Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cinematografia romaneasca (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=229)
-   -   Cel mai bun film românesc dintre 1989 si 2008 (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=92580)

films4all 07 Apr 2008 22:18

"E pericoloso sporgersi", Nae Caranfil
dar sincer.. e masurabil cu Occident (ciudate asemanari intre aceste doua filme, asemanari de continut structural)

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 22:39

mda; deci eram la pesaro, in 94, atunci cind a fost premiat margineanu pt 'priveste...'; ... asta nu-l face un film mai bun :P
si apropo: d cind e atit d relevant un premiu??
ps pitbull, dk vbesti cu tutui, zi-i sa ma sune k am facut rost d un ex cu cartea mea (p kre i-am luat-o cind cu intilnirea cinemagik d la city mall, nemaiavind niciun exemplar) si vreau sa i-o dau inapoi! pls

Pitbull 07 Apr 2008 22:42

Facem. Sau poate veniti ambii doi la noua tâlnire cinemagicä - vezi Cafenea.

klein 07 Apr 2008 22:52

Auziti, da 'Trahir' nu v-a placut? pentru mine este unul din cele mai bune filme de dupa revolutie. Poate nu e asa reprezentativ pentru cinematografia romaneasca, nici nu stiu daca e in totalitate romanesc, dar oricum iese din rand.

Pitbull 07 Apr 2008 23:04

O, cum l-am uitat?! Da, mi-a pläcut - cu unele mici observatii, neesentiale. L-as fi pus oricând în locul oricäruia dintre ultimele patru.
Altfel, într-adevär, nu stiu cât de românesc e ca productie. Ca subiect, autor, distributie, locuri de filmare, etc., nu mai încape nici o îndoialä.
Apropo, o fi având si variantä în românä? :? Cä eu am väzut-o p-aia-n francezä, la Costinesti în '94.

Alex Leo Serban 08 Apr 2008 05:53

'trahir' in locu 'balantei'?!? :o :shock:
u must be kidding!...
nu cre k 'trahir' s mai tine (e d un bun nivel mediu, dupa mine), dk s tine e k apendice la 'train de vie' ;)

klein 08 Apr 2008 09:23

"Trahir" se tine mai bine decat "Train de vie". le-am revazut de curand pe amandoua. Cu "Train de vie" s-a intamplat ceva a doua oara. si-a pierdut tot farmecul, toata ingenuitatea, umorul si foarte ciudat, are un iz de telefilm. poate ca fost de la inceput asa si nu m-am prins, mi-a furat ochii cu smecheria trenului.
dar Trahir isi pastreaza in continuare forta. e sobru si adopta un ton dramatic just, evita isteriile si grotescul. pe mine m-a prins si la a doua vizionare.

mihaifulger 08 Apr 2008 09:53

Din pacate, mi-a scapat "Trahir". Stiti cumva unde l-as putea gasi / vedea?
"In alta ordine de idei", daca la "dinainte" Pintilie e nominalizatde 2 ori , de ce n-ar fi si Puiu la "dupa"? "Marfa si banii", film pe care vad ca nu l-a amintit nimeni, e o adevarata piatra de hotar in cinematografia romaneasca.
Paranteza: aseara, la NexT, am fost dezamagit de "scurtele" din perioada 1991-2001, semnate de Radu Dragomir, Tudor Giurgiu, Alexandru Maftei, Radu Muntean si Titus Muntean, care nu mi-au spus mare lucru. Fiecare dintre ele are si parti bune, dar nici unul nu mi se pare o reusita. Asa am ajuns sa apreciez din nou importanta "revolutiei Puiu" (are dreptate Leo sa imparta cinematografia romaneasca postomunista in 2 epoci: BCP si ACP). Incepand chiar cu debutul din 2001, Puiu i-a invatat pe regizori sa spuna povesti simple si frumoase, fara "artisticarii" inutile, iar pe actori sa joace natural, nu "ca pe scena".

klein 08 Apr 2008 10:12

Am vazut Trahir pe Arte. nu mi-a dat prin cap sa il inregistrez. e un film care se gaseste greu. chiar nu stiu unde s-ar putea face rost de el. :(

am vazut si eu un scurt metraj prin anii 90 facut de Radu Muntean cred. Se chema "tragica poveste de dragoste a celor doi". NU stiu daca a rulat sau nu la NeXt, dar la vremea respectiva, mi-a placut la nebunie.

mihaifulger 08 Apr 2008 10:35

Originally Posted by klein:

am vazut si eu un scurt metraj prin anii 90 facut de Radu Muntean cred. Se chema "tragica poveste de dragoste a celor doi". NU stiu daca a rulat sau nu la NeXt, dar la vremea respectiva, mi-a placut la nebunie.


Da, "Tragica poveste..." (1996) a fost ieri la NexT. Realizarea e mishto (dupa cum stii, e un film dintr-un singur cadru), ca si prestatia povestitorului-cantaret Artanu (impreuna cu colegii de trupa, joaca rolul corului antic :) ), dar povestea in sine e subtirica. Un film care la sfarsitul anilor '90 era considerat f bun, dar astazi pare desuet.

Alex Leo Serban 08 Apr 2008 10:59

Originally Posted by klein:

"Trahir" se tine mai bine decat "Train de vie". le-am revazut de curand pe amandoua. Cu "Train de vie" s-a intamplat ceva a doua oara. si-a pierdut tot farmecul, toata ingenuitatea, umorul si foarte ciudat, are un iz de telefilm. poate ca fost de la inceput asa si nu m-am prins, mi-a furat ochii cu smecheria trenului.
dar Trahir isi pastreaza in continuare forta. e sobru si adopta un ton dramatic just, evita isteriile si grotescul. pe mine m-a prins si la a doua vizionare.


haha: mie mi s pare exact invers :lol:
e drept k n-am revazut niciunu din cele 2, da 'trahir' kiar mi s-a parut exact c spui tu dspr 'train...': film tv corect, fara zvic, fara inspiratie, fara nimic memorabil - 'util', poate (are la baza 'cazul ion caraion'), da kre nu(-ti) ramine...

klein 08 Apr 2008 11:12

Originally Posted by Alex Leo Serban:

haha: mie mi s pare exact invers :lol:
e drept k n-am revazut niciunu din cele 2, da 'trahir' kiar mi s-a parut exact c spui tu dspr 'train...': film tv corect, fara zvic, fara inspiratie, fara nimic memorabil - 'util', poate (are la baza 'cazul ion caraion'), da kre nu(-ti) ramine...

:lol: mda
dar daca ai sa revezi train de vie o sa iti dai seama ce rasuflate sunt glumele si situatiile la care poate ai jubilat prima oara. se pierde si efectul surpriza, tensiunea se duce pe apa sambetei cunoscand finalul, e terbil de trist sa te simti in asa hal pacalit.
poate ca trahir n-o fi memorabil (desi pe mine m-a marcat), dar ramane valabil, nu se prabuseste, are in continuare sens.

Coshava 10 Apr 2008 15:24

Originally Posted by Neuptolem:

'Examen" (Taxi contra limuzina).
Desi sunt constient ca nu este cel mai bun de acolo si la nivel de scenariu e inferior 432-ului si altora, consider ca un film desavarsit trebuie sa intruneasca toate calitatile filmice necesare trezirii emotiei spectatorului si aici, Examen, prin soundtrack reuseste sa le surclaseze, e pe gustul meu, ajutat si de celelalte ingrediente unde nicidecum nu dezamageste.


Si eu am votat "Examen" - din diverse motive pe care nu are sens sa le expun aici. :)

Alex Leo Serban 11 Apr 2008 06:29

un scurt txt excelent, kre sintetizeaza - cu mult(e) apropo(uri) - realitatea din teren:

http://agenda.liternet.ro/articol/67...anesc-azi.html

ps cum am fost (alaturi d magda mihailescu) moderatorul ac eveniment, pot confirma k, desi asistenta nu a fost f numeroasa (dar, uneori, e mai bine asa!), panelu a fost f animat! un succes - confirmat si d relatarile dp site-ul fipresci 8)

Shemaia 15 Apr 2008 16:49

"A fost sau n-a fost?" - nu neaparat cel mai bun, dar cel mai drag mie.

EgoN 18 Apr 2008 16:28

moartea domnului lazarescu.

Planmaker 28 Apr 2008 20:24

Am ales "Moartea Domnului...", pentru ca din lista aia mi se pare cel mai complet din punct de vedere al executiei si subiectelor tratate (asta... si pentru ca tot suntem in perioada cu Invierea Domnului :P )

redmen 22 Jun 2008 00:07

Site`ul www.theyshootpictures.com ofera un top foarte interesant ale filmelor secolului 21 iar printre ele gasim pe locul 48 MDL iar pe 52 gasim 432.

http://www.theyshootpictures.com/21stcentury.htm

www.artefect.net 13 Jul 2008 02:28

dupa amiaza unui tortionar e cel mai bun film romanesc de dupa 89... de ce nu e in lista?

Pitbull 13 Jul 2008 07:43

Pentru cä e mult mai slab decât toate cele incluse acolo.


All times are GMT +2. The time now is 15:04.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.