Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Premii, festivaluri (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=231)
-   -   Cannes 2006 - Wong Kar-Wai presedintele juriului (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=87550)

Supastar 23 May 2006 14:26

Originally Posted by drudu:

I was keeping the joking tone... nu ma gandeam ca o sa generez un conflict :((

stai linistit! n-ai generat nimic.... stiu k tineai tonul si foarte bine faceai.... replica mea era (mai mult) pt marx... care oricum are o atitudine permanent beligeranta fata de mine de ceva timp....
Originally Posted by marx:

me too, dar astia mici si imberbi au mereu hormonii in miscare browniana...

stii mai bine ca mine k "hormoni in miscare browniana" e o aberatie biologica!
oricum tu sau esti pedofil sau esti frustrat! serios acum... chiar nu poti sa dormi noaptea din cauza varstei mele?..... te roade-n bisturiu? ....

Alex Leo Serban 23 May 2006 19:27

pe repede, k s-au strins cam multe:

'flandres' (bruno dumont), cel mai bun al francezului dupa 'la vie de jesus' - adica peste 'l'humanite' (k peste ' 29 palms nici nu e greu! ;) ); ac. regiune umeda & mocirloasa, ac. fauna semi-articulata & morocanoasa, animalica presque, fornicind in peisaje de o frumusete robusta, doar k - de asta data - actiunea se muta si intr-o tara araba, in plin razboi, cu scene de un realism crud care pot sta alaturi de 'saving private ryan'. very impressive ideed - si, pour une fois, cinema-ul lui dumont pare mai putin 'teza filozofica' si mai mult 'carne rezonatoare'... 8.5/10
'babel' (gonzalez inarritu): cel mai ambitios film de pina acum - singurul care i-ar putea crea probl. lui pedro! - este un multilayered spatial puzzle (as opposed to the temporal puzzles cu care ne-a obisnuit in celelalte 2 filme ale sale), care se misca extrem de fluid si de 'a propos' intre maroc, sua, japonia & mexic. (sectiunea japoneza is a standout in materie de sound editing & imagine - just brilliant! :love: ) brad pitt face probabil cel mai bun rol al sau in cinema - incredibil de matur & de vulnerabil... totul este topnotch; inarritu (impreuna cu partnerul sau arriaga) reuseste un film emotionant, albeit mai mainstream decit ne obisnuise. 2 h 20, dar fiecare minutzel = riveting! 10/10

si ai nostri:
- 'cum mi-am petrecut sf. lumii' - probabil k am avut asteptari prea mari... f bine filmat, cu acea fluiditate marca 'mitulescu', bine jucat, cu un final f bun, dar... i-a lipsit ceva k sa fie un 'goodbye lenin' romanesc (desi, din pdv strict cinematografic, este zece clase peste!) cred k probl. principala a filmului este ritmul - sau lipsa lui; practic, filmul nu 'creste': este o acumulare de detalii, f telling & stuff, care nu build up ceea ce ar fi trebuit sa devina momente memorabile. too bad... 8/10
- 'a fost sau n-a fost' - un umor darimator! porumboiu reuseste cel mai minimalist film rom. de dupa 90 si, totodata, cel mai irezistibil mecanism comic pus in functiune vreodata in cinema-ul autohton. este aproape neverosimil cum reuseste: un 'studiou tv' de 2 pe 2, un cameraman imbecil (cel din talk-show i mean!), trei personaje inenarabile - si 'vox populi' (care au devenit o institutie in teveushoul rom.). rezultatul desfide orice imaginatie: yes, less is more!... so much more :happy: un film care trebuie vazut pt a fi crezut! si revazut - ceea ce eu abia astept s-o fac, miine ;) 10/10

Ambra Blu 24 May 2006 17:45

1. Marie-Antoinette? (pe OST Aphex Twin)
2. Inland Empire?

Alex Leo Serban 24 May 2006 19:02

mda. deci:

'marie antoinette' = un film rockoco; kirsten neasteptat de buna, ideala in rol; marianne faithfull - bigbosomy in kip de imparateasa maria theresa, maica-sa; jason schwarzmann (!), un louis xvi stingaci & induiosator; judy davis, perfecta (as usual!) in kip de dna de companie; steve coogan, cu peruca! a.s.o.
la capitolul imagine (btw, am uitat sa precizez: la 'babel' al lui inarritu este prieto! 8) ), este breathtaking, 10+ !!! frumusetea cadrelor lingers on... pina la urma, mult mai putin 'hip/alternativ' decit se asteptau multi, &, as such, no 'moulin rouge'! mie mi-a placut, all in all - dar altora, nu (au fost huiduieli la proiectia de dimineata). pare f shallow & debonnair (k epoca, ti-e clar!), dar are la sf. - cind vine revolutia - o fragilitate de figurina de sevres care se sparge, si kestia asta-ti indoaie inima (i plead 'guilty', eu tineam cu bourbonii, nu cu sankilotzii!) sa zic, asa, un 8.5/10

acu tocmai am iesit de la 'a scanner dakly' al aceluiasi linklater (are 2 - unu in comp., asta in un certain regard). iesit dupa 1/2 ora i mean - simply too boring for me! genu nerdish, filme facute pe computer, indie-alternative, vorbind dspr paranoia patriot act, anti-bugging, anti-bush blabla & bla (cum a fost si 'southland tales') - daca nu esti lefty californian, the humor is lost on u... kestia cea mai cretina mi s-a parut 'conceptu': carevasazica, keanu, downey jr, winona & woody harrelson apar desenati, graphic-book like, si vorbesc cu propriile voci?? WTF FOR??? ce e timpenia asta?! i guess i'm too old for this s.hit...

ah, si ink ceva: wkw a anuntat new entries in 'blueberry'-ul sau cu norah: jude law, rachel weisz & natalie portman! ( :w00t: ) la cit o sa se ciciie si cu filmu asta, ar putea fi si cu copilu brangelinilor la pubertate... :lol:

Leonard 24 May 2006 21:28

Originally Posted by Alex Leo Serban:

kestia cea mai cretina mi s-a parut 'conceptu': carevasazica, keanu, downey jr, winona & woody harrelson apar desenati, graphic-book like, si vorbesc cu propriile voci?? WTF FOR??? ce e timpenia asta?! i guess i'm too old for this s.hit...

nu acelaºi lucru a fãcut ºi cu Waking Life? care-i problema cã au fost filmaþi ºi prelucraþi încît sã parã animaþie? yes, you're too old... (dacã nici Waking Life nu þi-a plãcut din cauza asta)
cît despre subiectul filmului (care o fi, cã nu l-am vãzut), nu e vina lui Linklater, ci a lui Dick care a scris cartea (îmi dau seama ce gen fiindcã am vãzut Minority Report, Paycheck, Impostor, Blade Runner, Total Recall, ecranizãri tot dupã el ºi nu m-au dat pe spate dar cel puþin ultimele 2 sunt ok).

Alex Leo Serban 25 May 2006 09:10

YES, i'm too old - & damn proud of that! :P

si care-i treaba k a mai facut-o? it means k persevereaza in greseala!
frankly, i don't see the point of all that... cum spunea bergson, e 'mecanica placata pe viu'; iar asta ar trebui sa declanseze risul. well, it does - but the joke is on them!

Ambra Blu 25 May 2006 09:15

Originally Posted by Alex Leo Serban:

kestia cea mai cretina mi s-a parut 'conceptu': carevasazica, keanu, downey jr, winona & woody harrelson apar desenati, graphic-book like, si vorbesc cu propriile voci?? WTF FOR??? ce e timpenia asta?! i guess i'm too old for this s.hit...


Nah, e pur si simplu gaselnita prea ieftina si neavenita. Fite obosite.

Dar, aprioric, vreau sa te contrazic in cazul filmului 'Lights in the Dusk' (v. articolul tau de pe liternet). Chiar mi-ar placea sa vad la Kaurismaki o osificare si un manierism care i-ar reduce personajele la niste cut-out/uri din carton, proferindu-si dialogurile hiper-literare intr-un limbaj de rigips.

Alex Leo Serban 25 May 2006 09:58

well dear, it's exactly that! si tre sa stii k, daca-ti va placea, u'll be among the happy few of a very small group - myself notincluded ;)

drudu 25 May 2006 21:11

se pare ca la toto-palme e in continuare favorit volver... ceva rasturnari de situatie?

Alex Leo Serban 26 May 2006 10:27

nu prea. se mai vorbeste mult de 'babel', 'marie a' nu cred sa aiba sanse - dar nu se stie niciodata...
azi de dim, 'quand j' etais chanteur' (de unu xavier gianolli), cu un depardieu de zile mari in rolul unui loser/crooner cu un bad hair care-l face pe hanks/langdon sa para james brown! :)
si nici cecile de france nu e rea, in film - care e unu decent, very average.

azi, o cronik buna la mitulescu in 'variety', si una la porumboiu tot acolo - likewise; keep our fingers crossed - poate pe la camera d'or, ceva...

Tobey 26 May 2006 18:59

au fost filme interesante la cannesm printre care si marie antoinette, regizat de sofia copola cu kirsten dunst ,si a mai fost si codul lui da vinci bineinteles...

marx 26 May 2006 19:14

un premiu, eventual pt regie, il merita rachid bouchareb.

Alex Leo Serban 27 May 2006 10:27

l-ai vazut? nu? atunci de unde stii?
in pofida subiectului "fierbinte", este un film f conventional...

ecouri mult mai bune (incl. in tabelul cotatiilor) a stirnit frantuzescul de ieri, pe care l-am amintit: "quand j'etais chanteur", al lui xavier giannoli. un film simplu, cumva "de actori", dar bine tinut in mina, decent si cu o anume eleganta.
now, elegance is smth marx knows nothing about, isn't it? ;)

Airlight 27 May 2006 11:38

"Cannes 2006/ Awards – Romania
Europa Cinemas Label to 12:08 East of Bucharest
12:08 East of Bucharest, the first feature film written, produced and directed by Corneliu Porumboiu was awarded the Europa Cinemas Label earlier this afternoon at the closing ceremony of Cannes sidebar section Directors' Fortnight.

The film, a tale questioning if the 1989 revolution actually took place in a small Romanian town is, according the jury, "a fresh, engaging comedy whose universal themes really engage with the audience. It deals with important issues very effectively in a humorous way".

Porumboiu's title, which seems to be following in the successful steps of last year's Romanian film The Death of Mr. Lazarescu by Cristi Puiu, will now receive the invaluable support of extended theatrical exposure and additional promotion from the Europa Cinemas network. Paris-based The Coproduction Office is handing international sales."


sursa: www.cineuropa.org

raptor 27 May 2006 15:01

clap-clap-clap-clap-clap daca e adevarat(eu nu m-am mai uitat la tv/nu am mai ascultat radioul/ nu am mai citit ziare de saptamani bune deci nu sunt pre' informat).
in care clap-clap exprima entuzioasmul.

marx 27 May 2006 15:17

Originally Posted by Alex Leo Serban:

l-ai vazut? nu? atunci de unde stii?
in pofida subiectului "fierbinte", este un film f conventional...

now, elegance is smth marx knows nothing about, isn't it? ;)

cata perspicacitate. sa nu te confunde cannezii cu sherlock holmes....

Alex Leo Serban 27 May 2006 20:02

dl raptor e rugat sa-si continue clappingul: nu doar k stirea dspr filmu lu porumboiu e adevarata, dar kiar in ac. momente se decerneaza 2 mentiuni ale sectiunii 'un certain regard' filmului... 'cum mi-am petrecut sf. lumii'; una din ele este pt dorotheea petre :)

Alex Leo Serban 28 May 2006 10:21

cum se zice, zvonurile privind cele de mai sus au fost exagerate: filmul lui mitulescu a primit, intr-adevar, mentiunea pt dorotheea petre - dar atit;
asta nu i-a impiedicat pe membrii echipei, dimpreuna cu alti regizori (puiu, porumboiu), producatori (alex munteanu), critici & jurnalisti, actori (monica dean), distribuitori (philippe bober) & producatori (alex munteanu) sa petreaca pina tirziu, la 'le grand cafe', iar regizorul sa faca cinste la toata lumea - inclusiv daruind, femeilor, cite un galant trandafir rosu :)
a fost remarcata absenta andreei valean, co-scenarista filmului. :o
un taraf ambulant a interpretat un 'purpuriu' de slagare, de la 'drumurile noatre toate' la 'trandafir de la moldova' (dedicatie speciala pt porumboiu!), de se oprea lumea k la urs... :lol:
tres joli!

Alex Leo Serban 28 May 2006 13:39

si totusi, A FOST!!!
o surpriza mare-mare, si foarte-foarte buna, pe care nu pot sa v-o dezvalui ink - protocolul cannez oblige...

just a hint: a fost tare pt romani anul asta :P

marx 28 May 2006 14:50

Originally Posted by Alex Leo Serban:

filmul lui mitulescu a primit, intr-adevar, mentiunea pt dorotheea petre - dar atit;

e premiu sau mentiune pt doroteea?


All times are GMT +2. The time now is 06:58.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.