PDA

View Full Version : caut un film


saptecaifrumosi
06 Oct 2012, 16:21
Salut!! Caut un film ,dar habar n-am cum se cheama nici actorii care joaca nu ii stiu ,ce stiu doar din film e ca este vb despre un tip care cred ca era ziarist sau reporter fuge de niste soldati, (actiunea se petrece in irak sau afganistan nu stiu exact) care a fost vazut facand poze si vor sa-l ia la intrebari sa-l prinda . Se afla intr-o situatie grea si se gandeste cum sa scape din acea tara si cu ajutorul prietenului sau acel reporter sau ziarist ce era, se baga intr-un cufar sau lada de carti si cheama un taxi ptr a-l duce la aeroport si acolo nu este luat in aceea zi de avion si e lasat peste noapte pe pista urmand a fi luat a doua zi . Aeroportu era pazit de soldati cu caini si na in fine pana la urma scapa.Ma puteti ajuta? Filmu l-am vazut la TV acum catva ani

ursus33
21 Feb 2013, 00:49
salut.....caut si eu un film care lam vazut mai demult singurul lucru care mil aduc aminte mergeau unii cu o masina si ii opreste nujt ce politai k au depasit viteza si ii duce la un judecator intr-o casa bantuita parca si ii tine acolo dupa ce ii condamna.......se intampla fel si fel de minuni in casa aia........e comedie......mai multe nu imi mai aduc aminte :(

Puferiu
24 Feb 2013, 23:39
Nothing But Trouble (1991)

paulhritcu
14 Jul 2013, 10:25
salut. caut un film vazut cu ceva vreme in urma si nu imi aduc aminte titlul si nici anul. e un film in care un grup de oameni sunt inchisi intr-o casa si li se spune ca doar unul poate iesi de acolo. li se ofera o geanta mare cu bani. ei incep sa moara mai intai din accidente dupa care situatia devine mai complicata. stiu ca la sfarsit, cel care supravietuieste, ia geanta mare cu bani si iese din casa si se trezeste intr-o alta camera unde sunt alti oameni cu genti cu bani in mana :). stie cineva cum se numeste filmul?

Pepper
14 Jul 2013, 13:28
Cumva House on Haunted Hill (http://www.imdb.com/title/tt0185371/)?

paulhritcu
15 Jul 2013, 16:09
nu, nu e asta.
nu era cu fantome. :)
era ceva psihologic.

paulhritcu
17 Jul 2013, 20:20
nu stie nimeni ? :((

margott
17 Jul 2013, 21:54
nu stie nimeni ? :((


House of 9 (2005)

paulhritcu
20 Jul 2013, 22:11
asta e.
perfect
multumesc mult :D

Marie_Antoinette
07 Aug 2013, 19:47
am vazut un film nu demult cu un interviu de angajare in care candidatii s-au eliminat fizic. a castigat intr-un final o blonda. cum se cheama filmul?

Kriss_Kringle
07 Aug 2013, 19:52
Cred ca te referi la Exam (http://www.imdb.com/title/tt1258197/?ref_=sr_1).

Marie_Antoinette
07 Aug 2013, 20:23
Cred ca te referi la Exam (http://www.imdb.com/title/tt1258197/?ref_=sr_1).



tocmai ce l-am gasit! merci oricum!

D0ny94
16 Sep 2013, 18:20
Salut, caut si eu un film, l.am vazut la tv dar am uitat cum se numeste...este o cursa intre oameni, fiecare dintre ei avand la gat o zgarda care explodeaza la un anumit timp daca nu ajung intr.un punct anume...
Va rog ajutati.ma PLSSSSSS

Puferiu
17 Sep 2013, 07:36
Wedlock (1991) (http://www.imdb.com/title/tt0103239/?ref_=nm_flmg_act_96)

D0ny94
20 Sep 2013, 20:56
Salut, caut un film gen Wedlock

Puferiu
20 Sep 2013, 23:09
Tocmai ti-am zis cum se numeste filmul pe care il cauti. Acum cauti alte filme de genul asta ?

kostas_vagelis
21 Sep 2013, 20:16
caut un film in care o americana pleaca in grecia in excursie si un grec sarac sau pastor nu mi amintesc se indragosteste de ea

Puferiu
22 Sep 2013, 08:53
Swept Away (2002) (http://www.imdb.com/title/tt0291502/?ref_=nm_flmg_act_4) ?

anaemona
22 Sep 2013, 18:28
caut un film in care o americana pleaca in grecia in excursie si un grec sarac sau pastor nu mi amintesc se indragosteste de ea

Nu stiu daca e acelsi film cu cel pe care l-am vazut eu cind eram copil. Mi-a placut foarte mult la vremea respectiva, dar revazind acum citeva scene, fara sa pricep nimic in greceste, pot spune ca inca imi place. Doar ca nu-mi aminteam ca tipa pleaca, doar ca el se urca in tren si merge sa o caute.

Filmul se numeste Girls in the sun - 1968 si pentru cine intelege greceste

https://www.youtube.com/watch?v=AWALm5owOaE

tony2911
09 Oct 2013, 00:06
Caut si eu un film:
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=100740

:D

stoica_marin
14 Oct 2013, 20:25
El sare dintr-un avion intr-o zona cu zapada si este salvat de unbarbat si sotia lui si tratat . Isi pierde memoria si vin dupa el ii omoara pe batrini ( care pierdusera un copil in razboi ) fuge si reuseste sa descopere cine este cu ajutorul unei fotografe pe baza unei fotografii . Stie cineva?

anaemona
23 Oct 2013, 18:00
As vrea sa vad un film, Le cousin Jules (http://mubi.com/films/cousin-jules). De curind l-au refacut si deja a rulat la niste festivaluri, e programat in altele, nu linga mine, evident. L-a vazut cineva? Exista niste link-uri sa vezi online, eu n-am incredere in ele. Aveti un link care stiti ca functioneaza pentru filmul asta? Mersi.

alinareli
07 Dec 2013, 18:30
Caut un film cred ca era nemtesc e vb de 2 frati care au fost desoartiti de regim trimisi cred in tari diferite sau reintalnita la batranete sau recunoscut dupa un tablou care fata il primisese de la mama eu.

alexandra_irina
15 Dec 2013, 22:34
Buna..caut si eu un film care l-am vazut acum multi ani ...e despre unii care pleaca in larg cu o barca si tipa (o actrita blonda) era iubita unuia din ei si pana la urma se simte atrasa de cel ce conducea barca...pana la urma se cearta si un rechin il musca pe unul din barbati..apoi cred ca musca si din barca si se scufunda barca pana la urma. Apoi pleaca sa ajunga inotand a mal dar nu mai ajunge niciunul sau mai ramane doar tipa. Daca ma puteti ajuta va rogggg:) e oricum un film cu rechini in larg

heghibeli_paul_cristian
16 Jan 2014, 22:07
Salutare, caut de cativa ani un film vechi de prin anii '40 sau '50 daca nu chiar mai vechi alb-negru, este o comedie neagra. Actiunea se intampla intr-un conac si se intampla tot timpul niste crime cand cade lumina si dispar din personaje iar intr-o camera exista un fotoliu daca te asezi pe el acesta se rabateaza si te arunca intr-un subsol unde este o piscina cu o foca. PS:am vazut filmul acum vreo 20 de ani si tare as vrea sa-l mai revad. Stima!

anaemona
16 Jan 2014, 23:57
Murder by death?

pintea_robert
29 Jan 2014, 16:17
tot ce imi aduc aminte este ca un barbat isi cauta fica/sotia care e prinsa in "dimenisune" in spatele unei usi la un hotel sau motel.. si el tipu respectiv are o cheie cu care poate sa deschida toate usile de se teleporteaza ..ceva de genu..


ms mult :D


din cate tzin minte numele e ceva cu "room"

grotesQue
29 Jan 2014, 19:44
tot ce imi aduc aminte este ca un barbat isi cauta fica/sotia care e prinsa in "dimenisune" in spatele unei usi la un hotel sau motel.. si el tipu respectiv are o cheie cu care poate sa deschida toate usile de se teleporteaza ..ceva de genu..


ms mult :D


din cate tzin minte numele e ceva cu "room"
The Lost Room (http://www.imdb.com/title/tt0830361/?ref_=nv_sr_1)

alex_vrajitoru
02 Feb 2014, 09:55
Salut... caut un film mai vechi. E vorba despre 2 batrani care cica erau foarte bogati si multi oameni veneau la ei si ziceau ca sunt vechi mostenitori sau sa le vanda aparte sau masini etc.
Nepotul lor adevarat e trims sa stea cu ei ... ei nu credeau ca e cel aevarat. Pana la urama batranii isi dezvaluie viata copilului in fiecare seara ... ei mor pt ca fac un accident in propriul lor avion (copilul ii convinsese sa inceapa sa duca o viata fericita... iar toata camera aia plina cu bani ramane a copilului. VA ROG AJUTATI-MA SAL GASESC PLEASE !!!
:( :( :( :( :-S :-S vA MULTUMESC;)

heghibeli_paul_cristian
10 Feb 2014, 17:57
Murder by death?
Asta aste, multumesc Anemona!!!

tonigriga
24 Feb 2014, 19:47
Am vazut un film, mai demult si nu stiu cum se mai numeste. Era vorba despre un concurs de cultura generala, dintre un grup de tineri afro-americani marginalizati de societatea din SUA, parca anii 60-70, si un grup de tineri albi. Caut de mult acest fim si nu stiu cum sa fac. Va multumesc!
:((

jackye
02 Mar 2014, 19:57
Salut,caut si un film pe care l.am vazut mai demult la tv era vorba despre 2 vecini care se culcau fiecare cu nevasta celuilalt fara ca ei sa stie de asta..la final se afla treaba si una dintre neveste era insarcinata cu vecinul!

zetulescu
06 Mar 2014, 17:11
Salut , am o mare rugaminte , caut un film de cateva zile si ma intreb daca ma poate ajuta cineva. Din ce imi amintesc este relativ vechi , alb-negru , actiunea se petrece intr-un vagon de metrou-tren ....cu niste golani care nu fac altceva decat sa-i terorizeze pe ceilalti pasageri. L-am vazut acum multi ani pe TVR2. V-as fii foarte recunoscator. Multumesc

margott
06 Mar 2014, 17:39
Salut , am o mare rugaminte , caut un film de cateva zile si ma intreb daca ma poate ajuta cineva. Din ce imi amintesc este relativ vechi , alb-negru , actiunea se petrece intr-un vagon de metrou-tren ....cu niste golani care nu fac altceva decat sa-i terorizeze pe ceilalti pasageri. L-am vazut acum multi ani pe TVR2. V-as fii foarte recunoscator. Multumesc


http://www.youtube.com/watch?v=a3NspheBymc

kostas_vagelis
19 Mar 2014, 17:42
caut un film in care 2 studente pleaca in vacanza si una se indragostesc in tren de 2 studenti si una din ele ramane insarcinata si are 1 fetita si peste 10 ani se reintalneste cu tatal fetitei

kostas_vagelis
19 Mar 2014, 17:51
caut un film in care 2 studente pleaca in vacanza si una se indragostesc in tren de 2 studenti si una din ele ramane insarcinata si are 1 fetita si peste 10 ani se reintalneste cu tatal fetitei

anaemona
19 Mar 2014, 20:30
caut un film in care 2 studente pleaca in vacanza si una se indragostesc in tren de 2 studenti si una din ele ramane insarcinata si are 1 fetita si peste 10 ani se reintalneste cu tatal fetitei

Banuiesc ca e Romance on the Orient Express pe care l-a mai cautat cineva acum citiva ani. Asa cum si filmul grecesc pe care l-ai cautat tu anul trecut a mai fost cautat. Nu sint chiar nemaipomenite filmele astea, de unde atita interes pentru ele? Daca nu le-as fi vazut in copilarie, cind numarul de filme pe care le vedeam era mult mai mic si memoria mea mult mai buna nici macar nu mi-as fi dat seama ca le-am vazut. Acum uit filmele a doua zi dupa ce le vad :)

kostas, frumos este ca daca cineva iti da un raspuns si raspunsul e ala pe care-l cautai, sa multumesti.

kostas_vagelis
20 Mar 2014, 06:32
;) da acestea sunt filmele multumesc fromos

kostas_vagelis
20 Mar 2014, 06:33
mersii multt all

gabriel_brk
03 Apr 2014, 22:56
Nu stiu cum se numeste nici ce actori joaca dar stiu k a fost ingropat de viu de nevasta lui si a scapat cumva din cosciug apoi s.a intors acasa si.a turnat cv solutii pe mana apoi a omorat.o.
Ms anticipat:P

v3nom
04 Apr 2014, 11:18
Nu stiu cum se numeste nici ce actori joaca dar stiu k a fost ingropat de viu de nevasta lui si a scapat cumva din cosciug apoi s.a intors acasa si.a turnat cv solutii pe mana apoi a omorat.o.
Ms anticipat:P

Filmul cred că este: Buried alive 1990 (http://www.cinemagia.ro/filme/buried-alive-215200/)

gabriel_brk
06 Apr 2014, 02:15
Acesta este filmul , multumesc :)

marian_29
11 Apr 2014, 19:56
Salut,
Caut si eu un film, este mai vechi, nu stiu sa zic de prin ce an sau ce actori joaca in el. Stiu ca este vorba despre un razboi, posibil al doilea razboi mondial, unde niste soldati raman prinsi intr-o padure sau ceva de genul si risca sa fie prinsi de inamici. Isi creeaza haine cu cruce mare pe ele din cearceafuri albe sau ceva asemanator si se dau drept de la crucea rosie pentru a scapa.
Imi mai vine in minte si o imagine cum bagau tablitele de identificare ale soldatilor morti in gura sau le scoteau din gura lor sa le foloseasca ei....
Multumesc!!

maravr91
12 Apr 2014, 17:14
Salut si scuze ca repet mesajul acesta.

De cativa ani incoace am incercat sa caut un film care m-a impactat cand eram mic, in particular imi aduc aminte de o scena. Era in VHS si l-am vazut pe la sfarsitul anilor 90.

Scena, daca imi aduc bine aminte, era in o padure cu niste soldati care aveau o gramada de prizonieri. Acestia ii obligau sa-si sape propiile gropi si dupa asta, fiecare langa groapa lui cred ca era decapitat si aruncat in groapa.

Am incercat sa o caut peste tot, dar nu am gasit nimic despre film.

Multumesc mult si imi cer scuze pentru greselile de scris si putine detalii.

ivan_alexandru_adrian
22 Apr 2014, 14:26
caut si eu un film mai vechi.L-am vazut acum 12-15 ani la tv...cred ca pe tvr1.nu tin minte niciun actor, doar o scena importanta: un demon sau un vampir cu puteri mari vine intr-un sat sau orasel si cere de la oameni un copil mic...ii pune sa extraga cate o bila (toate erau albe si doar una neagra), iar la care pica bila neagra, familiei respective ii lua copiul mic (sau era chiar nou-nascut)
asta e tot ce tin minte...multumesc anticipat pt ajutor!:)

ivan_alexandru_adrian
22 Apr 2014, 14:35
un indiciu? nimeni?:(

So.aLone
29 Apr 2014, 02:23
Am vazut un film mai demult,ii vorba de un barbat mai tinerel,ce ii pacalit ca merge undeva intr-o zona mai salbatica sa vaneze niste animale,el creznad ca o face pentru bani,se increde in niste straini,care pana la urma,aveau ei un obicei,sau o placere deasta mai ciudata,sa vaneze oameni,ii duceau acolo,le dadeau drumul,si apoi ii vanau,daca stiti cum ii zice la film,as fi recunoscator

Igor12
29 Apr 2014, 09:18
S-ar putea sa fie asta
Surviving The Game (http://www.imdb.com/title/tt0111323/)

valentina_coco
05 May 2014, 20:25
Vreau sa revad un film care ERA cu o fata care a primit un Inel de la iubitul ei si apoi are niste viziuni cu fata care a avut inelul inaintea ei si a murit.PE parcursul filmului descopera mai multe secrète despre crima iar la sf filmului gaseste cadavrul cuiva ingropat intr-o gradina f veche cu o fantana in mijloc.iar criminalul vrea s-o omoare si PE EA . Nu-mi aduc aminte cum se numeste filmul de asta am nevoie de ajutor
:)

LetitiaT
07 May 2014, 14:06
Salut!

Caut un film japonez, productie post 2000, din cite cred. Este un film cu foarte putin dialog si vorbeste despre o fata care este crescuta de o batrina in casa unor instariti. In aceasta casa traia un tinar care era implicat intr-o relatie nesatisfacatoare cu o femeie la fel de instarita ca si el. Din cauza certurilor cu iubita si pentru ca fata (crescuta de batrina) din casa devenea tot mai frumoasa si interesant pentru el, a inceput sa-i acorde mai multa atentie. Cred ca in final au devenit un cuplu... Filmul nu este interesant pentru provestea de dragoste, cit pentru momentele lungi de tacere, in care lasa personajele si natura sa vorbeasca de la sine.

Are idee cineva care este numele filmului?

speedx265
04 Jun 2014, 08:30
Salut! Caut si eu un film pe care l-am vazut acum ceva vreme, este vorba despre un pictor care are sansa de a merge in viitor sa vada cat de apreciate sunt picturile sale. Nu mai stiu despre cine este vorba, dar il tot caut si nu gasesc nimic.

cionica
12 Jun 2014, 11:48
Va rog sa-mi spuneti titlul unui film de actiune din anii 1980-1988, in care niste persoane sunt prinse intr-un fel de oras cu persoane primitive ( faceau impresia ca sunt nebuni) care nu respectau nici o lege. Pentru a scapa , sunt nevoiti sa paricipe la o cursa a mortii cu fel de fel de capcane mortale, lupte, decapitari..........Tin minte ca nu erau curse de masini! Va multumesc anticipat.
P.S. Daca nu stiti exact, va rog sa-mi spuneti niste titluri de filme cu actiuni de acest fel. Cand am vizionat filmul, era in perioada Ceausista si l-am vazut la video. O persoana mi-a spus ca filmul se numeste "Orasul nebunilor" dar nu am gasit nici un film cu un astfel de titlu.

extradecu
15 Jun 2014, 15:50
Salut, caut un film cu Robin Williams(cred) in care el doboara recordul de viteza in desertul de sare cu o motocicleta veche construita de el. Multumesc

milocek
15 Jun 2014, 18:01
Buna, va rog sa m-ajutati sa gasesc un film. Stiu doar ca e cu un medic psihiatru sau psiholog care este chemat sa faca o evaluare la un baiat inchis intr-o scoala de corectiesi caruia urmau sa-i dea drumul. Acesta ucisese parca pe cineva. Medicul sau psihologul avusese un baiat care se sinucisese. Cand l-a vazut pe baiatul caruia urma sa-i faca evaluarea l-a impresionat asemanarea la gesturi cu baiatul sau (tinea 2 bile in mana si se juca mereu cu ele)..... este o drama psihologica. Multumesc anticipat

Puferiu
16 Jun 2014, 09:40
Salut, caut un film cu Robin Williams(cred) in care el doboara recordul de viteza in desertul de sare cu o motocicleta veche construita de el. MultumescThe World's Fastest Indian (2005) (http://www.imdb.com/title/tt0412080/)

Puferiu
17 Jun 2014, 05:44
Buna, va rog sa m-ajutati sa gasesc un film. Stiu doar ca e cu un medic psihiatru sau psiholog care este chemat sa faca o evaluare la un baiat inchis intr-o scoala de corectiesi caruia urmau sa-i dea drumul. Acesta ucisese parca pe cineva. Medicul sau psihologul avusese un baiat care se sinucisese. Cand l-a vazut pe baiatul caruia urma sa-i faca evaluarea l-a impresionat asemanarea la gesturi cu baiatul sau (tinea 2 bile in mana si se juca mereu cu ele)..... este o drama psihologica. Multumesc anticipatPrimal Fear (1996) (http://www.imdb.com/title/tt0117381/)?

milocek
18 Jun 2014, 13:27
Buna, va rog sa m-ajutati sa gasesc un film. Stiu doar ca e cu un medic psihiatru sau psiholog care este chemat sa faca o evaluare la un baiat inchis intr-o scoala de corectiesi caruia urmau sa-i dea drumul. Acesta ucisese parca pe cineva. Medicul sau psihologul avusese un baiat care se sinucisese. Cand l-a vazut pe baiatul caruia urma sa-i faca evaluarea l-a impresionat asemanarea la gesturi cu baiatul sau (tinea 2 bile in mana si se juca mereu cu ele)..... este o drama psihologica. Multumesc anticipatPrimal Fear (1996) (http://www.imdb.com/title/tt0117381/)?

Nu e Primal Fear. Multumesc oricum.

milocek
18 Jun 2014, 14:10
Buna..caut si eu un film care l-am vazut acum multi ani ...e despre unii care pleaca in larg cu o barca si tipa (o actrita blonda) era iubita unuia din ei si pana la urma se simte atrasa de cel ce conducea barca...pana la urma se cearta si un rechin il musca pe unul din barbati..apoi cred ca musca si din barca si se scufunda barca pana la urma. Apoi pleaca sa ajunga inotand a mal dar nu mai ajunge niciunul sau mai ramane doar tipa. Daca ma puteti ajuta va rogggg:) e oricum un film cu rechini in larg

THE REEF (Reciful) - 2010

milocek
22 Jun 2014, 14:38
Buna, va rog sa m-ajutati sa gasesc un film. Stiu doar ca e cu un medic psihiatru sau psiholog care este chemat sa faca o evaluare la un baiat inchis intr-o scoala de corectiesi caruia urmau sa-i dea drumul. Acesta ucisese parca pe cineva. Medicul sau psihologul avusese un baiat care se sinucisese. Cand l-a vazut pe baiatul caruia urma sa-i faca evaluarea l-a impresionat asemanarea la gesturi cu baiatul sau (tinea 2 bile in mana si se juca mereu cu ele)..... este o drama psihologica. Multumesc anticipatPrimal Fear (1996) (http://www.imdb.com/title/tt0117381/)?

Nu e Primal Fear. Multumesc oricum.

In sfarsit, dupa lungi cautari pe Google si Cinemagia am gasit. Este vorba de filmul The Unsaid - 2001 cu Andy Garcia

Skyliner34
06 Dec 2014, 10:19
Buna !
Caut si eu un film care l-am vazut cu ceva timp in urma...si nu-mi mai amintesc cum se cheama si nici numele actorilor nu mi-i mai amintesc... acum sa va povestesc cam cum era fimul.. Era un cuplu, care tocmai si-au cumparat o casa si urmau se se casatoreasca. Fara ca ei sa stie, erau urmariti. Cei care ii urmareau doreau sa le sparga casa noilor proprietari... peretii casei erau plini cu drogurii...casa a fost sparta, drogurile furate... Cuplul ajunge acasa, el se duce pana in garaj si cand vine inapoi o gaseste pe ea moarta.
Are cineva vreo idee, cum s-ar numi filmul ??

piciulobanu
27 Dec 2014, 19:50
E vorba de un baiat care isi duce iubita fitoasa la parintii lui acasa si ajung chiar in timpul unui turneu in familie la care fratele sau il bate mereu...pana la urma ramane cu iubita din copilarie..o alta faza care o tin minte e cand fitoasei ii cade geanta in ca'ca de urs...(sorry about that :) )help!!

vasile_romonti
06 Jan 2015, 18:20
salut am si eu o rugaminte am vazut de ceva vreme un film era vorba despre 4-5 adolescenti care s-au dus intro escursie si au trebuit sa lase masina sus pe un deal iar ei au coborat intre niste dealurii iar seara una distre fete s=a trezit si a vazut niste avioane militare trecand pedeasupra loc iar a doua zi toata tara era in razboi din cate imi mai amintesc din film stiu ca au incercat sa salveze locul unde locuiau aruncad in aer un pod si au folisit un camion cu combustibil mar interesa nu de alta dar aceea e prima parte si urma si a doua parte sa apara si am uitat numele filmului ma ajutati varog mult multumesc... din cate stiu filmul se nume ceva de genul "a doua zi totul era diferit" sau asa ceva dar am cautat si nu am gasit nustiu si da pe cinemagia lam gasit am scris ceva gen "filme cu adolescenti" dar acum nu il mai gasesc iar filmul se termina cu cei 4-5 adolescentii gasesc in padure niste arme care ii ajuta sa sa inceapa razboiul

margott
06 Jan 2015, 18:54
salut am si eu o rugaminte am vazut de ceva vreme un film era vorba despre 4-5 adolescenti care s-au dus intro escursie si au trebuit sa lase masina sus pe un deal iar ei au coborat intre niste dealurii iar seara una distre fete s=a trezit si a vazut niste avioane militare trecand pedeasupra loc iar a doua zi toata tara era in razboi din cate imi mai amintesc din film stiu ca au incercat sa salveze locul unde locuiau aruncad in aer un pod si au folisit un camion cu combustibil mar interesa nu de alta dar aceea e prima parte si urma si a doua parte sa apara si am uitat numele filmului ma ajutati varog mult multumesc... din cate stiu filmul se nume ceva de genul "a doua zi totul era diferit" sau asa ceva dar am cautat si nu am gasit nustiu si da pe cinemagia lam gasit am scris ceva gen "filme cu adolescenti" dar acum nu il mai gasesc iar filmul se termina cu cei 4-5 adolescentii gasesc in padure niste arme care ii ajuta sa sa inceapa razboiul


Tomorrow, When the War Began (2010)

http://www.cinemagia.ro/filme/tomorrow-when-the-war-began-486462/

vasile_romonti
06 Jan 2015, 18:57
mersi mult

mihaela_pinzaru
15 Feb 2015, 09:45
Salut!! Caut un film ,dar habar n-am cum se cheama nici actorii care joaca nu ii stiu ,ce stiu doar din film e ca este vb despre un tip care cred ca era ziarist sau reporter fuge de niste soldati, (actiunea se petrece in irak sau afganistan nu stiu exact) care a fost vazut facand poze si vor sa-l ia la intrebari sa-l prinda . Se afla intr-o situatie grea si se gandeste cum sa scape din acea tara si cu ajutorul prietenului sau acel reporter sau ziarist ce era, se baga intr-un cufar sau lada de carti si cheama un taxi ptr a-l duce la aeroport si acolo nu este luat in aceea zi de avion si e lasat peste noapte pe pista urmand a fi luat a doua zi . Aeroportu era pazit de soldati cu caini si na in fine pana la urma scapa.Ma puteti ajuta? Filmu l-am vazut la TV acum catva ani

gianynaa
26 Feb 2015, 09:30
stie cineva cum se numeste filmul in care o familie a ramas fara bani iar mama se prostitueaza pentru baietelul ei?:-S

Puferiu
26 Feb 2015, 23:13
Irina Palm (2007)

adrian_lucian
14 Mar 2015, 18:13
Buna, va rog sa m-ajutati sa gasesc un film. Stiu doar ca e cu un medic psihiatru sau psiholog care este chemat sa faca o evaluare la un baiat inchis intr-o scoala de corectiesi caruia urmau sa-i dea drumul. Acesta ucisese parca pe cineva. Medicul sau psihologul avusese un baiat care se sinucisese. Cand l-a vazut pe baiatul caruia urma sa-i faca evaluarea l-a impresionat asemanarea la gesturi cu baiatul sau (tinea 2 bile in mana si se juca mereu cu ele)..... este o drama psihologica. Multumesc anticipat



Charles Aznavour http://www.imdb.com/name/nm0002198/?ref_=nmbio_bio_nm

darius_adrian_alexandru
15 Mar 2015, 18:58
Buna, va rog sa m-ajutati sa gasesc un film. Stiu doar ca e cu un medic psihiatru sau psiholog care este chemat sa faca o evaluare la un baiat inchis intr-o scoala de corectiesi caruia urmau sa-i dea drumul. Acesta ucisese parca pe cineva. Medicul sau psihologul avusese un baiat care se sinucisese. Cand l-a vazut pe baiatul caruia urma sa-i faca evaluarea l-a impresionat asemanarea la gesturi cu baiatul sau (tinea 2 bile in mana si se juca mereu cu ele)..... este o drama psihologica. Multumesc anticipat



Charles Aznavour http://www.imdb.com/name/nm0002198/?ref_=nmbio_bio_nm

darius_adrian_alexandru
15 Mar 2015, 18:58
Buna, va rog sa m-ajutati sa gasesc un film. Stiu doar ca e cu un medic psihiatru sau psiholog care este chemat sa faca o evaluare la un baiat inchis intr-o scoala de corectiesi caruia urmau sa-i dea drumul. Acesta ucisese parca pe cineva. Medicul sau psihologul avusese un baiat care se sinucisese. Cand l-a vazut pe baiatul caruia urma sa-i faca evaluarea l-a impresionat asemanarea la gesturi cu baiatul sau (tinea 2 bile in mana si se juca mereu cu ele)..... este o drama psihologica. Multumesc anticipat



Charles Aznavour http://www.imdb.com/name/nm0002198/?ref_=nmbio_bio_nm
Good Will Hunting (1997)

Puferiu
16 Mar 2015, 08:51
Si-a gasit singur filmul: http://www.cinemagia.ro/forum/showpost.php?p=1634736&postcount=59

maryo554
04 May 2015, 22:23
salut caut un film sf despre o nava spatiala cu niste oameni in capsule care trebuiau sa colonizeze o planeta si cativa sunt treji si se lupta pe acolo....in fine la sfarsit baiatul si fata care sunt rolul principal isi dau seama ca sunt defapt sub apa si elibereaza toate capsulele cu oameni din apa aceea de pe o noua planeta






Si mai era unul tot sf cu un baiat parca vrea sa ajute o fata mi se pare ca tot pe o nava spatiala erau singura faza care mi-o amintesc esta cand o tunde pe fata scurt o vopseste nu stiu cu ce in cap si ii da si un pumn in nas sa aiba sange pe fata parca sa nu o mai cunoasca nu stiu sigur....

Puferiu
05 May 2015, 10:39
Pandorum (2009)
(http://www.imdb.com/title/tt1188729/?ref_=nv_sr_1)

angeladima61_gmail_com
12 May 2015, 23:18
Salut ! Caut filmul "OUT OF SYNC" (Voce de imprumut) din 2000 cu actrita Gail O'Gradi. Am cautat pe mai multe site-uri dar nu stiu de ce a fost scos. Multumesc anticipat

blaga_alexia
15 May 2015, 19:06
Salut!Caut un film in care era vorba despre niste adolescenti care pornesc in drum spre un concert si trebuiau sa participe la un concurs unde puteau sa le castige.

milocek
25 May 2015, 16:07
Buna, va rog sa m-ajutati sa gasesc un film. Stiu doar ca e cu un medic psihiatru sau psiholog care este chemat sa faca o evaluare la un baiat inchis intr-o scoala de corectiesi caruia urmau sa-i dea drumul. Acesta ucisese parca pe cineva. Medicul sau psihologul avusese un baiat care se sinucisese. Cand l-a vazut pe baiatul caruia urma sa-i faca evaluarea l-a impresionat asemanarea la gesturi cu baiatul sau (tinea 2 bile in mana si se juca mereu cu ele)..... este o drama psihologica. Multumesc anticipat



Charles Aznavour http://www.imdb.com/name/nm0002198/?ref_=nmbio_bio_nm
Good Will Hunting (1997)
Este THE UNSAID - 2001

Puferiu
26 May 2015, 09:59
Cred ca s-a raspuns de vreo 4 ori. Si-a gasit singur filmul. Vezi linkul din mesajul meu de mai sus.

Alice98
14 Jun 2015, 17:47
stiu ca actiunea se petrecea la un templu la care au ajuns, din greseala, mai mutli tineri. Pe templu crestea un fel de planta ce ii infecta si mureau, iar localnicii templului nu ii lasau sa plece. Mai stiu ca un baiat a fost nevoit sa.i fie amputat picorul. iar dintre toti tinerii numai o fata a supravietuit. (mentionez ca actiunea se intampla pe templu si acolo era si un fel de put, in care a cazut un personaj)

alali
14 Jun 2015, 21:39
The Ruins (2008) (http://www.cinemagia.ro/filme/the-ruins-ruinele-18942/)

cezarika21
15 Jun 2015, 19:15
Un film american văzut acum 20 de ani. Doi copii se jucau într-un cimitir și rosteau un fel de cuvinte magice. O vrajă conținea cuvântul Selena, dar unul dintre copii rostește din greșeală Serena și atunci dintr-un cavou iese o bătrână smochinită înveșmântată în negru, cu mâinile întinse înainte. Copiii o rup la fugă, unul îi spune celuilalt: ”Nu mă mai joc niciodată cu tine!” și nu-mi mai aduc aminte ce se mai întâmpla. Oricum, nu am dormit ca lumea în acea noaptea.:)

AndreyCriss
24 Jun 2015, 20:09
Salut oameni buni! Caut un film pe care l-am vizionat acum 3 ani. Este vorba despre un tanar englez ce se angajeaza ca sofer pentru un mafiot ce detine un club pe o insula. In film este vorba de o rafuiala cu mafia olandeza.

Nu imi amintesc actorii. Am rugamintea sa imi spuneti titlul daca il stiti. Va multumesc!

ralucaaa28
09 Jul 2015, 13:54
Buna. De ceva timp ma tot chinui sa gasesc un film si nu reusesc. L am vazut acum cativa ani pe ProTv cred. Este vorba despre o tipa care intra intr un club fara sa plateasca, iar cand gardienii vor sa o dea afara apare seful clubului care ii spun sa o lase in pace. Dupa asta ei o sa devina foarte buni prieteni, el cerandu i ei ajutorulipentru a deschide un nou club( ea fiind si dansatoare). Amandoi aveau iubiti, insa ea isi gaseste iubitul cu alta in pat si la petreverea iubitei tipului care detine cluburile ei o sa fie impreuna, iubita lui dandu si seama ca tin foarte mult unul la celalalt;) . Filmul se termina cu deschiderea clubului care de fapt este o discoteca si are mare succed.

cionica
13 Jul 2015, 21:46
Va rog sa-mi spuneti titlul unui film cu urmatoarea actiune: un tip este casatorit cu fata unui bogatas. In viata lor intra fiul negru al tipului, facut cu o negresa in studentie.Socrul accepta cu greu acest lucru, dar tipul nu se supune cerintelor socrului, Este lasat fara bani si cu cardurile taiate, fiind nevoit sa faca munci de zilier (a ranit de gunoi niste grajuri,,,). Se muta cu fiul intr-un cartier rau famat si dupa multe aventuri, afla ca fiul lui este in realitate o persoana culta si student la medicina. In final, nu accepta ofertele socrului si pleaca cu fiul lui.

cionica
13 Jul 2015, 21:46
Va rog sa-mi spuneti titlul unui film cu urmatoarea actiune: un tip este casatorit cu fata unui bogatas. In viata lor intra fiul negru al tipului, facut cu o negresa in studentie.Socrul accepta cu greu acest lucru, dar tipul nu se supune cerintelor socrului, Este lasat fara bani si cu cardurile taiate, fiind nevoit sa faca munci de zilier (a ranit de gunoi niste grajuri,,,). Se muta cu fiul intr-un cartier rau famat si dupa multe aventuri, afla ca fiul lui este in realitate o persoana culta si student la medicina. In final, nu accepta ofertele socrului si pleaca cu fiul lui.

marius_adr
24 Jul 2015, 01:52
are cineva ideie va rog de numele unui film in care un criminal este condamnat la moarte iar in urma finalizarii procesului de executie anumite parti din corp au fost amputate iar intamplarea face ca mana stanga sa ajunga la un pictor , mana drepta la un profesor sau ceva de genul iar picioarele iau fost plasate unui basketbalist....

profesorul incepe sa aiba viziunile criminalului pe vremea cand comitea crime iar mana sa abia plasata corpului incepe sa o ia razna si din curiozitate a citit dosarul doctorului care ia facut implantul bratului si isi da seama a cui apartine de fapt si il cauta pe pictor pentru a vedea daca si dansul a patit la fel


Banuiesc ca cine a vazut filmul are habar de numele sau cel putin isi aminteste un actor ceva pentru ca eu din pacate eram prea obosit

Daca poate cineva sa isi aminteasca sau sa isi dea seama despre ce film este vorba as fi foarte recunoscator ...

marian_ptm
31 Jul 2015, 18:16
Buna!!!
Caut si eu un film, numai stiu cum se numea, il vazusem pe HBO acum cati'va ani, era despre un barbat care oprise la semafor, unu a venit si ia pus pistolu in cap si la pus sa iasa din masina, ala a fugit cu masina nestiind ca e un copil in masina, tatal copilului il cauta, se inprietenise cu o fata, la sfarsit stiu ca-i alearga politia si intra intr-o parcare, si sparge o masina care sa plece fisu cu fata aceea, el a iesit din parcare si la alergat politia si a sarit cu masina in apa, fisu ii ceruse inainte un cal, fix cand sa se termine filmu, fisu iese cu fata aceasta din casa (era o casa pe plaja ceva de genul) si il vede pe taicasu ca vin cu acel calut de jucarie. Imi cer mii de scuze, numai imi aduc aminte bine ce sa intamplat in film, asta e tot ce imi aduc aminte. Va multumesc !!!

claudiu_31
12 Aug 2015, 02:33
Buna. Caut un film gen actiune/drama, nu cunosc detalii despre actori, anul lansarii. Povestea filmului e urmatoarea: Este prezentata viata unei familii, cu un copil, totul este normal, pana in momentul in care sotia este acuzata pe nedrept de crima si este arestata. Din acel moment sotul face tot ceea ce ii sta in putinta sa o elibereze pe aceasta din inchisoare, inainte de a fi executata, ceea ce si reuseste in cele din urma, dupa ce, in prealabil urmareste toate miscarile si studiaza toate momentele cheie, gen cand se schimba turele de gardieni, etc.. si-si intocmeste un plan de actiune pe un perete intr-un apartament, pe care-l indeplineste corespunzator: schimba analizele sotiei astfel ca aceasta sa ajunga in spital, de unde mai apoi o elibereaza, dupa care, impreuna cu copilul parasesc tara inainte sa fie prinsi. Filmul se incheie cu un detectiv care revine la locul faptei, mai exact la iesirea din parcarea unde avusese loc crima, si ridica grilajul de la un canal, pe marginea gurii de canal, aflandu-se, acoperit de noroi, un nasture metalic de la paltonul femeii, dar pe care detectivul nu-l mai observa intrucat lasa sa cada grilajul pe care-l ridicase. As fi recunoscator daca cineva recunoaste descrierea si mi-ar putea spune titlul filmului. Multumesc anticipat ! :)

fresie
12 Aug 2015, 17:13
Buna. Caut un film gen actiune/drama, nu cunosc detalii despre actori, anul lansarii. Povestea filmului e urmatoarea: Este prezentata viata unei familii, cu un copil, totul este normal, pana in momentul in care sotia este acuzata pe nedrept de crima si este arestata. Din acel moment sotul face tot ceea ce ii sta in putinta sa o elibereze pe aceasta din inchisoare, inainte de a fi executata, ceea ce si reuseste in cele din urma, dupa ce, in prealabil urmareste toate miscarile si studiaza toate momentele cheie, gen cand se schimba turele de gardieni, etc.. si-si intocmeste un plan de actiune pe un perete intr-un apartament, pe care-l indeplineste corespunzator: schimba analizele sotiei astfel ca aceasta sa ajunga in spital, de unde mai apoi o elibereaza, dupa care, impreuna cu copilul parasesc tara inainte sa fie prinsi. Filmul se incheie cu un detectiv care revine la locul faptei, mai exact la iesirea din parcarea unde avusese loc crima, si ridica grilajul de la un canal, pe marginea gurii de canal, aflandu-se, acoperit de noroi, un nasture metalic de la paltonul femeii, dar pe care detectivul nu-l mai observa intrucat lasa sa cada grilajul pe care-l ridicase. As fi recunoscator daca cineva recunoaste descrierea si mi-ar putea spune titlul filmului. Multumesc anticipat ! :)



http://www.cinemagia.ro/filme/the-next-three-days-43649/

gigi_gheorghe
11 Sep 2015, 18:13
Buna ziua as avea si eu o rugamine la voi care urmariti postul asta ,caut un film de mult si nu-l gasesc.
Descriere,am impresia ca este un film psihologic in care o persoana este posedata de diavol,accea persoana pina la urma este inchisa in puscarie,in peisaj apare si o femeia care am impresia ca este psiholog si are un aparat la care conecteaza persoana respectiva in speranta ca poate sa-i citeasca gindurile.dar diavolul respectiv stie sa controleze aparatul respectiv si ai arata pe aparat cea mai mare frica a ei.la final el este pus pe scaunul electric si acolo el prin puterea mintii controleaza ceva politai si-l face sa se omoare singur.Sfarsitul am impresia este ca psiholoaga al omoara pe el.
FILMUL L-AM VAZUT PRIN 2008

si inca ceva el inainte sa omoare pe cineva cu puterea mintii ai umbla viermi prin ochii


va multumesc

gigi_gheorghe
12 Sep 2015, 06:58
nu este filmul instinct mai astept pareri.mersi

cosmin742000
13 Sep 2015, 12:38
Caut /cumpar filmele Sunt o baba comunista , Funeralii fericite , Chuck Norris vs comunism

Puferiu
13 Sep 2015, 19:35
...The Cell (2000) (http://www.cinemagia.ro/filme/the-cell-conexiune-inversa-2637/)

Ciure-DARIUS
18 Sep 2015, 19:13
Am vazut un film prin 2009 si vreau sa il revad,dar am uitat numele.
In acel film parca era vorba despre o familie care si-a pierdut baiatul,dar de craciun un barbat isi face aparitia si isi petrece craciunul cu ei.
Parca tipul a lucrat in armata si dupa aceea a murit

margott
18 Sep 2015, 19:48
Am vazut un film prin 2009 si vreau sa il revad,dar am uitat numele.
In acel film parca era vorba despre o familie care si-a pierdut baiatul,dar de craciun un barbat isi face aparitia si isi petrece craciunul cu ei.
Parca tipul a lucrat in armata si dupa aceea a murit


A Christmas Visitor (2002)

http://www.cinemagia.ro/filme/a-christmas-visitor-vizitatorul-de-craciun-8831/

Ciure-DARIUS
21 Sep 2015, 09:36
Multumesc mult,acesta este filmul.

djmanianfs
28 Sep 2015, 16:27
Salutare tuturor!
Caut si eu un film mai vechi si nu mai stiu titlul si as avea rugamintea ca cine are idee sa ma ajute.
Tin minte ca era un tip care avea o casa/vila intr-o tara la care ajungea odata pe an, in vacanta, iar in timpul anului erau servitorii in ea ca s-o intretina. Fara sa stie propietarul, ingrijitorii o inchiriau in restul perioadei cand acesta nu era acolo si la un moment dat se duce propietarul fara sa anunte si este luat prin surprindere ca la el acasa era activitate. Normal ca acesta intra "in pielea" persoajului si se da si el d'al casei si punea mana la treaba.
Sper ca am fost cat de cat explicit.
Cred ca era alb-negru filmul, o comedie buna!

goia_maru
03 Nov 2015, 20:22
Bună! Caut un film pe care l am văzut mai demult o fata iși căuta de muncă ca avea un frate sau copil foarte bolnav și nimerește între o casă cu mai multe persoane la o masă și mor pe rând forțați să se omoare între ei ea câștiga banii dar când se întoarce acasă persoană respectivă murise.

poncho92
11 Jan 2016, 22:27
caut si eu un film din 2006 inapoi
descrierea filmului e urmatoarea
O femeie fura copii,doar fete si le creste ca sa devina asasine,cand ajung mari le pune sa se lupte intr-o cusca pe viata si pe moarte pana ajunge la ultima,si accea avea sa fie exemplarul pentru ucis,doar ca nustiu cum au ramas 2 sau 3 si le trimitea sa ucida.
doar atat imi amintesc
stie cineva cum se numeste filmul ?

vitalie_fricatel
21 Jan 2016, 19:12
salut caut un film cu acest poster

margott
21 Jan 2016, 20:05
salut caut un film cu acest poster


The Longest Ride (2015)

http://www.cinemagia.ro/filme/the-longest-ride-589627/

vitalie_fricatel
21 Jan 2016, 20:59
nui asta ..ms frumos oricum

margott
21 Jan 2016, 21:01
nui asta ..ms frumos oricum

Ala e ! Uita-te la pozele din galeria filmului, gasesti acolo poza postata de tine.

velciov_mixy
24 Jan 2016, 23:32
Buna seara....va rog sa ma ajutati si pe mine. Caut un film pe care l-am vazut mai demult si nu mai stiu cum se cheama. Este vorba despre un om de afaceri interpretat cred ca de George Clooney care alaturi de fiica sa care este contabila societatii incearca sa "renasca" firma aflata in faliment.

Cine-i-Phil
15 Apr 2016, 12:26
Salut, caut si eu un film, l.am vazut la tv dar am uitat cum se numeste...este o cursa intre oameni, fiecare dintre ei avand la gat o zgarda care explodeaza la un anumit timp daca nu ajung intr.un punct anume...
Va rog ajutati.ma PLSSSSSS


Battle Royale (2000)
http://www.imdb.com/title/tt0266308/?ref_=nv_sr_1

Cine-i-Phil
15 Apr 2016, 12:28
Filme fără nume, rămase doar amintiri vagi. Vă rog, ştiţi cum se cheamă?
Aş avea şi eu vreo câteva filme ce au rămas doar nişte imagini fără nume îngheţate în minte. Poate îi pică fisa cuiva de pe aici cum se numesc.

Aşadar...

1.
Filmul care credeam că se numeşte Kala era cam asa...
In filmul asta, actiunea se petrece la sfarsitul celui de al doilea razboi mondial.
In el, era vorba de un copil care traia intr-o zona de munte unde se cresteau turme de oi. De o vreme, lupii atacau oile.
Baiatul gaseste un caine-lup (ciobanesc german pentru cunoscatori ) care ramasese fara stapan dupa ce se terminase razboiul. Cainele fusese al unui soldat ce murise in razboi si parca avea si o zgarda pe care scria asa: Caine militar (in nemteste caci era ceva cu Hund).
Copilul reuseste sa imblanzeasca animalul si il apara de pastorii care il incoltesc crezand ca el e cel care omoara oile.
Se organizeaza o vanatoare cu haitasi insa in loc sa impuste cainele, vanatorii trag in baiat care intrase in bataia pustii.
Spre sfarsitul filmului, baiatul e aratat bandajat, cu prietenii sai alaturi de patul in care zacea. Acestia ii adusesera un catel. Atunci, intra in casa cainele-lup. Prietenii copilului se baga sub pat de frica crezând că e lup, insa cainele nu-i bagă în seamă şi se apropie de baiat bland ca un mielusel.
Scena finala, copilul se juca impreuna cu cainele care topaia vesel in jurul sau.
Filmul acesta e posibil sa fi fost in germana, orice limba slava (rusa, ceha, rusa, slovena, sarba, etc), albaneza sau scandinava, insa nu sunt sigur. Sunt sigur ca nu era in engleza. Cel mai probabil filmul e albanez sau măcar balcanic.

2.
Film cu aviatori sovietici şi veşnicul triunghi amoros (baiat-fată-prieten trădător)
Filmul despre care vreau să vă cer lămuriri este rusesc (sovietic), difuzat pe TVR prin anii '80.
În film e vorba de doi piloţi ruşi îndrăgostiţi de aceeaşi fată.
Acţiunea începe fie în timpul, fie după al doilea război mondial. Era o scenă într-un bombardier în care căpitanul îi comandă unuia dintre coechipieri să sară cu paraşuta cel de-al doilea coechipier urmând să rămână pentru a-l ajuta să redreseze avionul. Celui de-al doilea însă i se face frică, nu ascultă ordinul şi sare şi el din avion, căpitanul murind în avionul pe care nu l-a mai putut stăpâni singur. Acum, avionul fie fusese avariat după ce aruncase bombele (cel mai probabil), fie în timpul unor manevre.
Tipul care sărise primul este acuzat de laşul de coechipier că ar fi sărit fără permisiune. Se face o anchetă iar tipa cu care era cuplat primul pilot nu îl crede şi ajung să se despartă.
Pilotul se căsătoreşte în final cu o fetişoară care se tot ţinea prin preajma lui prin aerodrom şi va ajunge căpitanul unui avion de pasageri.
Peste ani se întâlneşte cu fosta lui iubire şi află că aceasta se căsătorise cu colegul lui, probabil fiindcă rămăsese însărcinată şi ştim cum stăteau lucrurile pe vremea aia. Eroul principal descoperă că băieţelul era al lui însă acestuia i se spusese că tatăl său murise în război. Avea doar o fotografie de care era foarte mândru.
Femeia descoperă adevărul despre ceea ce se întâmplase cu ani în urmă dar rămân fiecare cu viaţa sa, fiind prea târziu şi având pe deasupra şi copii.

3.
Am vazut prin anii '80 un film din care nu-mi aduc aminte decat ca un grup de oameni se adapostisera intr-o cabana. Era iarna si peste tot era zăpadă cât vedeai cu ochii.
Am impresia ca erau pe undeva prin Alaska dar s-ar putea să fi fost chiar mai aproape de Polul Nord că nu prea reuşeau să facă rost de lemne de foc. De la o vreme nici nu mai puteau sa iasa afara ca sa adune lemne caci incepuse sa ii urmareasca o namila de urs alb ce voia sa-i cam pape cu fulgi cu tot. Cabana era trainica iar ursul, desi se urcase si pe acoperis, incercand sa intre la ei, n-a reusit sa-i gabjeasca.
Ca sa nu mai iasa afara după lemne de foc, oamenii astia incepusera sa taie aschii groase din partea dinauntru a bustenilor din care era alcatuita cabana. Ca sa nu moară de frig sau de laba ursului.

4.
KOLYA (1996) - Desenul animat din film?
Stie cineva cum se numeste desenul animat din filmul Kolya (scris şi Kolja)(1996) de Jan Sverak? Desenul animat rusesc pe care Kolya il vede la cinema impreuna cu tatal sau vitreg cand sunt doar ei doi in toata sala.
S-ar părea că regizorul filmului de animatie este F. Ivanov. Desenul animat e cu o vulpe şi un lup îmbracati omeneste ce merg pe o motocicletă cu ataş.

5.
Un alt film (in limba germana) era despre un baiat care voia sa faca Judo insa nu avea bani de kimono si taxa si facea tot feluri de comisioane sau vindea sticle si borcane la centrul de colectare.

6.
In America anilor '70-'80, trei copii sunt abandonati de parinti într-o casă părăsită fortandu-l pe cel mai mare dintre ei, ce avea vreo 9-10 ani, sa faca rost de mancare pentru fratiorul si surioara lor mai mica. Ce poate face un pusti de varsta lui? Fura sticlele de lapte de la casele din imprejurimi.
Intr-o secventa, cel mare clateste o sticla de lapte ca sa dea celor mici ceva mai mult "lapte". Cei mici se plangeau ca primesc numai cereale. Baiatul e reperat de politistii ce voiau sa descopere cine le fura oamenilor din cartier sticlele de lapte din fata usilor si apoi, după ce-l urmăresc şi-i descoperă pe toţi trei, alerteaza serviciul social. Cand au venit cei de la serviciul social, cei doi mai mici au fost luati impreuna in aceeasi masina. Aici este o scenă în care ei doi se uită înapoi iar fratele lor încearcă să fugă după maşină. Cei mici au fost apoi despartiti si ei, fiind adoptati de familii diferite.
Cand fratele mai mare ajunge major si are un serviciu (parca la un service) incearca sa ii gaseasca pe ceilalti doi la indemnul prietenei lui. I-a fost mai usor sa-l lamureasca pe fratele sau cine e, dar sora lor nu isi mai aducea aminte de ei caci era prea mica (vreo 2-3-4 ani) atunci cand au fost despartiti iar parintii adoptivi nu-i spusesera niciodata ca a fost adoptata. Parca filmul se termina cu cei trei frati imbratisati.

7.
Urmează apoi un film spaniol pe care l-am vazut la TVR inainte de '89. In el e vorba de o fetita ce fugise de la un orfelinat. Pe fetita parca o chema Alejandra si avea o papusa de care nu se despartea, careia ii spunea Anilu (cel puţin asta am înţeles de la cei care-şi mai aduc aminte unele amănunte). Directoarea orfelinatului era o femeie foarte sadica ce pedepsea copiii inchizandu-i in pivnita in care bantuiau bezna si erau sobolani cu droaia. Fetita ramasese cu traume si avea numai cosmaruri cu sobolanii care o muscasera de picioare şi de mâini.
In final, cuplul ce a gasit-o si a avut grija de ea reuseste sa o ia pe fetita in adoptie, scapand-o astfel din ghearele zgripturoaicei. E posibil sa fie o scena in care papusa pe care fetita o uitase la orfelinat e aruncata pe geam de directoare.
S-ar putea ca filmul sa se cheme chiar Alejandra insa nu sunt sigur. Am aflat ca acest film a putut fi vazut si la cinema prin '70-'80. Am adunat aceste informatii de la mai multe persoane. Poate cineva isi aduce aminte cumva si numele?!

8.
Caut pentru cineva numele unui film rusesc.
Se numea "Vânătorul de şerpi" dar nu-i ştiu titlul original. Acţiunea începe în Turkmenistan. Personajul principal, un tip înalt, atletic, vâna cobre în deşert făcând bani din asta. Actorul semăna parcă cu cel din "O gară pentru doi" dar parcă era mai înalt şi mai voinic. Tipul, tocmai eliberat din lagăr, se întoarce la Moscova unde fusese mare director comercial. La Moscova începe răfuiala. El era de unul singur iar unora le era frică să nu îi dea şi pe ei în gât la miliţie. Este în film şi o poveste de dragoste a eroului principal cu o asistentă blondă şi cu ochii verzi. Ei doi se înţelegeau tare frumos, fără vorbe, doar din ochi. În final nu se ştie dacă personajul principal scapă cu viaţă sau nu căci îl atacaseră golanii cu cuţite pe undeva pe sub un pod. Filmul e de prin anii `80.

Are cineva idee cum se cheama filmele?
Ei, chiar, isi mai aduce aminte cineva de vreunul din filmele prezentate mai sus?
Multumiri anticipate!

silvialiliana
16 Apr 2016, 18:25
buna seara, sunt in cautarea unui film, l-am vazut deja ceva ani in urma. este vorba despre trei tineri, baieti, pe timp de iarna ajung din greseala pe teritoriu rus; acolo sunt luati si inchisi; unul dintre actori , rol seundar, este morgan freeman ; ma poate ajuta cineva, multumesc

Shadow_Master
17 Apr 2016, 10:53
buna seara, sunt in cautarea unui film, l-am vazut deja ceva ani in urma. este vorba despre trei tineri, baieti, pe timp de iarna ajung din greseala pe teritoriu rus; acolo sunt luati si inchisi; unul dintre actori , rol seundar, este morgan freeman ; ma poate ajuta cineva, multumesc

S-ar putea sa fie The Sum of All Fears (2002)

http://www.cinemagia.ro/filme/the-sum-of-all-fears-pericol-absolut-479/
http://www.imdb.com/title/tt0164184/?ref_=ttmd_md_nm

margott
17 Apr 2016, 19:14
Filme fără nume, rămase doar amintiri vagi. Vă rog, ştiţi cum se cheamă?
Aş avea şi eu vreo câteva filme ce au rămas doar nişte imagini fără nume îngheţate în minte. Poate îi pică fisa cuiva de pe aici cum se numesc.

Aşadar...


6.
In America anilor '70-'80, trei copii sunt abandonati de parinti într-o casă părăsită fortandu-l pe cel mai mare dintre ei, ce avea vreo 9-10 ani, sa faca rost de mancare pentru fratiorul si surioara lor mai mica. Ce poate face un pusti de varsta lui? Fura sticlele de lapte de la casele din imprejurimi.
Intr-o secventa, cel mare clateste o sticla de lapte ca sa dea celor mici ceva mai mult "lapte". Cei mici se plangeau ca primesc numai cereale. Baiatul e reperat de politistii ce voiau sa descopere cine le fura oamenilor din cartier sticlele de lapte din fata usilor si apoi, după ce-l urmăresc şi-i descoperă pe toţi trei, alerteaza serviciul social. Cand au venit cei de la serviciul social, cei doi mai mici au fost luati impreuna in aceeasi masina. Aici este o scenă în care ei doi se uită înapoi iar fratele lor încearcă să fugă după maşină. Cei mici au fost apoi despartiti si ei, fiind adoptati de familii diferite.
Cand fratele mai mare ajunge major si are un serviciu (parca la un service) incearca sa ii gaseasca pe ceilalti doi la indemnul prietenei lui. I-a fost mai usor sa-l lamureasca pe fratele sau cine e, dar sora lor nu isi mai aducea aminte de ei caci era prea mica (vreo 2-3-4 ani) atunci cand au fost despartiti iar parintii adoptivi nu-i spusesera niciodata ca a fost adoptata. Parca filmul se termina cu cei trei frati imbratisati.




A Long Way Home (1981)

http://www.imdb.com/title/tt0082672/?ref_=rvi_tt

Il gasesti integral pe youtube.

v3nom
17 Apr 2016, 21:10
8.
Caut pentru cineva numele unui film rusesc.
Se numea "Vânătorul de şerpi" dar nu-i ştiu titlul original. Acţiunea începe în Turkmenistan. Personajul principal, un tip înalt, atletic, vâna cobre în deşert făcând bani din asta. Actorul semăna parcă cu cel din "O gară pentru doi" dar parcă era mai înalt şi mai voinic. Tipul, tocmai eliberat din lagăr, se întoarce la Moscova unde fusese mare director comercial. La Moscova începe răfuiala. El era de unul singur iar unora le era frică să nu îi dea şi pe ei în gât la miliţie. Este în film şi o poveste de dragoste a eroului principal cu o asistentă blondă şi cu ochii verzi. Ei doi se înţelegeau tare frumos, fără vorbe, doar din ochi. În final nu se ştie dacă personajul principal scapă cu viaţă sau nu căci îl atacaseră golanii cu cuţite pe undeva pe sub un pod. Filmul e de prin anii `80.




Cel de la punctul 8 cred ca este Zmeelov (1985) (http://www.imdb.com/title/tt0090375/?ref_=nm_flmg_dr_11)

ioana_elena2016
01 Jul 2016, 14:34
Buna tuturor,
Caut si eu un film... de dragoste, mai vechi, actiunea se petrece in Italia (cred).
Un tip arheolog merge in ceva regiune sa scaneze terenul cu ceva aparatura mai performanta pentru a gasi vestigii arheologice.
Se indragosteste de o tipa care are/lucreaza la un restaurant care se afla chiar pe situl respectiv.
Merci mult!

margott
01 Jul 2016, 21:14
Buna tuturor,
Caut si eu un film... de dragoste, mai vechi, actiunea se petrece in Italia (cred).
Un tip arheolog merge in ceva regiune sa scaneze terenul cu ceva aparatura mai performanta pentru a gasi vestigii arheologice.
Se indragosteste de o tipa care are/lucreaza la un restaurant care se afla chiar pe situl respectiv.
Merci mult!

Nu bag mana in foc ca-i asta, dar seamana tare mult la subiect. Cu exceptia faptului ca-i Irlanda, nu Italia.

Love & Savagery (2009)

http://www.imdb.com/title/tt1213921/?ref_=fn_al_tt_1

https://www.youtube.com/watch?v=OVqKlmj9xb4

ioana_elena2016
02 Jul 2016, 15:16
Nu e acesta... e mai vechi de 2009,dar merci frumos!
Cu siguranta il vizionez si pe cel pe care l-ai mentionat :)

horia_bc
17 Aug 2016, 09:53
pt. Cine-i-Phil pt. filmul nr. 1:
http://www.imdb.com/title/tt0069478/
https://letterboxd.com/reeldogs/film/lone-wolf-1972/
https://www.youtube.com/watch?v=lJHbthKrx-0
1. Filmul care credeam că se numeşte Kala era cam asa...
In filmul asta, actiunea se petrece la sfarsitul celui de al doilea razboi mondial.
In el, era vorba de un copil care traia intr-o zona de munte unde se cresteau turme de oi. De o vreme, lupii atacau oile.
Baiatul gaseste un caine-lup (ciobanesc german pentru cunoscatori ) care ramasese fara stapan dupa ce se terminase razboiul. Cainele fusese al unui soldat ce murise in razboi si parca avea si o zgarda pe care scria asa: Caine militar (in nemteste caci era ceva cu Hund).
Copilul reuseste sa imblanzeasca animalul si il apara de pastorii care il incoltesc crezand ca el e cel care omoara oile.
Se organizeaza o vanatoare cu haitasi insa in loc sa impuste cainele, vanatorii trag in baiat care intrase in bataia pustii.
Spre sfarsitul filmului, baiatul e aratat bandajat, cu prietenii sai alaturi de patul in care zacea. Acestia ii adusesera un catel. Atunci, intra in casa cainele-lup. Prietenii copilului se baga sub pat de frica crezând că e lup, insa cainele nu-i bagă în seamă şi se apropie de baiat bland ca un mielusel.
Scena finala, copilul se juca impreuna cu cainele care topaia vesel in jurul sau.
Filmul acesta e posibil sa fi fost in germana, orice limba slava (rusa, ceha, rusa, slovena, sarba, etc), albaneza sau scandinava, insa nu sunt sigur. Sunt sigur ca nu era in engleza. Cel mai probabil filmul e albanez sau măcar balcanic.

horia_bc
17 Aug 2016, 19:48
pt. Cine-i-Phil pt. filmul nr. 7, La recogida (1974) - la noi s-a numit Copil de suflet; este pe youtube:
http://www.imdb.com/title/tt0277987/
https://www.youtube.com/watch?v=sXZMpRdg2aE
7. Urmează apoi un film spaniol pe care l-am vazut la TVR inainte de '89. In el e vorba de o fetita ce fugise de la un orfelinat. Pe fetita parca o chema Alejandra si avea o papusa de care nu se despartea, careia ii spunea Anilu (cel puţin asta am înţeles de la cei care-şi mai aduc aminte unele amănunte). Directoarea orfelinatului era o femeie foarte sadica ce pedepsea copiii inchizandu-i in pivnita in care bantuiau bezna si erau sobolani cu droaia. Fetita ramasese cu traume si avea numai cosmaruri cu sobolanii care o muscasera de picioare şi de mâini.
In final, cuplul ce a gasit-o si a avut grija de ea reuseste sa o ia pe fetita in adoptie, scapand-o astfel din ghearele zgripturoaicei. E posibil sa fie o scena in care papusa pe care fetita o uitase la orfelinat e aruncata pe geam de directoare.
S-ar putea ca filmul sa se cheme chiar Alejandra insa nu sunt sigur. Am aflat ca acest film a putut fi vazut si la cinema prin '70-'80. Am adunat aceste informatii de la mai multe persoane. Poate cineva isi aduce aminte cumva si numele?!

Alexalexandrumai
06 Apr 2017, 22:45
Freeruner .cred

heghibeli_paul_cristian
12 Aug 2017, 18:50
Salutare, caut un film horror de prin anii 70 sau 80 cu niște tineri navigînd pe o barca printre care o tânără oarbă si salvează o femeie care îi duce pe o insulă si incep ă fii uciși rând pe rând, singura supraviețuitoare fiind fata oarbă. Stima!

Cretzulynne
12 Aug 2017, 21:00
Salutare, caut un film horror de prin anii 70 sau 80 cu niște tineri navigînd pe o barca printre care o tânără oarbă si salvează o femeie care îi duce pe o insulă si incep ă fii uciși rând pe rând, singura supraviețuitoare fiind fata oarbă. Stima!

Antropophagus (1980) (http://www.cinemagia.ro/filme/antropophagus-anthropophagous-the-beast-22557/) ?

De nu-i acesta, nu stiu.

AndoraSan
28 Sep 2017, 18:35
salut.cine ma poate ajuta cu titlul unui film, o familie cu doi copii, tatal moare si dupa accident fetita nu mai poate vorbi, nu se intelege nimeni cu ea,mama incearca sa o ajute ducand-o la o scoala speciala, fara rezultat.fetita construieste in casa o scara in spirala din carti de joc, la finalul filmului mama reproduce scara dar la dimensiuni mari in curte.multumesc pt ajutor

AndoraSan
28 Sep 2017, 19:17
un indiciu? nimeni?:(
probabil este acelasi film, nu mai stiu titlul dar incearca sa cauti sectiune de filme cu final neasteptat, eu asa am dat de el,succes

AndoraSan
28 Sep 2017, 19:23
caut si eu un film mai vechi.L-am vazut acum 12-15 ani la tv...cred ca pe tvr1.nu tin minte niciun actor, doar o scena importanta: un demon sau un vampir cu puteri mari vine intr-un sat sau orasel si cere de la oameni un copil mic...ii pune sa extraga cate o bila (toate erau albe si doar una neagra), iar la care pica bila neagra, familiei respective ii lua copiul mic (sau era chiar nou-nascut)
asta e tot ce tin minte...multumesc anticipat pt ajutor!:)
incearca la sectiunea filme cu sfirsit neasteptat, daca este acelasi film, eu asa l-am gasit,succes

Robert.Chetan
27 Mar 2018, 22:32
Salut,caut un film de aventuri cred de prin anii 90 nu sunt sigur,nu cunosc astfel de detalii in care este vorba de o poveste de "prietenie" dintre un grup de tineri(sau doar unul singur nu imi mai aduc aminte) si o gorila.Nu mai retin din film decat finalul, in care gorila este eliberata in salbaticie,momentul fiind unul foarte emotionant,tin minte ca am plans in hohote atunci,cred ca aveam vreo 6-7 ani.Va rog daca stie cineva sa imi dea un mesaj.Va multumesc!

mkniq
01 May 2018, 20:43
Bună ziua,
Caut un film făcut prin anii 50 - 60 ...
Astfel doi tineri, unul alb si unul negru, fură un autobuz cu care au un accident. Autobuzul ia foc iar unul dintre baieti moare carbonizat iar celalat fuge de la locul accidentului.
La spital, unde urma sa se desfăsoare autopsia, apar parintii baietilor. Fiecare, traieste cu speranta ca cel ce a fugit e copilul lor.
La final, in zori, cu putin inainte de a se afla rezultatul autopsiei, procuroru/judecatorul vrea sa plece acasa. Intrebat de ce nu e curios sa afle rezultatul autopsiei, el da replica (aproximativa): ”...adică dacă a murit un alb sau un negru? Ce importantă are? A murit un om!”