PDA

View Full Version : Filme desene animate vechi


sibianu
08 Aug 2012, 11:50
Buna ziua,

am si eu o mica intrebare. De unde pot face rost de filmele vechi de desene animate? Ma intereseaza in primul rand filmele facute de bunicul meu, George Sibianu, din care din pacate nu mai am decat cateva pe o caseta video care nici nu stiu daca mai merge. :( Am intrebat acum cativa ani la Arhiva Filmelor Romanesti si imi cereau cateva sute de euro pe un singur film, ceea ce din pacate nu-mi permit. Mai are cineva vreo idee de unde pot face rost de aceste filme?

Constantin Sibianu

rvn
24 Aug 2012, 12:51
o parte din vechile desene animate romanesti se gasesc pe youtube,dar, cred ca, orice adult aflat la jumatatea vietii, le are inca in minte si in suflet. am vazut acum ceva timp, nu mai retin exact pe ce post, posibil tvr sau tvr cultural, un reportaj despre Animafilm. am retinu ca, fostii angajati (cei care mai sunt in viata), acum pensionari, nu mai au voie sa intre in cladirea unde si-au lasat o buna parte din viata.
trist si pacat de ceea ce se intampla.
p.s. poate n-ar fi rau sa contactezi aceste persoane sau pe copiii (nepotii) lor, in legatura filmele bunicului tau. nu cred ca le poti gasi in alta parte si cred ca stii si tu, mai ales ca, efectiv, nu avea nimeni altcineva, acces la ele.
eu, oricum, iti urez succes!