Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Oscar (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=255)
-   -   Filme care şi-au meritat (sau NU) Oscarul (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96624)

Disciple 22 Jan 2010 20:35

Uite eu sunt de parere ca "Braveheart" ala nu si-a meritat Oscarul castigat in 96'.
Ar fi meritat mult mai mult "Apollo 13" sau "Sense And Sensibility".

LOTR: ROTK este infinit mai bun decat "Master&Commander" sau "Seabiscuit". Pe "Mystic River" nu l-as fi ales niciodata pentru ca din motive pe care nu reusesc sa le pricep ma lasa rece sloi Clint Eastwood indiferent ca'i actor, producator, regizor, scenarist sau mai stiu eu ce..., iar "Lost In Translation" e un film bun, dar nicidecum atat de intens incat sa merite Oscarul.

In "2005" as fi dat Oscarul filmului "Ray" nicidecum unei insailaturi de "Rocky" cu "Cineva sus mai iubeste" care se cheama "Million Dollar Baby".

In 2006 din nou greseala. "Crash" a fost plictisitor, enervant, ostentativ si sec pe cand "Capote" a fost mult mai incitant si mai miscator de spranceana.

In 2007 din nou gafa, dar cu anumite intentii (probabil din respect pt Scorsese) "The Departed" ia statueta in fata excelentului "Babel". As fi fost mai fericit chiar si pt "Letters From Iwo Jima".

In 2008 NCFOM si-a meritat pe deplin premiul singurii concurenti seriosi fiind TWBB si Juno (da, nu va mirati - filmul se agata de o idee interesanta si o speculeaza intr-un mod inteligent si inedit).

In 2009 desi mi-a placut "Slumdog Millionaire" parca as fi oferit premiul lui "The Reader".

M-as baga sa comentez de pe la vreo 91' incoa' de cand m-am nascut eu, dar nu stiu de ce am preferat sa incep cu 96' si apoi am sarit repede la 2004.:D

Judex 22 Jan 2010 20:47

Originally Posted by Disciple:

Uite eu sunt de parere ca "Braveheart" ala nu si-a meritat Oscarul castigat in 96'.
Ar fi meritat mult mai mult "Apollo 13" sau "Sense And Sensibility".

Oaaaa, cat m-am bucurat ca n-a luat 'Sense And Sensibility'. >:)

miercuri 22 Jan 2010 20:47

Originally Posted by Disciple:

excelentului "Babel".

que?? :-&

Liviu- 22 Jan 2010 20:53

Vad ca e mare discutie in jurul anilor 2005 (Million Dollar Baby) , 2006 (Crash) , 2007 (The Departed). Eu sunt de parere ca au fost ani cu filme aproximativ egale calitativ si de asta nu pot spune ca nu sunt de acord cu filmele castigatoare (desi tare as fi vrut sa castige Letters from Iwo Jima in 2007). Cred ca asta e si cauza pentru care sunt atatea pareri diferite in jurul anilor astia, in functie de gusturi fiecare considera un anumit film mai bun sau mai slab decat altul cand cred ca sunt cam de aceeasi calitate. Desigur acelasi lucru s-ar putea spune despre mai multe editii...

Gospin 22 Jan 2010 23:47

Chiar nu va inteleg.
Daca v-a placut voua un pic mai mult un film, ala merita sa ia, in defavoarea castigatorului ...
Pai ce naiba, insusirea unui Oscar se bazeaza pe mai multe criterii, ce-i drept nici eu nu le cunosc, dar macar nu o iau pe aratura.
Mie mi se pare ca de cativa ani au luat-o razna premiile astea, dar pana acum mi se pareau foarte corecte!

Liviu- 23 Jan 2010 00:07

Originally Posted by Gospin:

Mie mi se pare ca de cativa ani au luat-o razna premiile astea, dar pana acum mi se pareau foarte corecte!


Pai pe ce te bazezi cand spui asta daca nu stii criteriile? :P

Parerile din topicul asta sunt personale in cea mai mare parte. Nu tot timpul e diferenta foarte mare intre filme incat sa spui cu certitudine ca un anumit film ar fi meritat. Si unde nu e intervine subiectivismul sau poate simtul artistic, dar si acesta este relativ.

Gospin 23 Jan 2010 00:11

pai as putea sa le stiu, da' crede-ma ca si daca ma apuc sa ma documentez acum, nu mai inteleg nimic din ce o sa citesc. Trebuie neaparat sa dorm, nu mai pot (:|
Inca ceva, premiile 2010 mi s-au parut cele mai aiurea. Se repeta anul 97', in cazul asta cu Avatar!

Liviu- 23 Jan 2010 00:19

Cel mai probabil nici Academia nu are niste criterii bine stabilite cand e vorba de alegerea celui mai bun film. De altfel mi se pare aproape imposibil sa aiba in afara unor linii generale ce tin de calitatea scenariului, regiei, actoriei etc. Cred ca tot gusturile sunt predominante in alegerea castigatorilor. Deci tine de simtul artistic, de cultura cinematografica si de alte criterii de genul ale membrilor Academiei. Cu membri ca Dakota Fanning putem trage fiecare concluzia...

redmen 23 Jan 2010 11:02

Originally Posted by Gospin:

Inca ceva, premiile 2010 mi s-au parut cele mai aiurea.


Zi`ne si noua castigatorii daca le`ai vazut.

Gospin 23 Jan 2010 11:59

@Globul de Aur.
Stiu, my bad ca am postat la 'Filme care si-au meritat (sau NU) Oscarul', dar oricum Avatar va lua muuulte premii Oscar si la asta ma refeream.

Chambord 25 Jan 2010 08:29

@marius_em / windom: Good Will Hunting,The Full Monty,As Good as It Gets mai bune ca Titanic ?! =)) :-O

hai ba dati-o-n masa de treaba ! alea sunt filme de prescolari.

Windom 25 Jan 2010 08:34

As Good... nu, nu e genul meu. Pai Titanicul nu e film de prescolari (ori de nimfete negaurite>:) )? Sa fim seriosi...(:|

Judex 25 Jan 2010 16:45

Si mai canta si Celine Dion! >:)

zxcvbnm 26 Jan 2010 20:35

Optiunile mele pentru filmele care NU si-au meritat Oscarul (din ultimii 20 de ani) + preferintele dintre nominalizari sunt:



Shakespeare in Love (1998) – preferat La vita è bella


Chicago (2002) – preferat Gangs of New York


The Return of the King (2003) – preferat Mystic River


Million Dollar Baby (2004) – preferat Finding Neverland


No Country for Old Men (2007) – nu am preferinta, insa mi-a placut mai mult There Will Be Blood


Slumdog Millionaire (2008) – preferat The Curious Case of Benjamin Button

andreyuzzu 31 Jan 2010 11:49

Eu ma intreb cum Lynch nu a luat pana acum oscar . A avut atatea mindfuck movies , poate ca academia nu a inteles Mulholland dr. sau blue velvet de nu a luat nici un premiu. Parca vad ca si anul asta ia avatar 11 premii oscar :|

Shawshank redemption nu a luat nimic :O , Memento la fel , Oldboy un singur premiu? come on.

La oscar e treaba si de noroc . De ex Pulp Fiction daca se facea in alt an lua cel putin 4 premii inclusiv Sam Jackson.

pipes 31 Jan 2010 12:07

domnule, daca andreyuzzu cugeta astfel, eu zic ca asa e. cum, Doamne, e posibil asa ceva? blasfemie curata!

Windom 31 Jan 2010 12:10

Originally Posted by andreyuzzu:

Eu ma intreb cum Lynch nu a luat pana acum oscar . A avut atatea mindfuck movies , poate ca academia nu a inteles Mulholland dr. sau blue velvet de nu a luat nici un premiu.


Regizorii cu adevarat valorosi sint cei care au ocolit elegant Oscarurile + Scorsese...;)

pipes 31 Jan 2010 12:18

dezvolta, te rog!

Windom 31 Jan 2010 12:43

Ca o institutie care a promovat (aproape) intotdeauna ceea ce, in viziunea ei ciuntita, chiar perfida, as zice, a considerat ca e "politically correct", Academia a refuzat sa rasplateasca filmele pe care le-a considerat "incomode" sau care nu se potriveau/potrivesc cu trend-ul lansat de Hollywood. Asta s-a intimplat de la Citizen Kane incoace, nu e o noutate. Si daca stai sa te gindesti ca un geniu al cinematografiei precum Kubrick nu a fost "onorat" cu "distinctia suprema", nu poti trage alta concluzie decit aceea ca premiile respective nu valoreaza nici cit o ceapa degerata. Prin urmare, este o "distinctie" mult mai mare sa fi nominalizat decit sa cistigi...

andreyuzzu 31 Jan 2010 12:57

asa e Windom Kubrick , Fellini , Hitchcock , Chaplin nu au luat niciodata vreun oscar dar filmele lor vor ramane in istorie. Slumdog millionaire sau Avatar vor fi uitate peste ani. 2001 odiseea a luat doar pt efecte si in ziua de azi e considerat cel mai bun SF , Hithcock cu rear window , psycho , vertigo , Fellini cu La dolce vita , Chaplin care a facut primul fim mare din istorie (The Kid). Aia au fost genii si ca ei nu or sa mai fie.

Ar mai fi Sergio Leone care a facut cele mai bune motion pictures.


All times are GMT +2. The time now is 18:06.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.