Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Premii, festivaluri (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=231)
-   -   Cannes 2006 - Wong Kar-Wai presedintele juriului (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=87550)

el duderino 31 May 2006 15:31

Originally Posted by Alex Leo Serban:

todd mccarthy, senior critic-ul de la variety (care mi-a promis sa vina la anul la anonimul in juriu), comenta mucalit dupa decernarea palmei lui loach: 'this is the reward for sticking around long enough...' ;)


De ce naiba se dau la cannes premii 'for sticking around long enough'???
Puteau sa-i dea lui loach un premiu pt intreaga activitate si ar fi fost mai fair pt toata lumea
Almodovar nu trebuie sa fie suparat ca filmul sau nu a avut succes si la juriu.
Sfatul pt el e simplu:stick around!

Leonard 31 May 2006 20:46

Originally Posted by el duderino:

Puteau sa-i dea lui loach un premiu pt intreaga activitate si ar fi fost mai fair pt toata lumea

a primit deja un astfel de premiu în 2004. Nu cred cã e posibil ca o persoanã sã primeascã de 2 ori premiu pt întreaga activitate la acelaºi festival.

Alex Leo Serban 01 Jun 2006 06:53

nu stiu dspr ce 'premiu pt intreaga activitate' vorbesti: it just isn't the case!
in 2004 el a fost nu la cannes, ci la berlin, cu 'ae fond kiss' - care a primit premiul juriului ecumenic & ink unul, al unei ghilde de distributie...
la cannes a fost in 2002 cu 'sweet sixteen' (pr. de scenariu) si, inainte de asta, cu 'my name is joe' - care a luat, daca nu ma-nsel, premiul de interpret. masc. (peter mullan).

deci: ken loach nu a luat un premiu pt 'intreaga activitate'. (poate la cesar-uri? n-am verificat...)
palme d'or-ul nu este sinonim cu asa ceva: soderbergh nu a primit pt asta (era la debut), tarantino nu a primit pt asta (era la al doilea film), si nici michael moore... din spusele lui de baeque trebuie luate doar infourile leg. de pr. de regie & cel al juriului; restul e debatable.

Leonard 01 Jun 2006 12:39

poate o fi vreo greºealã pe imdb:
http://imdb.com/name/nm0516360/awards
"2004 - Won - 30th Anniversary Prize of the Ecumenical Jury - For his entire body of work."

Alex Leo Serban 01 Jun 2006 12:48

pai zice clar acolo: al juriului ecumenic! astia n-au treaba cu juriul oficial... si oricum, nu era la cannes, ci la berlin... a.s.o. ;)

Leonard 01 Jun 2006 12:56

e trecut în tabelul cu Cannes cel cu '30th Anniversary Prize'. Deci e o greºealã de baze de date probabil.

Alex Leo Serban 01 Jun 2006 13:03

e ciudat, indeed... posibil sa fi fost si la cannes - invitat de ecumenici -, dar in mod cert NU a fost in competitia de la cannes in 2004!

drudu 01 Jun 2006 13:53

Ken Loach: won in 2004 the 30th Anniversary Prize of the Ecumenical Jury for his entire body of work ... indeed, a luat ceva, dar nu in competitie... zelosi ecumenicii astia

Alex Leo Serban 01 Jun 2006 14:47

pai, si juriul lui wkw a vrut sa fie 'ecumenic', sa-mpace pe toata lumea - si a iesit o varza, cu gust de fiertura de varza... :sick:

Supastar 01 Jun 2006 15:03

bine k a inceput cu o reputatie care il precedea si cu afirmatii gen alea cu permisivitatea purtatul ochelariilor si a fumatului si a incheiat atat de .... well.....ecumenic...
stiu k termenul vine din religie, dar in afara ei are un fel de inteles de "atotcuprinzator".... nu? sau are o alta definitie clara?

herbert 01 Jun 2006 15:32

hai ca o facu si Wong Kar-Wai... :sick:
numai dezamagiri si "surpize" in palmaresul de la Cannes din ultimii ani...
evident, sperantele & iluziile romanesti nu prea conteaza... (inca).

drudu 01 Jun 2006 15:36

atat de atotcuprinzator, ca vrea sa multumeasca toate religiile... ei zic ca sunt deschisi la diversitate culturala, sociala si religioasa... ceea ce e usor de crezut daca tinem cont ca anul asta au premiat babel... oricum, pana la anu' imi fac si eu premiul meu, desi nu m-am hotarat pe ce criterii il acord... :?

raptor 02 Jun 2006 13:22

Originally Posted by raptor:

.sau poate ca pur si simplu wkw va fi o platitudine la capitolul "presedinte al juriului" si cannes'ul de anul acesta va fi un rasol.


imi place sa ma citez...adica nu a fost chiar atit de rau pe cat prvedeam dar suficient de...

EgoN 02 Jun 2006 13:51

Originally Posted by herbert:

evident, sperantele & iluziile romanesti nu prea conteaza... (inca).


tu ia si scrie poezioare in continuare...

herbert 06 Jul 2006 00:56

Originally Posted by EgoN:


tu ia si scrie poezioare in continuare...

vai, ce urare dragalasa si eu o observ abia acum...
multumesc, mai moldoveanule, sper ca te "pricepi" la poezie...


All times are GMT +2. The time now is 14:12.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.