PDA

View Full Version : Giallo


cosmin742000
20 Nov 2011, 13:28
Sincer horrorurile americane de azi nu prea mai fac 2 bani , sunt si scarboase si previzibile , facute toate dupa acelasi calapod. Mie unuia dintre filmele horror cel mai mult imi plac cele din subspecia giallo .Giallo a aparut in anii 60 in Italia , si este un amestec de horror , thriller , mister , eroticism. Intodeauna filmele giallo au fost considerate filme de serie b , ceea ce ma face sa gandesc ca seria Saw spre exemplu e de serie t sau seria Paranormal activity e de serie z. In filmele giallo , intotdeauna exista suspance si femei fooooooooooooooarte frumoase , coloane sonore excelente. Regizori cunoscuti de giallo sunt Dario Argento , Mario Bava , Umberto Lenzi ,Lucio Fulci , Joe d'Amato , Luciano Ercoli , Sergio Martino.Daca mai sunt si alti admiratori sau poate daca sunt contestatari ai acestui gen , ii rog sa isi spuna parerile aici , giallourile care le-au placut , cele care nu le-au placut , regizori , actori preferati , etc. Mie imi vine greu sa zic toate giallourile care mi-au placut pt ca sunt ffffffffffffff multe , o sa trec doar cateva : La ragazza che sapeva troppo (1963) , Sei donne per l'assassino (1964), Nude... si muore (1968), L'uccello dalle piume di cristallo (1970) , 5 bambole per la luna d'agosto (1970), Le foto proibite di una signora per bene (1970), Lo strano vizio della Signora Wardh (1971), La tarantola dal ventre nero (1971),Una farfalla con le ali insanguinate (1971),La morte cammina con i tacchi alti (1971), Il tuo vizio รจ una stanza chiusa e solo io ne ho la chiave (1972),Cosa avete fatto a Solange? (1972),Il coltello di ghiaccio (1972),Tutti i colori del buio (1972), Sette orchidee macchiate di rosso (1972), 5 donne per l'assassino (1974) ,Nude per l'assassino (1975),
La casa dalle finestre che ridono (1976),Suspiria (1977),La sorella di Ursula (1978) ,Phenomena (1985) etc . Va astept si pe voi.

Nikolle007
08 Jan 2012, 20:29
Mie mi se pare ca defapt lustreaza ceea ce fac criminalii in serie, psihopatii, ca si cum am fi siliti sa privim, sa ne socam sulfetul si mintea cu astfel de lucruri care se intampla oricum in lune, si totusi, se mai fac atatea siatatea filme.... Insa elementul surprinza e ca nu stii cine va urma, pt ca criminalul e nebun... Eu mam uitat la prea putine filme de acest gen, insa toate au in comun tortura si sangele, doar k alte persoane, si alta ordine de idei.

cosmin742000
12 Feb 2012, 11:48
Mie mi se pare ca defapt lustreaza ceea ce fac criminalii in serie, psihopatii, ca si cum am fi siliti sa privim, sa ne socam sulfetul si mintea cu astfel de lucruri care se intampla oricum in lune, si totusi, se mai fac atatea siatatea filme.... Insa elementul surprinza e ca nu stii cine va urma, pt ca criminalul e nebun... Eu mam uitat la prea putine filme de acest gen, insa toate au in comun tortura si sangele, doar k alte persoane, si alta ordine de idei.

In filmele giallo nu ai sa intalnesti niodata , lucruri de care sa iti fie scarba ( creieri imprasitiati pe pereti , sange la robinet etc), nici lucruri absurde ( zombi , vampiri , varcolaci , etc), absolut ORICE film giallo este extrem de realist, actiunea se poate intampla foarte bine si in viata de toate zilele., in giallo nu exista predictibilitate , niciodata nu poti sa stii cum se termina.

Disciple
12 Feb 2012, 14:14
Zombii, vampirii si varcolacii nu sunt deloc absurzi. "Phenomena" nu este chiar un film realist. Tu il numeai unul dintre cele mai bune filme "giallo".
Si mie imi plac foarte mult si cred ca Dario Argento este maestrul genului. De la un regizor precum Fulci prefer mai degraba filmele cu zombies.

cosmin742000
12 Feb 2012, 15:39
Zombii, vampirii si varcolacii nu sunt deloc absurzi. "Phenomena" nu este chiar un film realist. Tu il numeai unul dintre cele mai bune filme "giallo".
Si mie imi plac foarte mult si cred ca Dario Argento este maestrul genului. De la un regizor precum Fulci prefer mai degraba filmele cu zombies.

Ai dreptate cu Phenomena , mi-a scapat , ca si Suspiria de altfel, dar zombi , varcolaci si vampiri sa fim seriosi....
2 filme cu zombi din punctul meu de vedere pot fi numite filme : Zombieland , si Dellamorte Dellamore , cu restul creaturilor , dupa mine sunt doar risipe de pelicula . Bine , asta e pararea mea . Nu inseamna ca e litera de lege (parerea)