PDA

View Full Version : Quentin Tarantino


Liviu-
12 Sep 2009, 13:15
Incercand sa caut un topic in care sa se discute numai despre Tarantino si in acelasi timp asupra intregii sale filmografii, am observat ca nu exista un astfel de topic. Ori e pentru un film anume, ori e pentru o comparatie cu alti regizori, ori e pentru o colaborare, dar nici unul nu e ceea ce ar putea fi un topic complet pentru Tarantino si, sa fim seriosi, merita asa ceva. Daca nu sunteti de aceeasi parere presupun ca il puteti inchide...

Initial am cautat topicul pentru a posta lista cu cele 20 de filme favorite ale lui Tarantino, facute de cand a devenit el regizor, adica din 1992 pana in prezent. Nu ca ar fi cine stie ce lista de filme, pe alocuri mi se par chiar amuzante alegerile sale, dar cred ca e interesanta o astfel de lista.

Cele 20 de filme ar fi:

“Battle Royale” (Kinji Fukasaku, 2000)
“Anything Else?” (Woody Allen, 2003)
“Audition” (Takashi Miike, 1999)
“The Blade” (Tsui Hark, 1995)
“Boogie Nights” (Paul Thomas Anderson, 1997)
“Dazed and Confused” (Richard Linklater, 1993)
“Dogville” (Lars von Trier, 2003)
“Fight Club” (David Fincher, 1999)
“Friday” (F. Gary Gray, 1995)
“The Host” (Bong Joon-ho, 2006)
“The Insider” (Michael Mann, 1999)
“Joint Security Area” (Park Chan-wook, 2000)
“Lost in Translation” (Sophia Coppola, 2003)
“The Matrix” (Andy Wachowski, Larry Wachowski, 1999)
“Memories of Murder” (Bong Joon-ho, 2003)
“Supercop” (Stanley Tong, 1992)
“Shaun of the Dead” (Edgar Wright, 2004)
“Speed” (Jan De Bont, 1994)
“Team America: World Police” (Trey Parker, 2004)
“Unbreakable” (M/ Night Shyamalan, 2000)

Pe primul loc in topul sau e si singurul film pe care si-ar fi dorit sa-l fi regizat chiar el, Battle Royale, restul fiind doar in ordine alfabetica.

Link (http://www.youtube.com/watch?v=Wz4K-Rxx2Bk&eurl=http%3A%2F%2Fincontention.com%2F%3Fp%3D11929&feature=player_embedded) catre interviu.

Cat pentru topic, momentan cred ca s-ar putea discuta si pe baza acestei liste, dar nu vreau ca asta sa devina permanent subiectul topicului. Dupa cum spuneam la inceput, l-am creat pentru a discuta despre Tarantino si aici ma refer in primul rand la filmografia proprie.

Cinemania
14 Sep 2009, 08:33
s-a discutat aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=85045&highlight=tarantino

si aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=83032&highlight=tarantino

illotempore2002
14 Sep 2009, 11:50
Vreti sa merge-uiesc tpicurile astea?

Liviu?

Liviu-
14 Sep 2009, 11:55
Aveam impresia ca e vorba doar despre JB in acel topic, iar pe cel cu PF nu il vazusem. Uneste-le atunci, desi ma gandesc ca o sa se intample acelasi lucru. Eventual ai putea modifica si titlul ca sa se stie ca e vorba despre QT in general si nu doar despre un singur film sau ceva de genul.

corinka
30 Nov 2009, 23:29
Ei, cum a ramas cu acel merge? Nu se mai unesc topicurile dedicate lui QT? Eu ma gandeam si la un poll cu filmele lui. Asta ar insemna un nou topic, dar cine le va uni ulterior?

Mie Tarantino mi se pare un tip genial si chiar nu cred ca exagerez atribuindu-i un asemenea calificativ. Nu ma joc cu cuvintele, chiar il consider un geniu. Asemenea regizori se nasc rar... :x

corinka
30 Nov 2009, 23:37
Daca tot s-au intors moderatorii de pe aici din concedii sau "au iesit din adormire" (ca masonii), postez acel poll, in speranta ca va opera cineva si merge-uirea.

illotempore2002
30 Nov 2009, 23:40
Ochii mei nu vad nici un poll.

corinka
30 Nov 2009, 23:42
Aha, deci topicul apare deja pana nu e gata poll-ul... Cu ocazia asta am aflat ceva nou.

Poate a trebui sa sparg gheata si sa votez eu prima, dar inca nu am vazut si Death Proof. Si oricum e al naibii de greu sa ma hotarasc intre Pulp Fiction si Reservoir Dogs.
Pulp Fiction e mai compex si mai bine lucrat, un pas inainte pentru QT, dar, pe de alta parte, m-am atasat mai tare de personajele din Reservoir Dogs care sunt mult mai bine conturate.

illotempore2002
30 Nov 2009, 23:43
cu ce anume vrei sa merge-uiesc ca nu mi-e clar?
cu topicul lui liviu despre QT?

corinka
30 Nov 2009, 23:49
Cu acel topic + alte topicuri despre filme ale lui QT, la care se referea si Liviu.

illotempore2002
01 Dec 2009, 00:14
Votat Death Proof. Am ezitat mlt cu Kill Bill.

marius_em
01 Dec 2009, 00:19
Votat Death Proof. Am ezitat mlt cu Kill Bill.
Da, si mie imi place Death Proof. E ceva ce-mi spune ca o tipa ce calareste o capota de masina depasind viteza legala e sexi. Chiar imi place, dar, totusi, e cel mai slab dintre filmele lui.

illotempore2002
01 Dec 2009, 00:35
E un film in care se Tarantino se copilareste. Asa ii place lui. El e un baietel teribil care se extaziaza in fata masinilor de viteza si a fetelor frumoase.

Daca ma gandesc mai bine, dat fiind ca am vazut recent Faster pussycat kill kill si Super Vixens ( mori de ras si alta nu la super vixens), doua filme in care despre asta e vorba, despre masini de viteza, urmariri, femei care emana sexualitate prin toti porii, ma gandesc ca, in nota caracteristica, tarantino face un "remember" acestui tip de filme. Modelul de femeie strong, razbunatoare, agresiva dar extrem de senzuala a aparut in anii '70 si cica se vrea a fi conjugarea feminina a barbatilor de tip comando, terminator, rocky etc.

Mie mi se pare fun copilul tarantino si setea lui de violenta.

Liviu-
01 Dec 2009, 00:42
Votat Pulp Fiction. Chiar daca consider Reservoir Dogs aproape la fel de bun ca PF sau chiar egal, gusturile mele sunt mult in favoarea lui Pulp Fiction. Cred ca e filmul cu cel mai mult stil al lui Tarantino si beneficiaza, spre deosebire de RD, de un soundtrack excelent. De mentionat ca n-am vazut inca Jackie Brown, dar ma indoiesc ca o sa-mi placa mai mult decat Pulp Fiction si Reservoir Dogs si poate chiar si decat Inglorious Basterds si Kill Bill.

corinka
01 Dec 2009, 00:47
Mie imi place si coloana sonora a lui Rezervoir Dogs. In general face alegeri bune in ce priveste muzica din filmele lui. Sa recunoastem, tipul are gust si in muzica.

Gospin
01 Dec 2009, 08:11
Votat Pulp Fiction care mi-a placut mult mai mult ca Reservoir Dogs.
Are o coloana sonora excelenta care bate cu mult pe cea din RD!
Cum zice si tagline-ul:
"Nu vei vedea faptele pana nu vei vedea fictiunea!"
:)

Windom
01 Dec 2009, 08:20
Mie imi place si coloana sonora a lui Rezervoir Dogs. In general face alegeri bune in ce priveste muzica din filmele lui. Sa recunoastem, tipul are gust si in muzica.

QT marturisea intr-un interviu ca in momentul in care are structurata in cap povestea pentru un film, da iama prin colectia muzicala personala si asculta piese la nimereala. Iar la un moment apare una care i se pare lui ca se potriveste perfect cu o anumita scena, o pune deoparte, apoi trece mai departe. Asa ia nastere o coloana sonora, QT style.;)
Am votat pentru Reservoir Dogs ca fiind cel mai bun - e primul, are din belsug toate trademark-urile care-l vor face faimos pe T si, sincer vorbind, cu urmatoarele nu mai aduce practic nimic nou, toate sint variatiuni pe aceeasi tema. E filmul care l-a consacrat ca si auteur (intr-un inteles foarte larg al cuvintului).

PS E Basterds nu Bastards.:P

Judex
01 Dec 2009, 08:27
Mie imi place si coloana sonora a lui Rezervoir Dogs. In general face alegeri bune in ce priveste muzica din filmele lui. Sa recunoastem, tipul are gust si in muzica.

QT marturisea intr-un interviu ca in momentul in care are structurata in cap povestea pentru un film, da iama prin colectia muzicala personala si asculta piese la nimereala. Iar la un moment apare una care i se pare lui ca se potriveste perfect cu o anumita scena, o pune deoparte, apoi trece mai departe. Asa ia nastere o coloana sonora, QT style.;)
Am votat pentru Reservoir Dogs ca fiind cel mai bun - e primul, are din belsug toate trademark-urile care-l vor face faimos pe T si, sincer vorbind, cu urmatoarele nu mai aduce practic nimic nou, toate sint variatiuni pe aceeasi tema. E filmul care l-a consacrat ca si auteur (intr-un inteles foarte larg al cuvintului).

PS E Basterds nu Bastards.:P
Cam asa se naste in genere o coloana sonora. Dar uneori e nevoie macar sa te consulti si cu un compozitor specializat in muzica de film.

Am votat Pulp Fiction. Aparut cand ma pregateam sa ies din adolescenta, a constituit un factor determinant in evolutia mea profesionala.

miercuri
01 Dec 2009, 11:18
Am votat pentru Reservoir Dogs ca fiind cel mai bun - e primul, are din belsug toate trademark-urile care-l vor face faimos pe T si, sincer vorbind, cu urmatoarele nu mai aduce practic nimic nou, toate sint variatiuni pe aceeasi tema. E filmul care l-a consacrat ca si auteur (intr-un inteles foarte larg al cuvintului).

Asa zic si eu, faptul ca e film de debut cantareste mult in ochii mei. Si e perfect si pur si simplu efortless, totul i-a iesit la filmul asta.

Liviu-
01 Dec 2009, 11:31
Am votat pentru Reservoir Dogs ca fiind cel mai bun - e primul, are din belsug toate trademark-urile care-l vor face faimos pe T si, sincer vorbind, cu urmatoarele nu mai aduce practic nimic nou, toate sint variatiuni pe aceeasi tema. E filmul care l-a consacrat ca si auteur (intr-un inteles foarte larg al cuvintului).

Poll-ul nu e despre cel mai bun, ci despre care ti-a placut mai mult, chiar daca s-ar putea sa fie acelasi pentru ambele categorii. Intr-adevar, temele din toate filmele sale se trag din acelasi loc, dar nu din Reservoir Dogs, ci din mintea lui Tarantino ca doar toate filmele sunt ale lui, nu vorbim de rezigori diferiti. Astfel, daca realizezi un film bun, dar peste cativa ani faci un altul cu o idee asemanatoare, dar mai bine realizat, scade cu ceva meritele celui de-al doilea film? Atat timp cat e aceeasi persoana care a facut-o? Nu zic neaprat ca e mai bun Pulp Fiction, doar ca argumentarea de genul "a fost primul" nu cred ca e corecta in cazul de fata. Eu prefer Pulp Fiction in primul rand pentru ca mi s-a parut un fel de Reservoir Dogs, doar ca mai dinamic, cu un dialog mai interesant si comic si cu un soundtrack mai bun, care te faci sa simti mai bine filmul.

corinka
01 Dec 2009, 12:10
M-am gandit ca e mai bine sa spunem care ne-a placut mai mult, decat 'care e cel mai bun', pentru ca in arta e greu de spus ce e mai bun, oricum suntem subiectivi, motiv pentru care nu prea are rost sa parlamentam pe tema asta.

Scuzati greseala strecurata in ultimul titlu, dar acum n-o mai pot corecta... :( Daca intra Quentin pe aici si va fi supi pe mine ma aparati voi? O:-)

Gospin
01 Dec 2009, 12:13
M-am gandit ca e mai bine sa spunem care ne-a placut mai mult, decat 'care e cel mai bun', pentru ca in arta e greu de spus ce e mai bun, oricum suntem subiectivi, motiv pentru care nu prea are rost sa parlamentam pe tema asta.

Scuzati greseala strecurata in ultimul titlu, dar acum n-o mai pot corecta... :( Daca intra Quentin pe aici va fi supi pe mine ma aparati voi? O:-)
Te aparam :) , stai fara grija.

Windom
01 Dec 2009, 12:40
Poll-ul nu e despre cel mai bun, ci despre care ti-a placut mai mult, chiar daca s-ar putea sa fie acelasi pentru ambele categorii. Intr-adevar, temele din toate filmele sale se trag din acelasi loc, dar nu din Reservoir Dogs, ci din mintea lui Tarantino ca doar toate filmele sunt ale lui, nu vorbim de rezigori diferiti. Astfel, daca realizezi un film bun, dar peste cativa ani faci un altul cu o idee asemanatoare, dar mai bine realizat, scade cu ceva meritele celui de-al doilea film? Atat timp cat e aceeasi persoana care a facut-o? Nu zic neaprat ca e mai bun Pulp Fiction, doar ca argumentarea de genul "a fost primul" nu cred ca e corecta in cazul de fata. Eu prefer Pulp Fiction in primul rand pentru ca mi s-a parut un fel de Reservoir Dogs, doar ca mai dinamic, cu un dialog mai interesant si comic si cu un soundtrack mai bun, care te faci sa simti mai bine filmul.

Il consider si cel mai bun dar e si preferatul meu. Nu am evidentiat faptul ca "a fost primul" ca fiind o calitate, era doar o simpla constatare. Ceea ce am vrut sa spun e ca in filmul ala Tarantino si-a demonstrat principalele sale calitati de film maker iar ceea ce a urmat au fost variatiuni pe aceeasi tema, impachetate in ambalaje mai mult sau mai putin cool. Asa ca RD e filmul care l-a definit ca regizor, nu contest valoarea celor care au urmat, depinde de afinitatile, de gusturile fiecaruia, pina la urma...
Ma mihneste faptul ca nu vad nici un vot la Jackie Brown, il consider mult peste Kill Bill, Death Proof sau Inglourious... Dar era de asteptat, ramine cel mai underrated film al lui QT.:(

marius_em
01 Dec 2009, 15:12
Am votat IB. In mare poate pentru ca e singurul lui film pe care l-am vazut in sala de cinema. Asta iti lasa o impresie aparte. Imi plac toate filme lui. Stiti ca urmeaza Kill Bill 3?

Im.Kino
01 Dec 2009, 15:45
Poll-ul nu e despre cel mai bun, ci despre care ti-a placut mai mult, chiar daca s-ar putea sa fie acelasi pentru ambele categorii. Intr-adevar, temele din toate filmele sale se trag din acelasi loc, dar nu din Reservoir Dogs, ci din mintea lui Tarantino ca doar toate filmele sunt ale lui, nu vorbim de rezigori diferiti. Astfel, daca realizezi un film bun, dar peste cativa ani faci un altul cu o idee asemanatoare, dar mai bine realizat, scade cu ceva meritele celui de-al doilea film? Atat timp cat e aceeasi persoana care a facut-o? Nu zic neaprat ca e mai bun Pulp Fiction, doar ca argumentarea de genul "a fost primul" nu cred ca e corecta in cazul de fata. Eu prefer Pulp Fiction in primul rand pentru ca mi s-a parut un fel de Reservoir Dogs, doar ca mai dinamic, cu un dialog mai interesant si comic si cu un soundtrack mai bun, care te faci sa simti mai bine filmul.

Il consider si cel mai bun dar e si preferatul meu. Nu am evidentiat faptul ca "a fost primul" ca fiind o calitate, era doar o simpla constatare. Ceea ce am vrut sa spun e ca in filmul ala Tarantino si-a demonstrat principalele sale calitati de film maker iar ceea ce a urmat au fost variatiuni pe aceeasi tema, impachetate in ambalaje mai mult sau mai putin cool. Asa ca RD e filmul care l-a definit ca regizor, nu contest valoarea celor care au urmat, depinde de afinitatile, de gusturile fiecaruia, pina la urma...
Ma mihneste faptul ca nu vad nici un vot la Jackie Brown, il consider mult peste Kill Bill, Death Proof sau Inglourious... Dar era de asteptat, ramine cel mai underrated film al lui QT.:(

Si cel mai matur (JB, I mean). Dar mi-e greu sa-l votez inainte de KB sau IB. PF imi displace profund iar fata de RD am rezerve.

redmen
01 Dec 2009, 16:29
Greu de ales.Inclin spre Pulp Fiction.

corinka
06 Dec 2009, 11:57
Am vazut azi-noapte Death Proof, specific Tarantino: multe picioare si "girl power". Mi-a placut, m-a amuzat pe alocuri, dar nu se ridica la nivelul primelor filme. Death Proof este inca un film prin care QT ne arata ca, pe langa faptul ca nu este deloc atins de vreo urma de misoginism, din contra, chiar pare sa le aprecieze mai mult pe femei decat pe barbati. Bravo lui! ;)

Judex
06 Dec 2009, 12:02
Am vazut azi-noapte Death Proof, specific Tarantino: multe picioare si "girl power". Mi-a placut, m-a amuzat pe alocuri, dar nu se ridica la nivelul primelor filme. Death Proof este inca un film prin care QT ne arata ca, pe langa faptul ca nu este deloc atins de vreo urma de misoginism, din contra, chiar pare sa le aprecieze mai mult pe femei decat pe barbati. Bravo lui! ;)
=))

Windom
06 Dec 2009, 12:26
Pai eu mi-am dat seama cit de mult "apreciaza" QT femeile imediat dupa discutia aia aprofundata pe marginea cintecului Madonnei din Reservoir.... Atunci am zis - da dom'le, asta-i al doilea Almodovar... Dr.T & The Women...B-)

corinka
06 Dec 2009, 12:33
:P Las-o pe Madonna! Ma gandeam la "the girls who kick asses without asking for permission". :)) Pe mine tipul asta ma amuza aproape cu fiecare ocazie.

http://www.youtube.com/watch?v=7L2ukSJFgCM

Windom
06 Dec 2009, 12:47
Nu stiu altii cum sint, dar eu vad aceasta afectiune pentru "the girls who kick asses without asking for permission (exclusively for the pleasure of men - ai uitat sa adaugi:P) " tot ca pe o forma de misoginism. Pina la urma genul omagiat de T cu Death Proof, exploitation-ul, ramine unul dintre cele mai reprezentative atunci cind vine vorba de misoginism...;)

buticut
06 Dec 2009, 13:56
:P Las-o pe Madonna! Ma gandeam la "the girls who kick asses without asking for permission". :)) Pe mine tipul asta ma amuza aproape cu fiecare ocazie.

http://www.youtube.com/watch?v=7L2ukSJFgCM

Asta e clasica! Ar trebui sa vezi si:
http://www.youtube.com/watch?v=elQpgqa46mQ
http://www.youtube.com/watch?v=Yo1eC7ut8mA

Prea tare QT cand vorbeste despre experienta de a fi un membru al juriului .OH NO YOU DIDN'T!=))
Cu riscul de a fi considerata o fangirl si o sadica, trebuie sa spun ca filmele lui imi creaza mereu o stare de bine, pure entertainment. Tarantino stie ce vrea si isi atinge scopul. Chiar daca nu toate personajele lui au un screen time considerabil,felul in care sunt construite te face sa le dai atentie tuturor, niciunul nu e de umplutura. Filmele lui emana un aer de coolness! He just loves making movies and he makes them good...e evident din fiecare interviu,fiecare cadru filmat.

Judex
06 Dec 2009, 13:58
Nu stiu altii cum sint, dar eu vad aceasta afectiune pentru "the girls who kick asses without asking for permission (exclusively for the pleasure of men - ai uitat sa adaugi:P) " tot ca pe o forma de misoginism. Pina la urma genul omagiat de T cu Death Proof, exploitation-ul, ramine unul dintre cele mai reprezentative atunci cind vine vorba de misoginism...;)
That's exactly the point. >:)

corinka
06 Dec 2009, 14:54
Nu stiu altii cum sint, dar eu vad aceasta afectiune pentru "the girls who kick asses without asking for permission (exclusively for the pleasure of men - ai uitat sa adaugi:P) " tot ca pe o forma de misoginism. Pina la urma genul omagiat de T cu Death Proof, exploitation-ul, ramine unul dintre cele mai reprezentative atunci cind vine vorba de misoginism...;)

Nu ma refeream numai la Death Proof, asta l-am vazut recent, mai e si Kill Bill.

Daca ii plac picioarele femeilor si ii place sa le vada in actiune nu inseamna neaparat ca e misogin. In plus, un misogin mai degraba le-ar fi facut pe fetele din Death Proof sa se lupte intre ele, nu impotriva unui barbat.

Judex
06 Dec 2009, 14:56
E misogin, Coco, si e normal. ;)

corinka
06 Dec 2009, 14:57
De ce e normal?

Judex
06 Dec 2009, 14:59
Pentru ca femeile nu ar trebui sa aiba drept de vot. :D

miercuri
06 Dec 2009, 15:46
Nu stiu altii cum sint, dar eu vad aceasta afectiune pentru "the girls who kick asses without asking for permission (exclusively for the pleasure of men - ai uitat sa adaugi:P) " tot ca pe o forma de misoginism. Pina la urma genul omagiat de T cu Death Proof, exploitation-ul, ramine unul dintre cele mai reprezentative atunci cind vine vorba de misoginism...;)
Ne trebuie un buton de 'like' ca pe facebook.
E o diferenta uriasa intre Ripley de exemplu si eroinele lui QT :P

Windom
06 Dec 2009, 15:56
Pai este diferenta, intr-adevar - cind se lupta Ripley cu monstrul nu se misca nimic, dar in cazul tinerelor zglobii ale lui QT parca se trezesc in noi anumite senzatii (de mult/multi) uitate... Iar noi astia de peste 30, parca am vrea sa avem din nou 20...:-<
Asa ca daca se misca, e misoginism...:"> Daca nu se misca, e sau Sigourney sau Jane Austen...>:)

hellsteed
06 Dec 2009, 17:01
isn't she (weaver) a cougar !!

buticut
06 Dec 2009, 18:04
Misogin sau nu, prefer de mii de ori sa vad filme in care femeile sunt tari in brisca, decat filme in care sunt slabe de ingeri sau mironosite incapabile sa se atinga de vreo musca. Poate de aceea imi place de Tarantino,fiindca ma regasesc (partial :P ) in personajele feminine pe care le contureaza. Eu personal votez cu NU, nu mi se pare misogin un regizor care pune femeia la acelasi nivel cu barbatul.Ca arunca destul de mult sange pe fata Umei....eh,e un detaliu minor :P.

halebardul
06 Dec 2009, 18:12
apropo de poll:

Inglorious Bastards este un film din 1978 al lui Enzo Castellari, cunoscut si sub numele "Acel blestemat tren blindat" - care i-a si inspirat lui QT titlul "Inglorious Basterds".
Fiind perioade diferite, e greu sa decizi care pe care, dar de placut mi-a placut mai mult ala vechiu'.

Cinemania
06 Dec 2009, 19:16
Misogin sau nu, prefer de mii de ori sa vad filme in care femeile sunt tari in brisca, decat filme in care sunt slabe de ingeri sau mironosite incapabile sa se atinga de vreo musca. Poate de aceea imi place de Tarantino,fiindca ma regasesc (partial :P ) in personajele feminine pe care le contureaza. Eu personal votez cu NU, nu mi se pare misogin un regizor care pune femeia la acelasi nivel cu barbatul.Ca arunca destul de mult sange pe fata Umei....eh,e un detaliu minor :P.

what about a foot massage ?

redmen
06 Dec 2009, 19:39
Nici eu nu consider ca ar fi misoginism in filmele lui Tarantino.

Cinemania
06 Dec 2009, 21:04
Tarantino trebuie ca-si pretuieste femeile

nu-mi vine in minte nimic concludent legat de o posibila lipsa de incredere a lui T legat de vreuna din femeile din filmele lui

Uma cea sarmanta din Pulp Fiction n-a avut nici o retinere in a-si permite un masaj la picioare facut de altcineva decat fiorosul ei barbat + episodul cu Vincent

ce sa mai zic de luptatoarele care au urmat (in Jackie Brown, Kill Bill, Death Proof)

Im.Kino
07 Dec 2009, 07:24
Si asta la capitolul lupta... In IB, QT merge mai departe cu admiratia - ambele planuri sunt puse la cale de femei, ele sunt cele cu initiativa, cu ideea - barbatii fiind doar means to an end.

buticut
07 Dec 2009, 20:06
Si asta la capitolul lupta... In IB, QT merge mai departe cu admiratia - ambele planuri sunt puse la cale de femei, ele sunt cele cu initiativa, cu ideea - barbatii fiind doar means to an end.

Atata doar ca niciuna nu sfarseste glorios ;).

corinka
07 Dec 2009, 21:29
Si asta la capitolul lupta... In IB, QT merge mai departe cu admiratia - ambele planuri sunt puse la cale de femei, ele sunt cele cu initiativa, cu ideea - barbatii fiind doar means to an end.

Bine spus, Im.Kino!

Asta e clasica! Ar trebui sa vezi si:
http://www.youtube.com/watch?v=elQpgqa46mQ
http://www.youtube.com/watch?v=Yo1eC7ut8mA

Prea tare QT cand vorbeste despre experienta de a fi un membru al juriului .OH NO YOU DIDN'T!=))

OH, I CAN'T BELIEVE SHE DID!!! :))

Pentru cei care il acuzau de lipsa de profesionalism... Este profesionist, chiar perfectionist, luati aminte ce povesteste producatorul intre min. 5:09 si 5:30:
http://www.youtube.com/watch?v=-FJOdbRipGY&feature=related

Foarte pasionat de ceea ce face, pare a sti foarte bine cum sa mobilizeze actorii, scotand ce e mai bun din ei intr-o atmosfera de lucru foarte placuta, fara a-i stresa inutil.

Ba chiar gaseste metode ingenioase cand are de-a face cu antitalente: min. 6:22. :))
http://www.youtube.com/watch?v=T05kgt31kR4&feature=related

Im.Kino
08 Dec 2009, 08:46
Si asta la capitolul lupta... In IB, QT merge mai departe cu admiratia - ambele planuri sunt puse la cale de femei, ele sunt cele cu initiativa, cu ideea - barbatii fiind doar means to an end.

Atata doar ca niciuna nu sfarseste glorios ;).

Ceea ce, indirect, imi confirma teoria cu Tarantino feministul - adevaratul erou e cel care ramane anonim.. :)

halebardul
09 Dec 2009, 15:45
http://www.youtube.com/watch?v=xcxF9oz9Cu0&feature=player_embedded

buticut
09 Dec 2009, 21:10
http://www.youtube.com/watch?v=xcxF9oz9Cu0&feature=player_embedded

O stiam pe asta :). Apropo,cine vrea invitatii de Google Wave sa ma anunte ;).

Judex
09 Dec 2009, 21:40
Baga si la mine. Vb pe mess.

illotempore2002
11 Dec 2009, 01:35
Sunt singura votanta pt Death Proof?
:-/

corinka
09 Jan 2010, 15:15
I don't think my work is misogynistic. I had a lot of female friends in their mid-to-late twenties and early thirties. For the past five or six years, they've been really important in my life, and I hung around with a lot of different girl posses. So I'm the one guy with the four girls, and I got a really good sense of their dynamic, how they talk. So this was my girl movie, my way to write girls now, not me remembering what girls were like in college. It became my version of The Women. But I directed it like an exploitation film. Every other movie I've ever done, I've always been a gentleman about how I shot women. Not in that movie. I was a leering bastard in that one.

http://www.villagevoice.com/2009-08-18/film/quentin-tarantino-the-inglourious-basterds-interview/1

gigabyte
16 Jan 2010, 16:54
Vroiam sa mai mentionez 2 filme , care poate meritau trecute in Poll , chiar daca nu sunt regizate de el.

Scenariu face filmul !

True Romance .
Scenariul a fost scris de Quentin Tarantino , doar ca nu a fost regizat de el.

Natural Born Killers .
Scenariul original a fost scris de Quentin Tarantino, care apoi a fost modificat de Stone, Tarantino ramanand doar cu povestea.

miercuri
16 Jan 2010, 22:51
Tarantino nu a fost deloc incantat de ce a facut Stone cu NBK. :P

Liviu-
16 Jan 2010, 22:56
Tarantino nu a fost deloc incantat de ce a facut Stone cu NBK. :P

Nici eu nu as fi fost in locul lui :P

miercuri
16 Jan 2010, 23:16
Tarantino nu a fost deloc incantat de ce a facut Stone cu NBK. :P

Nici eu nu as fi fost in locul lui :P
Complet de acord.

buticut
17 Jan 2010, 01:06
Ei haideti, NBK is not that bad, doar ca nu e cum l-ar fi facut Tarantino, adica a lot better :D.

Windom
17 Jan 2010, 06:43
Dar ce are NBK pina la urma?:-/ Ce are de reprosat Mr. T lui Mr. S?:-/ De ce ar fii fost mai reusit filmul daca era regizat de Mr.T?:-/
Nu-s intrebari retorice...

Federico
19 Jan 2010, 23:31
Plimbandu-ma pe niste ulite prafuite ale forumului ma impiedicai de un thread din 2004 cu titlul "Tarantino va regiza urmatorul James Bond" . Pulsul mi-a crescut instantaneu. Manusa, nu alta, i-ar veni un asemenea proiect. Off, de-acum inainte voi avea intotdeauna un mic gol in suflet... :( but never say never...

R_Afc
20 Jan 2010, 13:18
Nu sunt nici pe departe, un fan Tarantino. Dar, "Inglorious Basterds" mi se pare un film foarte reusit, Waltz confiscand cele 155 de minute. "Pulp Fiction" nu mi se pare atat de bun pe cat e facut sa para, poate mi-ar fi placut daca aveam 15 sau 16 ani.

omudindulap
20 Jan 2010, 13:49
Eu merg pe Pulp Fiction. Imi plac filmele care merg pe mai multe povestioare, nu ca asta ar fi punctul forte al acestuia. Mi a placut foarte mult scena in care pers interpretat de Bruce W. se intoarce si-l salveaza pe Rhames (parca) .

Federico
03 Mar 2010, 00:26
Am mai vazut candva saptamana asta din restantele pe care le am fata de QT. Intr-o singura noapte am vazut, unul dupa altul, "R.D." si "Kill Bill " ambele volume. Primul nu m-a impresionat, parca aici T inca isi regla tirul pentru "Pulp Fiction" . "Kill Bill" in schimb, aproape ca m-a facut sa plang. N-am mai vazut niciodata o poezie cinematografica mai pura ca aici.Eu ma vaitam odata de nonconformismul din " Inglourious... " dar ce face aici Quentin e iconoclasm la puterea a doua. Nu inseamna ca il si aprob dar... il inteleg. Am observat ca -ceea ce ma enerva cel mai tare la "P.F." si "I.B." , singurele pe care le stiam- ce mult ii place sa joace pe degete cronologia actiunii, desi, iarasi, nu prea ii vad rostul. Mai am de vazut "J.B." si "D.P." iar deocamdata preferatul meu e "Inglorious..." .

P.S. : (Despre misoginism) Cine nu a "vazut" ce-i face lui Uma in secventa ingroparii din "Kill Bill 2 " e orb. ;)

Windom
03 Mar 2010, 07:32
Am mai vazut candva saptamana asta din restantele pe care le am fata de QT. Intr-o singura noapte am vazut, unul dupa altul, "R.D." si "Kill Bill " ambele volume. Primul nu m-a impresionat, parca aici T inca isi regla tirul pentru "Pulp Fiction" .
Eu sint de parere ca a pornit la drum cu tirul perfect reglat si a mers asa pina la K.B., cind a inceput sa se simta nevoia unei calibrari... Reusita, intr-o anumita masura, cu Death Proof si IB.

Federico
03 Mar 2010, 14:04
Bine, poate ca era deja reglat dar inca alerga dupa rate; abia prin "Pulp Fiction" a intrat in razboiul adevarat.

foxyroxy
03 Mar 2010, 21:40
Votat Reservoir dogs.Pentru ca imi place actiunea,sangele,numele personajelor,pentru ca Michael Madsen joaca in el si nu stiu deocamdata la atat ma pot gandi.
Dintre cele mentionate mi-au mai placut Pulp Fiction si in proportie mai mica Inglorious Basterds
De Kill Bill nici sa n-aud....

illotempore2002
04 Mar 2010, 08:29
Numai eu am votat cu Death Proof? De ce nu va place DP?
Are o intriga foarte violenta, un personaj negativ foarte fioros dar fara a-i lipsi nuantele, femei frumoase si rele, masini puternice. Are glam, are adrenalina, are dialoguri savuroase, te prinde in mijlocul lui, te ameteste. Nu e nici lung nici scurt filmul, este facut cu pasiune si un soi de respect ciudat pt filmele de categoria B, respectpe care il poti intelege, e respectul pt filmul ca entertainment pt toata lumea, iar nu ca ceva exclusivist, de Cannes.

Windom
04 Mar 2010, 08:42
Mie mi-a placut DP, mi se pare mult mai "tarantinian" decit KB. Poate faptul ca a fost lansat "la pachet", alaturi de Rodriguez, un regizor de talie mult inferioara lui Mr. T. sa-i fi daunat putin, desi nu prea cred. Destul de curioasa atitudinea asta fata de DP oricum.

BLACK-SPIDER
04 Mar 2010, 13:39
Grea decizie, toate filmele trecute in Poll merita cel putin un vot. Insa am optat pentru Kill Bill.
Ce poate fi mai fascinant decat justitiara The Bride, cu "katana" fluturand in aer, casapind in stanga si in dreapta pentru a-si potoli setea de razbunare. Regretatul David Carradine in rolul lui Bill atinge apogeul carierei sale.

illotempore2002
04 Mar 2010, 13:41
De acord cu tine. Sunt fan Kill Bill, nu inteleg comentariile negative la adresa lui. Doar ca Death Proof este esentza de Tarantino.

BLACK-SPIDER
04 Mar 2010, 13:45
Si Death Proof e genial, mai ales finalul. Pacat ca nu a avut parte de prea mare succes. O sa revad zilele astea Pulp Fiction:)

dansatorul_polimorf
04 Mar 2010, 15:57
Death Proof nu e genial, mai ales finalul. Mai tin minte din film ca au fost niste secvente atit de prost jucate incit te faceau sa-ti intorci capul de la ecran. Daca chiar sunteti curiosi pe imdb jos la User Reviews este comentat filmul, destul de competent.

http://www.imdb.com/title/tt1028528/

corinka
04 Mar 2010, 16:07
Nu e vorba numai de joc actoricesc mediocru, ci si de anumite "greseli" de montaj, la un moment dat parca sare filmul...
Cred ca si acele scene prost jucate au fost voit prost jucate, intentia era de a aduce un omagiu unei categorii de filme nu prea elaborate, iar Tarantino a dat dovada de meticulozitate.

Mi-a placut si mie Death Proof, nu e vorba ca nu, numai ca nu l-am votat pentru ca mi-au placut altele mai mult. Si nu mi se pare cel mai reprezentativ film al lui Tarantino.

dansatorul_polimorf
04 Mar 2010, 16:54
Amuzant. E pe dos. Montajul gresit este premeditat iar bad acting-ul nu. Daca tot vrei sa vorbesti despre film, oboseste-te si citeste review-ul ca sa stii macar despre ce vorbesti, pentru ca, evident, nu reusesti sa emiti o parere pertinenta doar prin fortele proprii.

Windom
04 Mar 2010, 16:55
Si nu mi se pare cel mai reprezentativ film al lui Tarantino.
Nu cel mai reprezentativ, insa mai reprezentativ decit K.B.;)

corinka
04 Mar 2010, 21:54
[...]E pe dos. Montajul gresit este premeditat iar bad acting-ul nu.[...]

Nu tocmai asta spuneam si eu? Esti dislexic? Sau nu intelegi rostul ghilimelelor?

dansatorul_polimorf
05 Mar 2010, 09:42
Nu, nu spuneai asta. Daca-ti recitesti prima propozitie vei observa cu stupoare ca tu incluzi bad-actingul si ''greselile'' de montaj in aceiasi categorie, indiferent de ghilemele, dupa care incepi sa bati cimpii despre cum au conspirat tarantino si rodriguez sa le joace actorii prost in film???

Mai simplu: ''greseli'' de montaj = bun
bad-acting = rau

''Greselile de montaj'' intr-adevar sunt un tribut adus filmelor de categorie B, NU BAD-ACTING-UL, adica pe dos despre ce vorbesti tu. As aprecia daca pe viitor nu ar trebui sa-ti explic propriile mesaje si apropo, nu ti se arde ceva pe foc?

illotempore2002
05 Mar 2010, 09:58
mai, dragilor, dati-va si voi mai cu blandete scatoalce dupa ceafa :) Danasatorule, asta e si ideea, sa intram in contradictie (sau nu)pe seama filmelo, si sa ne sustinempunctele de vedere ceea ce uneori presupune sa explici suplimentar, nu vad unde e baiul? In plus Corinka a spus ca a spus exact ce ai spus si tu, crezi ca i s-a facut frica de tine si ti-a zis asta ca sa-ti faca pe plac, sau ce?

Windom
05 Mar 2010, 10:58
Orice bad acting ati detectat voi (singurul caz, din punctul meu de vedere e cel al tipei cu buzele siliconate) este perfect asumat de catre Tarantino. Aici vorbim de big league, iar la un asemenea nivel e extrem de dificil sa mai dai peste bad acting involuntar...

marius_em
05 Mar 2010, 11:37
Inglourious Basterds. Va lua si Oscarul pentru cel mai bun film, o sa vedeti. :)

dansatorul_polimorf
05 Mar 2010, 11:44
Comparatia este facuta intre prima si a doua jumatate, intre primul si al doilea grup de actrite. Daca ar fi fost ceva premeditat nu ar fi existat diferenta dintre cele doua jumatati si fenomenul nu ar fi fost limitat doar la unele dintre personaje.

corinka
05 Mar 2010, 15:38
Daca ar fi fost ceva premeditat nu ar fi existat diferenta dintre cele doua jumatati si fenomenul nu ar fi fost limitat doar la unele dintre personaje.

Probabil ca asa ai fi procedat tu, dar, din fericire, QT este mult mai subtil.

BLACK-SPIDER
05 Mar 2010, 18:09
[QUOTE=dansatorul_polimorf]Death Proof nu e genial, mai ales finalul.
Depinde de perceptia fiecaruia, pentru mine finalul a fost genial deoarece m-a luat prin surprindere. Nu ma asteptam ca Kurt Russel din vanator, sa devina vanat, desi reteta asta am vazut-o in multe filme de actiune, horror etc.
De acord cu Corinka, omagiu adus filmelor "cu masini", filme independente care nu au fost apreciate la vremea lor, insa in timp au capatat statul de "filme cult" a fost reusit. Cel putin eu dupa ce am vazut Death Proof, am cautat pe net si am vazut Vanishing Point. Superb, Kowalski si Dodge Challenger -ul sau au intrat in legenda.

dansatorul_polimorf
05 Mar 2010, 18:10
Da, ai dreptate, eu si Tarantino am avut tot timpul diferendele noastre. Cica in al doilea grup de femele una nici nu era actrita ci cascadoare de profesie. Am citit review-uri de pe imdb si le-am gasit foarte distractive. Postez aici o parte dintre ele fara intentia de a demonstra vreun punct de vedere anume ci doar pentru amuzament, iar la categoria asta s-au evidentiat comenturile impotriva filmului care insa sunt si majoritare. Citatele nu respecta vreo ordine anume.


is another one of Tarantino's look-how-subtle-I-am references/homages/ripoffs to/from himself.

A car chase ensues, mostly consisting of the two cars driving alongside each other at high speed, with the women yelling at Stuntman Mike to cease the hostilities - during the chase, one of the girls lies on the hood and has some difficulties maintaining this condition - and for some reason refusing to, uh, stop their own car and thus prevent their friend from falling off.

I hate this movie. It's an insufferably boring and egomaniacal mess and there is absolutely no reason to see it. It's not funny, not even unintentionally so. It's not scary. It's not interesting, not over-the top surreal, nothing. There is no gore, no monsters, mutants, freaks, demons or at least a cool villain to hold your interest (Kurt Russell wasn't bad as an actor, but to call his character two-dimensional would be an exaggeration), there isn't ANYTHING in here that makes a good B-movie entertaining . Avoid it at all costs.

Tarantino has never been able to write for women. Far and away the worst scenes in terms of dialogue in Pulp Fiction are those involving women. The Uma Thurman scenes with Travolta are ham fisted attempts at fantasy chemistry, how a teenager might practise talking to a high school crush in front of a mirror. In Reservoir Dogs one of the only women characters that doesn't get shot was cut from the final film. In fact all of his original work aside from Kill Bill is male based, but even the Bride is merely an action revenge figure in female form so the scripting here would have worked either way. With that in mind what made him think him he could pull off a two hour movie with 8 women talking incessantly all the way through it?

But from there we have another cameo from Russell who disappears until the end, a clean up of the reel and 4 more women, impossibly more annoying than the last. This again allows Tarantino to put words in their mouth so he can have a conversation with himself about his favourite muscle car movies for another hour. When Russell does pop up again for the final pursuit he's inexplicably turned into a groveling whining bitch. Then it ends.

Death Proof is supposed to be a spoof on 70's schlock b movies ,but this isn't. The only thing 70's here is Stuntman Mike's(Kurt Russel)car. The story is really nothing. It's pretty much a bunch of really annoying chicks chat and chat about nothing for an eternity and then chat some more.

The Last Word: A Tarantino ego trip. This was dedicated to himself.



"Death Proof" is an insult to human intelligence in a vein similar to George Lucas's awful Star Wars prequels and the lackluster Spider-Man 3, the difference being that those films at least featured engaging action sequences to pad out the banality of the overall product. No such luck with "Death Proof".

Mike has an obsession with using his car to kill people, specifically beautiful but shallow, vapid and, above all else, annoying, obnoxious, unlikable and unsympathetic women.

Cut to 14 months later, we encounter yet another group of beautiful but unlikable and unsympathetic women (including but not limited to Rosario Dawson, Mary Elizabeth Winstead and real life stunt woman Zoe Bell "playing" herself - she doubled for Lucy Lawless on TV's Xena Warrior Princess and Uma Thurman in the Kill Bill films) who happen to be working on a movie in the south. Guess what? They also spend most of their time droning on and on with the most uninspired and un-engaging dialogue this side of the coast, and they're just as annoying, obnoxious and unlikable as the first group of women - if not more so (they actually leave Winstead stranded with a Southern lunatic).

Zoe Bell, who spends most of her screen time smirking, is no actress; a fine stunt performer yes, but she's no actress.

It was inevitable that after all that praise Tarantino would make a mistake, and this is probably it.

I believe that Tarantino has made his most selfish film to date

This is by far the worst piece of self-indulgent pap i've had the displeasure of watching!! First off the dialogue was very wooden, long and boring that actually made you want to be driving Kurt's car!! (And this is not just a man's perspective!)

An hour and a half or more (time begins to lose its meaning when watching this rubbish) and 95% of it is spent watching either group of 4 women "having a laugh" with each other. Basically this involves unrealistic swearing and dialogue which would have been slightly more believable had it been men saying the lines.

This film is reminiscent of a 5 year old's first attempt inexplicably brought to life.

Bored Proof,

I don't recall such an awful and meaningless dialogue among the characters in a film which lasted...er..some 114 minutes. Nonsense gaily talk for most part of the movie.

One last thing, wasn't that car supposed to be deathproof?But not girlsproof? hahaha

and those garbled scenes involving women clearly suffering from Tourette's syndrome.

If this is really the best that you can do for us, I have a suggestion for you: pop down to your local DVD rental shop and ask them if you can get a job. It's where you started and where you deserve to end up after giving the world this abortion of a movie.


I never thought this would happen, but Tarantino has finally lost it. He's become a feminist, we get it OK. Jackie Brown, Kill Bill, and now Death Proof and Planet Terror, women are invincible, and if they work in the movie business they are unstoppable. This movie is Long indeed, and the characters are so 1 dimensional. They expend the first 50 minutes talking talking, and no action what so ever. And when the action starts it last 40 seconds and cut. The actors are so lame and the dialog is suppose to be deep and entertaining. IT'S NOT! And why make a character as cool as stuntman Mike, and then make him a complete pussy. This movie is bad avoid at all costs. Q.T. rest in peace.

a couple of whores yap about meaningless things for an hour

Nobody does anything that resembles acting here

Now I know I've upset his fanboy fan base that foam at the mouth like a rabid dog groupie every time he's mentioned and to that I say I don't give a damn about your feelings! As a matter of fact you have no feelings of your own. You feel like what ever the consensus feels like. Just pathetic! Its lowlife followers like you that keep over-hyped clowns like that tranny toe sucking Quentin Tarantino around when much better directors with actual talent starve to death.

emperor has no clothes. This film isn't much of anything


Basically, this film is watching 3 people you hate having boring conversations for 40 minutes... then, just when you think it's over (because of about 5 minutes of scenes of a car wreck and a hospital visit), 3 MORE people sit around and have boring conversations for another half an hour about nothing.

Death boring, more like. Tarantino won't fool me again

However, this horrid movie takes you inside a multiracial bunch of dirty, ugly, junkie and silly girls whose only goal is to get easy sex, loads of drugs and more alcohol. It's an insult to Tarantino's adult audience to portrait such a teeny and stupid girlie characters.

Well, we got two hours of brainless girlie talking and no more than 15 minutes of middling action because you know from the start that the second chase will end with the bad guy killed. I left the cinema with the feeling of being ripped-off and regretting myself by having let this movie to steal two hours of my life that would have been better even if I was dead.

And, above all, what a bad taste, what a monstrous demonstration of teenage idiocy, what a disgusting portrait of women... Is that all you can think about, Quentin? Is there also a girl like those inside of you, perhaps

Of course, everyone is by now familiar with the Grindhouse story; how Tarantino and best buddy, Robert Rodriguez, decided to assemble a couple of shoddy-looking 'drive-in' movies and put them out together in a double bill; how said double bill failed to lure in audiences; and how the films were then re-edited for individual release in a desperate attempt to claw back some of their budget. (The films may look cheap but they weren't). Now, I've already seen Planet Terror, Rodriguez's contribution to the double bill and I have to say that though it's no masterpiece, it looks like Citizen bloody Kane compared to Tanantino's effort.

I've long been known that Quentin longs to be black, but from the evidence of Death Proof, what he really longs to be is a black woman.

A bunch of females sit around, drinking, smoking and talking… and talking… and talking. About nothing. Presumably we're supposed to find what they're saying hilarious, but it's frankly an ageing white man's idea about what hip young women might have to say to each other and is consequently as convincing as the awkward supporting performances contributed by Mr Tarantino and his other best buddy, Eli Roth, creator of the Hostel torture-porn films, and another 'film-maker' currently wanted for crimes against viewers.

Into this tedium wanders Stuntman Mike (Kurt Russell) a scarred psychopath who likes nothing better than killing young women in car wrecks. No explanation is given for this unsavoury hobby; perhaps he simply finds their endless yapping as irritating as I did.

Look, I don't even know why I'm bothering to give you any plot details, since it's virtually non existent and really all this pile of misogynistic crap exists for is to invite viewers to gloat as a series of attractive, partially-clothed females perform pole dances and then have their bodies torn to shreds in automobile accidents. Tarantino once possessed a smidgen of genuine talent but these days seems to revel in a pool of retarded sexuality that wouldn't disgrace a fourteen year old.

Clunky editing, grainy filming, laughable stories, ultra-violence and exploitation in the guise of feminism and blacksploitation. Not the most appealing of conventions when it comes to the modern cinema audience. Perhaps this explains, to a certain extent, why the old drive-in formula of watching back-to-back trashy hardcore exploitation films was lost on American audiences. Grindhouse took a paltry $4.2 million on its opening weekend and has thus far failed to make back even half the double movie's budget.

Kurt Russell is a great American icon entertainer like Elvis, Evil knievel, john Wayne and Clint Eastwood among others. He is a mans man if you know what I mean. His performance in Death Proof was cool up to the point he got his ass kicked by a bunch of little dirty mouthed girls and his car was also trashed by this girls. It was a damn shame seeing Kurt Russell crying and whimpering like a little sissy in this movie.

It might be death proof but it isn't suck proof

This movie is HORRIBLE, not only is 80% of the movie skanky woman talking about how skanky they are.

Not only does the end completely ruin the film it also brings on the most fictional thing in the universe, woman that can drive, and kills off the only character you EVER felt in any way respect for.

Here we go, The acting is terrible, the scene changes make you want to vomit, the plot probably came about when Quintin mistaked dog crap for weed and smoked it and lets not even start with defining a reason for anything in this film.

If you want a movie that you will not want to burn after watching then don't touch this, ever, don't even look at it you might get Bad-Movie-itis and start smoking anal ejaculate like our director buddy Quinton.

First of all it has to be said that Death Proof was released edited together with Planet Terror (2007) as Grindhouse (2007) which bombed in theatres so Mirimax decided to cut their loses & release both films separately with Death Proof getting the 'director's cut' treatment which adds nearly thirty minutes of extra material & it's this extended director's cut that I am basing my comment on.

You can switch Death Proof on forty odd minutes in & still basically pick up what's going on because almost everything that came before consists of annoying, mundane & very forced dialogue by pompous, unlikable self loving girls.

I think Death Proof proves that Tarintino has a foot fetish, there are many, many shots of young girls feet throughout the film. There's not much gore or violence here, a severed leg, a couple of crushed faces, a bit of blood & that's it. No nudity either.

BLACK-SPIDER
05 Mar 2010, 18:11
Inglourious Basterds. Va lua si Oscarul pentru cel mai bun film, o sa vedeti. :)
Daca Inglorious Basterds va lua Oscaru eu promit sa ma imbat de fericire :D Ar fi prea frumos sa fie adevarat :)

MariaMona
21 Mar 2010, 00:49
Puteti sa-mi dati una dupa ceafa, am votat inainte de a vedea toate filmele... Saptamana asta am vazut Death Proof si sunt cu constiinta impacata ca am votat Pulp Fiction.

Pentru mine istoria Tarantino incepe cu Desperado si Robert Rodriguez, imi pare rau ca multi dintre voi nu au vorbit de aceasta legatura .. Apoi a urmat Four Rooms, unde Tarantino este executive producer, dar pun pariu ca a avut ceva de-a face si cu Desperado, desi pe imdb.com nu apare implicat...

Anyway, de ce am votat PF: pentru ca a fost un film care din punctul meu de vedere a schimbat o epoca. A fost ZA MUVI care pentru cei care au putut intelege, a marcat punctul de cotitura intre filmele realiste si povestile fantastice si minunate pe care ni le dorim la cinematograf azi.

Repet, am vazut Death Proof sapt. trecuta si am recunoscut citatul din film ca un citat memorabil, il stiu pe de rost de vreo 15 ani, si stiu ca filmul cu Charles Bronson de unde imi ramasese citatul era un fel de Bourne Ultimatum pe vremea cortinei de fier...

Si totusi, eu sunt o cinefila amatoare, habar n-am de chestii tehnice si eu mai stiu ce se studiaza la facultatea de film, insa sunt movie goer si imi place tot ce e entertaining - ca ma face sa rad, sa imi vina sa ma razbun, sa plang, sa analizez niste chestii din propria viata, asta e entertaining. Iar Tarantino e entertaining all the way, doar ca ne si surprinde cu niste chestii.. Inglorious Basterds a fost pentru mine ca un desert de mult asteptat, imposibil, dar minunat in esenta, nu ma mir ca a lucrat la el atatia ani. Totusi. PF a fost cel mai cel, cel mai fresh, cel mai cool, cel mai altfel film, daca vrei... Mie asta mi se pare reprezentativ.

Ce imi pare rau e de Jackie Brown, fiindca a fost un film foarte alert, de actiune, cu un joc actoricesc (scuzati-mi limbajul de lemn) de exceptie, atat din partea lui Pam Grier, dar si al lui Bridget Fonda si de Niro, si cu un final neasteptat.

Nu stiu cum sa-mi argumentez mai bine alegerea, dar Tarantino creaza niste povesti nemuritoare actuale incat nu poti sa nu te lasi prins. Pulp Fiction este his trademark. Daca iti place asta, daca intelegi ca orice asemanare cu realitatea e pur legata de cinematografie, atunci poti avea un regal cinematografic.

corinka
22 Mar 2010, 23:03
dar pun pariu ca a avut ceva de-a face si cu Desperado, desi pe imdb.com nu apare implicat...

http://www.youtube.com/watch?v=E0y-Qjjd-1U&feature=related

MariaMona
23 Mar 2010, 09:15
Mersi, Corinka:D ! Evident stiam ca a jucat in Desperado, dar nu ma refeream la asta cand spuneam ca s-a implicat. Banuiesc ca de pe-atunci colaboreaza cu Rodriguez si poate l-a si "ajutat" putin la film!;)
Cand am vazut linkul, ma gandeam ca o fi un interviu revelator.

Federico
23 Mar 2010, 19:21
Numai eu am votat cu Death Proof? De ce nu va place DP?
Are o intriga foarte violenta, un personaj negativ foarte fioros dar fara a-i lipsi nuantele, femei frumoase si rele, masini puternice. Are glam, are adrenalina, are dialoguri savuroase, te prinde in mijlocul lui, te ameteste. Nu e nici lung nici scurt filmul, este facut cu pasiune si un soi de respect ciudat pt filmele de categoria B, respectpe care il poti intelege, e respectul pt filmul ca entertainment pt toata lumea, iar nu ca ceva exclusivist, de Cannes.

The funny thing e ca "Death Proof" chiar e un film de Cannes. Cel putin teoretic.

Mda, deci l-am vazut si pe asta; e la fel de sus ca oricare dintre celelate filme ale lui Q din majoritatea punctelor de vedere. This man can do no wrong.
Nu stiu ce bad acting visati voi, pentru ca mie mi s-a parut in ansamblu, mai mult decat decent, pe alocuri chiar exceland.
Impresionat rau (ca de obicei) de coloana sonora. Cu siguranta nu mai e vreun regizor in viata care sa se ridice macar la jumatate din maiestria lui Q. de a impleti imaginea cu muzica potrivita. Dintre clasici doar cu Kubrick mai poate fi comparat.
Absolut incredibil tupeul de a trece de la alb-negru la color in timpul unei secvente continue.
Nu stiu daca e si cazul lui "Jackie Brown " ,ca nu l-am vazut, dar aici mi s-a luat o piatra de pe inima vazand in sfarsit un film de-al sau cu o curgere naturala a actiunii. Chiar nu inteleg de ce foloseste atat de insistent o derulare a evenimentelor ce sfideaza cronologia in restul filmelor.
Voi? Cum credeti ca vede Tarantino notiunea de timp?

Windom
23 Mar 2010, 19:25
Cu siguranta nu mai e vreun regizor in viata care sa se ridice macar la jumatate din maiestria lui Q. de a impleti imaginea cu muzica potrivita.
David Lynch iti spune ceva?

Liviu-
23 Mar 2010, 19:38
Chanwook Park? :P (era intrebare retorica) L-as mai adauga si pe Kar-wai, doar ca la el abunda atat de mult muzica in film de zici ca e pusa haotic, desi se potriveste foarte bine de fiecare data.

LE: Oricum, Tarantino e intr-adevar un maestru la asa ceva, doar mi se pare ca te-ai grabit putin in afirmatia asta.

Federico
23 Mar 2010, 20:38
Am fost hiperbolic. Let me rephrase that: pentru mine Tarantino e cel mai bun constructor de coloane sonore din lume la ora actuala. Ii admir si pe Lynch, Park, Kar-wai, si nu numai, dar Tarantino are ceva special.

miercuri
24 Mar 2010, 00:03
Danny Boyle also has a knack for perfect music. :)

illotempore2002
24 Mar 2010, 08:42
Deci tot nu a mai votat nimeni Death Proof?
In ce societate bolnava traim....:P

Federico
24 Mar 2010, 09:48
Eu la "Death Proof" m-am distrat de departe cel mai bine.
Dar, dupa ce o sa vad si "J.B. " o sa-l votez pe cel pe care il iubesc cel mai mult. Adica pe cel mai bun. Adica pe "Pulp Fiction" . Probabil.

MariaMona
24 Mar 2010, 10:02
Incercati sa faceti un top din toate filmele astea, puteti? Eu, nu prea... Asa de mult imi plac toate... Am 2 favorite, iar restul sunt pe picior de egalitate.

1. Pulp Fiction
2. Inglorious Basterds
3. Restul - la egalitate

miercuri
24 Mar 2010, 18:48
Reservoir Dogs FTW!

foxyroxy
26 Mar 2010, 11:22
Sunt de acord!Reservoir Dogs imi place cel mai mult.
Apoi imediat dupa ar fi Pulp Fiction care dupa parerea mea l-a propulsat la rangul de superstar pe Travolta,Inglorious Basterds.
Kill Bill mie nu mi-au placut desi le-am vizionat pe amandoua.
Iar restul nu le-am vazut deci nu am ce spune.

RomaniaMare
22 Apr 2010, 03:30
Pulp Fiction !

robbiex2
06 May 2010, 22:13
clar Pulp Fiction !!!!

cu ocazia asta il mai vad si eu o data B-)

rrs85
10 May 2010, 17:00
Pulp Fiction, pura subiectivitate...:)

Federico
16 May 2010, 21:50
Ati observat ce scrie pe tricoul tipei - Shanna parca o chema - care sta in masina pe bancheta din spate, in stanga, inainte de incidentul din finalul primei jumatati a filmului? Badass Cinema . B-) =))

Gebeleizis
20 Apr 2011, 15:34
Pulp Fiction !

White1
20 Jun 2011, 23:52
Reservoir Dogs, din motive cat se poate de subiective. Este (si va ramane multa vreme, sunt sigur) filmul meu preferat. Pot sa admit ca Pulp Fiction e mai bun (aceiasi reteta la o scara mai mare) dar atmosfera din Reservoir Dogs nu poate fi egalata.

margott
22 Feb 2012, 19:52
Mie cel mai mult mi-au placut la egalitate seria Kill Bill si Inglorious Basterds, dar l-am votat pe ultimul.
Argumente : originalitate, comicul de situatie, rolul lui Pitt, povestea filmului, ritmul care nu te lasa sa te plictisesti.

Emy14
01 Mar 2012, 21:30
Pulp Fiction

Acest film e tipic pentru regizor, el socheaza si creaza o impresie memorabila.