PDA

View Full Version : De ce ne place Mad Max?


illotempore2002
17 Mar 2010, 08:52
Cat de mult va place si de ce? Ce anume l-a facut sa devina un cult movie? De ce v-a ramas in suflete? Ce e special la Mad Max?

marius_em
17 Mar 2010, 16:27
Nu atat Mad Max e fascinant, cat lumea lui Mad Max e fascinanta.

omudindulap
17 Mar 2010, 18:04
Este cumva primul (sau printre primele) film a carui actiune are loc intr-un viitor post-apocaliptic?
Si personajul interpretat de Mel are carisma, fapt ce contribuie, cat de putin, la succesul filmului.
Il putem compara cu The Road?

BLACK-SPIDER
18 Mar 2010, 00:00
Daca continua sa se scumpeasca carburantii si nu o sa ne permitem un automobil "electric", ajungem si noi ca in Mad Max :-S

Revenind la film, masinile sunt geniale, practic oricarei masinarii facuta manual cu putina indemanare si cunostinte tehnice a ajuns sa i se puna eticheta ''parca e din Mad Max'' :D

illotempore2002
18 Mar 2010, 08:21
Omuldindulap,

Ce inseamna ca Mel Gibson are carisma in Mad Max? Ce este asa carismatic la Mad Max?
Cine si cum este Mad Max?
Raspunsul meu: este un personaj postapocaliptic simplu, in goana dupa supravietuire, care se lupta, se zbate, este cat de cat skill-at, stie sa se apere, dar cam morocanos si inexpresiv. Nici nu zice mare lucru, nici nu are o expresivitate nonverbala anume. Asadar, unde e carisma? Vreau si eu sa inteleg.

p.s. mentionez ca nu am vazut decat Mad Max 2. Care m-a dezamagit complet. Niste unii intr-un desert postapocaliptic alearga dupa benzina si se bat. Caca-maca, ete lulu lulu i've got some apples. (:|
Actiune simplista, de gradinita, saracie a imaginatiei maxima, un film ale carui singure calitati snt masinile alea puternice si improvizate si outfit-urile alora care tineau petrolul numai pt ei, cu frizurile punk si postpunk. Nu poti sa faci un film doar din niste frizuri cool, geci de piele si masini sport.

omudindulap
18 Mar 2010, 10:51
Asa mi-l amintesc eu. Precizez ca am vazut filmul acum vreo 7-8 ani, deci e posibil sa ma-nsel.
Nu a spus nimeni ca ar fi o capodopera, dar, pentru genul acesta de film, mi se pare unul cel putin decent.

illotempore2002
18 Mar 2010, 11:09
Filmul e mai mult decat o capodopera, e un cult film si vreau sa ma ajute cineva sa inteleg. Vreau sa imi placa si mie filmul asta. Cum sa fac, la ce sa ma uit? Ca nu am la ce?

Cinemania
18 Mar 2010, 11:24
=))

Nu cred ca ai vreo sansa. Sau mai stii. Uita-te la toata trilogia de cateva ori pana o dai in culte.

Apropo: de ce vrei neaparat sa-ti placa ?

Windom
18 Mar 2010, 11:27
Un film poate sa fie si capodopera lu' Peste, daca tie nu-ti spune nimic nu poti forta lucrurile. E cam aiurea sa vrei sa-ti placa un film doar pentru ca e considerat capodopera. Btw, Mad Max poate ca si-a cistigat un statut de film cult, insa pina la capodopera e cale lunga (asadar, un film cult n-are cum sa fie "mai mult decit o capodopera").
E un film de actiune reusit (pentru perioada in care a fost realizat) care a lansat un trend si a creeat un star. Cam atit se poate spune despre el, nu are rost sa sondam profunzimile pentru a da de nu stiu ce filozofii & stuff deoarece ele nu exista.

omudindulap
18 Mar 2010, 11:35
Eu zic sa te orientezi spre alte filme. Nu inteleg de ce tii sa-ti placa un film doar pentru ca este considerat un cult film.
E ca si cum ai vrea sa-ti placa acest tablou doar pentru ca niste ''unii'' spun ca asta e arta, desi tie nu-ti inspira nimic. Esti snoaba?:-?

http://www.marin.edu/art107/images/NewmanVerHeroicus.jpg

Succes in demersul tau, totusi.

illotempore2002
18 Mar 2010, 11:43
Mai, nu m-ati inteles. Era un mod de a spune ca "vreau sa-mi placa", in realitate traducerea e "vreau sa inteleg ce e de placut la filmul asta".

O sa ma uit la toata trilogia. Poate-mi scapa ceva. De asta am deschis topicul asta, ca sa inteleg alte puncte de vedere asupra acestui film. Am spus: atata cat am vazut, nu mi-a placut.

Cinemania, nu inteleg acel "n-ai nici o sansa", poti sa-mi explici te rog la ce te refereai?

p.s. nu ma uit la filme din snobism, oh, chiar tre sa explic asta? Am facut mai demult un topic unde desfiintez clasicele si le zic "prafuite", does that speak volume to you?

Cinemania
18 Mar 2010, 12:09
Nu te rezuma la a intreba doar ce-i cu "Nu cred ca ai vreo sansa". Eu am spus: "Nu cred ca ai vreo sansa. Sau mai stii." Ceea ce nu-i acelasi lucru. O raza de speranta tot am zarit. :P

Aia a fost prima mea reactie fata de cum ai disecat Mad Max-ul 2 in stil caca-maca.

illotempore2002
18 Mar 2010, 12:10
Chiar si asa, tot nu inteleg.

omudindulap
18 Mar 2010, 12:49
p.s. nu ma uit la filme din snobism, oh, chiar tre sa explic asta? Am facut mai demult un topic unde desfiintez clasicele si le zic "prafuite", does that speak volume to you?

Imi cer mii de scuze, e posibil ca mai demult sa nu fi fost pe acest forum. Chiar si asa, nu vad de ar fi trebuit sa tin minte toate topicurile si demitizarile pe care care le-ai facut. Am si eu doi neuroni. Decat. Nu vreau sa-i suprasolicit.

marius_em
18 Mar 2010, 12:50
Ce e de inteles, Illo? The Road Warrior e cel mai bun din cele 3 Mad Max-uri, si da, e o capodopera. E practic un western in care desertul texan a fost inlocuit cu desertul australian al unei distopii post "oil peak apocalypse", si caii si carutele au fost inlocuiti cu motoare V8, si caroserii carpite. E vorba despre un badass, "a shell of a man", un om distrus emotional din cauza a ce s-a intamplat in primul Mad Max, intr-o lume salbatica. Ce impresioneaza e aceasta imagine a lumii post-apocaliptice, cruzimea ei, rautatea ei pura. Aceasta imagine gandita in 1981 va fi practic copiata (insa niciodata la acelasi nivel de performanta vizuala) in mai toate filmele de genul, inclusiv in Terminator, sau in mai recentul "The book of Eli".
De ce place Mad Max? E Mel Gibson tanar, e imbracat in piele, e singuratic, conduce o super masina, are un shotgun purtat la brau, are acea schiopatare (cauzata in primul Mad Max), are un caine, si ucide tipi rai. Mai ai nevoie de alte motive? E un om ce straluceste intr-un rahat de lume. Pentru ca si asta tine de efect, cum ti-am spus si mai sus. Pune-l pe Mad Max in rolul unui politist contemporan pe strazile din LA, si vei avea un film banal, un Lethal Weapon N (inlocuiti N cu ce numar doriti). In schimb, in rahatul ala de lume, in antiteza cu diabolicul Humungus, Mad Max e barbatul perfect.

http://static.open.salon.com/files/rw1235285113.jpg
Barbatul perfect.

Scena culminanta cu urmarirea tirului de baietii lui Humungus, e poate cea mai tare scena cu urmariri de masini, ever. E excelent filmata, toate cadrele te implica in nebunia aia, si te tin cu inima in dinti.
Cu alte cuvinte, illo, e un film de actiune, ce iti ofera un thrill senzational, si iti prezinta o lume perfecta pentru violenta, o lume fara speranta, o lume cruda, rea pana la oase.

Cinemania
18 Mar 2010, 13:02
Chiar si asa, tot nu inteleg.

Nici eu nu te inteleg.


Niste unii intr-un desert postapocaliptic alearga dupa benzina si se bat. Caca-maca, ete lulu lulu i've got some apples.
Actiune simplista, de gradinita, saracie a imaginatiei maxima, un film ale carui singure calitati snt masinile alea puternice si improvizate si outfit-urile alora care tineau petrolul numai pt ei, cu frizurile punk si postpunk. Nu poti sa faci un film doar din niste frizuri cool, geci de piele si masini sport.

Ce vrei sa gasesti, tu personal, mai mult de atat in Mad Max? Ai enumerat niste elemente din film, elemente despre care spui ca nu sunt indeajuns (Nu poti sa faci un film doar din niste frizuri cool, geci de piele si masini sport), insa fara a aminti ceva despre atmosfera filmului sau mai exact senzatiile pe care ti le-a creat. Or acele senzatii (pentru mine cel putin) apar la prima vizionare a unui film. Si ca sa incerc sa dau un raspuns, poate partial pentru tine, la intrebarea exprimata (ce v-a placut etc.): Cand am vazut Mad Max pentru prima data m-a prins de la inceput baia de adrenalina si nebunie a filmului, m-a facut sa ma simt "cool", m-am afundat mental intr-un univers pe care mi-ar fi placut sa-l experimentez si in realitate...ca Max, desigur, intr-un Interceptor :D

Si cand ma gandesc la Fury Road (adica Mad Max 4).....

illotempore2002
18 Mar 2010, 13:08
Cand am vazut prima data Mad Max acum doua zile, ce plictis am tras. Era unu care cauta petrol doar ca sa vezi faza: petrolul era acaparat d unii rai. Asta, Max, face el niste jmekerii si obtine petrol! Super tare, frate! Si se tot fugaresc pe acolo, si se ameninta, si se ataca reciproc, ca niste cretini! Fuck man, cea mai tare faza e cand are loc urmarirea aia de masini! Pfoaaaai, am ramas masca !

(:|

Film de baietei (va inteleg totusi, pe voi barbatii, men are not pigs, they are kids, orba unui amic) INSA: e un cacat de film.

Multumesc pt explicatii, argumente care pana la urma se reduc la "ce cooleanu e Mel Gibson si ce masini tari".

Cinemania
18 Mar 2010, 13:11
Si din Nu cred ca ai vreo sansa. Sau mai stii se facu doar Nu cred ca ai vreo sansa

marius_em
18 Mar 2010, 13:11
Fury Road s-ar putea sa inceapa la anul. Bine ca Miller tot spune "la anul", de vreo 25 de ani.

Illo, cred ca uita ca Mad Max e alpha filmului post-apocaliptic. Tot ce a venit dupa, s-a cam inspirat din asta, Eu am vazut filmul cand eram destul de mic, si de asta poate simt asa o dragoste sincera fata de el, dar pot intelege ca dupa ce vezi aceste elemente in atatea alte filme, cand le vezi in originalul lor, ti se vor parea desuete. E ca si mine cu Blade Runner. L-am vazut foarte tarziu, dupa ce am vazut alte atatea SF-uri, si mi-a fost greu sa-l apreciez pentru originalitatea sa.

illotempore2002
18 Mar 2010, 13:12
@Cinemania

Bine baietzel! Asta e, am ratat sansa vietii mele!

omudindulap
18 Mar 2010, 13:13
INSA: e un cacat de film.
vs.
Filmul e mai mult decat o capodopera, e un cult film

Sau nu am sesizat eu ironia?

illotempore2002
18 Mar 2010, 13:14
Fury Road s-ar putea sa inceapa la anul. Bine ca Miller tot spune "la anul", de vreo 25 de ani.

Illo, cred ca uita ca Mad Max e alpha filmului post-apocaliptic. Tot ce a venit dupa, s-a cam inspirat din asta, Eu am vazut filmul cand eram destul de mic, si de asta poate simt asa o dragoste sincera fata de el, dar pot intelege ca dupa ce vezi aceste elemente in atatea alte filme, cand le vezi in originalul lor, ti se vor parea desuete. E ca si mine cu Blade Runner. L-am vazut foarte tarziu, dupa ce am vazut alte atatea SF-uri, si mi-a fost greu sa-l apreciez pentru originalitatea sa.

Asta nu confirma decat faptul ca e film de baietei: amatori de actiune si masini si eroi, dar incapabili sa evalueze dpdv estetic, formal.

Nu cred ca exista vreun termen de comparatie cu Balde Runner sau cu Terminator. M-as putea scandaliza lesne sa le vad puse in aceeasi fraza, deja m-am scandalizat ca le-am pus eu in aceeasi fraza.

Cinemania
18 Mar 2010, 13:15
Filmul e mai mult decat o capodopera, e un cult film si vreau sa ma ajute cineva sa inteleg. Vreau sa imi placa si mie filmul asta. Cum sa fac, la ce sa ma uit? Ca nu am la ce?

Era un mod de a spune ca "vreau sa-mi placa", in realitate traducerea e "vreau sa inteleg ce e de placut la filmul asta".?

Film de baietei (va inteleg totusi, pe voi barbatii, men are not pigs, they are kids, orba unui amic) INSA: e un cacat de film.

I rest my case. Pentru orice altceva e plina lumea de alte filme. Go get them.

illotempore2002
18 Mar 2010, 13:15
INSA: e un cacat de film.
vs.
Filmul e mai mult decat o capodopera, e un cult film

Sau nu am sesizat eu ironia?


Da, sunt doua puncte de vedere: primul e punctul meu de vedere. Al doilea epunctul de vedere general acceptat, asa pe nemestecate, cum ca e un cult film, capodopera. Eu chestionam: de ce zice lumea ca e capodopera?

marius_em
18 Mar 2010, 13:17
Nu inteleg de ce esti agresiva. Tie nu ti-a placut, ok, dar multora le-a placut. Si e si apreciat de critici. A fost si la momentul lansarii lui, e si acum. E un clasic. Dar e doar un film, nu inteleg de ce te enervezi asa.

illotempore2002
18 Mar 2010, 13:19
Da, ai dreptate. Sunt agresiva pt ca nu concep ideea ca un film atat de prost sa orbeasca oamenii si sa-i faca sa-si piarda bunul simt si ratiunea estetica.

Neuptolem
20 Mar 2010, 10:21
Cat de mult va place si de ce? Ce anume l-a facut sa devina un cult movie? De ce v-a ramas in suflete? Ce e special la Mad Max?
Doar primul Mad Max e bun iar din al doilea doar scenele de actiune. Mad Max 3 e oribil, poate doar soundtrackul Tinei Turner impresioneaza.
Oricum, pe o scara a valorii filmele action-sf, comparativ cu, sa zicem "The Terminator", "Predator", "Speed", "T2", "Aliens", Mad Max (1) ar fi de nota 7, Predator - 8; Speed: 9; The Terminator - 9; Terminator 2 - 10, Aliens - 9.

Neuptolem
20 Mar 2010, 10:46
Sau poate nici de 7 nu face, dar sub 6 nu are cum sa fie.
Mad Max 2 promite dar rateaza sansa de a fi o continuare de succes. Doar urmaririle alea cu viteza aia dementa de nici azi nu inteleg cum a fost filmata/regizata/turnata. Adica, ce dracu au facut, au mers mai incet si au derulat imaginea cu viteza?? Soseaua aia intra sub masina la o viteza de cel putin 120 km/h, poate 140-160. Cel putin asa reiese din film..
Din acea viteza s-au inspirat multe filme, inclusiv primul Terminator cand gonesc masinile alea sub insistenta maniacala a lui Cameron. Din unele documentare am aflat ca acele scene de actiune (T1) erau repetate exagerat, pana totul iesea asa cum trebuie, incat Linda Hamilton facuse intindere la glezne, sau se accidentase cumva, "alergati" de Terminatorul-Cameron. Astfel la orice film facut dupa Mad Max s-au straduit sa nu fie mai slab la capitolul urmariri, viteza. Nu stiu dk le-a reusit pt ca eu nu am mai vazut masini care sa goneasca ca in Mad Max 1, poate doar Fast Furios (1), Days of Thunder, dar astea sunt altceva, nici nu se compara.
Iar prima urmarire din Terminator 2: Judgment Day, in care predomina soarele, "peisajul" urban cumva apocaliptic (canalul ala din LA), negrul ca si culoare, simbol de putere, tenacitate (geaca de piele, trailerul negru), viteza dementa in care nu mai conteaza nimic decat scopul/targetul, uruitul motoarelor, puscociul, maniera in care e filmat de la nivelul solului pt a evidentia viteza, toate sunt (cel putin in subconstient) inspirate din seria Mad Max. Dar lucrat altfel, cu mai multa finete, imagine mai buna, sound, motivatie, imaginatie.

marius_em
20 Mar 2010, 17:05
Cum a fost Speed action SF?
Ma rog, or fi gusturi, dar parerea mea e ca Terminator nici macar nu-l gadila pe Mad Max.
Iar Mad Max 1 a fost un fel Paranormal Activity la vremea lui, facut pe bani putini, si cu incasari monstruoase. Dar se vede ca si Miller, si Gibson au fost la debut.
In Mad Max 2, insa, cei doi sunt in cea mai buna forma. Si nu o spun doar eu, asta e opinia fanilor in general.
Desprea Mad Max 3, ai dreptate, s-au cam dezumflat. Cred ca ce i-a lipsit a fost cruzimea mad max-urilor precursoare, si a iesit asa, ceva aproape naiv.

pipes
20 Mar 2010, 19:13
Mad Max are gloria sa (prin lansarea seriei), Mad Max 2 desavarseste, Mad Max 3 trage cortina. Cam asa trebuia sa ramana si seria Alien/s.

P.S. Pe noi ne-a influentat atat de mult si datorita perioadei in care am apucat sa le vedem (un regim mai aparte sau imediat dupa). Va mai amintiti "Steel Dawn"? In deschidere cu schemele prin nisip....... Pai alea si acum mi se par rupte din Rai. :)

Mercutio
20 Mar 2010, 19:19
Cum a fost Speed action SF?
Ma rog, or fi gusturi, dar parerea mea e ca Terminator nici macar nu-l gadila pe Mad Max.
Iar Mad Max 1 a fost un fel Paranormal Activity la vremea lui, facut pe bani putini, si cu incasari monstruoase. Dar se vede ca si Miller, si Gibson au fost la debut.
In Mad Max 2, insa, cei doi sunt in cea mai buna forma. Si nu o spun doar eu, asta e opinia fanilor in general.
Desprea Mad Max 3, ai dreptate, s-au cam dezumflat. Cred ca ce i-a lipsit a fost cruzimea mad max-urilor precursoare, si a iesit asa, ceva aproape naiv.

Eu as zice mai hollywoodian, cred ca australienii fac filme mai realiste, mai dure. Imi vin in minte doua filme drept exemplu: Woolf creek (unul din cele mai dure filme de groaza pe care le-am vazut) si The Proposition.

Revendind on topic, eu gasesc intrebarea din titlu mai degraba retorica decat una la care se poate raspunde clar. De ce ne place ceva? Asta tine de o intreaga serie de cauze, de unele dintre ele nici nu suntem constienti. Tine de traire, de sentiment, cu alte cuvinte nu poti controla ceea ce iti place si ce nu. Realizez ca unele filme imi displac, desi se spune ca sunt bune, iar altele imi plac desi se spune ca sunt proaste. Oricat as vrea nu pot sa-mi aliniez aceast simtamant cu ratiunile de ordin estetic sau ce tin de critica de film.
In ceea ce ma priveste filmul mi-a produs o impresie puternica cand l-am vazut prima data in anii '80, odata cu aparitia filmelor interzise, pe vhs. Nu eram obisnuit sa vad filme de actiune de genul asta. Iar in general cred ca filmul place pentru ca e o poveste clasica despre eroism, razbunare, lupta impotriva injustitiei. Max e la fel ca atitia alti eroi - Achile, Ivanhoe, D'Artagnanin, etc. Si nu sunt de acord ca filmul e chiar atat de prost realizat, cel putin pentru vremea respectiva, chiar daca are unele scapari. Scenografia e indrazneata, imaginea deosebita, mai ales scenele din desertul australian, iar Mel Gibson e un actor bun si cu carisma, potrivit in rolul de erou. Fapt dovedit de altfel mai tarziu si in alte filme dintre care e de ajuns sa amintesc doar de Braveheart.

defav
01 Apr 2010, 19:15
Mad Max 1 a fost o revelatie pentru anii aceia , goana lui de pe soseaua pustie-filmata si din unghiul rotii- arata fuga lui de sine , de tragedia recenta ce-l marcase, fuga lui de lume , faptul ca nu mai vroia sa revina pe pamint. O razbunare calculata ,cu singe rece, scenele terifiante scurte fara multa galagie , arata un Max inchistat in lumea lui , din care nu vrea sa iasa .Cind pierzi tot ce ai , nu mai conteaza nimic .Si MM2 mi-a placut , vedem o lume rapace , nemiloasa, posibila intr-un viitor nefast. A fost ceva deosebit pe vremuri, scenele de actiune au iesit din tipare.

RomaniaMare
18 Apr 2010, 22:45
Mad Max 1 a fost o revelatie pentru anii aceia , goana lui de pe soseaua pustie-filmata si din unghiul rotii- arata fuga lui de sine , de tragedia recenta ce-l marcase, fuga lui de lume , faptul ca nu mai vroia sa revina pe pamint. O razbunare calculata ,cu singe rece, scenele terifiante scurte fara multa galagie , arata un Max inchistat in lumea lui , din care nu vrea sa iasa .Cind pierzi tot ce ai , nu mai conteaza nimic .Si MM2 mi-a placut , vedem o lume rapace , nemiloasa, posibila intr-un viitor nefast. A fost ceva deosebit pe vremuri, scenele de actiune au iesit din tipare.
+1

adiman83
21 Sep 2010, 11:27
preferatul meu din toata seria este Mad Max 3 (Mad Max Beyond Thunderdome ca sa fim corecti:D ) dar numai dintr-un singur motiv: acel trib de copii. ei traiau in liniste in oaza lor fara contacte cu lumea de afara asteptandu-l pe acel "capitan" (sper sa-mi amintesc corect) sa vina sa-i salveze.

dar datorita lui Max au devenit in sfarsit constienti de realitatea dura din jurul lor. nu trebuie sa uitam ca filmul este povestit din punctul de vedere al acelor tineri care au reusit intr-un final sa ajunga la acel "river of light" (era vorba de Sidney) din legendele lor dar au realizat ca nu era paradisul care credeau ei si ca lumea intr-adevar se schimbase. povestea spusa la final a facut tot filmul ... se vedea ca era spusa de niste oameni maturi, nu mai era basmul stiut de ei in oaza din desert

Floydman
30 Sep 2010, 12:08
nu imi place Mad Max

Pitbull
04 Oct 2010, 21:05
Esti off-topic.

dragonfly_drk
04 Oct 2010, 21:11
macar si-a spus parerea despre film. nu cum fac alti destepti pe aici... ca nu au ce face si se iau in gura si ajung la tot felul de aberatii... despre ei nu spui nimic?

Pitbull
04 Oct 2010, 23:09
Ba da.

dragonfly_drk
04 Oct 2010, 23:12
da, vad... =))
cu ce o fost omu off?... threadul se intituleaza "de ce ne place Ma Max".
iar el a spus simplu... nu imi place, deci prin urmare, nu are de ce sa ii placa... poate daca ar fi formulat altfel, nu ar mai fi fost off-topic, nu?... :-/

Pitbull
05 Oct 2010, 00:15
Thread-ul nu se intitula "Ne place sau nu Mad Max?" ci "De ce NE PLACE Mad Max", deci se adresa NUMAI celor cärora LE place Mad Max.

buticut
05 Oct 2010, 02:50
Dar si Illo (apropo, pe unde umbla?) a scris ca nu ii place si a explicat de ce. A pus intrebarea De ce ne place Mad Max, pentru ca ea nu a gasit nimic de placut in film. In cazul meu, sunt atatia ani de cand am vazut Mad Max-urile, ca nici nu mai imi amintesc daca mi-au placut sau nu :)).

Pitbull
05 Oct 2010, 11:24
Mi-au placut cä erau gigea.

...Nu, pe bune: deserturi postapocaliptice bine lucrate - spre deosebire de liota dudelor ce le-au urmat.

marius_em
05 Oct 2010, 14:38
Illo ne-a intins o capcana, ne-a ademenit mai intai pe noi, "baieteii amatori de actiune si masini si eroi", sa ne desfasuram, pentru a ne distruge dupa. Femeie vicleana.

SMC
06 Oct 2010, 21:30
Mie mi-a placut (mai ales) ca a inspirat Bunul,Raul si Ciudatul,care mi-a placut... mai mult.:">

adiman83
11 Mar 2011, 14:17
a fost primul film din categoria SF Post-Apocaliptic vazut de mine si de aceea seria Mad Max intotdeauna o sa aibe un loc special rezervat in mintea mea.

mi-a placut pentru ca mi s-a parut un scenariu destul de credibil si posibil: o societate umana distrusa si aruncata in haos de imputinatea combustibilului

vreo scena preferata din toate cele trei? din partea mea ... povestea de final a copiilor care au ajuns in Sidney - nu mai traiau in lumea lor ideala din oaza aceea asteptandu-si adultii sa se intoarca si au devenit foarte constienti de realitatea din jurul lor si si-au adaptat povestea spusa in fiecare noapte corespunzator