Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Cel mai recent vizionat film. (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=89119)

andreiu7z 02 Mar 2010 15:32

The diary of Anne Frank (1959)
 
Actiunea filmului se petrece in timpul celui de-al doilea Razboi Mondial, perioada in care evreii erau victimele nazistilor. Doua familii de evrei reusesc sa se ascunda in podul unei fabrici o perioada indelungata, insa in cele din urma sunt descoperiti. Trairile interioare ale personajelor
sunt transpune intr-un mod exceptional.
Este o pelicula recomandata celor "pasionati" de perioada nazista.

Medicate 02 Mar 2010 15:32

....
 
Blood Diamond ( revazut ) si Vampire's assistant ( porcarie ) !

Chambord 03 Mar 2010 19:08

Werckmeister Harmóniák (2000)
regia: Béla Tarr



Cosmic, sublim, armonios, poetic, (very long takes), oniric, (lovitura in plex), naucitor, capodopera.

nota: 10 / 10 (esential)

Judex 03 Mar 2010 19:16

Am sa incerc sa-l vad si eu.
Ca fapt divers, poate ar fi mai bine sa-l definesti drept contemplativ daca are cadre foarte lungi. ;)

Chambord 03 Mar 2010 19:29

Am incercat sa nu ma repet

Judex 03 Mar 2010 19:37

Atunci incercam sa zicem OK. :D

Chambord 03 Mar 2010 19:39

Vezi cum faci sa reusesti sa-l vezi ;)

Judex 03 Mar 2010 19:41

Dau comanda imediat ce-apare furnizorul online pe messenger. ;)

hellsteed 03 Mar 2010 19:43

mi-am activat pompa cu vacuum... vine incet filmul lui Bella :)

on topic: Il Deserto rosso .... finalul l-am urmarit pe sarite... episodic, dezolant, asurzitor, sec.

SoricicaMov 03 Mar 2010 20:15

Originally Posted by Chambord:

Werckmeister Harmóniák


Imi place enorm ca Béla Tarr in declaratiile despre filmul sau este savuros de sec

~Asked by an interviewer for his own view of the Prince, Tarr gave a characteristic response. "I don't know," he said. "I haven't seen him. I have only seen his shadow. That's all, what you too have seen. The same. You know, I don't like to explain anything about the story."~

~"I am not a philosopher," Tarr said in an interview with Feargal Daly and Maximilian Le Cain at the Cork film festival two years ago, referring to his early ambition, "and I don't want to be a philosopher in the movies." Confronted by the suggestion that the subject of Werckmeister Harmonies is a world plunging into "existential terror and chaos", he responded: "No, I just wanted to make a movie about this guy who is walking up and down the village and has seen this whale."~

Si e admirabil; nu regizorul trebuie sa-ti dezvaluie filmul in esenta lui, se retrage discret, cu doza binevenita de ironie si te lasa sa stabiliesti propria ta relatie cu ceea ce vezi pe ecran


Windom 03 Mar 2010 20:21

Sounds like Lynch. Mi-a placut mult A Londoni férfi.

SoricicaMov 03 Mar 2010 20:27

Originally Posted by Windom:

Sounds like Lynch.


Da. Ma gandeam eu ca o sa apari si o sa scrii ceva in stilul asta :)
Desi nu e topicul de dedicatii, celor ce au vazut filmul :)
http://www.youtube.com/watch?v=tRl3VQQ0GUA

Iar primele zece minute se incheaga in cel mai frumos, cel mai poetic si paradoxal fragment vizual pe care l-am absorbit in ultima vreme, si nu numai cu privirea... :)

Chambord 03 Mar 2010 21:12

Da. Soundtrack-ul e daramator de frumos. Scena cu the villagers tearing everything apart, pe aceste acorduri, m-a facut sa scriu "(pumn in plex)" ... si sa dedic Isis :)

Odata cu acest film (his first pt mine), Tarr joins Malick in a special spot in my heart, dupa cum scena de inceput a filmului se ia de manutza cu scena finala din Nostalghia ... in the same spot

Anul acesta va aparea "The Turin Horse" (e foarte posibil sa fie in competitie la Cannes, din ce-am auzit), despre care - in acelasi stil de intervievat "timid" :D - spunea ca va fi ultimul lui film :(

Si bineinteles, umeaza sa vad 'Tango . Si Damnation. Si London ferfi dupa aia.

SoricicaMov 03 Mar 2010 21:28

Originally Posted by Chambord:

Scena cu the villagers tearing everything apart


'Ca tot am vazut Agora asta-seara si a-propos de mase, instigarea lor functioneaza de cand lumea pe acelasi principiu simplu: e suficient sa se faca auzita o voce mai puternica (fara chip, fara trup, doar o umbra pentru ca pana la urma printul nu este decat o clona a raului absolut ce-si indeplineste menirea distructiva) pentru a le activa ignoranta, frustrarea si infometarea. Raul (in Agora intruchipat de perceptia barbara a unor dogme religioase incipiente) este scanteia pentru materialul inflamabil reprezentat de limitarile umane.

Chambord 03 Mar 2010 21:34

Originally Posted by SoricicaMov:

printul nu este decat o clona a raului absolut ce-si indeplineste menirea distructiva)


Mr. Satan ?

SoricicaMov 03 Mar 2010 21:42

Dap. Hidra
Am de o saptamana Satantango si tot imi fac curaj...

Chambord 03 Mar 2010 21:53

I know the guy. Hates my guts 'cause i don't wanna dance on his track. But what can i do when he sings fucking up so many notes. And he's a lousy tango dancer. Cica. Asa am auzit.

Confirm dupa ce o sa vad si eu filmul. Pe bucati. Tot deodata ar fi cam overwhelming

Rapture 04 Mar 2010 15:05

The Blind Side - nu mi s-a parut cine stie ce :-? Ii dau un 8, dar e unul tras de par.

Rapturel 05 Mar 2010 11:03

The Lovely Bones :-?

SoX 05 Mar 2010 11:15

Did You Hear About the Morgans? 5/10


All times are GMT +2. The time now is 21:39.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.