PDA

View Full Version : "Caótica Ana"


Pitbull
02 Aug 2009, 20:53
"Caótica Ana" - Plictiseală intelectualist-calofilă
Fără să tuşeze şi fără să semnifice

Da, cred în reîncarnare, dar nu încerc s-o vâr nimănui pe gât - şi nici cea mai răspândită teorie asupra ei, de sorginte indiană, pe care ar fi irelevant s-o expun aici. Totuşi, privind subiectele oculte, mistice, metafizice - în genere, incerte şi discutabile, indiferent de natura lor - un bun-simţ elementar obligă să te documentezi barem asupra celor mai consacrate sau populare ipoteze, pentru ca apoi să le respecţi... sau să le respingi în cunoştinţă de cauză... Din păcate, pe seama metempsihozei circulă cele mai năstruşnice şi haotice - sau, în speţă, "caótice" - speculaţii ficţionale, ca şi cum n-ar avea nici măcar o bază mitică reală, ţinând mai degrabă de domeniul S.F.-ului unde (cred unii) totul ar fi posibil şi permis. La fel face şi Julio Medem în scenariul (şi regia) acestui film despre o tânără de optsprezece ani din Ibiza care, recrutată într-o comunitate de artişti plastici din Madrid, porneşte pentru patru ani prin lumea largă (şi lumea propriului ei psihic - şi metapsihic) spre a-şi descoperi identitatea; adevărata identitate, aceea a mai multor femei din trecut, moarte toate, succesiv, la vârsta de douăzeci şi doi de ani, şi care se ciocnesc haotic în subconştientul ei. Ca premisă scenaristică n-ar fi rea, are repere incitante şi solid articulate, astfel încât i s-ar putea ierta chiar şi ignoranţa mitologică menţionată la început - dar marea problemă a filmului e o completă, neintenţonată şi sterilă detaşare de tot ceea ce înseamnă universul său uman. Rareori am întâlnit un mod mai anost de a construi personajele - de o complexitate studiată, o originalitate căutată şi o incredibilă lipsă a dinamicii interioare autentice (că pe plan extern, har Domnului, e simulată cât încape, cu situaţii dramatice fabricate, secvenţe voit spectaculoase şi note stilistice forţate apăsat: imagini ostentativ picturale, accente sonore tânguitor-violente, etc. Ajuns la al paisprezecelea film, şi la un prestigiu destul de consistent, Medem se relevă aici teribil de neinspirat ca narator, depănându-şi povestea trenant, liniar, deloc seducător - în pofida tuturor eforturilor sale de a face un film cât mai "interesant" (finalmente doar intelectualicist, dramatoid şi verbios, sub un strat vârtos de calofilie scremută, cu montaje de atracţii abracadabrante şi căznite, mai ales în zona mnemonică a dramelor unor refugiaţi berberi şi ale unor piei roşii - din ascendenţa metempsihotică a protagonistei, evident). Nu e de mirare, aşadar, că dezlănţuirea de violenţă din final cade pe loc complet gol, fără să tuşeze şi fără să semnifice mare lucru.
Debutanta Manuela Vellés, de vârstă egală cu a eroinei, depune strădanii onorabile de a-şi exhiba frumuseţea fizionomică şi corporală (se recunoaşte calitatea numeroaselor cadre nud, filmate decent şi cu gust), plus disponibilitatea dramatică promiţătoare, pe un rol rămas din scriitură destul de neîmplinit, şi împins din regie pe un drum labirintic şi înfundat. Charlotte Rampling îi dă replica acceptabil, cu o siguranţă evident rutinată, iar Nicolas Cazalé compune un arab scutit de poncifele politizante din ultimii ani. În rest, multă plictiseală - cu atât mai semnificativă, cu cât procedeul "numărătorii inverse" de la 10 până la 0, preluat din hipnoză şi aplicat ca sistem de structurare a episoadelor, urmărea şi o creştere inexorabilă a tensiunii. Urmărea. Şi nimic mai mult.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
6 septembrie, 2004, h. 05:00-5:54
Bucureşti, România

hellsteed
31 Jan 2010, 21:10
Ai intrat si tu Pit intr-o stare hipnotica si ai scris textu asta inainte sa apara filmul. :)

Pitbull
01 Feb 2010, 01:16
Nope, l-am luat de pe net.

hellsteed
01 Feb 2010, 10:19
ma refer la data la care te-ai semnat... e 2004.. si filmul a aparut in 2007 daca nu ma insel

illotempore2002
01 Feb 2010, 12:14
ce kitsch-osenie de movie.

hellsteed
01 Feb 2010, 12:43
deci cu toate trimiterile alea la fel si fel de mituri, n-am inteles nimic... adica n-am inteles ce a vrut exact sa ne spuna J.Medem.. Nu vad nici o continuitate in scene. E vascos rau.

Dar m-am bucurat ca am recunoscut-o intr-un tarziu pe Bebe, manca-i-as pruna .

Pitbull
01 Feb 2010, 14:06
@Hell:
A, atunci a fost mistyping, no doubt!
mancai-as pruna .
...mânca-i-ai (tot pruna).

In rest - da.

@Illo:
Da.

AugustinPi
06 Jun 2010, 15:09
http://www.clubcultura.com/clubcine/clubcineastas/juliomedem/caoticaana/sinopsis.html

Caótica Ana es la historia-viaje de Ana durante cuatro años de su vida, de los 18 a los 22. Una cuenta atrás, 10, 9, 8, 7… hasta el 0, como en la hipnosis, a través de la cual Ana comprueba que no vive sola, que su existencia parece la continuación de otras vidas de mujeres jóvenes que murieron de forma trágica y que habitan en el abismo de su memoria inconsciente. Ese es su caos.

Pitbull
06 Jun 2010, 17:02
Tradu, cä nu tot boboru' comprende la lingua lu' Don Miguel de Cervantes Saavedra.

costobocus
06 Jun 2010, 21:54
zice ca e bun.. spre deosebire de tine..

ai fost prea dur cu acest film..

Pitbull
06 Jun 2010, 23:27
Am zis cä tot BOBORU, nu cä eu. La 3/5 cuvinte bunghite, l-am cam descifrat.
Totusi, pare-mi-se cä textuletul contine doar niste explicatii despre subiect, nu si judecäti de valoare.
Si cum ai fi vrut sä fiu, blând-mângâietor pe al lu' film cäpsor? Ca-si-ce chestie?

costobocus
07 Jun 2010, 22:36
Am zis cä tot BOBORU, nu cä eu. La 3/5 cuvinte bunghite, l-am cam descifrat.
Totusi, pare-mi-se cä textuletul contine doar niste explicatii despre subiect, nu si judecäti de valoare.
Si cum ai fi vrut sä fiu, blând-mângâietor pe al lu' film cäpsor? Ca-si-ce chestie?

pai mie imi suna a bine... ca spaniola nu stiu :) eram satiric :D

da.. as fi vrut sa spui asa.. un film bun, dar care nu se ridica la valoarea creatiilor anterioare
( Lucia y el sexo sau Los amantes del Circulo Polar) ...

ce vremuri..