PDA

View Full Version : Filme memorabile


Pages : [1] 2

Blue
10 Oct 2004, 12:21
Liviu-: Au fost unite mai multe topicuri cu teme asemnatoare, adica liste cu filme care merita vazute, filme memorabile. Acesta e subiectul topicului.

As vrea sa va postati aici primele 5 filme care v-au impresionat dintre cele pe care le-ati vazut. Voi incepe eu prin a scrie topul celor 5 filme vazute de mine:

1) Fight Club

2) Gladiator

3) Seven

4) Forest Gump

5) American History X

BeNnY
10 Oct 2004, 14:07
Terminati ma cu topic-urile astea. Dati si voi un search inainte sa faceti tampenii din astea. Ia cauta Blue "top"

Lady_Skar
10 Oct 2004, 16:36
adevarul este ca nu s-a mai facut un top d-asta de mult. sunt destul de multi utilizatori noi care ar putea sa-si dea cu parerea.

KORBEN
10 Oct 2004, 16:56
rules of attraction
apocalypse now
kill bill1&2
metropolis
tripletele din belleville
cred ca de fapt ar fi mai corect un top50, da astea mi-au venit in minte

lollipop
10 Oct 2004, 17:18
nu consum filme la scara mare insa preferatele ar fi:

fight club
punch drunk love
memento
amelie
pulp fiction

poate in alta ordine...

Jay
10 Oct 2004, 17:23
adevarul este ca nu s-a mai facut un top d-asta de mult. sunt destul de multi utilizatori noi care ar putea sa-si dea cu parerea.

Nu de mult s-a facut unul cu 10 filme smechere parca... or something
P.S. Dupa ce am tremurat alaturi de tine la Bac, acum cred ca avem si noi dreptul sa stim unde esti, adica la ce facultate? Nu crezi? :P

BeNnY
10 Oct 2004, 18:03
Eu stiu 8)

PS Stergeti si voi threadu' asta ;) thx

Lady_Skar
10 Oct 2004, 18:50
rules of attraction

tot pe tvr 1 l-ai vazut? Chiar ca este un film impresionant... daca asa e viata la facultate atunci nu stiu daca sa ma incui in casa sau sa ma mut acolo. :) ma rog... viata in facultatile americane oricum.

@Jay

awwwwwwwwwww, cineva s-a gandit si la mine. :)
sunt la Jurnalism, sectia relatii publice si publicitate.

Leonard
10 Oct 2004, 19:28
Terminati ma cu topic-urile astea. Dati si voi un search inainte sa faceti tampenii din astea. Ia cauta Blue "top"
de acord partial. s-a facut topic cu 'topul all time personal' in care fiecare scria mai mult de 5 filme. Evident ca e cam dur sa selectezi doar 5 cand poti avea zeci de filme favorite, dar totusi devenea cam plictisitor sa citesti atat de multe (stiu ca Korben si Nightwane au scris cate vreo 50 de filme)

Eu stiu 8)

PS Stergeti si voi threadu' asta ;) thx
sa fie sterse doar posturile care contin mai mult de 5 filme (sau mutate la topicul cu topul all time personal (http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=88) care, a propos, implineste exact 3 ani)

Nightwane
10 Oct 2004, 19:32
si devenea cam plictisitor sa citesti atat de multe (stiu ca Korben si Nightwane au scris cate vreo 50 de filme)


you wanna get up close and personal? :D

hai sa vad ce-mi screme mintea... 5 movies... hmmm

Grave of the fireflies
Blue Velvet
Millenium Actress
Audition
Faust

Leonard
10 Oct 2004, 19:32
nu consum filme la scara mare insa preferatele ar fi:

fight club
punch drunk love
memento
amelie
pulp fiction

poate in alta ordine...
cel mai frumos top de pana acum. ai o personalitate deosebita daca le-ai ales pe acestea.

iata si topul meu:

Fight Club
Memento
Dogville
Waking Life
Lola Rennt

Jay
10 Oct 2004, 20:27
@Leonard..... Asta i-am siz si eu.. :D dar i-am trimis un mp... :P . Eu salutam Punchul si Pulpul...

raptor
10 Oct 2004, 20:43
eu o sa-mi rezerv dreptul de a scrie un singur film.



M*A*S*H



in rest,dumnezo' cu mila.

Lady_Skar
10 Oct 2004, 21:45
@ leonard

Waking life ruuuuuuulllz! L-am vazut o singura data noaptea tarziu pe la miezul noptii, era ultima data cand il mai dadea HBO (sper sa-l redea peste cateva luni).
M-a impresionat beyond words. :)

PoliFanAthic
10 Oct 2004, 21:54
Here ya go (no order):
Requiem for a Dream
Hable con Ella
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Dr. Strangelove
The Green Mile (sniff)

KORBEN
11 Oct 2004, 13:03
@ladyskar
yeap
unu din cele mai bune
apropos......
the green mile (snuff)

Gaandalf
11 Oct 2004, 13:16
adevaru e k totzi saritzi cu gura k se fac 15.000 de topicuri la fel shi v-atzi plictisit de ele ... shi knd crezi k au fost destule mai apare unu' shi totzi posteaza...
:sick:

ogto
11 Oct 2004, 13:39
Propun sa facem un chestionar:

"Topul topicurilor de topuri"

:happy:

Knnabis
11 Oct 2004, 14:29
top 5: moulin rouge, 25th hour, american beauty, forrest gump,lotr1,2,3

Blue
11 Oct 2004, 18:54
Vad ca multora le place Fight Club. Dar stiati ca el nu a fost un succes la box office?? Oare de ce??

herbert
11 Oct 2004, 19:45
Blue, fratioare, eu nici nu mai reusesc sa-ti citesc mesajele (dar sa mai si reflectezi la profunzimea lor!). aproape 50 intr-o singura zi si mai este pana la miezul noptii :lol: n-ai putea sa te induri si tu de noi, sa nu alergi atat de repede?

nightsorrow
11 Oct 2004, 21:21
I Gladiator
II Lotr (indubitabil)
III Schlinder s list
IV Saving privat Ryan
V multe altele...bagati voi....

Mala Portugal
11 Oct 2004, 21:21
Well, eu ma pastrez pentru topicul de sfarsit de an . Uh I can't wait :w00t:

Blue
11 Oct 2004, 21:56
Care 50 eu vad in momentul in care scriu 48, si cum vrei sa ajung guru daca nu "muncesc"??

onutza_
11 Oct 2004, 22:49
Asta e idealul tau in viata? Sa devii guru pe cinemagia? Pai scuza-ma dar te limitezi la putin - sunt persoane care au reusit sa scrie opeste o mie fara sa exprime nimic. Mai bine scrii un singur post dar inteligent decat o mie de umplutura.
Chiar voiam sa vad Fight club dar dupa tot bombardamentul tau cu opinii despre el mi-a cam pierit pofta.
Si daca vrei sa te consideri cinefil trebuie sa stii ceva mai mult decat titanic, DeNiro si Fight Club.
Aici (pe site) ai de unde invata. Dar cele mai multe le poti afla citind si judecand nu scriind.
Bafta! Sunt sigura ca poti mai mult de atat.

Leonard
11 Oct 2004, 23:46
Vad ca multora le place Fight Club. Dar stiati ca el nu a fost un succes la box office?? Oare de ce??
e un film elitist, nu e genul care prinde la orice fel de public. a avut incasari destul de mari totusi, dar mai putin decat bugetul (care a fost destul de mare - vreo 60 mil $)

europe_east
12 Oct 2004, 07:25
Top-urile astea sunt cele mai ingrate lucruri... Fiecare da o lista cu 5, 10 , 100 de filme preferate, si in general fara nici o explicatie... Cel mai interesant mie mi s-ar parea de fapt sa dai UN titlu de film si sa spui si de ce ti-a placut cat de detaliat cu putinta. Cred ca asa am invata cu totii cate ceva. Sau cel putin eu as invata. Ca de-asta bantui site-urile despre cinema. Vreau sa gasesc 'fanatici' ai filmului si sa impartasesc cu ei amorul asta pentru filme. In fine, una peste alta, 'top 5' (foarte subiectiv si foarte schimbator- de la zi la zi!):

1. Aimee and Jaguar
2. O Brother where art thou
3. Pisica alba, pisica neagra
4. Before the rain
5. Ulysses gaze

Intr-o fraza, de ce mi-a placut 1: mi s-a parut un film foarte intens, foarte dramatic dar si cu oameni care traiesc intens, fotografiat minunat si cu o muzica minunata, dar cred ca cel mai mult imi place povestea: despre curajul unor oameni in niste timpuri imposibile, mai ales curajul de a ignora vremurile si de a trai clipa.

Gaandalf
12 Oct 2004, 07:55
Asta e idealul tau in viata? Sa devii guru pe cinemagia? Pai scuza-ma dar te limitezi la putin - sunt persoane care au reusit sa scrie opeste o mie fara sa exprime nimic. Mai bine scrii un singur post dar inteligent decat o mie de umplutura.
Chiar voiam sa vad Fight club dar dupa tot bombardamentul tau cu opinii despre el mi-a cam pierit pofta.
Si daca vrei sa te consideri cinefil trebuie sa stii ceva mai mult decat titanic, DeNiro si Fight Club.
Aici (pe site) ai de unde invata. Dar cele mai multe le poti afla citind si judecand nu scriind.
Bafta! Sunt sigura ca poti mai mult de atat.
Nu se procedeaza asha onutza! Deloc! Nu te lua dupa opiniile lui Blue. Poate k a laudat filmul prea mult shi deja de p'afara. Dar filmul chiar este bun shi chiar merita sa fie vazut.

Iar in privintza succesului sau la Box Office - putzin imi pasa. Dk la americani Hell Boy (not that there's anything wrong with it - :P ) ajunge pe primul loc shi se mentzine nu shtiu cat timp asta ce ma face sa cred despre ei? Sunt cam varza in materie de film deshi toata industria graviteaza in jurul lor asha cum graviteaza planetele in jurul soarelui. Nici eu nu pot gasi o explicatzie pentru aceasta prostie in masa. Dk afla cineva sa ma anuntze shi pe mine.

PoliFanAthic
12 Oct 2004, 15:24
e un film elitist, nu e genul care prinde la orice fel de public.
Oare?

Blue
12 Oct 2004, 16:57
Cred ca ai dreptate. Dar pe deoparte imi spui sa nu bombardez cu nu stiu ce si pe de alta imi zici ca tre sa stiu mai multe decat DeNiro , Fight Club si Titanic. Ai vrea sa vezi mai multe topicuri, asa cred. Oricum, de la primul topic ati sarit cu gura, aa ca a mai fost asta, aa cace topic nasol, aa ca ce e aici concurs. Iar eu nu am facut altceva decat sa imi exprim ideile sau sa imi expun intrebarile intr-o forma civilizata. Cred ca unii au probleme serioase. Is frustrati ca nu au ajuns mari vedete cred. Nu stiu, zic si eu.

Jay
12 Oct 2004, 17:11
Draga victima....

sa-ti explic de ce ai inceput cu stangul..
In primul rand topicurile tale scartaie mult... lumea scrie la ele din lipsa de ocupatie si intradevar avem nevoie de astfel de momente de relaxare, dar fara nervi... si fara propozitii goale
In al doilea rand... calitatea informatiilor tale, dar si "cea mai bun film", care, vorba aia, nu cred ca a fost intentionata...
In al treilea rand explicatiile tale si faptul ca te victimizezi degeaba...
Ori iti schimbi atitudinea, ori te gandesti mai mult pana sa deschizi un topic, ori nu mai scrii nimic... sau daca vei continua in ritmul asta... ei bine, inseamna ca esti o cauza pierduta...

P.S. Care e cel mai bun actor in viata? .. dar zi-mi si mie care e cel mai bun scriitor din lume? sau care e cel mai original pictor? ..la astfel de intrebari ... cauta raspunsul in filosofie... nu pe forum... mersi mult

Blue
13 Oct 2004, 13:50
La tine acolo scrie Iasi/Bacau, pai de unde esti din Iasi sau din Bacau?? Ca eu sunt din Bacau. Si normal ca pot mai mult!!Dar tin pentru mine momentan.

Jay
13 Oct 2004, 16:17
La tine acolo scrie Iasi/Bacau, pai de unde esti din Iasi sau din Bacau?? Ca eu sunt din Bacau. Si normal ca pot mai mult!!Dar tin pentru mine momentan.

?? Iasi/Bacau? hm.. apropos...cu cine vorbeai?

Ginel
13 Oct 2004, 16:42
Cam greu sa zic 5 , dar totusi :

Fight Club
Forest Gump
American Beauty
Promontoriul groazei
Godfather II

keyzer soze
13 Oct 2004, 20:10
il postino
stalker
breaking the waves
wild strawberries
punch drunk love

for mr./mrs. blue - fa-ti un thread intitulat 'blue vrea sa ajunga guru', vei posta numai tu acolo si nu vei mai enerva pe nimeni... :w00t:

Nae
13 Oct 2004, 20:13
for mr./mrs. blue - fa-ti un thread intitulat 'blue vrea sa ajunga guru', vei posta numai tu acolo si nu vei mai enerva pe nimeni... :w00t:

cred ca asta este singura si cea mai buna solutie!

onutza_
13 Oct 2004, 22:38
La tine acolo scrie Iasi/Bacau, pai de unde esti din Iasi sau din Bacau?? Ca eu sunt din Bacau. Si normal ca pot mai mult!!Dar tin pentru mine momentan.

?? Iasi/Bacau? hm.. apropos...cu cine vorbeai?

Cu mine vorbea. Draga Blue - astea se mai spun si pe privat. Si ca sa te lamuresc: cand am zis ca poti mai mult ma refeream la gandire si la profunzime. Repet: cele mai multe lucruri pe acest SITE le inveti altfel decat scriind kilolinii de topicuri (si ai ce invata).

lollipop
14 Oct 2004, 11:31
pt mine e f importanta prima impresie pe care mi-o lasa un film, shi oricum prima vizionare e cea mai ... breathtaking, sa zic, daca filmul e bun
cand revad un film, e ca sa mai retin din replici, dar mi se pare ca imi deformeaza parerea originala despre el.. ca shi cand mananci resturi :)
sau la comedii e ca sa mai rad odata fiindca shtiu ca am de ce: mr. bean
when i'm blue, in schimb, shi am chef sa plang, nu ex tratament mai bun decat coloana sonora de la love story, nu conteaza daca cu film cu tot sau nu, sau shi mai bine Birdy ( love story l-am vazut deja de prea multe ori)

Jay
14 Oct 2004, 11:51
when i'm blue

Bata-te peste gura.... :)
Nimeni nu vrea sa fie Blue... ;)

Gaandalf
14 Oct 2004, 11:53
when i'm blue
Bata-te peste gura.... :)
Nimeni nu vrea sa fie Blue... ;)
looolza! saracul Blue deja a devenit persona non-grata! of of of! Shi-o fac cu mana lor.
top 5 sau 7-8 filme vazute :
lotr
kill bill
5th element
eternal sunshine ...
fight club
man on fire
hero

lollipop
14 Oct 2004, 12:14
nimeni nu vrea sa fie blue??
dar unii nu au de ales :)

jackpot
14 Oct 2004, 13:17
1.The Score
2.Ocean's Eleven
3.Ronin
4.White Cat, Black Cat
5.The Game

Ginel
14 Oct 2004, 19:45
Blue a pus destule topicuri pe acest forum, dar am vazut mult mai proaste decat ale lui. Dar vad ca numai de el se ia lumea de aici. Parerea mea Blue este ca ai pus cam prea multe iar vreo doua dintre ele chiar nu aveau ce cauta pe aici. In rest , eu consider ca topicul ala : " Cele mai tari faze gay", e probabil cel mai slab topic postat in ultima vreme. Ala si cu " Senzational" postat de Blue, probabil e pus la misto acel topic, nu stiu ce sa zic!

Sm�agol-Gollum
26 Oct 2004, 22:08
Lotr 1,2,3
Schindler's list
gladiator
i,robot
ice age (sa bagam si o comedie)

nightsorrow
27 Oct 2004, 21:54
Lotr 1,2,3
Schindler's list
gladiator
i,robot
ice age (sa bagam si o comedie)
Toate s bune si frumoase,dar i robot...

V_Rossi
02 Nov 2004, 08:16
1. THE Butterfly Effect
2. Phone booth
3. you got served
4. forrest gump
5. MATRIX

Terror_IST
22 Nov 2004, 21:01
1. Scent of a woman
2. Schindler's list
3. The Shawshank redemption
4.Apocalypse Now
5. The Godfather

Layla
29 Nov 2004, 10:47
1.LOTR
2.Matrix
3.City of angels
4.Schindler's list
5.Signs

maleva
01 Dec 2004, 17:00
salut tuturor...si LA MULTI ANI...
imi place site-ul asta ...desi abia l-am descoperit..
in fine...
5 filme care imi plac:

Matrix
La vita e bella
Amelie
Scent of a woman
Good Will hunting

kasper hauser
03 Dec 2004, 10:02
1. Persona(R: Ingmar Bergman)

Pentru modul in care Ingmar Bergman a reusit sa spuna intr-o ora si nouasprezece minute cat alti regizori nu au reusit sa spuna in toata cariera lor

Mulholand Drive(R: David Lynch)

Pentru faptul a de fiecare data cand il vad descopar multe lucruri noi si pentru faptul a nu am mai vazut multe filme in care fiecare scena sa functioneze la fel de bine individual dar si ca parte a unui tot

8 1/2(R: Federico Fellini)

Ce pot spune... Este cel mai bun film despre cinematografie facut vreodata... Asa fiind numai una din calitatile lui...

Himmel uber Berlin(R: Wim Wenders)

... no comment...

Birdy(R: Alan Parker)

Pentru imapctul emotional are l-a avut asupra mea acum vreo 9 ani, and l-am vazut prima oara shi pentru ca, revazandu-l nu shi-a perdut cu nimic din farmec shi din forta de convingere

P.S: In afara de persona, restul nu sunt puse inr-o ordine anume.
P.S 2: Ar ma fi multe ale filme are m-au prins in panza lor, filme cum a fi Orphee, Herz aus Glas, Sana Sangre, Eraserhead, Zerkalo, La strada, La dolce Vita, Los Olvidados, La charme discreet de la burgoisie, Repulsion etc

kasper hauser
03 Dec 2004, 10:22
Vad ca multora le place Fight Club. Dar stiati ca el nu a fost un succes la box office?? Oare de ce??

1.Pentru faptul ca la box-office, succes au toate mizeriile de filme carora in schimb li se face o reclama colosala. Shi lumea se duce... Dar ar fi azul sa te intrebi, cator oameni din salile de cinematograf, dupa o ora de vizuionare, nu ajunge sa le para rau pentru ca au aruncat banii de pomana ca sa vada un rebut de film. Unele mai iau shi cate un Oscar pentru efecte speciale shi alte bazaconii, iar dak filmul e cumva o povestioara de dragoste destul de larimogena are m-ai implica in lucratura ei shi un dezastru mititel acolo shi vreo 200, 300 de victime, atunci filmul are un loc garanat in topul candidatilor pentru cel mai bun film, iar daca bugeul mai este shi astronomic aunci sunt sanse de 99.9999% sa shi castige faimosul trofeu(Titanic, in aces caz, este un bun exeplu).
2. Vad ca Fight Club este trecut in capul listei preferinelor tale, asha ca ma gandesc care e rosul aestei intrebari puse de tine. Ai fi putut sa iti dai singur seama de motive, daca tot iti place filmul atat de mult.
3.(putin oftopic) Parerea mea este ca "Fight Club"-ul este un film cam supraevaluat. Exisa filme are trateaza am aceeasi tema intr-o maniera mai serioasa si totusi nu s-au buurat de atata suces. Si ese genul de film are ar vrea sa fie lua n serios, dar pe de alta parte isi auto-ironzeaza continutul, astfel inca iti da senzatia unui film indecis. Finalul deplorabil ese un exemplu bun in acest sens. Nu am nimic cu David Fincher, chiar "Seven"-ul il consider unul dintre cele mai bune thrillere facute vreodata si nici nu spun ca "Fight Club" este un film prost, spun doar ca se face prea mult tam-tam pe el, cand exisa ale filme mai bune din aeeasi sfera(Lost Hghway, spre exemplu).

kasper hauser
03 Dec 2004, 10:26
Care 50 eu vad in momentul in care scriu 48, si cum vrei sa ajung guru daca nu "muncesc"??

Mai, ma Beny, da' rau mai esti tu, mama, rau ma esti! Apoi daca ai sa ajungi "guru" postand numai mesaje de astea fara nii un sens o sa fie vai shi amar de "firma" ta...

nume
03 Dec 2004, 10:44
Lasa-l , nu-i mai invoca spiritul, s-ar putea sa se intoarca. E un idiot care ne-a parasit de ceva timp.

Blue
03 Dec 2004, 11:40
Lasa-l , nu-i mai invoca spiritul, s-ar putea sa se intoarca. E un idiot care ne-a parasit de ceva timp.

Nume
Conectat la: 17 Oct 2004
Mesaje: 622

Esti plin de mesaje omule! Felicitari!! Ai ajuns Guru! Ma scuzi ca te-am luat peste picior atata vreme! Stiam ca iti doresti sa postezi cat mai mult iar faptul ca eu postam asa de mult si spuneam ca vreau sa ajung Guru iti crea si tie o imagine proasta pe acest forum pentru ca si tu postai destul! Imi pare rau, a fost un gest imatur din partea mea!

nume
03 Dec 2004, 11:48
@ kasper houser , ai reusit sa faci ceea ce ne straduiam cu totii sa nu se intample... :hmm:

keyzer soze
03 Dec 2004, 12:35
Nume, ai citit avatarii faraonului Tla? 8)

nume
03 Dec 2004, 12:39
Din pacate nu , dar imi pot imagina vag despre ce ar putea sa fie vorba...

baetuA
03 Dec 2004, 15:32
1. am fost odata soldati si... tineri
2. patimile lui hristos
3. misterele fluviului
4. echilibru
5. Shrek

sunt o multime ... nu mi-ar ajunge top 100...!

extrem
12 Dec 2004, 11:31
1. Wake of Death

2. National Treasure

3. Alexander

4. Polar Express

5. The Village (o aberatie de film)

keyzer soze
12 Dec 2004, 11:58
Well, enough about the King. How about you?
How about me what?
How about you go to the movies with me tonight?
What are we gonna see?
A Sonny Chiba triple feature.
The Streetfighter, Return of the Streetfighter...
...and Sister Streetfighter.
Who's Sonny Chiba?
"Who's Sonny Chiba?"
Well, he is, bar none, the finest actor working in martial arts movies today.
You want to take me to a kung fu movie? :shock:

Mala Portugal
12 Dec 2004, 12:22
True Romance?

Denis_stelistu
08 Apr 2005, 22:54
1:Identitate
2:Constantin
3:Da-te mare si tare
4:the ring 2
5:Resident Evil 2
Top 5 filme

manelesux
09 Apr 2005, 08:31
Vad ca multora le place Fight Club. Dar stiati ca el nu a fost un succes la box office?? Oare de ce??

1.Pentru faptul ca la box-office, succes au toate mizeriile de filme carora in schimb li se face o reclama colosala. Shi lumea se duce... Dar ar fi azul sa te intrebi, cator oameni din salile de cinematograf, dupa o ora de vizuionare, nu ajunge sa le para rau pentru ca au aruncat banii de pomana ca sa vada un rebut de film. Unele mai iau shi cate un Oscar pentru efecte speciale shi alte bazaconii, iar dak filmul e cumva o povestioara de dragoste destul de larimogena are m-ai implica in lucratura ei shi un dezastru mititel acolo shi vreo 200, 300 de victime, atunci filmul are un loc garanat in topul candidatilor pentru cel mai bun film, iar daca bugeul mai este shi astronomic aunci sunt sanse de 99.9999% sa shi castige faimosul trofeu(Titanic, in aces caz, este un bun exeplu).
2. Vad ca Fight Club este trecut in capul listei preferinelor tale, asha ca ma gandesc care e rosul aestei intrebari puse de tine. Ai fi putut sa iti dai singur seama de motive, daca tot iti place filmul atat de mult.
3.(putin oftopic) Parerea mea este ca "Fight Club"-ul este un film cam supraevaluat. Exisa filme are trateaza am aceeasi tema intr-o maniera mai serioasa si totusi nu s-au buurat de atata suces. Si ese genul de film are ar vrea sa fie lua n serios, dar pe de alta parte isi auto-ironzeaza continutul, astfel inca iti da senzatia unui film indecis. Finalul deplorabil ese un exemplu bun in acest sens. Nu am nimic cu David Fincher, chiar "Seven"-ul il consider unul dintre cele mai bune thrillere facute vreodata si nici nu spun ca "Fight Club" este un film prost, spun doar ca se face prea mult tam-tam pe el, cand exisa ale filme mai bune din aeeasi sfera(Lost Hghway, spre exemplu).


atata clisheistica intr-un singur mesaj n-am vazut nici nu mai tzin minte de cand. da-mi voie sa fac cateva ajustari impuse de realitate:

1. la box office au succes filmele care sunt promovate intr-un mod intzelept. Nu exista nici o corelatzie cu calitatea filmului in acest sens.
2. in general oamenii cand merg la un film incearca sa se intereseze la ce film merg. Sunt convins ca sunt destul de putzini oameni intr-o sala care proiecteaza Spiderman, carora sa le para rau ca au aruncat banii. O persoana care merge, sa zicem, la Alien vs. Predator, si iese dezamagit de acolo e ori bou, ori nu stie pe ce lume traieste. E absurda sugestia ta ca la simpla interogare a oamenilor vom afla crudul adevar despre cat de "neplacut" este un film la care "lumea merge". Ar insemna ca "lumea" este foarte selectiva in gusturi dar, paradoxal, traieste intr-o perpetua dezinformare si dezamagire.
3.efectele speciale, povestile de dragoste si dezastrele nu sunt bazaconii.
4.bugetul nu se poate corela in nici un fel cu succesul/insuccesul, calitatea/lipsa de calitatea filmului (titanic este un exemplu prost ales, dar convenabil).
5.Fight Club nu are cum sa fie supraevaluat si "de succes" atata vreme cat a fost un dezastru de box office (mai bine de jumatate pierdere). Este un film indecis? Sa vezi cat de indecise sunt filmele lui David Lynch. 6.Finalul lui FC nu este deplorabil (nu exista un standard de calitate a finalurilor)
7.Lost Highway nu are nici in clin nici in maneca cu Fight Club. Nici in intentie, nici realizare. Ordonarea lor pe o aceeasi scara valorica este absurda.

pndrajna
09 Apr 2005, 09:49
- amadeus
- acei oameni minunati si filmele lor minunate(un film ceh)
- la vita e bella
- marele albastru (besson)
- efectul razelor gama asupra craitelor

kasper hauser
13 Apr 2005, 12:11
1. la box office au succes filmele care sunt promovate intr-un mod intzelept.

shi eu ce am scris?

Felix
14 Apr 2005, 15:56
1. Dead poets society
2. Ethernal Sunshine ...
3. Wonder Boys
4.IA
5. LOTR ... cred mai mult din cauza catrii

M0n0
14 Apr 2005, 19:33
La mine cam asa e:

1. Eternal Sunshine of the Spotless Mind - se vede ca Jim Carrey se pricepe si la altceva
2. Fight Club
3. Lord of the Rings - The Return of the King
4. Pianistul
5. The Incredibles

6. Snatch
7. Saving Private Ryan
8. Punch Drunk Love
9. 25th Hour

Terror_IST
14 Apr 2005, 20:18
1. Scent of a Woman
2. Lost Highway
3. Stalker
4. The Insider
5. Oldboy

Terror_IST
15 Apr 2005, 08:48
nu spun ca "Fight Club" este un film prost, spun doar ca se face prea mult tam-tam pe el, cand exisa ale filme mai bune din aeeasi sfera(Lost Hghway, spre exemplu).

Nu prea vad asemanarea dintre "Fight Club" si "Lost Highway". Primul este o satira la adresa societatii de consum cu un mesaj clar de "Free your Mind (sau "Fu*k the System"). Din cauza spleen-ului si a insomniei, personajul principal isi creaza un alter-ego, Tyler Durden, o personalitate total antagonica cu ceea ce este el de fapt. "Lost Highway" este o introspectie in mintea distorsionata a unui criminal. Fred Madison nu-si creaza o noua personalitate ci o noua realiatate dar sentimentele de vinovatie il coplesesc si lumea lui se prabuseste. Simbolistica din "Lost Highway" e mult mai complexa decat in "Fight Club" care e mai mult un film de protest, un film punk.

manelesux
15 Apr 2005, 12:37
1. la box office au succes filmele care sunt promovate intr-un mod intzelept.

shi eu ce am scris?

tu ai scris ca la box office au succes "toate mizeriile de filme". incearca sa sesizezi nuantza.

tornado_x
15 Apr 2005, 13:21
Desi fregventez acest sait de vreo 2 ani, e prima oara cand intru pe forum.........cam asta ar fi clasamentul meu:

1. Lord of the Ring(toate 3);
2. Constantine;
3. Alien vs. Predator;
4. The Day After Tomorrow;
5. Pirates of the Caribbean.

Ar mai fii si altele dar nu intra in top 5. :P

manelesux
15 Apr 2005, 13:30
Cand ma-ntreaba lumea de un top 5 din toate timpurile primele care imi salta in cap sunt:

Brazil, Boogie nights, Ed Wood, The man who wasn't there, Shawshank redemption.

dupa aia imi amintesc si altele si imi dau seama ca e absurd sa fac un top dar creca faptu ca astea 5 imi sar in minte spune ceva.

keyzer soze
15 Apr 2005, 14:32
Nu prea vad asemanarea dintre "Fight Club" si "Lost Highway".

Nici nu trebuie. Pentru domnul k.hauser 'lost highway' si 'mullholland drive' functioneaza pe post de adam si eva. In rest, e simpatic ;)

Ben Ami
15 Apr 2005, 16:46
pentru ca nu m-am putut abtine:
Contact
Brazil
Blade Runner
Lotr
The Chronicles of Riddick
(da stiu, numai SF-uri... si... chiar si Chronicles...stiu... "...et de coloribus")

kasper hauser
18 Apr 2005, 10:42
[quote=Terror_IST]

Pentru domnul k.hauser 'lost highway' si 'mullholland drive' functioneaza pe post de adam si eva. In rest, e simpatic ;)

Nu chiar, fiidca nu sunt creshtin(decat in acte) :lol:

kasper hauser
18 Apr 2005, 10:51
Legat de "Fight Club" shi "Lost Highway", nu m-am referit la faptul ca exista intre ele o asemanare dpdv al story-ului sau al modului de regizare, din aceste privinte(ca shi din multe altele) sunt 2 filme total distincte. Spuneam doar ca, "Lost Highway" a realizat mai bine partea psihologica shi spuneam asta datorita faptului ca shi LH lucreza cu "ideea" de alter-ego. Masura in care exemplul("Lost Highway") a fost mai mult sau mai putin fericit, e la latitudinea fiecaruia(la urma urmei exemple pot fi luate multe altele).
Anyways, nevermind, I may be wrong...

manelesux
18 Apr 2005, 10:53
Legat de "Fight Club" shi "Lost Highway", nu m-am referit la faptul ca exista intre ele o asemanare dpdv al story-ului sau al modului de regizare, din aceste privinte(ca shi din multe altele) sunt 2 filme total distincte. Spuneam doar ca, "Lost Highway" a realizat mai bine partea psihologica shi spuneam asta datorita faptului ca shi LH lucreza cu "ideea" de alter-ego. Masura in care exemplul("Lost Highway") a fost mai mult sau mai putin fericit, e la latitudinea fiecaruia(la urma urmei exemple pot fi luate multe altele).
Anyways, nevermind, I may be wrong...

1001 de filme lucreaza cu ideea de alter ego. de ce n-ai facut o comparatie cu psycho? fight club n-are ce parte psihologica sa realizeze. citeste cartea ca sa intzelegi de ce.

kasper hauser
18 Apr 2005, 11:00
Am sa o citesc.
Legat de "Psycho",dupa cum am zis, am luat un exemplu aleatoriu. LH a fost primul care mi*a venit in minte

Herzeleid
18 Apr 2005, 21:30
2001: A Space Odyssey
Zerkalo (Mirror)
Apocalypse Now
GodFather-s
Leon

ar mai fi dar cu restrictionarea asta la 5 si cum n-am vrut sa pun pun cate 5 filme de la Tarkovsky si Kubrick...

apartamentu104
19 Apr 2005, 14:14
pulp fiction
snatch
forrest gump
fight club
cast away

GhitzaCartitza
20 Apr 2005, 12:20
1. Edward Scissorhands
2. Bad Boys I+II
3. Star Wars I+II+IV+V+VI
4. The Usual Suspects
5. Face Off

Din toate genurile! Am modificat pt ca nu puteam sa nu pun in top Face Off

M0n0
20 Apr 2005, 19:10
1. Edward Scissorhands
2. Bad Boys I+II
3. Star Wars I+II+IV+V+VI
4. The Usual Suspects
5. Ice Age

Very unusual top movies... :)

nony
20 Apr 2005, 19:30
salut! :)

e primul meu post asa ca ma prezint... :)
dar nu e vreo ordine.

apocalypse now
dancer in the dark
vremea tiganilor
persona
pulp fiction (deh...sunt tinerel)

ufff...si lynch

WraIth
20 Apr 2005, 20:56
Leon


true

Yoyo
24 Apr 2005, 15:46
1. Memento

2. Eternal Sunshine Of The Spotless Mind

3. Mulholland Drive

4. Lost Highway

5. A Beautiful Mind

touchpoet
04 Jun 2005, 01:05
dar incerc si cu doar 5 autori si filmele lor:
1. CHAPLIN - City Lights, The Gold Rush, The Great Dictator, Monsieur Verdoux, Limelight
2. FELLINI - Amarcord, La Dolce Vita, Roma
3. ROBERT ALTMAN - Short Cuts, The Player
4. ORSON WELLS - Citizen Kane
5. COPPOLA - The Godfather

Lady_Skar
04 Jun 2005, 21:13
Nu sunt chiar favoritele mele dintre favorite, dar zic ca eu sa sunt cele mai "inteligente" dintre favorite. :D
5. Waking Life - really made me think
4. Dogma - made think and laugh. de multe ori simultan.
3. Amistad - made me think, laugh and cry!
2. Edward Scissorhands
1. Lista lui Schiendler

gionloc
05 Jun 2005, 09:34
la ora asta raspunsul-topul ar fi acesta (deseara ar putea fi putin diferit :)))

Eraserhead - atmosfera, qualitatea muncii lui Lynch si a lui Fisk, devotamentul lui Nance.

Persona - intro, relatia Ullman/Anderson, povestile asistentei medicale, monologul filmat din 2 unghiuri, un film pe care orice scriitor cred ca-l invidiaza.

Paris, Texas - personajele si povestea lor, filmarile...

Odiseea Spatiala 2001 - un film intens vizual si auditiv, cu un titlu care ar trebui sa trimita mai repede la anul in care ai crede ca este facut...

Reservoir Dogs (Pulp Fiction sau Kill Bill) - pentru buna dispozitie filmica!

oricand pot intra in top Lilja 4-ever, Conversatia, Sacrificiul, Raging Bull, Spring, Summer, Fall, Winter and Spring, poate Hanna-bi sau chiar Pompeiul/PULSE-ul (concertele floyzilor).

Nae
05 Jun 2005, 13:53
[...] sau chiar Pompeiul/PULSE-ul (concertele floyzilor).

desi nu e cinematografie, face parte si din preferatele mele... respect

Asterix
15 Jun 2005, 16:41
1. Gladiatorul
2. Stapanul Inelelor
3. Italian Job
4. O minte sclipitoare
5. Pearl Harbor

crissy
16 Aug 2005, 08:04
hmm..5 filme ..cam greau..dar totusi
American Psycho
The Machinist
American history x
Untouchables
Se7en
deci am mai multe dar cum topicul ii de 5 :((
:lol: 8) [/i]

Rumpelstintzkin
16 Aug 2005, 11:14
1. 21 grams
2. The Colour of Money
3. Sky Captain and the World of Tomorrow.
4. Zbor deasupra unui cuib de cuci.
5. Ultimo tango a Parigi.

Essor Nougier
29 Aug 2005, 17:29
Nu vreau sa raspund, asa ca va rog sa ignorati mesajul, insa daca as raspunde azi ar arata asa:

5. Ripley's game. De ce? Tipul care-l joaca pe monsieur ripley.

4. Blue velvet. Vad ca evitati sa includeti lynch in topurile voastre. Va inteleg, daca as face un top l-as evita si eu. Dar de ce merita Blue Velvet? ala care-l joaca pe frank booth. Ciudat cum tin minte numele de personaje, dar de actori nu. Insa niciodata nu mi-am putut explica ce cauta Paul din Dune acolo, sau daca lynch si rossellini au o relatie hitchcockiana.

3. Tocmai am realizat ca daca numele de hitchcock nu este cenzurat automat de scriptul forumului, atunci pot sa spun cock cat vreau. cock cock cockcock. Daca insa hitchcock e cenzurat, asta nu e forum de cinematofili. Nu stiu daca s-a facut vreun film pe tema asta, insa ar fi cu siguranta mai bun decat badboys si starwars la un loc.

2. "Diner". Mickey Rourke. Hey, shut the cock up! I can write whatever I want here. Ca, de pilda, "Rumble Fish". "Angelheart". "Barfly". Barfly, unde frank stallone, prezent in cast, l-a inspirat pe rourke in a nu avea o cariera de actor. Si totusi, se pare ca sin city ii aduce, mai nou, roluri. Harrr, harrr, I'm a monster. Ma uit acum pe imdb ca sa vad in ce va juca. Killshot "An experienced mafia hit man becomes involved with a young stick-up man and killer." Oh yeah, vintage mickey rourke, near-mint condition, slight facial damage.

1. Salò o le 120 giornate di Sodoma. Fiind deja pe imdb am profitat un pic si am dat copy-paste titlului exact. Asa ar fi aratat fara imdb:

1. Filmul ala rau al lui pasolini. Revenind:

1. Salò o le 120 giornate di Sodoma. Fiind deja pe imdb am profitat un pic si am dat copy-paste titlului exact. Asa ar fi aratat fara imdb: Filmul de recomandat tuturor cunoscutilor. Hey, who needs a social life anyway? I know who...the guy who put starwars and badboys among his top 5 choices.

2. Flesh and blood, verhoeven. Cine si l-ar fi inchipuit pe rutger hauer in rol de eternul ratat?

pier
01 Sep 2005, 21:59
Top 5- 5. The Last Samurai
4. I, robot
3. Star Wars 3
2. Master&Commander
1. Armageddon

pls faceti shi topuri mai mari

MinRep
01 Sep 2005, 22:12
pls faceti shi topuri mai mari
Check here: http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=88&highlight=top+alltime&hist=0...no restrictions...

Rumpelstintzkin
02 Sep 2005, 11:30
1).The Silence of the Lambs
2).Eyes Wide Shut
3).The Island
4).Panic Room
5).Lemony Snickets

st3fan
02 Sep 2005, 11:43
maine pb ca vor fi altele:

A Clockwork Orange
Moulin Rouge
Sunset Boulevard
Psycho
Mindhunters

Leonard
02 Sep 2005, 13:39
Good point st3fan.

1. 21 grams
2. The Colour of Money
3. Sky Captain and the World of Tomorrow.
4. Zbor deasupra unui cuib de cuci.
5. Ultimo tango a Parigi.
1).The Silence of the Lambs
2).Eyes Wide Shut
3).The Island
4).Panic Room
5).Lemony Snickets

poate o fi vorba totuºi de fratisu sau altcineva care intrã cu userul lui. Nu am încredere în cineva care-ºi schimbã preferinþele dupã cum bate vîntul.

Liou
02 Sep 2005, 20:17
1. Oglinda(Tarkovski)
2. L'ultimo tango a Parigi
3. A Clockwork Orange
4. Europa
5. In the Mood for Love

Cinemania
02 Sep 2005, 20:49
Barry Lyndon
A Clockwork Orange
The Shining
La strada
Terminator 2

Rumpelstintzkin
03 Sep 2005, 12:54
Good point st3fan.

1. 21 grams
2. The Colour of Money
3. Sky Captain and the World of Tomorrow.
4. Zbor deasupra unui cuib de cuci.
5. Ultimo tango a Parigi.
1).The Silence of the Lambs
2).Eyes Wide Shut
3).The Island
4).Panic Room
5).Lemony Snickets

poate o fi vorba totuºi de fratisu sau altcineva care intrã cu userul lui. Nu am încredere în cineva care-ºi schimbã preferinþele dupã cum bate vîntul.

Am ales 5 filme din mai multe pe care le-am vazut si revazut recent,. Dupa ele mi-am alcatuit topul.

Iar avatarul ala nu ti se potriveste... El "the smoking man" are o mutra de real smecher, in timp ce tu dupa cate am vazut, nu ai alura de asa ceva...

Anclation
04 Sep 2005, 20:17
1: LotR: Return of the King
2: The Matrix
3: Star Wars: The Empire Strikes Back
4: Dr. Strangelove
5: Forrest Gump

turcanu_georgiana
28 Sep 2005, 15:37
Top 5 filme.......
Cam greu mie mi-au placut cam toate filmele pe care le-am facut.
Dar....
1-The lord of the Rings -The Return Of the King;
2-Insula
3.Troia
4.Alexandru.
That's all!
Bye! :((

Cinemania
28 Sep 2005, 20:39
Top 5 filme.......
Cam greu mie mi-au placut cam toate filmele pe care le-am facut.
Dar....
1-The lord of the Rings -The Return Of the King;
2-Insula
3.Troia
4.Alexandru.
That's all!
Bye! :((

si ai facut filme gen Troia si Alexandru? :((

Pitbull
29 Sep 2005, 00:55
Fäcutu' ca fäcutu', da' ce ne facem cu pläcutu'? ACOLO-i buba!
Bine, las-o-ncolo de Cinematecä, da' mai e si-n zilele noastre un Tarantino, un Mendez, un von Trier, ceva...

Leonard
29 Sep 2005, 03:03
Tarantino, un Mendez, un von Trier, ceva...
la care Mendez te referi? am gãsit doi (necunoscuþi pt mine): Josue Mendez, Mike Mendez. Sau o fi vorba de Sam Mendes?

st3fan
29 Sep 2005, 10:44
Pe 1 leu greu ca era vorba de Sam Mendes... :)

Pitbull
29 Sep 2005, 10:50
St3fan a câstigat jumatea de "Timisoreana" sau treimea de "Tuborg", sau sfertul de "Karlsberg" care echivaleazä cu leul äla greu. O rezolväm în Frame.
(De, când Mende-cu-Zî e forma cea mai frecventä a numelui, degetele aleg singure tastele, independent de creiere.)

solidox
10 Oct 2005, 14:45
in ordine cronologica personala, nu in ordinea preferintelor.

brazil
stalker
the big kahuna
donnie darko
irreversible
magnolia
idiotii


foarte greu sa ma limitez la 5, as mai pune cel putin inca 6-7 ca sa ma simt cit de cit impacat

Leonard
10 Oct 2005, 17:10
foarte greu sa ma limitez la 5, as mai pune cel putin inca 6-7 ca sa ma simt cit de cit impacat
pune-le pe topicul Topul all time personal (http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=88&start=0&hist=0url)

celine
10 Oct 2005, 21:23
filmele la care ma gandesc mai mereu si imi tot vine sa le revad sunt, bineinteles, si cele pe care le voi trece in top..so:
reconstruction
betty blue
gegen die wand
it's all about love
in the mood for love

solidox
11 Oct 2005, 22:16
foarte greu sa ma limitez la 5, as mai pune cel putin inca 6-7 ca sa ma simt cit de cit impacat
pune-le pe topicul Topul all time personal (http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=88&start=0&hist=0url)

Hai ca nu sint asa multe :P

raul_necesar
19 Oct 2005, 15:22
THE HOURS
HABLE CON ELLA
AMELIE
THE OTHERS
NOI,ALBINOI

dar cele mai proaste 5 carora le-ati rezistat?

Boogiek
19 Oct 2005, 23:41
1. Apocalypse Now
2. Brazil
3. Bladerunner
4. Magnolia
5. Metropolis

ogto
20 Oct 2005, 09:04
orgazmo
splatter farm
kickboxer 4
kickboxer 5
kingpin

8)

:((

notorious
21 Oct 2005, 14:42
din perioada recenta (ultimii 5 ani, sa zicem):

1. american beauty
2. memento
3. fightclub
4. dancer in the dark
5. sideways

christi
21 Oct 2005, 15:12
Hai sa-l fac si eu, desi sigur o sa-mi scape citeva...

Tot pe ultimii 5 ani:

1. Kill Bill 1+2
2. Memento
3. Mulholland Drive
4. Snatch
5. Big Fish

M0n0
21 Oct 2005, 15:25
My top 5 remade:

1. Eternal Sunshine of the Spotless Mind
2. Fight Club
3. City of God
4. The Matrix
5. Spirited Away

st3fan
21 Oct 2005, 15:38
Nu intr-o ordine anume:

Copilaria lui Ivan - Andrei Tarkovski (1962)
Blowup - Michelangelo Antonioni (1966)
Amadeus - Milos Forman (1984)
Dogville (/ Dancer in the dark) - Lars von Trier (2003 respectiv 2000)
Cinderella Man - Ron Howard (2005) :w00t:

Black Rose
31 Oct 2005, 00:19
Top 5 filme care mi-au placut de-a lungul timpului, desi sunt o gramada:

1. Death Becomes Her
2. American Psycho
3. Equilibrium
4. Hostage
5. Jingle All The Way

...

crin3l
20 Nov 2005, 23:27
Mai sunt shi altelel :D
1.LOTR(toate partile);
2.Troy,Spartacus;
3.The Patriot,Gladiator;
4.Shawshank Redemption,The Count of Monte Cristo;
5.Forrest Gump,Schindler's List,Godfather.

crin3l
21 Nov 2005, 15:14
Apropo la Spartacus este vorba de cel din 2004 shi nu de cel din 1960(nu ca nu mi-ar place dar nu l-am vazut :D)

Nightwane
22 Nov 2005, 21:35
1. Godzilla vs Biollante
2. Godzilla vs Mothra
3. Godzilla D.A.M.
4. Attack of the Killer Tomatoes
5. Purulental Masticator 2
6. Splatter Farm

oridnea este aleatoare. nu exista filme mai misto decat astea.

Nae
22 Nov 2005, 22:51
lol Nightwane, asa, ca sa fie echivalentul la ce-a scris crin3l.
damn i miss you.

gadjo444
23 Nov 2005, 06:21
1. dancer in the dark
2. 8 femei
3. 3 culori: albastru
4. breaking the waves
5. crucea de piatra

Pitbull
23 Nov 2005, 15:07
Apropo la Spartacus este vorba de cel din 2004 shi nu de cel din 1960(nu ca nu mi-ar place dar nu l-am vazut :D)
Nici nu meritä, e-o vechiturä, de-un mos care-a murit de mult... unu'... Burick... Buick... Ku... brick... sau cam asa ceva...

notorious
23 Nov 2005, 21:12
n-am vazut varianta noua, probabil mai buna, dar cred, totusi, ca varianta lui kubrick incaseaza cam multe bobarnace. ;)

Nightwane
25 Nov 2005, 10:09
gata s-a schimbat topu':

1. Godzilla vs. Biollante
2. Attack of the killer tomatoes
3. Splatter farm
4. Purulental Masticator 2
5. Glen or Glenda
6. Glitter
7. Gigli
8. Manos the hands of fate
9. Ilsa, She-Wolf of the SS
10. Female Market Imprisonment
11. Nudist Colony Of The Dead
12. Godzilla vs Mothra
13. Godzilla D.A.M.
14. Godzilla vs King Gidorah
15. si nu in ultimul rand: filmul porno in care a jucat ALS prin anii '80

Leonard
25 Nov 2005, 11:56
deci ãsta-i topul filmelor de care sã mã feresc?

Nightwane
25 Nov 2005, 12:02
deci ãsta-i topul filmelor de care sã mã feresc?

nu draga. din contra. ma rog, doar de ultimul sa te feresti. cum zicea (f)ALS: cine nu-l iubeste pe bergman o ia in cur sau ceva de genu' asa zic si eu cine n-a vazut glen or glenda sau minim 3 filme cu godzilla plus splatter farm, e o curva proasta.

Alex Leo Serban
25 Nov 2005, 16:02
pt nightwane

ti-as fi recunoscator daca m-ai scoate de pe lista referintelor tale! la inceput mi-ai fost simpatic, dar dupa ce te-ai inhaitat cu alde nume ( :sick: ) mi-ai devenit - exact - antipatic.
asa, ceva gen: marx; essor nougier; jay; airlight; etc.
so...

crin3l
26 Nov 2005, 15:19
lol Nightwane, asa, ca sa fie echivalentul la ce-a scris crin3l.
damn i miss you.
Nu shtiu de ce te-ai referit la mine.Ce vrei sa zici? K ce am scris yo acl nu sunt filme bune(pt mine chiar foarte bune)?Sa zicem ca Lord of the rings nu place la oricine(chiar dak este unul dintre cele apreciate filme din lume),dar fiidca este SF poate starni shi controverse.Dar despre celelate filme cred ca n-ai ce comenta(filme cu subiect bun,actori de calitate s.a.m.d.).Totushi sper sa nu fi intzles greshit :D

Airlight
26 Nov 2005, 17:09
pt nightwane

ti-as fi recunoscator daca m-ai scoate de pe lista referintelor tale! la inceput mi-ai fost simpatic, dar dupa ce te-ai inhaitat cu alde nume ( :sick: ) mi-ai devenit - exact - antipatic.
asa, ceva gen: marx; essor nougier; jay; airlight; etc.
so...

Va salut, dle Serban.

notorious
26 Nov 2005, 20:15
la inceput mi-ai fost simpatic, dar dupa ce te-ai inhaitat cu alde nume

este chiar amuzant - absurd sa vezi cum nightwhiner face basca de als, pana la urma, tot in matter-ul nume-cel-certat-cu-toata-lumea, cineva imi spusese: 'mai nu stiu ce este intre voi doi, dar eu va iubesc pe amandoi. that's beacause i'm a bitch'. :lol: who could it be ?... :?

Nightwane
27 Nov 2005, 17:03
la inceput mi-ai fost simpatic, dar dupa ce te-ai inhaitat cu alde nume

este chiar amuzant - absurd sa vezi cum nightwhiner face basca de als, pana la urma, tot in matter-ul nume-cel-certat-cu-toata-lumea, cineva imi spusese: 'mai nu stiu ce este intre voi doi, dar eu va iubesc pe amandoi. that's beacause i'm a bitch'. :lol: who could it be ?... :?

ntz. nu fac basca de als. nu fac basca de nimeni. i am sooo misunderstood.

notorious
29 Nov 2005, 11:43
stii ce ? am sa-ti zic o sg data - glumele proaste pe care le-ai facut in ultima vreme pe socoteala mea nu te mai fac demn nici de 'buna ziua'. clar ?

BeNnY
29 Nov 2005, 11:48
Sunt sigur ca-l va emotiona pana la lacrimi pe Nightwane chestia asta dar nu va mai certati aici.

Nae
29 Nov 2005, 15:23
[...] glumele proaste pe care le-ai facut in ultima vreme pe socoteala mea nu te mai fac demn nici de 'buna ziua'. clar ?

omfg..... why did you say that, knowing Nighty's got a fragile soul... what will you expect him to do now? jump off the bridge?

esti asa de insensibil notorel.

Nightwane
30 Nov 2005, 11:30
stii ce ? am sa-ti zic o sg data - glumele proaste pe care le-ai facut in ultima vreme pe socoteala mea nu te mai fac demn nici de 'buna ziua'. clar ?

:(

and fyi, bitch: glumele proaste le fac oricui.

notorious
30 Nov 2005, 12:47
omfg..... why did you say that, knowing Nighty's got a fragile soul... what will you expect him to do now? jump off the bridge?


in primul rand se zice 'jump off a bridge' (greselile tale gramaticale, fie ca sunt in engleza, romana sau alte limbi, sunt iritante), in al doilea rand nu ma intereseaza, poate sa se urce si pe academia de film din madrid pe post de paratrasnet, in al treilea rand treaba asta nu este de luat in gluma pt ca (al patrulea rand) nightwane este un tip dubios cu care, personal, nu vreau sa mai am de-a face (si am motivele mele solide, pe care n-am chef sa le imprastii aici).

@ benji

gata, paza de coasta. am vrut doar sa mai lamuresc aceste cateva lucrusoare. ;)

Nightwane
30 Nov 2005, 12:49
ok. Nªtªrel, iti respect alegerile/opiniile. De acum incolo, nu mai ai nici o tangenta cu mine si/sau cu post-urile mele.

Nae
30 Nov 2005, 18:30
in primul rand se zice 'jump off a bridge' (greselile tale gramaticale, fie ca sunt in engleza, romana sau alte limbi, sunt iritante), in al doilea rand nu ma intereseaza, poate sa se urce si pe academia de film din madrid pe post de paratrasnet, in al treilea rand treaba asta nu este de luat in gluma pt ca (al patrulea rand) nightwane este un tip dubios cu care, personal, nu vreau sa mai am de-a face (si am motivele mele solide, pe care n-am chef sa le imprastii aici).


bai spelchekare, ma doare fix in pix ca te irita felul in care scriu, pentru ca oricum nu-ti prea dau importanta...
hai, fah echipa cu ambra la spellcheks, si scrie mai departe cronici la filme pe care nu le intelegi... (v. 'history of violence')
p.s. oricum, prefer orice critica (sau post) a lu' Nighty fata de kkturile scrise de tine. iar de personalitate nici nu vreau sa vorbim... (imi reamintesc bine intalnirea intre tine si nume... remember? :lol: )
hai pa.

victor584694
01 Dec 2005, 17:55
1. 2001 - o odisee spatiala
2. Andrei Rubliov
3. Amarcord
4. Shining
5. Fragii salbatici

rzvnblc
17 Jan 2006, 10:46
foarte greu...dar hai sa incercam:

1. Sunset Boulevard (1950)
2. Schindler's List (1993)
3. All About Eve (1950)
4. Jacob's Ladder (1990)
5. Lolita (1962)

5+1. The Lost Weekend (best pic '45)
5+2. Dogville (2004)
5+3. Vertigo (58)


restul super-filmelor au ramas pe dinafara...pacat:(

qwerty
26 Jan 2006, 22:09
1.A BEAUTIFUL MIND
2.A WALK TO REMEMBER
3.CRAZY & BEAUTIFUL
4.GOOD WILL HUNTING
5.MEET JOE BLACK
6.SWEET NOVEMBER
7.THE LAST CASTLE
8.UNFAITHFUL
9.THE NOTEBOOK
10.SAW 1 si 2

qwerty
30 Jan 2006, 22:55
SI CATEVA MAI NOI:

JUST LIKE HEAVEN
MUST LOVE DOGS
BARFUSS
HALF LIGHT
BROKEBACK MOUNTAIN

MinRep
31 Jan 2006, 12:29
Am sters vreo trei mesaje. Va rog limitati-va la topuri...

Cinemania
31 Jan 2006, 12:34
rectific: moderatorul vede doar cand vrea el sa vada si ce vrea sa vada

delete this :P

1. La strada
2. A Clockwork Orange
3. Barry Lyndon
4. One Flew Over the Cuckoo's Nest
5. The Shining

Keira86
29 Jan 2010, 14:34
Filme MUST SEE

If only
Green Mile
The Jacket
Saving Private Ryan
Leon
Equilibrium
Click
The Butterfly Effect 1
The Boy in the Striped Pyjamas

redmen
29 Jan 2010, 14:36
Da .. sunt interesante filmele astea.

Rapture
29 Jan 2010, 14:39
Intr-adevar.

omudindulap
29 Jan 2010, 16:28
Exceptand If only si Click. Is filme ok, dar nu cred ca se incadreaza in categoria must see.

Mateii
02 Feb 2010, 13:22
Nu cred ca era necesar topicul asta, mai ales ca sunt foarte multe filme bune si aspectu' asta a mai fost tratat pe forum.

redmen
02 Feb 2010, 13:27
Crezi ?

Gospin
03 Feb 2010, 02:22
redmen, de ce esti ironic? omul are dreptate... nu va inteleg uneori /:)

Gerrard831
12 Feb 2010, 17:48
Spawn
Friday the 13th
How high
Bloodrayne
Raise Your Voice

andreiu7z
19 Feb 2010, 14:25
1. Perfume Story of a murderer - nota 10 pentru actor
2. The curious case of Benjamin Button - nota 10 pentru idee
3. Sherlock Holmes - nota 10 pentru actor, imagine, costumatie etc...
....
lista poate continua ...

andreiu7z
08 Mar 2010, 14:30
1. Casablanca - Michael Curtiz
2. Inglorious basterds - Quentin Tarantino
3. Psycho - Alfred Hitchcock
4. Schindler's List - Steven Spielberg
5. The curious case of Benjamin Button - David Fincher

deea9595
09 Mar 2010, 15:06
1.Avatar
2.Pirates of the Caribbean
3.X-Men Origins:Wolverine
4.Sin City
5.Spiderman 2

Medicate
11 Mar 2010, 12:50
Interesante filmele tale :P ! Nush cum te-au putut influenta intr-un mod pozitiv filmele din seria SpiderMan sau mai rau X-men !

s.stefan
12 Mar 2010, 07:59
1. the stepfather
2. titanic
3. room1408
4. a walk to remember
5. 2012

Radu1711
03 Apr 2010, 16:23
1. Avatar:">

2. Harry Potter and the Half-Blood Prince:P

3. Transformers: Revenge of the Fallen;)

4. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs:))

5. The Imaginarium of Doctor Parnassus:-O

alextreme93
03 Apr 2010, 18:50
Acu 20,30 de ani trailerele la filmele bune erau facute intr-un mod jenibil,dar acuma daca vizionezi un trailer la un film prost,facut ptr.box-office zici ca-i capodopera,dar produsu' final e un rahat.

mr.lexutzu
17 Apr 2010, 09:41
1) Cronicile din Narnia (ambele)
2) Transformers I si II
3) Iron Man (astept sa-l vad p-al doilea)
4) The Dark Knight
5) Watchmen

ooo333
17 Apr 2010, 13:20
da multe filme faine aici dar nu pot sa ma hotarasc care sunt top 5 sunt pre filme bune !
Uramatoarele nu sunt un top 5 dar le mentionez :
- Meet the fockers
- Meet the parents
-Big Momma house 1;2

Ilila
17 Apr 2010, 15:22
:) Ce era odata cinemagia... de la Memento si Fight Club la Big Momma's House

ooo333
17 Apr 2010, 15:28
:) Ce era odata cinemagia... de la Memento si Fight Club la Big Momma's House
ce vrei sa spui ?

anaemona
17 Apr 2010, 15:49
:) Ce era odata cinemagia... de la Memento si Fight Club la Big Momma's House
ce vrei sa spui ?

Vrea sa spuna ca poate ar trebui sa mai vezi ceva filme, not that is anything wrong cu filmele tale :D

Windom
17 Apr 2010, 15:56
I say it is wrong.:D

RomaniaMare
17 Apr 2010, 16:04
I say it is wrong.:D
I agree with you!

RomaniaMare
17 Apr 2010, 16:12
1.Gladiatorul
2.Godfather
3.Godfather II
4.American History X
5.Le fabuleux destin d'Amelie Poulain
Și mai sunt cîteva pe care nu puteam să nu le trec aici: Aviatorul,Lista lui Schindler,The Hurricane,Matrix,Ultimul Samurai,Lock,Stock and Two Smoking Barells și Training Day.

ooo333
17 Apr 2010, 18:29
Widom & Romaniamare
What's wrong with my movie ????

Buster
17 Apr 2010, 19:55
1. Don Juan de Marco
2. Godfather
3. Cold Mountain
4. P.S I love you
5. My best friend's wedding

NaTyLuTz
19 Apr 2010, 08:02
1. Forrest Gump
2. Inchisoarea Ingerilor ( nu stiu cum dreacu se scrie in engleza)
3.Titanic
4.Shindler`s List
5. The English Patient

razvan323
22 Apr 2010, 15:53
Aliens
Dark Knight
Schindlers list
The Shawshank Redemption
Seven

T2, silence of the lambs etc :)

veronica210
23 Apr 2010, 21:35
La Vita e bella

A clockwork orange

A beautiful mind


Forrest Gump



Into the wild :x;)

costyn162
24 Apr 2010, 21:19
1.Avatar
2.Clash of the titans
3.A walk to remember
4.Shutter Island
5.Fame

Imi este greu sa imi amintesc filmele preferate asa ca am nominalizat cinci dintre ultimele filme vazute....Nu sunt neaparat in oridnea asta dar acestea sunt cele care mi-au placut.

bogdi_07_yo
24 Apr 2010, 21:22
Chiar nu imi vine in minte , dar probabil ca Forrest Gump , Lord of the Rings

robbiex2
27 Apr 2010, 13:14
pana acum pe 2010 ar fi asa:
1.One Flew Over the Cuckoo's Nest
2.Reservoir Dogs
3.ANGEL-A.
4.CELDA 211
5.Sin Nombre

RomaniaMare
27 Apr 2010, 13:55
Widom & Romaniamare
What's wrong with my movie ????
Dacă din toate filmele produse vreo-dată ,Big Mama House este favorita ta ,atunci chiar este o problemă.

rvn
27 Apr 2010, 14:42
Eram sigura ca Gladiatorul este" number one "pentru tine, RomaniaMare! Nici nu putea fi altfel..., numai daca exista alt film vazut de tine de mai mult de 30 de ori!
Oricum,interesanta compozitia topului tau!

Windom
27 Apr 2010, 14:49
Lista lui Schindler
Ma intreb cum se impaca alegerea asta cu convingerile tale legate de Holocaust. Sa fie vorba de o "placere vinovata"?:-?
Jerking off maybe, watching Amon Goeth at work?;;)

rvn
27 Apr 2010, 15:07
Poate i-a placut Liam Neeson ,care este un actor extraordinar!
Dincolo de asta, Lista lui Schindler este un film de exceptie.Steven Spielberg a stiut la fix cum sa impresioneze opinia publica si cum sa readuca la lumina realismul atrocitatilor petrecute in timpul celui de-al doilea razboi mondial!
Subscriu cu RomaniaMare! este cu siguranta un film de top 5!

horney1
28 Apr 2010, 22:28
Stalker (1979) R:Andrei Tarkovsky
Le scaphandre et le papillon (2007) R:Julian Schnabel
M (1931) R: Fritz Lang
Band a part (1964) R:Jean-Luc Godard
The Godfather Part II (1974) R:Francis Ford Coppola

Mai sunt multe care imi plac cel putin la fel de mult dar astea mi-au venit in minte/pe moment.

RomaniaMare
30 Apr 2010, 17:51
Lista lui Schindler
Ma intreb cum se impaca alegerea asta cu convingerile tale legate de Holocaust. Sa fie vorba de o "placere vinovata"?:-?
Jerking off maybe, watching Amon Goeth at work?;;)
Ideea mea despre Holocaust este următoarea: ce s-a întîmplat în lagările de concentrare a fost o crimă împotriva umanității,bineînțeles....și vinovații si-au meritat moartea...La Nurnberg mulți au plătit pentru aceste crime....
Dar și evreii nu erau chiar oameni neprihrăniți....în timpul marei Crizei Economice Mondiale(1929-33),bancherii,comercianții și arendașii agricoli,prin acțiunile lor,au dus la moartea și înfometarea a zeci,sau chiar sute de mii de germani.... o mare parte dintre acești bancheri și alți oameni de afaceri erau evrei,așa că nu chiar de mirare de ce nu numai partidul fascist,dar și nemții simpli îi urau pe evrei.Cam situația asta(în linii mari),o găsim și în România sec.XXI- românii nu îi suportă pe țigani,cauza multor probleme...și la noi cineva,cîndva poate o să înceapă să împuște pe țigani...oricum presiunea socială există...plus la asta Holocaustul se explică prin motive economice- lui Hitler îi trebuiau bani pentru dezvoltarea mașinăriei militare...de unde să ia bani ?...de la evrei... și s-a început...
Oricum,dacă ne gîndim lucid- Hitler a curățat Europa de evrei....care sufocau economia statelor,mai ales în Europa de Est.
Mie personal,nici acum nu-i prea sufăr pe evrei,și nu mă încred în dînșii....asta nu înseamnă că sunt anti-semit,pur și simplu nu-mi plac și atît.
Cît timp stau în Israel,lasă să se dezvolte și numai fericire le doresc.

RomaniaMare
30 Apr 2010, 17:55
Poate i-a placut Liam Neeson ,care este un actor extraordinar!
Dincolo de asta, Lista lui Schindler este un film de exceptie.Steven Spielberg a stiut la fix cum sa impresioneze opinia publica si cum sa readuca la lumina realismul atrocitatilor petrecute in timpul celui de-al doilea razboi mondial!
Subscriu cu RomaniaMare! este cu siguranta un film de top 5!
Mi-a plăcut Lista lui Schindler pentru că este un film foarte bun și prodund.Iar eu apreciez filmele bune.
În al doilea rînd,m-a încîntat prestația lui Liam Neeson și Sir Ben Kinsley,doi dintre actorii pe care îi respect mult.

rvn
30 Apr 2010, 18:30
nu pot fi de acord cu tine,RomaniaMare!stii ca te simpatizez,dar totusi: ceea ce s-a intamplat in lagarele de concentrare naziste a fost clar un genocid! nu numai evrei au fost exterminati ci si alte natii,dar experimentele medicale,torturile,gazarea si arderea in crematoriu nu cred ca s-au intamplat pentru ca evreii au subminat economia nu stiu cui...
au fost crime impotriva umanitatii si nimeni,dar nimeni nu era indreptatit sa le comita...
si mai ales, nu cred ca tot poporul german ura evreii,fals!!!!!
a fost doar un pretext pentru a porni masacrul!

RomaniaMare
30 Apr 2010, 19:19
nu pot fi de acord cu tine,RomaniaMare!stii ca te simpatizez,dar totusi: ceea ce s-a intamplat in lagarele de concentrare naziste a fost clar un genocid! nu numai evrei au fost exterminati ci si alte natii,dar experimentele medicale,torturile,gazarea si arderea in crematoriu nu cred ca s-au intamplat pentru ca evreii au subminat economia nu stiu cui...
au fost crime impotriva umanitatii si nimeni,dar nimeni nu era indreptatit sa le comita...
si mai ales, nu cred ca tot poporul german ura evreii,fals!!!!!
a fost doar un pretext pentru a porni masacrul!
rvn,nu mă înțelegi....EU SUNT DE ACORD CĂ EXTERMINAREA EVREILOR ȘI A ALTOR NAȚIONALITĂȚI DE CĂTRE REGIMUL FASCIST ESTE O CRIMĂ ÎMPOTRIVA UMANITĂȚII.
Eu nu susțin acțiunile lui Hitler&Co.Citește atent ce am scris mai înainte. Eu doar afirm,că mulți germani simpli nu iubeau evreii,se temeau de ei,îi urau(cum românii la momentul actual nu-i înghit și se tem de țigani - asta ca să fac o paralelă).
Asta într-adevăr nu e o scuză pentru tot ceea ce a urmau apoi...

defav
30 Apr 2010, 20:20
Schindler's list , Braveheart , Good Will Hunting ,Spartacus, Casablanca ,Before sunset, Fight club, Saving private Ryan , Mihai Viteazul , Dansind cu lupii , The last mohican , Abisul , Klosci na milosci -sau cam asa ceva, de Kieslowski, Calauza lui Tarkowski , Blow-up , Million dollar baby, Cold Mountain, The conversation, ....
Din astea , enumerate mai rapid , dar cred ca as mai putea lua in calcul inca cel putin zece la fel de bune ,din punctul meu de vedere-dar nu ma mai gindesc acum-mi-ar fi f. greu sa selectez cinci.

juanyto
01 May 2010, 09:40
1. Titanic
2. The Elephant Man
3. Avatar
4. Gladiator
5. Forrest Gump

NimeniAltu2k9
01 May 2010, 14:18
1.Memento
2.One Flew Over the Cuckoo's Nest
3.American Beauty
4.Requiem for a dream
5.The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Catt
01 May 2010, 21:47
Mâine am puţin timp liber. Îmi poate recomanda cineva un film periculos de bun. Exclus cele de groază. :-O Mulţumesc.

RomaniaMare
04 May 2010, 21:50
Mâine am puţin timp liber. Îmi poate recomanda cineva un film periculos de bun. Exclus cele de groază. :-O Mulţumesc.
Off-topic,Catt !!! Dar dacă tot veni vorba,anume din acest topic găsești cele mai bune filme.

rvn
04 May 2010, 22:06
de ce n-ai avut curaj? eram sigura ca o sa zici:Gladiatorul!

abureala
05 May 2010, 14:52
1. Lock, stock and two smoking barrels.
2. Combien tu m`aimes
3. Chloe
4. Obsessed (2009)
5. Sherlock Holmes

oldman
05 May 2010, 18:33
daca vorba doar de 5,iata-le:
1.american beauty
2.the godfather
3.the last samurai
4.titanic
5.the departed

vlad4s
05 May 2010, 22:20
1.Titanic(Cameron rulez)
2.Batman the dark knight(pacat ca a murit Heath Ledger)
3.Avatar(merita oscarul)
4.Halloween 2(din 2000,ce minte are si Rob Zombie...)
5.The hangover(am ras rau de tot)

robbiex2
06 May 2010, 14:56
exact !

sunt o gramada de filme vechi pe care nu le-am vazut dar nici nu mai am intentia sa ma uit la trailer, ci pur si simplu e de ajuns sa arunc o privire pe nota care o detine pe imdb acel film.

vlad4s
06 May 2010, 21:59
Robby nu tot timpul conteaza nota aia.Poate sa fie 5 si sa fie un film de 10,de boxoffice si care chiar ti - ar placea.

Liviu-
06 May 2010, 22:04
Nu prea se poate. Poti gasi filme bune care au undeva undeva intre 6 si 7, dar care cel mai probabil nu ar merita 10. Poate extrem de rar poti gasi un film bun care sa aiba sub 6, eu nu am vazut inca. Insa e posibil sa-ti placa un film de 5, dar asta nu se traduce prin film bun, mai avem si noi placeri vinovate...

Si ca sa nu fiu off-topic, desi nu prea ma incanta topicurile de genul asta: Memories of murder :P

vlad4s
06 May 2010, 22:07
Poate ca da,dar hai sa va zic si eu un film tare:Edward scissor hands
Un film destul de trist,dar pana la urma o sa iesi cu un zambet

robbiex2
06 May 2010, 22:12
Robby nu tot timpul conteaza nota aia.Poate sa fie 5 si sa fie un film de 10,de boxoffice si care chiar ti - ar placea.
ehhh..aici depinde, te uiti la cine joaca..chestii dastea :)

on: The Boy In The Striped Pyjamas ! un must see..

Catt
07 May 2010, 20:41
Rezolvat....

vlad4s
09 May 2010, 21:03
Ce ziceti de Independence day?Cel din 96 regizat de Emmerich si e cu Will Smith.Dupa mn este un film must see,dar unii oameni zic ca e porcarie de film deoarece,cica zic cat de tari sunt americanii cum salveaza lumea etc.Dar nu erau numai de americani!Era vorba despre toti oamenii din lume!

buticut
09 May 2010, 21:43
Acu 20,30 de ani trailerele la filmele bune erau facute intr-un mod jenibil,dar acuma daca vizionezi un trailer la un film prost,facut ptr.box-office zici ca-i capodopera,dar produsu' final e un rahat.

Ei, nici chiar asa. De exemplu trailerele pentru Dr Strangelove si Jaws mi se par geniale. Eu mai degraba detest trailerele din ziua de astazi, pentru ca ori dezvaluie prea multe amanunte din film, ori vand filmul ca pe ceva ce nu este. Uneori imi vine nici sa nu le mai vizionez...

vlad4s
10 May 2010, 09:50
Dak aveti chef de o comedie must see adik o sa radeti rau de tot este Eurotrip din 2004

alextreme93
10 May 2010, 12:02
Acu 20,30 de ani trailerele la filmele bune erau facute intr-un mod jenibil,dar acuma daca vizionezi un trailer la un film prost,facut ptr.box-office zici ca-i capodopera,dar produsu' final e un rahat.

Ei, nici chiar asa. De exemplu trailerele pentru Dr Strangelove si Jaws mi se par geniale. Eu mai degraba detest trailerele din ziua de astazi, pentru ca ori dezvaluie prea multe amanunte din film, ori vand filmul ca pe ceva ce nu este. Uneori imi vine nici sa nu le mai vizionez...

Depinde.
Uite trailerul original de la filmu' Rocky
http://www.youtube.com/watch?v=m8DlBN_LLiA

citez un comentariu al unui user: "With this trailer, you don't need to see the movie"

buticut
10 May 2010, 19:45
La 3:33 min e mult prea lung. Off, de ce nu pot fi toate trailerele precum cel de la Inception :-<?

robbiex2
10 May 2010, 20:03
ciudate ?:))))))

danonino
12 May 2010, 21:04
mai degraba capabile de a-ti starni interesul ca, apoi, sa te duci la cinema.

Blu3sky
13 May 2010, 21:17
21 Grams (2003)

50 First Dates (2004)
8 Mile (2002)
A Beautiful Mind (2001)
Across the Universe (2007)
Agora (2009)
Alpha Dog (2006)
American History X (1998)
Amintiri din epoca de aur (2009)
Antichrist (2009)
As Good as It Gets (1997)
Black Irish (2007)
Blow (2001)
Braveheart (1995)
Bruce Almighty (2003)
Butterfly on a Wheel


asta de la A la B din lista mea de must see.. daca vreiti.. va dau si continuarea :)

fresie
09 Jun 2010, 00:30
1.Mountain of Diamonds (1991)
2.The Thorn Birds (Serial TV) (1983)
3.Camille (1936)
4.Wuthering Heights (1970)
5.Schindler's List (1993)

-sebastian-
09 Jun 2010, 09:07
1.room 1408
2.a walk to remember
3.the stepfather
4.shutter island
5.titanic

keisha_sn2
09 Jun 2010, 19:50
1.Pirates of the Caribbean
2.Sweeney Todd
3.Doctor Parnassus
4.Dorian Gray
5.Superbad

iondindeal
09 Jun 2010, 22:17
e greu de facut un top 5 da` cam astea ar fi

LOTR trilogia
Forrest Gump
A Beautiful Mind
Gladiator
Fight Club

SoX
11 Jun 2010, 13:41
Inca mi-s fraged cinefil, asa ca:

1. Dances with Wolves
2. Schindler's List
3. The New World
4. The Thin Red Line
5. Carandiru

Medicate
11 Jun 2010, 18:48
Godfather SUX ! Viata unor "bulangii" care au condus america, din umbra ! Nu ma pasioneaza viata unor sarlatani ce au ucis si "regulat" tot pentru faima , bani si placeri personale !


Lord of the Rings , Braveheart , The Gladiator , K-PAX , Legends of the fall , Alien ( seria ) , What dreams may come si lista poate continua.

( The Mist este un must see din pricina finalului foarte bun ) !

SoX
11 Jun 2010, 21:20
( The Mist este un must see din pricina finalului foarte bun ) !

S-ar putea ca multi sa adoarma inainte de a prinde finalul.

Medicate
11 Jun 2010, 21:25
....skip pana la final si totul e ok :) !

marius93
13 Jun 2010, 16:20
Truman show (1998)
Eternal Sunshine... (2004)
The Majestic (2001)
City Lights (1931)
The Kid (1921)
Meet the Parents (2000)
Meet the Fockers (2004)
Gladiator (2000)
Cindrella Man (2005)
The Mummy (1999)
The Mummy Returns (2001)
Shrek 1, 2 (2001, 2004)
Ratatouille (2007)
Seria BD etc...

marius93
13 Jun 2010, 16:27
1. Eternal Sunshine, pt. cei care prefera dramele
2. The Mummy, pt. cei carora le plac filmele de aventura
3. Meet the Parents, pt. cei care vor sa rada
4. Shrek 1 - un film de animatie simpatic
5. Gladiator, pt. cei carora le plac filmele istorice

OanaERO
14 Jun 2010, 16:26
Mr. Nobody (2009)
Lord of War (2005)
Empire of The Sun (1987)
New York, I Love You (2009)
Requiem For A Dream (2000)
Donnie Darko (2001)
Awake (2007)
Bruce Almighty (2003)
Barfuss (2005)
Wicker Park (2005)
Fight Club (1999)
Inglourious Basterds (2009)
Prince of Persia: The Sands of Time (2010)

JohnnyAddams
14 Jun 2010, 18:03
Dumb And Dumber (1994)
Me, Myself and Irene (2000)
There's Something About Mary (1998)

Secret Window (2004)
Sweeney Todd: The Demon Barber On Fleet Street (2007)
The Prestige (2006)
The Sixth Sense (1999)

RavenScar
20 Jun 2010, 01:11
1. Fight Club
2. American History X
3. Memento
4. The Matrix
5. Pulp Fiction

mshadow
22 Jun 2010, 21:03
Am mai mult de 5 filme carora le-am dat nota 10, si mi-e greu sa fac un top, dar iata o incercare (se va schimba odata cu timpul, inca nu am vazut toate marile filme ale omenirii):

1. One flew over the cuckoo's nest (1975)
2. Pianistul (2002)
3. The shawshank redemption (1994)
4. Les choristes (2004)
5. Fight club (1999)

dido
24 Jun 2010, 16:50
1. Star Wars;
2. Matrix;
3. Indiana Jones;
4. The Fifth Element;
5. Strada Hanovra;
Si lista continua iar ordinea nu este neaparat asta!

zece10
24 Jun 2010, 22:04
crank 1 si 2
freddy vs jason
chaos
transporter1,2,3
smokin` aces 2
:P si cam astea sunt care mi le amintesc la ora asta :)

zece10
24 Jun 2010, 22:07
pt cei care prefera filmele de aventura merge si The golden compas

Florin09
25 Jun 2010, 19:32
1.Into the wild
2.One Flew Over the Cuckoo's Nest
3.Forrest Gump
4.The Bucket List
5.The Prestige

si lista poate continua...

Alexa9793
14 Jul 2010, 15:46
1.Sweeney Todd
2.10 things I hate about you
3.2012
4.The proposal
5.Tae Guk Gi

alex_il_fenomeno
16 Jul 2010, 09:35
1) Zombieland
2)Avatar
3)Pirates of the Caribbean
4)Gridiron Gang
5)Ratatouille

elmedico
22 Jul 2010, 08:45
1.Schindler's List 1993
2.Vincere (2009)
3.Inglourious Basterds (2009)
4.The Exorcism of Emily Rose (2005)
5.The Departed (2006)

RoccoSuasito
22 Jul 2010, 19:40
1. A Clockwork Orange (1971)
2. La Haine (1995)
3. Scarface (1983)
4. American Psycho (2000)
5. Harsh Times (2005)

TomaMihai
22 Jul 2010, 21:14
1.Donnie Darko
2.Donnie Darko
3.Donnie Darko
4.Donnie Darko
5.The Combination

andreyuzzu
31 Aug 2010, 22:21
1. Nuovo cinema paradiso
2. Pulp Fiction
3. Apocalypse Now
4. Vertigo
5. Oldboy.

SMC
04 Sep 2010, 16:40
Haideti sa facem un top 5 al cartilor de cinema citite,mai bine.Le vom discuta ,le vom analiza,le vom taxa daca e nevoie,le vom prolifera prin intermediul forumului.
Propunerile mele:
1.Cinematograful,Acest necunoscut (I) Functiile cuvantului in film - D.I.Suchianu(1973).
2.Varstele Peliculei (vol.1,2,3) - Tudor Caranfil.
3.La Nouvelle Vague - Michele Marie(2010)
4.Francois Truffaut ,barbatul care iubea filmele - Magda Mihailescu (2009)
5.O privire critica asupra filmului romanesc - Mircea Dumitrescu (2005)


...sau orice carte de cinema pe care a-ti citit-o si vreti sa o dezbatem pe forum.

SMC
04 Sep 2010, 17:06
Putin ajutor/sustinere,aici,Pitt,daca se poate ,in sustinerea "petitiei".:)

Liviu-
04 Sep 2010, 17:40
Mai bine faceai un topic nou ca aici imediat ti se pierde mesajul dupa ce apar vreo 2-3 persoane cu Twilight si American Pie.

SMC
04 Sep 2010, 17:57
Pai habar n-am cum,las si eu asta in seama operatorilor.:-S

Liviu-
04 Sep 2010, 18:26
Intri aici (http://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227) si apoi dai "New Thread" din partea stanga sus.

mvpsebi
12 Sep 2010, 12:38
1. A Clockwork Orange
2. American History X
3. One Flew over the Cuckoo's Nest
4. The Pianist
5. La Vita e Bella

A Clockwork Orange e de departe favoritul, in rest granita dintre celelalte e foarte subtire.

mirkea
12 Sep 2010, 13:24
1. Kick-Ass
2. Snatch
3. Lock, Stock & Two Smoking Barrels
4. Oldboy
5. Perfume: The Story of a Murderer


...
3.2012
...

Seriously? Sunt surprins ca i-a placut cuiva filmul ala daramite sa-l mai puna in topul celor mai bune filme vazute vreodata.

Dar, vorba aia, gusturile nu se discuta :)

ice_eyes
12 Sep 2010, 19:03
1. Fight Club
2. American Psycho
3. American History X
4. The Usual Suspects
5. Kill Bill

septick
12 Sep 2010, 19:08
1. The curious case of Benjamin Button (2008)
2. Despicable me (2010)
3. Inception (2010)
4. Forrest Gump (1994)
5. Avatar (2009)

silviu69
19 Sep 2010, 14:56
1- Down of the dead
2-ZombieLand
3 -The Dark Knight
4- Scarface
5-The Mask

ghost90
23 Sep 2010, 15:17
1.LOTR
2.The Usual Suspects
3.A Clockwork Orange
4.Goodfellas
5.Pulp Fiction

sweetintoxication
29 Sep 2010, 19:10
1.The Shawshank Redemption
2.Green Street Hooligans
3.The Lord of the Rings Trilogy
4.The Bourne Trilogy
5.The silence of the lambs

Blondie
01 Oct 2010, 10:27
1. Terminator 2: Judgment Day (1991)
2. The Good, the Bad and the Ugly (1966)
3. Der Untergang (2004)
4. Aliens (1986)
5. Star Wars (1977)

alexaa
01 Oct 2010, 12:28
1- The curious case of Benjamin Button
2-Inception
3-Lord of the rings (trilogia)
4-The Bridges of Madison County
5-Crash

danonino
01 Oct 2010, 14:01
1. Lord Of War
2. Kingdom of Heaven - director's cut --- e cel mai frumos film pe care l-am vazut
3. House M.D.
4. Fight Club
5. Filantropica