Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Cel mai recent film vizionat. (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=84967)

M0n0 23 Apr 2005 12:23

Christmas with the Kranks - 6/10 classic american holliday movie

Mr. 3000 - 7/10 Bernie Mac rulles...

Dan Gerose 23 Apr 2005 13:44

Impresionant
 
Oldboy (2003) regia: Park CHAN-WOOK. 9/10. Fara cuvinte !

notorious 23 Apr 2005 14:17

turnurile din navarone - un adventure movie dated, cu o distributie plina de asi (gregory peck, anthony quinn, david niven etc.), cu niste efecte speciale bombastice dar lispite de inventivitate (motiv, cred, pt prea multe explozii) si cu cateva momente de suspans realizate in stil hitchcockian (vezi scena finala, perfect montata, in care suspansul este meticulos pregatit in stilul scenei de la opera londoneza de la finele lui 'the man who knew too much' - cadre din ce in ce mai stranse, montaj din ce in ce mai rapid, muzica din ce in ce mai puternica).

7/10

providence - in film care m-a lasat confuz si care ar trebui discutat pe indelete. ma gandesc sa fac un topic special cu el.

WraIth 23 Apr 2005 15:02

South Park(the movie)

Garfield - 6/10 filmul sucks, dar Garfield 10/10.ce super ii pisica asta.mor de ras :)

Kwisatz 23 Apr 2005 17:08

Am vazut nochnoj dosor(night watch). Nici nu stiu de unde sa incep cu o parere:> Este un film cel putin ciudat. Unghiul cu vampiri e prea putin tratat ca sa poata fi comparat cu underworld. Se pune mult mai mult baza pe un fel de misticism asa ... nici nu imi dau seama... lupta dintre bine si rau lumina si intuneric si mai ales un echilibru fragil sustinut intre ele. Totul pus intr-o atmosfera moderna. Da destul de bine. Cum am zis mult misticism. Daca va place genul merita vazut. Efectele speciale au fost nice si gore-ul(nu prea mult) dar ala care a fost a fost facut misto rau. In oricecaz mi-a facut placere sa il vad. Nu imi pare rau pt timp:) Nu stiu ce nota sa ii dau ca nu am destul experienta. Interesant. Ar merita vazut macar de curiozitate daca nimic altceva de aici nu va atras:)

Kwisatz 23 Apr 2005 17:32

ah inca o chestie. Gica e prima parte dintr-o trilogie. S-ar putea sa devina interesant(mai ales dupa cum sa terminat).

BeNnY 23 Apr 2005 17:32

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events - 7.5/10 - Filmul nu este prost. E doar adresat publicului intre 3 si 10 ani, de aceea exceleaza in scenografie, in vizual, si nu in logica. Jim Carrey prost ales pentru rol. In carti Count Olaf e un tip rece, nu se prosteste. De asemenea, apar glume proaste in film gen un politist negru care se poarta ca un 'boy from the hood', niste scene la teatru, parca, si alte schimonoseli produse de Jim Carrey. De remarcat Emily Browning (Violet Baudelaire) care arata bine pe ecran, uneori imi aducea aminte de Angelina Jolie.

Nu-l recomand, de ce sa te duci la asa ceva cand te poti duce la Hotel Rwanda

europe_east 23 Apr 2005 18:00

kung fu hustle-- misto film (thx-urile cuvenite lui bellhop, care mi-a indrumat pasii :P). singura obiectie: mi-a placut la nebunie cum incepe filmul, ritmul, imaginea, totul e exploziv. in schimb parca la sfarsit filmul se cam pleosteste in bataile alea interminabile. daca pana atunci filmul nu se inscria in nici un 'genre', acolo parca s-au hotarat si ei s-o dea pe varianta clasica a unui film cu lupte.

ps: i s-a mai parut cuiva ca madama cu tigara in gura semana leit cu colonelul din the ladykillers?

M0n0 23 Apr 2005 18:16

Originally Posted by BeNnY:

De remarcat Emily Browning (Violet Baudelaire) care arata bine pe ecran, uneori imi aducea aminte de Angelina Jolie.


Probabil din cauza buzelor...

BeNnY 23 Apr 2005 19:16

Nu numai. (imi aducea aminte de Angelina Jolie doar din punct de vedere fizic)

Sm�agol-Gollum 23 Apr 2005 21:33

X-men 6/10 misto de tot wolverine

M0n0 23 Apr 2005 22:40

Sky Captain... 8.50/10

BeNnY 24 Apr 2005 01:56

Hotel Rwanda (din nou) 9/10 - Bun, bun, foarte bun film.

WraIth 24 Apr 2005 08:58

Originally Posted by BeNnY:

Hotel Rwanda (din nou) 9/10 - Bun, bun, foarte bun film.


urmeaza sa-l vad shi eu . sper sa nu ma dezamageshti :p

M0n0 24 Apr 2005 12:00

Finding Neverland - 9/10 It was magical... :((

Gaandalf 24 Apr 2005 13:23

OLDBOY - :shock: :shock: :shock:
ce revenge flick mai vad eu acum ? ...

MinRep 24 Apr 2005 14:14

Originally Posted by raptor:

...si i-ai dat 7? :shock:

pai, cam cu inima indoita... nu-mi prea ies notele in ultimul timp...


The Revenge of the Pink Panther - 5/10: pacat ca umorul lui Sellers e cam prafuit... ar fi putut iesi mai bine, da' macar nu l-a stricat ProCinema-ul.

Sky Captain and the World of Tomorrow - 2/10: a fost o experienta interesanta, dar doar atat... glumita de final macar te face sa iesi cu un usor zambet pe buze, in loc de... dezgust...

notorious 24 Apr 2005 16:53

Originally Posted by BeNnY:

Filmul nu este prost. E doar adresat publicului intre 3 si 10 ani, de aceea exceleaza in scenografie, in vizual, si nu in logica. Jim Carrey prost ales pentru rol. In carti Count Olaf e un tip rece, nu se prosteste.


si daca e adresat tzancilor (ca sa nu zic copiilor, pt ca exista copii si la varste mai inaintate) trebuie sa-i dam atat ?? (si tu ai depasit stadiul !). problema e ca l-am vazut si eu ieri la 'studio' si mi s-a parut atat de prost incat m-a dezarmat. ai dreptate ca scenografia e trasnet (nu mai tin minte care este si production designer-ul filmului) iar din punct de vedere vizual este extrem de stilat. in aceste consditii, 'lemony snicket's a series of unfortunate events' avea sanse sa devina o fantezie interesanta, realizata in stil tim burton, mai ales ca DOP-ul, emanuel lubezki, i-a filmat lui burton 'sleepy hollow'. asadar...

lemony snicket's a series of unfortunate events - 3/10 - totala pierdere de timp. daca ramanea in sfera macabrului si nu dadea in umorul pueril-stupid in care carrey (right again, total gresit distribuit in 'LS') se simte atat de in largul sau, probabil ca avea sanse de reusita. ma asteptam, insa, sa mentionezi de meryl streep, singura aparitie care injecteaza filmului o doza de adrenalina si umor, mai mult decat toate disguise-urile lui carrey la un loc, de un cabotism bine exersat. ca intotdeauna...

notorious 24 Apr 2005 17:01

ah, era sa uit de greed, legendarul silent al lui erich von stroheim, dat de kubrick printre preferatele lui, parca... dupa cum suntem informati chiar de la inceputul filmului, stroheim ne ofera o noua varianta a realismului pe ecran, 'greed' fiind filmat in intregime in decoruri reale (la fel ca lars von trier) - strazi, locuinte din san francisco. touch-ul este foarte real ! iar subtilitatile regizorale plaseaza filmul undeva la granita dintre drama si o parabola (foarte actuala) despre dezumanizare: ma refer la cei doi canari din colivie, simbol perfect ai indragostitilor sechestrati de propria lacomie, sau scena in care pisica se napustaste asupra lor, aidoma clevetitorului marcus.

9/10

Gaandalf 24 Apr 2005 17:30

Hote Rwanda - " I think if people see this footage, they'll say Oh, my God, that's horrible! But then they'll go on eating their dinners."
cat de adevarat ... si filmul si spusele ...


All times are GMT +2. The time now is 21:27.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.