PDA

View Full Version : 2012 [1-10 iunie]


vave
06 May 2012, 10:21
Chiar nu zice nimeni, nimic de TIFF? Clujeni din toate colțurile, uniți-vă! :P
Se întîmplă atât de multe lucruri frumoase anul acesta că nici nu știu de unde să încep sau de care să amintesc.

În primul rând au apărut filmele din competiție (http://www.tiff.ro/filme), primul care mi-a atras atenția este Oslo. :">

În al doilea rând, va exista un laborator de film, Transilvania Talent Lab (http://www.tiff.ro/stire/-laboratorul-oamenilor-de-film-la-tiff-transilvania-talent-lab/300), un atelier de cinci zile unde cei implicați vor parcurge toate etapele producerii unui film.

În al treilea rând, premiul pentru întreaga activitate îi va fi înmânat lui Ion Caramitru (http://www.tiff.ro/stire/ion-caramitru-premiul-pentru-intreaga-activitate-la-tiff-2012/298) și Geraldinei Chaplin (http://www.tiff.ro/stire/geraldine-chaplin-celebrata-la-tiff-2012/295).

În al patrulea rând, va exista o proiecție speciala a unui film mut, Păpușa - 1919, cu acopaniament live al grupului Struggle-Orchester.
(http://www.tiff.ro/stire/proiectie-speciala-cu-acompaniament-live-dedicata-lui-ernst-lubitsch/294)

În al cincilea rând, și ultimul pe care îl menționez momentan, Dov Simens va veni cu faimosul său curs, 2 Day Film School (http://www.tiff.ro/stire/2-day-film-school-inva-a-sa-faci-film-la-tiff-2012/279).

Deci haideți la TIFF! :P

charles
06 May 2012, 21:00
eu nu cred ca o sa ratez retrospectiva Kubrick. cat despre TTL si 2DFS, ai uitat sa mentionezi exact ceea ce le face inaccesibile, adica alea cateva sute de euro.

vave
07 May 2012, 10:36
Într-adevăr sunt scumpe, dar sper că merită prețul pus.

charles
07 May 2012, 12:35
banuiesc ca se merita. deranjant e insa mercantilismul ăsta de care te izbesti la tot pasul. si nu ma refer doar la tiff, unde, ce-i drept, pretul biletelor e ok. cam orice incursiune intr-o librarie se transforma intr-o vizita la muzeu. admiri exponatul, si apoi asa, ca flamandul ce-si zgaieste ochii la ciolanul vecinului, te duci spre casa cu gandul ca macar poate o gasesti pe net, macar in swahili (ca na, macar ai g translate).

anyway, ceva recomandari pentru filmele din competitie? n-am avut inca timp sa iau programul competitiei la bibilit.

vave
07 May 2012, 13:56
Nu știu dacă le pot spune recomandări, cât filme care mi-au atras atenția la o primă aruncătură de ochi:

Schimbul,
Planeta însingurată,
De joi până duminică,
Chapiteau Show,
Măștile,
A doua viață,
Marley,
Război și bucate.

vave
07 May 2012, 14:41
Noul film a lui Tudor Giurgiu, Despre oameni și melci (http://www.tiff.ro/stire/filmul-despre-oameni-si-melci-deschide-tiff-2012/310) va fi în deschiderea festivalului.

Încă ceva... tot la TIFF va fi lansat primul film interactiv din România, Kiddo (http://www.hypestreet.ro/kiddo-primul-film-interactiv-din-romania/2012/05/07/). Film la care spectatorii vor putea decide cursul filmului.

marcusARCUS
07 May 2012, 16:39
Nu știu dacă le pot spune recomandări, cât filme care mi-au atras atenția la o primă aruncătură de ochi:


COMPETITIE

Chapiteau Show
Klip
De Jueves A Domingo
End Of The Night

UMBRE

Without

WHAT'S UP DOC

Crazy Horse
Marley
The Substance:Albert Hoffmann's LSD
Meet The Fokkens

FOCUS AUSTRALIA

Hail

FOCUS DANEMARCA

The Invention of Dr. Nakamats

ZILELE FILMULUI ROMANESC

Killing Time
Despre Oameni Si Melci
Si Caii Sunt Verzi Pe Pereti

Malombra
08 May 2012, 19:36
eu as recomanda trilogia Dreileben, am inteles ca are proiectie speciala in cadrul tiffului, dar se intelege ca cine merge pe mana mea in privinta recomandarilor, risca sa mearga descult pe becuri sparte sau sa vada ce culoare are ciorba procesata de stomac doua ore dupa ingurgitare.
o zic eu, ca sa n/o zica altcineva.
dar adevarul e ca e tare fain Dreileben. ;)

marcusARCUS
08 May 2012, 20:40
Mi-a placut primul,nu mi-a displacut al doilea,insa la al treilea...

Malombra
09 May 2012, 00:23
mi-a plăcut fff mult primul, mai puțin al doilea, și al treilea a fost acțiune, pentru mine a fost interesant pentru că de obicei nu-mi pică în față filme cu un astfel de ritm, dar dacă e să mă gîndesc, mi-a plăcut și al treilea. într-al treilea joacă doi români.

vave
10 May 2012, 10:25
De asta (http://www.tiff.ro/stire/profesioni-tii-din-industria-cinematografica-dar-i-studen-ii-se-pot-acredita-pentru-tiff-2012/313) ce mai ziceți? 50 de acreditări gratuite pentru studenți.

charles
10 May 2012, 11:41
esti studentă la FFT?

vave
10 May 2012, 11:48
Nu, nu mai sunt studentă nicăieri. ;)
Dar ce are a face?!

charles
10 May 2012, 11:59
see my point? deci e cam futila treaba cu cele 50 de locuri mocca, pentru cei ca noi :)

vave
10 May 2012, 12:03
Băi, da nemulțumirea ta e covârșitoare! Cu ce ți-a greșit TIFF-ul chiar așa?!

charles
10 May 2012, 12:13
:)) cu nimic. pot chiar sa spun ca eu i-am gresit.
dar consider ca astfel de activitati ar trebui tinute cu usile larg, da' larg, deschise. cei care vor atestate sau mai stiu eu ce, foarte bine. sa plateasca. dar accesul la orice forma de cultura/cunoastere nu ar trebui sa se supuna unor ratiuni financiare.

vave
10 May 2012, 12:27
dar accesul la orice forma de cultura/cunoastere nu ar trebui sa se supuna unor ratiuni financiare.

Ai și tu dreptatea ta, deși nu sunt de acord. Adică ce zici tu ar însemna ca în toate muzeele, palatele să fie intrarea liberă, la fel și la toate festivalurile (de muzică, film). E prea utopică lumea asta, cred că și pe Thomas More l-ar depăși. :)

vave
10 May 2012, 13:40
Șiiiii.. avem afișele. Trimitere către Săpânța, încă mă mai gândesc ce să cred. :-?

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/562128_10151094144498747_344764753746_13225177_218 712347_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/36592_10151094143733747_344764753746_13225173_1571 891422_n.jpg

charles
10 May 2012, 13:41
Adică ce zici tu ar însemna ca în toate muzeele, palatele să fie intrarea liberă, la fel și la toate festivalurile (de muzică, film).

nu la preturile de intrare in nu stiu ce muzeu sau palat ma refeream. e normal sa fie un pret oarecare pentru biletul de intrare. vorbeam de activitatile astea "extra", la cursurile/atelierele/seminariile oferite. ca astfel de treburi nu sunt private. asa cum de exemplu poti participa la orice curs intr-o universitate fara a fi neaparat studentul facultatii respective, asa se putea si aici si in alte cazuri. pana la urma de ce naiba platim toate taxele si impozitele? sa construiasca astia Cacat Arena, unde maimutoii sa-si dea crampoane in gura?

vave
10 May 2012, 13:47
Recunosc că nu sunt prea umblată pe la alte festivaluri, dar din câte știu, cam peste tot se plătește, mai ales când sunt invitați speciali sau recunoscuți în branșă. Cât despre cursurile la facultate... poate merge oricine, dar sunt plătite (într-o oarecare măsură) de studenții care sunt înscriși la facultățile respective.

Revenind la afiș, ce pot spune este că acum sunt chiar curioasă cum va arăta promo-ul și mai ales tricourile. :)

Malombra
10 May 2012, 19:53
studenții la film a(vea)u acces liber la orice festival de film, chiar dacă intrarea la acestea se face pe baza unui bilet plătit. afirmația e cel puțin valabilă pentru bucurești, unde prin 2003/4 am ținut morțiș să merg să văd Live Forever (da, da, știu :"> ) la ceva fest care avea proiecții și la cinema studio și a trebuit să fac rost de un carnet fără poză. intrarea la muzeele de artă e gratis pentru studenții la arte (sigur!), e gratis la operă pentru cei de la muzică (în liceu sigur, la cons mă gîndesc că tot așa) . într-un fel, e nașpa. dacă fac drept sau mate sunt exclus? nu înțeleg de ce. pentru că nu e obiectul muncii? iar conferințe și workshopuri - să fim serioși, consumă de 2 ori mai mult oxigen dacă vorbesc la 30 de oameni în loc de cinșpe?

vave
10 May 2012, 20:00
Păi dacă e așa orice student de la UBB avea/are intrarea gratuită în Grădina Botanică din Cluj indiferent de specializare. Prin urmare, consider că și partea cealaltă a problemei ar trebui luată în calcul, și anume universitățile (facultățile).

Malombra
10 May 2012, 20:17
doar că pomii din botanic nu se schimbă cu frecvența cu care circulă artefactele la mnac. dacă în loc de Thuja plicata aș găsi peste 3 săptămîni Buxus sempervirens , iar după încă 3 Malus kyrghizorum, aș frecventa locul cu devoțiunea unui enoriaș. și apoi, programarea asta a distracției în funcție de meserie (vorba vine) mi se pare cam .. nu am pretenția să se dea gratuitate tuturor peste tot - că multe gîndesc că se oferă pentru oportunități de studiu (mdeh), dar cînd festivalul de blues de la bucurești dispare din cauza lipsei de public, începi să-ți pui întrebări.

charles
10 May 2012, 20:18
Păi dacă e așa orice student de la UBB avea/are intrarea gratuită în Grădina Botanică din Cluj indiferent de specializare. Prin urmare, consider că și partea cealaltă a problemei ar trebui luată în calcul, și anume universitățile (facultățile).

@-). k.

Malombra
10 May 2012, 20:31
vreau și eu un poster d'ăla . cred că vrea să spună că filmele sunt drop-dead gorgeous. mai drop-dead de atît numai un mormînt la săpînța poate fi.

vave
11 May 2012, 10:39
Păi dacă e așa orice student de la UBB avea/are intrarea gratuită în Grădina Botanică din Cluj indiferent de specializare. Prin urmare, consider că și partea cealaltă a problemei ar trebui luată în calcul, și anume universitățile (facultățile).

@-). k.

Traducere: sunt unele universități care acordă tuturor studenților reducere/gratuități. Dar depinde de fiecare universitate cum își face colaborarea și cu cine.

Cât despre minunata FTT, nu prea știu să fie interes din partea conducerii înspre colaborări cu festivalul. ;)

charles
11 May 2012, 12:03
da, dar ofera acolo unde nu e nevoie. la botanică biletul era 5 lei. maaamăă ce gratuitate imi ofera! noroc ca sunt student! hai sa zic ca macar la filarmonica e ok, in loc de 20 de lei decartez numa' 10. da' si acolo la ce program au, nush daca se merita sa mergi de 5 ori pe stagiune.

@malombra
lasa ca-ti dau unu jos de pe stalp, il impaturesc de sa-mi iasa un suhoi, si-l lansez in directia ta.

charles
11 May 2012, 12:11
WHAT'S UP DOC
Marley



Marley


parca mai degraba as merge la 900 dagen.

Malombra
12 May 2012, 21:32
mersi, charles, m-apuc să contruiesc hangarul, din pachete de ţigări. :P

marcusARCUS
14 May 2012, 08:09
Update:

COMPETITIE

End Of The Night

WHAT'S UP DOC

Crazy Horse
Marley
Meet The Fokkens

FOCUS DANEMARCA

The Invention of Dr. Nakamats

ZILELE FILMULUI ROMANESC

Killing Time
Despre Oameni Si Melci
Si Caii Sunt Verzi Pe Pereti

OAMENI SI ZEI

El Ano Del Tigre
Electrick Children

SUPERNOVA

Elles
Keep The Lights On
Tabu

FARA LIMITA

Diaz
Whores' Glory
Turn Me On,Goddammit!
Himizu

ZIUA MAGHIARA

Just The Wind

PIATA UNIRII

Iron Sky

PROIECTII SPECIALE

Side By Side
Inni

100% STANLEY KUBRICK

Il Etait Un Fois,L'Orange Mecanique

OMAGIU KILLER FILMS

Dragonslayer

FOCUS CHINA

Detective Dee And The Mystery Of The Phantom Flame

3X3 OLE CHRISTIAN MADSEN

Superclasico

3X3 CLAUDE LELOUCH

Un Homme Et Un Femme

Namaste
14 May 2012, 12:56
Un anunt (http://www.institutfrancais-roumanie.com/institutfrancais-roumanie.com/cms/articleview/id/2079) interesant pentru clujeni:
Eşti pasionat de film ? Ai între 16 şi 20 de ani ?
Alătură‐te primului Juriu TV5 MONDE al următorului Festival Internațional de film Transilvania (TIFF) care va avea loc la Cluj din 1 în 10 iunie 2012. Acest juriu, organizat de TV5 Monde în parteneriat cu Institutul francez din România, Cluj‐Napoca va decerna premiul pentru cel mai bun film francofon dintre filmele prezentate în cadrul festivalului.
Grăbeşte‐te! Ai timp până în 22 mai 2012 la miezul nopţii pentru a depune dosarul de candidatură la Institutul francez Cluj‐Napoca.
Pacat de limita de varsta.

vave
22 May 2012, 13:25
Au apărut informațiile despre bilete (http://www.tiff.ro/content/info-bilete-tiff-2012).
Dar altceva voiam eu să spun, despre atelierul de casting (http://www.tiff.ro/tiff/stiri/atelierul-de-casting-chipul-care-spune-o-poveste), care e fără taxă. Uite un lucru bun și gratis care se va încheia cu oferirea a două burse la școala de film a lui Florin Șerban. :P

charles
23 May 2012, 01:22
tocmai am citit ca pentru tiff, cl a alocat 450,000 de lei....ma bucur ca mai e si ceva fara taxa! :P
e interesant ca au bagat si cinemaul din marasti in circuitul cinematografelor de tiff.

vave
23 May 2012, 09:59
Da, da... chiar interesant. Personal speram să nu mai fie Open Air Mănăștur.

vave
23 May 2012, 15:43
În sfârșit a apărut și spotul (http://www.youtube.com/watch?v=YSuUgHKw7FE). Mi se pare prea dramatic. Adică da, am înțeles ideea din afiș, dar nu cred că dă bine plânsul ăla de mamă într-un promo. Și plus că așteptam un punch line, ceva. Nimic.
Vai! Cât o să mă satur să îl tot văd. :(


l.e.

Dar al doilea spot (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HCznqzQaE5I) e superb. Îl și știu pe actorul care are replica "genială" no. Poate de aia mă amuză așa tare. :))

charles
28 May 2012, 12:45
primul mi se pare de-a dreptul mortal! si e plin de de punch line-uri. si al doilea e ok, dar parca nu pot sa-l asez peste primul.

vad ca a aparut programul. ce filme bifati in prima zi?

StefanDo
28 May 2012, 15:04
presedintele, bann permanent

marcusARCUS
28 May 2012, 18:15
presedintele, bann permanent

In sfarsit.

vave
30 May 2012, 18:46
Un lucru interesant: http://tiff.ro/tiff/stiri/bursa-alex-leo-serban-prima-editie.

charles
01 Jun 2012, 11:54
Producătorul câtorva dintre filmele lui Stanley Kubrick - Jan Harlan, celebrul critic de film Michel Ciment, cineastul thailandez Pen-Ek Ratanaruang, producătoarea de succes Christine Vachon şi regizorul finlandez Timo Vuorensola vor susţine masterclass-uri la TIFF pentru cei 18 participanţi la Transilvania Talent Lab, dar şi pentru toţi ceilalţi interesaţi. Intrarea va fi liberă, iar masterclass-urile vor avea loc la Napoca 15.

http://tiff.ro/tiff/stiri/masterclass-uri-si-dezbateri-la-tiff-2012

corinka
01 Jun 2012, 15:32
Păi dacă e așa orice student de la UBB avea/are intrarea gratuită în Grădina Botanică din Cluj indiferent de specializare.

Esti sigura? De cand? Pe la inceputul anilor 2000 intrau gratuit doar studentii de la biologie (UBB) si farmacie (UMF). Eu a trebuit sa platesc intotdeauna...:(

vave
01 Jun 2012, 22:13
Păi dacă e așa orice student de la UBB avea/are intrarea gratuită în Grădina Botanică din Cluj indiferent de specializare.

Esti sigura? De cand? Pe la inceputul anilor 2000 intrau gratuit doar studentii de la biologie (UBB) si farmacie (UMF). Eu a trebuit sa platesc intotdeauna...:(

Da, sunt sigură. Ştiu că într-adevăr aşa funcţiona acum mai bine de zece ani (adică doar cei de la Biologie), dar pe vremea mea (de vreo 5-6 ani) se extinsese la toţi studenţii UBB.

cosmin742000
01 Jun 2012, 22:36
Ferice de voi ce traiti in Cluj , la mine in oras se organizeaza doar festivalul vinului Bachus , mama lor de betivani:))

Twinsen
02 Jun 2012, 15:49
Well, nici o parere depsre filme inca? De maine o sa fiu si eu la TIFF si desi stiu in linii mari ce ma intereseaza, nu ar strica si niste recomandari

marcusARCUS
02 Jun 2012, 16:49
Pai iti recomand eu cate ceva:

Oslo,31 August
Chapiteau Show
This Is Not A Film
Shinboru
Michael
Las Acacias
Keep The Lights On

Twinsen
02 Jun 2012, 20:03
Thanks, marcus. Imi pun sperante mai mari in Oslo, 31. august si Kompani Orheim, in rest nu stiu daca o sa gasesc vreun film care sa ma impresioneze (nu doar din ce ai propus, inclusiv din ce am cautat eu). Sunt foarte suparat ca nu prind Himizu a lui Shion Sono dar a fost programat foarte prost pentru mine. :(

marcusARCUS
02 Jun 2012, 20:38
Sunt foarte suparat ca nu prind Himizu a lui Shion Sono dar a fost programat foarte prost pentru mine. :(

Voiam sa-l pun si pe ala pe lista,desi nu l-am vazut,dar eram sigur ca l-ai bifat deja.

vave
03 Jun 2012, 09:39
Am fost ieri la This is not a film. Povestea care îl însoţeşte (cum a ajuns la Cannes într-un tort) este mai interesantă decât filmul în sine, care pe bună dreptate nu e un film. Mai pe scurt, scopul său era să se facă cunoscută situaţia din Iran cum unui regizor i s-a luat dreptul de a regiza (20 de ani) din cauza unui film care nu a fost aprobat, plus închisoare 6 ani.

Esenţa filmului, cred, este dacă poţi să povesteşti un film, de ce să îl mai faci?!

vave
03 Jun 2012, 12:41
Aş mai recomanda Inni, al doilea documentar al trupei Sigur Rós, un film interesant în special prin faptul că se va folosi o lampă stroboscopică în timpul proiecţiei.
O altă recomandare este The light in her eyes.

marcusARCUS
03 Jun 2012, 12:53
Aş mai recomanda Inni, al doilea documentar al trupei Sigur Rós, un film interesant în special prin faptul că se va folosi o lampă stroboscopică în timpul proiecţiei.


Daca suferiti de epilepsie nu accesati link-ul asta. (http://z0r.de/2)

corinka
05 Jun 2012, 10:26
A vazut cineva "Mastile/Masks"? Cum vi s-a parut?

De recomandat, din ce am vazut pana acum as recomanda "Fratii" de Mika Kaurismaki, un film avand ca punct de plecare "Fratii Karamazov".

De cand am trait, acum doi ani, experienta "Metropolis", am inceput sa "vanez" proiectiile speciale.
Am fost duminica la Bontida pentru proiectia speciala Melies, iar ieri seara am vazut la Arta "Papusa" lui Lubitsch. Sunt experiente deosebite de care nu ai parte foarte des...

vave
05 Jun 2012, 11:07
Ieri am văzut De joi până duminică, o dramă goală. M-a cam deranjat multitudinea de cadre fixe şi în plus i-a lipsit parcă scânteia, prea multe momente care arătau că se va întâmpla ceva dar prea uşor estompate. Într-adevăr tensiunea se simte dincolo de cuvinte, dar totuşi mi s-a părut un film incomplet.

Apoi am fugit repede, repede la Muzeul de Artă pentru că erai musai să nu ratez proiecţia celor trei scurt-metraje inspirate după filmul "Cabinetul doctorului Caligari" alături de grupul instrumental-vocal Einuia care au asigurat coloana sonoră live. Am prins de la sfârşitul primului scurt-metraj.
Chiar îmi doresc ca grupul ăsta să fie mai cunoscut... o să mai aibă proiecţie şi la TIFF Sibiu - în Cisnădioara (14 iunie) şi apoi în Mediaş (15 iunie).

Azi am plan să văd Portocala Mecanică şi Inni. Mi-aş fi dorit să văd şi Oslo, 31 august dar prima dată l-am ratat, iar acum e în acelaşi timp cu Portocala Mecanică. Oh well, întotdeauna păţesc aşa... în primele zile nu am timp să văd niciun film, iar apoi mi se intercalează.

Ah, încă o sugestie pentru pasionaţii genului sunt scurt-metrajele umbre de joi seară, la Arta. Dacă vreţi să mergeţi ar fi de dorit să luaţi bilet înainte pentru că de obicei în ziua proiecţiei nu se mai găsesc.

Twinsen
05 Jun 2012, 17:12
In sfarsit am si eu pentru moment acces la net din Cluj. Asta am vazut so far:

Headhunters: 2/5
Thriller norvegian profesionist facut, complet lipsit de suflet. Film strict de entertainment, desi nu mi s-a parut ca multimea care s-a inchesuit la open air a fost prea satisfacuta.

Familia Orheim: 2.5/5
Drama tot norvegiana centrata pe conflictul intre un tata betiv si fiul sau adolescent. Personaje suficient de credibile si nuantate, dar structura cliseistica a povestii. Satisfacator pentru moment, nu ramane in memorie ulterior.

Shining: 4/5
Un horror foarte bun boosted de interpretarea fantastica a lui Jack Nicholson. Nu reusesc sa inteleg de unde admiratia extrema pentru regia lui Kubrick. Evident, filmul e foarte bine regizat, insa momentele in care imaginea m-a facut sa zic "wow" au fost mai rare decat la unele filme asiatice infinit mai putin cunoscute (Millenium Mambo ca sa dau doar un exemplu).

De joi pana duminica: 2/5
Un fel de road movie dull as hell. Bine filmat si cu cateva momente minimaliste reusite, dar nu are cum sa retina atentia timp de 1.5 ore. vave, eram in aceeasi sala, pacat ca nu ne cunostem :)

A doua sotie - 1/5
WTF!? O telenovela turceasca care nu inteleg ce cauta in competitie. Poveste tipic lacrimogena si falsa, imagine banala, singurul lucru care paote fi remarcat e jocul actoricesc. Publicului i-a placut...

900 de zile - 1/5
Un documentar despre asediul Leningradului. Realizatorii petrec majoritatea timpului luand interviuri la niste pensionari fara chef care emit dupa caz pareri semi-senile, banale sau povesti horror despre canibalism.

Michael - 4.5/5
Studiu psihologic despre un pedofil care tine captiv in casa sa un copil. Subiectul foarte controversat e tratat la perfectiune si poate tocmai asta il impidica sa fie o capodopera. E un film foarte inteligent si uman, caruia ii lipseste doar o scanteie de geniu. Ar fi trebuit sa fie in competitie si poate chiar s-o castige.

vave
05 Jun 2012, 17:58
vave, eram in aceeasi sala, pacat ca nu ne cunostem :)

Am fost sus să fac update la subtitrări şi am rămas acolo.

Am anunţat de ceva vreme că vin la TIFF... pentru cei curioşi să mă cunoască credeam că era evident că sunt disponibilă. Mai ales că în perioada asta am cât de cât timp mai mult. :)

Eu am văzut doar două filme până acum, sper să reuşesc să recuperez zilele următoare. :D


Ah, şi am fost la Q&A cu Kjartan Sveinsson de la Sigur Ros. Chiar e fain tipul, atât de liniştit... mi se pare un lucru superb cum e împăcat cu orice. Poate revin cu câteva răspunsuri date de el ce mi s-au părut amuzante sau interesante.

marcusARCUS
05 Jun 2012, 20:24
Michael - 4.5/5
Studiu psihologic despre un pedofil care tine captiv in casa sa un copil. Subiectul foarte controversat e tratat la perfectiune si poate tocmai asta il impidica sa fie o capodopera. E un film foarte inteligent si uman, caruia ii lipseste doar o scanteie de geniu. Ar fi trebuit sa fie in competitie si poate chiar s-o castige.

;)

gionloc
05 Jun 2012, 23:46
I
De joi pana duminica: 2/5
Un fel de road movie dull as hell. Bine filmat si cu cateva momente minimaliste reusite, dar nu are cum sa retina atentia timp de 1.5 ore. vave, eram in aceeasi sala, pacat ca nu ne cunostem :)


Twinsen si sistemele lui de referinta ;)

e un film excelent, singurul care sa-mi placa din ce am vazut pina acum (vreo 15-16 filme, inclusiv noul Pen-ek Ratanaruang, Steve McQueen, toata competitia, ceva documentare). asa ca eu zic sa nu-l ratati, pe cit posibil.

marcusARCUS
06 Jun 2012, 06:24
e un film excelent

E pe naiba.

vave
06 Jun 2012, 10:55
e un film excelent

E pe naiba.

Agree. :))

vave
06 Jun 2012, 13:40
Am fost ieri la Inni. Chiar că minimalist filmul, dar mi-a plăcut mult. Puţine replici iar în rest muzica lor superbă. Dar nu am înţeles care a fost faza cu lampa stroboscopică. Lucrul deranjant a fost faptul că adormise unul şi sforăia de mama focului. A fost amuzant când s-a terminat filmul şi s-a trezit speriat de aplauzele publicului.
Trebuie să văd primul documentar pentru că mă apucasem acum vreo lună să îl văd şi nu mai ştiu de ce l-am oprit.

Ziceam că revin cu câteva lucruri spuse de Kjartan Sveinsson. În primul rând înainte să apuce să vorbească eu deja eram cârcotaşă pentru că fix când a ajuns la TIFF lounge era cu ţigara în mână şi şi-a aruncat-o pe jos. M-a mirat lucrul, dar a intrat un pic în cort, apoi a ieşit şi şi-a luat ţigara de jos. No, ăsta da şoc! :P

Alte lucruri pe care mi le mai amintesc că le-a menţionat a fost faptul că nu îi place deloc etichetarea asta a muzicii (ei fiind consideraţi cântând post-rock), este o persoană deschisă şi se inspiră din toate lucrurile pe care le vede (de la cărţi citite, la expoziţii văzute, la oamenii întâlniţi), nu prea mai ascultă muzică (spunea că ascultă când face curat prin casă Bob Marley) şi că deşi nu este un admirator al lui Britney Spears, ea are câteva piese unde se aude basul foarte bine şi îi plac.

A vorbit un pic despre faptul că limba inventată de trupă sunt doar cuvinte care au considerat că merg bine cu piesele. Nu îi plac implicările politice, şi de asemenea nu ar face muzică pentru advertising pentru că el consideră că muzica este a omului şi nu trebuie stricată cu alte lucruri.

De asemenea, a mai precizat în legătură cu Bjork că "we almost did it once" referindu-se la o colaborare, spunând că s-ar putea să facă una pe bune pentru că oarecum asta vine firesc. Spunea că ar exista o posibilitate ca trupa să vină la anul în concert în România în turneul lor de promovare a noului album.

Seara, după proiecţia filmului, nu am mai stat la Q&A deşi eram curioasă să aflu un pic mai multe despre film.


Am văzut şi Portocala Mecanică. Mă bucur că am reuşit să văd filmul într-un sfârşit. Spre ruşinea mea e prima dată când l-am văzut, dar a meritat să îl văd prima dată la cinema. :D

Azi cred că voi servi Iron Sky în Piaţa Unirii, cu toate (cele două) bluze pe care le am la mine. :)) Proiecţia se va ţine cu siguranţă pentru că nu va ploua, doar va fi foarte frig. Se pare că au fost cumpărate peste 500 de bilete în avans.

Twinsen
06 Jun 2012, 20:31
Am plecat azi de la Cluj, asta e ce am mai apucat sa vad:

Oslo, 31. august - 4.5/5
Am iesi tremurand de la Oslo, 31. august. La fel ca Michael, e un studiu psihologic exceptional despre un personaj care in mod obisnuit ar trebui sa provoace repulsie. In Oslo avem de a face cu un drogat de 34 de ani, egocentric, sociabil si inteligent dar care nu a fost capabil pana acum sa realizeze ceva sau sa stabileasca relatii satisfacatoare cu cei din jur. Fara sa piarda nici un moment din vedere personajul, filmul aduce in discutie sensul propriilor noastre vieti. Nu-l ratati daca sunteti la Cluj, dar daca nu, il gasitit deja pe "surse"

Clip - 0.5/5
As aprecia daca cineva mi-ar explica cum a intrat in competitie idiotenia asta. Avem de a face cu o fata de fata, care traieste viata intens la 16 ani pe ritm de manele sarbesti. 80% din film fata noastra suge **** si bea cu amicele la fel de retardate, intr-un exploitation clar ca lumina zilei. Restul de 20% e o incercare jalnica de a o plasa intr-un context familial si social.

Blind - 1/5
Thriller coreean de duzina despre o oarba care ajuta la prinderea unui infractor. Oh si avem si un caine simpatic, aviz amatorilor...

Twinsen si sistemele lui de referinta ;)

e un film excelent, singurul care sa-mi placa din ce am vazut pina acum
Ma bucur sa citesc o opinie a ta, chiar daca nu coincide cu a mea. Dar de ce ti-a placut?

marcusARCUS
06 Jun 2012, 22:44
Eu azi am vazut:

Si Caii Sunt Verzi Pe Pereti(2012)->2/5: Titieni e bun (nothing new here,really) si e filmat foarte frumos,insa filmul e deseori plictisitor,iar Florescu (actrita,oarecum principala) joaca fals si Smoleanu (rolul secundar masculin) nu prea are cu ce sa lucreze,adica in ultima ora a filmului el sta cu mainile in sold fara sa faca nimic.

Just The Wind(2012)->5/5: Cum l-a lovit "Oslo" pe Twinsen,asa m-a lovit si pe mine filmul asta.Un film cutremurator,regia e principalul atuu aici.Fliegauf creeaza o tensiune care nu te lasa sa respiri,desi actiunea poate parea banala.Iar de sfarsit ce sa mai zic?O sa imi ramana intiparit in minte o vreme.Din pacate nu se mai da nicaieri.

gionloc
07 Jun 2012, 01:44
Twinsen si sistemele lui de referinta ;)

e un film excelent, singurul care sa-mi placa din ce am vazut pina acum
Ma bucur sa citesc o opinie a ta, chiar daca nu coincide cu a mea. Dar de ce ti-a placut?

""Ceea ce m-a impresionat la Dominga Sotomayor Castillo e uşurinţa (naturaleţea) cu care instituie în film problemele familiei pe care o urmărim (probabil într-o ultimă vacanţă) prin intermediul rostirii cinematografice. Stilul de prezentare, formulele narative alese de autor sînt cele care clădesc atmosfera filmului şi cele care susţin sentimentele şi căutările personajelor. Ideea fundamentală a filmului e că fiecare om priveşte realitatea prin prisma noţiunilor pe care şi le-a însuşit în formarea sa culturalo-socială şi că alegerile sale vor fi un rezultat al acestei formări raporte la trebuinţele sale de moment. O idee destul de comună, ceea ce face deosebit filmul e cazul particular prezentat şi prezenţa explicită a cinematografului în poveste.

Noţiunile pe care oricine şi le formează dau cadrul prin care persoana va accesa realitatea. E ca o ramă prin care privim realitatea. Lucru pe care filmul îl subliniază necontenit. Întotdeuna e un cadru (fereastră, oglindă) prin care cinematograful, atunci cînd el este narator, înfăţişează istoria, un cadru (noţiuni, concepte) pe care nu îl pot evita nici personajele, atunci cînd ele însele privesc, iar noi, spectatorii, privim prin privirea lor. Astfel e instituit un joc captivant al privirii, joc în care e subliniat modul mediat în care lucrează conştiinţa umană, de unde decurge şi fascinaţia şi apropierea pe care o exercită sau pe care o avem faţă de cinematograf - ca mod de construcţie a unei realităţi şi ca mod de raportare la realitate.

Singurul aspect care dăunează filmului e că pe secvenţa care închide istoria de pe ecran e plasată o piesă melancolică, prin care e subliniată starea psihică a personajelor (stare care, oricum, era destul de vizibilă din cele ce se petrec) - astfel că avem un fel de cheie în care să privim istoria prezentată, cheie care, din nou, oricum era găsită de spectator datorită modului în care pelicula îl invită să se raporteze la demersul ei.""

depe liternet (http://agenda.liternet.ro/articol/15082/Lucian-Maier/TIFF-2012-Ziua-a-patra.html)

la Oslo nu te-a deranjat banalitatea finalului, moralizarea? - cinta la pian (reincearca inaltarea lirica, singura posibila, dar, vai, ea e poarta spre dincolo, netezeste calea) apoi isi injecteaza supradoza. mi s-a parut ca regizoru ne cam priveste de sus de la un punct... iar din clipa aia (categorica de la scalda matinala in piscina familiei, in final) filmul capata accente demonstrative (de genu: v-am zis eu, autorul filmului, ca societatea te transforma in autist si, odata ce i-ai iesit din gratzii, nu te mai imbratiseaza niciodata, ci te condamna la moarte!)

Twinsen
07 Jun 2012, 06:29
mi s-a parut ca regizoru ne cam priveste de sus de la un punct... iar din clipa aia (categorica de la scalda matinala in piscina familiei, in final) filmul capata accente demonstrative (de genu: v-am zis eu, autorul filmului, ca societatea te transforma in autist si, odata ce i-ai iesit din gratzii, nu te mai imbratiseaza niciodata

SPOILERE PENTRU OSLO!



Fata chiar il place si il cheama de mai multe ori in piscina. De la interviul pentru slujba tot el alege sa plece si Intervievatorul incearca sa-l opreasca. Nu cred ca societatea il respinge. El insusi e terminat ca om, iar drogurile sunt o problema secundara, structura personalitatii sale fiind de fapt problema. O alta problema e ca fata pe care incearca sa o sune nu-i raspunde, desi la un anume nivel asta poate fi privit si simbolic. Eu am simtit (intuitiv) scena cu piscina ca o expresie a faptului ca el e secat interior. Scena cu pianul e usor pretioasa, dar cred ca il reprezinta: o tristete profunda exprimata complex.

bremen1980
07 Jun 2012, 11:46
Am plecat azi de la Cluj, asta e ce am mai apucat sa vad:

Oslo, 31. august - 4.5/5
Am iesi tremurand de la Oslo, 31. august. La fel ca Michael, e un studiu psihologic exceptional despre un personaj care in mod obisnuit ar trebui sa provoace repulsie. In Oslo avem de a face cu un drogat de 34 de ani, egocentric, sociabil si inteligent dar care nu a fost capabil pana acum sa realizeze ceva sau sa stabileasca relatii satisfacatoare cu cei din jur. Fara sa piarda nici un moment din vedere personajul, filmul aduce in discutie sensul propriilor noastre vieti. Nu-l ratati daca sunteti la Cluj, dar daca nu, il gasitit deja pe "surse
L-am vazut si eu saptamana trecuta si mi-a placut ( mult ) .Am crezut la inceput ca e vorba de ucigasul de vara trecuta dar idiotul ala a kilarit prin iulie nu pe 31 august .
Un singur lucru m-a deranjat -mioritismul - tonul filmului te ducea direct la deznodamantul filmului inca de la inceput .''Eroul '' era parca damnat /predestinat sa mearga pe traseul ales . Dezaburarea lui totala m-a indispus .

vave
07 Jun 2012, 12:23
E musai să văd şi eu Oslo, 31 August...

Am văzut Iron Sky, în Piaţa Unirii ieri. Un film bun, chiar amuzant şi într-adevăr cu efecte speciale de primă mână. Am îngheţat un pic mai mult, dar a meritat.

marcusARCUS
07 Jun 2012, 15:00
Pe fuga,va spun ce-am mai vazut in dimineata asta:

Excita-ma,ce dracu!(2011)->1/5: Am intrat la filmul cu niste asteptari destul de mari (din cauza titlului),insa am iesit din sala (in ultima jumatate de ora).Are o poveste comuna,lantul de evenimente este predictibil,iar umorul e prea ciudat ca sa fie amuzant.Pe toata durata filmului,ne uitam la o adolescenta dezaxata,cum in capul ei,si-o trage cu toti cei pe care ii cunoaste.S-atat.

Turn Off The Lights(2012)->2.5/5: Ca documentar,are intimitatea necesara (uneori e chiar prea intim) a unui documentar si reuseste sa ne prezinte personajul principal foarte bine,insa TOTL le omite pe celelalte doua destul de mult,iar structura narativa nu e tocmai reusita.

marcusARCUS
08 Jun 2012, 13:56
"Twilight Portrait" (2011)->3/5: Twilight Portrait e un film interesant,foarte bine jucat (scena de la masa este favorita mea,acolo actrita straluceste),insa motivatia personajului principal e putin neclara pentru mine.Sigur ca am rugat alti oameni sa imi explice,insa daca filmul nu mi-a dat-o "upfront" e un defect.

"End Of The Night" (2011)->2/5: Ok,sigur ca proiectia a fost destul de naspa (filmul a inceput dupa 40 de minute,iar regizorul era destul de stresat),dar nu mi-a displacut din cauza asta.Filmul e destul de pretentios,ii cere toata atentia spectatorului,insa nu o rasplateste cu nimic.Are niste momente demne de un film de Takeshi Kitano,insa sunt putine.Filmat OK.

Twinsen
08 Jun 2012, 16:19
Interesant, a aparut Michael la "magazinele" de pe net. Oare e vreo legatura cu copia trimisa la TIFF? :P Nu conteaza, luati-l, e un film la fel de bun ca Oslo!

bremen1980
08 Jun 2012, 17:46
Coincidenta mare cu Oslo .Ieri scriam aici despre film , prin oras am vazut un tip care avea pe un rucsac inscriptionat ceva cu Oslo si aseara am vazut in direct cursa de 100m castigata de Bolt cu 9,79s la Oslo :-?

Twinsen
08 Jun 2012, 18:23
Da vreo televiziune festivitatea de premiere?

Twinsen
08 Jun 2012, 20:38
Aveti idee daca juriul vede filmele prima data impreuna cu spectatorii, sau separat? La Kuma introducerea a fost facuta de Mihai Chirilov care a spus ceva de genul ca e prima data cand toti membrii juriului sunt in sala. Sper sa nu castige Kuma, ar fi chiar aiurea.

MinRep
09 Jun 2012, 07:41
Pentru cine mai merge la TIFF in ultimele 2 zile (categorie care nu ma include), incercati sa vedeti ”Tabu” de Miguel Gomes si ”Donoma” de Djinn Carrenard. They're really something else...

Twinsen
09 Jun 2012, 08:11
Din competitie ce ti-a placut, MinRep?

MinRep
09 Jun 2012, 13:56
Din pacate, din competitie nu am vazut decat “Lena“ (care nu a fost chiar rau). Poate o sa vad ceva filme lareate maine, daca o sa am timp.

Twinsen
09 Jun 2012, 21:13
Premiul pentru Cel mai Bun Scenariu, în valoare de 1.500 de euro, oferit de Evenimentul Zilei se acordă filmului realizat de Joachim Trier, Eskil Vogt (Oslo, 31 august / Oslo, August 31st, Norvegia, 2011)
\m/
se acordă Premiul pentru Cea mai Bună Regie, în valoare de 5.000 de euro, oferit de Centrul Naţional al Cinematografiei. Câştigătorul este Maja Miloš (Clip, Serbia, 2012).
LOL? :-O
22:05 - Urcă pe scenă Horia Roman Patapievici pentru a prezenta Trofeul Transilvania. Premiul, în valoare de 15.000 de euro, oferit de Institutul Cultural Român se acordă filmului Oslo, 31 august / Oslo, August 31st (regia JoachimTrier, Norvegia, 2011).
Yes!! B-)

marcusARCUS
10 Jun 2012, 07:46
Eu m-am bucurat pentru Oslo si Chapiteau Show.Si Klip mi-a placut intr-o oarecare masura,iar desi nu mi-a placut aproape deloc De Jueves A Domingo,singurul lucru bun acolo e imaginea.La scenariu merita Eran Kolirin.

gionloc
10 Jun 2012, 19:33
[
se acordă Premiul pentru Cea mai Bună Regie, în valoare de 5.000 de euro, oferit de Centrul Naţional al Cinematografiei. Câştigătorul este Maja Miloš (Clip, Serbia, 2012).
LOL? :-O

anul viitor va cistiga regia Stanley Lubrick :))

nu au avut curajul sa nu dea niciun premiu filmului chilian De joi pina duminica, dar nici nu au avut ochi pentru a recunoaste valoarea. asta e, pornografia e mai B-) .

marcusARCUS
10 Jun 2012, 20:11
nu au avut curajul sa nu dea niciun premiu filmului chilian De joi pina duminica

Nici n-a luat premiul de imagine.

marcusARCUS
10 Jun 2012, 20:39
Ce am mai vazut in ultimele doua zile inainte sa plec:

"Killing Time"(2012)->3/5: Surprinzator de bun,filmul lui Florin Piersic Jr. este un melanj competent de umor si violenta "a la Tarantino" si suspans de film politist.Cateodata filmul merge un pic prea departe (desi nu ne arata crima respectiva,e tulburatoare si nenecesara),iar Florin Piersic Jr. nu e bun ca actor,asta fiind principala problema.

"Nunta De Piatra"(1972)->3,5/5: Segmentul lui Veroiu este cel mai bun dintre cele doua,insa nici al lui Pita nu e rau,dar e mult mai "lightweight" decat celalalt care construieste o poveste,care se sprijina mai ales in imaginea fascinanta a lui Iosif Demian.Unu-i poezie,unu-i comicarie,dar nu intr-un sens rau.

"Despre Oameni Si Melci"(2012)->3,5/5: O comedie usoara,facuta cu cap,plina de umor de calitate,jocul actorilor este foarte bun (mai ales Vasluianu si Visan care este "Senatorul Melcilor" propriu-zis aici),deci all-in-all un film bun ce merita vazut.

"Ungaria 2011"(2011)->1/5: Am vazut asta pentru ca voiam sa vad segmentele lui Fliegauf,Kocsis si Palfi.Fliegauf m-a dezamagit total,insa cel al lui Kocsis e facut bine,are o poveste destul de clasica,insa e emotionat,iar cel al lui Palfi este o farsa geniala si desi o sa va stric placerea de-al vedea o sa-l vi-l povestesc.
Segmentul incepe cu un generic,foarte american,epic si continua cu doua minute pe pelicula,ecranul fiind total negru.Se termina cu un generic la fel de american ca si primul pe care apare pana si Mihai Viteazul.Cand s-a terminat,cei de la Republica au aprins lumina si au oprit proiectia,crezand ca tot filmul s-a terminat.Oamenii au inceput sa iasa din sala,fara sa stie ca mai erau inca 3 segmente.M-a amuzat evenimentul.

"Elles"(2011)->2/5: O plictiseala totala,aici numai jocul actritelor poate ridica putin filmul,pentru ca fara ele,"Elles" are pur si simplu un film gratuit,care nu aduce nimic nou subiectului si care priveste cele doua sexe,dintr-un punct de vedere simplu si neoriginal.

Twinsen
10 Jun 2012, 20:44
Parerea mea de amator e ca "De joi pana duminica" e incomparabil mai bine regizat decat Clip. Niste imagini zgaltaite luate cu telefonul mobil nu sunt decat un gimmick ieftin.

vave
14 Jun 2012, 14:22
Și uite-așa am ajuns la TIFF Sibiu...

Ieri am văzut:
Senderos Del Alma, un documentar chiar bun despre muzica flamenco. Nici nu știam câtă importanță are genul acesta muzical. Nu mă încântă deloc genul, dar filmul mi-a plăcut.

Ballroom Dancer, un alt documentar despre un dansator rus și drumul său în carieră după ce a fost părăsit de partenera de dans. Un film complet cu răsturnări de situație, drame, câștiguri sau pierderi, renunțări și bineînțeles pași de dans.

vave
15 Jun 2012, 13:05
Am văzut aseară Jason Becker: Not Dead Yet. Un film excepţional despre un muzician-geniu care are o boală rară de mai bine de 20 de ani, boală ce l-a paralizat singurul lucru pe care mai poate să îl facă fiind să îşi mişte ochii. Şi totuşi în condiţiile astea încă mai creează muzică printr-un sistem inventat special pentru el de către tatăl său. Documentarul este fără greşeală... sunt inserate imagini din arhiva personală a lui Jason împreună cu imagini din prezent.
Ceea ce m-a surprins a fost regizorul, Jesse Vile, un tânăr ce nu pare mai mare de 25 de ani. Adică m-a surprins cât pare de tinerel şi a făcut ditamai filmul cu greutate şi fără cusur.

Este un film ce merită văzut (dacă nu, chiar musai). Va mai fi proiectat sâmbătă la Music Pub-Sibiu, de la 21:45 (voi fi acolo).

P.S. Scrisesem mai mult prima dată dar când am dat să postez mi-a dat eroare. X(

Twinsen
15 Jun 2012, 22:06
Mda, tocmai vin de la Tous les matins du monde, proiectat in Piata Mare in fata la vreo 1500 de nefericiti. E un film Artistic despre Arta. Dupa 20 minute de scartituri de vioara, violoncel si poveste abismala i-am dat eject. (:| E chiar atat de greu ca macar in serile de weekend sa aleaga niste filme cu sanse reale de a placea majoritatii spectatorilor?

gionloc
16 Jun 2012, 07:42
cind ai plecat ai vazut nefericirea din ochii celor ramasi in piata? te invidiau ca ai curajul sa pleci dela film? :P

filmul ofera o incursiune in universul muzicii renasterii si muzicii baroce, fiind o istorie inspirata din viata compozitorului de Sainte-Colombe, profesorul lui Marin Marais, cei doi fiind cei mai mari compozitori de muzica (perioada baroca) pentru viola da gamba, un instrumentelor din familia violei care seamana cu un violoncel cu dimensiuni mai mari.
muzica filmului e interpretata de Jordi Savall (artist de origine catalana), cel mai renumit interpret la viola da gamba de astazi.
filmul infatiseaza amintirile lui Marin Marais, care, ajuns la batrinete, isi critica faptele vietii, in special atitudinea pe care a avut-o fata de Madeleine, fiica profesorului sau, Saint-Colombe, de care s-a folosit in insusirea tehnicii de interpretare la viola da gamba si pe care a sedus-o. o poveste despre regret si iubire intr-un film care ofera o buna introducere in ceea ce inseamna perioada veche a muzicii culte occidentale.

Twinsen
17 Jun 2012, 20:51
Azi am iesit dupa o ora de la Toata lumea din familia noastra a lui Radu Jude. I se potriveste bine articolul asta (http://www.catavencii.ro/Inregistrare-a-unei-camere-de-supraveghere-confundata-la-cannes-cu-un-film-romanesc_0_4386.html). Daca plasezi o camera intr-un apartament din Romania obtii in linii mari un film echivalent. Niste straini traindu-si vietile. Parca Kubrick a spus la un moment dat ca degeaba e realist daca nu e interesant. Dezamagirea e cu atat mai mare avand in vedere ca mi-a placut Cea mai fericita fata din lume, care avea umor si un anume ritm.

vave
30 Jun 2012, 12:35
E musai să văd şi eu Oslo, 31 August...


Şi l-am văzut într-un sfârşit. Deşi cu o zi înainte să îl văd, un prieten mi-a stricat bucuria de a mă uita şi mi-a zis ditamai spoilerul spunându-mi ce semnificaţie are data din titlu.
Mi-a plăcut destul de mult, dar nu ştiu de ce aveam aşteptări mai mari. Oricum o mare bilă albă o are jocul actorului principal, se simte/vede/citeşte tumultul său interior de la fiecare expresie/mişcare. Aş fi curioasă să citesc scenariul care pare unul foarte bine calculat (poate prea calculat), ca a unui tânăr scenarist proaspăt ieşit de pe băncile şcolii. Ar fi putut deveni deranjant, dar a ieşit ceva bun.

Chiar mă gândeam că deşi filmul urmăreşte un singur personaj şi deci o singură poveste (celelalte sunt prea scurte pentru a fi dezvoltate) nu devinde deloc plictisitor. Şi totuşi Oslo, oraşul, devine parcă el însuşi un personaj în film, după povestirile celorlalţi.

Spoilere!!!

Cât despre scena de final cu pianul mie mi se pare de acolo, adică încearcă poate să se lege de trecutul dinainte de a începe ca totul să meargă rău. Exact ce spuneam de scenariu, trebuia cumva să vedem cât de înstărit a fost şi ce educaţie bună a primit aşa că au inserat şi acest fragment. La fel şi scena cu piscina este acolo să ne arate că el chiar nu mai are nicio dorinţă să îşi revină.. ce tip ar rezista unei tipe semi-goale care îl cheamă în piscină lângă ea?! Unul aproape mort... şi cam aşa era el.

vave
11 Jul 2012, 08:36
Aţi auzit de festivalul Lună Plină, festival de horror&fantastic? Se anunţă ceva mai mult decât interesant la Biertan, judeţul Sibiu între 16 şi 19 august. Eu una nu voi lipsi de acolo. :D
http://tiff.ro/tiff/stiri/festivalul-filmului-horror-fantastic

marcusARCUS
11 Jul 2012, 09:10
Da,dar acolo nu pot ajunge din pacate :(

vave
11 Jul 2012, 18:54
Păcat. Chiar cred că merită, este şi o zonă deosebită. :)

Sasoeg
02 Jun 2013, 00:48
Update:

COMPETITIE

End Of The Night

WHAT'S UP DOC

Crazy Horse
Marley
Meet The Fokkens

FOCUS DANEMARCA

The Invention of Dr. Nakamats

ZILELE FILMULUI ROMANESC

Killing Time
Despre Oameni Si Melci
Si Caii Sunt Verzi Pe Pereti

OAMENI SI ZEI

El Ano Del Tigre
Electrick Children

SUPERNOVA

Elles
Keep The Lights On
Tabu

FARA LIMITA

Diaz
Whores' Glory
Turn Me On,Goddammit!
Himizu

ZIUA MAGHIARA

Just The Wind

PIATA UNIRII

Iron Sky

PROIECTII SPECIALE

Side By Side
Inni

100% STANLEY KUBRICK

Il Etait Un Fois,L'Orange Mecanique

OMAGIU KILLER FILMS

Dragonslayer

FOCUS CHINA

Detective Dee And The Mystery Of The Phantom Flame

3X3 OLE CHRISTIAN MADSEN

Superclasico

3X3 CLAUDE LELOUCH

Un Homme Et Un Femme
great