Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cinematografia romaneasca (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=229)
-   -   Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=81693)

Blizz 30 Jan 2002 15:00

Ideea mi-a venit dintr-o discutie cu Amyd. Voi cei care sunteti studenti sau ati fost, sau doar aveti ceva de spus... incumetati-va si faceti o prezentare de "insider" a universitatii. Nu de alta, dar discutiile astea ofera mai mult decat informatiile seci din cataloagele universitare. Si in plus si acolo incepe cinematografia romaneasca.

Ambra Blu 07 Mar 2002 16:05

ai idee, din 7 locuri la regie-film, cite sint cumparate?



Blizz 08 Mar 2002 03:20

Mor de curiozitate...
Dar la "Comunicare audiovizuala"?

horatiu 08 Mar 2002 12:29

Nu stiu cite locuri sint dedicate la regie, dar stiu ca un prieten de-al meu a intrat pe bune, fara pile, fara pregatire cu profi de acolo, etc.
Dar, pina la urma (nu o spun cu rautate) ce mare scofala sa ajungi regizor, cind esti aproape condamnat sa nu faci film (de lung-metraj) niciodata. La banii care sew baga in film in Romania si care merg exclusiv la regizori consacrati (vorba vine) ca Sergiulica, e clar ca e degeaba.

Amyd 08 Mar 2002 13:04

Nici un loc nu e "platit". Exista insa locuri cu plata (peste acelea 7 care sunt sponsorizate de stat). Big difference. Daca vrei sa intri, intri pe bune, fara pile, fara nimic.

O sa revin mai incolo cu un review mai amanuntit asupra universitatii.

Salutari,
Andrei

printesa 03 Apr 2002 03:17

Ce tipic pentru noi romanii sa ne plingem sau sa asumam ca cineva a intrat cu pile si relatii in loc sa ne imbunatim cunostintele, sa ne ridim din praf si sa mergem mai departe?
Si de unde atita interes pentru regie? Visati toti sa fiti mai degraba Dan Pita decit Steven Spielberg? Si ce e rau despre Sergiu Nicolaescu? Este unul dintre putinii regizori romani care produc "commercial movies", a generat sali pline cu "Noi, cei din linia intii" si cu seria despre comisarul Moldovan. Faptul pentru ca si-a amintit legea intii a economiei unui film--PROFIT--,
nu-i poate decit intari reputatia.
De ce ne miram ca nu sunt bani pentru filmele romanesti cind tot la ce se pot gindi cineastii romani sunt filmele de arta (asa numitele "art films") are nu genereaza nici un fel de profit si pot colecta (in cel mai optimist caz) on nominalizare la festivalul de la Venetia de care prea putini din publicul spectator au auzit sau le pasa? S-a gindit cineva sa exploateze o formula atit de viabila incit filmul sa fie selectat pentru Oscar for Best Foreign Film? Anul asta a cistigat un regizor din Bosnia (da, probabil ca a fost o manevra politica), dar totusi ... Ca sa ai investitori intr-un film, trebuie sa demonstrezi ca filmul va avea succes si va genera venit. Altfel, devine un exercitiu in vanitate si lipsa de scop.

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: printesa pe 2002-04-03 04:21 ]</font>

horatiu 03 Apr 2002 13:59

Filantropica este un film respectabil si de succes (poate va fi chiar si cu profit).
Pe de alta parte, nu poti sa-i ceri lui Pintilie sa faca film comercial. Si la urma urmei, ce ma intereseaza pe mine, ca cinefil, ca Iacob sau O vara de neuitat nu a avut profit?

Blizz 03 Apr 2002 16:23

Good point. Few words.

ricutza 02 May 2002 00:11

poate sa-mi spuna si mie cineva care sunt sectiile de la UNATC(si eventual in cateva cuvinte si ce inseamna pentru ca mie anumite denumiri nu-mi spun nimic) si cate locuri are fiecare?

angstel 02 May 2002 05:01

Basme, nu se mai intra demult pe "pile"; eu am intrat prima si din prima cind am dat admiterea. Era a doua facultate cu profil umanist pentru mine, ce e drept. Insa dezamagirea a fost uriasa. Atunci, putin dupa '89, legiunea de profesori era presarata cu nulitati. Erau si doi mari, chiar mari dascali: raposatul George Littera (cea mai grea pierdere pentru scoala romaneasca de film, fara indoiala) si Dumitru Carabat (scenaristica/naratologie). Nu stiu daca dl. Carabat mai preda.

Deci, daca va bate serios gindul, incumetati-va fara suspiciunea ca valoarea voastra s-ar putea sa nu fie recunoscuta. Si nici nu va lasati descurajati de numarul mic de locuri. Eu, una, mi-am spus si le-am spus tuturor celor din anturajul meu inainte de examen ca, daca nu intru prima, nici nu ma prezint la cursuri. Rideau de mine, dar meritau toti banii privirile lor cind mi-au anuntat rezultatul :smile: Tragedia interioara sa fie daca nu intrati pe locul intii din alea sapte.

Dar adevarata incercare este ce faceti dupa ce intrati si cu cita sare si piper luati ce vi se preda si cit/ce cititi pe linga. Ce proiecte initiati... Cu cine va imprieteniti si colaborati dintre colegi... Relatiile stabilite atunci si acolo va vor marca viata profesionala de dupa.

Sper ca intre timp facultatea a evoluat si merita si terminata :smile:. Eu mi-am pierdut total interesul dupa trei ani, cind am si plecat din tara.

Un profesor din Germania mi-a spus odata, cind il intrebam daca merita sa continui studiile in Statele Unite, ca nu conteaza, de la un anumit stadiu incolo, ce si cu cine studiezi. Ca marii profi, marii maestri, sint de numarat pe degete, si ca la cele mai celebre scoli din lumea asta poti spera sa intilnesti maxim... unul. Si ca, in cinema, poti sa iti faci studiile in mod independent, odata trecut printr-o scoala si croit ca intelectual. Si important este sa iti incepi cariera, oricum se poate, deci sa FACI FILM. La Hollywood ti se ride in nas daca te prezinti cu un doctorat in film si nu numai ca nu esti luat in serios, ci esti privit de sus, ca un 'scholar', nu un 'doer'. Bref, cam asta pot sa va spun pe subiect si nu in cea mai reusita limba romana, pe care vad cu tristete ca o pierd pe zi ce trece.

capitain 03 May 2002 19:34

UNATC-ul se afla pe Str. Matei Voievod 177, sect 2, inainte de intrarea in facultate sunt aviziere unde sunt afisate toate cele necesare pentru examene. Sunt 4 sectii, regie, imagine, multimedia -montaj, sunet si comunicare audio-vizuala, toate au 7 locuri for free si 3 cu taxa, si probabil inca 4 pentru studentii straini. Locurile cu taxa sunt aproape de neatins pentru muritotii de rand, de exemplu, din cauza pretului foarte mare al peliculei, anul 4 la imagine costa in jur de 4000 de $, taxele crescand treptat din anul 1 pana in anul 4, la CAV ar putea fi taxe mai mici, dar nu cred ca cineva ar face alta sectie decat cea dorita numai din cauza taxelor. Facultatea are o problema de fond: lipsa materialelor de lucru, a echipamentelor, a spatiilor. Daca chiar doriti sa faceti un film, nu asta e calea cea mai buna, aici doar profesorii sunt buni, in rest foarte multa munca individuala.

Amyd 07 May 2002 20:45

Dumitru Carabat mai preda.

In privinta echipamentelor si a spatiilor, este absolut incorect. In contextul a ce exista in Romania in domeniu, U.N.A.T.C. este extrem de bine dotat, atat pe partea de imagine (unde e adevarat IIc e un aparat vechi, dar functioneaza si se pot inchiria si altele mai bune) cat mai ales pe partea de sunet, unde sunt unele dintre cele mai bune scule de teren care exista in tara (si in lume, de altfel) plus unul dintre studiorile de mixaj bine echipate (si va fi si mai bine echipat de anul acesta).

Platoul principal este de dimensiune medie, dar destul de bine construit, cu ceva tehnica de iluminare si o magazie de decoruri decenta. Se poate face film foarte bine acolo.

Si mai sunt o gramada de alte posibilitati, ca laboratorul multimedia, cel foto, macaraua telecomandata productie proprie, precum si noua colaborare cu Kodak Cinelabs care deschide drumul catre un workflow in post-productie identic ca oriunde altundeva in lume.

Daca exista vointa si putin interes din partea studentilor, poti sa faci film. Dar trebuie sa te implici, pentru ca nu prea vei fi ajutat de nimeni - si da, chiar si locurile platite de stat necesita cheltuieli suplimentare semnificative daca vrei un film adevarat. Insa ti se pun la dispozitie echipamente si materiale la care NU ai acces nicaieri altundeva in Romania, decat contra a muuult mai multor bani decat costurile locurilor cu plata.

In plus, exista in mod cert cativa profesori care merita ascultati cu mare atentie in cadrul facultatii, pentru ca sunt cei mai buni care lucreaza in domeniu. Sunt si multi altii care nu merita chiar atata atentie, dar in nici un caz nu se poate spune ca vreunul dintre ei e complet de ignorat.

Toate cele mai de sus se aplica celor care vor sa faca film pe pelicula. Altfel, asa cum spuneam si in alta parte, cu o camera digitala si un calculator modest, poti sa inveti si in particular ce inseamna sa faci film - si poti sa faci lucrul acesta foarte bine.

Salutari,
Andrei

Ambra Blu 14 May 2002 19:35

Mesajul meu se adreseaza in special tipei care e acum abroad cit si lui Amyd; eu am urmat 2 semestre ceva cursuri de visual communications la o universitate americana (ceva de genul screenplay writing, creative writing, composition, camera techinques). am facut acolo doua short films, Matei 4.1 si Die Liebe, digitale. Intr/adevar, daca vrei sa narezi vizual ceva, nu iti trebuie nimic mai mult decit un handy cam si un program de film editing; locations, actors, astea se gasesc usor;
problema se pune, unfortunately, ca daca in state un self made film maker e mai bine privit ca un scholasr, in Europa lucrurile stau nitel diferit; exista un festival in Irlanda, minor, ce/i drept, de film underground, unde nu mi/au primit filmul Die Liebe numai pe motivul ca nu am suficienta educatie filmica (si se refereau numai la scoala, pe bune); otherwise, la acelasi festival am decis sa particip numai cu screenplayul de la die liebe si am luat un jury award; in Romania, as well, la HBO la concursul de scenarii, orice implica scene a la Tarantino ori Stone este sortit respingerii beforehand. La CNC trebuie sa fii ori Cristian Mungiu si sa faci fdiolme numai cu tematica obsesiva a romanilor -sociala- ca sa iei bani. sa mai amintesc si de cazul Hanno Hoffer?

asa ca in Romania, la ora actuala, atita timp cit vreau sa fac, de pilda, filme cu Iisus care fumeaza pot si cu tipi care *** papusi gonflabile, trebuie sa ma bazez numai pe mine insumi si pe ceva prieteni.

cele bune.

Peter 14 May 2002 20:21

Sunt si eu interesat sa stiu cateva amanunte despre sectia de Multimedia-Montaj daca stie cineva ceva.

Amyd 14 May 2002 21:27

Ce anume doresti sa stii despre ea, Peter? In mare, e impreuna cu imaginea de film, sectia care merita cel mai mult sa o faci, pentru ca este aplicata, ai acces la un anumit nivel de echipamente si in plus faci si lucruri interesante (cateodata).

Ambra Blu, nu e chiar asa. La UNATC exista (in functie de profesorii pe care ii ai de an) un grad destul de mare de libertate ca sa faci ce filme vrei - cu conditia sa aiba premise solide. Nu este deloc atat de inchistata pe cat pare din afara. In privinta concursurilor de scenarii de la HBO&ONC, nu stiu cum e situatia concreta, asa ca nu comentez.

Salutari,
Andrei

printesa 15 May 2002 20:55

Stimabil(a) Ambra,

Eu ca producator nu ti-as da un dime, cu toata educatia in State. Cine vrea sa vada asemenea filme si cum poti sa-i demonstrezi unui producator ca banii pe care ii investeste vor avea vreun return financial? Numai un nebun cu lipsa totala de sens financiar sau cu convingeri similare ti-ar da bani pentru subiectele mentionate. Noroc ca subiecte similare ramin asa de departe de main stream incit nici nu merita mentionate. Stay underground, faci majoritatii cinefililor o mare favoare! Si crede-ma, pledoaria mea in spiritul celei mai sincere tolerante de substanta americana.

angstel 15 May 2002 22:11

printesO,

ai vazut cumva "die liebe" sau "matei 4.1"?

:evil: & :roll:

amyd: daca intr-adevar nu mai e nimeni in unatc pe care nu merita sa il/o asculti, atunci: YAY! te asigur insa ca "pe vremea mea" erau astfel de cazuri. si ma bat cu oricine pe dreptul de a spune asta cu fruntea sus. insa cui ii pasa de acele vremuri stravechi! iar tu pesemne ai trecut pe acolo mai de curind si esti in masura sa ne aduci marea veste.

deci, copii, cica e bine, mergeti cu totii! :smile:

Amyd 15 May 2002 22:24

Hei, stai putin, eu n-am zis asta.

Am spus ca sunt cativa care merita atentie si multi care nu merita. Ma indoiesc ca s-a schimbat prea mult din vremea ta, dar sunt sigur ca am facut sectii diferite si conteaza si asta (de exemplu, eu personal n-as fi vrut sa ajung la Scenaristica - brrr!).

Salutari,
Andrei

angstel 15 May 2002 23:45

amyd,

ai spus ca

"Sunt si multi altii care nu merita chiar atata atentie, dar in nici un caz nu se poate spune ca vreunul dintre ei e complet de ignorat."

eu pot sa spun ca erau unii care meritau complet ignorati, si imi mentin depozitia, onorata instanta.

insa imi marturisesc vinovatia, scenaristica era sectia cu pricina, dar de ce brrr? daca asta voia omul sa faca? imi place sa lucrez cu actorii, si am facut-o pe teatru, dar in film, brrr! daca as avea doua secvente cu explozii si o urmarire incrincenata, nu as sti cu ce sa incep si m-ar plictisi groaznic tot procesul, nu e deloc ceasca mea de ceai, ca sa zic asa. mai bine sa recunosti si sa nu te amesteci, n'est-ce pas? luciditate maxima. montajul da, m-ar fi interesat. ideal pentru mine ar fi fost sa scriu eu scenariul, sa trimit un regizor pe cimpii cu un storyboard beton (gen nebunia pe care a avut-o von trier cu scenariul la europa), sa astept "piesele brute", si sa coordonez tot restul. poate cind voi avea destui bani sa fiu si producator pe deasupra, o sa imi croiesc pe masura si functia de scenitor (scenarist-editor)

angstel

printesa 16 May 2002 04:36

Angstel,

Nu am vazut nici unul din filmele Ambrei si, de aceea, nu m-am referit la piesele in cauza ci la filmele gen underground care rareori devin mainstream, au o audienta restrinsa si rareori produc profit. Sunt un mere exercitiu in creativitate si freedom of expression.

Ambra Blu,

Scuze pentru limbajul dur. Nu sunt un fan al filmelor de arta sau "independente". Dupa o oarecare reflectie, mi-am amintit de prima lege a umanitatii: libertatea de expresie, asa ca, inca odata scuze.

Amyd 16 May 2002 07:52

Angstel, brrr pentru ca stiu ce profesori sunt acolo. In principiu, evident ca scenaristica e o meserie onorabila (pana si critica de film, desi aici am dubii!), insa nu asa cum e implementata in Romania. Daca acolo ai fost, atunci te inteleg cand zici ca exista nulitati. Eu nu am avut "onoarea" sa ii intalnesc ca profesori, asa ca si eu imi mentin afirmatia.

Insa pe bune nu inteleg retinerea fata de regie, mai ales daca zici ca iti place sa lucrezi cu actorii. Pui camera intr-un punct de statie fix, cu un obiectiv mai wide si filmezi piesa de teatru, nu e nevoie de urmariri si explozii. :smile:

Heh, va trebui intr-adevar sa fii un producator draconic ca sa convingi un regizor sa faca munca de teren si apoi sa se intoarca la tine si sa te lase sa coordonezi montajul. Nu le sta deloc in fire!

Salutari,
Andrei

angstel 16 May 2002 14:37

amyd,

ce film e ala, fara urmariri si explozii si cu camera in punct fix? :smile: ca producator mai ales, o sa imi vreau si banii inapoi, si un profit, asa ca e musai sa am niscaiva secvente dure, deh :smile: cu draconismul, no problem, e a doua mea natura.

eu am intrat la scenaristica-filmologie, si dupa un an sau asa, pe carnetul de student scria ca studiez "comunicatii audiovizuale" (o idee nu prea rea pina la urma, ca mi-a facilitat intrarea in web design dupa ce am plecat; dar tin minte ca la vremea respectiva m-am simtit jignita rau.) inteleg dintr-un mesaj anterior ca nu s-a revenit la denumirea de "scenaristica" pentru nici una dintre sectii. oare sectia de comunicatii audio-vizuale a ajuns intre timp sa isi merite numele si sa includa si altceva decit scenaristica-filmologie? ca poate s-au schimbat deci si profii, si structura cursurilor si merita incercat. se face oare multimedia, web design, writing for interactive media (in special games?) ar fi interesant daca da. dar ma si intreb cine ar preda asemenea discipline, hehehe...

si partea grozava (si aspect important al motivatiei initiale cind am ales sectia) era ca la scenaristica-filmologie aveam cele mai multe ore cu domnul littera, pe care il audiasem in prealabil - ceea ce a reprezentat intr-adevar un mare privilegiu intelectual si a facut suportabil timpul petrecut acolo, pina la un punct. si aveam si mai multe ore cu domnul carabat.

deocamdata, planul meu ar fi sa vind citeva scenarii tari, si se zice ca de la al treilea film incolo produs si distribuit cu ceva succes, studiourile sint dispuse sa te lase si sa iti regizezi filmele urmatoare, daca insisti. sau apoi intru ca producator pe fir si imi fac de cap (gasesc eu un regizor care e dispus sa colaboreze in termenii mei, sa fim optimisti.) se pare ca e si mult mai usor sa break in prin scenaristica, cel putin la hollywood.

oricum, abia anul asta mi s-a retrezit cheful de film, dupa un love affair de multi ani cu web-ul. sper sa ma tina.

si succes tuturor!
angstel

p.s. printesa: you're cool, did ya know that? :smile:
ambra blu: sfatul meu ar fi sa gasesti un student intrat recent la sectia care te intereseaza care sa iti dea informatii despre examen si ce au avut de pregatit. din cite imi aduc aminte, pe linga literatura romana, era o lista de vreo douazeci de filme ce trebuiau vizionate, mmm, si... darn; nu mai stiu. dar examenul a fost lots of fun pentru mine. mai ales proba de scenaristica (cinci ore pentru un scenariu pe o tema data) si oralul (in care trebuia sa ii impresionezi pe cei trei membri ai juriului, iar domnii carabat si littera erau acolo, gata sa te fiarba la foc mic, excelenta experienta, ca de fapt toate examenele cu domnul littera, de neuitat.) am avut de discutat bob fosse, "all that jazz" si apoi m-au impins spre arhetipul prostituatei cu suflet de aur in film ("sweet charity", etc.) lots of fun, go for it! :smile:

Goy Joy 16 May 2002 16:23

mda... de la ce vine oare ".stel" ca tocmai am avut o revelatie de la ce vine "An.G."...? (nevermind me...)

Amyd 16 May 2002 17:07

La Comunicatii Audio-Vizuale - in principiu - se studiaza si partile de webdesign si scriitura de aplicatii multimedia (in principal scenaristica de CD-ROM, dar se atinge si partea de jocuri afaik), iar cursul e predat de Dl. Nedelcu. Acum, nu te astepta la miracole, dar e decent, oricum fata de restul chestiilor care se intampla in Romania in domeniu (din punct de vedere teoretic).

Pe langa film&critica de film mi se pare ca mai studiaza si scriitura de advertising, care din cate stiu e predat de Dl. Nicoara.

Salutari,
Andrei


angstel 16 May 2002 23:29

suna bine, amyd :smile:

goy joy, foloseste mesajele private if you're a man (or a woman)

de la berea mea preferata de acum cinci ani vine, poftim curiozitate ("amstel light", nu "stella artois".) just kidding, "angst" vine de la "angst", cu radacina latina "angustia". "ingustarea" gitlejului, efect al terorii. ingerul inspaimintat, sau care imprastie groaza, imi convine oricum.

angstel

printesa 17 May 2002 00:15

Angstel,

Web-ul e un mediu fascinant, intr-adevar. Am lucrat ca web developer, nu ca multimedia implementer, si am nostalgii de fiecare data cind ma trezesc in client server si nu web architecture. Eh, asta e viata!

Ce idee! Sa se predea video games design la IATC!!! Ati uitat ca e nevoie de programatori ca toate caracterele sa se miste? Sa se vor introduce cursuri de C++ si Java? Si de ce?

E atita competitie in video games industry si ai giants ca Sony, Blockbuster, Microsoft, e loc de o industrie romaneasca? Care ar fi piata?

Parerea mea e ca misiunea IATC-ul (sau cum se mai cheama) e sa produca regizori si scenaristi buni si, de ce nu, producatori. La ora actuala productia romaneasca de filme e asa cum e si din cauza ca numim regizori ca sefi la case de productie si in domenii in care ai nevoie de manageri.

Angstel, crezi ca pregatirea ta artistica e de ajuns pentru productia unui film? Doar daca se predau si cursuri de management la IATC. Asta ar fi GROZAV!(sic!) Gasesc interesant faptul ca actorii si regizorii tinjesc in final sa fie producatori. Eterna dorinta de a avea control asupra propriului destin!

Amyd 17 May 2002 08:22

Wooohooo, dar dezvoltarea de jocuri e ATAT de complexa si nu se reduce numai la niste amarati programatori de C++ si asa mai departe. Cineva trebuie sa vina cu ideea, design-ul, storyline-ul, personaje, design-ul de personaje, gamplay-ul, conceptia grafica, etc. Sunt echipe de sute de oameni implicate in dezvoltarea unui joc serios, dintre care majoritatea (o sa razi) nu sunt programatori.

Si daca vrei sa stii, Romania chiar face concurenta (un piculet) studiourilor din afara, pentru ca exista destule firme din Romania care colaboreaza in exterior exact in domeniul asta (jocuri). Romanul care a facut Prepelix a ajuns sa creeze si cel mai popular joc online in Germania dupa aceea (cu Phenomedia) iar UbiSoft are o filiala locala aici la noi si mai sunt si altele...

Cursuri de management de productie se predau la UNATC (cam putin si cam aiurea) precum si cele de marketing (idem). Dar, intentia exista, ca sa zic asa.

Salutari,
Andrei

Floydman 17 May 2002 09:33

frati intru cinefilie , sunt siderat!!!
lucrurile iau o turnura neasteptata! let me take a moment...ok!
now! everybody who is or was a student at UNATC raise your hand! (postati aici)
dar cit sunteti nene?????? nici n-as fi banuit...

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Floydman pe 2002-05-17 10:34 ]</font>

ricutza 17 May 2002 13:38

Floydman, trebuie sa recunosc ca ai avut o idee geniala!
eu inca nu sunt studenta la UNATC...sper sa devin insa in viitorul apropiat!
eu as veni cu o completare la propunerea ta...nu numai ca persoanele care au fost sau sunt studente la UNATC sa 'ridice mana' dar daca se poate, sa spuna si ce sectii fac/au facut.

Floydman 17 May 2002 14:31

e geniala pentru tagma respectivilor, pentru mine, un biet cinefag neajutorat ageamiu si amator (si pleonastic), este complexant sa vad si sa aud pareri atit de auguste ca ale unora care sunt pe felie, cum se zice. cum mai pot eu emite pareri si judecati de valoare daca vin "expertii" si ma eclipseaza? :razz:

angstel 17 May 2002 15:48

floydman, you're both sweet and funny.

insa ideea cu "demascarea" pe forum nu stiu cit este de buna; deja mi se pare ca mi-am lasat toata autobiografia aici si sint in plin "i know what you did last summer". asa ca... hmm...

uitasem de ce nu mai fusesem de atitia ani pe chat-uri romanesti. cruel world :sad:

asa se intimpla, iti plac partenerii de conversatie, esti dornic sa iti exprimi parerea, dar uiti ca, la urma urmei, nu te angajezi in discutie numai cu ei si cu altii ca ei, ci totul ramine public si on display pentru tot felul de ochi.

oh, well.

cu obida,

angstel

p.s. printesa, subscriu total la ce zice amyd in privinta jocurilor. cit despre partea cu managementul, in cazul meu l-am invatat "la locul de munca" (si prin cursuri platite de firma) deh, in drumul natural catre senioritate. iar pe tine, daca te pasioneaza design-ul, nu mai spune ca stii client-server, hehehe, e calea cea mai sigura sa te trezesti facind numai asta. am vazut multi designeri potentiali nereusind tocmai pentru ca erau buni la programare si nu li se mai permitea sa scoata capul din cod. noi, generalistii, aveam insa cimp deschis. trist si de multe ori nedrept, dar asta este. or else, start your own company, hehe, te transformi in "producator" si tu si basta :smile:


printesa 17 May 2002 22:54

Andrei,

Dupa ca am scris emailul despre productia de video games si Romania, mi-am dat seama ca ceea ce spuneam nu avea nici un sens. Doar traim in epoca globalizarii, ce m-am pomenit si eu spunind "industrie nationala", ca doar nu exista granite in materie de tehnologie (oricit ar vrea altii sa creada altceva!).

Nu minimalizez prezenta "artistilor" in productia de jocuri video, dar sa numesti programatorii "amariti", te rog. Arata-mi cum produci un joc de video numai cu graphic artists! Doar daca posedezi un software care e customizabil si care "programeaza" pentru tine. Oi fi eu prea in virsta ca sa inteleg cum e treaba cu nourile gadgets.

printesa 17 May 2002 23:01

Angstel,

M-ai facut sa zimbesc cu remarca despre client-server. Pina la urma, intr-adevar asta am ajuns sa fac pina la urma. Web-ul a fost doar un dulce interludiu.
In the core, vad si simt mai mult decit o simpla programatoare. Stii cum e cu partea feminina, vede intotdeauna "the big picture".

ricutza 17 May 2002 23:16

as fi fost FOARTE surprinsa daca chiar ar fi raspuns cineva provocarii lui Floydman...
dar este totusi de inteles...
intrucat eu chiar as vrea sa vorbesc cu persoanele care au trecut prin UNATC, nu pot decat sa va invit la o conversatie prin mesaje private...asta daca aveti incredere in mine!

Floydman 20 May 2002 07:14

da` de ce sunteti asa reticenti fratilor sa spuneti care cu care , ce , functioneaza vreo loja masonica in UNATC si nu stim si noi? :smile:)

angstel mi s-a inrosit monitorul (si boxele, nu stiu de ce): alta data cind vrei sa mai imi faci complimente -curind , sper- foloseste te rog mesajele private :smile:

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Floydman pe 2002-05-20 08:16 ]</font>

Poison 20 May 2002 12:59

Ridic si eu mina cu sfiala in acest thread si zic: Eu as vrea sa vad un film cu Jesus smoking pot... de exemplu. :smile:

angstel 20 May 2002 16:50

ambra blu: nu ma erijez in nimic.
floydman: "it is happening again."
in general, nu recomand nimanui sa fie reticent in a-si devoala trecerea prezenta sau trecuta prin unatc - mi se pare un lucru ideal pentru forumul acesta. eu am dat insa prea multe amanunte si am avut surpriza sa fiu recunoscuta de cineva care doar a vrut sa imi dea de stire ca stia cine sint, fara sa imi spuna cine este el/ea, ceea ce mi se pare o distractie indoielnica si mi-a lasat un gust salciu, asta a fost tot.

altminteri, cred ca schimbul de idei intre candidati trecuti, prezenti si viitori ar fi minunat aici, si desfasurat in public, nu prin mesaje private.

angstel


Amyd 20 May 2002 17:33

Dar ce secret? Cred ca am spus de vreo 3 ori pana acum pe acest forum ca sunt student la multimedia, in ultimul an.

In privinta examenului, la ce sectie vrei sa dai Ambra Blu, pentru ca sunt destul de diferite probele in functie de sectie?

Salutari,
Andrei

angstel 21 May 2002 01:54

imh. acum imi dau seama: deci multimedia e inlantuit de montaj, se studiaza impreuna, iar comunicatiile interactive (inclusiv game design, etc.) se studiaza separat, in ceea ce era odata sectia de scenaristica si critica de film?

geez. ce structura. aproape ca nu mai inteleg nimic. nu ca ar fi necesar, de altminteri :smile: dar daca cineva pricepe, il/o rog sa ma lumineze si pe mine. sint depasita complet de evenimente.

si cu "sunt" si i din a refuz sa scriu. se considera incorect? (fara legatura cu vreun subiect anterior, nu va chinuiti)

multimedia si montaj, comunicatii audiovizuale, cu scenaristica laolalta; productie, in schimb, nu se studiaza nicaieri temeinic, go figure...
cu ce rimeaza, deci, amyd, o lucrare de diploma la fiecare din sectiile astea? poti sa iti alegi intre a monta un film si a face un site internet, sau un cd-rom, la multimedia/montaj? la comunicatii audiovizuale mai poti termina cu un scenariu, sau se poate acum si cu proiectul unei campanii publicitare, sau cu o lucrare de critica de film?

nu mi-a fost usor sa aleg atunci o sectie, acum insa cred ca mi-ar fi imposibil de-a dreptul sa ma hotarasc. dau vina pe zodie.

angstel

Floydman 21 May 2002 12:24

angstel: it may be happening again, BUT "the owls are not what they seem to be". :grin:

Amyd 21 May 2002 13:36

Chestia cu "sunt" si i din a e teoretic incorecta si condamnata de Academia Romana (care de altfel ar merita si ea condamnata la randul ei, dar e o alta discutie asta), insa in practica nu e atat de dramatica situatia. Unele ziare folosesc un tip de ortografie, altele pe celalalt si sincer sa fiu, cred ca nici la liceu nu se depuncteaza pentru folosirea ortografiei vechi (dar poate ma insel aici).

Multimedia este numita de fapt "Montaj, sunet, grafica computerizata", deci se ocupa in primul rand cu montaj de imagine si sunet (design, inregistrare, editare si mixaj) si in secundar cu grafica computerizata (compositing, 3D, etc.). Pentru ca de la grafica computerizata la CD-ROM & co e doar un pas, se fac si cursuri de acest fel, unde se studiaza design de produse interactive (fie ca sunt pagini web sau jocuri) si teoretic, dar si practic.

La C.A.V. se pune accentul mult mai putin pe implementarea propriu-zisa a teoriei (nu trebuie sa stie Director&stuff par example) si se ocupa mai mult de scriitura pentru astfel de produse. Oricum, la CAV subiectul nu e foarte aprofundat, asa cum spuneam, cred ca au doar un curs in anii 3 si 4.

La multimedia de obicei lucrarea de licenta se alege dintr-un subiect sau de montaj sau de sunet. Eu am unul referitor la produse multimedia/hypermedia pure, dar sunt o exceptie. Obtinerea licentei e conditionata de aceasta lucrare plus un asa numit CV-ROM (CD-ROM care te prezinta, care trebuie sa includa filmografie, biografie si orice altceva iti trece prin cap). Montajul si sunetul unui film sunt de asemenea proba obligatorie pentru licenta, dar sunt un examen separat.

La C.A.V. mi se pare ca lucrarea de licenta trebuie sa fie si un scenariu de lung-metraj si o lucrare de filmologie, dar s-au cunoscut cazuri (Branea acum 1 an, parca) care au prezentat un film (chiar de animatie).

Deci, exista un anumit grad de amestec intre sectii.

Salutari,
Andrei

printesa 21 May 2002 20:14

Ati vizitat site-ul http://www.24fps.com? Sunt listati citiva romania la lista de filmakers pentru underground film. Stie cineva cine sunt?

Pt Ambra Blu: ai putea incerca sa-i contactezi.

Amyd 22 May 2002 13:16

Nu cred ca echivaleaza nici un fel de curs, atat timp cat UNATC nu are o conventie speciala cu respectiva universitate (afaik).

Despre examenul de la regie nu stiu foarte multe, dar cred ca urmeaza tipicul standard, adica partea eliminatorie unde proba cea mai importanta e colocviul de cultura generala ( trebuie sa vezi filmele din lista propusa - care se mai schimba de la an la an) si sa ai ceva cunostinte despre cinematografie in special si arta in general, pentru ca discutiile pot sa divagheze destul de serios spre domenii la care nici nu te astepti.

La examenele notate, din cate stiu, cel mai important e un fel de proba practica, in care va duceti intr-un platou si cu o camera video incercati sa faceti un fel de filmulet improvizat.

Printesa, never heard of them, dar stii cum e, sa te inregistrezi la un astfel de site (cand e gratis) dureaza exact 30 de secunde si poate sa o faca oricine. Insa, cine stie, poate chiar sunt pe bune si merita vorbit cu ei. Din filmele romanesti "underground" pe care le-am vazut, procentul de rebuturi este de exact 100%, din pacate, insa asta nu inseamna ca exista si unele OK.

Salutari,
Andrei

P.S. Eu credeam ca sunt util pe aici numai ca sa enervez interlocutorii cu felul in care ma dau rotund in toate problemele... :smile:

ricutza 22 May 2002 13:37

pt amyd: nu stiu cum de ai ramas cu asa o impresie despre importanta ta la acest site...vezi daca nu-ti verifici mesajele private?si daca ti le verifici, ar fi o idee sa si raspunzi la ele dar, ma rog...

m-am lamurit putin cu sectiile regie si montaj de la UNATC...poate cineva sa-mi faca o scurta prezentare si a celorlalte doua sectii in care de preferinta sa se mentioneze si probele la care se da examen?

angstel 23 May 2002 09:13

asta ar fi trebuit sa ajute: http://www.atf.ro/
nu se incarca la mine/temporar, sau e permanent out of order? nu e in ok, totusi, cu atitia studenti la multimedia/comunicatii/etc.

daca nu, da un telefon, ambra blu. esti regizor, what the heck. tot "pentru ambra blu, acum in bulgaria, speram ca esti pe receptie, din partea lui angstel" prezentam in continuare zodiacul personal, hehehe. balanta e doar ascendentul meu, din pacate; sint in gemeni.

angstel


Floydman 23 May 2002 09:48

eu cind am replicat la chestia aia cu it is happening again am glumit crezind ca o sa ma lamuresti si pe mine in ce consta mesajul tau dr vad ca nu te-ai prins, SO WHAT DO YOU MEAN IT IS HAPPENING AGAIN?

Amyd 23 May 2002 10:16

Adresa online a universitatii e (dupa schimbarile repetate de nume):

http://www.unatc.ro/

Examenele sunt undeva la sfarsitul lui august/inceputul lui septembrie, din cate tin eu minte, dar ar fi bine sa te interesezi (eventual telefonic).

Salutari,
Andrei

angstel 23 May 2002 13:08

site unatc: how very useful indeed... de necrezut! nici o informatie despre examene, sesiuni, program, procesul de admitere, nimic pentru viitorii sau actualii studenti. cine sa vrea sa capete expertiza in new media de acolo? hmm. the owls are not what they seem to be, ma temeam eu :smile:

ar trebui sa vin sa predau, clar. singura problema e ca where we where we're from, the birds sing a pretty song and there's always music in the air (util lynch asta :wink:)

floydman, wth, era usor: you were being sweet and funny again. si eu care ma intrebam ce ai vrut TU sa zici cu bufnitele tale, dincolo de a raspunde cu aceeasi moneda, hehehe :smile:

angstel

Amyd 23 May 2002 13:36

Fara discutie ca site-ul are muuuult drum de facut pana sa ajunga la ceea ce ar trebui sa fie (mai ales ca nu a fost updatat de vreo 3-4 ani, in afara de schimbarea numelui).

Dar totusi daca arunci o privire la facultatea de film/sectia care te intereseaza vei gasi o structura a activitatilor universitare in cei 4 ani, o structura a examenelor de absolvire (care e perimata) si una a examenelor de admitere (care e valabila afaik si include un necesar in rezumat asupra cunostintelor care vor fi examinate). Deci, singurul lucru care lipseste e programul ferm, care cred ca poate fi aflat usor cu un telefon.

E loc si de mai bine, clar.

Salutari,
Andrei

angstel 24 May 2002 09:40

amyd, studentul-minune :smile:: nici nu mi-a trecut prin cap sa ma uit la "faculty" pe site, banuind desigur ca acolo voi gasi doar fotografii si scurte biografii ale profilor actuali, a caror studiere mi-o rezervam pentru o ocazie viitoare. era asa de greu sa boteze "departments" oare sectiunea cu pricina? si de ce sa click pe un header in romaneste si site-ul sa imi raspunda in engleza? go figure!

aseara, pe linga plopii fara sot, ma cuprinsesera remuscarile pentru ca mi-am spus parerile aproape needitate despre fostul atf. imi aduc aminte ca, in prima tinerete si in peisajul trist-comunist, reprezenta pentru mine si multi ca mine singura speranta, singura promisiune a unui destin iesit cit de cit din comun. dar contextul era rege, desigur; si asa cum "pas in doi" privit atunci era vecin cu sublimul, iar vizionat acum se ineaca in ridicul (aaah, scena cu orchestra din chiosc, hehehe :smile:, din toate punctele de vedere... bah, you get the message. dar poate ca atf-ul si-a pastrat intact mitul, si de ce sa vin eu cu buldozerul experientei personale, care poate nici nu mai e de actualitate? mea culpa. sa vada fiecare pentru sine.

dar destul cu nostalgiile, iata-ma si thirtysomething, deja cu veleitati de old lady si nostalgii nelalocul lor. confuzie mare (zodia, desigur), prea multe medii schimbate rapid, si iluzia ca am vazut atitea si atitea... dar tot nu ma potolesc si abia astept continuarea, in fiecare zi.

bafta la pregatirea examenelor!

angstel

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: angstel pe 2002-05-24 10:51 ]</font>


All times are GMT +2. The time now is 20:50.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.