PDA

View Full Version : Seriale TV


Pages : [1] 2 3 4

christi
06 Dec 2002, 11:34
Hai sa vorbim putin si de serialele de pe micul ecran.
Dupa cum ati observat, oferta din ultima vreme este destul de saraca. A trecut vremea cind ProTV ne invada cu show-uri unul mai ca lumea ca altul.
Dar si acum sint destule seriale care merita luate in atentie - am sau nu dreptate?

Lider - cred eu - e HBO.
MIND OF THE MARRIED MAN - din pacate s-a terminat prima serie, dar mai ales SIX FEET UNDER - un serial super, produs de Alan Ball, in SUA deja se urmareste seria a treia, noi inca n-am vazut-o decit pe prima. Speram sa revina curind.
Si simbata asta avem primul episod din SEX AND THE CITY.

La ProTV singurul ce - cred eu - merita mentionat e ALIAS, luni seara. Chiar daca unele scene sint cam stupide, serialul are ritm, e bine regizat, montat, etc, si cred ca e singurul din acest moment de la televiziunile romanesti pe care il urmaresc constant.
In rest, WITCHBLADE, SMALLVILLE etc. nu merita mentionate.

TVR a dat lovitura cu CSI - CRIMINALISTII, un show super, cred ca cel mai bun crime-show de pina acum. Din pacate, ora e nepotrivita - vineri seara - cind eu personal, ori sint plecat, ori mai uit la vreun film.

Si Prima are cu ce se mindri: 24 - un serial excelent, alert, original, etc. A fost simbata la 8, din aceasta saptamina l-au mutat la 10, ceea ce e oricum mai bine. Restul ofertelor Prima - de ex: MUTANT X - nu merita mentionate.

Mai ramine Antena 1, la care a fost PARTY OF FIVE, dar din motive neintelese de mine, a fost intrerupt dupa nici un sfert din episoade. Mai e AS IF, seara tirziu, dar nu prea imi place.

Voi ce credeti?
Mi-a scapat ceva?

ricutza
06 Dec 2002, 20:59
mai christi mai, cum ai putut sa uiti minunatia de pe Prima, respectiv genialul serial 'In Familie'...adica nu merita sa vezi in fiecare zi niste actori penibili (care se vede cand citesc de pe promptere), care sunt pusi in situatii penibile au probleme imbecile si rezolvarile pe care le propun sunt pe masara...hmmm...acum sunt un pic rea...adevarul e ca serialul asta poate fi privit ca o comedie foarte buna...este imposibil sa nu izbucnesti in ras cand vezi cum cu atatia bani se poate face ceva atat de prost...

NoOne
26 Dec 2002, 16:51
Whoa !!!!!

Am ajuns shi eu de cateva zile acasa dar n-ash putea spune ca m-am uitat la seriale.

Am prins 15 minute dintr-un episod "Mutant X" shi alte 15 dintr-un episod "Smallville". Hmmmmm... nu zic decat ca I've seen worst.

Surpriza pentru mine a venit cand l-am vazut pe Tarantino pe micul ecran. Incercam sa ghicesc ce film era. Era sa sar in sus de bucurie crezand ca e ceva total nou [un film necunoscut mie]... DAR... surpriza a fost mai mare cand am citit intr-un final pe ecran ... ALIAS. Tzapa!!!!
Ce cauta Tarantino intr-un serial?

Ar mai fi "Maddie shi David" [sper ca se mai difuzeaza.. :grin: ]. Un serial... cum sa zic? ... bun, pana la un punct. Spre sfarshitul seriei [din cate tzin eu minte] devine mult prea trist.

christi
26 Dec 2002, 19:35
ALIAS kicks ass...

Da, intr-adevar unele scene sint cam trase de par, dar este un serial foarte bine facut, jucat, etc. Te tine in priza tot timpul. Jennifer Garner e chiar tare, sper sa ia Golden Globe-ul... il merita....

Cit despre Tarantino, nu apare decit in doua episoade, cel care a fost luni si urmatorul - care am inteles ca va fi abia pe 6 ianuarie. (lunea viitoare e pauza).

ricutza
27 Dec 2002, 01:25
si eu ma uit la Maddie si david si imi place extrem de tare...imi aduc aminte cum ma uitam cand eram mica...si chiar vroiam sa spun ca episodul cu Craciunul a fost potrivit bine acum spre deosebire de prima data cand a fost difuzat prin vara!

ricutza
05 Jan 2003, 00:40
mi-am adus aminte de un serial foarte marfa care eu tot sper sa fie continuat de protv: Dawson's Creek...efectiv ma relaxa...era foarte linistitor!

gmg182ro
05 Jan 2003, 00:50
Printul din Bel Air ma termina! Il iubesc pe Will Smith!(don't get me wrong!

Mi-au placut, la vemea difuzarii, Radoi News, Seinfeld...
Prietenii tai e un serial super-tare. E un serial dragut la prima (nu stiu cum se numeste) cu un patron de popicarie care mai da si pe la tribunal din cand in cand.(il vad rar da ma binedispune).

Sambata la 7.30 pe tvr2 observ un serial dragut(problema numelui apare iar! :sad:)

eliza
05 Jan 2003, 01:07
On 2003-01-05 01:50, gmg182ro wrote:
Printul din Bel Air ma termina! Il iubesc pe Will Smith!(don't get me wrong!


I wish I could... Eu nu ma uit la seriale. Adica nu le urmaresc. Cateodata mai prind jumatate din "in familie". am motivele mele. astea noi de pe pro tv mi se par toate la fel. as vrea sa ma uit la zona crepusculrara... e pe tvr 2, nu? six feet under e super, dar l-am vazut deja. de sex and the city mi s-a acrit. si cam asta e, nu?

Arhanghell
05 Jan 2003, 02:50
ce...?
unde e zona crepusculara?filmul?
cand?

lecter
05 Jan 2003, 04:04
Serialul Zona Crepusculara parca era de luni pana joi la 21:00...i could be wrong though...

roxanam
05 Jan 2003, 06:57
Mie mi-au placut foarte mult Friends, Dharma & Greg, Dragul de Raymond, Dawson's Creek. Pacat ca nu mai difuzeaza serii noi.
In familie e haios.
Mi-a mai placut foarte mult si Nikita dar cred ca nici pe asta nu l-au difuzat in totalitate.

christi
05 Jan 2003, 15:12
Twilight Zone e de luni pina vineri, la 17.00, pe TVR 2.

Serialul cu patronul de popicarie se numeste ED, e pe Prima TV simbata la 14.30, iari eu l-am descoperit abia acum vreo 2 saptamini. Dar e foarte misto.

Six Feet Under va fi retransmis in ianuarie (3 episoade pe saptamina), iar - ATENTIE - seria noua (a doua) va incepe la HBO in februarie.

Friends va fi retransmis zilnic, la 15.00 de ProTV.

Iar partea a doua a episodului din ALIAS, cu Tarantino in rol de Bad Guy, va fi miine seara - adica luni - la ProTV.

eliza
05 Jan 2003, 21:20
sar'na

Arhanghell
06 Jan 2003, 00:59
eu am observat ca dupa o vreme sitcomurile astea devin enervante.
si plictisitoare.
cred ca pe undeva te obisnuiesti cu toate glumele lor...spre exemplu friends era odata chiar marfa.

seinfeld a fost cel mai bun.

NoOne
09 Jan 2003, 13:15
O fi cum zici Arhanghell, nu zic NU dar cateodata simtzi nevoia sa razi. Sigur, toate poantele se repeta de la un timp... insa e fain ca din timp in timp sa-tzi aduca cineva aminte ca ai zambit [sau nu] la prima lor vizionare.
Cine shtie? S-ar putea sa razi shi a mia oara... la aceeashi poanta nepriceputa de vecinul de langa tine care se intreaba in gandul lui "Oare ce naiba l-a apucat pe asta ???"

Dino
10 Jan 2003, 08:22
Cine e fan Friends pe aici si vrea serialul in format Divx il ajut cu placere. Am toate episoadele aparute pana in prezent (in USA). La noi s-a difuzat pana la seria 6 inclusiv, serialul are 9 serii pana acum (1 serie = 24 episoade)
Va trebuie insa o conexiune internet pe cablu pt transfer (in Bucuresti, cu 50kB/sec minim), ca il am pe harddisk in cea mai mare parte.

Dati de stire pe mail.

Poison
10 Jan 2003, 10:51
Imi place Alias. Mi se pare bine facut si, spre deosebire de multe altele, are suficient respect pentru telespectator sa nu-i ofere saptaminal cite un filmulet independent de celelalte episoade, ci sa-i dea o actiune complexa, in desfasurare... West Wing e un serial pe care abia il astept, desi PRO TV-ul a decis sa-l difuzeze dea-n boulea dupa miezul noptii, ca e prea "greu" si nu se uita lumea... :-? Si ar mai fi 24, dar din ala chiar nu trebuie ratat nici un episod, ca nu mai intelegi nimic... Ceea ce e cam greu... Cine se uita la serialul de pe 2 cu scriitorul de povestiri horror? Si ala e dragut si interesant, dar il prind din doi in paispe...

eliza
10 Jan 2003, 17:25
Cine e fan Friends pe aici si vrea serialul in format Divx il ajut cu placere. Am toate episoadele aparute pana in prezent (in USA). La noi s-a difuzat pana la seria 6 inclusiv, serialul are 9 serii pana acum (1 serie = 24 episoade)
Va trebuie insa o conexiune internet pe cablu pt transfer (in Bucuresti, cu 50kB/sec minim), ca il am pe harddisk in cea mai mare parte.

Dati de stire pe mail.
oau, fain. eu vreau. nu sunt chiar fana,dar imi place friends.

christi
12 Jan 2003, 12:41
Intr-adevar, Alias e excelent. Din pacate, seria data de ProTV se apropie de sfirsit (mai sint vreo 7-8 episoade). Din fericire, in SUA serialul are succes si acum e difuzata a doua serie. Am aflat un zvon ca, dupa Tarantino, intr-un episod viitor va aparea si Ethan Hawke. Sper ca ProTV sa nu ne dezamageasca si sa nu intrerupa serialul, cum a facut cu Friends, Nikita, X Files, Everybody Loves Raymond, etc, etc. :evil:

Serialul ala cu scriitorul de pe tvr2 e foarte, foarte tembel. Am apucat sa vad un episod si mi s-a facut scirba.

toni
14 Jan 2003, 17:42
Eu am fost fan " Salvati de clopotel"...ma indragostisem de tifany...Ricutza, tu nu l-ai prins, ca aveai 5 ani..:-)

NoOne
14 Jan 2003, 17:50
Vaaaaaaaaaaai ce vremuri !!!!!

toni
14 Jan 2003, 17:56
Vaaaaaaaaaaai ce vremuri !!!!!
Da' de arabela iti mai aduci aminte?..Am inteles ca e acum in reluare pe nu-stiu-ce-post....Si mai erau niscaiva filme cehesti, unu' cu un cal, da' nu mai stiu cum ii zice :D

NoOne
14 Jan 2003, 18:01
Tu-tzi dai seama ca te-ai prapadi de ras daca ai incerca sa te uitzi la Arabela acum ??? Insa atunci... picau bine.

Pentru mine nici macar "Star Trek - The Next Generation" nu mai are acelashi farmec ca ATUNCI.

toni
14 Jan 2003, 18:07
Mda, star trek nu m-a pasionat niciodata.....ZI-mi despre filmul ala cu calu' Sigur stii despre ce film vorbesc, era cu un cal campion l acurse; tot film cehesc, ca d-astea aveam atunci..Si cel mai tare film, ala de pe bulgari, "Zack si nu-stiu-cine", un sf super tare pentru copii, cu un robotel care zbura si cu un ciine...mai stii?? :D

NoOne
14 Jan 2003, 18:21
Singurul serial cu cai de care imi mai aduc aminte este... "Black Beauty" dar ala era american... parca. De restul nu-mi aduc aminte. Ori nu eram fan bulgari... ori nu sunt destul de "batran" :lol:

ricutza
15 Jan 2003, 05:11
intamplator am prins si eu "Salvati de Clopotel"...si si "Arabella"! si imi placeau foarte mult!

Semaca
15 Jan 2003, 09:31
Toni, nici nu credeam ca exista oameni pe forum care-si amintesc de vremurile alea... da.. ce frumos... era un armasar negru... cu o doctorita blonda care avea grija de el ... si-si rupea el picioru' .... foarte emotionant! :-?

Iar serialu' de pe bulgari cred ca se numea "Benji, Zack & The Alien Prince"!

He, he .. ce vremuri :D !

Cred ca chiar si NoOne e prea "proaspat" pt. asta, nu numai ricutza!

Semaca
15 Jan 2003, 09:46
Da... ce mesaj nostalgic am postat. Adevarul e ca nu mai am timp pentru serialele curente.

Am vazut asa:

Primele 3 episoade din ED (la prima difuzare, cand le dadeau seara pe la zece; apoi le-au reluat sambata dupa amiaza si-au sarit din schema) - mi-a placut foarte mult si sunt de acord cu cei care il apreciaza!

ALIAS cand il dadeau la o ora normala pentru oamenii care a doua zi merg la servici - mi-a placut si serialul in general si actrita principala in special -si eu ii doresc Golden Globe!


A mai fost un serial dragut pe PROTV: nu mai stiu cum se numea era cu o familie: tatal - dr. veterinar, fata cea mare - dr. de oameni, fata cea mica - casnica, cu un bebe fara tata, mama - moarta, dar cu aparitii in visele fetei cele mari! Ma relaxa enorm si era difuzat si la o ora acceptabila!

OOO! Si nu pot sa cred ca nu s-a pomenit aici de MASH (sau cel putin asa mi se pare mie)! MASH si SEINFELD mi se par cele mai bune sitcomuri posibile! Am ras enorm la MASH si cand l-a reluat Prima (ma rog, cand apucam sa-l vad)!

As vrea sa vad si eu WEST WING, dar cred ca va mai dura!

emanuel
15 Jan 2003, 19:59
M.A.S.H. mi s-a parut unul dintre cele mai bune seriale care au fost realizate, si pe care l-am urmarit cu placere si cand s-a reluat (la Pro TV si Prima).
Seinfeld ramane insa preferatul meu. Nu poti sa nu te amuzi la cat de ridicole sunt situatiile prezente in fiecare episod... Chiar daca unii spun ca este un serial despre "nimic". Poate nu o sa ma credeti, dar deseori mi se intampla si mie sa port astfel de discutii "cretine si despre nimic" cu prietenii sau cu fratele meu...

toni
20 Jan 2003, 15:16
Mesaj pentru cei trecuti de 25 de ani : Ce ziceti de Nori negri?...Mai tineti minte?..un serial polonez de capa si spada, sa zic io ca se difuza miercuri seara...Asteptam seara de miercuri cu infrigurare, ca altceva oricum nu era pe tvr...Si mai am o doza de nostalgie : un serial american, despre razboiul de secesiune, cu niste tineri rebeli..cred ca ceva de genul " tineri in lupta"...sau vorbesc prostii...hai, va astept....
ps : asta nu mai stiu in ce zi a saptaminii se dadea...:-))

Semaca
20 Jan 2003, 15:23
Coreeeeeeect!

Marfa de serial ala cu tineri in lupta (Parca Yankee Doodle era in original)!! Da' de Poldark, de Forsythe Saga va mai amintiti?

Da' ce ziceti de serialul ala revolutionar cu o tanara in locul Pistruiatului, tanara care ascundea multiplicatoru', iar Virgil Andriescu saracu' trebuia sa raspunda la vestita intrebare cu lampa-n ochi: "Unde-i multiplicatoru', Vasile?".

Asta nemaipomenind de prima telenovela difuzata-n Romania joi seara - Sclava Isaura - ce furori a facut!

elend
20 Jan 2003, 15:28
A propos de nostalgii (frustrari):
Stie cineva cum se termina "Omul din Atlantis"?

Semaca
20 Jan 2003, 15:29
Probabil ii intra nisip la branhii si se-neaca....

Poison
24 Jan 2003, 15:51
A mai fost un serial dragut pe PROTV: nu mai stiu cum se numea era cu o familie: tatal - dr. veterinar, fata cea mare - dr. de oameni, fata cea mica - casnica, cu un bebe fara tata, mama - moarta, dar cu aparitii in visele fetei cele mari! Ma relaxa enorm si era difuzat si la o ora acceptabila!
Era Providence si era la Prima. Da' de Linia maritima Onedin va mai amintiti? Cum a venit actorul ala in Romania si l-au imbatat bine cu tuica si l-au pus de-a jucat perinita... :lol: :lol: :lol:

theo
24 Jan 2003, 16:19
A mai fost un serial dragut pe PROTV: nu mai stiu cum se numea era cu o familie: tatal - dr. veterinar, fata cea mare - dr. de oameni, fata cea mica - casnica, cu un bebe fara tata, mama - moarta, dar cu aparitii in visele fetei cele mari! Ma relaxa enorm si era difuzat si la o ora acceptabila!
Era Providence si era la Prima. Da' de Linia maritima Onedin va mai amintiti? Cum a venit actorul ala in Romania si l-au imbatat bine cu tuica si l-au pus de-a jucat perinita... :lol: :lol: :lol:

Bun serial a fost "Linia maritima Onedin". Ma surprinde ca si-a amintit cineva de el (pe actor il chema parca Peter Gilmore, dar de faza cu perinita chiar ca nu-mi amintesc). Banui ca cei mai multi membri ai forumului erau pe atunci "soimi". Nu stiu de ce am senzatia ca pe vremea aceea se faceau seriale mai bune, sau poate le vedeam cu alti ochi, avand un orizont mult mai limitat (si alta varsta...). Dar de Colombo ce ziceti? Pe asta cred ca l-au vazut mai multi, ca a mai fost difuzat in reluare relativ recent.

patch4all
24 Jan 2003, 16:45
E adevarat ca multe seriale sunt realizate pur si simplu ca niste imagini ce se succed fara sa tina seama de puterea de digerabilitate a multimii.....
Asta este, sunt de acord cu ricutza cand spunde despre "in familie" ca este o tampenie si totusi trebuie apreciat macar efortul idiot de a realiza o concurenta pala telenovelelor........
In alta ordine de idei cred ca sitcom-ul Taxi, desi cam tampitel, mi-a placut....

Semaca
27 Jan 2003, 08:45
Daaa.. si mie mi-a placut Taxi, am si niste argumente: DeVito si Kaufman..... a trebuit sa apara Man of the Moon ca sa aflu cum ca Andy Kaufman a urat rolul respectiv... ce chestie... n-as fi zis!

Referitor la linia lui Onedin, mi-aduc si eu aminte de venirea lui Gilmore la noi... daca nu ma-nsel a si filmat un gag pentru revelion cu Puiu Calinescu... sau era din montaj, nu mai stiu!

toni
27 Jan 2003, 17:22
taxi a fost super misto.....parca totusi serilele de pe vremuri erau facute mai cu suflet.....Bulevardul Paulista va trezeste fiori?..

Semaca
28 Jan 2003, 10:18
Daaa... cred ca BP a fost prima telenovela sud-americana difuzata pe ecranele romanesti!!

Alta mentiune... Mostenirea familiei Guldenburg, cu cheliosul ala antipatic, un fel de JR neamt.

emanuel
28 Jan 2003, 11:05
De Mostenirea Familiei Guldenburg imi aduc si eu aminte cu placere.
Pentru nostalgici iata o adresa unde puteti afla mai multe despre acest serial nemtesc. Aici (http://www.bamby.de/87Guldenburg00.htm)

ricutza
28 Jan 2003, 13:22
mama, Mostenirea familie Guldenburg...imi aduc si eu aminte de el...bunica mea avea si cartile care cred ca au fost scrise dupa ce s-a facut serialul...imi placea foarte tare!
mai era un serial cu o familie care avea niste barci...yachturi parca dar nu mai stiu exact...dar nu mai stiu cum se numeste...noi ii spuneam mereu: "Barcutele" dar sunt sigura ca avea alt nume!
Prima telenovela difuzata in Roamania nu a fost Sclava Isaura? imi aduc aminte si de serialul asta...prin cate aventuri treceam ca sa vad ce se mai intampla...am impresia ca erau difuzate relativ tarziu si cam trebuia sa ma culc la ora aia...

Semaca
28 Jan 2003, 15:38
Nu... prima telenovela e clar Bulevardul Paulista... a fost difuzat cam cand eram eu cu vreo 6 ani mai tanar decat esti tu ricutza acum. :D

Si da... ma mir cum n-a aparut aici La Piovra pana acum.... nemaipomenind de Papusile Muppets.... Daktari.... Blandul Ben .... Kojak .... Mannix .... El Fugitivo (mai nou, Evadatul) ... ehe.... :wink:

Si ricutza ma uitam si eu la barcutele alea.... :)

Concluzie: mama ce de timp petrecut in fata televizorului!!!

PS Era sa zic "pierdut, da' poate unii nu-s de acord... :lol:

Semaca
28 Jan 2003, 15:43
Sau "Un serif la New York" ce-mi placea asta cand eram mic....

lecter
28 Jan 2003, 18:27
Dar de "Strazile din San Francisco" va mai aduceti aminte? :D Mai era si un serial de desene animate, la care nu mai stiu titlul, stiu ca era bulgaresc (dar difuzat pe TVR) si era despre aventurile unor indivizi cu o naveta spatiala "Sagetatorul"....cred ca a fost acum vreo 10 ani...idei, cineva? A, si era printre personaje si o "chestie" verde care era mort dupa pizza.

Arhanghell
29 Jan 2003, 01:06
eu acu o mie de ani ma uitam la Murder she wrote...
si pe vremea cand prindeam numai tvr, sincer sa fiu nu cred ca e un singur film sa-mi fi scapat...
vedeti voi, pe vremea aia nu erau labareli de cerculete prin colturile ecranelor cum sunt acuma...liber ca pasarea cerului eram...
unde se indreapta societatea asta...:( grrr...CNA...cah !!

Dino
31 Jan 2003, 07:38
Mai copii, dar nimeni nu mai crede in 'Dallas'? Si, va intreb pt ca eu nu mai am televizor, mai este 'Criminalistii'/ 'Homicide: Life on the Street' la PRO TV? Era super...

A fost pana acum 1-2 luni in reluare, 2 episoade/zi de la 2 la 4 PM. O placere.

Dino
31 Jan 2003, 08:15
Ne-am luat cu Arabela si uitam ca avem chestiuni arzatoare la ordinea zilei :)
NU pierdeti "Viata la Casa Alba" - vinerea la 12 noaptea pe PRO TV.
Super serial (inceput in 99, premiat in fiecare an de atunci incoace( http://us.imdb.com/Tawards?0200276 ), cu Martin Sheen ,John Spencer si altii cel putin la fel de buni..ce sa mai..o placere. Am impresia ca e in top sus sus de tot la ora actuala in State.

Poison
31 Jan 2003, 16:06
West Wing e si simbata si duminica si e, intr-adevar excelent!

Semaca
31 Jan 2003, 17:10
Asta-i ora de serial bun mama draga! Auzi, 24:00!!

Pai oamenii normali, care alearga dupa proprii copii toata ziua, cum naiba sa reziste pan' la ora aia...

Poate apare si pe DVD...

Nightwane
16 Dec 2003, 18:59
Nu am observat Twin Peaks pe aici...nu prea v-a impresionat? Pe mine da...aveam 5 ani si baloseam ca disperatul :D Oricum am pus mana pe el de curand...il am pe comp si am obsv ca de fapt cu adevarat excelenta e doar prima serie...a doua o ia downhill...dar merita oricum :D

w33dsmoker
18 Dec 2003, 00:05
Best drama : OZ - nu-mi vine sa cred ca a fost uitat de toata lumea
The Sopranos - gooood show
Best sitcom : Seinfeld - bate toata concurenta
M*A*S*H - oldie but goldie
Best SF show : X Files - rullz!!!
Twilight Zone - are cateva episoade bheeeton
The Outer Limits - prima serie ...si alte cateva ep.
Twin Peaks - stiu ca nu e chiar Sf da nush la ce categorie sa-l bag asa ca...Lynch iz da man
Best soap-opera : - nu exista :P


P.S. Rula acum cativa ani un film pe PROTV...by far cel mai bun film (serial) de dragoste pe care l-am vazut vreodata...El si ea se intalneau in Venetia si el afla ca ea e logodita back in the States si ... nu mai stiu :)
Ziceti-mi si mie cum se chema, pretty please. (as prefera titlul in engleza ca vreau sa aflu ceva despre tipa pe net :) )
See y'all !!!

christi
22 Dec 2003, 16:58
Din cite am auzit, in primavara se lanseaza un canal nou de televiziune, "ProCinema", care va transmite doar filme bune (adica bune, nu blockbusterele pe care oricum le da HBO), seriale celebre si documentare. Eu, personal, abia astept... :)

lynx
23 Dec 2003, 10:13
Am auzit si eu. Cica va fi un <post pentru cinefili inraiti>, care va da in special filme de cinemateca si integrale ale unor mari regizori. Abia astept sa vad. Totusi, mai are Sarbu bani pentru asa ceva? :)

THE VOID
08 Jan 2004, 15:13
Cica a venit Mosu' cu Seinfeldu' Frumoasa treaba.Intrarile lui Kramer merita vazuta,chiar daca au loc la ora 12,ora la care intra la bunicutzi si la copii in actziune Mosu' Ene.

baubaul
08 Jan 2004, 17:42
Despre Familia Simpons nimeni...mi-au placut si inca imi mai plac,dar din pacate cand a fost pe B1Tv a fost aceasi serie veche si antica..

Persephone
08 Jan 2004, 23:15
Seinfeld rulz !!!! Pe bune....nu stiu de unde le scot astia ! Din niste chestii atat de nesemnificative scot cate o poanta de razi juma' de ora !

Gaandalf
10 Jan 2004, 20:09
Despre Familia Simpons nimeni...mi-au placut si inca imi mai plac,dar din pacate cand a fost pe B1Tv a fost aceasi serie veche si antica..

Simpsons k simpsons ... da' South Park ... :lol: :lol: :lol:

este un episod cu Butters knd vrea sa distruga orashul cu planurile lui malefice shi ... toate planurile lui erau deja fakute de ashtioa in serialu' The Simpsons shi pe urma o ia razna shi vede toate personajele desenate k in The Simpsons ... e kterink la greu! :lol:

Gaandalf
10 Jan 2004, 20:12
Seinfeld rulz !!!! Pe bune....nu stiu de unde le scot astia ! Din niste chestii atat de nesemnificative scot cate o poanta de razi juma' de ora !

citezx : "It's a show about nothing ... but it's also about EVERYTHING" ...

best episodes : Potorican Day + The Soup Nazi! :lol:

christi
13 Jan 2004, 10:20
E un serial misto pe AXN, vineri seara, Pretul Libertatii ii zice. Am vazut doua episoade si au fost super. Ma bucur ca l-am "descoperit".
In rest, mai merita urmarit "Alias", vineri seara la ProTV, apoi bineinteles "Seinfeld". E destul de simpatic si "That 70s show", luni seara la National TV, si imi mai place "Law and Order" pe Hallmark. Ah, si era sa uit: CSI, pe TVR, vineri.
Si am mai auzit ceva: HBO ne pregateste in primavara asta a treia serie din "Six Feet Under"... yeepeee.... :)

regedit
15 Jan 2004, 09:35
norii negri - polonez !

cehesc era ambulantza !!!!

regedit
15 Jan 2004, 09:37
cel mai tare serial ever ramane twin peaks ! daca va uitati numai cate super actrite care au ajuns vedete la H au debutat acolo .... si x-files ramane un serial bun desi eu personal nu prea m-am omorat prea tare dupa el.

am gresit topicul cumva sau era vorba de serialele de pe acasa ?!

Gaandalf
19 Jan 2004, 16:46
Am auzit k la HBO vine un nou serial excentric : Carnivale - shtie cineva despre ce este vorba ?

Apropo de seriale adevarate - band Of Brothers - am facut rost de toata seria shi le voi revedea ... + toate episoadele la Celebrity Death MAtch! :lol: :lol:

notorious
19 Jan 2004, 19:42
prea multe mesaje pe topic-ul asta! nu stiu, deci, de cate ori a fost amintit 'dosarele x'. extraordinar, genial, ABSOLUTELY FAZAFACHIN brilliant. m-am uitat la n sewriale cand eram mic la tv si 'x files' mi s-a parut cel mai ABSOLUTELY MAZAFACHIN brilliant, man!!!!

imi vine sa-mi smulg parul din cap ca nuy mai dau ultimele doua sezoane. sarbu, esti un om mort!!

p.s.: desigur, 'seinfeld' e teribil. merita vazut episod de episod, kiar daca iniatial daduse romanilor crize de indigestie. sper ca acuma nimeni nu mai inddrazneste sa sustina 'fam. bundy ' in fata lui!

Gaandalf
20 Jan 2004, 13:32
Seinfeld a fost declarat cel mai bun serial de comedie al tuturor timpurilor iar Married With Children a fost declarat cel mai comic serial dupa Seinfeld!

christi
20 Jan 2004, 17:15
Am auzit k la HBO vine un nou serial excentric : Carnivale - shtie cineva despre ce este vorba ?


wow! carnivale e serial?? habar n-aveam.... Am vazut reclama, pare "delicios", acum chiar ca abia-l astept....
Am facut niste sapaturi..... here it goes:

"CarnivĂ*le follows the travels of a roving carnival during the 1930's Dust Bowl. This group of odd characters pick up a mysterious young man who becomes the focus in a battle between good and evil."

Dintre actori, nu mi-a sarit in ochi decit Clea DuVall ("Identity", "13 conversations about one thing") si Nick Stahl (Terminator 3).

Insa serialul frige de cit e de nou. Primul episod a fost difuzat la HBO-ul american in septembrie 2003. Prima serie a avut mare succes, asa ca s-a dat verde pentru filmarea seriei a doua.

Gaandalf
21 Jan 2004, 13:58
Am auzit k la HBO vine un nou serial excentric : Carnivale - shtie cineva despre ce este vorba ?


wow! carnivale e serial?? habar n-aveam.... Am vazut reclama, pare "delicios", acum chiar ca abia-l astept....
Am facut niste sapaturi..... here it goes:

"CarnivĂ*le follows the travels of a roving carnival during the 1930's Dust Bowl. This group of odd characters pick up a mysterious young man who becomes the focus in a battle between good and evil."

Dintre actori, nu mi-a sarit in ochi decit Clea DuVall ("Identity", "13 conversations about one thing") si Nick Stahl (Terminator 3).

Insa serialul frige de cit e de nou. Primul episod a fost difuzat la HBO-ul american in septembrie 2003. Prima serie a avut mare succes, asa ca s-a dat verde pentru filmarea seriei a doua.

in sfarshit am vazut trailerul complet la HBO shi foarte putzine imagini concrete da' mi-a placut ce am vazut shi de abea ashtept sa vina odata ...
mai lipseshte ghidul HBO - k akolo sigur mentzioneaza pe ce data il baga shi la noi ...

X5
22 Jan 2004, 23:38
Cel mai reusit serial de comedie este Seinfeld dar cel mai tare si mai tare care pe mine pur si simplu ma fascinat a fost X Files

TLD
23 Jan 2004, 07:40
in sfarshit am vazut trailerul complet la HBO shi foarte putzine imagini concrete da' mi-a placut ce am vazut shi de abea ashtept sa vina odata ...
mai lipseshte ghidul HBO - k akolo sigur mentzioneaza pe ce data il baga shi la noi ...
Au scos si trailer pt un serial... Interesant... Vreun link ceva, sau l-au bagat pe hbo-ul nostru trailerul? Imi va placea sa ma uit la un serial despre care nu am auzit nimik... Poate face fani si prin .ro... :roll: Parca vezi vreun topic la fanati cin cateva luni ;)

Bogie
23 Jan 2004, 11:33
Married With Children a fost declarat cel mai comic serial dupa Seinfeld!



De catre cine a fost declarat? Mie mi se pare o mare tampenie.

gogu
23 Jan 2004, 13:23
nu mai stiu cine intreba de serialul cu calul si cu piciorul rupt... il chema Karino pe cal IIRC... seinfeld a fost fine, si mash... Dar de Capcana Timpului (Quantum Leap) ce ziceti? Mie mi-a placut.

raptor
23 Jan 2004, 14:30
Quantum Leap a fost super-OK.Primele 3 datzi cand l-am vazut :wink: .Iar MASH e cel-mai-cel SERIAL DE COMEDIE al tuturor timpurilor.Parerea mea.

blitz43
23 Jan 2004, 14:33
Quantum Leap a fost super-OK.Primele 3 datzi cand l-am vazut :wink: .Iar MASH e cel-mai-cel SERIAL DE COMEDIE al tuturor timpurilor.Parerea mea.

may, daca de câte ori s-a difuzat acest serial..??
de 43 de ori?

raptor
23 Jan 2004, 14:35
Bundy au fost buni-de ce?pentru ca se bazeaza pe un umor atat de gratuit si de grobian incat shocheaza.iar publicul adora sa fie shocat.Iar dak poate si rade in acelasi timp-e,asta e un fel de cireshyka de pe tort.

raptor
23 Jan 2004, 14:36
may, daca de câte ori s-a difuzat acest serial..??
de 43 de ori?de 3 ori. :lol:

notorious
23 Jan 2004, 17:54
bai ,k tot veni vorba de 'quantum leap', nu ma pot abtine sa nu ma bag in discutie (din nou). parca era vorba sa faca o serie noua, nu? tot cu scott bacula si cu dean stockwell.

se discuta la greu pe imdb, pe pagina serialului, dar sipe site-ul oficial, pe care il gasiti tot acolo. voi ce stiti?

mie serialul mi s-a parut excelent, desi cam deprimant (cel mai deprimant) la ultimul episod. al doilea in topul meu dupa 'x files'.

emanuel
23 Jan 2004, 18:18
Super ideea cu filmul Quantum Leap! A fost unul dintre serialele SF preferate ale mele! (pe langa seriile Star Trek!)
Iar la partea de comedie ramane inegalabilul, unic SEINFELD!

Gaandalf
25 Jan 2004, 13:41
Serial nou ... sau mai bine zis Show Nou :

Def Comedy Jam shi inca un DVD 2 Raw 4 Tv - aicea ii includem pe mai marii comediei negre : Steve harvey, Chris Tucker, Martin Lawrance, BERNIE MAC, Cedric, Jamie Foxx + ....

Oare asha ceva o sa apara shi la noi pe piatza ? Sunt chiar curios ... sau stam shi downloadam akuma ... 8 DVD-uuri kate sunt in total ?
Acest mesaj este ptr cei care gusta comicul negru ...

BeNnY
23 Mar 2004, 22:24
Asta e un topic interesant :D 8)

Asa ca m-am gandit sa-l bring it back to life!

The best & the best pentru mine este acum Seinfeld-ul.... Mai e un serial, "That 70's show" care e pe National care si ala e foarte misto insa eu nu prea il prind ca ajung prea tarziu acasa!

christi
24 Mar 2004, 15:25
Mai e un serial, "That 70's show" care e pe National care si ala e foarte misto insa eu nu prea il prind ca ajung prea tarziu acasa!

Da, e in fiecare zi la 18.00. Idioata ora, niciodata nu il prind. Cind il dadeau la 10 ma uitam si imi placea.

Blanche
24 Mar 2004, 17:01
"Sex and the City" n-a pomenit nimeni ?
Nu-mi vine sa cred ... :D


Poldark ? Mai tine minte cineva?

BeNnY
24 Mar 2004, 19:58
Sex and the City parca nu-l mai da HBO-ul, nu? Sau il mai da?

ogto
24 Mar 2004, 20:37
Se uita cineva la serialul "Spin City"? Era mai demult pe TVR1, cu Michael J. Fox, dar a plecat saracu ca are Parkinson... Si acuma il dau in continuare seara la ora 8 cred... Nu stiu sigur, uitati-va pe program... Acum nu mai e cu Michael J. Fox, dar cand era cu el mureai de ras, acum nu stiu cum e, porbabil e bun... :D

BeNnY
11 Sep 2005, 02:42
Gen.

Sex and the City, maraton. Totul se duce dracu (mai mult decat inainte si Sarah Jessica Parker chiar devine un jeg neinteresant mancator de cacat - mai mult decat inainte) cand dispare Ron Livingston (people, see Office Space!). Si episodul ala e foarte misto, recunosc. My post-it day. Dupa aia se duce dracu complet. Si in principiu din cauza (sadly) tipei principale, s-o numim Carrie. Carrie suge pula. Si i-as da premiu pentru cea mai neincantatoare sclifosita enervanta si perturbanta prezenta pe ecran. Go fuck yourself and save us. Devine gen super soap opera la sfarsit. Cu rusu rau si americanu vine s-o salveze si tipa pierde copilul si primeste altul asiatic in loc de. Numai Samantha mi se pare ok. Same f ucked up style. Si foarte misto momentul cu ea orgasm pe Massive Attack - Unfinished Sympathy (cred). Dar thank god it ended.

Deadwood - Nu e gen (foarte) laudat? Parca asa am auzit. Primul episod e relativ ok. Are rating nemeritat de 18. Foarte enervant ca injura cat in south park bigger longer and uncut, in anii 1800 oamenii ziceau cock sucker next to mommy and daddy? Ca zic numai cock sucker. Impuscaturi, indivizi rai, indieni, pistoale si restul. Nu foarte entertaining. Cel putin la sex and the city ma enerva Carrie. A. Aici e Ian McShane care e foarte misto. Si imaginea care e cam foarte buna. Dar verdictul e ca dupa primul episod n-o sa ma mai uit la restul.

Terror_IST
15 Sep 2005, 19:35
Nu prea ma uit la seriale pentru ca ma enerveaza ca sunt la ore fixe (uneori cam aiurea) dar sunt cateva pe care le-am urmarit cu ceva interses. M-am uitat la primele 3 sezoane din "The Shield" cand le-au dat pe AXN. Serial politist solid despre o echipa de politisti dintr-un cartier rau famat al LA-ului. Am inteles ca o sa inceapa sa-l difuzeze si pe Pro Cinema (parca). Ma mai uitam la "Law & Order: Criminal Intent" pe Hallmark cand era martea de la 10 (l-au mai redat si in cursul verii in fiecare seara). Vincent D'Onofrio joaca foarte bine si in general serialul are o nota de profesionalism (Dick Wolf se pricepe destul de bine sa duca mai departe franciza). Si acum regret ca nu am prins primele doua sezoane din "The Soparanos" cand il difuzau pe Pro Tv dar am vazut urmatoarele trei serii si acum o astept pe a sasea la Pro Cinema. "Oz", in schimb am urmarit de la inceput cand era sambata pe la 23 pe Pro Tv si am fost putin dezamagit de urmatoarele difuzate pe Pro Cinema (Tom Fontana a cam luat-o razna spre final). Pe HBO m-am uitat la "Sex and the City", "The Mind of a Married Man", "Angels in America" si "Carnivale" (sper din tot sufletul sa ajunga si la noi "The Wire"). Pe sarite am mai vazut episoade din "CSI", "Fastlane" si "Everybody Loves Raymond". Momentan singurul serial pe care il urmaresc e "Deadwood" inceput de curand la HBO.

Pinky
15 Sep 2005, 20:07
In ultimul timp am inceput sa ma uit la Disparuti fara urma (Without a trace sau ceva de genul) pe Pro Tv lunea la 23:45 si mi se pare ok. Se mai uita cineva? Aveti idee de cat timp se difuzeaza?

Longshot
15 Sep 2005, 21:52
M-am uitat la primele 3 sezoane din "The Shield" cand le-au dat pe AXN.
vrei sa zici primele doua.
pana la urma astia care il dau acuma in toamna il iau de la capat (ca lostul) sau de unde a ramas pe AXN?

"The Sopranos" ... acum astept seria a sasea la Pro Cinema.
sopranos rulz dar mai e de asteptat. abia acuma se filmeaza.

Momentan singurul serial pe care il urmaresc e "Deadwood" inceput de curand la HBO.
si eu.

Terror_IST
17 Sep 2005, 20:51
Da, ai dreptate, pe AXN au difuzat doar primele doua sezoane din "The Shield" (nu inteleg exact de ce s-au oprit si sper sa reia seria a treia cat mai curand). Vreo idee daca o sa ajunga si pe la noi "Rome"?

VaVaVuum
17 Sep 2005, 21:07
Mie-mi lipseste Six Feet Under. Si Seinfeld(desi am vazut fiecare episod de cel putin 6 ori). Acuma am gasit un site unde citesc scripturile de la Seinfeld. Am ajuns sa stiu replici pe dinafara.
Ma uit la Gilmore Girls, momentan. Adica o sa ma uit de maine. Se mai uita cineva?

st3fan
17 Sep 2005, 21:24
Ma uit la Gilmore Girls, momentan. Adica o sa ma uit de maine. Se mai uita cineva?
Gilmore Girls? Holly sh...!

VaVaVuum
17 Sep 2005, 22:01
Gilmore Girls? Holly sh...!

Whaat? Ce prostie am spus? Imi place. Cate episoade ai vazut de fapt? Hm, ma rog, poate e o chestie de varsta. Probil e considerat un serial pt gagici, habar n-am. Io gasesc in el o groaza de replici haioase. Are parti siropoase, un aer cautat si neverosimil uneori, dar nu e crappy.

st3fan
17 Sep 2005, 22:19
Ok, gusturile nu se discuta.

ogto
17 Sep 2005, 22:24
Gen, wtf is your problem? (pt st3fan)

1. doua tipe remarcabil de bune, Lauren Graham (oooo da) si Alexis Bledel.
2. cele doua tipe bune au tot felul de aventuri.
3. dialoguri misto si chiar amuzante.

E un ep cu Lauren Graham in pantaloni mulati si pe fund scrie: Juicy (sau ceva de genu), now that's entertainment.

Daca esti snob si misogin and so forth, nu te uita.

st3fan
17 Sep 2005, 23:27
Daca esti snob si misogin and so forth, nu te uita.
Asta e atac la persoana?Credeam ca incheiasem discutia, spunand ca gusturile nu se comenteaza.Stai sa inteleg...cei care nu se uita la acest serial, sunt snobi, misogini si asa mai departe...
1. doua tipe remarcabil de bune, Lauren Graham (oooo da) si Alexis Bledel.
Bun motiv pentru a ma uita la un serial, tipele sunt bune...
2. cele doua tipe bune au tot felul de aventuri.
Al doilea motiv...(faza cu "tipele bune" e clar ca te afecteaza).Tot felul de aventuri...daca nu as fi vazut aproximativ 2-3 episoade, nu ma bagam in discutie, dar vorbesc in cunostinta de cauza...Aventuri gen tanara iubeste pe unu si nu stie cum sa ii spuna adevarul, sau mama tinerei e moarta dupa unu dezagreat de potentiala soacra.Da, pot fi numite aventuri.
3. dialoguri misto si chiar amuzante.
Aici nu ma bag, subliniez ca e singurul motiv real, viabil, pentru care ar putea sa iti placa filmul, si repet ca gusturile nu se discuta, deci din partea mea uita-te la cat mai multe episoade GG.
E un ep cu Lauren Graham in pantaloni mulati si pe fund scrie: Juicy (sau ceva de genu), now that's entertainment.
no comment.
ogto, nu mai sari asa pentru nimicuri...

ogto
17 Sep 2005, 23:36
Daca esti snob si misogin and so forth, nu te uita.
Asta e atac la persoana?Credeam ca incheiasem discutia, spunand ca gusturile nu se comenteaza.Stai sa inteleg...cei care nu se uita la acest serial, sunt snobi, misogini si asa mai departe...

Reactia ta la gilmore girls m-a dus cu gandul la astfel de cuvinte, nu faptul ca nu te uiti. Cum ai auzit de serial, BAM: "wtf? ce-i asta? etc etc"

Da, faptul ca tipele sunt bune e un motiv (bune din mai multe puncte de vedere).

Iei tot ce spun cuvant cu cuvant si analizezi in mod stupid. priveste imaginea de ansablu si priveste-o cu umor.

Serialul e fun.

st3fan
17 Sep 2005, 23:43
Ok, ogto, serialul e fun daca zici tu, de uitat tot nu ma voi uita, ceea ce nu are cum sa te afecteze la fel cum nu ma afecteaza nici pe mine faptul ca tie iti place si il vizionezi.
Cum ai auzit de serial, BAM: "wtf? ce-i asta? etc etc"
Am fost uimit, dar VaVaVuum a stiut sa imi raspunda cu tact, de aceea nu avea rost sa mai continuam o discutie care oricum nu ducea nicaieri.Deci tu si VaVaVuum apreciati acest serial, eu nu.It's not a big deal...

Lost
18 Sep 2005, 03:16
Lost rullz! Nu stiam de el cand a fost prima data difuzat pe AXN, dar acum il redifuzeaza si vreau sa vad intreg sezonul 1. In US trebuie sa inceapa (daca nu a inceput deja si sezonul 2). Ca fapt divers, "Lost" e cotat drept cel mai popular serial in State (conform tv.com, care este dupa parerea mea cel mai bun site despre toate serialele din US).
Deasemenea ma mai uit la "CSI-New York" si cele 2 reality-showuri, tot de pe AXN: "Survivor" si "The Amazing Race"
In rest (cu cateva exceptii), in Romania avem parte doar de seriale execrabile sau extrem de vechi. Sa luam de exemplu ProCinema. Ei bine, in afara poate de Monk si inca vreun serial, "minunatul" program ProCinema ne "incanta" cu seriale ca: "Verdict:Crima", care e din anul 1984, "Cheers", din 1982, Telefonul de la miezul noptii", din 1988, "Surorile" de prin 1990, "Xena printesa razboinica", care are 134 episoade, dar a fost difuzat aproape non-stop de la aparitia ProTv-ului si acum pe ProCinema etc etc. Si se vrea a fii o televiziune "dedicata" filmelor si serialelor, isi bat joc de noi pur si simplu (sau sunt destui ***** care se uita la astfel de filme antice, pentru ca deasemenea dau si extrem de multa publicitate - spre deosebire de AXN de exemplu-). Si acelasi lucru este valabil pentru majoritatea posturilor de televiziune romanesti. Unele din multele seriale care as vrea sa ajunga si in Romania ar fii: "Family Guy", "South Park", "Malcolm In The Middle", "Arrested Development", "Desperate Housewives" etc. Dar ma tem ca va trece mult timp pana vor ajunge si la noi (daca vor ajunge)

VaVaVuum
18 Sep 2005, 09:44
Hmm... Nu ma asteptam sa declansez o mica ciorovaiala cu GG. Eu cred ca gusturile se discuta, la modul relaxat, de-asta m-am si logat pe forumu asta. Dar daca cuiva nu-i place un serial, ok, poate are altcineva chef de dialog.
E-adevarat ca nu se intampla neaparat cine stie ce in serialu asta, nu e de actiune, sunt, de exemplu, tot felul de sarbatori mai mult sau mai putin traznite, intr-o comunitate bine construita de personaje excentrice. Sunt complicatii sentimentale si probleme de familie despre care se discuta la nesfarsit... Dialogurile misto sunt punctul forte. Uite niste mostre haioase, cred io(am descoperit inca un site cu scripturi), printre multe altele si mai misto:

EMILY: So, Lorelai, how are things at that charming little inn of yours?
LORELAI: Mm -- they're still charming and little. We're just crossing our fingers it doesn't assert itself and become rude and large.
sau
RICHARD: Now, what do you know about golf?
RORY: That it's a good walk spoiled?

Rory: You're happy.
Lorelai: Yeah.
Rory: Did you do something slutty?
Lorelai: I'm not that happy.


Luke (lui Lorelai): Will you marry me?
[Lorelai ramane cu gura cascata]
Luke: Just looking for something to shut you up.

Lost, din cate stiu io, a fost un sezon din Arrested Developement pe B1. Foarte fain. Si fara rasetele alea enervante pe banda. Iar Desperate Housewives e pe TVR1, vineri, cand iese lumea in oras, adica.
Si eu vreau sa vad Lost.

Longshot
18 Sep 2005, 10:06
de desperate h. m-am lasat repede pt. ca nu mi-a placut.
cat despre gilmore girls (la care nu ma uit constant though ci doar cand il mai prind asa) imi arunc si eu centii si zic ca dialoguri asa de faine am vazut ultima oara prin sports night (tot fara laugh track - ca arrested), care nemeritat a fost cancelled dupa doar doua sezoane. in afara de astea, nici eu nu vad mare lucru.

VaVaVuum
18 Sep 2005, 10:34
Daa, si io m-am plictisit repede de Desperate H. A ajuns sa ma calce pe nervi vocea naratoarei moarte, incepand cu tonul soporific si lectiile ei de viata de 2 bani. In plus nu se mai intampla nimic surprinzator, toate pareau de umplutura. Plus personaje tip, cu care sa te identifici cat mai usor daca esti o nevasta frustrata... dar mai sunt si acolo niste replici ok din cand in cand. Nevasta maniaco-depresiva mi se pare cea mai interesanta, pt ca e dusa la extrem.

Longshot
19 Sep 2005, 07:13
au fost emmy-urile aseara.
winners (http://www.imdb.com/features/emmys/2005/emmys)

lost la drama, everybody loves raymond la comedie, tony shaloub si james spader la actori si huffman si arquette la actrite. bs.

M0n0
19 Sep 2005, 13:26
Bv lor...au meritat ... dar la categoria cel mai bun serial de comedie vroiam sa castige Scrubs... :(( ...asta e...poate la anu... :P

Gaandalf
22 Sep 2005, 07:25
Jack OF All Tardes - sub bagheta "magica" a lui Sam Raimi ... un serial neasteptat de amuzant:
Jack Stiles, an American spy stationed on a Caribbean island in the early 19th century, works against Napoleon's colonizing efforts. - cu Bruce Campbell la carma ... "genial" - :lol:

christi
22 Sep 2005, 10:44
Bv lor...au meritat ... dar la categoria cel mai bun serial de comedie vroiam sa castige Scrubs... :(( ...asta e...poate la anu... :P

Sa inteleg ca l-ai si vazut? La noi nu s-a trezit inca nici o televiziune sa-l dea :(

M0n0
22 Sep 2005, 13:40
Da...l-am vazut...dar prima data l-am vazut pe Antena 1 in vara lui 2003...era la ora 11...au fost date numai primele 2 serii...super...si cand am vazut ca este pe retzea am dld toate episoadele...

christi
26 Sep 2005, 16:33
"The X-Files" - de luni, 3 octombrie, 21.00, ProCinema

"CSI" - seria a doua, de miercuri, 5 octombrie, 22.00, TVR1

VaVaVuum
30 Sep 2005, 19:01
"CSI" - seria a doua, de miercuri, 5 octombrie, 22.00, TVR1

Seria a patra, din cate stiu io...

solidox
10 Oct 2005, 14:52
N-a vazut nimeni "Curb Your Enthusiasm" ?
E facut de co-creatorul lui sainfel, in care se joaca pe sine. Mie personal mi se pare mai bun decit sainfeld. Putin mai putin absurd, dar acelasi stil de a impinge spre extrem intimplarile.

Terror_IST
10 Oct 2005, 21:48
Au reinceput "Dosarele X" la Procinema in fiecare luni de la ora 20:00 cate 2 episoade! Destul de nostalgica reintalnirea cu Mulder & Scully pentru ca mi-a adus aminte de o perioada demult trecuta cand nici nu stiam ce-i aia HBO iar Pro Tv-ul era o televiziune serioasa. Vineri seara la 8 erau "Dosarele" iar mai tarziu un horror sau un SF (sau ambele :) ). Mi-a facut placere sa revad acum primele episoade dar parca nu mai au acelasi farmec! Cand erau "Dosarele" in voga nici nu se trecuse in mileniul III si se purtau conspiratiile guvernamentale, OZN-urile si secretele militare. Daca stau si ma gandesc ce turnura telenovelistica ia serialul in ultimele sezoane parca nu mai am rabdare sa ma uit din nou. E destul de enervant sa stii cum se termina si sa vezi cat se chinuie saracul Mulder care si-o ia mereu in barba cand e atat de aproape de adevar (de, ce sa-i faci? "The truth is out there..." nu?) Oricum un serial care a facut valuri pe sfarsit de secol 20! Pesronal astept cu interes episoadele cu crime neobisnuite! Poate pe viitor se va redifuza "Millenium" sau , Doamne-ajuta, "Twin Peaks".

Si daca tot se incearca reinvierea genului, Procinema ne mai propune o provocare: "First Wave" incepand din 16 octombrie (duminica) la ora 23:15. Serialul a mai rulat acum cativa ani buni pe TVR2 si se lauda cu faptul ca e produs de Copolla. Povestea se invarte in jurul unei invazii extraterestre primare care studiaza subiectii umani si incerca sa pregatesca pamantul pentru invazia finala (al treilea val <=> Sfarsitul Lumii). Un fost hot acuzat ca si-a ucis sotia cerceteaza catrenele lui Nostradamus cu ajutorul unui hacker si descopera ca extraterestrii se gasesc printre noi si pregatesc distrugerea rasei umane. Nu e un SF extraordinar si o cam ia razna dupa prima serie dar poate fi urmarit.

Vineri, la ora 22:00 incepe la TVR1 primul sezon din "Lost" iar in fiecare duminica de la ora 00:00 la National TV se difuzeaza "The Hunger" (seria care il are capelmaistru pe David Bowie). O serie mai veche prezentata de Terrance Stamp a rulat mai demult pe HBO.

crisstina
19 Nov 2005, 01:38
Mie imi placea ff mult serialul " Off centre " de pe pro cinema ..... :( pe care nu il mai da , sau s-a terminat .. :? Oricum era misto

notorious
23 Nov 2005, 21:25
n-am trecut prin 'desperate housewives', 'survivor', 'CSI' si altele, dar pot spune ca monk este singurul serial pe care il urmaresc cu interes.

Nae
23 Nov 2005, 23:54
notorel... lol. sincer, lol.

oricum, desi nu prea am timp sa ma uit la televizor am remarcat un fenomen ciudat... este vorba de seriale de teveu facute (produse/scrise/regizate) de mari cineasti holivudiani... ex: Ridley Scott - Numb3rs sau Steven Spielberg - Taken...
what's with this thing anyway...? nu zic ca-s proaste, but why bother? cand poti face un feature, dece sa te incapatanezi la un serial tv?

oricum, cand am timp, urmaresc cu atentie "O.C. California"... incredibil cat de bine pot fii facute/gandite serialele americane pentru teenies... nu sunt bune (calitativ vorbind), dar au poveste solida, twisturi misto, personaje stabile si un umor cat de cat acceptabil...
pacat ca trec peste varsta asta...

alex2
24 Nov 2005, 00:33
nu stiu ds ce seriale e vb voi aici....mi-aduc aminte cum am urmarit 24 (parca al 2lea season) acu cativa ani pe prima...anu' asta am vazut season 4...care a fost poate cel mai resusit (k pot sa ma laud k le-am vazut pt toate pe dvd)...si in inauria incepe al 5lea... poate sunt off topic...
ce e interesnt la serialul asta e ca cel putin la ultimul sezon scriptul se scrie din mers, de la un episod la altul...se skimba mereu the writer...improvizam din mers si lasam filmul sa se filmeze el pe sine singurel... :lol

M0n0
24 Nov 2005, 20:49
Daca tot e vorba de seriale (lol) ... am sa va spun cateva care cred eu ca sunt geniale...

Rome ... un nou serial de la HBO care prezinta viata de acuma 2000 de ani ghici unde...da, in Roma a lui Caesar...prezinta o viata cat se poate de reala d.p.d.v istoric dar cat si acela al traditiilor si obiceiurilor oamenilor de acolo...e absolut sublim...si nu lipsesc din el caracteristicile HBO, injuraturile si sexul...a avut 12 episoade acest sezon (le-am vazut pe toate) si urmatorul sezon apare in 2007 (pacat pentru cei care il asteapta).

My Name is Earl ... un serial tot la fel nou, de la NBC, care prezinta viata unui taran (red neck, la ei) care vrea sa ia o cale nou si buna...fiecare episod are farmecul lui cu o morala puternica la sfarsit chiar daca nu se termina cum ai crede la inceput...de vazut...a avut 9 episode, din care am vazut...9...episoadele intre ele nu au continuitate ceea ce face din serial un lucru: multe sezoane...

notorious
24 Nov 2005, 21:08
cand poti face un feature, dece sa te incapatanezi la un serial tv?


ok, atunci te invit sa reduci tu la un feature 'twin peaks' sau 'riget'... ;)

XmasBug
25 Nov 2005, 06:24
Pe IMDB scrie: "My Name Is Earl" is about this guy named Earl (Jason Lee) who is a redneck and one day he wins $100,000 off a lottery ticket and then decides to make a list of things... ceea ce imediat m-a dus cu gandul la b oierul nostru jedi care are bucurii cu antena. Nu ar fi exclus sa fie si el subiect de serial peste ceva vreme, poate poate aflam si noi secretul cum de a ajuns sa aiba functii de conducere si mai ales de ce naiba nu s-o fi retras el pe o insula pustie cu multa pizza, margarita shooters si dansatoare din buric.

Am incercat ceva seriale pana acum, printre care si Gilmore Girls-ul pe care v-ati flamuit. Was something unique, like bad acting meets the 50's in a boring chick flick unde vezi un decent acting mai degraba in "thirdparties" decat in personajele principale. Da, stiu, defapt e un serial foarte frumos, pentru toate categoriile de varsta, la care poti sa te uiti la el si impreuna cu mamica, bunica si cateaua. Dar sa vedem lucrurile cu adevarat importante.

Trecand cam prin tot ce a contat in materie de seriale SF, de la Star Trek si StarGate, rezistand cu greu la tentative gen Andromeda si Babylon 5 si ajungand pana la serialele SF "new age" gen Firefly si Lexx, Farscape (http://www.tv.com/farscape/show/1029/summary.html) a ramas #1 in topul preferintelor. Este greu de spus in cateva cuvinte ce face din acesta "cel mai bun serial SF al tuturor timpurilor". Povestea incepe cu experimentul lui John Crichton, un astronaut care isi testeaza teoria utilizarii fortei gravitationale pentru marirea vitezei, facand uz de un modul spatial proiectat de el insusi. Experimentul o ia razna si Crichton este catapultat in some distant part of the universe and this is where the fun begins. Facand o paralela cu Vrajitorul din Oz, nenea Dorothy reuseste sa-si faca rapid prieteni "de paie si de tinichea" dar si dusmani "vestici", intr-un loc unde baietii buni nu sunt tocmai buni si baietii rai nu se vad in acest fel. Prima data incearca sa se adapteze, sa castige respectul noilor prieteni, sa supravietuiasca si sa lupte intr-un univers necunoscut, invatand de la abis la fel cum abisul va invata de la el. Se pune accent pe dezvoltarea personajelor, pe psihologia din spatele lor, iesind din tiparele SF-ului obisnuit: dragoste, frica, ura, violenta, razboi, compasiune, umor, loialitate, chiar si sex. Este povestea transformarii, imaginatiei si sperantei. "Hope it's what keeps me going."

Dupa aceea vine Lost (http://www.tv.com/lost/show/24313/summary.html), care nu difera pe ici pe colo, prin partile esentiale, de Farscape. Supravietuitorii unui plane crash "aerofragiaza" pe o insula unde vor fi nevoiti sa cladeasca prietenii si sa se protejeze in a hostile environment de "Almire Gulchi" dar si de "lions and tigers and bears". Ce-l diferentiaza sunt flashback-urile de dinaintea accidentului, existand un "gap" semnificativ intre cum au fost inainte si cum au reusit sa se "transforme". Accidentul devine pocinog si binecuvantare in acelasi timp, oferind sansa unui fresh start. Tot din ciclul de replici memorabile: "Walt. Walt! Waaaaaaaaaalt..."

Inchei cu un serial descoperit ieri, anume Criminal Minds (http://www.tv.com/criminal-minds/show/33484/summary.html), care m-a tinut cu ochii lipiti de monitor cum n-a mai reusit vreun film de mult timp. Nu atat prin actori sau acting cat prin doza de psihologie pe centiminut cub. Si nu, un episod nu tine atat de mult, asa ca nu merita calculul. Pe scurt, o echipa de profileri FBI in frunte cu un "mentor" al Behavior Analysis Training reuseste sa repare gustul amar pe care-l ai dupa ce vezi si a doua jumatate din Mindhunters. Marrakech adveeentuuure... :P

christi
14 Dec 2005, 16:13
David Cronenberg va scrie si regiza un remake dupa propriul sau film, Dead Ringers, ca episod pilot pentru un nou serial produs de HBO.

Is anybody else getting goosebumps? :w00t:

Shadow_Cat^
16 Dec 2005, 17:49
HBO e cel mai tare! Deadwood e genial, am vazut prima serie la tv si a doua pe dvd...super tare, are tot ce poti sa-ti doresti de la un serial...mie nu imi plac in general western-urile dar Deadwood are ceva aparte iar personajele sunt foarte bine conturate si situatiile in care sunt puse te fac sa nu mai judeci in termeni de "bine" si "rau",pt ca limitele sunt incalcate constant.
Am avut ocazia sa vad si Rome...absolut superb, de la personaje, dialoguri,costume,decoruri,perspectiva serialului (adik Roma in vremurile de glorie vazuta de doi fosti soldati,oameni obisnuiti).E socant,provocator,indraznet ...e un serial extraordinar de bun.
AXN este un alt program foarte bun,eu am urmarit reality-show-uri foarte bune acolo (nu Survivor sau Big-Brother,care sunt f proaste dupa parerea mea) ci Eco-Challenge si The Amazing Race le recomand oricui vrea sa vada ceva de calitate...just watch it and then get back to me.
Alte seriale care merita(dupa parerea mea,am vazut ca unii n-ar fi de acord) sunt Lost (din pacate a cam luat-o pe aratura sezonul 2) si Desperate Housewives ...mie mi se par foarte bune,cu dialoguri inteligente si situatii mai putin intalnite in alte seriale...plus ca actorii sunt foarte buni si bine alesi.
Aaa...sa nu uit Prison Break.A vazut cineva pana acum? E entertainment pur, nu va asteptati la situatii verosimile ... e un fel de Oz mult mai facil si cu actori mai hot (cel putin Wentworth Miller:).Ma rog, Oz in sensul ca se petrece intr-o inchisoare...Stiti cumva daca vreo televiziune romaneasca are intentie de a-l achizitiona?

ulrich
02 Jan 2006, 20:27
ma uit f.f rar la tv,dar se intampla un lucru ciudat:in ultimul timp,de cate ori am deschis tv,am vazut ca pe vreo 3 posturi diferite a reinceput un serial imposibil(alias),cu o muiere cu fata osoasa si privire nevrozata(vanduta pe post de bomba sexuala)in rolul principal.asa este?sau am numarat eu prost?deci:antena unu,pro cinema(parca) si(acum) un post ce se cheama axn :hmm:

bill_the_butcher
12 Jan 2006, 04:51
smallville imi place. lex e un personaj f. interesant. am ajuns la seria a 5-a episodul 9

Nightwane
12 Jan 2006, 13:04
ok, atunci te invit sa reduci tu la un feature 'twin peaks' sau 'riget'... ;)

retardel, Twin Peaks a fost redus la un feature. A fost facut pt unele tari film de doua ore or smth. So there. Nu mai vorbi daca curu-ti nu stie despre ce vorbeste.

Cinemania
13 Jan 2006, 01:16
dar sa revenim la King of Queens...ce sa fac? nu m-am putut abtine :D gotta simply love this one...il revad a 2-a oara si imi place mai mult decat la prima vizionare

Nightwane
15 Jan 2006, 15:45
Masters Of Horror Season 1

A big letdown in unele momente dar atat de frumos in altele. Gen Argento si Carpenter...si Hooper...

Dino
22 Jan 2006, 15:25
King of Queens - delicios. Mi-a mutat TVR2 pe pozitia 2(de pe 17) la telecomanda, e o performanta.

Cinemania
22 Jan 2006, 16:01
King of Queens - delicios. Mi-a mutat TVR2 pe pozitia 2(de pe 17) la telecomanda, e o performanta.

in sfarsit!!!!!!!!!!!! I am not the only one who lives in the basement...You're married to my daughter and starring to another woman in front of me?! :x

qwerty
29 Jan 2006, 13:01
Mie mi-a placut Seinfeld.Nu prea ma uit la seriale ca sunt foarte lungi.

Cinemania
29 Jan 2006, 16:07
Mie mi-a placut Seinfeld.Nu prea ma uit la seriale ca sunt foarte lungi.

ai putea sa te uiti doar la episoade..is mai scurte :D

qwerty
30 Jan 2006, 07:34
Merci de sfat,o sa tin cont.

pinkish
01 Feb 2006, 02:29
a cumparat cineva de-aici vreun serial? sunt curios cum se vad:


http://www.seriale.gohome.ro




.

Tinuviel_777
01 Feb 2006, 22:23
Hi.Am o intrebare...stie cineva cand si unde incepe Alias, seria a doua?Ieri s-a terminat prima serie pe AXN,si nu prea vad semne ca ar vrea sa mai difuzeze. :((

AliAle
02 Feb 2006, 12:51
Eu in primul rand nu ma uit la TV ( :shock: )... nu de alta, dar nu am asa ceva (chestii de student :P ), dar ma ajuta reteaua.
Nu stiu in ce stadiu mai e 24 la Prima (parca de ei era difuzat... desi nu m-ar mira sa fi incetat... asa cum se intampla cu majoritatea lucrurilor ok de la ei), dar mie serialul mi se pare genial. Ajuns la seria 5 in State, e incredibil de alert si de 1000 de ori mai bun decat 90% din filmele de actiune de lung metraj.

Din lucrurile mai vechi ar fi X-Files, Millenium, Twin Peaks, Carnivale (la sectiunea weird stuff going on). Alias nu era nici el rau, desi cam tras de par...
Din lucrurile mai usurele imi plac Gilmore Girls si Dawson's Creek.
Comedii: Friends, Dragul de Raymond si Sex and the City.
Pacat de The West Wing... mi se pare mie sau televiziunile subestimeaza inteligenta unei mari parti de telespectatori?

st3fan
02 Feb 2006, 16:35
televiziunile subestimeaza inteligenta unei mari parti de telespectatori?
Televiziunile vor sa modeleze inteligenta in prostie.Ca daca-i prostie e mai usor de manipulat.

pinkish
04 Feb 2006, 04:08
N-a vazut nimeni "Curb Your Enthusiasm" ?
E facut de co-creatorul lui sainfel, in care se joaca pe sine. Mie personal mi se pare mai bun decit seinfeld. Daca cineva il are pe DVD, pm me.

Eu l-am luat de pe:

http://www.seriale.gohome.ro


E DVDrip si se vede super. Nu exista DVD-urile pe la noi.


.

jeleu
09 Feb 2006, 11:37
acu aproape 2 ani era pe antena1 pe la miezul noptii scrubs. mi-a placut la nebunie si am inceput sa iau episoadele. e unul dintre cele mai amuzante showuri la ora actuala.
Ma mai uit din cand in cand la nip/tuck pe protv. operatii extrem de grafice, mult sex, what's not to like?

M0n0
10 Feb 2006, 18:31
acu aproape 2 ani era pe antena1 pe la miezul noptii scrubs. mi-a placut la nebunie si am inceput sa iau episoadele. e unul dintre cele mai amuzante showuri la ora actuala.
Ma mai uit din cand in cand la nip/tuck pe protv. operatii extrem de grafice, mult sex, what's not to like?
In sfarsit cineva caruia ii plac episoadele nebunilor astora...
ma numar printre putinii (din cei pe care ii stiu eu) care au toate episoadele...si chiar si pe cele mai noi...sezonul 5 care a inceput in ianuarie, pe la inceput...
Consider ca e cel mai bun serial de comedie de la ora actuala...care nu arata ca un sitcom a la Seinfeld, Everybody loves Raymond and such...
btw...era la ora 23 :P pe antena 1 in vara lui 2003 :D

raptor
10 Feb 2006, 19:58
.scrubs. genial. vezi si semnatura.

adinnaplus
10 Feb 2006, 21:56
carnivale... ultimul episod din sezonul 1... m-a lasat k un gol in stomak.... i neeeeed sezonu 2... :w00t:

M0n0
10 Feb 2006, 23:04
.scrubs. genial. vezi si semnatura.
I rea-hy-hy-hylly like the signature...

btw...this moment is so great that I'd cheat on that other moment before, marry this one and raise a family of tiny little moments...
4x11 - My unicorn.

SPINNING
11 Feb 2006, 11:46
Eu am fost fan Umbrele intunericului!
Iar ceva de actualitate: LOST :oops: beton!
Am vazut inclusiv seria 2 pina la ep. 11 cel cu Monica Barladeanu (Dean)

Dr. Evil
11 Feb 2006, 15:42
MASH si FRIENDS ...cele mai tari seriale facute vreo data fara drept de apel.

jeleu
11 Feb 2006, 18:27
am vazut scrubs pana la 3x14, care se intampla sa fie si cel mai bun episod (my screw-up)

Lino
11 Feb 2006, 18:49
Dar "Pretenie pe muche de cutit" nu va plache? Mie unul mi se pare destul de interesant . Mai ales cand mai vezi cate o operatie!

jeleu
11 Feb 2006, 19:07
adica nip/tuck, despre care am vorbit putin mai sus

Lino
11 Feb 2006, 19:29
Stiam doar traducerea in romana :oops: .

zaoshang
01 Apr 2006, 18:55
Aveam o repulsie fundamentala fata de seriale. In ultimii ani insa am vazut unele super bine facute si mi-am mai schimbat parerea. Voi?

De exemplu:

-Six Feet Under
-24
-Curb Your Enthusiasm
-Lost

Windom
05 Apr 2006, 07:39
Mai adauga la lista aceea: Twin Peaks, Millennium, Carnivale, Northern Exposure, Deadwood

Pitbull
05 Apr 2006, 11:44
Hai sä ne-ntoarcem demuuult-demult În trecut si sä ne-amintim:

"Rich Man, Poor Man", 1978 (poate cel mai bun al acelor vremuri; ĂŽl mai stie cineva pe Falconetti? ;) )
"Dallas", 1979 (Începuse chiar bine, Înainte de a degenera Într-o zamä lungä si ineptä)
"Forsyte Saga", 1967 (unul dintre cele mai bune seriale de familie - sau, de la ce-am pornit, si unde-am ajuns... cu telenovelele de azi)

Si celebrele seriale S.F. de duminica dupä-amiaza, imediat dupä 1970:
"Land of the Giants"
"Lost In Space"
"The Time Tunnel"
Ce cäzuti În limbä eram dupä ele, si cum ne umflä râsu' când ni le-amintim acum!

Si nu mai putin faimosii detectivi de sâmbäta seara:
"Mannix"
"Kojak" (favoritul lui Nea Nicu)
"Columbo"
"Madigan"
"The Untouchables"

Apropo de "Incoruptibilii", În 1971 l-au Înlocuit cu "Urmärirea", de Radu Gabrea, o penibilitate despre lupta ilegalistilor În pregätirea lui 23 august. Acolo, unul dintre cele mai pitoresti cupluri era fäcut de Toma Caragiu (Mizdrache, inspectorul zbir) si Stefan Mihäilescu Bräila (Ciripoi, comisarul nätântol) - drept pentru care, curând a iesit si poezioara:

Foaie verde baraboi,
Am ajuns ca vai de noi:
De la Ness... la Ciripoi!

qwerty
05 Apr 2006, 12:10
Ar mai fi:
Lumini si umbre (1981)
Pistruiatul (1973)
Ciresari (1972)
Racheta Alba (1984)

Pitbull
05 Apr 2006, 12:31
Intr-adevär! Ia sä vedem, ceva comentarii:

"Lumini si umbre" (1981)
Ceva-ceva calitäti: câteva personaje interesante, compuse de mari actori (de ex.: Miticä Popescu - Impäratul, "tartorul cinstit" al lumpenproletarilor si frate al eroului utecist; Gh. Dinicä - Barta, comunistul fanatic; Al. Repan - comunistul oportunist; Ion Besoiu - bätrânul aristocrat täränist). Dar... tezism mârsav, istorie si valori morale Întoarse pe dos, si un mod de a filma atât de stângaci si rudimentar, de-ti venea sä urli!

"Pistruiatul" (1973)
Foarte angajant pentru pustime (Îl urmäream cu sufletul la gurä), si foarte tembel (desi aveam doar treispe ani, Îmi dädeam pânä si eu seama de gafele si amatorismele filmului).

"Ciresarii" (1972)
Incredibil de penibil. NIMIC nu mai rämäsese din farmecul adolescentin al romanelor lui Chiritä, din misterul si spiritul lor de aventurä. Cei mai falsi si mai antipatici copii care se putuserä aduce vreodatä pe ecran. Blaier at his worst.
(Peste vreo sase-sapte ani, Alexandru Boros, care-l jucase pe Tic, tot dädea la regie si nu intra... L-am ajutat si eu cu câteva sfaturi. Degeaba, pica din eliminatorii... Iar Carmen Gentimir, fosta Lucia, mi-a fost colegä de grupä, dar din anul doi a trecut la regie de teatru; era cioaca misto-urilor Întregii clase; am sä vä povestesc odatä cu lux de amänunte, cä meritä, cum s-a dus cu pâra la rector, cä-i ascunseseräm geaca În hidrant!)

"Racheta Alba" (1984)
Nu l-am urmärit - da' am eu asa, un presâmtz, cä n-am pierdut nimic.

qwerty
05 Apr 2006, 12:51
Eu de astea imi amintesc poate ca mai sunt si altele care imi scapa in acest moment.Nu prea aveai ce vedea atunci la TV.
Care e faza cu rectorul?

Pitbull
05 Apr 2006, 13:04
Am s-o povestesc curând, la Cafenea > Fabule cinematografice - cä si topicul äla are nevoie de-un brânci În sus, l-am cam läsat de izbeliste, si nu e bine.

raptor
05 Apr 2006, 13:45
.the office-una din putinele oaze de originalitate(for now) si amuzament in televiziune.
.scrubs si every'dy loves raymond-singurele doua sitcoame/seriale de comedie la care ma mai uit...
.carnivale. genericul, din nou....ah, genericul...cit despre serial, tin sa zic ca are aceeeeeasi lacuna pe care o au toate serialele hbo (vezi si oz): te tin in priza, se fac interesante publicului, au multe si marunte...si apoi vine ultimul episod pe care l-ai asteptat un sezon intreg cu sufletul la gura si constati ca da, iar au facut-o de oaie.
.@pitbull- despre ciresarii, perfect de acord...citisem cartile(mai putin ultima, si stiu ca suna copilaros-dar ce dracu' copil eram la vremea aceea :(( -am refuzat sa o citesc pe ultima, ca stiam ca dupa aceea totul se termina)-si imi aduc aminte cum la vreun an dupa ce am citit tvr-ul a dat "seria" -ce mizerie...cum nu mai semana nimic, cum copii aia devenisera un fel de nespalati iritanti (nu mai imi amintesc daca erau comunisti sau nu) si ingrati, balacindu-se prin tot felul de mocirle in cautare de, vezi-doamne, extraordinare aventuri...
.ca tot mi-am adus aminte...ce vremuri...ce carti...ce vremuri...

qwerty
05 Apr 2006, 15:32
Moonlighting-un serial care mi-a placut.

Pitbull
05 Apr 2006, 15:35
Da' de SERIALUL ĂŽnvierii topicurilor, CE ZICETI?
Uite-aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=7991

BeNnY
05 Apr 2006, 16:29
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?p=133754#133754

raptor
05 Apr 2006, 16:35
...fir'e'ar ea a dracului curatenie...bag ****.

Pitbull
05 Apr 2006, 16:40
.vezi ce bine cä facem curätenie? P*** e un organ sensibil la infectii!

raptor
05 Apr 2006, 16:48
.nu si a mea. :P

Pitbull
05 Apr 2006, 17:00
.da' la a altora nu te-ai gândit?

raptor
05 Apr 2006, 18:15
.niciodata. gindurile-mi zboara mai degraba spre zona aviara.

qwerty
12 Apr 2006, 19:04
Am primit zilele trecute serialul Lost si am apucat sa vad aseara primele 5 episoade din sezunul 1.Nu prea urmaresc seriale dar asta imi place a reusit sa ma captiveze si e destul de interesant.

ATB4FOREVER
13 Apr 2006, 12:40
seriale, hmmmm......, imi plac urmatoarele:

-Star Trek_The Next Generation
-Star Gate_sg 1
-Seinfeld
-Maried with children
-Alias
-La piovra
-The X files
-Neveste disperate
-O.C. california
-First Wave
-Highlander
-Friends
-The Visitor (era mai demult peTVR2 )
-Baywatch
-Sports Night (era mai demult peTVR1)
-Dallas
-Andromeda
-Beverly Hills 90210
-Fastlane
-Razbunare fara limite
-Nip/Tuck (e pe ProTv joi la ora 0:00, a.k.a. Prietenie pe muchie de cutit )

ATB4FOREVER
13 Apr 2006, 12:48
ce gasitzi la LOST ???
mi se pare :sick: :sick: :sick:

Dooku
15 Apr 2006, 19:05
Friends, will and grace, sub pamant srl,angels in america, huff, razboiul de acasa,joey,radio, ruuuuuuulz 8)

TIFFANY
16 Apr 2006, 11:34
NEVESTE DISPERATE, PRIETENIE PE MUCHIE DE CUTIT (SUPER FILM), FRIENDS...SI CAM ATAT

M0n0
16 Apr 2006, 14:20
Fac si eu un update la toate serialele care ma uit...
pe primul loc tot Scrubs
apoi...
South Park
The Simpsons
Family Guy
My Name is Earl
Everybody Hates Chris
Prison Break
Joey (pe Hbo)
The War at Home (tot pe Hbo...dar asta nu-mi place)
Extras (serial nou pe Hbo...amuzant)
Saturday Night Live (pe ProCinema)
si cum sa uit de Futurama

seriale la care m-am uitat:
Angels in America
Seinfeld
Six Feet Under
Rome
Friends (ma mai uit din cand in cand, cand sunt difuzati pe ProCinema)
Married with Children (cine nu a vazut serialul asta?)

si cam atat...

ATB4FOREVER
25 Apr 2006, 14:13
Mai copii, dar nimeni nu mai crede in 'Dallas'? Si, va intreb pt ca eu nu mai am televizor, mai este 'Criminalistii'/ 'Homicide: Life on the Street' la PRO TV? Era super...





la vremea respectiva, cand rula la TVR1 eram prea mic sa-mi amintesc de Dallas, dar am recuperat, deshi apreciez mai mult filmele care au urmat serialului, "J.R. se intoarce" si "Ultima confruntare" mult mai interesante parca dcat serialul...... ca veni vorba, tot in acea perioada rula un alt serial delicios "La piovra",...... pe asta l-ai prins ? dar ulterior "Star Trek_The Next Generation" ?

mess4u2000
25 Apr 2006, 15:00
dar despre "The shield" care a fost la Pro Cinema, nu ziceti nimik? Ce naiba, ca mie mi-a placut mult. Din pacate s-a terminat seria 2 sau trei si nu mai stiu cand vor continua. Stie cineva?

Dino
25 Apr 2006, 17:13
Zic eu, cu mare placere

The Shield rules!!!

Orice amator de seriale politiste trebuie sa il aiba in lista. Neaparat. Muzica, atmosfera, actiune - totul original si de 5 stele. Serialul politist(cu politisti normali, nu agenti speciali) al noului mileniu, nu ati mai vazut asa ceva.
Daca nu ati ajuns inca la el (au fost 2 serii pe AXN anul trecut si seria 3 tocmai s-a terminat la PRO Cinema) mergeti pe imdb sa cititi opinii.

Terror_IST
05 May 2006, 17:56
Incepand de duminica, ora 22:10 la TVR 2, "Decalogul" lui Kieslowski.

angel_4u
07 May 2006, 15:42
Mie imi plac la nebunie Friends :P Nu Cred k am ratat vreun episod :D

XED
10 May 2006, 15:56
apreciez mai mult filmele care au urmat serialului, "J.R. se intoarce" si "Ultima confruntare" mult mai interesante parca dcat serialul......


Blasfemie va zic, BLASFEMIE!!! :((

XED
10 May 2006, 16:00
Prison Break si cam atat...

Din curiozitate MONO, pe ce canal vezi tu acest serial? Nu de alta dar nu stiam ca ale noastre companii de cablu preiau FOX. Iti multumesc, baiete.

XED
11 May 2006, 16:16
Dar cele 3 frumoase amazoane din Farmece nu va plac? Mie mi-a placut f mult serialul asta (recunosc si mai mult cu Prue dar nici cu Paige nu mi-a devenit antipatic) Din pacate am ascultat cu ceva timp in urma un news-flash pe Radio Romania Actualitati potrivit caruia in Statele Unite nu a mai ramas decat un sezon si trag obloanele. :o Ei, asta e, ce sa-i faci, ne gasim noi alte amazoane. :happy:

M0n0
11 May 2006, 18:22
Prison Break si cam atat...

Din curiozitate MONO, pe ce canal vezi tu acest serial? Nu de alta dar nu stiam ca ale noastre companii de cablu preiau FOX. Iti multumesc, baiete.
pe nici unu...
se cheama torrent...si e folosit la greu...

Cinemania
11 May 2006, 19:12
LOST

vazut primele 5 episoade...shit...m-a prins din prima...foarte interesant...de modul in care este construita actiunea, nu are rost mai vorbesc

o intrebare pt cei care l-au urmarit:

cum incepe exact? cu prabusirea avionului si "adunarea" supravietuitorilor in jurul doctorului?

de unde l-am facut rost zice ca e sezonul 2 :?

77ravens
11 May 2006, 22:38
"Married with children":vulgar,la fel ca si familia americana(si nu numai) obisnuita,cu efectul unui pumn in plina figura pentru cei care se ascund pe dupa degete cand vine vorba de a arata gandurile unei familii

qwerty
13 May 2006, 21:54
LOST

vazut primele 5 episoade...shit...m-a prins din prima...foarte interesant...de modul in care este construita actiunea, nu are rost mai vorbesc

o intrebare pt cei care l-au urmarit:

cum incepe exact? cu prabusirea avionului si "adunarea" supravietuitorilor in jurul doctorului?

de unde l-am facut rost zice ca e sezonul 2 :?

Da,serialul incepe cu prabusirea avionului pe insula.Ar trebui sa vezi si sezonul 1 pt ca e destul de interesant.Eu le-am vazut pe ambele in cateva zile,sez 1+sez2 pana la ep 21 iar acuma e cam greu ca trebuie sa astept o saptamana pt un nou ep.Nu sunt un fan al serialelor dar acesta a reusit sa ma captiveze.Sa te uiti ca merita.

Shadow_Cat^
25 May 2006, 19:08
Nu credeti ca ar fi mai bine sa vorbim de serialele de acum? Adik da, Friends si Seinfeld rules, dar gata! S-au dus. Get over it! Intorceti-va fata spre prezent si viitor. Mai sunt altele care merita.Daca ne limitam doar la serialele de la televiziunile romanesti, merita urmarite (dupa parerea mea): Lost, Desperate Housewives, Nip/Tuck (so sad ca acum s-a terminat :( ), Deadwood si Rome...adik acele seriale care chiar iti spun ceva, care nu te fac pe urma sa te gandesti ca ai pierdut timpul la televizor.

qwerty
25 May 2006, 21:52
Am inceput sa vad Prison Break si e destul de bun.

jeleu
16 Jul 2006, 19:00
Ma uit ca boul pe national, ca dau Cosby, Grounded for Life si That 70's Show. Futurama si La Piovra pe tvr2. si Scrubs din nou pe antena1 :w00t:

Terror_IST
17 Jul 2006, 08:00
Pe TVR2, duminica de pe la 10, in special pentru cine a citit cartea, chestiunea urmatoare: http://www.imdb.com/title/tt0403783/

Prince of Persia
24 Jul 2006, 10:35
Cel mai tare serial ii clar Lost (din toate timpurile). A avut numerosa premii, un super succes shi abia ashtept super jocu facut de ubisoft. Asha ca mai lasati-ma cu dallas shi celelalte seriale de pe vremea dinozaurilor. :P

horney1
25 Jul 2006, 17:45
Eu cred ca cel mai bun serial TV care exista este "The Sopranos" :D inpreuna cu" The Simpsons" ."Sienfeld". "The Sopranos" intra in inima si sufletu unei famili de mafioti casi "THE GODFATHER Trilogy", si in fiecare episod arata cate ceva despre fiecare membru al familiei.
Ce sa mai zic Lost sa prostit dela sezonu II :x

sandokan
27 Jul 2006, 13:29
Serialeler ce au fost extra misto, se numeau "Sub Pamant S.R.L" sau "Orasul Cavernelor" (nu este pe cinemagia).Astea au fost cool........parerea mea.Ele au fost difuzate acum 1 an jumate pe HBO. :)

qwerty
27 Jul 2006, 21:19
Daca asa se numeau acuma cum se numesc?



Mie mi-au placut Lost si Prison Break.

crin3l
28 Jul 2006, 07:48
Este un serial pe AXN (daca pot sa il numesc asha , dar mai degraba este o emisiune ,doar ca pe AXN este dat ca serial) care se numeshte Survivor.Consider una dintre cele mai bune emisiuni (sau serial) facute vreodata.Sa spunem ca ar fi un stil Big Brother dar mult mai greu shi mai interesant shi nu asha monoton. Este vorba despre 16 tipi care sunt dushi pe o insula sau intr-o tara (cum a fost Kenya) uitate de lume fiind impartiti in 2 triburi shi trebuie sa stea acl 39 de zile . Mi se pare o emisiune excelenta care scoate din oameni ambittia (pe care nici nu credeau ca o au ), parshivitatea , rabdarea shi multe altele. Consider ca merita urmarit ca ai ce invata shi poate daca s-ar face asha ceva shi in Romania ash incerca sa intru shi yo in cei 16 .

sandokan
28 Jul 2006, 13:53
SERIALE DE ACTIUNE:--Walker, politist texan;
--C.S.I Miami;
--Disparuti fara urma;
--C.S.I (serial original)
--Colombo (nu este pe cinemagia)
--911 Police

drudu
28 Jul 2006, 13:57
--Colombo (nu este pe cinemagia)

din moment ce se numeste Columbo, nici nu ai cum sa-l gasesti... :hmm:

sandokan
28 Jul 2006, 14:22
Este din 1920 avand o origine japoneza............oricum eu asa stiu ca se numea de la strabunicul meu.

Cazeemeer
28 Jul 2006, 14:26
Este din 1920 avand o origine japoneza............oricum eu asa stiu ca se numea de la strabunicul meu.
The things you get to read on forums... Nu, serios, origine japoneza? 1920? Strabunicul tau? Tot de Columbo vobim?

drudu
28 Jul 2006, 14:29
traieste intr-o realitate alternativa... eu altfel nu-mi explic...

sandokan
28 Jul 2006, 14:53
Nope drudu.....eu traiesc in realitatea cibernetica de maine!

jeleu
30 Jul 2006, 15:58
Fiti cu ochii pe Nip/Tuck sezonul asta, Monica noastra draga apare in episodul 2

sandokan
03 Aug 2006, 16:14
WoW!!!!!!!!!!!!!!!

jeleu
25 Aug 2006, 15:15
"The Apprentice" se pune?

Nu e chiar ce ma asteptam, prea e "joculet" asa. De unii te intrebi ce cauta acolo. Per total enjoyable, mai mult ma uit pt cele 5 minute in care apare Trump

You're fired, mothafucka! :D

qwerty
25 Aug 2006, 16:42
Este un serial pe AXN (daca pot sa il numesc asha , dar mai degraba este o emisiune ,doar ca pe AXN este dat ca serial) care se numeshte Survivor.Consider una dintre cele mai bune emisiuni (sau serial) facute vreodata.Sa spunem ca ar fi un stil Big Brother dar mult mai greu shi mai interesant shi nu asha monoton. Este vorba despre 16 tipi care sunt dushi pe o insula sau intr-o tara (cum a fost Kenya) uitate de lume fiind impartiti in 2 triburi shi trebuie sa stea acl 39 de zile . Mi se pare o emisiune excelenta care scoate din oameni ambittia (pe care nici nu credeau ca o au ), parshivitatea , rabdarea shi multe altele. Consider ca merita urmarit ca ai ce invata shi poate daca s-ar face asha ceva shi in Romania ash incerca sa intru shi yo in cei 16 .

Am prins si eu cateva episoade si intradevar e o emisiune super.E un serial adevarat iar personajele sunt interpretate de oameni obisnuiti.Mi-a placut foarte mult felul in care licitau pentru o portie de mancare.

Gaandalf
28 Aug 2006, 09:08
"The Apprentice" se pune?

You're fired, mothafucka! :D
asta chiar mi se pare cel mai bomba serial de la ei ...

crin3l
28 Aug 2006, 20:50
Am vazut shi yo Lost datorita maratonului de pe AXN shi pot sa spun ca este ceva super mishto .Are de toate :originalitate , suspans , dramatism shi chiar shi putzina comedie.Este foarte placut sa il urmareshti numai sper sa nu il lungeasca prea tare.

norina
29 Aug 2006, 09:12
Law and order: Criminal intent

Magone
31 Aug 2006, 13:09
ma dau in vant dupa NYPD Blue, Da si cu telenovelele ma impac. Am zis o prostie?
:P

Bubu
31 Aug 2006, 13:23
Da' ce ziceti de ultima serie Star Trek? :w00t:

norina
31 Aug 2006, 14:26
milenium i-a placut cuiva?

VaVaVuum
01 Sep 2006, 16:42
da, n-a fost rau. prima data ma prinsese, a doua oara cand s-a dat mi s-a parut mult mai slab.

as revedea cu delicii Six Feet Under

Bubu
01 Sep 2006, 17:14
Ce nasol arata Dosarele X la reluare. Arata cam... stupid...

norina
04 Sep 2006, 09:31
Ce nasol arata Dosarele X la reluare. Arata cam... stupid...

asa mi s-a parut si mie

Nightwane
04 Sep 2006, 12:43
de M.A.S.H. nu mai vorbesc :(

Dino
28 Sep 2006, 06:10
"The Office"
N-ati mai vazut asa ceva de la Seinfeld incoace. In Romania nu cred ca o sa ajunga vreodata, e prea plin de americanisme ca sa fie priceput in intregime de o audienta rezonabila (cred). Momentan e super succes in SUA, gasiti pe IMDB pareri unanime: http://www.imdb.com/title/tt0386676/

In Ro vad ca n-a auzit nimeni de el, cel putin pe DC++ nu i-am gasit nici macar coperta.
Cine vrea sa-l vada il gaseste pe torrente pe afara, sau pe DC++ daca sunt online in timpul ala.

st3fan
28 Sep 2006, 09:25
Am vazut "La urgenta".Serialul produs de TVR.Este o mizerie.Nu una la fel de mare ca "La bloc" sa zicem (nici nu stiu daca asta mai exista), dar tot o mizerie.Cineva il compara cu E.R.No way.Serialul este in stop cardiac la nivel de actori principali, la nivel de sunet, montaj, actiune neverosimila uneori.O singura chestie ok, muzica, desi suna a melodie facuta automat de un soft gen cinescore sau quicktracks (poate asa si este) aduce a ceva gen trip-hop, mai auzi un saxofon, mai o orga, deci putin altceva.Acum sa nu ceara cineva sa se si pupe melodia cu ce e pe ecran.M-a intrebat cineva totusi de ce acest serial nu seamana cu E.R.Seamana, seamana...E cu "medici".

tibir
09 Oct 2006, 14:38
despre OZ, nu spune nimeni nimic? mie mi s-a parut un serial super. Si original si bine realizat, aproape hipnotic.
Si Twin Picks a fost bun, pacat de filmul reallizat dupa "Fire walk with me" care nu m-a convins. Si sincer ma uit cu placere la Profiler.

norina
09 Oct 2006, 16:53
da, si mie mi-a placut Oz

crin3l
20 Oct 2006, 07:48
Despre Prison Break ce spunetzi?Mi se pare un serial f bun , dar are shi el faze exagerate(prea la limita se intampla totul), dar oricum te tzine foarte mult in suspans , poate chiar mai mult shi decat Lost.

Dea_Tofog
20 Oct 2006, 08:23
nu e nimeni fan Supernatural (2005) ? :shock: :shock:

mesagerul singuratic
27 Oct 2006, 21:35
NU SINT STARE SA FACA NICI UN SERIAL PROFESIONIST.
M-am saturat de LACRIMI DE IUBIRE, IUBIRE NU STIUCUM, IUBIRE SI SUFERINTA :oops: :w00t: [i]

Vreau ca si romanii sa fie in stare sa realizeze seriale sf, cu tema sociala, politiste, intocmai celor americane ori occidentale

Dar, banuiesc ca trebuie sa mai treaca vreo 100 de ani pina se va intimpla asta. :((

tibir
31 Oct 2006, 20:53
Recunosc si imi fac mea culpa, dar m-a uitat la serial si m-am surprins uitandu-ma cu placere. Da poate nu toate dialogurile sunt realiste, dar emana credibilitate si personajele, viata. Nu este perfect, dar este o realizare notabila pentru piata TV.
Nu ma simt in masura sa dau sfaturi ci doar sa spun ca ar trebui sa continue si sa incerce sa se aplece spre emotie, mai degraba decat spre social, poate putina, si credibila introspectie, nu stiu, spun si eu, sper sa nu se supere nimeni pe mine.
Dar a fost o faza cu tiganga venita in spital bine realizata ca pata de culoare a episodului si episodul emotionant cand eroina spunea povestea mamei bolnava de schizofrenie. Chiar mi-au parut OK realizate, fara sa cada in tragism sau melodramatic.

norina
01 Nov 2006, 14:09
uita-te tu si in continuare

corinka
25 Mar 2009, 23:29
De aceea ar fi bună o secţiune pentru seriale TV.

Iacata si sectiunea.dedicata serialelor TV.
No, care-i treaba cu Larry David?

Ei, acum am vazut. Acesta este mesajul meu nr. 432. Si mi-am amintit de filmul lui Mungiu. Dar aici vom vorbi despre seriale.

Suspect de bizar
25 Mar 2009, 23:31
Mă refeream la o secţiune cum Îi Cinematografia românească,da' pe vreme de criză,mere si asta.

corinka
25 Mar 2009, 23:32
Poate cu timpul se va dezvolta.

corinka
25 Mar 2009, 23:39
Tocmai eu, care nu prea urmaresc seriale TV, m-am gasit sa deschid acest topic. Dar daca tot incepusem discutia despe Larry David...
Si pentru ca nu este un topic dedicat numai lui Larry David, ci despre seriale TV in general, as vrea sa stiu cum vi se pare "Dr. House". Eu am inceput sa ma mai uit din cand in cand, in functie de cum am timp si daca nu uit cand e miercuri.
Imi place, e altfel decat alte seriale cu medici. Pune in prim-plan diverse cazuri neobisnuite si nu relatiile dintre membrii personalului unui spital.

bre
26 Mar 2009, 06:14
e ok dr house. eu oricum ma uit (ma uitam, ca nu prea mai am timp) la orice serial cu medici, spitale etc...nush de ce.
ce ziceai de larry david? e fun, aduce un pic cu seinfeld ca tip de umor, nu?
ce spuneti de californication?

halebardul
26 Mar 2009, 07:39
Eu as face un topic separat pt sitcomuri, sa nu se amestece. Pana se resusciteaza Sitcom Forge...
Exista vreun motiv pentru care sa nu fac?
Cine stie asemenea motive sa vorbeasca acum sau sa taca pe veci.

Chambord
26 Mar 2009, 11:43
Top Ten-ul meu cu seriale (toate genurile incluse), bineinteles subiectiv:

NO. TITLE YEAR CREATED BY
1 Twin Peaks 1990 David Lynch
2 The X Files 1993 Chris Carter
3 The Office 2001 Ricky Gervais
4 Friends 1994 David Crane
5 Seinfeld 1990 Jerry Seinfeld
6 The Simpsons 1989 Matt Groening
7 The Sopranos 1999 David Chase
8 Oz 1997 Tom Fontana
9 Lost 2004 J.J. Abrams
10 24 2001 Robert Cochran

crin3l
29 Mar 2009, 13:10
1. LOST
2. Battlestar Galactica
3. Grey's Anatomy
4. Dexter

Crek nu au loc aici (fiindca sunt reality-show-ri) .. Survivor si Amazing Race
Ma mai uit si la Heroes si Prison Break dar nu pot sa le trec in top , deoarece au devenit prea slabe.

bre
02 Apr 2009, 10:37
nu mai scrie nimeni nimic de seriale? ce ziceti de crimele din midsumer? eu ma uit fie numai ptr engleza aia so british.

corinka
02 Apr 2009, 17:15
ce spuneti de californication?
mi se pare cam porny... :sad:

redmen
03 Apr 2009, 00:36
Eu sunt fan "Clanul Soprano" dintre serialele mai recente.De fapt cred ca e singurul la care m`am uitat ... altele nu prea stiu.

Judex
05 Apr 2009, 11:09
nu mai scrie nimeni nimic de seriale? ce ziceti de crimele din midsumer? eu ma uit fie numai ptr engleza aia so british.
Midsomer Murders - my favourite!!!

corinka
15 Apr 2009, 20:11
Ce imi place cantecul de mai jos!

http://www.youtube.com/watch?v=vxINMuOgAu8

marcusARCUS
15 Apr 2009, 20:34
Mie-mi plac The Simpsons,South Park,Brainiac,True Blood,Happy Tree Friends si altele...

corinka
15 Apr 2009, 20:35
Ce tari sunt The Simpsons! Si filmul a fost fain.

marcusARCUS
15 Apr 2009, 20:37
They're still on TV!

corinka
15 Apr 2009, 20:39
They're still on TV!

Yes, they have always been cool!

bre
16 Apr 2009, 08:43
nu mai scrie nimeni nimic de seriale? ce ziceti de crimele din midsumer? eu ma uit fie numai ptr engleza aia so british.
Midsomer Murders - my favourite!!!


si inspectorul morse era ok

miercuri
19 Apr 2009, 02:53
Ce imi place cantecul de mai jos!

http://www.youtube.com/watch?v=vxINMuOgAu8
Dada, agreed, de o saptamana ma bate gandul sa-l setez ca ringtone, dar nu m-am hotarat. :p

jroberto
19 Apr 2009, 17:26
Preferatele mele seriale pe care le urmaresc momentan sunt LOST, Reaper si The Big Bang Theory.

redmen
19 Apr 2009, 18:51
"Mad Men" .. se da la noi ? Se uita cineva la el ?

EgOisM
19 Apr 2009, 19:07
Urmaream Lost dar de la sezonul 4 nu prea mai am chef,poate schimbarea de decor si personaje.
Grey's Anatomy prinde bine.
Seriale din astea cu investigatii:Jordan(imi place mult),CSI:Miami,Dexter
Horror:Supernatural,Medium(nu prea este horror dar merge),Ghost Whisperer(la fel ca medium)
Fashion:Gossip Girl,Sex and the city,The Hills

halebardul
19 Apr 2009, 21:05
"Mad Men" .. se da la noi ? Se uita cineva la el ?

unde se da, la ce ore?
google nu mi-a fost de mare ajutor aici.

miercuri
19 Apr 2009, 21:17
M-am apucat de o miniserie HBO pe nume Generation Kill (http://www.imdb.com/title/tt0995832/). Dupa un episod pare chiar foarte ok, atata tot ca inteleg cam jumate din slangul militaresc si mi-e lene sa-mi caut subtritari.

redmen
19 Apr 2009, 21:35
"Mad Men" .. se da la noi ? Se uita cineva la el ?

unde se da, la ce ore?
google nu mi-a fost de mare ajutor aici.


Intrebam daca se da ? Am citit prin niste revistute ca ar fi un serial bun si eram curios daca se uia careva la el.

klein
30 Apr 2009, 14:58
hai sa va zic la ce ma uit eu. in ultimul timp am devenit accro la seriale.
24: e super bine realizat. Un scenariu beton. cred ca e printre putinele seriale care nu se desumfla dupa 1-2 sezoane.
Lost : sezonul 3 mi s-a parut cel mai bun. Acum incepe sa devina delir total. dar continuu sa ma uit. nu prea stiu pt ce. Poate ca intr-un final vor propune niste raspunsuri. Dar nu stiu daca mai rezist ca sunt la limita rabdarii

din categoria oameni normali cu super puteri sau umani modificati am vazut Heroes, 4400, Chuck, Kyle XY, Cel mai mult imi place Chuck. e cel care are umor si nu se ia mereu in serios. Pe restul le vad din intertie. Parca si Kyle are ceva amuzant, dar sunt prea multe dulcegarii.

Prison Break : o uriasa porcarie. primul sezon cel putin copie fidela dupa The Shawshank Redemption. m-am uitat doar pt scolfield care e super sexy. de la sezonul 3 s-a ingrasat, iar sezonul 4 e o facatura nerusinata, asa ca m-am oprit.

Din categoria incomode: 6 feet under, Dexter, Big Love. Toate imi dau frisoane. Nu sunt fan. Dar cred ca Desxter ma prinde cel mai mult desi e destul de creepy

din categoria adolescenti crizati: Gossip..., noua serie Beverly Hills si Skins. Incontestabil Skins e cel mai bun. Gossip...si Beverly niste aberatii totale, cu intrigi debile. Acum ma uit la Greek. pare promitator. Inca nu m-am decis.

Din categoria medicala: House si Scrubs. Ambele imi plac, fiecare in genul lui. Ultimul sezon din House mi s-a parut trenant, obositor. Imi place personajul, dar am inceput sa ma plictisesc si din pacate nici scenariul nu aduce imbunatatiri. Iar Scrubs e o combinatie reusita de lufoc si drama.Am incercat si Grey's Anatomy dar m-a plictisit crunt. Nu inteleg succesul acestul film. Totul s-a mai spus, s-a mai vazut. NIci o surpriza. In plus episoadele medicale sunt prea tragice; cade des in melodrama de 2 lei.
o perioada mi-a placut si Nip/Tuck, dar acum e complet idiot, senzationalist si imi vine sa vomit.

Am incercat Terminator: n-are fir conductor. si prea axat pe ciomageala. in acelasi e timp e Terminator cu ce dracu sa fie.

Din categoria gagici : Desperate Housewives si clasicul Sex and the city. Am fost dependenta de primul. Din pacate ultimul sezon e foarte plat si totul e rasuflat. Nu mai functioneaza magia. Al doilea e doar glamour, iar felul in care se termina e pur si plus anularea a tot ceea ce au promovat timp de 6 ani. dezamagire. Dirt - subiect interesant, ramai cu buzele umflate pt. ca se termina prea repede si nu prea stii ce sa crezi.
Tot la gagici as pune si Weeds care e decalat si nebun rau. O ador pe tipa si umorul serialului.

Din categoria incepute si abandonate: cateva episoade din Californication: prea macist pt mine. imi vine sa ii trag vreo doua producatorului.; Dirty Sexy Money - serial cu bogatasi, dar cam anost, fara personalitate; Am incercat Mad Men, nu m-a prins. N-am inteles nimic si l-am lasat balta.

Imi place la nebunie True Blood. Melodia din generic e intr-adevar superba. Nu stiu cine a postat-o. Dar mi-e teama ca scenariul sa nu se piarda pe parcurs pt ca am impresia ca din cand in cand mai sunt niste scapari

marcusARCUS
30 Apr 2009, 15:29
Eu ma uit la sezonul 13 din South Park(www.southparkstudios.com

Cinemania
30 Apr 2009, 15:51
hai sa va zic la ce ma uit eu. in ultimul timp am devenit accro la seriale.
24: e super bine realizat. Un scenariu beton. cred ca e printre putinele seriale care nu se desumfla dupa 1-2 sezoane.

e unul din preferatele mele..totusi in ultimul sezon sunt niste rasturnari de situatie exagerate...


Lost : sezonul 3 mi s-a parut cel mai bun. Acum incepe sa devina delir total. dar continuu sa ma uit. nu prea stiu pt ce. Poate ca intr-un final vor propune niste raspunsuri. Dar nu stiu daca mai rezist ca sunt la limita rabdarii

cred ca ne-am obisnuit cu personajele si fenomenul LOST :D

Prison Break : o uriasa porcarie. primul sezon cel putin copie fidela dupa The Shawshank Redemption. m-am uitat doar pt scolfield care e super sexy. de la sezonul 3 s-a ingrasat, iar sezonul 4 e o facatura nerusinata, asa ca m-am oprit.

trebuiau sa se opreasca la primul sezon

in rest,
sunt terminat dupa The King of Queens si Two and a Half Men

klein
30 Apr 2009, 16:05
e unul din preferatele mele..totusi in ultimul sezon sunt niste rasturnari de situatie exagerate...

Nu l-am vazut pe ultimul. Astept sfarsitul sezonului ca sa il vad pe tot odata. Schimbarile de situatie au fost de la inceput duse la extrema. Chiar in primul sezon, personajul negativ era Nina. ei, poftim surpriza.


Prison Break : o uriasa porcarie. primul sezon cel putin copie fidela dupa The Shawshank Redemption. m-am uitat doar pt scolfield care e super sexy. de la sezonul 3 s-a ingrasat, iar sezonul 4 e o facatura nerusinata, asa ca m-am oprit.

trebuiau sa se opreasca la primul sezon
mai bine nu-l faceau deloc.

Am vazut ca Two and a Half Men are un succes nebun, dar nu m-am incumetat. Pare simplut.
dar ce e cu asta The King of Queens ?

illotempore2002
30 Apr 2009, 16:29
Californication rulz!

Family guy + The clerks :x

Cinemania
30 Apr 2009, 16:58
e unul din preferatele mele..totusi in ultimul sezon sunt niste rasturnari de situatie exagerate...

Nu l-am vazut pe ultimul. Astept sfarsitul sezonului ca sa il vad pe tot odata. Schimbarile de situatie au fost de la inceput duse la extrema. Chiar in primul sezon, personajul negativ era Nina. ei, poftim surpriza.

stai sa vezi ce se intampla in ultimul sezon :D

Am vazut ca Two and a Half Men are un succes nebun, dar nu m-am incumetat. Pare simplut.
dar ce e cu asta The King of Queens ?

clasicul sitcom de familie
sotia care stie si vrea sa controleze tot
sotul lenes, preocupat mai degraba de ce variante de 'steaks' au mai aparut decat de bunul mers al lucrurilor casnice (Kevin James e demential)
un socru plin de toane si cam dus cu pluta

de aici o gramada de neintelegeri si momente haioase in doi, trei, sau mai multi in functie de ghinionistii care au de-a face cu cei de mai sus

am corectat ce scrisesem mai devreme, adica I've erased the stepmom :D

eram cu capul la Everbody Loves Ryamond (un alt sitcom care-mi place fff mult)..acolo apare soacra >:)

europe_east
30 Apr 2009, 22:42
si eu am fost addicted 24!! am vazut tot, mai putin sezonul 6. dar tre' sa recunoasteti ca se cam fasaie... primele 3, sau cam asa, au fost grozave.

marcusARCUS
01 May 2009, 06:01
Californication rulz!

Family guy + The clerks :x
Yes,Californication rulz.No,Family Guy sucks(a lot!).WTF is The Clerks?

bre
01 May 2009, 09:01
Californication rulz!

Family guy + The clerks :x

ihi, are farmecul lui californication. mi chiar mi s-a parut sensibil pe alocuri, am i mad?

Suspect de bizar
01 May 2009, 11:35
Californication rulz!

Family guy + The clerks :x
Yes,Californication rulz.No,Family Guy sucks(a lot!).WTF is The Clerks?
„Family Guy” nu sucks deloc.Îi chiar mai bun ca şi „south park”.