PDA

View Full Version : Iconodul


illotempore2002
27 May 2009, 10:18
Haideti sa discutam si despre ceea ce inseamna opusul lui Iconoclast, adica ICONODUL. Sa vorbim despre acei autori care respecta intru totul o traditie, respecta anumite reguli cu sfintetnie (doar se inchina la niste icoane, nu?)

Exista chiar anumite stiluri in sensul asta, cum ar fi filmele "telefono bianco", de exemplu, stilul care a starnit reactii in autorii filmelor neorealiste.

Filmele telefono bianco "tended to be socially conservative, promoting family values, respect for authority, a rigid class hierarchy, and country life"

mai stiti astfel de filme?


putem baga la aceasta categorie si filmele western?

corinka
27 May 2009, 10:59
Avand in vedere ca iconoclasmul reprezinta un fel de abatere de la regulile clasice, tot ceea ce nu se poate "incadra" [daca ne putem exprima asa] in iconoclasm - adica urmeaza "linia clasica" - ar putea fi considerat iconodul. Dar totul este relativ.
Sa luam exemplul Dogmei 95. A trasat anumite linii, s-a vrut a fi un fel de revolutie in cinematografie, adeptii ei sunt clar iconoclasti. Ulterior, aceiasi iconoclasti care "au propovaduit poruncile Dogmei le-au incalcat. Raportandu-ne la acesti dogmatici care au incalcat Dogma, cum ar trebui sa-i caracterizam: iconoclasti sau iconoduli? Raportat la Dogma sunt iconoclasti [entru ca nu i-au mai respectat regulile, dar, indepartandu-se de aceste norme nu au redevenit, intr-un fel, iconoduli?

illotempore2002
27 May 2009, 11:39
pai incalcand regulile Dogmei, au devenit pt a doua oara, iconoclasti :) au sfaramat autoritatea lui Voice of Chastity, au incalcat reguli, deci, da iconoclasti

illotempore2002
27 May 2009, 11:44
putem baga la aceasta categorie si filmele western?

eu as zice ca da. nu stiu cum se face, dar parca toate filmele western sunt la fel: avem Binele de o parte si Raul de cealalta parte. cineva se razbuna pe altcineva. Legiuitorul vine cu legile lui intr-un tinut salbatic si vrea sa aranjeze dupa propriile legi un micro-univers.

ce alte clisee?

illotempore2002
27 May 2009, 22:08
ICONODÚL 1) Adept al cultului icoanelor. 2) fig. Persoană care apară valorile normelor consacrate prin tradiţie

:)

corinka
27 May 2009, 22:47
pai incalcand regulile Dogmei, au devenit pt a doua oara, iconoclasti :) au sfaramat autoritatea lui Voice of Chastity, au incalcat reguli, deci, da iconoclasti

Si adeptii Dogmei? Daca respecta regulile acesteia, ce sunt? Iconoclasti (raportandu-i la cinematografie, in general) sau iconoduli (doar respecta niste reguli anume, nu?)?

illotempore2002
27 May 2009, 23:01
deci: un filmmaker este iconoclast daca se opune curentului. adica daca face invers decat fac restul, ceilalti. nu compari pe cei din Dogma cu ei insisi, ci cu restul curentelor, contemporane cu ele, exterioare.

eu nu-l compar pe vinterberg cu von trier (ei sunt ca unul, si ei si ceilalti din Dogma) ci cu celelalte stiluri de film cum ar fi siropoasele hollywoodiene, filmele de autor (Dogma se opune filmelor de autor, mai ales), etc.

corinka
28 May 2009, 15:38
deci: un filmmaker este iconoclast daca se opune curentului. adica daca face invers decat fac restul, ceilalti. nu compari pe cei din Dogma cu ei insisi, ci cu restul curentelor, contemporane cu ele, exterioare.

Mi-ai raspuns cu niste generalitati pe care le stiam si eu. Stiu si eu ce inseamna iconoclast. Oricum, intrebarea era mai mult retorica. Cum am spus mai sus, pana la urma totul e relativ. Abatandu-se de la Dogma si de la curentele clasice, sunt iconoclasti, dar daca urmeaza orbeste regulile Dogmei sunt oarecum si iconoduli. Asta afirmam, de fapt.

ICONODÚL ~ă (~i, ~e) m. şi f. 1) Adept al cultului icoanelor. 2) fig. Persoană care apară valorile normelor consacrate prin tradiţie. /<fr. iconodule

ICONODÚL, -Ă s. m. f. 1. adept al cultului icoanelor. 2. (fig.) cel care acceptă integral, fără spirit critic, autoritatea unei valori consacrate. (< fr. iconodule)


eu nu-l compar pe vinterberg cu von trier (ei sunt ca unul, si ei si ceilalti din Dogma) ci cu celelalte stiluri de film cum ar fi siropoasele hollywoodiene, filmele de autor (Dogma se opune filmelor de autor, mai ales), etc.

Tu consideri ca filmele de autor sunt iconodule, precum siropoasele hollywoodiene?

illotempore2002
28 May 2009, 16:31
nu consider filmele de autor iconodule, dar citeste Voice of Chastity - cei din Dogma 95 interzic filmele de autor, mai mult decat atat, se opun acestora organic.

personal ador filmele de autor, credeam ca stii, e vorba de Godard si multi altii, for Christ's sake. cum sa le consider siroposenii?

corinka
28 May 2009, 16:46
nu consider filmele de autor iconodule, dar citeste Voice of Chastity - cei din Dogma 95 interzic filmele de autor, mai mult decat atat, se opun acestora organic.

Am citit Vow of Chastity, doar sunt fan Von Trier, , desi nu opozitia la filmul de autor cantareste cel mai greu in iconoclasmul manifestului.


personal ador filmele de autor, credeam ca stii, e vorba de Godard si multi altii, for Christ's sake. cum sa le consider siroposenii?

Cunosc. Deci dogmaticii sunt iconoclasti atat de inversunati incat se opun si altor iconoclasti. Mai mult, incalcand [I]Juramantul de castitate au devenit iconoclasti chiar raportat la propriul iconoclasm.

illotempore2002
28 May 2009, 16:57
Nu am spus ca departarea fata de cinema d'auteur este singurul scop al Iconoclasmului, de unde ti-a venit ideea asta? Sau ti-ai propus sa te contrazici asa, cu orice pret?


Cand am spus ca Dogma se opune si altor iconoclasti? te referi la faptul ca se opun lui Godard?

Da, se opun, de obicei si in viata de zi cu zi, daca ai observat, doua personalitati extrem de puternice se ciocnesc iar impactul poate fi unul dezastruos. Sper spre norocul tau sa fi trecut prin asta ca sa intelegi despre ce vorbesc.

Altfel, nu inteleg intrebarea: doua iconoclasme nu se pot ciocni?

Ca sa nu mai zic ca iti scapa un lucru esential. Iconoclasmul devine iconoclasm prin raportare la epoca sa. Asadar, Godard a fost iconoclast pt perioada lui iar Dogma pt perioada lui. Intre cele doua vremuri sunt diferente de cateva zeci de ani sanatoase.

Deci unde e fisura si unde vrei sa ajungi?

corinka
28 May 2009, 17:09
Nu am spus ca departarea fata de cinema d'auteur este singurul scop al Iconoclasmului

Dar ti se pare ca este unul dintre scopurile sale?!

Sau ti-ai propus sa te contrazici asa, cu orice pret?[/QUOTE]


Cand am spus ca Dogma se opune si altor iconoclasti? te referi la faptul ca se opun lui Godard?

Se opun filmelor de autor in general, nu numai lui Godard. Filme de autor s-au facut si se vor mai face. Dogmaticii nu sunt contemporani cu Godard, dar sunt cu altii, de exemplu, Jarmusch.

illotempore2002
28 May 2009, 17:11
nu mai inteleg. care e intrebarea ta?
la ce trebuie sa raspund?

Da, evident ca este unul din scopurile sale (golirea filmului de autorul sau) ce naiba, vbim de evidente din astea truistice, de notiuni de baza. Treaba asta pur si simplu nu e debatable.

As vrea sa ducem discutia mai departe.

corinka
28 May 2009, 17:23
nu mai inteleg. care e intrebarea ta?
la ce trebuie sa raspund?
La nimic.

Da, evident ca este unul din scopurile sale (golirea filmului de autorul sau) ce naiba, vbim de evidente din astea truistice, de notiuni de baza. Treaba asta pur si simplu nu e debatable.
Tu vorbesti acum despre scopurile Dogmei sau ale Iconoclasmului

As vrea sa ducem discutia mai departe.
OK, continua[ti], n-am vrut sa intrerup dezbaterea.

illotempore2002
28 May 2009, 17:26
Daca tu pui intrebarea "este acesta unul dintre scopurile Dogmei" iar eu raspund la ea, da, decurge logic ca discut despre Dogma. Tu soliciti asta punand o intrebare despre Dogma (doh!).@-)

corinka
28 May 2009, 17:30
Uite ce ai spus:
Nu am spus ca departarea fata de cinema d'auteur este singurul scop al Iconoclasmului
Asa ca de iconoclasm intrebasem cand am intrebat daca ti se pare unul dintre scopurile sale. Scopurile Dogmei sunt clar exprimate.
Sau tu si vrut sa scrii Dogma si din greseala ai scris Iconoclasm?

illotempore2002
28 May 2009, 17:47
da, am vrut sa scriu unul din scopurile Dogmei.

offf, de-aia nu intelegeam ce vrei de la mine.

illotempore2002
30 May 2009, 14:31
mai intra aici "gasca" de regizori detractata de Frennch New wave-isti: Jean Delannoy, Marcel Carne....traditionalistii batraniciosi si prafuiti din cauza carora tinerele sperante franceze nu aveau loc......un fel de Sergiu Nicolaescu lor.....din pacate nu pot sa aduc o completare critica a filmelor lor ca nu am vazut nimic, si sincer, nici nu m-as apuca acuma sa vad....

a vazut cineva vreun film din zona asta?

Chambord
01 Jun 2009, 08:13
mai intra aici "gasca" de regizori detractata de Frennch New wave-isti: Jean Delannoy, Marcel Carne....traditionalistii batraniciosi si prafuiti din cauza carora tinerele sperante franceze nu aveau loc......un fel de Sergiu Nicolaescu lor.....din pacate nu pot sa aduc o completare critica a filmelor lor ca nu am vazut nimic, si sincer, nici nu m-as apuca acuma sa vad....

a vazut cineva vreun film din zona asta?

Marcel Carne nu e comparabil sub nici o forma cu Sergiu. A dat niste filme mari:

Les Enfants du paradis sau Le Jour se lève

illotempore2002
03 Jun 2009, 21:36
vreau sa vina cineva curajos sa-mi zica si mie daca filmul western, ca gen, intra la categoria Iconodul.
pupa westernurile niste icoane in cur sau nu?

corinka
03 Jun 2009, 23:19
Majoritatea, da. Baietii buni contra baietii rai, baietii buni castiga. Dueluri, arme la cingatoare, fete blonde prin saloon-uri afumate... Nu numai icoane, ritualuri cap-coada! #-o

Chambord
04 Jun 2009, 10:02
de aia exista genul "Western revizionist"

vedeti The Assassination Of Jesse James By The Coward Robert Ford ( 2007), de Andrew Dominik (excelent film) si mai vorbim ;)

jactati
04 Jun 2009, 10:02
vreau sa vina cineva curajos sa-mi zica si mie daca filmul western, ca gen, intra la categoria Iconodul.
pupa westernurile niste icoane in cur sau nu?
Pai pupa icoana barbatului viril si justitiar care a cucerit/salvat vestul. Cel putin pana la Brokeback Mountain cand lucrurile se mai nuanteaza. In principiu toate filmele de gen sunt iconodule. Totusi, capodoperele transcend genurile si numai dull-e nu sunt. Si cine are timp de celelalte?

Cinemania
04 Jun 2009, 11:26
de aia exista genul "Western revizionist"

vedeti The Assassination Of Jesse James By The Coward Robert Ford ( 2007), de Andrew Dominik (excelent film) si mai vorbim ;)

sau The Proposition de Hillcoat