Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Animatie (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=248)
-   -   Shrek 2 (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=84735)

ogto 22 Jun 2004 14:31

Bine, "mah".

iepurilah 24 Jun 2004 12:06

asta nu stiam....pai atunci e bine :w00t: ...sa speram ca o sa "joace" motanu' la fel de bine :D

BeNnY 24 Jun 2004 13:47

Lol, ce cacat... poate se transforma in Halloween... Poate se supara Shrek si ii taie capu' motanului imputit... FUN FUN FUN! :w00t:

ogto 24 Jun 2004 13:51

DA! Ce BINE! Super! Poate ca de acum incolo, de la Shrek 2, totae urmarile o sa fie SUPER. SUNT sigur ca atunci cand o sa faca Star Trek 11, o sa fie super BUN :w00t:! Cu personaje noi, gulme frumose si AVENTURI MISTO!!! :w00t:

...idiotilor :hmm:

seether 24 Jun 2004 16:28

Umm... revenind la subiect... Am revazut aseara Shrek 1 si Shrek 2 si inca sunt de parere ca sunt absolut geniale.
Incepand cu Puss'n'Boots, mai ales cand face fatza aia sweeeeet cu pupilele dilatate de iti vine sa pupi monitoru' :w00t: , continuand cu Donkey ["are we there yet? are we there yet?" "yes" "really!?" "NOOOOOO!"]; Prince Charming cu toate pletele alea fluturandu-se'n vant, which actually reminds me of Owen Wilsons fatza din Zoolander.. Apropo, the nice Shrek nu mi se pare chiar atat de good looking incat sa fluiere tot Far Far Awayul dupa el da in fine...
Not to mention the catchy soundtrack - Counting Crows - Accidentally in love cel putin chiar imi place.
Pe de alta parte, ideea cu continuarile mi se pare cea mai mare prostie. don't!!

iepurilah 25 Jun 2004 02:40

Originally Posted by seether:

Incepand cu Puss'n'Boots, mai ales cand face fatza aia sweeeeet cu pupilele dilatate de iti vine sa pupi monitoru' :w00t: ,


Check this out! www.iepurilah.go.ro/pussinboots.jpg (dati copy/paste in iExplorer, ca linkul nu merge)

M_olecula 25 Jun 2004 03:05

Eu nu am vazut filmul dar pisica aia are o fata de-ti vine sa o arunci de pe bloc sa vezi daca intr-adevar pisicile nu mor.... ati face asta ??

iepurilah 25 Jun 2004 04:57

Originally Posted by M_olecula:

Eu nu am vazut filmul dar pisica aia are o fata de-ti vine sa o arunci de pe bloc sa vezi daca intr-adevar pisicile nu mor.... ati face asta ??


tii minte ca ti-am spus ceva cand ai scris primul post...retrag afrimatia :D

M_olecula 25 Jun 2004 12:49

Originally Posted by iepurilah:

Originally Posted by M_olecula:

Eu nu am vazut filmul dar pisica aia are o fata de-ti vine sa o arunci de pe bloc sa vezi daca intr-adevar pisicile nu mor.... ati face asta ??


tii minte ca ti-am spus ceva cand ai scris primul post...retrag afrimatia :D


Looool mane... era la caterinca dar mai bine... tac !!!!

i_matei 06 Jul 2004 22:56

Am reusit sa il vad si eu si pot spune ca e super-marfa!
E la acelasi nivel cu Shrek 1, are o poveste la fel de simpla si reusita ca cea din prima parte, iar poantele sunt cel putin la fel de reusite...
Nu stiu daca e cel mai bun film de animatie, facut vreodata, dar eu stiu ca mi-a placut si ca merita vazut si pus la colectie...

calinul 22 Jul 2004 21:09

Shrek 2 (2004)
 
Shrek 2

Ce putea fi mai bun decat o continuare la "Shrek" ? Iata ca de aceasta data iar suntem transpusi intr-o lume magica, o lume de poveste fascinanta. "Shrek 2" este o animatie superba, in care totul este realizat cu maiestrie, chiar si cele mai mici detalii. Nu pot spune ca am gasit ceva care sa nu-mi placa. Este un film foarte amuzant, de care nu te mai saturi. Nici nu mi-am dat seama cand au trecut cele ~ 93 minute pline de vraja.
Este mai bun ca primul "Shrek"? Eu asa consider. Nu vad de ce nu ar fi. Am ras de mult mai multe ori, mi-a placut mult mai mult, si am fost mult mai impresionat. Personajele noi care apar aduc un plus de creativitate filmului si mai multa viata.
Cu siguranta vom vedea un OSCAR pentru cel mai bun film de animatie al anului. Pentru "Shrek 2" nu exista concurenta. Dupa cum am mai spus, este o continuare mult mai buna decat primul "Shrek" care a fost un film foarte iubit. Nu trebuie sa ne miram ca deja a depasit incasarile 400 mil $ si se indreapta cu pasi repezi spre 500. Este deja pe locul 5 la cele mai bune incasari din toate timpurile si obiectivul este sa ajunga pe locul 2, dupa "Titanic" - cu 600 mil $ incasari. O adevarata "masina de bani" acest "Shrek 2" care merita pe deplin succesul urias de care se bucura.

Concluzia: "Shrek 2" este cel mai bun film de animatie al anului. In plus, este si cea mai buna continuare facuta vreodata unui film de animatie. Sa speram ca "Shrek 3" si "Shrek 4" vor fi la fel de bune. DA, este adevarat! Din cate am vazut, "Shrek 3" va fi lansat in 2006 si "Shrek 4" in 2008!

5/5

ricutza 29 Jul 2004 01:55

Shrek 2 e absolut genial...mi s-a parut super buna ideea parodiilor (idee ce apare mult mai slab in Shrek 1)...mi-a placut foarte mult ca sunt ironizate si situatii absolut naturale cum ar fi momentele in care motanul incaltat face ochii mari plangaciosi si isi impresioneaza dusmanii...parca il vedeam pe cainele meu in momentele in care "cersea mancare"...exact aceeasi fata inocenta aborda...
povestea e mai clasica decat in primul Shrek dar sunt mult mai reusite dialogurile si personajele...
Shrek nu se compara cu nici un alt desen animat...asta nu inseamna nici ca e cel mai bun, nici ca e cel mai prost...trebuie pur si simplu luat si savurat ca atatre...parerea mea e ca nu veti regreta!

Blanche 02 Aug 2004 10:58

Originally Posted by ricutza:

...mi s-a parut super buna ideea parodiilor (idee ce apare mult mai slab in Shrek 1)...


Crezi ca parodiile sunt mai slab reprezentate in Shrek 1 ? N-as zice... E drept ca n-am revazut Shrek 1 de multa vreme. Mi s-a parut ca in Shrek 1 parodiile trimiteau mai ales la alte desene animate ... pe cand in Shrek 2 sunt mai multe trimiteri la cinematografia hollywoodiana, show-biz, oscar.
Beton film, da' parca mi-a placut o idee mai mult primul :)

Pink Panther 15 Aug 2004 01:00

Excelent !
 
Shrek 2 este unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut acest an ! in general, nu doar animatzii !
Am ras cu pofta, iar dintre totzi, Motanul Incaltzat mi se pare super reusit ! bineintzeles ca si Magarushul este haios, dar pe el deja il stiam din prima parte, la fel si pe Shrek si Fiona... asa ca ei nu mai au acelasi efect (de nou).

Aparitziile altor personaje de poveste este foarte inspirata ( a se vedea Mica Sirena, Lumiere... etc... ) iar aluziile la chestii reale si de actualitate acum sunt cum nu se poate mai la locul lor. (far far away land = hollyhood... replici "chitite"... cititzi revista Cinemagia..am avut marea placere sa citesc despre Shrek acolo... apropo, Emi.. as putea spune ca pe langa Grisham pot sa il includ si pe Shrek printre preferintzele mele.. deja il am ca Desktop Wallpaper pe Puss'n'the Boots :P )

Concluzia pentru Shrek2 = NOTA 10 cu felicitari !

BeNnY 15 Aug 2004 23:10

Intrebarea mea este: ce naiba s-a intamplat cu Shrek 2 in Romania? Trebuia sa fie un big "hit" si am impresia ca a iesit un "big shit"! (nu ca nu m-as bucura). A aparut si imediat a si disparut. Acum e doar la 19:00 la HM. Mi s-a parut foarte ciudat...

herbert 16 Aug 2004 16:51

nu e romanu' oligofren din pricini de receptivitate Shrek 2. nu toti au - slava domnului! - capacitatea ta de a ingurgita filme. hai sa credem, pentru a avita sa fiu rau, ca romanu' - un segment! - priveste doar cinema adevarat...
cinefag, cinefag - dar nici asa...

KORBEN 16 Aug 2004 18:14

din pacate mult sub prima parte
totusi e adorabil puss in boots
si are cateva momente hilare
da`.... cam dezamagitor
alt personaj minunat lupul in camasa de noapte roz

Pink Panther 16 Aug 2004 19:36

pt benny....
nu e vorba ca sunt glume grele, dar foarte multe sunt ori jocuri de cuvinte, sau chestii legate de realitate - a sa vedea regatul far far away... lucruri care sunt tipic americane, poate nu asa de cunoscute publicului larg, asa ca nu au acelasi efect pentru necunoscatori.

oricum, am revazut acum si shrek 1 .. si ala e foarte simpatic...
nu mi se pare ca shrek 2 e mai prost de cat primul... (poate chiar invers).
:P

toni 20 Aug 2004 15:18

Originally Posted by Pink Panther:

pt benny....

nu mi se pare ca shrek 2 e mai prost de cat primul... (poate chiar invers).
:P


aia nu e nimic, benny. uite mai sus arabescuri lingvistice.

BeNnY 20 Aug 2004 21:39

Originally Posted by toni:

Originally Posted by Pink Panther:

pt benny....

nu mi se pare ca shrek 2 e mai prost de cat primul... (poate chiar invers).
:P


aia nu e nimic, benny. uite mai sus arabescuri lingvistice.


Astea sunt greseli ortografice si chiar daca le-a facut sensul propozitiei a ramas in picioare, insa cineva i-a furat sensul propozitiei lui Gandalf :(


All times are GMT +2. The time now is 22:47.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.