PDA

View Full Version : Luck


sabinalin
03 Feb 2012, 09:00
La inceputul acestei saptamani HBO a difuzat primul episod al serialului american "Luck" avandu-l in rolul principal pe Dustin Hoffman iar in distributie pe un alt "monstru sacru" al filmului hollywoodian, Nick Nolte. Ii rog pe cei care au vazut primul episod sa scrie ce parere au. Eu l-am vazut si mi-a placut...

marcusARCUS
03 Feb 2012, 10:32
Si mie mi-a placut,desi e un pic prea lung.E o drama facuta in stilul obisnuit al lui Michael Mann.

PoliFanAthic
04 Feb 2012, 15:09
Mi s-a parut complicat si greu de urmarit. Prea tehnic pentru mine, care nu stiu nimic despre curse de cai. :(

sabinalin
07 Feb 2012, 16:04
Stiati ce inseamna, in lumea pariurilor hipice, "cursa cu revendicare"? Eu am aflat abia luni seara... E cursa in care iti alegi inainte de start un anume cal si, daca acesta castiga, ramai cu el. Problemele se ivesc atunci cand si altcineva revendica animalul respectiv, in situatia data intervine tragerea la sorti...

sabinalin
14 Feb 2012, 16:04
Bun si episodul 3. N-a mai fost asa criptic, scenariul e tot mai legat, mai interesant. Mi-a parut rau pentru personajul lui Nolte dar era previzibil ca asa se va intampla, acum trebuie sa revina la varianta initiala.

sabinalin
21 Feb 2012, 15:54
Unul dintre atuurile serialului e ca nu face exces de sex si violenta, asa cum se intampla cu serialele noi difuzate de HBO si nu numai. A trebuit sa asteptam pana la episodul 4 pentru a vedea prima scena fierbinte intre Leon si Rosie, nici aceea foarte agresiva.

sabinalin
28 Feb 2012, 05:23
Moment foarte neplacut aseara la HBO: subtitrarea a lipsit in mai bine de jumatate din episodul 5! Serialul e greu de urmarit si cu subtitrare, sunt chestiuni de nuanta si complicatii, am avut ocazia de a testa cunostintele de limba engleza dar sigur n-am priceput tot. Un alt inconvenient ar fi faptul ca n-a aparut personajul interpretat de Nick Nolte, unul dintre cele mai salubre din film. Pe Nolte l-am vazut cu placere la Oscaruri si mi-am adus aminte de "Om bogat, om sarac"...

sabinalin
06 Mar 2012, 05:26
Tocmai ce ne-a spus domnul Marmureanu ca s-ar putea sa avem anul acesta cutremur de 6 spre 7 pe scara Richter. Si tot dansul ne linistea, zice-se ca vom sti cu 30 de secunde inainte... Adevarul e ca seismele vin intotdeauna pe neasteptate dar pot si sa salveze vieti(paradoxal, isn't it?). E tonifiant ca mai exista inca oameni care cred ca nu trebuie sa faci chiar orice pentru a obtine o victorie. Fie si in filme si tot e inca bine.

sabinalin
13 Mar 2012, 05:25
Cand intinzi cuiva o capcana trebuie sa fii foarte atent. Increderea in propriile forte nu-i suficienta pentru ca adversarul poate fi un grangur si mai mare decat pare in realitate. Si totusi, era atat de previzibil... Cam asta-i morala episodului 7, unul destul de tern. Parca toata lumea isi economiseste fortele inainte de marele final.

paul_aramis
19 Mar 2012, 02:36
şi s-a terminat şi cu ăsta...

sabinalin
20 Mar 2012, 05:33
Tocmai cand devenise interesant ne pregatim sa ne luam adio... Episodul 8 a fost al lui Nolte, Nick Nolte. Au trecut anii de cand filma "Om bogat, om sarac" dar vitalitatea i-a ramas intacta. Ceea ce face in scenele in care frustrarile personajului sau ies la iveala se cheama recital de actorie. Nu intamplator a primit recent inca o nominalizare la Oscar...

sabinalin
27 Mar 2012, 16:09
S-a terminat primul sezon. Se pare ca, din pacate, e si cel din urma pentru ca au murit per total trei cai la filmari si s-a decis sa se renunte definitiv la proiect. HBO si-a asumat un risc atunci cand a decis sa difuzeze un astfel de serial cu foarte putine scene de sex sau violenta. A fost un regal revederea a doi mari actori: Dustin Hoffman si Nick Nolte. Timpul a trecut peste ei dar valoarea ramane...

bremen1980
27 Mar 2012, 18:03
Da l-au terminat si pe asta .Cum scria cineva ''n-a avut noroc serialul Luck '' .Pina la urma ''They Shoot Horses, Don't They? ''