PDA

View Full Version : Drag Me to Hell


Cinemania
05 Oct 2009, 08:26
Clatto Verata N... Necktie... Neckturn... Nickel...sau ceva de genu'...rostea Ash (Bruce Campbell) prin '92 incercand sa puna mana pe Necronomicon...i-a iesit atat de bine incat s-a trezit pe cap cu o armata de morti...i-a prapadit, desigur, in mod medieval...si asa s-a pus la somn una din cele mai de succes serii horror, Evil Dead, clipocind sub cenusa timpului...insa toata suflarea fanilor care, ranjind, si-au dat majoratul intr-ale lugubrului stiau (sau mai mult au sperat) ca lucrurile au fost lasate neterminate......

si ce legatura are asta cu modernul Drag Me to Hell ?!

punctez cateva chestii:

"blestemata" Christine (Alison Lohman) seamana leit cu Bruce Campbell...acelasi lucru se poate spune si despre Ellen Page, aleasa initial pentru rol

Sylvia Ganush, in apucaturile ei, pare a fi urmasa vrajitoarelor care i-au dat atatea batai de cap lui Ash, chinuit, in acelasi timp, de tot felul de alte fiinte desprinse din Cartea Mortilor

actiunea filmului este un mix de drama si comic...ba e serioasa, punand accent pe drama individului smuls brusc din cotidian, ba e traznita, evidentiind cu umor inclestarea disperata dintre om si demonii care il bantuie (da, cei care au ras la fazele funny din film fara sa le considere penibile sunt 'majori', ceilalti sa puna mana si sa vada seria Evil Dead)

intr-o anumita masura toate asemanarile de mai sus (si altele) pot fi fortate...insa Drag Me to Hell, prin modul de desfasurare al actiunii si constructia tensiunii (inclusiv aspectele tehnice) a fost un exercitiu al naibii de bun si (sper) folositor pentru fratii Raimi, care pregatesc Evil Dead IV

Disciple
05 Oct 2009, 10:29
Cea ce mi-a placut la filmul asta este faptul ca intreaga sa structura se desprinde de canoanele horrorului modern american plus ca m-a speriat al naibii!!!:))
Povestea are accente cliseice(intentionate,desigur),partea de sonorizare e lucrata ca la carte plus secventa din casa familiei Ganush pe care o consider cea mai buna din tot filmul.Aveam impresia atunci ca ma uit la un horror european.
Alison Lohman cum am mai spus se achita bine de datorie ca functionarasa tampitica si pupincurista care e dispusa la orice pentru a-si salva viata.
De fapt filmul contine o adunatura de personaje dintre cele pe care societatea moderna le vede cu ochii suspiciosi:magicianul atoatestiutor,socrii cretino-imbecili cu fasoane conservatoare,fiul cel indobitocit,dar cu un nevinovat simt al umorului si in cele din urma baba si nepoata 2 straine care se potrivesc ca nuca in perete cu visul american.

Sam Raimi nu se dezminte nici de aceasta data reusind sa creeze cea ce alti incearca sa faca:HORROR!:D

MegaRecomandat!

SS3
09 Oct 2009, 13:15
Un film bun, o comedie horror care iese din tiparele ieftine.
Faze comice alternand cu scene de suspans bine facute, scenariul ok, sfarsitul oarecum imprevizibil (eu ma gandeam ca o va incasa altcineva).
Cu siguranta merita vazut.

EgOisM
12 Oct 2009, 19:16
Ma rog,un horror bun cu suspans intretinut destul de bine si foarte bine conturat de comic,insa nu pot spune ca este genul de horror care ma atrage...prefer ceva serios..
Cu toate astea a iesit bine,pot spune chiar foarte bine,nu s-a depasit limita ce conduce spre kitsch,unde multe filme de genul se impiedica pe drum.

Gospin
12 Oct 2009, 20:50
Horror bun, are insa unele faze comice care alterneaza si devine interesant pe alocuri.
Finalul se poate spune ca e imprevizibil, desi ma gandeam "cam" la acelasi lucru inainte sa se termine :-??

redmen
12 Oct 2009, 21:08
@Egoism ... pe unde ai umblat ca nu ai mai intrat de ceva vreme ?

EgOisM
13 Oct 2009, 10:20
@Egoism ... pe unde ai umblat ca nu ai mai intrat de ceva vreme ?
sunt foarte ocupata cu anumite cursuri si diverse activitati...abia mai respir..crede-ma:-S

rm_cristian
17 Oct 2009, 13:25
superb film, unul dintre cele mai bun din acest an....la genul horror ma refer. si cum ziceti si voi un sfarsit la care nu te astepti! :D

TheNewBlack
19 Oct 2009, 00:55
filmul acesta l-am recomandat multora, dar am observat ca persoanele care in general nu privesc filme de groaza il considera mai degraba comedie.
are destule faze comice cum ar fi dansul diavolului deasupra focului sau capra care vorbeste:)))) dar si cateva care m-au cam inghetat. scena din casa batranei in care se impedica si ajunge cu ea in sicriu mi s-a parut geniala. de asemenea si cea din cimitir.
finalul destul de previzibil dar este un film bunicel pe care l-as revedea

TheNewBlack
19 Oct 2009, 01:21
Am uitat...mi s-a parut destul de infricosatoare imaginea batranei, asa ca am cautat poze sa vad cum arata fara machiajul pentru film. Si m-am speriat mai rau :D are o privire de batranica satanista cum era tipa din Rosemary's baby, Minnie :)))

http://scifiwire.com/pics/Lorna_Raver.jpg

cremaxx
01 Dec 2009, 16:37
Mie mia placut faza cand musca baba din bord cu gingiile :))

illotempore2002
02 Dec 2009, 12:34
L-am bifat si eu aseara.
Prima parte ( aparitia batranei si lupta cu ea in parking-ul din subsol, modul in care cotrobarie spiritul rau prin casa Christinei printre tigai) m-a cam bagat in sperieti insa a doua jumatate a filmului m-a facut sa ma prapadesc de ras.....si ma refer exact la momentele pe care le-ati enumerat si voi mai sus si care v-au amuzat.

As vrea sa inteleg si eu, toate filmele horror folosesc cliseele astea tocite, cu fata blestemata, vrajitoarea razbunatoare, carti de vrajitorie si dezlegare de vraji, fortune-tellers? Nu intreb cu sictir ci pur si simplu pt ca nu cunosc acest gen de film, horror, si nu mi-e clar; sunt astea ingrediente indispensabile?

Cinemania
02 Dec 2009, 13:30
L-am bifat si eu aseara.
Prima parte ( aparitia batranei si lupta cu ea in parking-ul din subsol, modul in care cotrobarie spiritul rau prin casa Christinei printre tigai) m-a cam bagat in sperieti insa a doua jumatate a filmului m-a facut sa ma prapadesc de ras.....si ma refer exact la momentele pe care le-ati enumerat si voi mai sus si care v-au amuzat.

As vrea sa inteleg si eu, toate filmele horror folosesc cliseele astea tocite, cu fata blestemata, vrajitoarea razbunatoare, carti de vrajitorie si dezlegare de vraji, fortune-tellers? Nu intreb cu sictir ci pur si simplu pt ca nu cunosc acest gen de film, horror, si nu mi-e clar; sunt astea ingrediente indispensabile?

nu, nu toate se folosesc de asa ceva...si nici nu sunt indispensabile...depinde de fiecare film maker in parte ce foloseste si cat de bine ii iese

Disciple
02 Dec 2009, 14:27
De mentionat si faptul ca umorul nu este involuntar...Raimi adauga umorul negru cu un asa talent incat nu pericliteaza atmosfera horror a filmului.:D

Gospin
02 Dec 2009, 20:35
De mentionat si faptul ca umorul nu este involuntar...Raimi adauga umorul negru cu un asa talent incat nu pericliteaza atmosfera horror a filmului.:D
Say it! Raimi is good, very good!

cremaxx
03 Dec 2009, 20:43
Mie mi-a parut rau ca a murit "aia" la sfarsit.Voiam sa o haleasca pe babeta.....cine a pus-o sa faca imprumut la banca si sa puna gaj casa? Oricum eu sper si la o a 2-a parte in care capra o sa ia batalie.>:)

coffeemuffin
13 Dec 2009, 16:18
Singurul lucru ce mi-a placut la film: finalul. (kinda spoiler, ca tipa moare) in rest, mi s-a parut doar scarbos. nici decum horror. sunt filme mult mai bune.

cremaxx
13 Dec 2009, 16:34
Singurul lucru ce mi-a placut la film: finalul. (kinda spoiler, ca tipa moare) in rest, mi s-a parut doar scarbos. nici decum horror. sunt filme mult mai bune.

Da si tu niste nume de filme horror mai bune ca asta aparute in 2009......Aia astept sa le vad.

Windom
13 Dec 2009, 17:49
Dau eu. Paranormal Activity.

Disciple
13 Dec 2009, 18:37
"Orphan","The Skeptic",dar nu sunt la egalitate fata de DMTH.Si nu ii pot egala savurosul umor.:D

cremaxx
13 Dec 2009, 19:03
Dau eu. Paranormal Activity.

La filmul asta nu poate sa te sperie decat gandul ca ar fi ceva real acest film , dar cu teatrul se fac multi bani. Americanii sunt experti in teatrale si dramaturgisme;cand povestesc ceva mereu joaca teatru si din scobitoare fac ditamai bata.

Nu mi-a placut si nu m-a impresionat acest fim. :|

HATER
16 Dec 2009, 13:03
prost prost filmu !!
te sperie doar prin fazele scarboase..

exagerat gore :-& :-&

Cinemania
16 Dec 2009, 13:13
profund

hellsteed
16 Dec 2009, 17:41
gingia si saliva... de parca ar fi de Komodo

foxyroxy
14 Feb 2010, 22:07
scena cand scuipa sange cu galeata si il stropeste pe seful ei din cap pana in picioare a fost penibila,ca mai apoi sa plece de acolo foarte senina.Finalul a fost previzil.Se stie ca nu scapa nimeni.

Cinemania
15 Feb 2010, 07:50
Clatto Verata N... Necktie... Neckturn... Nickel...Frankenhooker

hellsteed
15 Feb 2010, 13:25
It's just a flesh wound... I'll get over it :)

danny18
08 Apr 2010, 10:07
Frumos filmul...numai ca nu imi place la sfarsit...ori poate trebuia continuat!

Cinemania
08 Apr 2010, 12:02
Continuat cu ce ?

otonis
16 Apr 2010, 13:40
Filmul are exact ce-mi place mai mult, horror si comedie, insa, nu-mi prea place castingul, inafara de baba si blondina care joaca excelent.

keisha_sn2
29 May 2010, 11:14
Intr-adevar are multe faze scarboase,dar chiar m-a tinut cu sufletul la gura!
Si tocmai cand credeam ca va fi un "happy end"si incepusem sa ma relaxez....Bam!Lovitura de final.....
Nu stiu,stiu ca e un horror si trebuia sa aiba un final suprinzator,infricosator,etc dar prin cate a trecut saraca cu baba aia(faza aia cand se duce la mormant si ii baga nasturele in gura e chiar buna,mi-a ramas si acum clar in minte)chiar cred ca se merita sa o lase sa traiasca

flori0304
01 Jun 2010, 11:11
mie nu mi sa parut de loc bun:-& foarte scarbos

Windom
01 Jun 2010, 11:31
Vezi ca esti la sectiunea unde scîrbos înseamnă bun.;)

flori0304
01 Jun 2010, 14:55
a da?scuze nici nu mi-am dat seama:-O

angel_of_pain
20 Jun 2010, 21:35
Drag me to hell nu pot sa zic ca m-a dat pe spate ca fiind un horror veritabil e destul de slabut un pic scarbos (faza cu baba) dar per ansamblu merita vazut odata si atat.

Medicate
26 Jun 2010, 13:16
Drag me to hell s-a vrut a fi o satira ! Nu trebuie judecat dupa "cat de mult m-am speriat" !
A fost un film caterincos si scary totodata , nu trebuie catalogat ca fiind un film slab !

redmen
26 Jun 2010, 17:29
Drag me to hell s-a vrut a fi o satira !

In ce sens s`a vrut a fi o satira acest film?

SoX
26 Jun 2010, 18:26
La adresa superstitiosilor? :-?

Windom
26 Jun 2010, 18:29
Nu tot ce nu se ia in serios e satira.;)

Medicate
27 Jun 2010, 01:43
...precum a spus si SoX , Drag me to Hell este o satira adusa superstitiosilor ... tuturor ce cred in toate porcariile .
Hai sa fac 3 pasi inapoi , tocmai a trecut o mata neagra prin fata mea ... get a life !
Sau , sa fiu mai profund , poate reprezinta o satira adusa oamenilor ce pun cariera pe primul loc ... adusa celor ce nu pot sa ajunga la un echilibru intre "creieras" si "sufletel".

bogdan92
22 Aug 2010, 19:45
Filmul e bunicel, mai mult comedie decat horror, cei care nu sunt obisnuiti cu genul horror se sperie si la filmul asta! Am prieteni care sau speriat :)) e tare faza cand silvya cade din sicriu peste christine...:)) unele faze sunt fantastice... gen faza cand improasca cu sange...

psihologu
10 Sep 2010, 20:28
Materia cenusie a lui Raimi dezveleste un intelect bolnav. El este asemenea unui om de stiinta schizofrenic, care cauta formula perfecta pentru genul de horror-comedie cu care ne-a invatat prost. Filme ca astea mai rar. Lui Sam Raimi nu am ce sa ii reprosez nimic la Drag Me To Hell, dar in unele secvente din film nu am stiut daca sa rad sau sa devin una cu scaunul, in timp ce puneam mana la ochi ca un copil ingrozit. El flegmeaza la pe spectatori si mai ales pe Alison Lohman, care nici in acest moment nu pot sa inteleg cum a mai ramas cu psihicul intact dupa ce a filmat aceste scene.