ţine companie, altele pentru că arată frumos, etc.
Cert e că maidanezii nu aduc niciun folos societăţii deci nu văd de ce ar trebui să existe.

În momentul în care se va agita lumea că sunt omorâte animalele ca să le mâncăm atunci aş înţelege de ce să ne agităm de ce sunt omorâte animalele care ne pun sănătatea în pericol.

rvn 03 Jun 2011 09:30

serge,
instinctul tau primar nu se dezminte.
homo sapiensul din tine iti spune ca tu esti pradatorul suprem?

sergiuseling 03 Jun 2011 09:33

Nu eu personal, dar societatea da.

forward 03 Jun 2011 09:34

Originally Posted by rvn:

serge,
instinctul tau primar nu se dezminte.
homo sapiensul din tine iti spune ca tu esti pradatorul suprem?


nu asta a punctat a spus ca atat timp cat ne batem joc de toate animalele de ce se tipa la cainii care ne musca pe strada ca le invadam teritoriul...

dragonfly_drk 03 Jun 2011 09:35

Originally Posted by sergiuseling:


Eu sunt dintre aceia care nu iubesc animalele şi vreau să avem oraşe fără.

Poate cineva să-mi explice de ce sterilizarea, microciparea ar fi mai ieftine ca uciderea câinilor? Adică tot trebuie să-i prinzi şi apoi dacă-l ucizi ştii sigur că nu se mai reproduce şi ai şi evidenţa lui că doar e mort.


evidenta se poate face si atunci cand sterilizezi cainele.

Quote:

Cât despre pedepsirea abandonului nu e cea mai bună soluţie. Cel mai bine ar fi să existe locuri în care să se poată da câinii unde să fie eliminaţi, ba chiar să se dea şi o recompensă ca la programul rabla. (evident dacă ai acte de proprietate pe animal)


de ce sa nu se pedepseasca? tu daca ai avea un copil si l-ai arunca pe strada chiar daca exista, sa zicem orfelinate unde ai putea sa il duci daca nu mai poti sa il cresti, ai considera ca ar fi drept sa nu fi pedepsit?

degeaba o sa existe locurile alea. ah, si inca ceva... exista o gramada de locuri unde ai putea sa iti duci animalul daca nu mai poti sa ai grija de el. si uite, ca e mai comod sa il arunci pe strada.

un caine e un suflet, e o responsabilitate. trebuie hranit, iubit si ingrijit exact ca pe un om. animalele sunt indreptatite sa aiba drepturi "umane" pentru ca:
1. nu avem dreptul sa ne bate joc de ele
2. ele nu sunt vinovate cu nimic ca exista si oameni fara pic de responsabilitate care se hranesc din suferinta lor.

te-ai gandit vreodata ce simte un caine care s-a atasat de stapanul sau? stapan care din inconsitnta il arunca in strada? te-ai gandit vreodata ce simte un caine care pe langa faptul ca trebuie sa supravietuiasca pe strada se mai loveste si de chestia asta cu eutanasia?

si daca tot esti pro ucideri lor, hai sa luam toti oamenii fara adapost care stau pe strada si sa ii eutanasiem. ce zici? esti de acord? ai fi in stare?
eu nu cred. !!!

iiii 03 Jun 2011 09:36

idiotii aia din parlament considera ca eutanasierea este cea mai buna decizie!!!! gresit!!!! trebuiesc investiti bani , in construirea de adaposturi pt maidanezi. sterilizarea este necesara, pt a impiedica inmultirea lor. si sa fim seriosi... sa ne amintim de cazul cu japonezul acela , de acum cativa ani.

Cristina_ 03 Jun 2011 09:41

Parintii mei au o cladire mica unde sunt cabinetele lor.Mai tot timpul poarta este deschisa.Cam in fiecare an 1-2 caini maidanezi ajung la clinica, dar niciodata nu ne-am luat de ei sa ii fugarim.Mai mult le aducem mancare de acasa.Sunt foarte destepti deoarece au invatat programul cand este deschis si in timpul programului nu latra la nimeni dar dupa latra la oricine incearca sa intre in curte.Dar oamenii sunt foarte rai deoarece nu de putine ori s-a intamplat ca vecinii sa le arunce otrava.Cainii sunt foarte destepti, am vazut o gramada de caini trecand pe trecerea pentru pietoni.Eu sunt impotriva eutanasiei la caini.Ar trebui sa se gaseasca o solutie si pentru ei.Si ei au dreptu la viata.

iiii 03 Jun 2011 09:51

Originally Posted by Cristina_:

Parintii mei au o cladire mica unde sunt cabinetele lor.Mai tot timpul poarta este deschisa.Cam in fiecare an 1-2 caini maidanezi ajung la clinica, dar niciodata nu ne-am luat de ei sa ii fugarim.Mai mult le aducem mancare de acasa.Sunt foarte destepti deoarece au invatat programul cand este deschis si in timpul programului nu latra la nimeni dar dupa latra la oricine incearca sa intre in curte.Dar oamenii sunt foarte rai deoarece nu de putine ori s-a intamplat ca vecinii sa le arunce otrava.Cainii sunt foarte destepti, am vazut o gramada de caini trecand pe trecerea pentru pietoni.Eu sunt impotriva eutanasiei la caini.Ar trebui sa se gaseasca o solutie si pentru ei.Si ei au dreptu la viata.

oamenii iubesc animalele si au mila de ele, dar statul nu investeste absolut nimic. si din mila oamenilor , maidanezii se inmultesc. totusi sa ne gandim ca poate toti dintre noi, stim sau am auzit cazuri sau intamplari despre oameni muscati de acesti caini fara stapan.

StrangeHouse 03 Jun 2011 09:56

ar trebui sa fie niste legi dure care sa-i pedespeasca pe cei care-si abandoneaza animalele asa s-ar reduce nr de maidanezi

Cristina_ 03 Jun 2011 09:56

Originally Posted by iiii:

Originally Posted by Cristina_:

Parintii mei au o cladire mica unde sunt cabinetele lor.Mai tot timpul poarta este deschisa.Cam in fiecare an 1-2 caini maidanezi ajung la clinica, dar niciodata nu ne-am luat de ei sa ii fugarim.Mai mult le aducem mancare de acasa.Sunt foarte destepti deoarece au invatat programul cand este deschis si in timpul programului nu latra la nimeni dar dupa latra la oricine incearca sa intre in curte.Dar oamenii sunt foarte rai deoarece nu de putine ori s-a intamplat ca vecinii sa le arunce otrava.Cainii sunt foarte destepti, am vazut o gramada de caini trecand pe trecerea pentru pietoni.Eu sunt impotriva eutanasiei la caini.Ar trebui sa se gaseasca o solutie si pentru ei.Si ei au dreptu la viata.

oamenii iubesc animalele si au mila de ele, dar statul nu investeste absolut nimic. si din mila oamenilor , maidanezii se inmultesc. totusi sa ne gandim ca poate toti dintre noi, stim sau am auzit cazuri sau intamplari despre oameni muscati de acesti caini fara stapan.


Eu as vrea sa se realizeze ceva cu cainii maidanezi sa aiba un adapost , de mancare etc.Dar tare imi este teama ca cei cu mitingul nu vor fii bagati in seama de nimeni.Bani de investii sunt doar pentru firmele cu interese (cele portocalii) restu stau si sufera.

Liviu- 03 Jun 2011 09:58

Originally Posted by iiii:

oamenii iubesc animalele si au mila de ele, dar statul nu investeste absolut nimic. si din mila oamenilor , maidanezii se inmultesc.


Nu vad de ce statul ar trebui sa redirectioneze bani din alte parti spre masuri spuse mai sus, care ar fi oricum mult mai costisitoare decat eutanasia, mai ales aia cu adaposturile. Daca oamenii iubesc atat de mult cainii respectivi sa rezolve ei problema, sa construiasca ei adaposturi, sa-i hraneasca, sa-i ingrijeasca si sa evite existenta lor pe strazi.

Originally Posted by StrangeHouse:

ar trebui sa fie niste legi dure care sa-i pedespeasca pe cei care-si abandoneaza animalele asa s-ar reduce nr de maidanezi


E absurd. Ce faci, control periodic la fiecare stapan ca sa vezi daca inca mai are animalul? Ca nu cred ca recunosti stapanul dupa cum arata maidanezul pe strada. Costurile ar fi oricum mult mai mari si aici.

Originally Posted by Cristina_:

Eu as vrea sa se realizeze ceva cu cainii maidanezi sa aiba un adapost , de mancare etc.


Ai idee cam cati caini fara adapost sunt? Unde ii bagi pe toti?

Originally Posted by Cristina_:

Dar tare imi este teama ca cei cu mitingul nu vor fii bagati in seama de nimeni.Bani de investii sunt doar pentru firmele cu interese (cele portocalii) restu stau si sufera.


Hai sa nu trecem la superficialitati de astea. Daca ar fi sa nu se duca banii spre "firme cu interese" ar trebui sa se duca in multe alte locuri inainte sa ajunga la adaposturi pentru maidanezi. Esti studenta la medicina din cate am inteles, sunt sigur ca ai vazut situatia spitalelor. Crezi ca acel maidanez e mai important decat omul care vine in spital? Exemplele sunt infinite...

sergiuseling 03 Jun 2011 10:03

Evident că se poate face evidenţa şi când îl sterilizezi, dar întrebarea era: e mai ieftin?

Acuma sigur că multe lucruri ar fi frumoase şi dacă aş putea le-aş pune şi covrigi în coadă la câini şi le-aş face baie zilnică, dar dacă nici TVA de 19%, 25% salarii mai mari la bugetari nu se poate, trebuie prioritizat şi găsită soluţia cea mai ieftină.

Cristina_ 03 Jun 2011 10:14

@Liviu- unde am zis ca maidanezii sunt mai importanti decat oamenii din spitale? Stiu cum este situatia din spitalele romanesti.Este vina maidanezilor? De nu il intrebi pe Base' marinaru unde/ ce s-a intamplat cu imprumutul de la FMI? Unde au fost investiti banii respectivi. Vad ca te-ai ambalat cam tare cand am adus in discutie cuvantul "portocalii".

dragonfly_drk 03 Jun 2011 10:23

Originally Posted by Liviu-:


Nu vad de ce statul ar trebui sa redirectioneze bani din alte parti spre masuri spuse mai sus, care ar fi oricum mult mai costisitoare decat eutanasia, mai ales aia cu adaposturile. Daca oamenii iubesc atat de mult cainii respectivi sa rezolve ei problema, sa construiasca ei adaposturi, sa-i hraneasca, sa-i ingrijeasca si sa evite existenta lor pe strazi.


exista astfel de adaposturi... insa cine naiba crezi ca a auzit de ele? si in plus, la cat de educati sunt romanii nu o sa isi duca animalele de companie niciodata acolo


Quote:

E absurd. Ce faci, control periodic la fiecare stapan ca sa vezi daca inca mai are animalul? Ca nu cred ca recunosti stapanul dupa cum arata maidanezul pe strada. Costurile ar fi oricum mult mai mari si aici.


in America exista politia animalelor. ti se pare absurd? daca un animal e batjocorit sub ochii tai, ce faci, Liviu? te uiti si filmezi? asta e mentalitatea, din pacate. daca noi nu suntem in situatia asta, ce sa ne intereseaza de altii? daca cineva are un caine si il tine in curte legat, fara mancare, fara apa, fara ingrijiri minime... noua ne pasa? nu, ca doar nu suntem in pielea cainelui... exact asa e si cu abandonul.

pacat. candva, romanii erau uniti.

Quote:

Ai idee cam cati caini fara adapost sunt? Unde ii bagi pe toti?


idei exista. dar din pacate, raman la stadiul de idei. ;)

Quote:

acel maidanez e mai important decat omul care vine in spital?


nu e mai important... insa nu putem nici sa ramanem indiferenti la soarta lui pentru ca spitalele din Romania si multe altele sunt intr-o stare deplorabila.

nu vad nicio legatura intre spitale si maidanezi. sunt doua probleme total diferite care trebuie solutionate fiecare in parte. nu dai toti banii intr-o parte si cealalta parte ramane descoperita. imparti frumusel banii in toate partile si chiar daca costurile solutionarii problemei sunt mai mari decat bugetul alocat, nu-i bai... cu timpul, treptat, se rezolva. dar asa e, ca voi vreti de azi pe maine si nu se face nimic.

graba strica treaba...

Liviu- 03 Jun 2011 10:32

Originally Posted by dragonfly_drk:

nu dai toti banii intr-o parte si cealalta parte ramane descoperita. imparti frumusel banii in toate partile si chiar daca costurile solutionarii problemei sunt mai mari decat bugetul alocat


Data viitoare cand o sa ai nevoie urgenta de bani pentru un serviciu medical sa te gandesti inca o data la ce ai scris aici.

La celelalte n-am timp sa raspund ca intarzii la un curs, dar la doua dintre ele ai raspuns la altceva decat ce am zis, iar la cealalta ai evitat de fapt raspunsul.

Cristina a fost pe langa tare la ce-am zis eu, dar lamurim cand ma intorc. Parca nu vorbim aceeasi limba...

Twinsen 04 Jun 2011 00:28

Mi se pare o ipocrizie uriasa sa mananci o friptura si apoi sa protestezi ca sunt eutanasiati cainii vagabonzi. Cu ce e mai bun un caine decat un miel sau un porc? In Sibiu, oamenii sunt legati de pat dupa operatii pentru ca nu sunt bani pentru asistente. Se vine cu pansamente de acasa. Te pomenesti ca statul ar trebui sa investeasca in adaposturi pentru catei... :-?

Gebeleizis 04 Jun 2011 04:04

Eu Sunt Pentru Eutanasierea Cainilor Fara Stapan!

dragonfly_drk 04 Jun 2011 09:41

Originally Posted by Liviu-:

Originally Posted by dragonfly_drk:

nu dai toti banii intr-o parte si cealalta parte ramane descoperita. imparti frumusel banii in toate partile si chiar daca costurile solutionarii problemei sunt mai mari decat bugetul alocat


Data viitoare cand o sa ai nevoie urgenta de bani pentru un serviciu medical sa te gandesti inca o data la ce ai scris aici.

La celelalte n-am timp sa raspund ca intarzii la un curs, dar la doua dintre ele ai raspuns la altceva decat ce am zis, iar la cealalta ai evitat de fapt raspunsul.

Cristina a fost pe langa tare la ce-am zis eu, dar lamurim cand ma intorc. Parca nu vorbim aceeasi limba...


noi inca mai asteptam explicatia... :P

@gebeleizis... bravo tie

@twinsen... de cand porcul si mielul sunt animale de casa? stai si citeste istoria acestor trei animale (porc, miel si caine) si modalitatea in care a interactionat omul cu ele in decursul timpului si atunci mai vorbim...

mai, deci dati si voi niste exemple de rad si curcile... (apropo de animale)... eu tot nu vad legatura intre spitale si caini.

daca e sa fie asa, de ce nu investeste statul in spitale de nebuni? nu radeti ca nu e de ras. In Cluj, in piata Zorilor asta-iarna isi faceau aparitia vreo trei-patru nebuni in fiecare zi la aceleasi ore. ei erau prezenti. m-am interesat de ei. cica nu prezinta pericol pentru societate (hai ma, serios? deaia se iau la bataie cu tine si te injura daca le arunci o simpla privire?) iar spitalele sunt pline, asa ca i-a lasat primaria sa sperie toti clientii din piata... no, cu astia ce facem? ii eutanasiem sau le facem adapost?:))
(sincer, nu mai stiu exact daca mai sunt aia pe acolo... si nici nu vreau sa trec sa verific.;) )

probleme in Romania sunt cu duiumul. de la spitale, strazi, maidanezi, blocuri care stau sa se darame la cel mai mic cutremur, pana la retragerea unor drepturi ale studentilor, pensionarilor, bugetarilor, persoanelor cu dizabilitati, etc.

si toate, dar absolut toate problemele astea trebuie rezolvate intr-un fel sau altul. in plus, se zice ca Romania vrea sa devina o tara civilizata. pai daca e asa, fratilor, ce vii se pare civilizat in a eutanasia atatia caini?

indiferrent 04 Jun 2011 11:11

Daca am face un sondaj, am constata ca sunt milioane de romani care sunt impotriva eutanasierii. Mai mult decat atat, sunt oripilati, dezgustati si ingroziti de faptul ca exista oameni care isi doresc moartea "bietelor animalute nevinovate" si par dispusi sa faca orice pentru salvarea lor. Daca am mai face un al doilea sondaj in care am intreba un numar de, sa zicem, 1 milion de sustinatori ai "bietelor animalute nevinovate"( cu siguranta sunt mai multi) daca ar fi dispusi sa ofere, din toata saracia lor, 100 de lei pentru a salva viata "bietelor animalute nevinovate", am constata ca peste 90% din ei s-ar stramba si ar intoarce spatele "bietelor animalute nevinovate". Un milion amarat, din toata saracia, daca ar da 1 milion de oameni, s-ar aduna vreo 25 de milioane de euro, bani suficienti ca sa se faca adaposturi pentru toti cainii. Apoi sa cotizeze cu 1 euro pe luna pentru intretinerea lor, atat cat vor trai, desi, daca ar exista adaposturi, s-ar gasi destui voluntari sa se ocupe de asta. Durerea mai mare este ca tocmai aia cu bani, care ii intretin prin curtile firmelor lor, ar fi primii care le-ar intoarce spatele "bietelor animalute nevinovate". Sunt total impotriva eutanasierii si as fi dispus sa platesc mai mult de 100 de lei pentru salvarea lor, dar bula de ipocrizie din tara asta ma face sa cred ca niciodata nu vom putea rezolva o situatie de genul asta, ne vom plange mereu si vom da vina pe politicienii nostri incompetenti, pe care tot noi i-am ales. Sunt multi care se baga in seama si putini carora le pasa cu adevarat. Sa-i omoare pe toti, ce mai conteaza, daca tot mor gainile si porcii, sa moara si ei. Sa ne omoare si pe noi.

indiferrent 04 Jun 2011 11:20

Originally Posted by danonino:

Ma, voi sunteti nebuni? Dupa ce ca sunt atat de multe taxe si impozite, scumpe taxe si impozite, voi mai vreti sa le dati astora bani in plus?

Ne meritam soarta.

Daca acei caini, pe care ii iubesc atat de mult si sunt atat de nevinovati, nu valoreaza 100 de lei pentru ei, bani care pot fi donati in transe, atunci merita sa moara.

indiferrent 04 Jun 2011 11:27

Mitingurile astea care se tot fac si sunt atat de vehementi, sa adune mana de la mana si sa faca un adapost amarat pentru caini, sa salveze cativa din ei. Intreaba-i si vezi, sunt de acord?

rvn 04 Jun 2011 11:44

Originally Posted by danonino:

Ma, voi sunteti nebuni? Dupa ce ca sunt atat de multe taxe si impozite, scumpe taxe si impozite, voi mai vreti sa le dati astora bani in plus?

Ne meritam soarta.

bravo,danone.
excelenta intrebare!
in plus,intr-o tara plina de gunoaie, unde mizeria si resturile alimentare colcaie la fiecare colt de strada,n-avem cum sa nu avem si multi consumatori pentru ele,nu?

klaudya_e 04 Jun 2011 11:56

asta inseamna ca ar trebui sa dam noi bani pentru tot ce nu functioneaza in tara asta, nu?

rvn 04 Jun 2011 11:59

Originally Posted by klaudya_e:

asta inseamna ca ar trebui sa dam noi bani pentru tot ce nu functioneaza in tara asta, nu?

nu "ar trebui".
chiar ii dai Klaudia,.nu stiai asta pana acum?

Cristina_ 04 Jun 2011 12:03

Politicienii romani aici ma refer la toate partidele sunt sub orice critica.Toate care au fost din `89 pana in prezent nu au facut decat sa fure si sa minta populatia.

klaudya_e 04 Jun 2011 12:08

Originally Posted by rvn:

Originally Posted by klaudya_e:

asta inseamna ca ar trebui sa dam noi bani pentru tot ce nu functioneaza in tara asta, nu?

nu "ar trebui".
chiar ii dai Klaudia,.nu stiai asta pana acum?

adica sa dam in plus de bunavoie

indiferrent 04 Jun 2011 12:14

Originally Posted by klaudya_e:

asta inseamna ca ar trebui sa dam noi bani pentru tot ce nu functioneaza in tara asta, nu?

Cat timp nu-ti pasa de cainii aia nu trebuie sa dai. M-am referit la cei carora le pasa cu adevarat, daca exista destui. Nu sa dai la stat, sa faci tu ceva daca statul nu e in stare. Sunt personalitati importante care vin si urla pe la televizor, dar nu fac nimic cand vine vorba de bani. Statul care ne mananca de bani trebuie sa rezolve problema, nu noi care oricum platim destul. Daca gandesti asa, avand in vedere ca statul nu o sa faca nimic, ti se rupe de cainii aia. Eu vorbeam de cei carora le pasa cu adevarat. Aici am vrut sa punctez, sunt multi care ii plang si putini carora le pasa cu adevarat.

rvn 04 Jun 2011 12:19

[quote=indiferrent]
Originally Posted by klaudya_e:

. Eu vorbeam de cei carora le pasa cu adevarat. Aici am vrut sa punctez, sunt multi care ii plang si putini carora le pasa cu adevarat.

pentru asta s-au infiintat o groaza de fundatii.
ce fac ele? ce fonduri gestioneaza si cum?
cine contribuie? ce programe reale aplica ele pt.ameliorarea situatiei?cati voluntari isi omoara timpul la aceste fundatii?
sa donezi bani e cea mai simpla chestie. dar ce sens are s-o faci daca acea donatie nu-si atinge scopul? aici e problema,indiferrentule.eu asa zic.

klaudya_e 04 Jun 2011 12:29

imi pasa de animale in general, dar nu de cainii care te-ar putea ataca
si nu sunt de acord sa donam cand statul tre sa ia masuri..donez pt un bolnav care nu poate sa-si procure bani pt o operatie, pt. un copil/adolescent inteligent pt a-si continua studiile, pt. batrani care au o pensie de mizerie, etc.

indiferrent 04 Jun 2011 12:31

[quote=rvn]
Originally Posted by indiferrent:

Originally Posted by klaudya_e:

. Eu vorbeam de cei carora le pasa cu adevarat. Aici am vrut sa punctez, sunt multi care ii plang si putini carora le pasa cu adevarat.

pentru asta s-au infiintat o groaza de fundatii.
ce fac ele? ce fonduri gestioneaza si cum?
cine contribuie? ce programe reale aplica ele pt.ameliorarea situatiei?
sa donezi bani e cea mai simpla chestie. dar ce sens are s-o faci daca acea donatie nu-si atinge scopul? aici e problema,indiferrentule.eu asa zic.

In toate mitingurile astea exista lideri si oameni importanti. Da-le incolo de donatii pe la nu stiu ce fondatii si de cotizatii la stat pentru probleme de genul asta. Se organizeaza atat sa faca un miting, sa se oraganizeze sa faca un adapost, unul amarat. Sa puna mana fiecare si sa faca naibii niste adaposturi. Nu se pierd nici bani aiurea in felul asta. Sunt oameni importanti care pretind ca iubesc cainii si pot face astfel de campanii, dar, de fapt, ii doare-n cur.

indiferrent 04 Jun 2011 12:34

Originally Posted by klaudya_e:

imi pasa de animale in general, dar nu de cainii care te-ar putea ataca
si nu sunt de acord sa donam cand statul tre sa ia masuri..donez pt un bolnav care nu poate sa-si procure bani pt o operatie, pt. un copil/adolescent inteligent pt a-si continua studiile, pt. batrani care au o pensie de mizerie, etc.

Repet, nu trebuie sa donezi tu, vorbeam de cei carora le pasa cu adevarat de caini.

rvn 04 Jun 2011 12:37

[quote=indiferrent]
Originally Posted by rvn:

Se organizeaza atat sa faca un miting, sa se oraganizeze sa faca un adapost, unul amarat. Sa puna mana fiecare si sa faca naibii niste adaposturi. Nu se pierd nici bani aiurea in felul asta. Sunt oameni importanti care pretind ca iubesc cainii si pot face astfel de campanii, dar, de fapt, ii doare-n cur.


"sa puna mana fiecare"
scuza-ma, dar in ziua de azi, acest concept e total depasit!
nu sa puna "mana", ci sa existe oameni care se pricep sa managerieze,sa gestioneze fondurile si organizeze activitatea fundatiilor.
ADICA O POLITICA REALA SI COERENTA,bazata pe o lege buna in domeniu,care sa fie respectata si aplicata corect.

klaudya_e 04 Jun 2011 12:45

@indiferrent dar faptul ca sunt un focar de infectie nu te deranjeaza?

t0nka 04 Jun 2011 12:45

Originally Posted by indiferrent:

Se organizeaza atat sa faca un miting, sa se oraganizeze sa faca un adapost, unul amarat. Sa puna mana fiecare si sa faca naibii niste adaposturi

sa iti reamintesc in ce tara traiesti?

indiferrent 04 Jun 2011 12:48

Originally Posted by rvn:

nu sa puna "mana", ci sa existe oameni care se pricep sa managerieze,sa gestioneze fondurile si organizeze activitatea fundatiilor.

Printre milioanele de protestanti din toata tara exista multi care pot face asta, dar, hai sa fim seriosi, chiar crezi ca le pasa? Le pasa doar cat sa vada ceilalti ca le pasa si ca sunt oameni buni ca iubesc animalele. Daca ai o problema medicala, te duci la spital si bagi 100 de lei in buzunarul doctorului, imediat, fara nici o retinere, chiar daca nu ar trebui sa faci asta. Chiar crezi ca-i pasa cuiva de cainii aia? Sunt prea putini.

klaudya_e 04 Jun 2011 12:50

Originally Posted by indiferrent:

Daca ai o problema medicala, te duci la spital si bagi 100 de lei in buzunarul doctorului, imediat, fara nici o retinere, chiar daca nu ar trebui sa faci asta.


da, pt ca vrei sa fii tratat bine

rvn 04 Jun 2011 12:52

Originally Posted by indiferrent:

Originally Posted by rvn:

nu sa puna "mana", ci sa existe oameni care se pricep sa managerieze,sa gestioneze fondurile si organizeze activitatea fundatiilor.

Printre milioanele de protestanti din toata tara exista multi care pot face asta, dar, hai sa fim seriosi, chiar crezi ca le pasa? Le pasa doar cat sa vada ceilalti ca le pasa si ca sunt oameni buni ca iubesc animalele. Daca ai o problema medicala, te duci la spital si bagi 100 de lei in buzunarul doctorului, imediat, fara nici o retinere, chiar daca nu ar trebui sa faci asta. Chiar crezi ca-i pasa cuiva de cainii aia? Sunt prea putini.


le pasa multora, indiferrentule!
tocmai de-aia si organizeaza mitinguri.dar, asta nu inseamna ca se si pricep sa gestioneze problema in folosul animalelor si al societatii, in general.
tocmai de-aia spuneam ca trebuie sa existe organizare si oameni care sa se priceapa la acest tip de management.fara aceste doua lucruri, nu vad o rezolvare reala si pe termen lung a problemei.

indiferrent 04 Jun 2011 12:52

Originally Posted by klaudya_e:

@indiferrent dar faptul ca sunt un focar de infectie nu te deranjeaza?

Ma deranjeaza, dar trebuie sa-i omor pentru asta? Si un copil mic ma poate enerva, trebuie sa-l bat pentru asta. Daca sunt incompetent, da, e mult mai usor asa.

rvn 04 Jun 2011 12:55

as spune NEPUTINTA, nu incompetenta..
asa ar fi mai corect..
neputinta de a intelege de ce au ei nevoie,la asta m-am referit..

klaudya_e 04 Jun 2011 12:57

decat sa te omoare ei pe tine..

rvn 04 Jun 2011 12:59

Originally Posted by klaudya_e:

decat sa te omoare ei pe tine..

te omoara din instinct, ca sa se apere.
e simplu: cel mai puternic supravietuieste.e o lege nescrisa a selectiei naturale.
dar,noi,oamenii,care ne consideram superiori,fiindca constientizam,putem controla fenomenul.nu-i nevoie sa-l omori pe cel mai slab decat tine, asta e clar.

klaudya_e 04 Jun 2011 13:05

@indiferent
daca te-ar musca un caine ce ai face? nu vreau sa te intreb ce ai face daca ti-ar desfigura copilul...

rvn 04 Jun 2011 13:12

Originally Posted by klaudya_e:

@indiferent
daca te-ar musca un caine ce ai face? nu vreau sa te intreb ce ai face daca ti-ar desfigura copilul...

imi permit sa raspund in locul lui:
ar fi dureros si la propriu si la figurat. e normal sa fie asa...
dar,sunt atatea cauze ale unor accidente sau incidente,care ne pun viata in pericol,incat daca am sta sa ne ferim de toate, am lua-o razna..
nu uciderea lor e solutia.in nici un caz. ci preventia,prin mijloace eficiente,care sa fie si in avantajul oamenilor,dar si al animalelor.

klaudya_e 04 Jun 2011 13:17

eu nu zic ca solutia problemei e sa-i omoram..trebuie inchisi in adaposturi..dar daca nu se ocupa nimeni de asta care ar fi solutia?

dragonfly_drk 04 Jun 2011 13:25

klaudya, si eu am fost la un moment dat atacata de o haita de maidanezi. si uite, ca nu sustin eutanasia... oare de ce?

cainii aia nu aveau nicio vina. erau flamanzi, in perioada de imperechere si in plus, le-am invadat teritoriul... so, a fost vina mea, practic si a celor care i-au abandonat. ei nu au nicio vina.

incercati voi sa va rupeti de comoditatea casei si sa stati pe strazi o bucata de vreme... ia sa vedem, in momentul in care o sa va fie foarte foame, care va fi ultimul gest la care veti apela? sunt sigura ca din disperare ati fi in stare sa dati si in cap la cineva pentru o bucata de paine...

rvn 04 Jun 2011 13:28

Originally Posted by klaudya_e:

dar daca nu se ocupa nimeni de asta care ar fi solutia?

tocmai asta e solutia:LEGEA SA PERMITA CA CINEVA SA SE OCUPE DE EI SI SA EXISTE INITIATIVA,ORGANIZARE SI BANI,care sa sustina lucrul acesta.


All times are GMT +2. The time now is 15:06.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.