PDA

View Full Version : Turneul Forumistilor: MinRep ne propune Les roseaux sauvages


Twinsen
06 Jan 2013, 23:03
Film: Les roseaux sauvages (http://www.imdb.com/title/tt0111019/)

Propus de: MinRep

Perioada de votare: 7 ianuarie 2013 - 13 ianuarie 2013

Oricine vede filmul poate vota fie Thumbs up fie Thumbs down, cu conditia sa comenteze alegerea. Pentru Thumbs down e suficienta vizionarea primelor 60 de minute.

MinRep
08 Jan 2013, 11:32
Semi-autobiografic, "Les roseaux sauvages" este plasat in timpul razboiului din Algeria, la inceputul anilor '60. Personajele principale sunt un grup de colegi in ultimul an de liceu, ale caror vieti sunt bulversate nu doar de evenimentele politice si marile curente de gandire ale vremii, dar si de dilemele pe care le intalnesc pe parcursul cautarii de sine. Descoperim cel putin patru tineri actori foarte talentati (Gael Morel, Elodie Bouchez, Frederic Gorny si Stephane Rideau) care dau viata unor personaje complexe, filmate cu admiratie, candoare (dar si o usoara detasare) de Andre Techine. E unul dintre cele mai bune filme facute in anii '90 si probabil cel mai bun film al regizorului francez.

Twinsen
11 Jan 2013, 18:51
Am sa incep cu partea pozitiva: Les roseaux sauvages curge bine si ilustreaza convingator framantarile sexuale ale adolescentei tarzii. In mod particular dificultatile emotionale prin care trece Francois datorita orientarii sale sexuale sunt spot on. L-am vazut in doua reprize ca se facuse tarziu aseara, voiam sa-l opresc pe la jumatate dar cand am ajuns acolo l-am mai lasat inca vreo 20 de minute, ceea ce dovedeste ca m-a interesat intr-o oarecare masura.

Pe de alta parte filmul are un flaw esential - prea multe elemente sunt afirmate dar nu si demonstrate de personaje. Maite spune ca e comunista, dar in tot filmul nu vedem nimic care sa demonstreze convingerile ei. Cand Francois ii marturiseste lui Maite ca e homosexual, amandoi vorbesc despre relatia lor excelenta care nu poate fi afectata de asta, dar spectatorului nu i-a fost aratate suficiente scene care sa sustina ca intre ei ar fi intr-adevar o relatie deosebita. Practic ii credem pe cuvant. Si chiar daca tensiunea si framantarea sexuala sunt asa cum ziceam bine ilustrate, scenele de sex in sine sunt complet neconvingatoare. Doi colegi de 18 ani care nu se cunosc prea bine, nu trec direct la masturbare reciproca, atat timp cat unul din ei e heterosexual. Iar scena de langa lac cand Maite si Henri isi declama iubirea desi nu au petrecut nici macar o ora impreuna e :-O

Pe ansamblu mi-e greu sa dau thumbs up sau down, e un film care m-a tinut pana la final (ceea e rar la mine), dar n-am ramas cu prea mult de pe urma lui.