Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Vive la France! (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=84608)

Jay 23 May 2004 14:00

Vive la France!
 
Cu ocazia inceperii Roland Gaross-ului(maine). As dori sa lansez un subiect de genul Cinematografia franceza: Ce filme v-au marcat? Actori! Regizori! si alte lucruri de genul asta.
Am sa incep eu cu filmul Trois couleurs: Bleu. Am vazut si Rosu, iar Alb inca nu am apucat. Sunt intradevar niste filme dramatice, care dau un fel de definitie a cinematografiei europene(poate am exagerat un pic). Filmele lui Krzysztof Kieslowski, chiar daca el este polonez, eu as spune ca intra foarte usor in categoria filme franceze. Parca Trois Couleurs :Bleu a fost marele pierzant, in defavoarea lui Pulp Fiction, la Cannes. In fine ..... cam asta este subiectul.

Jay 23 May 2004 14:01

P.S.
 
P. S. Scuzati dar am uitat ceva foarte important. Bafta Andrei Pavel!!!

dream_arizona 24 May 2004 09:16

mie mi.au placut din cele mai recente si din cate imi aduc aminte acum: Amantul / Indochina / Amelie / Ingeri cazuti ;) / L'auberge espagnole / Les gout des autres / Riviere purpre / Tanguy / Farinelli / Le placard / ...

Gaandalf 24 May 2004 09:27

Originally Posted by dream_arizona:

mie mi.au placut din cele mai recente si din cate imi aduc aminte acum: Amantul / Indochina / Amelie / Ingeri cazuti ;) / L'auberge espagnole / Les gout des autres / Riviere purpre / Tanguy / Farinelli / Le placard / ...

favoritul meu : Dobermann shi Les Rivieres Pourpres shi sper k sequelu' (care deja nu-l are in cast pe Vincent Cassel) sa nu fie nashpa... :( Les Riviers Pourpres 2

Blanche 24 May 2004 14:51

Originally Posted by dream_arizona:

mie mi.au placut din cele mai recente si din cate imi aduc aminte acum: Amantul / Indochina / Amelie / Ingeri cazuti ;) / L'auberge espagnole / Les gout des autres / Riviere purpre / Tanguy / Farinelli / Le placard / ...


Subscriu la Amantul / Indochina ... si mai ales Amelie / Ingeri cazuti

raptor 24 May 2004 15:21

France is dead!Long live France!

blitz43 24 May 2004 15:22

everybody hates french people..

Blanche 24 May 2004 15:33

Si inca ...

"Vatel" - desi nu e integral francez
"8 femmes" al lui Ozon
"La Veuve de Saint-Pierre"

Eventual "La Reine Margot"

capitain 24 May 2004 16:26

Originally Posted by blitz43:

everybody hates french people..


that includes woody allen too?
dinner de cons, ...ils existent trop de films que m'ont plu :P

Jay 24 May 2004 21:31

Rauri de purpura part deux cand apare?

ricutza 25 May 2004 01:18

mie mi-au placut mult: 8 Femmes, Le Placard, Delicatessen, Amelie, Qui a tue Bambi? si Vidocq...

zizi 25 May 2004 01:27

Originally Posted by ricutza:

Vidocq...



aaaargh.....!

asta de ce? :sick:

Leonard 25 May 2004 01:35

subscriu la L'amant si Amelie. Mai adaug: Orphee si Testament d'Orphee ale lui Cocteau, comediile cu Louis de Funes, Fahrenheit 451 si La nuit americaine (doar astea le-am vazut de Truffaut), Irreversible, La Pianiste si alte filme de productie franceza, chiar daca regizorii sunt de alta nationalitate: Trois Coleurs, Arizona Dream, Mulholland Drive, Cet obscure object du desir (si alte filme de Bunuel).

In schimb nu inteleg ce poate sa va placa Le Placard, asa idiotenie de film nu-mi inchipuiam ca poate exista, cica e comedie dar nu m-a facut sa rad nici a 100-a parte din cat am ras la Duplex de pilda. Rivieres Pourpres m-a plictisit ingrozitor, e un film prea obisnuit (si tipic american) pentru ce ma asteptam.

Jay 25 May 2004 02:56

Roland Garros
 
Scuzati ca nu are legatura cu filmul(msg asta), dar tre sa spun....
Andrei Pavel s-a calificat in turul doi dupa ce adversarul sau spaniolul Oscar Hernandez a abandonat din cauza unei accidentari. Astazi intra in lupta si Victor Hanescu care va juca impotriva francezului Jean-Rene Lisnard. Asa ca bafta la amandoi in continuare.

dream_arizona 25 May 2004 09:23

Originally Posted by blitz43:

everybody hates french people..


I don't...
8) "La Reine Margot" / "La double vie de Véronique" (Kieslowski)
/ recentul "Nathalie" / "La Fille sur le pont " / "Un coeur en hiver"

:love: Daniel Auteuil ...

Gaandalf 25 May 2004 10:08

Originally Posted by zizi:

Originally Posted by ricutza:

Vidocq...

aaaargh.....!
asta de ce? :sick:

mi-a placut ingrozitor de mult ... subiectu cat se poate de original shi mi-a placut foarte mult montajul ...
Tu nu ai dat nici macar o explicatzie ptr :sick:

zizi 25 May 2004 12:29

mie mi s-a parut atat de stupid subiectul, atat de vomitatoare efectele speciale, atat de proasta calitatea imaginii(filmata in digital), atat de prost montat, atat de "hai sa-i copiem pe americanii k stie ei de ce"...incat nu am simtzit nevoia sa argumentez.

Leonard 25 May 2004 13:01

Originally Posted by zizi:

mie mi s-a parut atat de stupid subiectul, atat de vomitatoare efectele speciale, atat de proasta calitatea imaginii(filmata in digital), atat de prost montat, atat de "hai sa-i copiem pe americanii k stie ei de ce"...incat nu am simtzit nevoia sa argumentez.


subscriu. ce recomandari primisem la filmul asta si cat de penibil s-a dovedit a fi! In foarte multe filme din ultima perioada, francezii, la capitolul comercial, copiaza retetele americane.

Gaandalf 25 May 2004 14:17

Originally Posted by zizi:

mie mi s-a parut atat de stupid subiectul, atat de vomitatoare efectele speciale, atat de proasta calitatea imaginii(filmata in digital), atat de prost montat, atat de "hai sa-i copiem pe americanii k stie ei de ce"...incat nu am simtzit nevoia sa argumentez.

Pai tocmai prin montajul shi prin imaginea shtearsa shi cu tenta portocalie shi exagerata atmosfera pe care natura o prezinta se distinge filmul ... Mi se pare ca are un aer de nou in calitate de film francez ...
pana la urma dragii mei ... de gustibus non disputandum :happy:

MinRep 25 May 2004 15:47

Nu am vazut prea multe filme franceze. Dar totusi...

"L'Annee Derniere A Marienbad" (Alain Resnais) este unul dintre filmele cele mai bune pe care le-am vazut (pe un loc inalt intr-un ipotetic TOP 10). De Resnais am mai vazut "Hiroshima, mon amour", care mi-a placut, dar nu in mod exceptional.

"La regle du jeu" nu m-a prea impresionat. Poate decalajul de generatii dintre mine si ea.

Imi mai amintesc un film vechi, "Jurnalul unui preot de tara", pe care l-am inteles mai greu. Cam monoton, dar interesant si asta.

Bineinteles, comediile cu Louis de Funes ("Oscar", "La manie des grandeurs", seria Jandarmului, "L'homme orchestre" etc.) sau Pierre Richard (aici mentionez doar "Le distrait", care mi-a placut in mod exceptional)...


Recent, desi nu pot sa zic ca am vazut nici un sfert din filmele franceze care au ajuns la noi, mi-au placut (cam asa si asa...) "8 femmes", "Amelie" si dracu' stie unde bagam "Au-dela les nuages"/"Al di la delle nuvole". "Les riviers pourpres" merge pentru vineri seara, in absenta unui "Se7en" sau unui "The Usual Suspects", care sa-ti arate cum se face meseria!

K's 25 May 2004 16:29

Originally Posted by MinRep:


"Jurnalul unui preot de tara", pe care l-am inteles mai greu. Cam monoton, dar interesant si asta.

cred ca unul dintre cele mai monotone filme la care m-am incapatanat sa raman- nu mi-a parut rau, pana la urma. calitatea peliculei a fost slaba de tot- alt motiv de foiala...
Originally Posted by MinRep:


"Au-dela les nuages".

de fapt, este "Par-dela les nuages"- pe care l-am gasit interesant acum trei ani, cand l-am vazut.

MinRep 25 May 2004 16:57

Originally Posted by K's:

cred ca unul dintre cele mai monotone filme la care m-am incapatanat sa raman- nu mi-a parut rau, pana la urma. calitatea peliculei a fost slaba de tot- alt motiv de foiala...


Pe mine nu m-a plictisit decat la final. In general, suport bine monotonia.


Originally Posted by K's:

Originally Posted by MinRep:


"Au-dela les nuages".

de fapt, este "Par-dela les nuages".


Mda, asa este... Ma gandeam la cu totul altceva cand am scris titlul...

Blanche 25 May 2004 17:17

"À bout de souffle" a lui Godard ... cum am putut sa-l uit ? :)
A fost multe vreme pe primele pozitii in lista mea de favorites

dream_arizona 25 May 2004 18:05

Originally Posted by MinRep:


"Au-dela les nuages".

de fapt, este "Par-dela les nuages"- pe care l-am gasit interesant acum trei ani, cand l-am vazut.[/quote]

wenders si antonioni / ...si mie mi.a placut filmul "américain, allemand, italien, français" iar distributia a fost excelenta...

Jay 25 May 2004 18:12

Originally Posted by Blanche:

Si inca ...


"8 femmes" al lui Ozon

Da...... frumos, frumos

KORBEN 25 May 2004 19:08

as merge mai degraba pe sitcom decat pe 8femmes( asta in ce`l priveste pe ozon)
si integral (in fine, mai putin intimacy) chereau
de ce nu indochina...superb
nu inteleg de ce ati bagat si nathalie, vatel, rivers pourpres....
chiar merita mentionate?

Jay 25 May 2004 21:47

M-ar interesa filme de-a lui Jean-Jacques Annaud. Maicamea mi-a zis sa ma uit la Amantul. In rest filmele americane a lui Jean ..imi plac mult

Dan Gerose 26 May 2004 17:52

Bun baiat !
 
Iti recomand The Name of the Rose si Eenemy at the Gates (inceputul e formidabil).

Ambra Blu 26 May 2004 17:56

Re: Bun baiat !
 
Originally Posted by Dan Gerose:

I si Eenemy at the Gates (inceputul e formidabil).


Clar, concureaza cu 'Saving Private Ryan'.

Jay 27 May 2004 18:09

The name of the rose...vazut de 3 ori.
celalalt cautam.....

Jay 27 May 2004 23:00

Ca tot am inceput cu Pavel. Am sa termin cu Pavel. Andrei Pavel a pierdut cel mai ciudat meci din cariera sa de jucator profesionist. A parasit terenul injurand(sper ca in romana) fiind batut de un rus de 22 de ani. Rusul, profitand de evidenta cadere psihica a lui Andrei, s-a impus in cinci seturi, 6-7, 7-6, 1-6, 7-6, 6-2. ... of
Ce ziceti de Leon...!?

herbert 28 May 2004 00:49

sunt usor antifrancez, asa ca nu discut "varfurile" cinematografiei franceze... care nici nu prea exista.
despre Andrei Pavel. e un "model" de roman mediocru, multumit cu ce a obtinut. el pretinde (si presa sportiva pretinde) ca se afla in elita tenisului, dar cara cu el - de vreo 7 ani - cateva kg in plus, vreo 4-5. mananca de crapa peretii tot ce-i gateste sotia/"bucatareasa" de origine germana. e un detaliu care spune mult despre sportivul Pavel. sa se chinuie el cu regim, cu diete, sa fim seriosi!!!... mananca mult, fara alegere, ca un pescar tabagit din constanta sau din delta dunarii...
n-a castigat turnee si meciuri, pentru ca nu rezista fizic. am privit meciul sau cu Mihail Iujnii din turul doi la roland garros. rusul l-a "alergat" si l-a sufocat... vai de capul lui! desi, asa mediocru cum este, a castigat peste 3 milioane de dolari din tenis.
tenisul mondial actual e mai sarac fara Pete Sampras.

Jay 28 May 2004 02:23

Originally Posted by herbert:

sunt usor antifrancez, asa ca nu discut "varfurile" cinematografiei franceze... care nici nu prea exista.
despre Andrei Pavel. e un "model" de roman mediocru, multumit cu ce a obtinut. el pretinde (si presa sportiva pretinde) ca se afla in elita tenisului, dar cara cu el - de vreo 7 ani - cateva kg in plus, vreo 4-5. mananca de crapa peretii tot ce-i gateste sotia/"bucatareasa" de origine germana. e un detaliu care spune mult despre sportivul Pavel. sa se chinuie el cu regim, cu diete, sa fim seriosi!!!... mananca mult, fara alegere, ca un pescar tabagit din constanta sau din delta dunarii...
n-a castigat turnee si meciuri, pentru ca nu rezista fizic. am privit meciul sau cu Mihail Iujnii din turul doi la roland garros. rusul l-a "alergat" si l-a sufocat... vai de capul lui! desi, asa mediocru cum este, a castigat peste 3 milioane de dolari din tenis.
tenisul mondial actual e mai sarac fara Pete Sampras.



Ei bine, as putea sa spun ca ai putina dreptate, dar vezi tu, Andrei Pavel(locul 11 inainte de Roland Garros) este cam tot ce avem. De kilograme nu am ce sa zic, asta e, sa zicem viciul lui care intradevar l-a facut sa nu poata sa creasca valoric de la an la an cum fac alti tenismani experimentati. Turnee poate nu a castigat cine stie ce dar meciuri importante a castigat destul de multe. As avea mai multe sa-i reprosez lui Andrei dar nu pot sa fiu atat de critic cu el din moment ce este singurul reprezentant de luat in seama al Romaniei de ceva ani de zile. Nu este constant, cam asta putem spune despre toti sportivii nostrii. Sunt experti in a urca si a cobori. Oricum Andrei apune acum si sa vedem ce-o iesi cu Hanescu asta sau cu ceilalti tineri ...(???)
Singurul film in care imi vine in cap ceva cu tenisul este Dial M for Murder a lui Hitchcock, ca ucigasul era fost tenisman.

Jay 28 May 2004 03:16

Hanescu a pierdut in fata finalistului de anul trecut Martin Verkerk 4-6 6-3 3-6 6-0 3-0 abandon din cauza unor crampe musculare.

dream_arizona 28 May 2004 10:15

Originally Posted by herbert:

sunt usor antifrancez, asa ca nu discut "varfurile" cinematografiei franceze... care nici nu prea exista.
.


prejudecati... !!!... da ce zici de ( ca la galeria campionilor :) ) : Béjart, Daniel Auteuil, Gérard Depardieu, Vincent Perez , Ozon... ma rog si sunt atatia 8) ... si de atmosfera speciala de bien-etre pe care o transmite cinematografia franceza? n.or fi toti niste tampiti...

cherryblossom 28 May 2004 15:22

nu v-au placut filmele lui Jeunet si Caro? "Delicatessen", "La cite des enfants perdus", ...si mai nou "Amelie" (asta e regizat numai de Jeunet)...

ricutza 31 May 2004 00:46

Delicatessen si Amelie fusesera mentionate mai sus....
n-am reusit inca sa vad si La cite des enfants perdus...

cherryblossom 31 May 2004 12:36

mda...nu citisem pe pagina cealalta...mea culpa..

Nightwane 31 May 2004 19:18

Originally Posted by cherryblossom:

nu v-au placut filmele lui Jeunet si Caro? "Delicatessen", "La cite des enfants perdus", ...si mai nou "Amelie" (asta e regizat numai de Jeunet)...


yup..seen'em...loved'em!

Jay 31 May 2004 19:43

Amelie mi-a placut mult.
Euromix se poate considera film francez? Daca da a fost dragut.

Leonard 31 May 2004 23:25

Originally Posted by cherryblossom:

nu v-au placut filmele lui Jeunet si Caro? "Delicatessen", "La cite des enfants perdus", ...si mai nou "Amelie" (asta e regizat numai de Jeunet)...


Amelie e ok, foarte bun. Delicatessen are faze misto, dar e si enervant. La cite des enfants perdus insa e teribil de plictisitor. N-as rezista sa-l mai vad o data. Ai uitat de Alien 4, in ceea ce-l priveste pe Jeunet.

ricutza 31 May 2004 23:41

Originally Posted by Leonard:

Originally Posted by cherryblossom:

nu v-au placut filmele lui Jeunet si Caro? "Delicatessen", "La cite des enfants perdus", ...si mai nou "Amelie" (asta e regizat numai de Jeunet)...


Amelie e ok, foarte bun. Delicatessen are faze misto, dar e si enervant. La cite des enfants perdus insa e teribil de plictisitor. N-as rezista sa-l mai vad o data. Ai uitat de Alien 4, in ceea ce-l priveste pe Jeunet.



pai da, dar Alien 4 nu e film francez....

cherryblossom 01 Jun 2004 10:00

Originally Posted by Leonard:

Amelie e ok, foarte bun. Delicatessen are faze misto, dar e si enervant. La cite des enfants perdus insa e teribil de plictisitor. N-as rezista sa-l mai vad o data. Ai uitat de Alien 4, in ceea ce-l priveste pe Jeunet.


Habar n-aveam ca Alien 4 e regizat de Jeunet... isi mai da omul si cu stangu-n dreptu' din cand in cand... de fapt nici macar nu stiu cine a facut toate alienarile alea, n-am avut rabdare sa le vad...
Nu ti-a placut in Delicatessen faza aia cu scena de amor, patul scartaia si toti faceau cate ceva in ritmul scartaitului? mie mi s-a parut bestiala...

Leonard 01 Jun 2004 11:37

Originally Posted by cherryblossom:

Originally Posted by Leonard:

Amelie e ok, foarte bun. Delicatessen are faze misto, dar e si enervant. La cite des enfants perdus insa e teribil de plictisitor. N-as rezista sa-l mai vad o data. Ai uitat de Alien 4, in ceea ce-l priveste pe Jeunet.


Habar n-aveam ca Alien 4 e regizat de Jeunet... isi mai da omul si cu stangu-n dreptu' din cand in cand... de fapt nici macar nu stiu cine a facut
toate alienarile alea, n-am avut rabdare sa le vad...


regizori importanti la fiecare parte: daca alien resurrection (4) e de jeunet, primul e de ridley scott, 2 (aliens) de james cameron si 3 de david fincher. poate ca nu mai sunt la moda acum, dar merita vazute toate, chiar daca nu esti fan al genurilor SF/horror.


Quote:

Nu ti-a placut in Delicatessen faza aia cu scena de amor, patul scartaia si toti faceau cate ceva in ritmul scartaitului? mie mi s-a parut bestiala...


ba da, am zis ca mi-au placut unele faze, intre care si asta de care zici tu, cea cu violoncelul... nu mai imi amintesc exact, l-am vazut demult.

ia uitati aici ce ne pregateste Jeunet in 2004, un film cu audrey tatou si jodie foster

onutza_ 10 Jun 2004 12:42

Mie din toata cinematografia franceza cel mai mult mi-a placut "Amelie" si "Le huitieme jour".

Despre primul s-a tot vorbit aici. Ce mi-a placut cel mai mult e subiectul tratat in cel mai pur stil european. Adica nu vei intalni niciodata atata fantezie la Hollywood. Plus ca sonoritatea limbii ii da si mai mult farmec.

"Le huitieme jour" (desi unii s-ar putea sa nu-l guste) mie mi se pare un film deosebit.
Intrebare: L-a mai vazut cineva?
E povestea unui baiat bolnav de sindromul Dawn, George, care dupa moartea mamei ramane al nimanui. Fratele il respinge si isi gaseste un prieten intr-un tip care tocmai divortase si isi ratase viata. E despre incercarile unui om cu handicap de a gasi iubire, intelegere si acceptare.

Exista aceeasi fantezie de care vorbeam mai sus. Secventele acelea cu situatii aparent ilogice dau farmecul filmului francez.

BeNnY 10 Jun 2004 18:14

Originally Posted by onutza_:

Mie din toata cinematografia franceza cel mai mult mi-a placut "Amelie" si "Le huitieme jour".


Ai vazut-o pe toata?

onutza_ 10 Jun 2004 21:47

Din toata pe care am vazut-o. Credeam ca se intelege. O parte destul de mica in comparatie cu cat e ea de mare.

uma.urma 22 Jun 2004 12:03

Mi-au placut : "Un, deux, trois Soleil", " L'amant" dupa romanui Marqueritei Duras si "La grand bleu" cu J. Reno, care joaca super si care e si un barbat bine.

corinka 25 Jun 2004 16:16

Amelie, La veuve de Saint-Pierre, comediile cu Louis de Funes, Cyrano + multe altele care nu imi vin acum in minte.
Ce spuneti despre actorii francezi? Eu am trei nominalizari: Catherine Deneuve, Louis de Funes si Gerard Depardieu.

Jay 05 Jul 2004 03:27

Pierre-Henri Deleau, cinefilul frenetic, despre cum se scrie istoria la Cannes:
"La Quinzaine des Realisateurs a fost un hazard al zeilor"
click


http://www.adevarulonline.ro/index.j...cle_id=882 53


All times are GMT +2. The time now is 02:49.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.