PDA

View Full Version : SF mai putin cunoscut


Thl
04 Aug 2009, 08:58
Salut,

Am citit fugar cateva din thread-urile de la aceasta sectiune, mai ales pe cel cu "cel mai bun SF". Am vazut referinte la seriile arhicunoscute Star Wars, Mad Max, Alien etc, la clasicele lui Kubrick si Tarkovsky, precum si la majoritatea demonstratiilor de efecte speciale din ultimii ani (Transformers, Terminator, etc).
Sunt insa unele filme SF, mai putin consacrate, care nu au ajuns in topurile de box-office din diferite motive, dar care sunt relativ reusite. Am facut o scurta lista mai jos. Probabil ca majoritatea fanilor impatimiti le cunosc, pentru mine au fost insa surprize placute la momentul respectiv. Daca mai cunoasteti astfel de filme va rog sa faceti si voi o scurta lista.
Nu sunt critic de film, deci va rog sa considerati afirmatiile de mai jos cat se poate de partinitoare.

Primer - Film independent, 0 efecte speciale, despre calatoria in timp si paradoxurile pe care aceasta le creeaza. Ca sa il intelegi, trebuie sa il vezi de 2 ori si sa consulti vreo 3 spoilere de pe internet. Dar este unul din acele filme care rasplatesc privitorul la sfarsit si dupa aceea iti dai seama cat de superficial a fost tratata calatoria in timp in multe filme SF considerate clasice.

Screamers - Filme dupa romane/povestiri de Philip K. Dick au fost multe, de la excelentele Blade Runner si Total Recall, la Minority Report si A Scanner Darkly, pana la slabutele Next si Paycheck. Personal eu as incadra Screamers in prima categorie, atmosfera excelenta, poveste buna, sincer mi s-a parut subestimat.

Casshern - Film gen supereroi facut de japonezi, cu fundaluri complet generate pe calculator, in stilul Sky Captain and the world of tommorow (alt film interesant) sau Immortel (idei interesante, dar cam fad). Casshern nu este perfect, uneori cam monoton, si in clasicul stil japonez destul de molodramatic, dar cu un mesaj foarte clar. Pentru mine este in top 5 filme anti razboi.

Strange Days - Practic film politist cu elemente SF, aduce din anumite puncte de vedere cu Blade Runner. Distributia buna si implicarea lui James Cameroon ajuta si ea.

Cronos- film spaniol(sau mexican, ma rog...) de Guillermo del Torro, inainte de Pan's Labyrinth si El Espinazo del Diablo. Nu este extraordinar, dar se simte mana unui regizor bun in atmosfera antrenanta si dezvoltarea personajelor.

The Thirteenth Floor - In umila mea parere unul dintre cele mai subestimate filme SF aparute vreodata, poate si din cauza ca a aparut in aceeasi perioada cu Matrix cu care are in comun conceptul de realitate virtuala. Personal mi-a placut mai mult ca matrix dar gusturile nu se discuta. Mai putina actiune si efecte speciale totusi.

Ar mai fi Donnie Darko, 1984, The Crow (lumea il stie pe Alex Proyas mai mult pentru I, Robot si Knowing decat pentru The Crow si Dark City, ciudat...), Dogma, etc dar astea deja sunt destul de cunoscute...

silent_one
04 Aug 2009, 11:32
Nu stiu in ce masura este sau nu mai putin cunoscut, dar un excelent si f original SF mi s-a parut A Scanner Darkly, evident avand enorm de castigat de pe urma talentului lui Phillip K Dick care a scris cartea pe care este (loosely) bazat

Pitbull
04 Aug 2009, 11:39
Welcome to the forum, Thl! :)
Excelentä initiativa acestui topic - fratilor, subscrieti, please!

silent_one
04 Aug 2009, 11:59
Ar mai fi si Soylent green, vazut acum mult mult timp... tin minte ca mintea mea adolescentina a fost impresioanata de subiect, ar trebui sa il revad... nu stiu ce impresie mi-ar lasa acum

silent_one
04 Aug 2009, 12:02
Salut,

The Thirteenth Floor - In umila mea parere unul dintre cele mai subestimate filme SF aparute vreodata, poate si din cauza ca a aparut in aceeasi perioada cu Matrix cu care are in comun conceptul de realitate virtuala. Personal mi-a placut mai mult ca matrix dar gusturile nu se discuta. Mai putina actiune si efecte speciale totusi



Intr-adevar, f bun si mult subestimat. Mi s-a parut mai subtil realizat decat matrix, care bate parca mai mult cu pumnul in masa :)

Thl
04 Aug 2009, 20:23
Ar mai fi si Soylent green, vazut acum mult mult timp... tin minte ca mintea mea adolescentina a fost impresioanata de subiect, ar trebui sa il revad... nu stiu ce impresie mi-ar lasa acum
Intr-adevar, tin minte vag ca Soylent Green (sau cum au tradus ai nostri, Produsul Verde :) a fost dat la TVR undeva recent dupa revolutie si am ramas impresionat si socat (eram tânc mic pe atunci). Ar trebui sa-l revad si eu.
Cat despre A Scanner Darkly, si mie mi-a placut foarte mult iar stilul acela de animatie s-a potrivit de minune. Cartea a aparut recent in seria Nautilus de la Nemira sub numele "Substanta M". O recomand calduros dar filmul nu e chiar "loosely" bazat pe carte. Le-am "devorat" ambele intr-o perioada scurta de timp si am fost surprins cat de fidela a fost adaptarea cinematografica. Practic, replicile si actiunea sunt aproape identice. Philip K. Dick a fost magnific.

Pitbull
05 Aug 2009, 02:20
As it happens, "Soylent Green" a fost una dintre obsesiile adolescentei mele.
Citisem despre el... Si, în 1977, ce sä vezi? Selectie de filme SF la Biblioteca Americanä! Erau patru: "2001: A Space Odyssey", "Soylent Green", "Westworld" si "Brewster McCloud". M-am repezit acolo, am amusinat terenul, si finalmente am reusit sä mä strecor fraudulos la "Westworld"... A fost începutul celor doisprezece ani ai mei de abonat al B.A., care prin cärti si filme aveau sä-mi înrâureascä decisiv destinul.
Dupre care, la fel ca voi, väzui "Soylen Green", la teveu postdecembrist... si nu fu ceea ce-mi imaginasem... Da' nici tomnai räu.

Pitbull
05 Aug 2009, 10:46
Vazut zilele astea ''Silent Running '' -1972 .
Din "Silent Running" (l-am väzut la televizor, în armatä, '79-80), am retinut în special cei câtiva droni "jucati" de niste interpreti färä picioare, care mergeau "în mâini" (sau "pe mâini", mai bine zis)...
http://stylishcorpse.files.wordpress.com/2009/06/silent-running.jpg

Thl
06 Aug 2009, 13:12
Ar mai fi:

Enemy Mine - un film de Wolfgang Petersen dupa o carte(excelenta) de Barry Longyear despre relatia dintre oameni si extraterestri.

The Cell - Un film "dragutz", fara prea mari pretentii, cu JLo (fara comentarii... :). Mi-a placut insa foarte mult fundalul suprarealist din mintea criminalului.

Cinemania
06 Aug 2009, 13:32
Ar mai fi:

Enemy Mine - un film de Wolfgang Petersen dupa o carte(excelenta) de Barry Longyear despre relatia dintre oameni si extraterestri.

WOW...bravo ca ai amintit de Enemy Mine

e o mica capodopera ascunsa

la mine e in Top 5

Pitbull
06 Aug 2009, 14:35
Spre rusinea mea, nu l-am väzut, desi de mult mä gândesc la el.
Citisem nuvela (splendidä!), si când am aflat cä se ecraniza, am devenit foarte curios.

Cinemania
06 Aug 2009, 15:15
sper sa nu ramai curios

Mateii
17 Aug 2009, 13:36
"Kin-Dza-Dza", un SF rusesc foarte misto, din 1986. Ar mai fi primul film al lui Peter Jackson, "Bad Taste".

Pitbull
17 Aug 2009, 15:36
Intr-adevär, "Kin Dza-Dza" face parte din top50 SF de pe IMDb. Mi l-am luat.
(La vremea lui, l-am väzut pe bulgari.)

Thl
19 Aug 2009, 12:31
Kin Dza-Dza - nu stiu nimic despre filmul acesta, decat ceea ce a spus si Pitbull, ca e in top la imdb. E trecut si pe lista mea de filme de vizionat.

Ar mai fi si Soldier, din 1998, cu Kurt Russel, un film care a fost un mare esec la box-office, dar care mi-a placut foarte mult. Ca sa nu fac alt thread pe forum, chiar vi s-a parut asa de slab filmul acesta?

cris26
20 Aug 2009, 10:43
@Mateii
"Bad Taste"??? Glumesti, nu?

Mateii
20 Aug 2009, 12:33
E o parodie foarte misto, parerea mea :)

cris26
20 Aug 2009, 12:52
Nu contest ca nu e o parodie f reusita...de altfel una dintre parodiile mele preferate...dar eu nu i-as pune eticheta de film SyFy, chiar daca apar aia imbracati in costume ridicole de "eiliani"...:P

Pitbull
20 Aug 2009, 12:58
Incä nu l-am väzut, dar ce citesc pe IMDb mä face curios. Mi-l iau, l-am gäsit pe torrente.
Oricum, din ce scrie acolo, reiese cä e, dacä nu "SyFy", în orice caz SF.

cris26
20 Aug 2009, 17:18
Daca ti-a placut Braindead, sigur o sa-ti placa si Bad Taste...tot "early back in the days" Peter Jackson, aproape aceeasi cantitate de gore.

Lady_Skar
26 Aug 2009, 15:17
Kin Dza-Dza - nu stiu nimic despre filmul acesta, decat ceea ce a spus si Pitbull, ca e in top la imdb. E trecut si pe lista mea de filme de vizionat.

Ar mai fi si Soldier, din 1998, cu Kurt Russel, un film care a fost un mare esec la box-office, dar care mi-a placut foarte mult. Ca sa nu fac alt thread pe forum, chiar vi s-a parut asa de slab filmul acesta?

I liked it dar nu pot sa zic de ce. Cred ca Russel a jucat bine si na, era o poveste care sa te atinga nitel la suflet cu trezirea umanitatii intr-un produs genetic aparent fara umanitate. Touching. Dar puteam si fara bad guy care ajunge sa faca pe el de frica. :-&

Cinemania
02 Sep 2009, 14:37
sa mai adaugam unul aici:

Journey to the Far Side of the Sun (Robert Parrish)

Gallagher
27 Sep 2009, 00:17
Ar fi destul de multe si nu vreau sa monopolizez :P
Enemy Mine este unul in top si in lista mea :))

Ar mai fi asa ( nu neaparat in ordinea in care mi-au placut) :

Impostor (2002)
A sound of Thunder (2005)
Godsend (2004)
Alien Hunter (2003)
Mission to Mars (2000)
Galaxy Quest (1999)
The Astronaut's Wife (1999)

Cred ca as putea continua dar ma opresc aici :)

freackboy
01 Oct 2009, 00:22
Ar mai fi The Man Who Fell to Earth , Zardoz, Adventures of Buckaroo Banzai .

freackboy
01 Oct 2009, 00:24
A era sa uit de filmul "Tron", varianta veche . O sa scoata si un remake curand.

marius_em
02 Oct 2009, 16:40
Nu stiu de ce se leaga lumea de Matrix. Da, ideile sale nu au fost tocmai noi, dar au fost noi pentru mainstream. Da, are multa actiune, multe efecte speciale, dar are si o poveste buna, are si niste idei, are si o filozofie. E genul de film care te tine in suspans cand il urmaresti, si te pune pe ganduri dupa. Sa spui ca Thirteenth Floor e mai bun mi se pare totusi exagerat, mai ales ca acest film, bun de altfel, a avut si el acea doza de drama superficiala specifica filmelor comerciale.
Ma rog, tot timpul se face comparatia asta, Matrix, 13 Floor, Dark City, pentru ca exploateaza cam aceeasi idee, a realitatii false, mitul pesterii, daca vreti, si toate 3 o fac foarte bine, toate sunt sf-uri excelente, dar cred eu ca totusi Matrix se ridica peste, pentru ca, dupa cum spuneam mai sus, are o intreaga filozofie in spate.
Din aceeasi categorie a filmelor ce exploateaza ideea realitatii virtuale face parte si eXistenZ, nu la fel de celebru ca cele 3, dar foarte bun.
Am mai vazut un film interesant care cred ca intra la categoria indy SF, se numea Pi.
A mai zis cineva inainte de Primer, care intr-adevar e foarte foarte interesant. Pe aceeasi tema, dar contrar ideii lui Primer ce exploateaza paradoxul calatoriei in timp, a fost Armata celor 12 maimute, unul din singurele filme caruia nu-i poti gasi defecte in logica sa despre calatoria in timp. Asta pentru ca a ponit de la o premisa simpla, pe care o respecta pana la final, anume ca trecutul nu poate fi schimbat. Daca cineva calatoreste in trecut, asta nu va schimba absolut nimic din ce s-a intamplat pentru ca acea calatorie, ce trebuia sa se intample, nu schimba linia timpului, ci doar o implineste.
Mi-au mai placut Brazil, Blade Runner, nu neaparat pentru poveste sau scenariu, ci pentru atmosfera si idei, dar cred ca astea intra la filme ceva mai celebre.
A mai fost un film mai nou, se numea The man from Earth si mi-a placut foarte mult, desi nu a fost foarte promovat.

Pitbull
02 Oct 2009, 22:03
Absolut de acord - pentru mine, cel putin, primul "Matrix" a fost o reîntâlnire cu SF-ul realmente bun, dupä ani de asteptare...

freackboy
03 Oct 2009, 14:04
Pentru mine Matrix :Reloded a fost o capodopera si care mi-a reamintit de ce imi plac asa de mult efectele speciale . :D

Zatoichi
19 Oct 2009, 20:22
Ma bucur ca mi-ati amintit de Enemy mine si Screamers.Pe primul l-a vazut cand eram mic pe un canal nemtesc(n-am inteles nici un cuvant,dar a contat ma putin)si mi-a placut mult, in special relatia dintre om si copilul extraterestru.

eXistenZ sau Videodrome ale lui Cronenberg ,doua filme bizare dar fascinante,care arata cat de inselatoare poate fi realitatea in care traim.

paul_aramis
20 Oct 2009, 00:11
Absolut de acord - pentru mine, cel putin, primul "Matrix" a fost o reîntâlnire cu SF-ul realmente bun, dupä ani de asteptare...

what about Johnny Mnemonic?

Pitbull
20 Oct 2009, 12:19
Dezamägire.
N-am regäsit decât o schitä vagä a universului cyber-punk gibsonian.

Windom
13 Dec 2009, 14:19
Letters From a Dead Man a.k.a. Pisma myortvogo cheloveka (1986)

Cred ca aici e locul cel mai potrivit sa vorbesc despre filmul asta, se incadreaza perfect in categoria "SF mai putin cunoscut". Este o raritate, o mica bijuterie uitata a genului SF (nu stiu citi dintre voi au auzit de el) peste care am dat absolut din intimplare.
Filmul mi-a amintit de Stalker, are multe in comun cu capodopera lui Tarkovski (avem si aici omul de stiinta care rataceste printr-un peisaj dezolant). Nu este chiar atit de inaccesibil însă problemele de ordin moral pe care le abordează le intilnim si in Stalker.
Intr-o lume postapocaliptica, controlata de un sistem militarist, putinii supravietuitori civili isi duc zilele prin subterane. In catacombele unui muzeu s-au refugiat pionii principali ai filmului (un om de ştiinta, un preot, un demagog, citeva femei, citiva copii). In asteptarea unei morti inevitabile, acestia dezbat probleme de morala, politica, religie (mi s-a parut foarte interesant modul de abordare al religiei, avind in vedere ca este vorba de un film sovietic). Putinele scene care se petrec in lumea de afara amintesc de Infernul lui Dante, sînt de o dezolare cumplita.
Este un film unde misticismul intilneste pesimismul (alta asemanare cu Stalker), cu un puternic impact emotional. Scena finala in care un grup de copii ratacesc prin peisajul dezolant e de o forta si un simbolism asemanatoare celor intilnite in secventa finala din The Seventh Seal.

costobocus
09 Apr 2010, 21:15
Pe partea de animatii 3D ar mai fi Wonderful Days, Appleseed (1 si 2) si Vexille.

Si daca tot sunt aici, in lipsa de filme s.f., as recomanda cateva serii anime:

Cowboy Bebop
Ergo Proxy
(ghost in the shell cred ca este mai cunoscut)
Aeon Flux (a fost pe MTV acu cativa ani)

+ filmele Wicked City si Akira

carmen_angelus_romila
16 Sep 2018, 10:33
Poate fi catalogat si ca o parodie, dar de esenta tare...!