Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Acum pe ecrane (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=228)
-   -   "Prince of Persia: The Sands Of Time" (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=97141)

SoX 31 May 2010 15:24

"Prince of Persia: The Sands Of Time"
 
Prince of Persia: The Sands Of Time


Game vs Movie


Într-o perioadă a cinematografiei moderne şi industriale cât şi a re-ecranizărilor şi adaptărilor, Hollywood-ul a acordat din ce în ce mai multă atenţie asupra jocurilor video urmând ca unele dintre ele să fie expuse pe ecran. Însă, rând pe rând filme precum Hitman, Max Payne, sau Doom, au dezamăgit, nereuşind să se ridice măcar la acelaşi nivel cu celebrele jocuri. Astfel, Mike Newellse s-a aflat în faţa unei mari provocări, aceea de a transpune pe ecran jocul arhicunoscut Prince of Persia, un univers original, creativ, având parte de o atenţie pentru detalii ce depăşeşte orice imaginaţie.

După cum se observă şi din subtitlu, acest post se vrea o mică analiză din punct de vedere al legăturii joc-film, sau figurat fiind spus, tată-fiu. În general filmele adaptate după alte opere artistice păstrează esenţa, ideile de bază cât şi numaroase detalii ale acestora. Aici regizorul are un rol foarte important în a reuşi să le gestioneze astfel încât să construiască expunerea cinematografică având aceaşi origine, evoluând într-o direcţie diferită dar tot în acelaşi sens încât să mulţumească cea mai mare parte a publicului evitând plictisul şi senzaţia de deja-vu. Mike Newellse a reuşit să evite aceste defecte, însă a tratat foarte superficial relaţia joc-film. A pornit de la aceaşi origine însă din punct de vedere al direcţiei şi sensului, a luat-o pe arătură. Practic, filmului îi lipseşte esenţa, deoarece regizorul a dat cea mai mare importantă nisipului timpului, astfel evoluţia protagonistului principal îi scapă printre degete. De fapt tot universul Prince of Persia se învârte în jurul tânărului prinţ şi nu a clepsidrei cu nisipul fermecat. The Sands of Time e doar un capitol în evoluţia prinţului. Personalitatea protagonistului din film a fost tratată foarte superficial. S-au omis multe trăsături ce-l face foarte diferit faţă de alţi eroi antici. Abilităţile lui nu se rezumă doar la salturi şi mersul pe frânghii. Nu astea l-au făcut celebru. S-a evidenţiat în câteva scene faptul că prinţul era începător în ceea ce priveşte mersul pe pereţi. Dar deja stilul de luptă (o mare caracteristică a sa ce l-a făcut celebru) ar fi trebuit să fie o adevărată demonstraţie de breakdance. Din punct de vedere fizic, au existat puţine momente când Dastan dădea impresia că e acelaşi prinţ din joc. Întradevăr, relaţia dintre Dastan şi Tamina însoţită de neîncredere te duce cu gândul la cea din jocul video.

După cum se ştie, universul jocului a pornit de la ideea unui basm sau mai modern şi universal vorbind, ideea unui fairy tale. Acest lucru este demonstrat chiar şi de numirea protagonistului principal ca fiind Prinţul Persiei nemaiavând alt nume sau prenume. La fel cum şi în basmele noastre populare, personajele poartă nume ce le definesc personalitatea: Prâslea cel Voinic, Harap Alb sau Făt Frumos. Cât şi atmosfera din joc însoţită de un decor mirific şi foarte bine măsluit din punct de vedere al detaliilor este tipică basmului oriental O mie şi una de nopţi. În film nu s-a văzut acest lucru. Chiar dacă coloana sonoră tinde spre o poveste, decorul lasă de dorit. Foarte mult din timpul filmului este dedicat suburbiilor sărace şi supra aglomerate, interiorul palatelor este lipsit de imaginaţie, spaţiile sunt prea mici pentru un palat persian ce se respectă. Design-ul interior e la fel de chicios ca şi carpeta cu Răpirea din Serai din camera bunicilor. Cu atât mai puţin mă voi aştepta de la un eventual sequel, la un Babilon sau celebrele grădini suspendate.
Însă pentru cei care au făcut cunoştinţă pentru prima oară cu acest univers, e o noua experienţă ce merită explorată.

Made by SoX

marius_em 31 May 2010 16:00

Da, nu stiu daca sunt de acord. Mie mi s-a parut foarte asemanator cu jocul, atat ca imagistica, cat si ca scenariu. Chiar am fost putin dezamagit, pentru ca stiam de la inceput ce se va intampla. Singura infloritura a fost introducerea, ca Dastan a fost adoptat, si mai avea 2 frati. In rest, exact povestea din joc.
Cu toate astea, mi-a placut. A avut feeling, m-am simtit bine, si a fost si destul de cool. Si printul, si printesa, sunt frumosi, si "chimia" dintre ei e savuroasa. Si aceeasi atmosfera de basm, ca in joc.
E un film bun de vara, de consum, relaxant, escapist, cu potential la ambele sexe pentru ca ambii protagonisti sunt 'hot'.

Si la treaba asta cu tranzitia joc-film = esec, de ce toata lumea uita de Resident Evil?

SoX 31 May 2010 16:26

Marius, daca pana in momentul vizionarii filmului habar nu aveam de acest univers, si eu as fi ridicat filmul in slavi, dar prin faptul ca ar fi putut sa aibe un potential mult mai mare, nu pot decat sa-l caracterizez ca fiind un film bun. Recunosc, greseala mea e ca l-am privit prin aceasta prespectiva, a relatiei joc-film. Cu siguranta va urma o a doua vizionare, mult mai profunda si lasand la o parte jocul. Oricum ca substanta si densitate e peste Piratii din Caraibe.

Cat despre Resident Evil, nu pot sa-ti raspund pentru ca ar fi incorect sa vorbesc in numele celor care l-au vazut. Insa din punct de vedere personal, pot sa-ti spun ca e o ecranizare mediocra.

iul 04 Jun 2010 15:13

sunt de acord cu sox aici. filmul putea sa fie mult mai bun. plus ca daca esti atent observi si influente din a patra parte a jocului, cat si cateva din assassin's creed. putine dar exista. dupa mine trebuia sa ramana la Sands of time si atat. putea sa fie un film foarte bun doar cu povestea din acea parte a jocului si atat. si dupa cum spune sox, trebuia focalizata actiunea pe Dastan. dupa cum spune si titlul, e vorba intai despre print si apoi despre clepsidra. dar fiecare regizor trebuie sa-si puna amprenta, si sincer pana acum asta a stricat majoritatea ecranizarilor. parerea mea

pipes 04 Jun 2010 16:34

baietii cred ca vroaiu sa vada un Banlieue 15 si s-au trezit in o mie si una de nopti (كتاب ألف ليلة وليلة)...... :)) shit happens, boys!
eu ii dau 8,6/10 - cu mentiunea 10 pentru sunet (IMAX). do you agree?
si pentru asta - David BELLE - Prince of Persia: The Sands of Time (2010) (parkour coordinator)

SoX 04 Jun 2010 16:49

Pipes, de multe ori le zici bine, dar aici am impresia ca vorbesti in necunostinta de cauza. Si e mai bine asa.

pipes 04 Jun 2010 17:39

tot ce e posibil...... dar, te rog, dezvolta subiectul. ca imi suna interesant. :)

SoX 04 Jun 2010 17:50

L-am dezvoltat deja:

http://www.cinemagia.ro/forum/showpo...35&postcount=1

Ipu 04 Jun 2010 20:00

Vă mai amintiți de unde s-a pornit?

Mihai_N 06 Jun 2010 01:23

L-am vazut la IMAX si am ramas dezamagit...de proiectie. Nu stiu ce au facut aia p acolo dar clar nu au facut bine.

ank_andreea 06 Jun 2010 16:34

cred ca 3D se vedea mult mai ok. efectele de 3D erau chiar mult, sunt sigura ca avea mai mult succes asa. jocul nu-l stiu, decat pe cel vechi, ma jucam prin generala :D deci la subiectul asta nu pot compara. si eu am fost curioasa sa caut poze cu actorii principali, si am ramas putin socata de diferenta imensa de cum arata in film si cum arata in realitate. oricum , nu asta conteaza in aprecierea unui film. din punctul meu de vedere, merita vazut, si-l recomand.

oanastefana 07 Jun 2010 23:58

Cum se vede subtitrarea la Imax? La fel ca la Avatar sau normal?

-sebastian- 08 Jun 2010 09:35

personal nu mi-a placut asa mult acest film...asteptarile mele erau mult mai mari pentru el..poate din cauza ca nu a fost facut 3d nu a avut atatea incasari precum se asteptau producatorii...

marius_em 08 Jun 2010 10:18

Originally Posted by SoX:


Cat despre Resident Evil, nu pot sa-ti raspund pentru ca ar fi incorect sa vorbesc in numele celor care l-au vazut. Insa din punct de vedere personal, pot sa-ti spun ca e o ecranizare mediocra.


Cum poti sa spui ca Resident Evil e mediocru? A ajuns acum la a 5a ecranizare, daca e ceva, e cu siguranta un exemplu de tranzitie game-film reusita. Nu e o capodopera, de acord, dar e un film cu incasari bune, un film de consum ce a avut succes la public.

Si vreau sa intreb, ca se plange lumea ca nu a fost 3D. A fost Clash of the Titans mai bun decat POP? Eu as spune nu, chiar si fara 3D, POP i-a dat ceata lui COTT. Un adventure movie adevarat, apropiat de standardul impus de Pirates of the Caribbean.

Liviu- 08 Jun 2010 10:31

Resident Evil a ajuns la partea a 4a... just saying :P

As zice ca standardul de adventure movie e undeva mai in trecut, cam pe la Raiders of the Lost Ark. (am sarit peste filme de gen The African Queen ca parca merg pe alt tipar)

marius_em 08 Jun 2010 10:52

da, 4 cu Milla. Am adunat si Degeneration.

Windom 08 Jun 2010 10:55

Milla fuckin' rocks.B-) Imi bag pula in 3D si in al sau viitor, for the record.

SoX 08 Jun 2010 11:18

Dupa ce-am vazut Clash of the Titans, m-am lepadat de 3D. Cred totusi ca un film pentru a avea un efect 3D reusit are nevoie de foarte multe efecte speciale si animatii, pentru ca in momentele in care lipsesc, proiectia 3D devine mediocra afectand chiar si imaginea filmului. Si nu mi-am dorit ca Prince of Persia sa fie 3D deoarece ar avea acelasi efect ca si in Clash of the Titans.

Originally Posted by marius_em:

Cum poti sa spui ca Resident Evil e mediocru? A ajuns acum la a 5a ecranizare, daca e ceva, e cu siguranta un exemplu de tranzitie game-film reusita. Nu e o capodopera, de acord, dar e un film cu incasari bune, un film de consum ce a avut succes la public.

Dupa cum am specificat, e doar o parere personala. Nu stiu cat de corect e sa fie ridiat in slavi doar pentru audienta si popularitate. Si dupa cum ai spus e doar un film de consum, e ca un produs vrac, in cantitati mari dar lipsit de calitate.

Pitbull 08 Jun 2010 14:02

Originally Posted by SoX:

Originally Posted by marius_em:

Cum poti sa spui ca Resident Evil e mediocru? A ajuns acum la a 5a ecranizare, daca e ceva, e cu siguranta un exemplu de tranzitie game-film reusita. Nu e o capodopera, de acord, dar e un film cu incasari bune, un film de consum ce a avut succes la public.

Dupa cum am specificat, e doar o parere personala. Nu stiu cat de corect e sa fie ridiat in slavi doar pentru audienta si popularitate. Si dupa cum ai spus e doar un film de consum, e ca un produs vrac, in cantitati mari dar lipsit de calitate.

Nici eu nu spun cä e mediocru. ;)
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=91619

SoX 08 Jun 2010 16:32

@Pitbull, ceva despre Prince of Persia, nimic-nimic? :)


All times are GMT +2. The time now is 16:09.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.