PDA

View Full Version : Filme SF inspirate din romane


Thl
05 Sep 2009, 20:10
Multe filme SF (nu m-as hazarda sa spun ca cele mai bune, pentru ca nu este cazul) au ca sursa de inspiratie romane/povestiri SF. Adaug aici doar cateva: Blade Runner, 2001: A Space Odyssey, Solaris, Stalker, Clockwork orange, War of the worlds, Starship Troopers... si multe altele.

Totusi, exista foarte multe romane SF excelente care nu au fost inca ecranizate si poate ca merita si ele o sansa. Am notat mai joc cateva carti care mie personal mi-ar place sa fie ecranizate.

- John Brunner - Zanzibar. L-am citit mai demult dar de fiecare data cand ma gandesc la carte imi vine in minte Gattaca. Nu ca ar avea multe in comun in materie de fir epic, dar stilul imi pare asemanator.
- Roger Zelazny - Lord of Light. Probabil ar fi un festin al efectelor speciale, chiar daca e mai mult fantasy.
- Phillip K. Dick - Ubik. S-au ecranizat atatea romane ale lui Dick incat sunt surprins ca acesta a fost trecut cu vederea. Blade Runner sau A Scanner Darkly sunt inspirate din romane mai putin cunoscute ale autorului.
- Larry Niven - Ringworld. Cu siguranta prea mare pentru a fi inclus intr-un singur film, dar s-ar putea realiza ceva in genul "inspirat din...". Totusi se pare ca deja se lucraza la Halo, inspirat din jocul video omonim, inspirat din... (nu imi vin in minte multe filme reusite inspirate din jocuri video)
- William Gibson - Neuromantul. Cyberpunk s-a mai facut: Johnny Mnemonic(tot dupa o povestire de Gibson), Matrix etc. Poate ca si cel ce este considerat primul roman cyberpunk merita putina atentie.

Ar mai fi multe, daca este doar sa ne uitam peste o lista a castigatorilor premiului Hugo:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hugo_Award_for_Best_Novel

Care carti considerati voi ca ar merita ecranizate?

paul_aramis
05 Sep 2009, 21:37
Sfârşitul eternităţii.

seria "Fundaţiei"

silent_one
07 Sep 2009, 15:29
- Phillip K. Dick - Ubik. S-au ecranizat atatea romane ale lui Dick incat sunt surprins ca acesta a fost trecut cu vederea. Blade Runner sau A Scanner Darkly sunt inspirate din romane mai putin cunoscute ale autorului.

subscriu cu mult entuziasm. ma mir de fiecare data cand mai apare cate o adaptare dupa Phillip K Dick ca nimeni nu a simtit inca imboldul sa ecranizeze ubik (cartea cu care eu mi-am inceput lectura PKD)
se mai discuta la un moment dat pe undeva pe forum despre posibile ecranizari dupa Orson Scott Card, mai ales Jocul lui Ender si Xenocid (desi nici cu Vorbitor nu mi-ar fi rusine). Poate ca eventualii producatori se simt descurajati de complexitatea mai ridicata a subiectului, dar daca unii s-au aventurat sa ecranizeze Dune (cu mai mult sau mai putin succes - interpretabil) ar trebui cineva sa isi ia inima in dinti si pentru Card.
Eu personal as mai vrea sa vad pe marile ecrane:
A brave new world - Aldous Huxley
Rendezvous With Rama si Childhood's End - Arthur C Clarke
Cat's Cradle - Kurt Vonnegut

paul_aramis
07 Sep 2009, 15:52
şi era să îl uit pe maestrul literaturii SF italiene; Lino Aldani

Pitbull
07 Sep 2009, 15:58
"Ubik" e o splendoare.
Mamäää, ce film ar mai iesi - dar si ce greu ar fi! Avem nevoie de niscaiva geniu cinematografic, aici...
"Rendezvous With Rama" ar fi cam dificil - romanul e mai mult inteligentä decât actiune si spectacol (nu în sens ieftin, nicidecum; în sens pur filmic). Dar dacä i-aar gäsi cineva "cheia cinematograficä"... DA! In schimb, "Childhood's End" e o minä de aur! (Mä cac pe toate Knowingurile si Armageddoanele mä-sii!)

@Paul_aramis:
"Sfârsitul eternitätii" e la rându-i cam dificil - prea multä logicä, prea putinä imagerie... Dar ar merge.
In schimb, nu numai Fundatiile, ci si Robotii, ar putea face un serial superb! Practic, toatä "istoria viitoare" imaginatä de Asimov. Chiar adineaori mä gândeam la asta, întrebându-mä cum ar merge mai bine pe ecran acel personaj (nu spui tzine... ;) pelsoanä însemnatä!), care în finalul "Preludiului Fundatiei" reiese cä e altcineva... SI INCA ALTCINEVA... articulând astfel jonctiunea dintre cele douä cicluri.

paul_aramis
07 Sep 2009, 16:22
ştiu că Sfârşitul e dificil, tocmai de aceea aş vrea să îl văd ecranizat.

silent_one
10 Sep 2009, 12:38
as mai vrea un film si dupa "les Fourmis" a lui Bernard Werber.....

Pitbull
10 Sep 2009, 12:40
A, dacä tot e vorba de Werber, eu as face cu mânuta mea, cu mult drag, «Le Père de nos pères», aka "Veriga lipsä"... ;)

silent_one
10 Sep 2009, 12:43
ha... n-am citit-o p asta. ia sa remediez repejor situatia :)
tot de el am mai lecturat si "Les Thanatonautes" dar nu stiu in ce masura este "ecranizabila" cartea

Shuyin
21 Dec 2009, 15:27
Rama si Childhood's End mi'ar placea sa le vad pe marele ecran.

As mai fi vrut si Fundatia. Acum ca a fost anuntata in regia lui Roland Emmerich, nu mai sunt asa sigur ca vreau.
Mai vroiam I, Robot. Am primit si chiar de la Proyas (care imi daduse Dark City). Bataie de joc :( mai bine foloseau screenplay-ul lui Harlan Ellison

costobocus
31 Dec 2009, 15:44
Little Heroes de Norman Spinrad ar fi un cyberpunk de colectie..

kenya
07 Dec 2010, 16:53
Orson Scott Card:"Jocul lui Ender":Vorbitor in numele mortilor":"Xenocid"
Isaac Asimov seria "Fundatia"
Frank Herbert "Ciuma alba"continuarea la seria "Dune"
Stanislaw Lem -cam toate romanele sale
Si multi altii,dar consider ca unele sunt imposibil de realizat in acest moment.

bremen1980
07 Dec 2010, 17:52
Unul si mai greu de ecranizat ''Stapanul cantecelor '' de Orson Scott Card .Poate doar ca musical ;)

paul_aramis
07 Dec 2010, 18:44
Orson Scott Card:"Jocul lui Ender":Vorbitor in numele mortilor":"Xenocid"
Isaac Asimov seria "Fundatia"
Frank Herbert "Ciuma alba"continuarea la seria "Dune"
Stanislaw Lem -cam toate romanele sale
Si multi altii,dar consider ca unele sunt imposibil de realizat in acest moment.
wow! care sunt titlurile corespondente ale filmelor făcute după seria Fundaţiei?

da' la romanele lui Lem?

kenya
10 Dec 2010, 23:20
De exemplu -SOLARIS-
Si mi-ar placea sa vad ecranizat romanul -INTOARCEREA DIN STELE-
Cu Fundatia astept lamuriri de la cei mai ISTETI dintre noi.....

paul_aramis
11 Dec 2010, 00:08
poate am noroc şi găsesc o traducere la "Sfârşitul eternităţii" (mama lor de comunişti, nu m-au învăţat rusă!)

kenya
11 Dec 2010, 19:13
Ijon Tichy: Raumpilot (Serial TV) (2007)
Solaris (2002)
Aus den Sterntagebüchern des Ijon Tichy II (2000)
Aus den Sterntagebüchern des Ijon Tichy (1999)
Marianengraben (1994)
Victim of the Brain (1988)
Szpital przemienienia (1979)
Professor Tarantoga und sein seltsamer Gast (1979)
Test pilota Pirxa (1978)
Die seltsamen Begegnungen des Prof. Taratonga (1978)
Sledztwo (1974)
Pirx pilóta kalandjai (1972)
Solyaris - Solaris (Solyaris) (1972)
Przekladaniec (1968)
Thirty-Minute Theatre (Serial TV) (1965)
Przyjaciel (1965)
Ikarie XB 1 (1963)
Professor Zazul (1962)
Bezludna planeta (1962)
Wycieczka w kosmos (1961)
Schweigende Stern, Der (1960)

DAAAAAA acum e bine? De pe GOOGLE pot si eu sa dau copy paste.Astea sunt ale lui LEM Despre FUNDATIE..........liniste totala.
Daca chiar exista SFARSITUL ETERNITATII,sincer ,mi-ar place mult sa-l gasesc si sa-l vad.
Probabil este facut de rusi prin anii 60-70?????

paul_aramis
11 Dec 2010, 23:02
da, a fost ecranizat de ruşi.

kenya
12 Dec 2010, 10:46
Decat sa mai strice cartile cu ecranizari mediocre cum au reusit sa faca cu "RIVERWARLD" a lui Philip José Farmer, mai bine sa le lase cititorului in hartie si in imaginatie.

Pitbull
15 Dec 2010, 15:45
Welcome to Cinemagia, Kenya! :)
Primul sfat: gândeste înainte de a posta. Nu doare.

buticut
15 Dec 2010, 19:35
Decat sa mai strice cartile cu ecranizari mediocre cum au reusit sa faca cu "RIVERWARLD" a lui Philip José Farmer, mai bine sa le lase cititorului in hartie si in imaginatie.

Filmele nu au cum sa strice cartile, ci chiar dimpotriva, o ecranizare proasta ti-ar putea aminti cat de buna a fost cartea, adica materialul sursa. Sunt arte diferite, iar calitatea uneia nu diminueaza valoarea alteia. Daca e buna cartea, niciun film nu o va "strica", oricat de prost a iesit. Hai sa nu ramanem cu ochii in hartie; filmele au rolul de a umple acele goluri pe care le lasa cartile, de a colora panza alba pe care cartea i-o lasa cititorului, de a le da o forma, un contur lucrurilor care sunt lasate la imaginatia noastra.

kenya
28 Dec 2010, 10:16
Da,corect.Filmele nu au cum sa strice cartile,dar pot strica perceptia celor care nu se indeletnicesc cu cititul cartilor-pt ca e mai comod sa vezi un film.Stiu ce vorbesc.Intr-o societate tot mai grabita,singura viziune asupra unei creatii,s-ar putea sa ramana aceea pe care o ofera un film.
Intai am vazut Blade Runner apoi am citit cartea lui Philp K.Dick -Viseaza androizii oi electrice?-din care filmul S-A INSPIRAT-mi-a picat fisa de-abia dupa vreo suta de pagini de ce mi se parea cunoscuta...
Acela a fost un film BUN.Dar mult diferit de carte,ceea ce nu a fost rau deloc.La DUNE,au incercat sa respecte fidel cartea si nu le-a iesit mare lucru-parerea mea.
Dar,mai sunt si exceptii-STALKER-

Disciple
28 Dec 2010, 12:50
"The Tree Stigmata Of Palmer Eldritch" de Phillip K. Dick merita atentie, as mai nominaliza "Gheata" de Vladimir Sorokin si plusez pentru "Zanzibar".

carmen_angelus_romila
16 Sep 2018, 09:50
Sa nu uitam si de seria de filme "The Lord of the Rings", daca este sa il introducem in aceasta categorie...!