Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Cel mai recent film vizionat. (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=84967)

Pinky 15 Jan 2005 12:09

Saving Private Ryan (1998) - 10/10: singurul film de razboi care mi-a placut in totalitate.

MinRep 15 Jan 2005 16:44

Saving Private Ryan - 8.5/10: nu am vazut decat o jumatate (am mers la "Alexander"), dar trebuie sa-l mentionez. Nu stiu daca sunteti de acord cu mine, insa in ceea ce priveste filmul de razboi, Spielberg, cu acest "Saving Private Ryan" depaseste anumiti veterani, precum Coppola ("Apocalypse Now") sau Kubrick ("Full Metal Jacket"). Spielberg ar trebui sa-si incerce mana mai des in filmul de razboi si in filmul SF (pentru ca in rest il bate Zemeckis)... Spre norocul lui, "War of the Worlds" inainteaza cu pasi mari.

Alexander - 5-6/10: nu chiar atat de rau pe cat ma asteptam, dar imi pare rau ca am ratat documentarul despre Nikita Mihalkov de pe TVR1 de la 10.

KORBEN 15 Jan 2005 17:03

ultimele zile
1twenty bucks 7 din 10
oarecum interesant , pt idee k nu ma dau in vant dupa fraiser
2 NAKED GUN 2 SI JUMA 10 DIN 10
ASTA DA COMEDIE
TONE DE TRIMITERI SI MISTOCAREALA MAXIMA
JUST LOVED IT
3 JACKIE BROWN 6 din 10 dac nu era tarantino era chiar 8
nu totalmente ratata dar totusi....
slabutz
dialoguri interesante
4 sixth hapiness 9 din 10
asta e aa cu handicapatu bisexual
5 soldatul ryan 3 din 10
detestabil propaganda ( a zis si mr mikhalkov)
gretos
toAte punctele pt primele 25 de minute de macel
ar fi fost un scurtmetraj impresioanant
6 SATYRICON STILL 10 DIN 10
DESI VAZUT COLOR SI CU SUBTITRARI PIERDE DIN MAGIE SI MISTISISM E AL NAIBI DE BUN
CULOAREA BORDELIZEAZA, DIALOGURILE EXPLICA, DAR TONELE DE TRIMITERI VIZUALE SI NU NUMAI RAMAN
CAPODOPERA
7 DIALOG CU MIHALKOV
F DE BUN SIMT OMUL
SURPRINZATOR PT UN REGIZOR ATAT DE VEHICULAT
de vazut luni barbieru din siberia

herbert 15 Jan 2005 17:20

Originally Posted by KORBEN:

soldatul ryan 3 din 10
detestabil propaganda ( a zis si mr mikhalkov)
gretos toAte punctele pt primele 25 de minute de macel
ar fi fost un scurtmetraj impresioanant

7 DIALOG CU MIHALKOV
F DE BUN SIMT OMUL
SURPRINZATOR PT UN REGIZOR ATAT DE VEHICULAT
de vazut luni barbieru din siberia


ti-a cazut la inima antiamericanismul lui Mihalkov...
nu gasesti mai mare propagandist ca Mihalkov. si, mai ales, un propagandist platit.
cat despre bun-simt... nu se lasa schimbat de la carma Uniunii Cineastilor din Rusia, desi colegii sai nu-l mai vor cocotat acolo. mananca aproape toti banii rezervati filmului. are instincte de slujitor si sufera acum enorm - uneori bea pana cade in coma... - ca nu mai este in favorurile tzarului Putin. a binecuvantat macelul rusilor din Cecenia, iar pe musulmani i-ar manca la zakuska... "curat" intelectual.

herbert 15 Jan 2005 17:29

revazut Satyricon - 7,5/10. aproximatii si libertati ale lui Fellini chiar deranjante uneori.

Cinemania 15 Jan 2005 18:47

Originally Posted by MinRep:

Saving Private Ryan - 8.5/10: nu am vazut decat o jumatate (am mers la "Alexander"), dar trebuie sa-l mentionez. Nu stiu daca sunteti de acord cu mine, insa in ceea ce priveste filmul de razboi, Spielberg, cu acest "Saving Private Ryan" depaseste anumiti veterani, precum Coppola ("Apocalypse Now") sau Kubrick ("Full Metal Jacket"). Spielberg ar trebui sa-si incerce mana mai des in filmul de razboi si in filmul SF (pentru ca in rest il bate Zemeckis)... Spre norocul lui, "War of the Worlds" inainteaza cu pasi mari.

Alexander - 5-6/10: nu chiar atat de rau pe cat ma asteptam, dar imi pare rau ca am ratat documentarul despre Nikita Mihalkov de pe TVR1 de la 10.


la spectaculozitate cu siguranta ii depaseste, dar pana sa atinga profunzimea unui Full Metal Jacket, Spielberg ar mai avea multe de invatat de la tata Kubrick, sa-i fie tzarana usoara

europe_east 16 Jan 2005 01:09

Kontroll - filmul unguresc care a tot fost laudat aici... Mie mi s-a parut bun, insa parca nu m-a dat pe spate... Mi-a placut mult scena cu moristile (sau ce erau alea) din fundul tunelului atunci cand moare baiatul cu rotilele... Si ritmul scenei in general.

Garden State - SUPERB..... N-am mai vazut de mult timp un film care sa ma tina asa in transa...

MinRep 16 Jan 2005 09:53

Originally Posted by Cinemania:

la spectaculozitate cu siguranta ii depaseste, dar pana sa atinga profunzimea unui Full Metal Jacket, Spielberg ar mai avea multe de invatat de la tata Kubrick, sa-i fie tzarana usoara

Cu toata "reputatia" mea de mare admirator al lui Kubrick, in cazul lui "Full Metal Jacket" pot zice linistit ca e mai slab decat "Ryan"-ul lui Spielberg. Problema e cu "Paths of Glory"...

nume 16 Jan 2005 12:05

21 Grams 5/10

Lung (prea lung), plictisitor (aproapa sa adorm), chinuitor.
Tema nu e noua, povestile care se intretaie la nesfarsit ca sa dea in epilogul ala induiosator: "atat se spune ca se pierde cand murim". Wow, ce chestie ! Si ? (Hai sariti acum ca n-am inteles nimic.)

Dupa filmul asta a inceput sa ma doara inima, ficatul ... am rezistat eroic pana la capat, cu foarte multe pauze.

Finalul a venit ca o binemeritata izbavire. Aleluia !!!

notorious 16 Jan 2005 12:15

'alexander' - 6/10 - nu chiar atat de prost pe cat ma asteptam. cu siguranta nu trebuia ca americanii sa-l condamne la asa un B.O. catastrofal. vorba tutror - e mai bun decat 'troia'.

Gaandalf 16 Jan 2005 14:03

Seed of Chucky - sick: - nu pot sa accept ideea k lui Don Mancini i-a dat cineva voie sa scrie shi sa regizeze asemenea voma industriala :sick:

Van Wilder - amuzant pe ici pe colo ... nota 10 ptr Tara Reid

South Park - Bigger, Longer & Uncut - 10/10 - too god damn funny!

WraIth 16 Jan 2005 15:53

Quote:

South Park - Bigger, Longer & Uncut - 10/10 - too god damn funny!


subscriu

Lady_Skar 16 Jan 2005 16:16

Catwoman: cel mai lung videoclip care l-am vazut vreodata.
3/10

obvious 16 Jan 2005 17:04

in urmatoarele 10 minute-down by law
allriiiight.
cat despre michalkov...am ratat sansa de a-l vedea la scoala, avand curs.abia astept
waking life-8.5/10

ogto 16 Jan 2005 21:11

The Point 9/10 film animatie pt. tv din anii 70-80 care s-a dat la TV de multe ori, cred ca unii l-ati vazut. Foarte frumos, n-am ce zice. Tot filmul e un joc de cuvinte, cateva melodii care nu's enervante si glume pt. copii si pt. adulti (in caz ca se uita cu copii). Iar vocile sunt exceptionale.

Adams Family Values 8/10 La fel ca primul + rol mai mare pt. Christina Ricci :happy: Charming.

Dumb and Dumber nu pot sa-i dau 8, dar parca merita mai mult de 7,5, ii dau 7,8. Frumos, cateva scene FOARTE funny (we mated a bulldog and a shit'tzu, we called it a bullshit :happy: )

Mars Attacks 8/10 N-am ce spune. E exact ce trbuie sa fie. Un film in spiritul benzilor desenate chichioase din anii '60 cu extraterestri. Mult umor negru, aparitii scurte de la acotri cunoscuti (cam tot filmul e asa) + un final putin mai mult decat inspirat (melodia mortala). Apare Natalie Portman ( :happy: ), Jack ( :happy: ), Jack Black ( :happy: ) + Danny DeVito (dar moare :( ). It's all good.

cam atat, cred...

Sm�agol-Gollum 16 Jan 2005 21:15

LOTR - FOTR 10/10 it gets better and better

MinRep 16 Jan 2005 21:55

Mars Attacks! - 4/10: genul de film care imi place la nebunie, il savurez cand ma uit la el, rad si toate alea... dar are ceva in modul cum este realizat care nu imi place deloc. Si ma mira, pentru ca Burton e unul dintre preferatii mei (apropo, maine seara, "Edward Scissorhands" pe HBO).

Barbierul din Siberia
- 8.5/10.

KORBEN 16 Jan 2005 23:10

@herbert
da, mihailkov bea
e rus, n`est pas?
si chestiile lui cu ucinu rus chiar nu ma intereaza
intre un on care zice ca tot cinemau e propaganda si deci se include si spitbag care pretinde ca face filmulete dragalase pt familie si drame cutemuratoare pt cei mult prea usor impresionabili si imbuiba mapamondu cu propaganda de prostgust ........
.................
barbierul din siberia 8/10
cam melo
mars attacks 10/10
indubitabil si inegalabil

Cinemania 17 Jan 2005 00:28

Originally Posted by MinRep:

Originally Posted by Cinemania:

la spectaculozitate cu siguranta ii depaseste, dar pana sa atinga profunzimea unui Full Metal Jacket, Spielberg ar mai avea multe de invatat de la tata Kubrick, sa-i fie tzarana usoara

Cu toata "reputatia" mea de mare admirator al lui Kubrick, in cazul lui "Full Metal Jacket" pot zice linistit ca e mai slab decat "Ryan"-ul lui Spielberg. Problema e cu "Paths of Glory"...


Cele doua filme au aceeasi realitate (razboiul), insa exista o mare diferenta intre ele la nivelul valorii mesajului.

In Saving Private Ryan Spielberg incearca mai mult sa impresioneze publicul american si sa-i tranteasca in fata acel eroism/patriotism american care duhneste pe la Hollywood. La asta se adauga atrocitatile razboului (prezentate, recunosc, cu o mana de maestru).
De cealalta parte, Kubrick pune accent pe soldat ca individ, pe trairile acestuia din armata care il pregatea pentru razboi (R. Lee Ermey, care il joaca pe sergentul Hartman cel cu gura "spurcata" a fost ales de Kubrick deoarece a activat in fortele marine ca instructor timp de 11 ani), apoi pe trairile din timpul razboului.
Razboiul nu e doar actiune, distrugere si victime colaterale, ci si "filosofie", un front intern al celuia caruia ii zboara sange si gloante pe langa urechi. La prezentarea ultimului capitol, exceleaza Kubrick.

In Ryan mai mult imi venea sa vomit si sa-mi caut membrele sa vad daca mai sunt la loc. Am spus ca e mai slab decat Full Metal Jacket pentru ca e un film viciat din start, care pleaca de la un pretext putred (salvarea ultimului fiu al mamei indurerate - daca tot s-au gandit la biata mama de ce nu au avut initiativa mai devreme, adica sa-i salveze macar un sfert din copii?!) si care nu mai poate atinge profunzimea actiunii din Full Metal Jacket, in care se pune accent pe evolutia mentala si psihologica a soldatului.

Daca Spielberg voia sa de o lectie de istorie, putea sa o faca linistit, in schimb a incercat sa construiasca o lectie de istorie in jurul unui pretext nesanatos, dar (deh) oscarizabil pana la urma. Filmul se bazeaza pe povestea fratilor Niland, insa, in realitate, doar doi fii a pierdut mama Bixby, unul in batalia de la Fredericksburg din 1863, celalalt un an mai tarziu la Petersburg, Virginia, iar doi dintre frati au desertat, ultimul ramas fiind capturat si eliberat ulterior intr-un schimb de prizonieri. Doamna Bixby, de fapt, a mintit departamentul de razboi in legatura cu numarul de fii pe care i-a pierdut.

E foarte usor sa cazi in capcana peliculei lui Spielberg pt ca filmul e mult mai spectaculos, actiunea e mai alerta, mai atragatoare ochiului, mai hollywoodiana.

Consider ca si The Thin Red Line e mai bun decat Ryan. Si in filmul lui Terrence Malick sunt destule momente filosofice. Cele de pe insula, de ex, care se completeaza perfect cu scenele de razboi in care soldatii isi pierd mintile. Rolul lui Hanks din Ryan l-as compara cu cel al lui Nolte din The Thin Red Line. Hanks incearca sa ne bage mereu pe gat ca isi face datoria fata de tara si urmeaza ordinele, pe cand dementul de Nolte isi urmarea propriul instict militar (bolnav, daca pot folosi cuvantul asta) dand ordine ca atare.

Atat filmul lui Kubrick cat si cel al lui Spielberg arata ce face razboiul din oameni. La Kubrick, pe plan psihic, la Spielberg mai mult pe plan fizic (mare branza, oricum - stie oricine ca unde pica bombe si zboara gloante, pica si capete, maini picioare si alte organe)

Full Metal e un film anti razboi, un film care critica violenta umana, in Ryan nu am avut nici macar o secunda impresia asta, dar desigur s-ar putea sa fi inteles eu gresit filmul, al carui mesaj, de fapt, este patriotismul (so cheesy) si salvarea soldatului Ryan (lucky he).

Kubrick s-a bazat, cand a scris scenariul, si pe experientele lui Michael Herr, un prieten apropiat al regizorului, Herr activand ca reporter de razboi. Celalalt scenarist, Gustav Hassford, si-a inceput munca la cartea Shortimers (din care este inspirat Full Metal Jacket) in timp ce se afla in Vietnam, astfel ca multe din caracterele cartii se bazeaza pe fostii sai colegi de razboi. Or, producatorii lui Ryan au plecat tot de la ceva real, deformandu-l insa, ceea ce nu mai conteaza, desigur, ei avand in minte alte planuri decat o lectie de razboi.

...am vorbit cam mult, stiu...nu am nimic cu Ryan, mi-a placut si mie foarte mult (i-am dat 10 pentru ceea ce a fost), dar pe langa Full Metal Jacket nu este decat o groapa cu soldati mutilati.

PS: care-i faza cu Paths of Glory?!

nume 17 Jan 2005 12:41

@Cinemagia, misto, pacat ca l-ai pus aici, se pierde printre vome.

The nest, r. Florent Emilio Siri , Franta
Realizat dupa retele americane fumate. Francezii au invatat in sfarsit sa faca filme ca la Holywood. Bine regizat, antrenant, dar nu-si poate depasi conditia. 4/10


All times are GMT +2. The time now is 09:55.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.