Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Cadre preferate adunate de prin filme (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96989)

copila_satanista 12 Apr 2010 13:51

Cadre preferate adunate de prin filme
 
In sprijinul doritorilor de sectiune speciala pentru arte vizuale va invit sa puneti aici imagini din filme care v-au incantat foarte mult privirea si sufletul :)

vave 12 Apr 2010 14:08

Am impresia că dacă-l forţăm un pic, am putea să arătăm aici subiectul propus de tine. :)

copila_satanista 12 Apr 2010 14:10

Nu prea stiu dc lumea are tendinta sa se gandeasca la imagini, dar np :) , scz mele dc l-am deschis degeaba. Apoi mi-am dat seama si ca trebuia pus la film nu la cafenea :">

Federico 12 Apr 2010 15:26

N-am inteles ultimul post al copilei dar acesta e un subiect urias ( care se muleaza perfect pe o sectiune foto eventual) si care e departe de cel cu momentele preferate. Singura problema e ca e aproape imposibil sa gasesti acele cadre pe net iar de luat personal direct de pe film e prea obositor.

Windom 12 Apr 2010 15:36

1 Attachment(s)
Attachment 389
Chiar imposibil nu-i...

Kramer 12 Apr 2010 19:19



Când vine vorba de cadre preferate A Clockwork Orange rocks!

Pe asta am găsit-o acu repede, dar îmi mai place şi când are aparatul [la pe faţă, când merg ei toţi şi se vede umbra aia bad ass.

alextreme93 12 Apr 2010 19:21


Federico 16 Apr 2010 19:40

Pana la urma s-ar putea sa trec mai des decat credeam prin acest topic.
Imi pare rau ca n-am gasit o captura din acea scena splendida din punct de vedere fotografic (si nu numai) in care sa apara si calul dar e superba si asta:



E din "Jarhead" (2005) al lui Sam Mendes.

Disciple 16 Apr 2010 20:11

Aia a lui Windom e din "Blue Velvet" de David Lynch. Corect, maestre?:D

Windom 16 Apr 2010 21:07

1 Attachment(s)
Corect, maestre.:D Si un alt cadru emblematic...
Attachment 398

Ipu 16 Apr 2010 21:25

Zile în paradis

Federico 16 Apr 2010 21:44

Originally Posted by Windom:

Si un alt cadru emblematic...
Attachment 398

Valeeeu!! Apai asta e pictura! :-O

alextreme93 22 Apr 2010 09:53






Federico 17 Mar 2012 17:36

Wallpaper-ul meu, de vreo luna...


Liviu- 17 Mar 2012 17:41

Topicul asta nu sade confortabil la cafea. vave, nu vrei sa-l trimiti la un film? :P

vave 18 Mar 2012 07:38

Servit. ;)

Federico 19 Mar 2012 09:17

Pazea (si la spoilere, eventual)!


































Malombra 19 Mar 2012 11:10

the departed!!!!
l-am recunoscut fără să-l fi văzut vreodată - nici măcar un trailer.:))
sau nu :-/

Liviu- 19 Mar 2012 15:24

Cand vine vorba de cele doua roluri principale prefer cuplul Leung-Lau mult mai mult decat DiCaprio-Damon. Asta e poate cam singurul lucru important pe care versiunea asiatica il are deasupra celei americane.

Federico 19 Mar 2012 21:11

Originally Posted by Liviu-:

Cand vine vorba de cele doua roluri principale prefer cuplul Leung-Lau mult mai mult decat DiCaprio-Damon. Asta e poate cam singurul lucru important pe care versiunea asiatica il are deasupra celei americane.

DiCaprio si Damon sunt dezastruosi. Sau, cel putin, asa ii vad eu acum ca m-am saturat de ei. Insa au sclipiri pe care in original eu nu le gasesc. Asta e valabil si pentru raportul la scara de ansamblu intre cele doua filme. Primul e mai cuminte si mai consistent, mai solid; al doilea e ciuruit de flaw-uri, insa e si de multe ori sclipitor; in special stilistic.

Originally Posted by Malombra:

the departed!!!!
l-am recunoscut fără să-l fi văzut vreodată - nici măcar un trailer.
sau nu

Daca erai la curent cu distributia (ceea ce ma indoiesc :)) ) era usor sa-l recunosti.
Dar banuiesc ca l-ai recunoscut pe Wahlberg (desi n-as baga mana-n foc; s-ar putea sa fie prea celebru :)) ) c-am pomenit eu ca face un rol mare acolo...

Kriss_Kringle 19 Mar 2012 21:31

Eu as zice ca DiCaprio s-a remarcat cel mai mult dintre cei doi.Damon mi s-a parut mai bland,mai inexpresiv dar dezastruosi,niciodata!Cine stie de cate ori ai vazut filmul de ai tras concluzia asta dar daca ai ajuns la numere precum alea care le mentionai la Social Network si altele cred ca si eu ca ti se par dezastruosi.:))
Sunt de acord cu tine ca stilistic e mult mai bine realizat decat originalul dar parca a si riscat mai mult.Celalalt a jucat prea la sigur,asta daca nu pui scena in care personajul lui Tony Leung Chi Wai intinde copita asa ca din topor dar per total parca a fost mai tensionat si ceva mai realist duelul dintre ei fata de remake.
Cel mai mult m-a enervat scena in care mierleste Nicholson,a fost fake,fake,fake!

Federico 19 Mar 2012 21:46

L-am vazut de cel putin 12 ori.

Da, DiCaprio e mai on-topic decat Damon, dar are si ultimul momentele lui (intalnirea cu psihologul, in lif; toata tarasenie de pe acoperis din climax; si inca destule micro-detalii precum expresia pe care-o are cand ii zice camaradului sau care se va dovedi a fi tot sobolan bancul cu Plolonia, scena in care e cu agentul sa-si cumpere apartamentul; reactia inainte de scena de pe acoperis cand e sunat de Leo si acesta ii zice two-faced faggot e brilianta (e un motiv subtil in legatura cu homosexualitatea, in jurul personajului sau, pe care mi-ar fi placut sa-l disec in proiectul de analiza la care am atentat).

Quote:

Cel mai mult m-a enervat scena in care mierleste Nicholson,a fost fake,fake,fake!

Da, ce face echipa de interventie in tot timpul ala in care au discutat si s-au impuscat "cu foc" (si la propriu si la figurat) Damon cu Nicholson? Sunt multe lufturi grave. Cel mai mult m-au deranjat pe mine cele coversationale, in momente in care se trage de plapuma improvizatiei mai mult decat le primte talentul actorilor.
-Microprocessors.
-Micro-what?
...
-He's compromised.
He's what?

Ambele la DiC. De fiecare data false.

Kriss_Kringle 19 Mar 2012 22:01

Originally Posted by Federico:

L-am vazut de cel putin 12 ori.


Jesus son,you're obsessed!Cam cat timp lasai intre vizionari?
Eu unul nu pot sa revad un film asa la scurt timp ca nu-mi starneste interesul la fel ca atunci cand il las sa coaca juma' de an sau un an.
Tin minte cand mi se pusese mie pata pe Goodfellas ca de ce nu-mi placea.Il vazusem cand eram mai mic si nu mai retineam multe amanunte din el.L-am vazut cum trebuie pe la sfarsitul lui 2009 parca si tot nu ma dadea pe spate desi il respectam.Dupa 3-4 luni l-am revazut si m-am indragostit de el.:))

Federico 19 Mar 2012 22:15

Primele 8 ori l-am vazut intr-un interval de vreo 2-3 luni acum vreo 5 ani cand a avut premiera pe HBO. Era perioada cand abia imi incepusem si eu pelerinajul cinematografic si HBO era in mare parte singura sursa de filme si ma uitam la tot ce prindeam. Acelasi lucru (7-8 vizionari in 2-3 luni)s-a intamplat si cu: Babel, Syriana, Proof, Must Love Dogs (Ha! Ha! Ha! Ha!), Sideways si-nca vo cateva. Restul au venit la intervale destul de aerisite si mai degraba din motivatii nostalgice decat din atasamentul fata de calitatea filmului in sine.
Quote:

Eu unul nu pot sa revad un film asa la scurt timp ca nu-mi starneste interesul la fel ca atunci cand il las sa coaca juma' de an sau un an

La mine primul gand care-mi trece prin cap dupa premiera reusita a unui film e cand sa-l revad mai curand. Dac-ar fi dupa mine (id est, dupa latura mea instinctuala) as baga la orice film nou si bun o vizionare tripla in curs de o saptamana. Insa se interfereaza gardianul ratiunii si tre sa ma submit.
Quote:

Goodfellas ca de ce nu-mi placea.Il vazusem cand eram mai mic si nu mai retineam multe amanunte din el.L-am vazut cum trebuie pe la sfarsitul lui 2009 parca si tot nu ma dadea pe spate desi il respectam.Dupa 3-4 luni l-am revazut si m-am indragostit de el.

Prima oare cand am vazut Goodfellas reactia a fost: yay, best film ever. La putin timp dupa (maxim un an), la a doua, mai ca n-am varsat.

Cristina_ 19 Mar 2012 23:37

Originally Posted by Federico:

DiCaprio si Damon sunt dezastruosi.


Cred ca mai mult esti invidios pe ei.
Amandoi au jucat bine in The Departed.

Federico 20 Mar 2012 08:58

Originally Posted by Cristina_:

Amandoi au jucat bine in The Departed.


Gresesti, Cristina, iar eu am dreptate, fiindca ma pricep mult mai bine ca tine la filme.
Intotdeauna o sa ma pricep mai bine ca tine, sa stii, asa ca sa incetezi sa indraznesti sa ma mai contrazici vreodata ar fi cea mai inteligenta miscare din partea ta. Zic si eu, nu dau cu parul. Sau da?

Malombra 20 Mar 2012 10:42

am recunoscut departedul după pagina lui de imdb, unde i caught glimpse of dicaprio și prima propoziție din synopsis. și wahlberg da, e cam excesiv de celebru, dar o prietenă avea, în școală, un poster de la three kings lipit în cameră și de multe ori mă zgîiam la el în timp ce ea căuta ceva prin winamp, și cum nehotărîrea ei de a alege o piesă dura ani, îl știu pe gagiu. nu știu însă dacă l-am văzut vreodată în vreun film, dar s-ar putea.

Federico 20 Mar 2012 11:09

Originally Posted by Malombra:

nu știu însă dacă l-am văzut vreodată în vreun film, dar s-ar putea.


Hai, Malombra, mai loveste-ne o data, ce mai conteaza!
Zi ca n-ai vazut nici Boogie Nights!
Da-ne lovitura de gratie si spune cat de mult nu-ti pasa de PTA! :((

Malombra 20 Mar 2012 11:11

eu nu lovesc pe nimeni, eu numai mîngîi. pta? :-S

Malombra 20 Mar 2012 11:29







Malombra 20 Mar 2012 11:33


Federico 20 Mar 2012 11:41

Originally Posted by Malombra:

pta? :-S

Ha! Ha! Ha!
Si... inevitabilul si inamanabilul se produce!!
Nici macar Paul Thomas Anderson nu mai are acces la event horizon (vezi Hawking - sorry! :"> ) de interese estetice al Malombrei.!!
Ai uitat de unde-ai plecat, Mal, ai uitat de unde-ai plecat...
Dar nu uita cuvintele unui iluminat spirit contemporan al culturii romanesti: viata asta-i ca o scara/ ea te urca dar te si coboara/ blablabla/ nu uita de-unde-ai plecata (sic!) :)) .

PS: sau ma pripesc? Poate era doar acronym-ul care te-a indus in eroare? Poate-l cunosti pe ce-l care imi semneaza semnatura mea de astazi.

Malombra 20 Mar 2012 11:45

am plecat de la al cincilea element, apartamentul lui joe, armageddon - dar dacă m-am îndepărtat, nu înseamnă că i look back in anger, i look back with lots of love, fed ;) . doar că am emigrat un pic, mai aproape de casă adică. nu mi-e rușine nici cu deundeamplecatul, nici cu undeampopositul.:)

Malombra 20 Mar 2012 11:58

știu de paul thomas anderson, am încercat și o cronică stîngace la there will be blood, de fapt la muzica filmului, pentru că ascultasem cu vreo 2 veri înainte și alte chestii de la radioheadistul ăla de greenwood.

Federico 20 Mar 2012 12:06

Ah, mersi pt addendum; chiar vroiam sa mai intreb o data daca pan' la urma te-ai uitat sau nu la vreun PTA. Acum parca mai coboram cu picioarele pe pamant...

Malombra 20 Mar 2012 12:08

i am not a fuckin alien :))

Cristina_ 20 Mar 2012 12:49

Originally Posted by Federico:


Gresesti, Cristina, iar eu am dreptate, fiindca ma pricep mult mai bine ca tine la filme.


Cu siguranta ca te pricepi mult mai bine decat mine la filme artistice pentru ca eu daca vad un film pe saptamana e mare lucru deoarece nu imi petrec timpul liber sa ma uit la TV sau filme.Dar oricat de madru esti trebuie sa recunosti ca cuvantul `dezastruosi` la felul cum au jucat DiCaprio si Damon e putin exagerat.Am dreptate sau nu?:-B

Federico 20 Mar 2012 12:56

Imi pare rau, Cristina, n-o sa se schimbe nimic oricat ai negocia tu.
E o chestie de principiu.
E impotriva legilor naturii ca tu sa ai dreptate impotriva mea. Punct.

Kriss_Kringle 20 Mar 2012 12:59

Originally Posted by Federico:

Imi pare rau, Cristina, n-o sa se schimbe nimic oricat ai negocia tu.
E o chestie de principiu.
E impotriva legilor naturii ca tu sa ai dreptate impotriva mea. Punct.

Makes perfect sense,couldn't agree more!=))
Also,it seems that a certain girl needs to get a sense of humor,like right now!

Federico 20 Mar 2012 13:00

Pt Cristina,

Glumesc, mai, glumesc. Stai calma.
Ha! Ha! Cred ca incepusesi sa ma crezi pe cuvant.
Bine'nteles ca ai dreptate.
Eu nu stiu sa vorbesc despre ceva dispensandu-ma de cele mai exagerate calificative posibile.
True story.
Intreaba-l pe Chambord.

Kriss_Kringle 20 Mar 2012 13:03

Am inceput si eu sa ma obisnuiesc cu exagerarile tale,mai greu dar ma obisnuiesc.Nu-s chiar rele,devin trademark.B-)

Malombra 20 Mar 2012 17:02

userii pe acest forum se împart în trei: troli, cetățeni respectabili și extratereștri. iar triunghiul format de cele 3 nivele de evoluție nu e întotdeauna amoros.
cristina, nu-l lua prea în serios pe fed, doar pentru că el își ia prea în serios rolul de sanitar al pădurii. :)) nu tot ce rînjește mai și mușcă. :P

Cristina_ 20 Mar 2012 18:38

Originally Posted by Malombra:

cristina, nu-l lua prea în serios pe fed, doar pentru că el își ia prea în serios rolul de sanitar al pădurii. :)) nu tot ce rînjește mai și mușcă. :P

Malombra stiu ca Federico glumeste si chiar am ras cand am vazut mesajele lui.:))
Si stiu ca nu musca,cunosc genul asta de barbati care in realitate sunt mult mai timizi.

Kriss_Kringle 20 Mar 2012 19:07

Feddy,she sayin' you shy,brah.You gonna let her diss you like dat?=))

Federico 21 Mar 2012 07:20

E adevarat, n-am ce sa mai comentez. M-a citit.
IRL, sunt de o timiditate patologica.
In dec. 2009, de exemplu, cand a avut loc forumeeting-ul Avatar, fusese vorba s-ajung si eu acolo.
Am ajuns. Dar am facut stanga-mprejur dupa 10 secunde si mi-am bagat p***-n el de film si de intalnire. True story.

Chambord 21 Mar 2012 08:38

Vai bah Fed, ce ti-a zis-o ! :-O Daca imi zicea mie asaaa ... :))

Acu serios, Cristina prin natura job-ului ei part-time "fumeaza" timizi din astia ca alde tine cate 3 odata. Si abia se incalzeste. Asa ca nu ai cu ce sa o surprinzi. Eu o respect. Pentru ca respect pe cei care muncesc cinstit si isi castiga painea cu sudoarea fruntii. Sau cu alte secretii ale corpului.

Dar Cristina, daca imi permiti un sfat. Nu mai pune la avatar poze cu tine nemachiata. Nu ca n-ai fi stralucitoare si asa dar ... nu stii ce agent mai arunca ochii pe forum si ar fi pacat sa pierzi un contract din cauza avatarului. Pozele precedente erau :-bd

Windom 21 Mar 2012 09:00

1 Attachment(s)
Attachment 1820

Chambord 21 Mar 2012 13:25

Daaa, urmatoarea muza a lui Soderbergh
Sasha ... Gina ... Cristina_ :D

Malombra 21 Mar 2012 13:49

cuib de năpîrci ce sunteţi :| >:)

anaemona 21 Mar 2012 13:57

De fapt sint toti indragostiti de Cristina :P


All times are GMT +2. The time now is 10:55.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.