PDA

View Full Version : Repo Man


illotempore2002
15 Feb 2010, 21:44
Repo man, adica Repository man. Adica un fel de recuperatori. Care ridica pe neve masinile celor care au datorii.

Formidabil filmul. In sfarsit un film fresh, kinky, comedios (pe linie de personaje mai mult decat pe intamplari). Si pt ca deliciul sa fie maxim, sunt combinate si cateva elemente soft SF. Un individ dubios aka extraterestru se tot plimba cu o masina extrem de valoroasa (pe care of course, repo man o cauta visand un cascaval gustos de 20 mii $) si face sa dispara cateva personaje in reflectorul orbitor de luminos din porbagajul sau lasand in urma numai cizmele celor care odata traiau.

Emilio Estevez este incredibil si voi stiti ca eu nu ma omor dupa actori care pt mine sunt niste executanti :P Dar Estevez este asa (ma refer la personajul lui, repo, desigur, ca pe el inca nu l-am intalnit)
- tanar si frumos
- sictirit dar si rebel
- expresiv
- intra in rahaturi multe dar se descurca el cumva
- serios si tocmai prin asta extrem de comic.

Alte personaje savuroase: politistul care mereu impleteste un pulover colorat sau ce impleteste el acolo, o chestie indefinita; negrii punk care isi zic mereu "let's go and do them crimes" asta pt ca nu suporta anodinul cotidian si cred ca sunt foarte smecheri; si altii ca m-am plictisit sa va explic ce si cum :-*

p.s. e clasic pt ca e anii '80.

elena_ciubota
05 Apr 2010, 15:51
inedit , mi-a placut :)