PDA

View Full Version : Cine stie filmul ?


panicabogdan
16 Nov 2011, 19:02
Am vazut in urma cu ceva timp pe PrimaTV un film cu un Batran Englez Naufragiat care gaseste un negru si il invata engleza si il ia drept sluga .Il platea cu bani si i-a pus numele Vineri sau ceva de genul .

White1
16 Nov 2011, 19:14
Si chiar nu stii despre ce ar putea sa fie vorba?:))
E una din ecranizarile romanului Robinson Crusoe, naiba stie care.

fresie
16 Nov 2011, 19:15
Am vazut in urma cu ceva timp pe PrimaTV un film cu un Batran Englez Naufragiat care gaseste un negru si il invata engleza si il ia drept sluga .Il platea cu bani si i-a pus numele Vineri sau ceva de genul .

Robinson Crusoe. Acum depinde pe care dintre ele l-ai vazut.

anaemona
16 Nov 2011, 19:17
Oare in ce clasa era asta lectura obligatorie :-? a 5a, a 6a? Inteleg sa nu stii din ce an era filmul ca prea au fost multe ecranizari, dar sa nu stii titlul, da-o-n ... :(

White1
16 Nov 2011, 19:22
Acuma ca tot veni vorba de asta ma intereseaza si pe mine un "Robinson Crusoe". Tin minte ca a fost dat cu mult timp in urma pe Antena 1 si era destul de diferit fata de roman: incepea cu Crusoe salvandu-l pe Vineri(care era si naratorul).

bremen1980
16 Nov 2011, 19:24
Varianta filmata de Bunuel ok si pentru lectura ceva usor digerabil :

http://oi44.tinypic.com/abrty8.jpg

White1
16 Nov 2011, 19:28
Asta a lui Bunuel am vazut-o, nice one, poate cea mai buna.

alinareli
16 Nov 2011, 22:10
buna
cAUt si eu un film e vb de o germanca care se duce in vacanta cu prietenul ei si acolo cunoaste un african si se indragostete de le si ramane acolo ramane insarcinata dar conditile sunt deplorabile si hotaraste si pleaca in germania.

fresie
16 Nov 2011, 22:17
buna
cAUt si eu un film e vb de o germanca care se duce in vacanta cu prietenul ei si acolo cunoaste un african si se indragostete de le si ramane acolo ramane insarcinata dar conditile sunt deplorabile si hotaraste si pleaca in germania.

http://www.cinemagia.ro/filme/die-weisse-massai-indragostita-de-un-masai-14780/?

panicabogdan
22 Nov 2011, 17:27
Recunosc ca nu sunt mare cititor de carti dar pe baza acestui roman au fost facute foarte multe filme .

panicabogdan
22 Nov 2011, 17:31
Caut de 2 zile si nu gasesc versiunea filmului pe care l-am vazut .