PDA

View Full Version : Caut 2 filme


Puferiu
09 Feb 2013, 20:07
Caut si eu doua filme din care stiu urmatoarele detalii:
-unu' electrocuta o broasca moarta. Cred ca voia sa dovedeasca ca poate aduce ceva mort la viata...
-pe la mijlocul filmului, un tip e pe moarte si scrie cu sange NO37. Dar, de fapt, citit invers, era LEON.

O cunostinta mi-a spus ca a vazut la cinemateca, cu mult timp in urma, un film despre un tip care facea numai fapte bune, fara sa ceara ceva in schimb. Cand a avut si el nevoie de ajutor, cel la care a apelat nu l-a ajutat, si a cazut in depresie, apoi (cred) ca s-a sinucis.

Puferiu
12 Feb 2013, 09:29
De pe alt forum:

3. Film SF despre un viitor apocaliptic vazut sigur in 1992 ....era plin de tot felul de mutanti genetic gen reptilieni si alte specii...era o tipa care putea comunica telepatic cu eroul principal...care erou facea o calatorie prin desertul apocaliptic...impreuna cu alti oameni ramasi parca neatinsi de mutatii...la un moment dat intalnesc niste indivizi care erau orbi datorita radiatiilor..si ii ataca pe oameni...urmeaza ceva lupta cu sabii iar la un moment dat unul dintre oameni ii striga eroului principal sa caute un mutant care vedea cu forta mintii si era tinut prizonier de orbi ...astia se foloseau de el pentru a vedea....eroul principal il gaseste intr-o maghernita, il omoara si toti orbii aia incep sa urle ca le-a disparut vederea...stiu ca pare bizar dar mi-a ramas secventa asta in minte 20 de ani....nu mai stiu ce cautau eroii prin desert...sper sa nu fac vreo confuzie...secventa cu orbii e sigura...dar parca era vorba de un copil cu mari forte telepatice ...numit Shannon..filmul sau copilul ...aici am dubii...care la urma il face pe ceva general din armata viitorului sa se impuste in gura cu pistolul propriu..si sa plece cu o nava extraterestra...s-ar putea sa fie in alt film finalul asta....vorbim de 20 de ani totusi!

Puferiu
20 Feb 2013, 10:46
Caut de multa vreme un film.
Cred ca se incadreaza intre '85 - '95.
E vorba despre un tip bolnav de cancer sau ceva de genul asta. Sta in spital si cativa prieteni vin si il scot de acolo ca sa faca o excursie cu vaporul/barca, pentru ca asta isi dorise el mereu. El ii spune unuia dintre ei ca daca exista viata dupa moarte, o sa-i trimita un semn de pe lumea cealalta.
Moare si prietenul lui se plimba prin parc. Si dintr-o data ii zboara palaria din cap, desi nu bate vantul deloc. Si el e convins ca a fost prietenul lui mort.

Atat imi amintesc...
Are cineva idee ce ar putea fi?