PDA

View Full Version : Desene animate „de iarnă"


Gospin
05 Dec 2009, 21:11
Pai deja au inceput astia la tv .. :D
Au bagat Home Alone, care tot cam in spiritul Craciunului e!
Nu mai conteaza faptul ca din 2000 incoace il baga in fiecare an cam de 2 ori.
In rest ce sa zic, astept sa vad filmele in apropierea ajunului, este alta senzatie .. :D

corinka
05 Dec 2009, 21:42
Imi amintesc de iarna 1989-1990 cand, imediat dupa Revolutie, TVR a difuzat de Craciun foarte multe desene animate tematice. Erau niste desene cu fabrica de jucarii a lui Mos Craciun si altele cu un Mos care a inceput sa se joace cu jucariile copiilor pana le-a stricat, copiii au fost tristi, asa ca le-a adus altele. Eram un copil frustrat, ca atatia altii, care dorise atata timp desene si avusese parte de reportaje cu Ceausescu; in sfarsit, vedeam desene pe saturate! A fost o iarna magica...

cremaxx
06 Dec 2009, 20:59
Ai dreptate.Dar imi aduc aminte ca niciodata nu mi-au placut desenele animate dublate cu vociferarile enervante ale romanilor care fac asta.

Au si copii de sub 6-7 ani acest drept de a se uita la desene dublate fiindca nu stiu sa citeasca , dar cred ca Titrarea si limba originala la film sau animatie au o mare parte si de placere si de invatatura.

Cu asta am vrut sa spun ca sunt impotriva filmelor desenate , dublate in romana.

ricutza
08 Dec 2009, 12:17
Imi amintesc de iarna 1989-1990 cand, imediat dupa Revolutie, TVR a difuzat de Craciun foarte multe desene animate tematice. Erau niste desene cu fabrica de jucarii a lui Mos Craciun si altele cu un Mos care a inceput sa se joace cu jucariile copiilor pana le-a stricat, copiii au fost tristi, asa ca le-a adus altele. Eram un copil frustrat, ca atatia altii, care dorise atata timp desene si avusese parte de reportaje cu Ceausescu; in sfarsit, vedeam desene pe saturate! A fost o iarna magica...

si eu am trait aceeasi senzatie. Nu intelegeam eu ce e cu Revolutia prea bine, dar eram in delir ca dadeau desene animate aproape toata ziua.

silent_one
09 Dec 2009, 10:58
mie parca nimic nu imi inspira mai mult sarbatorile magice de iarna ( la categoria desene animate) decat mickey mouse-urile si donald duck-urile tematice :)

http://www.youtube.com/watch?v=vfVdM1xai4k

asta e unul din preferate

not.Who.you.think
16 Dec 2009, 21:35
Eu prefer The Polar Express. Un film exceptional care e potrivit pentru dimineata zilei de Craciun.

obsessed
17 Dec 2009, 09:48
Personal, Polar Express mi s-a parut cam fara subiect/punch/haz cu unica motivare de 'hai sa vedem cat de mult am evoluat cu motoarele de randare la efecte si plug-in-uri diverse si pe cate tonalitati poate vorbi Tom Hanks".

marcusARCUS
17 Dec 2009, 20:00
The Nightmare Before Christmas.Aduce o atmosfera....De Craciun Fericit....:|

Wix2
25 Dec 2009, 19:21
Acest (http://www.imdb.com/title/tt0085936/) film ma unge pe suflet cu ocazia fiecarie vizionari, mai ales in timpul craciunului. Pentru mine este un film clasic de craciun. :)

marius93
16 Jul 2010, 18:01
Shrek the halls :)

alexcretu75
11 Sep 2010, 18:46
Pentru mine de Craciun urmaresc dintre desene:
Cosmarul dinaintea Craciunului
Unul dintre filmele Ice Age
Si la fel e si cu Shrek si 101 dalmatieni.

claudiu-daniel-lugoj
19 Sep 2010, 10:11
Unul foarte tare e Polar Express,dar si Ice Age este foarte bun.

Ilila
22 Oct 2010, 09:58
O poveste de Craciun (2009)
:)

bogdan0125
23 Oct 2010, 20:46
N-as putea spune ca O poveste de Craciun ar fi foarte potrivit pentru acea perioada. Atmosfera e potrivita, dar scenela cu fantoma Craciunului viitor par extrase dintr-un film horror.