PDA

View Full Version : Everything is illuminated


illotempore2002
06 Jul 2009, 01:06
Voi v-ati iluminat?

Film jumate in limba ucrainiana, jumate in engleza. Actiunea se petrece in Ucraina, pt ca tanarul scriitor colectionar Johnatan Safran Foer (de ce are nume de sofran, planta mea aromatizatoare preferata) pleaca din America in Ucraina pe urmele recnstituirii trecutului jidov (jidovul ratacitor...).

Jucat de Elijah Wood, adica Frodo din Lord of the rings. Must see.

Poveste foarte colorata, pitoresca, peisaje incredibile (chiar a fost filmat in Ucraina, ce stiti?) si un dozaj cam ciudat de comedie cu drama. Adica incepe amuzant si se termina trist, insa e cam anormala, dupa mine, trecerea; adica in prima jumatate filmul e destul de comedios, dupa care brusc dispare orice urma de fun si totul devine serios: victimele holocaustului trebuie comemorate cu responsabilitate.

Judex
06 Jul 2009, 01:09
Nu se termina trist deloc, se termina real!

Faza cu motelul este cacatoare! :))

Da, s-a filmat in Ucraina, daca asa ii zici tu Basarabiei de Sud. :D

illotempore2002
06 Jul 2009, 01:12
Cool. Nu stiam exact unde a fost filmat.

Care faza cu motelul ca sunt mai multe?

Mi-a palcut cum au cautat ei satul Trachimbrod si cand l-au gasit, intr-un final (caci nimeni nu stia de el) au constatat ca era constituit numai dintr-o casa :)

Judex
06 Jul 2009, 01:15
Cand cere Jonathan mancare vegetariana si primeste un cartof. =))

Da, faza cu Trachimbrod e si ea faina. Dar aia e cheia. ;)

illotempore2002
06 Jul 2009, 01:17
si mai e secventa cand zabaucul de Alex (ghidul, cel care-l conduce prin Ucraina pe Safran Foer) il intreaba cat este platit un contabil in SUA. Dar un contabil negru? Dar un contabil homosexual? Dar un contabil negru homosexual?
=))

Judex
06 Jul 2009, 01:21
Da, Eugene Hutz (Alex in film) face un rol minunat.

L-ai auzit vreodata cantand?

illotempore2002
06 Jul 2009, 01:22
Nu. caut acum pe youtube.

Judex
06 Jul 2009, 01:24
Uite de la conferinta de presa.
http://www.youtube.com/watch?v=gZBYynH4ddE&feature=related

De ce ti-ai scoz poza mea?

Asta e trupa lui:
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?p=1464165#post1464165

illotempore2002
06 Jul 2009, 01:26
Pt fanii Gogol Bordelo, o sa va lingeti pe degete cand o sa ii auziti in coloana sonora a acestui film.


@Judex, ma saturasem de poza aia, mi-as pune poza de la avatarul de la mess dar mi-e sa nu vi se ridice ... pulsul la toti :P

Nu-mi place cum canta Hutz, nu sunt fan al muzicii balcanice sau tiganesti, am trecut de etapa Bregovic, Kusturica, etc.

Judex
06 Jul 2009, 01:35
Nu ai cum sa te saturi de asemenea poze. Sunt singurul care stie cum sa te surprinda. :D

Cum sa nu-ti placa ma balcanismele muzicale??? Te-ai dilit de cand...?

illotempore2002
06 Jul 2009, 01:37
Nu-mi place si gata, sa-mi fac harakiri acuma?

Nu-mi place muzica populara: nici aia country (ah, o detest), nici asta balcanica, nici nimic ce e cantat la modul popular spre rural/needucat.

Judex
06 Jul 2009, 01:56
Dar de Sanda Weigl iti place? Este extrem de educata si totusi baga populara-jazz. ;)

corinka
06 Jul 2009, 08:23
Am vazut Everything is illuminated la HBO acum vreun an-doi, intamplator am dat peste el butonand telecomanda, dar m-a tinut lipita de ecran. E de citit si cartea si, tot de acelasi autor, o carte care mie mi-a placut mai mult decat Everithing is illuminated: Extremely Loud and Incredibly Close.

illotempore2002
06 Jul 2009, 09:55
wow, nu stiam de partea a doua (Everything is illuminated reloaded). Am citit-o pe prima in schimb si intra in mod definitiv si irepetabil la literatura iconoclasta. Usor nebuneasca. Filmul e totusi umpic mai clasic decat cartea, I mean.....cartea e sarita de pe ax rau detot.

miercuri
06 Jul 2009, 13:25
Mie nu prea mi-a placut Extremely Loud in comparatie cu Everything Is Illuminated, care e mult mai personala. E vorba de bunicul lui Foer si se vede ca a pus foarte mult suflet in ea, plus ca e unul din cele mai bune romane de debut ever! Cealalta imi lasa impresia ca si-a bagat si editorul coada destul de mult, fiind vorba de un subiect sensibil pentru americani.

Filmul in comparatie cu cartea, e practic pe jumate. Au taiat unul din arce complet si poate ca e mai ok asa, ar fi fi putut iesi un terci daca se ambitionau prea mult. Dar for a better understanding of the film sustin ca trebuie citita si cartea, plus ca e si mai amuzanta :P

Gogol Bordello sunt btw una din cele mai spectaculoase trupe live pe care le-am vazut :D

illotempore2002
06 Jul 2009, 22:10
http://img139.imageshack.us/img139/7052/eiiwallhouse1280.jpg

Acesta este frumosul sat Trachimbrod.

p.s. va rog sa-mi esplice si mie careva cum fac sa apara poza asta mai mare in plc (pula calului)

illotempore2002
07 Jul 2009, 00:14
Nu numai ca Safran Foer a debutat cu acest roman, dar si insusi regizorul ecranizarii debuteaza cu acest film. Liev Schreiber este la origini un actor evreu-american de Hollywood & Broadway, debutand in regie in 2005 cu acest minunat film. Si are 2 copii cu Naomi Watts, nu e rau, as zice!

l.e. si este Victor Creed, din X Men, Wolverine :-O

miercuri
07 Jul 2009, 00:20
A debutat, dar nu vad sa fi continuat. Oh well, intre timp s-a facut Sabertooth :P

Judex
07 Jul 2009, 00:50
Liev Schreiber este cel care l-a interpretat pe Orson Welles in RKO 281, a must!!!

illotempore2002
07 Jul 2009, 00:51
Pai are timp sa faca filme, sa dovedeasca, important e ca are talent. Doar nu il zoreste nimeni sa scoata un film pe an.


A, ce mi s-a parut amuzant a fost ca si aici, ca in LOTR Fratia Inelului, Elijah Wood are o poveste cu un inel, in sensul ca la sfarsitul calatoriei, va obtine inelul femeii care i-a salvat viata bunicului lui in holocaust.

E atat de simpatic filmul incat iti este aproape dificil sa-l gandesti, la final, ca pe un film dedicat totusi, in esenta, memoriei holocaustului (in mod surprinzator, poate sta alaturi de Schindler's list in forma comedioasa si realist-magica fara probleme). Everything is illuminated e totusi un road-movie in care protagonistul pleaca pe urmele trecutului familiei sale, luand in piept o Ucraina recunoscuta ca avand un trecut antisemit.

Judex
07 Jul 2009, 01:03
In primul rand, zi-i si tu calatorie initiatica. Apoi, Ucraina nu are nici un trecut antijidanesc.

illotempore2002
07 Jul 2009, 01:07
Nu folosesc clisee de limbaj invatate la comentariile din clasa a 9a, la liceu. Calatorie initiatica foloseam cand studiam basmul in generala, de fapt. Foloseste-le tu.

Apoi, mai citeste si tu cate ceva despre formele traditionale de antisemitism, carcteristice Rusiei, Ucrainei.

Apoi, nu ma mai urmari, nu te tzine SI TU de curul meu, parca promisesesi ca ma igonri in nulitatea mea? Credeam ca incepi de acum!

Judex
07 Jul 2009, 01:13
Ai scris o multime de aberatii despre un film pe care ar fi trebuit deja sa stii sa-l apreciezi la adevarata sa valoare, cu bune si rele. Nu ma lua pe mine cu infantilisme de diletant gen "nu folosesc anumite clisee liceene". Apoi, crezi ca daca te pasioneaza istoria o si cunosti?

Si nu, nu te urmaresc, doar ma minunez cum reusesti sa devii ridicola in analiza unui film care ti-a placut si pe care incepusesi bine sa-l comentezi.

illotempore2002
07 Jul 2009, 01:14
In plus, nu era nevoie sa citesti despre acest subiect, ca iti zice in film. Daca ai fi avut mintea deschisa, ai fi invatzat de acolo (da, filmul are si rol educativ, mai inveti una alta, stii). La un moment dat Safran Foer ii reproseaza lui Alex ca ucrainienii au omorat multi evrei. Alex, suparat, se intoarce catre bunica-su (erau in masina) si ii zice: Jonfen (adica Johnatan) spune ca Ucraina a omorat mult evrei. Ceea ce pe bunic il enerveaza la culme, incepand sa injure.

As simple as that. Atat trebuia sa retzii. Dar evreul ala.....ti-a luat mintile, cum spuneam.

illotempore2002
07 Jul 2009, 01:19
Ai scris o multime de aberatii despre un film pe care ar fi trebuit deja sa stii sa-l apreciezi la adevarata sa valoare, cu bune si rele. Nu ma lua pe mine cu infantilisme de diletant gen "nu folosesc anumite clisee liceene". Apoi, crezi ca daca te pasioneaza istoria o si cunosti?

Si nu, nu te urmaresc, doar ma minunez cum reusesti sa devii ridicola in analiza unui film care ti-a placut si pe care incepusesi bine sa-l comentezi.

Daca esti capabil sa faci fata unei discutii in contradictoriu (desi daca nu m-ai convins de asta in 2 luni, nu stiu cum ai sa ma convingi vreodata) fara sa injuri si sa faci crize de isterie, te rog sa explici CE ANUME este ridicol in ce am spus??????

momentan mi-ai imputat acel cliseu cu calatorie initiatica (termen care mie nu mi-a spalat creierii) si antisemitismul Ucrainei. Despre acest din urma aspect, am incercat cu frumosul sa-ti explic ca gresesti si ca EU am dreptate. E greu de suportat, stiu. Cum anume am dreptate? Pai prima sursa de infos este chiar filmul (vrei sa-ti gasesc eventual discutia cu pricina ?) si a doua sursa ar fi cartile, materialele pe aceasta tema.

Vrei sa incep sa pun linkuri pe aici care sa demonstreze ce am spus (daca din film nu pricepi)?

Asadar, ce este ridicol in ce am spus?

Judex
07 Jul 2009, 01:20
Pai tocmai asta iti zic: e o tampenie! Ucraina nu a fost niciodata antisemita. Liev Schreiber e o laba trista la faza asta, ca si scenaristul.
Ucraiona a fost mereu unul dintre cei mai mari dusmani ai romanilor. Ia intreaba-te de ce filmarile se desfasoara in Basarabia de Sud si cugeta un pic la toponimie cand e vorba despre satul pierdut si de negasit.

illotempore2002
07 Jul 2009, 01:31
Faptul ca exista si o pozitie (doar a ta, deocamdata) fata de aceasta chestiune nu insemneaza ca eu am spus o tampenie ridicola. Ar trebui sa stii la varsta ta ca probleme de acest tip (antisemitism, holocaust) sunt controversate, si ca exista pros & cons. Deocamdata resursele care vbesc de trecutul antisemit ucrainiean sunt multe.

Acum sper sa ai maturitatea sa intelegi ca nu ne contrazicem pt un adevar, ci pentru existenta mai multor "adevaruri" si sa nu incerci sa ma convingi de al tau.

Asadar, atata vreme cat am prezentat un punct de vedere EXISTENT in presa, carti, literatura, acesta nu poate fi ridicol.

o resursa la o prima cautare despre problema in chestiune http://www.ziua.net/display.php?id=166580&data=2005-01-08&ziua=d1c49d434b79fa80db564842735b2f00

illotempore2002
07 Jul 2009, 01:35
...campaniilor antisemite, care au dat nastere in Ucraina la mari scandaluri de presa, soldate cu procese. In timp ce in alte tari est-europene se pune problema Holocaustului, in Ucraina lucrurile evolueaza cu totul altfel: Iuscenko si Timosenko - intruchiparea democratiei de tip occidental in mass-media internationala - sunt binecunoscuti in Ucraina drept nationalisti cu vederi antisemite.

Clar ?

Si acum astept sa imi spui in ce a constat ridicolul. Daca nu ai un punct de vedere sustinut, atunci il aruncam la gunoi.

Judex
07 Jul 2009, 01:37
Darling, cred ca ti-am mai spus de o multime de ori ca Istoria este o stiinta unreliable. Nu e matematica. Istoria este ce scriu oamenii. Iar tu imi vii ca prima sursa cu insusi filmul. Daca eu fac un film despre tine in care arat ca esti o tarfa proasta e adevarat? Nu e, dar naivii vor crede. Documenteaza-te istoric mai intai printre romani, printre legionarii mei. Abia apoi vorbeste.

illotempore2002
07 Jul 2009, 01:51
Acelasi lucru este valabil si pt pozitia pe care o sustii tu. Dar nu stiu cum sa-ti zic, e fix la fel.

Si iar imi vii cu clisee ordinare legate de istoria care este unreliable???? Jeeezus, voi mai si filtrati informatia, prejudecatile, ideile de-a gata fabricate de altii? Ce usor e sa spui "istoria e ceva relativ" si cu asta ai scapat, nu tre sa mai sustii nici un punct de vedere.

Evident ca, nefiind istorici, informatia cu care jonglam este cea care ni se pune la indemana.

Judex
07 Jul 2009, 01:57
Intamplator cred ca stii ca de la mine din familie s-a luptat pe frontul ala. Ba mai mult, stii ca si eu am fost pe-acolo de curand. Consider ca sunt mai in masura sa vorbesc despre Ucraina. De ce nu te documentezi ca lumea inainte sa sari de cur in sus?

illotempore2002
07 Jul 2009, 02:02
in primul rand ca am mai multa incredere in istoricii care au cercetat problema o viata decat in autoprofetia pe care ti-ai implinit-o singur mergand acolo (printre betzii si parashute ca tot te-ai dat mare ce tare te-ai imbatat tu in Basarabia). Well, sau se mai numeste si altfel, profetia care se implineste. E ceva ce tine de incapacitatea ta de a fi obiectiv.

Nu consider ca daca ai fost acolo esti o sursa reliable, ba avand in vedere cum mi-ai demonstrat ca (nu) gandesti, nu am deloc incredere in ce spui tu acolo. Calatoria ta initiatica nu tine loc de axioma.

Judex
07 Jul 2009, 02:10
La mine nu e vorba de o calatorie initiatica. Si poate fi chiar o teorema. Nu-mi cere acum sa ti-o demonstrez, it's classified. Asa cum n-am intrat in detalii nici altadata, n-am sa intru nici acum. Te rog doar sa mai citesti cate ceva despre duda asta. Repet, n-am nimic cu tine, inca raspund la telefon sau la mesaje cand vin de la tine.

miercuri
07 Jul 2009, 02:14
Antisemitismul in Ucraina a existat si cu mult inainte de razboi, e inevitabil in locurile in care exista diversitate religioasa. Iar in Ucraina, timp de secole evreii au format comunitati uriase, it's only natural ca unora sa nu le convina.

Judex
07 Jul 2009, 02:19
C'est pas ca, miercuricio! Evreii au facut ravagii prin aparitia lor in aceste teritorii. Miscarea Legionara din Romania a aparut ca reactie la migratia lor puternica din Rusia, nu din Ucraina. Trecerea lor prin Ucraina a fost mai degraba acceptata de localnici, iar in razboi Antonescu a lasat special jidanii romani la vatra pentru a nu ne confrunta cu probleme de tradare in campanie.

illotempore2002
07 Jul 2009, 08:29
Antisemitismul in Ucraina a existat si cu mult inainte de razboi, e inevitabil in locurile in care exista diversitate religioasa. Iar in Ucraina, timp de secole evreii au format comunitati uriase, it's only natural ca unora sa nu le convina.


Da, tocmai asta ziceam si eu.
Nu stiu de ce si ce anume nu se intelege.

Judex
07 Jul 2009, 08:38
Uita-te mai sus.

Judex
07 Jul 2009, 09:13
Aha. Acum totul e iluminat. :D

illotempore2002
07 Jul 2009, 09:23
Dar tu de ce vbesti ca un antisemit?

Altfel spus, devreme ce cartea e scrisa de un evreu (nu gresesc, sper) iar filmul e regizat de un evreu, este evident ca isi vor sustine cauza si evident ca nu luam de buna totul.....

Judex
07 Jul 2009, 09:43
Eu nu vorbesc ca un antisemit, ci incerc sa corectez anumite tendinte din carte si film... Insasi notiunea de antisemitism mi se pare o tampenie, mai ales aici.

illotempore2002
07 Jul 2009, 09:51
pai nu noi am introdus notiunea. despre acest aspect se vorbeste in carte si film. putea fi orice altceva, dragostea la prima vedere, sexul in 3 etc ....

miercuri
07 Jul 2009, 11:54
C'est pas ca, miercuricio! Evreii au facut ravagii prin aparitia lor in aceste teritorii. Miscarea Legionara din Romania a aparut ca reactie la migratia lor puternica din Rusia, nu din Ucraina. Trecerea lor prin Ucraina a fost mai degraba acceptata de localnici, iar in razboi Antonescu a lasat special jidanii romani la vatra pentru a nu ne confrunta cu probleme de tradare in campanie.
Eu nu ma refeream la miscarea legionara, ma refeream la prezenta evreilor in numar foarte mare in Ucraina, inca de la atestarea din secolul VIII (pe vremea aceea Ucraina era de fapt Rusia Kieveana). In Odessa, sudul Ucrainei si Crimea au existat cum am zis comunitati evreiesti uriase. Nu poti sa negi faptul ca majoritatea evreilor care au emigrat pe timpul razboiului isi au radacinile in Polonia sau Ucraina. It's a fact.
A wiki link sper sa rezolve problema, e cat se poate de concis, cuprinzator si obiectiv.
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_Ukraine

@illo - da, autorul chiar e evreu, iar romanul e bazat pe calatoria sa in Ucraina la 20 de ani, cand s-a intr-adevar dus sa caute satul bunicului lui :)

edit:
During the establishment of the Ukrainian People's Republic (1919-20), pogroms continued to be perpetrated on Ukrainian ethnic territory. In Ukraine itself, the number of civilian Jews killed during the period was estimated to be between 35 and 50 thousand. Archives declassified after 1991 provide evidence of a higher number; in the period from 1918 to 1921, "according to incomplete data, at least 100,000 Jews were killed in Ukraine in the pogroms." [6]

illotempore2002
07 Jul 2009, 12:39
Si Judex, in linkul pus de Miercuri mai sus scrie asa:

While at times they flourished, at other times they faced periods of intense antisemitic discriminatory policies and persecutions

;)

Judex
07 Jul 2009, 14:47
Este pacat ca niste minti tinere sunt pervertite cu informatii tendentios filosemite care influenteaza in defavoarea nationalismului romanesc gandirea.

Si gata, daca veti continua sa-i cainati pe saracii jidani prigoniti prin Ucraina eu m-am plictisit de acest subiect.

On topic: filmul e misto. :D

illotempore2002
07 Jul 2009, 15:01
Judex, trebuie neaparat, dar neaparat sa faci rost de niste materiale de debate ceva.....stai prost detot la acest capitol. sorry, nimic personal. Tot neluminat ai ramas :P

Judex
07 Jul 2009, 15:04
Nu am chef de polemica azi. Am fost foarte energizat dimineata, acum m-a cuprins o toropeala nemaivazuta. Da, mi-e lene!!! :))

illotempore2002
07 Jul 2009, 21:50
In chestiunea discutata mai sus, well, This is the commencement of a very rigid search B-)

redau o bucata din script-dialog-ul filmului:

And did your grandparents ever return to Ukraine?
God, no. My grandmother would go crazy if she knew I was here.
Why?
She didn't think it was safe.
She said that before the war, Ukraine was just as bad as Berlin.
Jews weren't exactly popular in Ukraine.
When the Nazis invaded, she actually thought it would be an improvement.
Who told you this?
My grandmother.
Why did she say this?
I don't know. It's just how she felt.
Grandfather...
...he says Ukrainians were anti-Semitic before the war.
Is it true?
Grandfather?
It's nice