PDA

View Full Version : Snuff


Windom
12 Apr 2010, 07:31
Realitate sau urban legend?:-/ Hai sa discutam un pic despre fenomenul asta. Care credeti ca sint cele mai reusite filme care abordeaza acest subiect? Am tot auzit de sud-americanul Snuff (1976) insa pare un film ridicol de prost asa ca nu l-am bifat inca. Mi-au placut Tesis si Hardcore foarte mult, mi-a placut si 8mm, desi cu anumite rezerve...

Ipu
12 Apr 2010, 09:32
Cannibal Holocaust a cauzat mari probleme producătorilor lui, dar nici acolo nu se știe exact ce s-a întâmplat în secvențele cu canibali.
Există multe cazuri de execuții filmate, mai ales de către bolșevici, naziști, militariști japonezi, naționaliști și comuniști chinezi etc. Există imagini surprinse de corespondenții de război, imagini ale unor persoane pierind în dezastre naturale ș.a.m.d.
Filmul românesc politic controversat jumătate de acțiune, jumătate melodramă Oglinda. Începutul adevărului începe cu imaginile reale ale unei execuții și conține către sfârșit aceeași execuție, filmată cu unii dintre protagoniști.

Windom
12 Apr 2010, 09:37
Există multe cazuri de execuții filmate, mai ales de către bolșevici, naziști, militariști japonezi, naționaliști și comuniști chinezi etc. Există imagini surprinse de corespondenții de război, imagini ale unor persoane pierind în dezastre naturale ș.a.m.d.
Filmul românesc politic controversat jumătate de acțiune, jumătate melodramă Oglinda. Începutul adevărului începe cu imaginile reale ale unei execuții și conține către sfârșit aceeași execuție, filmată cu unii dintre protagoniști.
Exemplele de mai sus nu sint snuff.;) Executiile au scop politic. Filmele snuff au cu totul alt scop - un entertainment morbid.

pipes
12 Apr 2010, 09:50
on-topic: am vazut si eu acu' vreo 4 ani Cannibal Holocaust (nu stiu ce gen e) si am dormit foarte bine in noaptea respectiva. chiar nu m-a impresionat deloc cu exceptia coloanei sonore. in rest umbla tot felul de pachete cu filme dintre cele mai sangeroase pe torrente - din care nu cred ca se poate intelege ceva..... fara a intra in foarte multe detalii. sa ii vezi pe copilasi ce pareri au pe acolo, ce exprimari, ce trairi.... te iei cu mainile de par! cel putin eu...
am citit la un moment dat despre snuff si alte tentative de gen, dar cred ca e un subiect care poate fi evitat fara a pierde nimic demn de retinut si transmisibil. dar vorba aia: gusturile nu se discuta.........

off-topic: pai cum sa-ti placa Avatar sau ceva asemanator!?!?! exista o explicatie in tot si in toate.

voi urmari cu interes dezvoltarea acestui subiect.

Windom
12 Apr 2010, 09:58
Tot off topic (de nevoie): daca ma uit la Deodato, nu inseamna ca nu savurez si un Fellini sau Bergman. Depinde de dispozitie. Avatar insa tot nu-mi place.:( Am rezistat 40 de min si apoi am cedat.
On topic: nici Cannibal nu-l consider snuff. Motivatiile sint cu totul altele. Si, intr-adevar, nu e scary, poti dormi ca un prunc dupa...

Ipu
12 Apr 2010, 10:05
Bine, dar dincolo de scopul politic, cei care au comandat filmările respective au fost și sadici. Apropo, poate cândva ar trebui deschis și un topic în legătură cu uciderea animalelor în filme.
În altă ordine de idei, mi-amintesc că mai demult circula o anecdotă cu unul care se ducea la un regizor sau producător și îi spunea că s-a săturat de viață și ar vrea să moară și el într-un film. :)

Ipu
12 Apr 2010, 10:10
Avatar trebuie văzut la cinema în 3 dimensiuni.
Chiar crezi că filmul C. H. conține ucideri reale? Eu am fost convins că nu.
Grizzly Man al lui Herzog l-ai văzut? Acolo, moartea e înregistrată numai sonor, dar ea e folosită într-un film care servea unui dublu scop: artistic și lucrativ.

miercuri
12 Apr 2010, 10:11
The real deal snuff nu exista pentru noi oamenii de rand, sa discutam pe forum despre asa ceva. Adica mai mult de speculatie nu prea avem ce face pe topicul asta. Este filmuletul acela al psihopatilor aia trei din Ukraina care ucid un om cu un ciocan si o surubelnita si care a leakuit pe net, dar avand in vedere ca a fost filmat pentru prorpiul lor divertisment si nu pentru a fi comercializat, nu intra in defnitia de snuff.

pipes
12 Apr 2010, 10:11
si ce legatura are Deodato, Fellini, Bergman cu snuff-ul?
eu ma refeream la CH ca fiind cel mai controversat film (care se apropie de gen - si realizarea asta e plina de legende si zvonuri) pe care l-am vazut. si este un ceva cu altceva pentru altcineva cu exceptia coloanei sonore.
am spus ca pe tine nu are cum sa te impresioneze un film gen Avatar pentru ca nu are cum..... pur si simplu. cum nici pe mine nu ma atrage sa vad un film cap coada numai cu topoare, sange, matze, dezaxati, operatii pe viu, decapitari, torturi, canibali SI ASA MAI DEPARTE....
repet: nu judec, nu trag concluzii, dar cand ai vorbit despre altele sau Avatar doar gresisei sectiunea la care vroiai de fapt sa scrii. :)
si voi urmari cu interes dezvoltarea subiectului.

p.s. MIERCURI, oarecum de acord cu tine. sa vedem ce parere are W.

Windom
12 Apr 2010, 10:19
si ce legatura are Deodato, Fellini, Bergman cu snuff-ul?
Ce legatura are Avatar cu snuff-ul, daca tot l-ai bagat in discutie?

miercuri, am gindit acest topic mai mult pentru a discuta fenomenul snuff in cinema si mai putin in realitate. Nici eu nu cred ca exista cu adevarat asemenea filme.

Windom
12 Apr 2010, 10:36
Este filmuletul acela al psihopatilor aia trei din Ukraina care ucid un om cu un ciocan si o surubelnita si care a leakuit pe net, dar avand in vedere ca a fost filmat pentru prorpiul lor divertisment si nu pentru a fi comercializat, nu intra in defnitia de snuff.
Henry Lee Lucas & Otis Toole, Leonard Lake & Charles Ng si-au imortalizat de asemenea crimele. Sint de acord, nu e snuff, filmele erau destinate propriei "delectari".

Ipu
12 Apr 2010, 10:47
Filmele despre care încă se mai bănuiește că s-ar putea încadra în categoria de „snuff movie/film” (apropo, nu s-a gândit nimeni la o traducere a termenului în limba română?) se pot număra pe degete, iar pe cele mai cunoscute deja Windom le-a indicat.

pipes
12 Apr 2010, 10:47
1. comparatie era menita mai mult pentru mine. sa-mi demonstreze anumite lucruri. putem face abstractie de ea. si-a indeplinit scopul.
2. pana la urma ce vrei sa demonstrezi cu acest topic? ca snuff-ul exista sa nu? ca este cinematografie sau nu? sa pari interesant?
3. tin minte ca acu' vreo 10 ani toti puradeii se uitau pe rotten tomatoes (sau asa ceva) si se extaziau cand ii taia un soldat gatul unuia..... mi s-a parut total deplasat si inca mai cred asta. duceti-va la morga! acolo sa vezi filme "snuff", nu gluma. :)

Windom
12 Apr 2010, 10:50
2. pana la urma ce vrei sa demonstrezi cu acest topic? ca snuff-ul exista sa nu? ca este cinematografie sau nu? sa pari interesant?
Sa par interesant.

pe rotten tomatoes (sau asa ceva)
rotten cucumbers

primmo
25 Nov 2010, 11:36
e absolut dementa ideea de snuff. nu pot intelege nici macar asa zisele explicatii/motivatii pe care le-ar putea avea cei care vor sa vada un astfel de film. ce-i drept, nici nu sunt vreun apropiat al fenomenului, poate o fi vreo subtilitate care imi scapa.
dar ce se asteapta sa vada un deraiat d-ala la un asa film? de ce e foarte important aspectul veridicitatii?? senzatii, emotii, adrenalina, erectii, u name it (ce ar putea trai un pasionat al genului) pot fi infinit mai placute la vizionarea unui film de profil (automat non-reality show) jucat bine, regizat bine...

un film misto pe tema asta, care iti arata o parte din lumea snuff, e 8MM al lui Joel Schumacher.

dooma
25 Nov 2010, 12:48
Realitate sau urban legend?:-/ Hai sa discutam un pic despre fenomenul asta. Care credeti ca sint cele mai reusite filme care abordeaza acest subiect? Am tot auzit de sud-americanul Snuff (1976) insa pare un film ridicol de prost asa ca nu l-am bifat inca. Mi-au placut Tesis si Hardcore foarte mult, mi-a placut si 8mm, desi cu anumite rezerve...

realitate, in opinia mea, insa ascunsa atat de adanc si in cercuri atat de restranse, incat nu va iesi vreodata la suprafata. totusi sunt ferm convins ca exista. as merge pe asia si america latina, cel mai probabil acolo se pot comanda cel mai lejer.

cat despre filmele ce dezbat acest subiect, 8MM e excelent.

chuckyfan
25 Nov 2010, 13:23
Dar Guinea Pig? Scurtmetrajurile japoneze despre care se spunea ca au fost pe bune si protagonistii au fost acuzati? Asa imi amintesc:|

Medicate
26 Nov 2010, 20:00
Windom baga o definite a "Snuff"-ului ! Pentru ca din comentariile adresate acestui topic nu am inteles nimic. Cum de Avatar a ajuns sa fie Snuff ... naiba stie. Asa ca te rog , defineste acest termen pentru ca discutiile astea incep sa devina S.F. si nu cred ca sunt singurul in aceasta situatie.

Windom
27 Nov 2010, 08:00
A snuff film or snuff movie is a motion picture genre that depicts the actual death or murder of a person or people, without the aid of special effects, for the express purpose of distribution and entertainment or financial exploitation. (Wiki)

chuckyfan
27 Dec 2010, 13:07
A vazut careva Pig (http://www.imdb.com/title/tt1637712/)?
Filmat cu un handycam, improvizatie totala in ceea ce priveste jocul actorilor.
Poate fi considerat snuff?

adiman83
11 Mar 2011, 13:45
Filmele Snuff sunt doar un mit urban. toata lumea banuieste ca exista dar autoritatile nu au gasit niciodata unul real. toate erau falsuri demonstrate si cateodata "eroina", care sfarsea prin a fi omorata "pe bune" juca in mai multe productii falsul fiind in felul asta evident.

De ce ar crea un auto-proclamat artist un asemenea film care ar fi singura dovada de care ar avea nevoie autoritatile pentru a-l condamna de crima cu premeditare?Este mai simplu sa falsifici scena crimei si sa-i spui clientului ca totul este real. Ca sa va convingeti ca asemenea presupuneri pot fi crezute de "prostime" amintiti-va numai de Cannibal Holocaust (de care s-a mai zis in posturile anterioare), de Blair Witch Project si Paranormal Activity. Toate trei au avut "suporteri" care sustineau sus si tare ca toata filmarea este reala si actorii au murit pe bune. Dar nici vorba de asa ceva