Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Arta gătitului (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96837)

vave 09 Mar 2010 11:27

Arta gătitului
 
Am observat că de multe ori s-au scris comentarii legate de reţete şi pentru că sunt convinsă că am putea să dezvoltăm subiectul... hai să avem şi unde. :P

În acest moment sunt ajutor de bucătar* la făcut mucenici la cuptor. Am rugat-o ieri pe bunica să se îndure de poftele mele, iar acum... aştept să se dospească şi apoi îi pot modela şi băga la cuptor. :)

_______________
* eu fac, bunica dictează

StefanDo 09 Mar 2010 11:48

mie-mi place "ciorba" de macinici din sud :D

StefanDo 09 Mar 2010 12:00

zi-i ca-i faci la schimb supa crema de conopida

keepwalking 09 Mar 2010 12:10

daca tot vorbim de mancare, imi recomanda cineva o cura buna de slabire?:-?

copila_satanista 09 Mar 2010 12:12

cel mai bun mod de a slabi este sa mananci in cantitati reduse si cat mai sanatos + miscare, restul curelor sunt niste tampenii cu care iti distrugi organismul :)
pentru multi asta cu mancatul mai putin + miscare e o metoda la care renunta usor, dar sfatul meu este sa o urmezi pentru ca e cea mai buna si desi la inceput probabil e mai greu, in timp te vei obisnui si ti se va parea o alegere buna
ca tot suntem la capitolul gatit ... incearca sa faci din gatitul de mancaruri cat mai sanatoase o arta... nu trebuie sa gatesti neaparat doar ce au gatit ai nostri, exista foarte multe retete din care poti sa alegi unele noi

Neuptolem 09 Mar 2010 12:20

Originally Posted by keepwalking:

daca tot vorbim de mancare, imi recomanda cineva o cura buna de slabire?:-?

Cauta revista "Culturism" pe piata. Apare lunar, din 2-3 numere devii expert in propriul program de slabit. Trebuie sa alergi dar asteapta sa vina primavara. Slabitul fara alergat e ca ingrasatul fara mancare.

Windom 09 Mar 2010 12:22

O reteta pentru ingrasat nu aveti? Oricit bag in mine, tot ca Masinistul arat...

StefanDo 09 Mar 2010 12:24

am auzit ca un pahar de bere baut dimineata pe stomacul gol, timp de cateva luni, face minuni :) din pacate nu as putea sa zic ca am si verificat metoda :)

Windom 09 Mar 2010 12:29

Da eu ma imbat si de la o jumate de pahar (pe stomacul plin).:-<

Cinemania 09 Mar 2010 12:32

Originally Posted by StefanDo:

am auzit ca un pahar de bere baut dimineata pe stomacul gol, timp de cateva luni, face minuni :) din pacate nu as putea sa zic ca am si verificat metoda :)


face minuni la burta

Neuptolem 09 Mar 2010 12:34

Originally Posted by Windom:

O reteta pentru ingrasat nu aveti? Oricit bag in mine, tot ca Masinistul arat...

Nu exista metode pentru ingrasat. Tine de constitutie: ectomorf (slab), mezomorf (normal, mediu), endomorf (predispus la ingrasare).
Daca arati ca Masinistul n-o sa ajungi niciodata gras, in schimb poti sa pui masa musculara pe tine. Iti recomand si tie revista "Culturism", scrie-i lui Florin Uceanu, te rezolva el.

vave 09 Mar 2010 12:52

Prima tură e la cuptor, a doua aşteaptă.
La mine gătitul [în special când am de făcut prăjituri] mă relaxează... e cea mai bună terapie. :)

copila_satanista 09 Mar 2010 12:53

Mie imi place sa gatesc pentru prieten si eventual amici care vin pe la noi :D Daca as gati doar pentru mine cred ca ar iesi mai naspa .

movie4 09 Mar 2010 15:13

specialitatea mea sunt cartofii carbonizati:P

StefanDo 09 Mar 2010 15:44

eu am 62-64 de kile de vreo 13 ani, sper sa nu-mi creasca fundul cand sar de 30 :D

Judex 09 Mar 2010 17:06

Pentru slabit, ideea e sa arzi mai mult decat bagi in tine. Organismul depoziteaza caloriile de care nu are nevoie sub forma de grasimi. Din astea ia in vremuri de restriste, ca de exemplu cand faci efort fizic mai mult decat de obicei. Depinde si de metabolismul fiecaruia si de stilul de viata, dar in principiu cativa kilometri zilnic alergare usoara dimineata si evitarea produselor cu continut mare de calorii plus o cina slabuta cu cateva ore bune inainte de somn dau rezultate miraculoase.
Asta e valabil la masculi, ca-i testata pe mine asta-vara/toamna, cu specificatia ca eu am inlocuit alergarea usoara zilnica dimineata cu inot din cand in cand si deplasare cu bicicleta sau pe jos. La 1,82m - de la 95kg in iunie '09 am ajuns de Craciun la 84kg, in conditiile in care sunt bautor inversunat de bere!

Cei care sunt foarte slabi n-ar trebui sa-si doreasca sa puna pe ei grasimi, ci, asa cum spunea si Neuptolem, sa-si dezvolte masa musculara. Iar pentru asta exista exercitii specifice - flotari, genuflexiuni, tractiuni, lucrul la diverse aparate cu greutati etc.

Ceva mai ON: ma apuc de facut aluatul pentru mucenici. :D

StefanDo 09 Mar 2010 17:08

da' ieri ce-ai păzit?

Judex 09 Mar 2010 17:09

Ieri am fost after Oscars. :D

anaemona 09 Mar 2010 17:38

Originally Posted by keepwalking:

daca tot vorbim de mancare, imi recomanda cineva o cura buna de slabire?:-?


N-ar fi bine sa faci un topic numai cu asta, eventual si sfaturi de fitness?

vave 09 Mar 2010 18:31

Eram în bucătărie şi îmi mâncam cina, o cană cu lapte alături de pâine cu gem. Mă vede vară-mea şi mă întreabă "dar tu nu vrei să mănânci nimic?" =))
Răspunsul meu fiind: la tine mâncarea e de la friptură în sus?

fdianamaria 10 Mar 2010 18:13

Mie imi place foarte mult sa gatesc...mai putin sa mananc. Imi place atat de mult, in special partea dulce a artei culinare incat fac acum un curs profi de cofetar patiser. Abia astept sa fac practica la laboratoare.

illotempore2002 11 Mar 2010 08:28

Tot ce stiu sa fac este o salata foarte bunacu salata verde, ciuperci facute in tigaie cu putin unt, telemea de bivolita, rosii si ulei de masline si oregano. Atat.
Mi-ar placea la nebunie sa invat sa fac supe creme - de ciuperci, sau de broccoli sau de legume. Imi e imposibil, am incercat de 3 ori a iesit atat de oribila incat am aruncat-o la toaleta. Nici macar pisica nu s-a apropiat sa miroasa.

MariaMona 11 Mar 2010 09:47

Eu iubesc sa gatesc! Ieri seara am facut la cerere vreo 90 de gogosi mici (ca-s mai dragute) din care cam jumate s-au dus. Sunt curioasa daca mai gasesc ceva cand ajung acasa. Azi o sa fac rapid un spanac cand ajung acasa, mai am si supa de rosii si maine e zi de fasole cu ciolan, una din preferatele familiei.

movie4 11 Mar 2010 09:52

eu stiu sa fac salate si... atat....

copila_satanista 11 Mar 2010 09:58

Originally Posted by illotempore2002:

Tot ce stiu sa fac este o salata foarte bunacu salata verde, ciuperci facute in tigaie cu putin unt, telemea de bivolita, rosii si ulei de masline si oregano. Atat.
Mi-ar placea la nebunie sa invat sa fac supe creme - de ciuperci, sau de broccoli sau de legume. Imi e imposibil, am incercat de 3 ori a iesit atat de oribila incat am aruncat-o la toaleta. Nici macar pisica nu s-a apropiat sa miroasa.


suna bine salata asta :-?

StefanDo 11 Mar 2010 11:40

facut aseara supa crema de conopida, e f. simplu daca ai blender

o conopida mare taiata buchetele, pusa la fiert cu doua lingurite de sare. dupa ce s-a fiert (si racit) blender pana se omogenizeaza (mie-mi place mai "teapana", asa ca renunt la aproape toata apa de la fiert), apoi iar in oala la foc ffff mic.

alaturi se topesc 100 de grame de unt si se ingroasa cu o lingura-doua de faina (atentie la cocoloase), dupa care se omogenizeaza cu supa de conopida. Se mai tine pe foc 15 minute, amestecand des, sa nu se prinda. la sfarsit piper alb, sare si o legatura nu foarte mare de patrunjel, taiat marunt-marunt.

Neuptolem 11 Mar 2010 11:44

Originally Posted by StefanDo:

e f. simplu daca ai blender

Bogatanule! Huuoo!

keepwalking 11 Mar 2010 11:44

nu e cam grasa? 100 de grame de unt...hmmm:-?

Neuptolem 11 Mar 2010 11:50

Ma duc sa-mi iau un hamburger. Frigiderul e gol.

Judex 11 Mar 2010 11:50

Originally Posted by Neuptolem:

Originally Posted by StefanDo:

e f. simplu daca ai blender

Bogatanule! Huuoo!

Haiosule! =))

vave 11 Mar 2010 11:57

Dar salata de conopidă? [făcută cu maioneză şi e asemănătoare cu salata de vinete]. =P~

P.S. Caloriile se adună oricum, ar fi prea ciudat să le tot socotesc la fiecare îmbucătură. :P

Judex 11 Mar 2010 11:59

Originally Posted by vave:

Dar salata de conopidă? [făcută cu maioneză şi e asemănătoare cu salata de vinete]. =P~

P.S. Caloriile se adună oricum, ar fi prea ciudat să le tot socotesc la fiecare îmbucătură. :P

Ar vfi interesant sa faci niscai sport. :P

vave 11 Mar 2010 12:01

Originally Posted by Judex:

Ar vfi interesant sa faci niscai sport. :P


Te referi la mine sau în general? :-?

illotempore2002 11 Mar 2010 12:10

Originally Posted by keepwalking:

nu e cam grasa? 100 de grame de unt...hmmm:-?



Eu am avut perioada mea de fanatism in care mancam impreuna cu prietenul meu de atunci un pachet de unt pe zi, pt multe, multe luni, cu paine integrala.....eram efectiv disperati, orice ne gateau parintii zacea in frigider saptamani in sir :D

si nu, nu m-am ingrasat sau ceva :)

StefanDo 11 Mar 2010 12:22

n-am probleme legate de colesterol si greutate, deci chiar nu ma uit la ce (si cat) pun in mancare :)
oricum, neajutat mananc supa aia intr-o saptamana...

Judex 11 Mar 2010 13:03

Gizaz, Stef, esti femeie ?????


@vave
In genere

StefanDo 11 Mar 2010 14:42

nu, judex, nu sunt femeie, ci doar nu obisnuiesc sa mananc DOAR supa crema de conopida in fiecare zi

Judex 11 Mar 2010 15:15

Yummy! ;)

danT 11 Mar 2010 15:37

Originally Posted by illotempore2002:

Originally Posted by keepwalking:

nu e cam grasa? 100 de grame de unt...hmmm:-?



Eu am avut perioada mea de fanatism in care mancam impreuna cu prietenul meu de atunci un pachet de unt pe zi, pt multe, multe luni, cu paine integrala.....eram efectiv disperati, orice ne gateau parintii zacea in frigider saptamani in sir :D

si nu, nu m-am ingrasat sau ceva :)



Ultima descoperire, ca sa zic asa: cica untul face mai bine la colesterol decit uleiul de masline.:|
Me too, un pachet pe zi - lejer. (Si n-am nici pe Dracu' - decit 97de kg (la 1.80), inima e varza, si nici cu plaminii nu ma simt prea in regula:-? , da' in rest e bine!:) )

Judex 11 Mar 2010 15:49

Bullshit, bro!

MariaMona 11 Mar 2010 15:52

StefanDo, buna buna aia de conopida. Dar de dovleac ai mancat? E preferata mea supa crema.

MariaMona 11 Mar 2010 15:58

Poti sa iti faci lasagna cu spanac, rosii si branza. E sanatoasa si buna. Nu mai sta asa un an murind de pofta!:)

danT 11 Mar 2010 16:08

Originally Posted by Judex:

Bullshit, bro!

:)


Originally Posted by MariaMona:

rosii si branza.

Very, very naspa combinatie (si mie-mi place:) ), cica fermenteaza - si e mai tare ca beutura in materie de ciroza...:(

omudindulap 11 Mar 2010 16:12

Originally Posted by Dragomara:


Şi apoi nu trăim ca să mâncăm, drept care numai de vreun an jumate visez la o lazania. etc.:D


Oamenii de rând trăiesc ca să mănânce şi să bea. Oamenii de valoare mănâncă şi beau ca să simtă că trăiesc.
Zise Socrate.

danT 11 Mar 2010 16:14

Si muri, bind cucuta...:D (Am ramas cu sechele de la Povesti...:( )

omudindulap 11 Mar 2010 16:44

Socrate nu e mort. Socrate se transforma.

vave 11 Mar 2010 16:46

Mai gata cu off topicul!
Ştie cineva cum se fac papanaşii? :D

StefanDo 11 Mar 2010 16:51

pai nu-i reteta de gogosi? ti-o da mona... :)

vave 11 Mar 2010 16:55

Eram curioasă cum fac alţii/altele, nu sunt chiar gogoşi. :P

anaemona 11 Mar 2010 17:05

Wow, toata lumea gateste conopida, de parca asta i-ar fi sezonul.

Aseara am facut si eu, la cuptor, buna zic, dar n-am mai mincat, deja era trecut de 11 noaptea cind a fost gata. Am uitat-o putin cam mult la cuptor pentru ca vedeam un film in timpu asta, film excelent de altfel, pe care vi-l recomand cu caldura - White sheik al lui Fellini, primul film regizat singur, dar atit de fin ironic si fiecare personaj si imagine conturate perfect. Cel putin scena in care sotul vine sa-si recupereze sotia de la spital/sanatoriu si ea plinge intr-un colt al camerei iar el plinge cu niste sunete dubioase stind pe pat, adus de spate, cu spatele spre ea e geniala iar spectatorul care pina atunci poate incerca compasiune pentru sotul disperat sau pentru sotia victima a infantilitatii si foiletoanelor de dragoste promovate in reviste, nu poate decit sa izbucneasca in hohote de ris in fata unei scene atit de absurde.

Revenind la conopida, acum mi-am dat seama ca am uitat s-o "oparesc" sau s-o dau intr-un clocot cum se zice, deci am pus-o cruda intr-un vas de iena, un strat, apoi am presarat brinza sarata, apoi alt strat de conopida si brinza sarata din nou, dupa care am batut 2 oua cu smintina pe deasupra si asta a fost tot gatitul meu. Cred ca a iesit buna desi e putin inegrita.


All times are GMT +2. The time now is 04:57.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.