Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   S.F.ilm: dincolo de realitate (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=262)
-   -   Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=84811)

ultras_sportul 23 Jun 2004 15:18

Nu am zis ca filmul nu-mi place
 
Doar ca ma dezamageste putin: adica mai putin decat Troy acum o luna de zile :)

Poate ca ma deranjeaza in realitate "mistoul" de mexican al lui Cuaron care se simte in unele scene ...

Gaandalf 23 Jun 2004 15:22

Nu ma pronuntz dar tind sa merg pe mana lui Nighty.
Originally Posted by MinRep:

As vrea doar sa-l citez pe BeNnY:
Originally Posted by BeNnY:

Deschideti ochii!


Sa deschid ochii ? O sa-i deschid knd o sa-l vad. Dar sa-i zici lui Nighty asha ceva shi nici macar nu shtii ce gusturi are in materie de film.
Maine poimaine o sa zicetzi: HP= film serios shi Spiderman ptr copii.

BeNnY 23 Jun 2004 15:51

Pe mine m-a amuzat la culme ce-a scris Nightwane... HE IS F.UCKING BRILLIANT! ( na ca m-au cenzurat :? )

Eu nu sunt fan al filmelor HP 1 & 2 :) Chestia cu "Deschideti ochii" era in special adresata lui Lady Eowyin dar daca vreti sa v-o insutiti si voi... ok

Nightwane 23 Jun 2004 15:56

Originally Posted by BeNnY:

Pe mine m-a amuzat la culme ce-a scris Nightwane... HE IS F.UCKING BRILLIANT! ( na ca m-au cenzurat :? )



eu n-am scris ca sa te amuzi. am scris ce am constatat. si se pare ca spre deosebire de altii...nu dau age,sex,location please :P...unii mai au si simtul umorului :D

raptor 23 Jun 2004 15:56

Originally Posted by Gaandalf:

Nu ma pronuntz dar tind sa merg pe mana lui Nighty.
Originally Posted by MinRep:

As vrea doar sa-l citez pe BeNnY:
Originally Posted by BeNnY:

Deschideti ochii!


Sa deschid ochii ? O sa-i deschid knd o sa-l vad. Dar sa-i zici lui Nighty asha ceva shi nici macar nu shtii ce gusturi are in materie de film.
Maine poimaine o sa zicetzi: HP= film serios shi Spiderman ptr copii.


Sau o sa zicem Spiderman si harry Potter,filme pentru copii. 8)

Scorpion 23 Jun 2004 19:52

Poate ca am depasit varsta necesara (am 21 acum), sau poate ca e devina ca nu am citit cartea, dar mie mi s-a parut tare plictisitor acest film. Tot asteptam sa se intample ceva interesant si de abia spre sfarsit a inceput sa se dezmorteasca putin filmu.

Scena cu intoarcerea in timp o vazusem deja in alte versiuni in multe alte filme iar faza cu autobuzul nu mai are nici o valoare dupa ce vezi Matrixul

In rest mi s-a parut destul de previzibil si mult prea lung.

MinRep 23 Jun 2004 21:36

Originally Posted by Gaandalf:

Nu ma pronuntz dar tind sa merg pe mana lui Nighty.
Originally Posted by MinRep:

As vrea doar sa-l citez pe BeNnY:
Originally Posted by BeNnY:

Deschideti ochii!


Sa deschid ochii ? O sa-i deschid knd o sa-l vad. Dar sa-i zici lui Nighty asha ceva shi nici macar nu shtii ce gusturi are in materie de film.
Maine poimaine o sa zicetzi: HP= film serios shi Spiderman ptr copii.


Eu am scris pentru toti, in general... Mai mult nu am de zis...

Gaandalf 24 Jun 2004 08:20

Totzi l-atzi vazut numai io' nu ... Anu trecut mi se rupea ... anu' asta m-atzi facut curios. Unii zic WOW! altzii zic ;) "ma lashi cu filmul asta?"
Nu am crezut kl o sa zic asha ceva dar HP 3 is a "must see" k sa pot sa imi dau cu parerea nu altceva... :P

emanuel 24 Jun 2004 14:15

S-a anuntat data premierei romanesti al celui de-al patrulea film din serie: Harry Potter and the Goblet of Fire

Gaandalf 24 Jun 2004 14:18

Originally Posted by emanuel:

S-a anuntat data premierei romanesti al celui de-al patrulea film din serie: Harry Potter and the Goblet of Fire

deja au inceput sa filmeze la el mey ? Nu-mi vine sa cred. Da' Daniel ala creste shi pe urma iese din "proportzii" shi numai Hp nu o sa mai fie.

emanuel 24 Jun 2004 14:20

Pai deja filmeaza de vreo luna...

seether 24 Jun 2004 16:36

In mare, filmele Harry Potter sunt chiar marfa i could say, especially efectele speciale. Dar ptr cel care nu a citit cartile, sunt prea multe chestii lasate in aer, ceea ce este prea aiurea. Not to mention faptul ca deja au taiat/schimbat atatea din carti, nu imi dau inca seama daca asta e bine sau rau... :hmm:
Sunt curioasa insa cate parti or sa faca ptr filmu' Harry Potter and the Order of Phoenix :lol: Si HP6/7, peste nush' cati ani... :?

Forrest gump 24 Jun 2004 17:16

Mi-a placut. inceputul e un pic cam ciudat de altfel regizorul creaza o atmosfera destul de chimbata decat a celorlalte filme. totul devine mai serios mai grav. adica era poate si tyimpul. adica de harry e si el la adolescenta intrebarile lui au nevoie de raspunsuri. incepe sa fie un fel de heroe s journey ceea ce e super. fantezia si atmosfera superba de la scola de magie e pastrata ceea ce e foarte bine dar parca un pic farmecul dispare. de fapt primul cred ca are cea mai super atmosfera. are cateva nmomente superbe e mai profund ca celellte doua si si asta e bine dar e si riscant intr-unb fel. imaginea superba mult mai surprinzatoare miscarile. povestea e oricum foarte buna si aici e mai mult meritul lui rowling. malfoy e fooarte prost construit ca personaj prea ridicol si prea tipizat pacat avea potential :))). hermione e din ce in ce mai draguta si producatorii nu au uitata asta. robele lungi si negre sunt inlocuite de haine mai stramte si blugi, da nu-i nimic. un film cu mult farmec , imaginatie si spirit.

seether 24 Jun 2004 17:20

Robele nu ar trebui inlocuite... Sunt importante, mai ales in Harry Potter and the Goblet of Fire [forgot about the prom!?]
Apropo... Am vazut eu aiurea, sau Draco Malfoy a fost vopsit? :lol:
Hermione nu ar trebui sa fie dragutza pana la a 4a carte.. film... whatever! Puberty, geez! :w00t:

M_olecula 27 Jun 2004 20:24

Un film relativ bunicel... si poate e cam mult spus , e mai bun decat celelalte filme din seria Harry Potter dar in general , pe o scara de 1 la 10 i-as da nota 5 ! In primul rand : imi poate spune si mie cineva cine i-a salvat pe Sirius Black si pe Harry de acei Dementori pe marginea lacului in prima scena , inainte ca ei sa se intoarca in timp (ce porcarie , parca am fii in Time Machine) ??????????????????? Cea mai penibila , proasta , patetica faza a fost atunci cand profesorul Lupin s-a transformat in "varcolac" (creatura aia semana a varcolac doar de la gat in sus avand niste membre inferioare si posterioare extrem de lungi) si Sirius Black in acel Grim ( Dumnezeule... parca eram in Van Helsing )

O parte buna a filmului m-i s-a parut maturitatea lui Harry care acum nu mai tinea totul in el... le spunea tuturor pe fata , nu mai era acel copil din primele doua parti .

Per ansamblu filmul nu m-i s-a parut atat de stralucit si de bun cum au spus unii de pe forum !!!!!!!!!!!!!!

MinRep 27 Jun 2004 20:38

Originally Posted by M_olecula:

In primul rand : imi poate spune si mie cineva cine i-a salvat pe Sirius Black si pe Harry de acei Dementori pe marginea lacului in prima scena , inainte ca ei sa se intoarca in timp (ce porcarie , parca am fii in Time Machine) ???????????????????


Asta era cea mai simpla parte. Harry din viitor il salveaza pe cel din trecut, cele doua "planuri temporale" nu se pot separa. E unul dintre cele mai frumoase momente din evolutia personajului. Pentru ca, inainte sa lesine, Harry are iluzia ca il vede pe tatal sau. Mai tarziu, isi da seama ca, de fapt, se vede pe sine insusi. Asta este frumusetea: Harry se maturizeaza, devine un vrajitor adevarat, unul grozav, intocmai ca tatal sau. (Chestia asta cu identificarea cu parintele si aspirarea la conditia acestuia e cam psihologica pentru universul Harry Potter, dar de asta sunt cartile alea atat de frumoase)


P.S.1: Dilema ta era explicata mai tarziu, cand Harry si Hermione zboara pe hipogrif inspre Sirius Black. Daca asa te-ai uitat la film, nu ma mira ca i-ai da 5...

P.S.2: Varcolacul intentionat nu aducea a varcolac in stilul clasic. Au incercat sa creeze o imagine diferita a creaturii. Daca tie nu ti-a placut, asta-i altceva. (dar de la Harry Potter la cocktail-ul Van Helsing e cale lunga...)

M_olecula 27 Jun 2004 20:46

Originally Posted by MinRep:

Originally Posted by M_olecula:

In primul rand : imi poate spune si mie cineva cine i-a salvat pe Sirius Black si pe Harry de acei Dementori pe marginea lacului in prima scena , inainte ca ei sa se intoarca in timp (ce porcarie , parca am fii in Time Machine) ???????????????????


Asta era cea mai simpla parte. Harry din viitor il salveaza pe cel din trecut, cele doua "planuri temporale" nu se pot separa. E unul dintre cele mai frumoase momente din evolutia personajului. Pentru ca, inainte sa lesine, Harry are iluzia ca il vede pe tatal sau. Mai tarziu, isi da seama ca, de fapt, se vede pe sine insusi. Asta este frumusetea: Harry se maturizeaza, devine un vrajitor adevarat, unul grozav, intocmai ca tatal sau. (Chestia asta cu identificarea cu parintele si aspirarea la conditia acestuia e cam psihologica pentru universul Harry Potter, dar de asta sunt cartile alea atat de frumoase)


P.S.1: Dilema ta era explicata mai tarziu, cand Harry si Hermione zboara pe hipogrif inspre Sirius Black. Daca asa te-ai uitat la film, nu ma mira ca i-ai da 5...

P.S.2: Varcolacul intentionat nu aducea a varcolac in stilul clasic. Au incercat sa creeze o imagine diferita a creaturii. Daca tie nu ti-a placut, asta-i altceva. (dar de la Harry Potter la cocktail-ul Van Helsing e cale lunga...)


Chestia cu maturizatul am inteles-o ! Eu am intrebat pt ca la faza aceea nu am fost lamurit si iti multumesc ca m-ai facut sa inteleg . Stiu ca e o diferenta intre cele doua filme... dar in opinia mea nu prea mare !

P.S. : Am vazut filmul la 5 dimineata .

MinRep 27 Jun 2004 22:40

Originally Posted by M_olecula:

Am vazut filmul la 5 dimineata .


uuuuhhh... :o La ora aia n-as putea sa ma uit nici la o cea mai amuzanta comedie din lume... ;)

M_olecula 27 Jun 2004 22:44

Originally Posted by MinRep:

uuuuhhh... :o La ora aia n-as putea sa ma uit nici la o cea mai amuzanta comedie din lume... ;)


Cam asa fac de vreo saptamana si ma culc pe la 7 dim. D-asta nu prea am inteles eu faza din Harry Potter ...merci oricum pt lamurire

snatchro 28 Jun 2004 15:09

Destul de dragut filmul, asta in comparatie cu ceea ce s-a vrut a fi partea a doua. Muzica mi s-a parut excelenta, partea cu filmatul cu camera tinuta in mana mai putin un lucru inspirat. A adus a ceva a artificialitate.
Totusi mi-a placut atmosfera generala a filmului, care a fost mai serios in comparatie cu celelalte parti din serie.
Mi-ar fi placut totusi ca prestatia lui Gary Oldman sa fi fost mai consistenta, mai asemanatoare cu tonul dat de pozele tip wanted din film. Cuaron a facut totusi o regie excelenta.

Si ca fapt divers, off-topic: ce ziceti de Nolan ca regizeaza MI:3? Pe mine chiar m-a uimit.


All times are GMT +2. The time now is 10:45.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.