Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Sunt fericit/a pentru ca... (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=95657)

illotempore2002 09 Jun 2009 22:42

Sunt fericit/a pentru ca...
 
Sunt fericita pt ca la minimarket-ul de langa mine au adus in sfarsit bere alba (love the herbal taste) si Dr. Pepper :x



Aici am putea sa postam toate acele mici evenimente cotidiene care ne fac sa fim fericiti. Lucruri mici sau lucruri mari, voi alegeti. In ceea ce ma priveste, sunt cu adevarat fericita. Dr. Pepper e cea mai buna bautura din lume.

klein 09 Jun 2009 22:56

sunt fericita pt ca azi am revazut filmul care in copilarie m-a facut sa rad cu lacrimi de la inceput pana la sfarsit. am ras cu mama si cu frate-miu de ne tavaleam pe jos. numa tata, suparat pe noi (nu mai stiu de ce) a stat imbufnat toata seara. Seriozitatea lui ne facea sa percepem filmul in tonuri si mai hilare. l-am decretat cel mai amuzant film din lume: "Up in the world" cu Norman Wisdom. Nici macar nu m-a intristat ca acum am ras doar de 3 ori.

illotempore2002 09 Jun 2009 23:01

un proces natural: cu cat avansam in varsta cu atat mai scortzosi suntem. intr-un anume fel ne inchidem canalele de receptivitate spre ceea ce in copilarie ne uimea.

sunt fericita pt ca am fost la masaj (nah, am zis ca trecem aici toate porcariile care ne bucura).

klein 09 Jun 2009 23:09

Originally Posted by illotempore2002:

un proces natural: cu cat avansam in varsta cu atat mai scortzosi suntem. intr-un anume fel ne inchidem canalele de receptivitate spre ceea ce in copilarie ne uimea.

acum suntem receptivi la alte chestii. nu consider asta semn de scortosenie. Sper exemplu acum am putut aprecia si rade cu pofta la "Le Magnifique" cu Belmondo. in copilarie mi s-a parut un film debil, cu exagerari. imi ziceam intr-una ca "nici macare nu pare real" :)) evident ca nu parea real, pt ca filmul era o parodie. bine ca am crescut

illotempore2002 09 Jun 2009 23:12

=))

pai sa stii ca, acum lasand gluma la o parte, copiii chiar sunt prosti. prosti in adevaratul sens al cuvantului - nu detin nici informatie si nici capacitatile de procesare a informatiei nu sunt formate.

de aia intreaba incontinuu ca dementzii: de ce bei apa? ca mi-e sete. de ce ti-e sete? ca mi-e cald. de ce ti-e cald? ca e cald afara. de ce e clad afara? ca e vara? de ce e vara? ca inainte a fost primavara si acum e vara. de ce a fost primavara inainte? :|

klein 09 Jun 2009 23:19

ce-am uitat sa precizez e ca in copilarie chiar am ras pe m-am prapadit o ora jumate (jur ca nu exagerez), ceea ce acum nu prea mi se mai intampla. deci, pana la urma eram mai prosti (eu cu siguranta) dar ma amuzam copios

illotempore2002 10 Jun 2009 00:02

sunt fericita ca mi s-a bulit chestia aia cu becurile care lumineaza in bucatarie, nu stiu cum se numeste, treaba aia din tavan din care ies becurile....mi s-au bulit, degeaba am schimbat eu becurile, nu merge si pace....si sunt fericita pt ca asa nu mai pot intra in bucatarie DELOC :D

Pitbull 10 Jun 2009 00:41

Lampä, cumva...? :|

illotempore2002 10 Jun 2009 00:45

in bucatarie, in tavan , lampa?

Pitbull 10 Jun 2009 00:53

Da.
(N-am zis nici lampadar, nici veiozä, nici candelabru - nici mäcar lusträ.)

illotempore2002 10 Jun 2009 00:54

atunci lampa sa fie.

asta dupa ce abia-mi reparasem veioza/ mitoza / meioza

Pitbull 10 Jun 2009 00:55

Bine cä nu micoza!

illotempore2002 10 Jun 2009 01:00

da' tu de ce esti fericit?

Pitbull 10 Jun 2009 01:04

Cä träiesc.
Hälelante-i fleace.

illotempore2002 10 Jun 2009 01:05

this topic is about fleace.

Judex 10 Jun 2009 02:54

Au adus weissbier? De care?

Alex Leo Serban 10 Jun 2009 06:21

... pt k fac numai ce vreau & ce-mi place

... pt k tot ce-mi propun, imi iese (fiind un control freak - motiv pt care detest sa lucrez 'in echipa' sau sa traiesc cu cinva, haha -, kestia asta ma bucura cel mai tare pt k nu-mi provoaca nicio contrarietate)

... pt k rid ff des

... pt k am prieteni f buni care ma suporta asa cum sint

... pt k pot sa calatoresc oriunde, oricind & k mi-a trecut anxietatea de avion

... pt k am reusit sa-mi renovez casa (& a aparut kiar si in 'good homes'! B-) )

... pt k sint capabil sa ma bucur de lucrurile simple (cum ar fi un cimp marginit de chiparosi, in toscana sau unul plin de levantzica, in provence...)

etc

Cinemania 10 Jun 2009 07:27

Originally Posted by Judex:

Au adus weissbier? De care?


daca e Franziskaner o sa fiu fericit si o sa cer o adresa :D

illotempore2002 10 Jun 2009 08:45

mai multe sortimente de bere alba.

minimarketul OK de pe Maria Rosetti e adresa.
:)

sunt fericita ca in dimineata asta am gasit taxi din prima, de la primul apel adica #:-S

jactati 10 Jun 2009 10:25

sunt fericit pentru ca merg pe jos la servici. pentru ca biroul meu e in Dorobanti si nu in Ferentari. pentru ca in drumul meu e parcul circului si blocul in care a copilarit Cartarescu. pentru ca am ocazia sa ascult la prima ora manele din masini bengoase cu difuzoare Bang & Olufsen. asa de tare e volumul ca uneori nu ma uit pe jos si calc in oarece pasta norocoasa. dar nu-i nimic: nu mai am miros, sunt perfect adaptat la viata citadina. sunt fericit pentru ca in orasul meu a venit Dr. Pepper. in curand sper sa-l gasesc la Kaufland. cred ca, daca n-ar fi murit, la cat suntem de cuminti, ar fi venit intr-o buna zi si Sgt. Pepper. pe scurt, sunt fericit pen'ca'i soare afara.

p.s. propun ca in loc de Cafenea sa avem Farmacia Doctorului Piper - unde sa se poata bea si bere alba ca medicament;
p.p.s. chiar ma bucur de Dr. Pepper - dar de ce se da numai pe strada lu' Illo?

illotempore2002 10 Jun 2009 10:30

Doctor Pepper mai e si prin Gima.

Stai in Dorobanti, fericitule....am stat si eu o vreme acolo, o foarte scurta vreme....pentru ca nu mi-a placut DELOC....in schimb unde stau acum e fabulos....stau unde a crescut, creat, murit Alexandru Tatos :) in fiecare zi trec prin fata statuii si casei lui si-i zic "Buna-dimineata, domnule Tatos"

si de aia sunt fericita

p.s. I worked for Bang & Olufsen :D they are really cool

jactati 10 Jun 2009 10:35

M-ai inteles gresit. Stau pe langa Parcul Circului - Lacul Tei. Lucrez in zona Dorobanti asa ca ma plimb terapeutic in fiecare zi pe strazi cu pitipoance si cocalari (sub-specia de Dorobanti). Stiu casa unde a locuit Tatos. Nu e rau deloc nici acolo.

p.s. Bang & Olufsen este chilly expensive.

Alex Leo Serban 10 Jun 2009 11:17

casa familiei tatos (hochparterul unui bloc unde a locuit dupa aia amza pellea) e pe str salcimilor, mi-a povestit maica-mea k 'chez les tatos' erau mereu party-uri super in tineretile lor...

lga parcul circului e si scoala mea generala (aceeasi cu a lui cartarescu), iar la liceu (c.a.rosetti) l-am avut prof de engl pe fratele lui tatos, mircea

e o lume mica & lucrurile se leaga

illotempore2002 10 Jun 2009 11:19

da, pe strada salcamilor.....eu stau pe Toamnei care da in piata Tatos...

Alex Leo Serban 10 Jun 2009 11:21

pai atunci ce treaba are pta tatos (lga pta gemeni) cu parcul circului, dorobanti s.cl?! :-/

Pitbull 10 Jun 2009 11:49

Una zvârliturä bät.
Hai, douä.

jactati 10 Jun 2009 11:52

Originally Posted by Alex Leo Serban:

lga parcul circului e si scoala mea generala (aceeasi cu a lui cartarescu),

E scoala de pe (langa) aleea Circului? Daca da, imi pare rau ca nu mi-am dat si eu copiii acolo - nu sunt multe scoli cu traditie "optzecista" in zona. Blocul lui Cartarescu l-am dibuit dupa multele descrieri din Nostalgia, Orbitor, etc. (Piata) Tatos este "out of my league".

illotempore2002 10 Jun 2009 11:57

Originally Posted by Alex Leo Serban:

pai atunci ce treaba are pta tatos (lga pta gemeni) cu parcul circului, dorobanti s.cl?! :-/



nu are mah legatura....la Cirsc sta Jactati si dimineata trece prin Dorobanti. ce vina am io? :-/

eu stau la piata Tatos.

Alex Leo Serban 10 Jun 2009 12:42

@ jactati: da, aia; era 28 pe vremea mea, acu nu mai stiu...
ps sper k nu ati uitat de 'mon oncle' B-)

@ illo: ah ok. am crezut k e vba dspr piatza tzatzos :-?

illotempore2002 10 Jun 2009 12:44

nu pepenash. ai inteles gresit (ceea ce ti se intampla frecvent, ca atata te duce caputzul)

StefanDo 10 Jun 2009 12:49

incep sa va sterg mesajele

illotempore2002 10 Jun 2009 12:51

Stefan,

individul ma urmareste peste tot unde postez si se ia de mine. pe bune, nu tzin musai sa ma cert cu el dar s-a apucat sa rascoleasca postari ale mele de acum cateva luni (vezi Hartia va fi albastra) numai ca sa ma jigneasca.....

eu nu sunt genul ranchiunos si nu mi se pune pata pe nimeni sau daca mi se pune imi trece a doua zi.....dar asta se tzine scai de curul meu.

Alex Leo Serban 10 Jun 2009 13:01

@ illo: eh, ghinion, baby, pt k eu sint FOARTE rankiunos si dk spui prostii (ceea c s intimpla f des lately), nu te iert :D

ps park ziceai k ma ignori?! :-/ da vad k yr way of poking fun e sa folosesti diminutive - deh, dk atit te duce 'caputzu'...

illotempore2002 10 Jun 2009 13:13

te ignor cand am chef :)
ai rabdare umpic, sunt foarte dispozitionala. cand am chef te balacaresc, cand am chef te ignor, si iar, cand am chef te aduc in punctul in care te faci singur de ras.
ca deja te-ai facut. papushel bombonel.

ranchiuna este partea celor frustrati. merg mana in mana.

jactati 10 Jun 2009 13:14

Originally Posted by Alex Leo Serban:

@ jactati: da, aia; era 28 pe vremea mea, acu nu mai stiu...
ps sper k nu ati uitat de 'mon oncle' B-)

Tot 28 e si-acum. Am avut de ales intre scoala 10 (din Floreasca) si 28. Ar fi fost frumos, but now it's too late. They have to start their own tradition (copiii mei saracii).
N-am uitat de Mon Oncle. Tot 28 - ca scoala.

Alex Leo Serban 10 Jun 2009 13:40

@ illo: papushik stricata,
tu nu esti in stare sa 'te faci' pe tine (emotional vbind), esti such a mess trecind de la o dispozitie la alta & contrazicindu-te de la o postare la alta incit just the thought k ai putea sa 'ma faci' pe mine e too ludicrous to be true...
in yr dreams, perhaps - so dream on! =))

iar dk ranchiuna = frustrare, inseamna k sint ffff frustrat, pt k sint ffff ranchiunos; i don't mind @ all, pt k imi place asa :P

illotempore2002 10 Jun 2009 13:48

ce faci, te imbeti cu apa chioara?
ai avut atat de multa nevoie de autosugestie de-a lungul vietii, ca vad ca si la batranetze esti paralel cu viata.

in filogeneza, bombonelul de als a fost maimutza-femela care statea in pestera la barfa cu celelalte femele, incapabila de acte de vitejie ci numai de mojicii, tzatzisme (avea dreptate cine a zis despre tine aici, by the way cineva pe care il crezi prieten ca esti o tzatza, coaie neavand, stim noi de ce)....in vreme asta, afara, barbatzii adevarati, inteligentzi, se luptau cu fiarele adevarate si cautau solutii inteligente sa perpetueze specia si sa transforme mediul :) tu insa ai ramas mostenitorul genetic perfect al femelei incuiate intre peretii pesterei si preocupata de urmatoarele activitati: agresatul altor femele (ca nu te-am vazut vreodata sa faci fata unui barbat adevarat de pe acest forum), datul cu parerea despre orice, "critica" (doar e o apucatura feminina, nu?), injunghierea pe la spate a femelelor periculoase si etc. sunt numai cateva exemple.
p.s. vrei sa-ti dau citat unde ai zis tu acu 2 zile ca nu ma mai bagi in seama? cand de fapt continui sa ma urmaresti peste tot? aaaaa, sa tu crezi ca reusesti sa ma enervezi? nu bombonel gaurel, am nervii tari pe mine nu ma poti hartzui pana la sinucidere =)) (stii tu ce vreau sa zic)

Alex Leo Serban 10 Jun 2009 13:55

ce, ai ajuns la fundu sacului cu 'argumente' (nu k cele dinainte ar fi doborit pe cineva...) & ai dat-o pe mirlanii de 2 bani?

why am i not surprised...
acum inteleg & 'unitatea de cuget/ muget' cu bizonu bannat - lucrurile se leaga ;)

cineva care se uda toata k sta intr-un 'loc fabulos' (semn k pina atunci a stat prin mahalale, pta tatos fiind un loc obisnuit din buc) spune fara sa vrea f multe dspr her background & stuff

crek ar tbui sa intervina moderarea, fata a luat-o pe aratura...

illotempore2002 10 Jun 2009 13:58

am stat la cismigiu inainte istetzule!

e un loc fabulos pt ca imi place zona veche a bucurestiului, ce e asa de greu de intzeles?
am zis ca u mi-a placut in dorobanti (unde stau nomenclaturistii, by the way, stai pe acolo, la cocalari?)

illotempore2002 10 Jun 2009 13:59

Stefan, sa nu stergi mesajul meude mai sus, il editez, il fac mai elegant chiar acum ;)

plus ca, oriunde as posta, el vine dupa mine. ma intereseaza cateva subiecte de pe acest forum, unde mai postez si imediat el, ca lipitoarea (nu e jignire, e doar o metafora, ca si cum ai spune: iubito, esti o zana - tot asa nu inteleg de ce daca spui "als esti un bou" nu se considera tot metafora :-/ )

Alex Leo Serban 10 Jun 2009 14:10

asta cu 'nervii tari' are un nume: se keama autosugestie; da asta reuseste doar cind nu esti braindead :))

si-acu ce-o sa faci, o sa ne insiri toate locurile 'fabuloase' pe unde ai stat?! cismigiu ti se pare 'cool'? si dc ai plecat - te-au dat afara? ai descoperit un loc 'si mai cool'? n-ai platit chiriile?

omg, it's SO pathetic... so i say STOP: a ma mai juca cu tine ar fi k si cum as incerca sa fac conversatie cu o papusa gonflabila

illotempore2002 10 Jun 2009 14:21

pai tu nu ai zis mai devreme ca esti fericit ca ti-ai renovat casa?
intzeleg ca impartzeai patul cu sobolanii, gandiacii de bucatarie si cu pleosnitzele?
:D

asa bucurii marunte pt un om asa de mare....

corinka 10 Jun 2009 14:43

Oare Pauline e fericita daca citeste aceste postari? O "razbuna" chiar ALS! :))

illotempore2002 10 Jun 2009 14:45

iti dai seama ca e uda toata, daca nu cumva s-a si scapat pe ea :))

@jactati, asta e tehnica de supravietuire a lui als: minimalizarea celor din jur. doar asa se poate el simti mai admisibil si mai acceptabil in ochii lui ;) asa face cu absolut orice interlocutor, dar cu absolut toti

Pitbull 10 Jun 2009 14:56

Originally Posted by illotempore2002:

this topic is about fleace.

Sunt fericit cä mä duc la bucätärie - vine ora mesei.

ugotbloodonmysuit 10 Jun 2009 15:00

Sunt fericit ca am evitat un accident B-) (moto vs auto)

illotempore2002 10 Jun 2009 15:01

Sunt fericita pt ca maine la ora 9 dimineata voi primi Histoires du cinema 8-> in original

Sunt fericita pt ca azi am Headhunt-uit pe unul din cei mai mari CFO din Romania <:-P

Pitbull 10 Jun 2009 15:10

Originally Posted by Pitbull:

Originally Posted by illotempore2002:

this topic is about fleace.

Sunt fericit cä mä duc la bucätärie - vine ora mesei.

Sunt fericit cä-s la bucätärie - e ora mesei.

Alex Leo Serban 10 Jun 2009 15:23

Originally Posted by illotempore2002:

nu inteleg de ce daca spui "als esti un bou" nu se considera tot metafora :-/ )


a spune 'illo este o vaca' n-ar putea fi niciodata o metafora... =))

redmen 10 Jun 2009 15:29

Sunt.


All times are GMT +2. The time now is 23:34.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.