PDA

View Full Version : Alternativa la TIFF


Proletar
12 Mar 2009, 09:56
Primaria municipiului Iasi vrea sa organizeze, in toamna acestui an, un festival international de film, care s-ar putea intinde pe o perioada de sapte zile. Deocamdata, sustin reprezentanti ai muncipalitatii, totul este la stadiul de proiect, in conditiile in care trebuie cautati sponsori interesati sa contribuie financiar la organizarea unui astfel de eveniment. Bugetul estimativ se situeaza in jurul sumei de 600.000 euro.

Chambord
12 Mar 2009, 11:48
suna foarte frumos dar nu stiu daca cu 600,000 euro (ipotetici) poti sa faci un festival decent ... oricum, de alternativa la TIFF nu se pune problema ... mi-am dorit intotdeauna un festival la Iasi, dar sincer la ora actuala Iasiul nu are 'cu ce' ... si nu ma refer numai la lichiditati :(

StefanDo
12 Mar 2009, 13:29
o sa-i zica MIFF?

LE ce misto, tiff si miff au acelasi sens in engleza, "altercatie", "indispozitie" :)

Proletar
12 Mar 2009, 14:22
mai, poate ca iasul n-o avea bani, dar infrastructura o are la nivelul clujului.
in plus, la iasi exista cea mai puternica si talentata comunitate de scenaristi/regizori/actori din provincie (mungiu, anamaria marinca, sapdaru, teodorovici, lazarescu, andronache 8)

Proletar
17 Mar 2009, 21:46
mafalda,

sunt atat de multi cu gura mare in acest domeniu, incat chiar n-are rost sa fiu modest.
este o vorba care descrie perfect supraevaluarea unor anumiti indivizi: unii publica mai mult decat scriu. :sleep:
ma bucur ca si tu faci parte din spatiul iesean care a dat multe nume importante in cultura contemporana.
primul care imi vine in minte acum este, de pilda, Iosif Sava, cel care spunea ca, desi a strabatut toata lumea, nu a gasit in nici un oras atmosfera mai aparte decat cea din strada Sarariei, loc in care s-a nascut si Cristi Mungiu :)

corinka
17 Mar 2009, 22:03
Cred ca ar fi minunat ca proiectul sa se materializeze. Mai multe festivaluri ar creste "concurenta", ceea ce nu poate aduce decat beneficii.

keepwalking
19 Mar 2009, 08:41
E oficial! :)

Prima editie a Festivalului International de Film (IIFF) de la Iasi se va desfasura in perioada 25 septembrie-3 octombrie, la eveniment fiind asteptate personalitati ale lumii cinematografice romanesti, europene si internationale.


Regizorul Ciprian Alexandrescu, presedintele IIFF, a anuntat ca dorinta organizatorilor este ca festivalul sa devina, in doi ani, unul dintre cele mai mari manifestari de acest gen din estul Europei. Potrivit regizorului, IIFF se deosebeste de festivalul de la Cluj (TIFF) prin trei vectori importanti: echipa organizatorica, selectia din cadrul festivalului si programele paralele prin care se incurajeaza filmele romanesti.

"Vrem sa readucem publicul la film, se simtea nevoia unui astfel de festival aici la Iasi. Ne propunem sa dam premii cat mai mari pentru a atrage cat mai multe filme in cadrul festivalului. Premiile nu vor fi doar in bani, ci vom oferi si pachete de productie. Astfel, dorim ca un tanar regizor aflat la inceput sa aiba un suport", a declarat regizorul Ciprian Alexandrescu, in conferinta de presa la Iasi.

Festivalul de la Iasi va fi un eveniment de tip generalist structurat in opt sectiuni, printre care se numara si competitia filmelor de lung metraj, de scurt metraj, de tip documentar si de animatie. Alte sectiuni ale festivalului vor cuprinde avanpremiere, filme experimentale realizate de cinematori (ALT-FEL), filme din doua tari (Made In...), prezentarea unei personalitati din cinema si filmele sale (Retro-Spective), ateliere de regie, imagine si scenaristica incepute cu trei-patru luni inainte de festival (CineLABS), filme in aer liber (CineCORT) si intalniri intre producatori de film si regizori tineri (MediaDesk).

In cadrul IIFF vor fi acordate premii in bani, trofeul IIFF "Zimbrul de Aur" fiind de 20.000 euro, cel mai bun lung metraj va fi premiat cu 10.000 euro, cel mai bun scurt metraj cu 3.000 euro si echipamente si logistica pentru urmatorul film, iar cel mai bun documentar cu 5.000 euro. De asemenea, se vor acorda premii speciale si mentiuni pentru toate sectiunile, premiul publicului, cel mai bun film ALT-FEL si premiul pentru intreaga cariera cinematografica care va fi acordat unei personalitati a cinematografiei internationale.

Chambord
19 Mar 2009, 09:52
sunt in continuare sceptic dar ma bucur ca pana la urma se face.
sa tina cat mai multi ani si cu filme cat mai bune !

Chambord
19 Mar 2009, 10:02
keepwalking seamana foarte bine la fata cu proletar
brothers ? :)

keepwalking
19 Mar 2009, 10:28
keepwalking seamana foarte bine la fata cu proletar
brothers ? :)

sunt tot eu, dar nu stiu cum sa-l transform inapoi pe keepwalking in proletar.

Stejar_Fagu_Brad
19 Mar 2009, 15:10
ma bucur foarte mult pentru organizarea unui astfel de eveniment. Efectele nu vor fi decat benefice pentru toti din bransa mai ales ca avem chestii atat de rare pe la noi. Pe Ciprian Alexandrescu il stiu de prin imprejuari si mi se pare un om muncitor si cinstit. Se vede ca n-a stat pe coate

Stejar_Fagu_Brad
19 Mar 2009, 15:15
eu sunt hellsteed... si am creat contu pentru atelierul de scenaristica. scz de spam

StefanDo
19 Mar 2009, 15:56
de ce nu folosesti hellsteed si pentru atelierul de scenaristica?

Stejar_Fagu_Brad
19 Mar 2009, 16:02
n-am reusit. de cate ori incercam sa intru intr-un thread (3 la numar) ma trm la pagina de login.

StefanDo
19 Mar 2009, 16:11
chiar acum se lucreaza la asta ;)
nu are rost sa-ti faci un cont nou, putintica rabdare

corinka
20 Mar 2009, 19:20
Am copilarit in Ticaul lui Creanga si Eminescu ( la bunicii din partea tatalui) si in Pacurari (la bunicii din partea mamei). Am facut scoala generala "Ghica Voda" (fosta Carmen Sylva) langa Biserica Bartnowski) si strada Zlataust a lui Ionel Teodoreanu. (aproape de Hala Centrala) Am locuit langa Maternitatea "Elena Doamna" Pe Sararie am facut liceul Economic nr. 1!
Mi-e un dor de Iasul copilariei mele de ma usuc si acum nu mai am la cine sa stau acolo.
Daca vreau sa vin la Iasi sa aprind o lumanare la mormintele parintilor mei trebuie sa stau la hotel! Trista soarta mea!
Cand o fi sa mor vreau sa fiu inmormantata la Iasi la cimitirul "Sfanta Treime" langa mama mea.
Asa imi place mesajul tau. Parca spui o poveste, parca esti un personaj dintr-o carte. Ce denumiri pitoresti... Sararie... Suna a loc de joaca! Eu am vizitat Iasiul pentru prima oara anul acesta, dar, din nefericire, cam in fuga. De cand imi doream... Pacat ca n-am putut sta mai mult. Cine stie cand voi mai ajunge? Poate la IIFF!

Serghei
07 Apr 2009, 12:37
Si cine o sa fie selectioner?Piturca?

An de an la festivalurile European,Filmului Francez,etc,in Iasi vin cele mai putine si mai slabe filme...si asta pentru ca la vizionarea "de bon ton" cu "Moartea Domnului Lazarescu" era sala plina de "consumatori de arta"(castigase omul la Cannes),da la filmele lui von Trier sunt 3 oameni in sala.Iasiul nu are echipa organizatorica,public si spirit pentru un festival de 600.000E.Sper sa ma insel.

keepwalking
07 Apr 2009, 14:01
Si cine o sa fie selectioner?Piturca?

An de an la festivalurile European,Filmului Francez,etc,in Iasi vin cele mai putine si mai slabe filme...si asta pentru ca la vizionarea "de bon ton" cu "Moartea Domnului Lazarescu" era sala plina de "consumatori de arta"(castigase omul la Cannes),da la filmele lui von Trier sunt 3 oameni in sala.Iasiul nu are echipa organizatorica,public si spirit pentru un festival de 600.000E.Sper sa ma insel.

te pomenesti ca la Cluj sunt arhipline salile la Lars von Trier.
eu sunt convins ca nu exista absolut nici o diferenta intre publicul iesean si cel clujean.
nivelul de educatie cinematografica este sensibil egal.
sa nu uitam ca Iasul reprezinta un rezervor bogat de talente in aceasta bransa.
asadar, nu-mi fac probleme in privinta succesului acestui festival.
cat despre organizare, sa fim seriosi.
la TIFF, la proiectia unei serii de scurtmetraje, in 2007, au existat niste deficiente tehnice de o penibilitate extrema.
IIFF va fi, cu siguranta, o reusita.

corinka
07 Apr 2009, 17:33
Acum vreo 5 ani la TIFF a fost Lars Von Trier la sectiunea 3x3 cu Epidemic, Europa si Element of Crime. Primele doua mi s-a parut a fi prins la public, dar la al treilea a iesit multa lume din sala. Nu-mi mai amintesc sa fi fost la cinema si sa fi iesit atat lume de la un film! Dar la inceput a fost ceva lume...
Cred ca si la Iasi, ca si la Cluj, va merge lumea la filme. In plus, nu vor fi numai ieseni. La Cluj, in perioada TIFF-ului parca e mai multa lume in oras, plus ca vin si straini.

Serghei
07 Apr 2009, 18:58
te pomenesti ca la Cluj sunt arhipline salile la Lars von Trier.
eu sunt convins ca nu exista absolut nici o diferenta intre publicul iesean si cel clujean.
nivelul de educatie cinematografica este sensibil egal.
sa nu uitam ca Iasul reprezinta un rezervor bogat de talente in aceasta bransa.
asadar, nu-mi fac probleme in privinta succesului acestui festival.
cat despre organizare, sa fim seriosi.
la TIFF, la proiectia unei serii de scurtmetraje, in 2007, au existat niste deficiente tehnice de o penibilitate extrema.
IIFF va fi, cu siguranta, o reusita.

Ok.Apreciez entuziasmul dar...

Nu filmele lui Lars von Trier erau problema,din cate stiu Clujul are cel mai mare numar de spectatori anual.In Iasi,la Republica,dau cacaturi de acuma 2 ani.Nu stiu cum de nu e falimentar cinematograful ala,macar de l-ar transforma in cinemateca.
Intre publicul ieseam si cel clujean e o diferenta destul de mare.S-or fi facut cinemateca "ilegala" in Copou si mai sunt proiectii pe ici pe colo da' Clujul are 7 ani de TIFF in spate.Ca sunt cinefili de calitate si oameni interesati si in Iasi asta e alta treaba.
N-are nici o treaba "izvorul bogat de talente" cu festivalul ca nu faci festival cu filmele oamenilor din Iasi...nici nu ai avea cu ce.
Probleme tehnice sunt peste tot....se mai intampla....nu aici e valoarea unui fetival.

Eu am facut festival de film in Iasi,cu o miza infinit mai mica si e munca taica.Un festival nu-l faci intr-o luna...si iti trebuie profesionisti...aaa...ca vrei sa faci festival la Iasi ca-i nu stiu ce oras universitar si acu 150 de ani se plimbau Eminescu cu Creanga prin Copou asta e frectie...si multe din proiectele culturale care se fac prin Iasi sunt de dragul de a toca niste bani si a ne bate pe umar ca Iasul e "capitala cultura".

Acestea fiind zise,pana nu vad un plan concret de lucru si oameni agitandu-se am dubii.Dar daca ma insel si intr-adevar se dovedes-te a fi o alternativa la TIFF dau o bere dupa festival.

keepwalking
07 Apr 2009, 19:28
problema e ca au aparut deja contestatarii sumei alocate de catre cnc pentru IIFF.
cica 500.000 de lei reprezinta prea multi bani pentru un festival aflat la prima editie.
bine, fratilor, luati voi toti banii, dati la Iasi 5.000 de lei si gata!
mai, daca s-ar putea sa se invarta banii astia numai intr-un grup restrans, tare linistita ar fi lumea cinematografiei romanesti!

keepwalking
08 Apr 2009, 13:54
Festivalul International de Film de la Iasi debuteaza cu scandal

Sase regizori, intre care Tudor Giurgiu si Alexandru Solomon, au reclamat ca evenimentul e organizat de o asociatie fara experienta, care a primit insa finantari generoase. Dincolo de aceste acuzatii, in jurul festivalului plutesc insa multe necunoscute si semne de intrebare. Organizatorii au trecut pe afis invitati care sustin ca nu au confirmat participarea sau nici nu au auzit de festival.

Festivalul International de Film de la Iasi, (IIFF) programat in perioada 25 septembrie-3 octombrie, stirneste controverse la nivel national. Sase organizatori de festivaluri din tara, printre care si Tudor Giurgiu (organizatorul TIFF de la Cluj Napoca) si Ada Solomon, organizatorul NexT, au trimis o scrisoare de protest Ministerului Culturii prin care acuza Centrul National al Cinematografiei (CNC) ca a investit prea multi bani in doua festivaluri aflate abia la prima editie si realizate de o echipa fara experienta in domeniu. Unul dintre cele doua evenimente aratate cu degetul este chiar IIFF, care a primit din partea CNC 500.000 de lei si va mai primi din partea Primariei Iasului tot atit.

In ciuda acestei finantari generoase, despre IIFF, organizatorii - Asociatia Romana de Film Independent - nu pot oferi inca detalii si garantii cu privire la evenimentul ce va incepe in sase luni. Nu se cunosc invitatii de calibru care vor sosi la Iasi, nici juriul festivalului care va da cistigatorului trofeul "Zimbrul de Aur"", echivalentul a 20.000 de euro, nici filmele aflate in vizor pentru selectie sau selectionerul care poarta tratative cu distribuitorii internationali de filme. Toate detaliile, sustine Alice Panaite, directorul executiv al festivalului, vor fi facute publice cu o luna inainte de festival pentru ca nu doreste ca selectionerul sau membrii juriului sa fie influentati.

"Ideea de a organiza la Iasi un festival este extraordinara pentru ca publicul de aici este foarte cald. Noi avem insa o problema cu Consiliul de administratie a CNC care nu are criterii coerente in momentul in care decide cui si citi bani da. Este inadmisil sa acorzi o suma atit de mare unui festival aflat la prima editie si care este organizat de un ONG abia infiintat. Sint festivaluri cu traditie care au primit sume mult prea mici, cum este «Anonimul», aflat la o IX-a editie si care a primit 220.000 de lei", sustine Tudor Giurgiu, organizatorul celui mai mare festival de film din tara, TIFF. El a primit pentru editia de anul acesta a festivalului 600.000 de lei, iar intregul buget este de 1 milion de euro, identic cu cel al IIFF. "Imi este foarte greu sa afirm ca suma de 1 milion de euro necesara pentru festivalul de la Iasi este sau nu corecta pentru ca nu cunosc echipa, nu cunosc programul. Eu am 14 locatii pentru TIFF, am adus aparatura din Germania, am 150 de filme selectionate. Este foarte riscant ceea ce vor sa faca ei, dar ii admir ca au curaj", adauga Giurgiu, care sustine ca pentru actiunea de protest inceputa ieri va merge pina in pinzele albe, pentru ca nu este corecta maniera de distribuire a banilor de CNC. Alaturi de el este si Ada Solomon, care organizeaza Festivalul International de Scurt si Mediu Metraj NexT, aflat la a III-a editie. "Este necesar un festival de film la Iasi. Dar asta nu inseamna ca echipa are experienta si capacitatea necesara realizarii unui astfel de proiect. Cred ca i s-a oferit un credit mult prea mare din partea CNC", afirma Ada Solomon.

Dosar "beton armat" cu recomandari de la primar si prefect

Presedintele CNC, Eugen Serbanescu, este suparat pe faptul ca cei sase au facut aceasta plingere pentru ca toti au luat mai mereu bani de la CNC pentru a-si organiza festivalurile. Mai mult, ei considera ca scrisoarea lor „nu are baza legala" si ca cei sase semnatari au "inventat un scandal". "Toti au luat bani de la noi si acum reclama faptul ca doua initiative importante au primit bani de la CNC?! Festivalul de la Iasi are un dosar beton armat in care se regasesc scrisori de sprijin de la primar, de la presedintele Consiliului Judetean, de la Prefect, contracte de sponsorizari serioase. Ei au un buget de 1 milion de euro si au venit sa ne ceara doar 900.000 de lei. Din pacate, nu am putut sa le dam decit 500.000 de lei", spune Eugen Serbanescu, presedintele CNC. El crede ca Iasul are nevoie de un eveniment regional si national care sa il promoveze. "Si ce daca sint la prima editie si echipa nu are experienta festivalurilor de acest gen?! Asta inseamna ca nu trebuie sa le dam o sansa, ca tututor celorlalti? Vom vedea abia dupa aceasta editie daca au reusit sau nu sa demonstreze ca se poate", adauga Serbanescu.

Directorul executiv al IIFF, Alice Panaite - care a lucrat anterior la CNC, institutia care o finanteaza acum - aproba faptul ca pe zona Moldovei nu exista un proiect de asemenea anvergura si ca doreste ca prin acest festival sa aduca Iasul in vizorul national si international si nu intelege de ce s-au suparat cei sase semnatari ai scrisorii de protest. "Noi am depus un dosar documentat si credem ca proiectul IIFF, primind 60% din finantare din partea CNC, nu a lezat cu nimic pe nimeni. Tudor Giurgiu va veni in programul CineFan, e prietenul si partenerul nostru. Alexandru Solomon la fel. Criteriile aplicate de noi sint cele ale managementului de proiect cultural european", sustine Alice Panaite.

Un festival cu multe necunoscute

In ciuda dosarului "beton", organizatoarea Alice Panaite nu poate da detalii prea multe despre festival. O prima necunoscuta a acestui festival sint sponsorii care doresc sa bage bani in IIFF. Pina in prezent se stie ca Primaria si CNC finanteaza evenimentul cu cite 500.000 lei. Asociatia Romana de Film Independent (ARFI), organizatoarea festivalului, ceruse 1,2 milioane de lei de la Primarie. "Sintem transparenti in ceea ce priveste bugetul. Insa, din motive de securizare a finantarii festivalului, preferam sa nu dezvaluim numele sponsorilor. O vom face cu o luna inainte de inceperea festivalului. Toti sponsorii sint implicati in proiecte de responsabilitate sociala. Cert este ca avem peste 70% bugetul consolidat pe toate componentele: numerar, natura si servicii", sustine Alice Panaite, presedinta ARFI. Asociatia a finantat pina acum cu peste 50.000 de euro IIFF, prin proiectul CineFan, care are drept scop promovarea filmului romanesc in rindul elevilor si studentilor ieseni. Programul include 15 workshopuri care vor fi sustinute de regizori precum Cristian Mungiu, Corneliu Porumboiu, Catalin Mitulescu, Alexandru Solomon, Tudor Giurgiu. Pe lista se afla si citiva care, desi nu au fost invitati, au fost trecuti pe afise, precum Radu Jude. "Eu nu stiu nimic despre acest program si despre Festivalul de Film de la Iasi", spune Radu Jude. "Stiu ca Ciprian Alexandrescu, presedintele festivalului, a vorbit cu Radu Jude. Nu inteleg de ce el, dar si alti regizori invitati, afirma cu nu stiu de proiect", spune Emanuel Lazarescu, directorul IIFF, incurcat de situatia creata.

Invitati trecuti pe afis, care habar n-au de festival

Nu numai prezenta sa pe lista de viitori participanti la IIFF, prin programul CineFan, a stirnit unele semne de intrebare. Regizorul iesean Alexandru Condurache, care este trecut pe site-ul www.iasifilmfest.ro ca director al programului CineFan, sustine insa ca nu a semnat nici un acord cu ei, doar ca a avut o discutie cu Alice Panaite si atit. "Ideea lor cu trainingurile pentru copii este foarte buna, insa eu nu am fost contactat decit o singura data si nu am semnat nimic cu ei. Cu toate acestea si-au permis sa ma treaca pe site, desi nu am nici o legatura cu programul", spune Alexandru Condurache. "Asociatia Romana de Film si Televiziune ne-a fost recomandata de cei de la Primarie ca exponent care a realizat un proiect in Iasi 600", spune Alice Panaite. Ea afirma ca Alex Condurache a fost sunat in repetate rinduri, insa acesta sustine contrariul. El recunoaste ca nu le-a spus ca accepta sa intre in proiectul festivalului din toamna, dar ca ii place programul Cinefan si i-ar placea sa ia parte la el. Dar discutia lor s-a oprit doar la acest nivel. In consecinta, sustine el, numele lui nu ar fi trebuit sa apara pe site. Conflictul dintre cele doua parti nu este si singurul, iar semnele de intrebare in legatura cu IIFF nu se opresc.

Alex Leo Serban crede ca este vorba de "naivitatea inceputului"

Exista confuzie si in ceea ce il priveste pe directorul care manageriaza selectia filmelor. "Alex Leo Serban este cel care se ocupa de acest domeniu. Nu se cunosc inca filmele intrate in procesul de selectie", afirma Ciprian Alexandrescu. Alex Leo Serban este de cu totul alta parere. "Nu sint eu selectionerul. Eu am avut doar o discutie de principiu la telefon cu Ciprian si nu mi-am dat acceptul. In clipa de fata nu mai poti obtine filmele pe care le vrei si asta o spun din experienta. Distribuitorii nu vor da filmele unui festival necunoscut din Iasi, mai ales cind sint festivaluri mult mai importante. Dar asta este naivitatea inceputului. Ei sint inca tineri, bine intentionati, insa, ca sa vina oameni de asemenea calibru, nu cred ca realizeaza cit este de greu", mentioneaza Alex Leo Serban.

Printre oamenii de calibru care se vehiculau ca fiind viitori participanti la IIFF se afla nume mari ale cinematografiei, precum Sofia Coppola, Luc Besson, Tom Tykwer, Quentin Tarantino. "Nu va pot da detalii despre cei care vor veni la Iasi. Inca sintem in negocieri avansate, speram sa fie cit mai bine", spune Ciprian Alexandrescu. Si despre invitati vom afla detalii cu o luna inainte de inceperea festivalului, dar si despre concurentii care se vor duela pentru Trofeul Festivalului "Zimbrul de Aur", in valoare de 20.000 de euro. Cel mai bun film de lung metraj va fi premiat cu 10.000 de euro. Toate celelalte sase distinctii vor primi premii in bani si in echipamente. "S-au stabilit principiile, criteriile manageriale, dupa norme europene, de reprezentativitate zonala, nationala, europeana. In octombrie s-a demarat obtinerea personalitatii juridice ARFI", spune Alice Panaite. Aceasta a fost obtinuta pe 20 ianuarie 2009. Totusi, celelalte detalii, sponsori, invitati, program, vor fi facute publice abia cu o luna inainte de incepere. Alice Panaite sustine ca promovarea la nivel national a inceput, prin proiectul CineFan, care il aduce chiar astazi la Iasi pe regizorul Paul Negoiescu. El va fi prezent de la ora 12.00 la Libraria Carturesti si la ora 17.00 la Colegiul "Emil Racovita", unde vor fi proiectate filmele "Radu plus Ana, Renovare", selectionat la Berlin in acest an, si „Examen". Joi, de la aceeasi ora, tot la "Racovita", Paul Negoiescu va sustine cursul "Cum sa faci un film".

Cine sint organizatorii IIFF

Organizatorii IIF au performante regizorale importante. Scurt metrajul regizorului Ciprian Alexandrescu, "Interior. Scara de bloc" a fost selectat anul trecut la Festivalul de Film de la Cannes, a cistigat marele premiu la festivalul de scurt metraj de la Lisabona, dar si "Best drama award" la Festivalul de scurt metraje de la New York, a fost nominalizat la Gopo, si la alte citeva zeci de festivaluri nationale si internationale. Are in palmares alte sase scurt metrje si un documentar si a fost co-producator la mai multe filme de lung si scurt metraj.

Alice Panaite a realizat anul acesta lung metrajul de fictiune "„Prieteni. ora 12.Bucuresti". Anul trecut a semnat un videoclip al trupei "La Familia" si a fost coregizor alaturi de Ion Andrei Puican la „Tot e bine". A semnat numeroase scenarii iar ca si producator, ea lucreaza anul acesta cu Florin Piersic jr la"„Nimic despre dragoste", cu Anatol Regintovschi la "Medeea", cu Ioan Andrei Puican la "Songtrack".

Emanuel Lazarescu a fost redactor la mai multe reviste de specialitate, precum "Filmul tau", "Cine magia", "Avanpremiera", "Cinema Paradis", realizator la mai multe emisiuni, ca "CineFan", membru in mai multe jurii.

Serghei
08 Apr 2009, 14:08
Se vrea prea mult deodata...entuziasmul nu tine loc de experienta.Mi se par normale reactiile adverse care au aparut.

Chambord
08 Apr 2009, 17:53
Printre oamenii de calibru care se vehiculau ca fiind viitori participanti la IIFF se afla nume mari ale cinematografiei, precum Sofia Coppola, Luc Besson, Tom Tykwer, Quentin Tarantino.


LOOL Asta e buna de banc cu olteni ... aa moldoveni. :p

Imi imaginez pe Gloria sau StefanDo intervievandu-l pe Tarantino la Cannes:
- Domnule Tarantino, cu ce sentimente priviti participarea dvs la Festivalul de la Iasi care va debuta in curand ?
- Vai, sunt atat de entuziasmat, you-know-what-I'm-saying, va fi cel mai mishto eveniment din viata mea you-know-what-I'm-saying. Cand am aflat ca se face un festival la Iasi you-know-what-I'm-saying i-am zis agentului sa-mi faca neaparat rost de un loc in Competitia Oficiala you-know-what-I'm-saying poate nu voi castiga you-know-what-I'm-saying dar important e sa particip, you-know-what-I'm-saying sa fiu acolo, este minunat, nu am cuvinte ...

keepwalking
08 Apr 2009, 21:19
chambord

foarte amuzant.

Bogie
09 Apr 2009, 15:40
Dar unde sa va tine, in ce sali?

corinka
09 Apr 2009, 16:00
N-aveti cinema in Iasi? La Cluj erau doar trei cinematografe in anul lansarii TIFF-ului, iar dintre acestea numai unul sau doua erau renovate. Nu stiu daca Arta nu s-a renovat decat dupa debutul TIFF-ului. Cel mai mare cinema clujean, Republica, a ramas acum cinematograful cu cele mai proaste scaune.
Intre timp au aparut si multiplexurile. La Iasi nu sunt?

keepwalking
09 Apr 2009, 20:32
@corinka

faci parte dintre cei care cred ca Iasul e undeva prin papua noua guinee?
"avem di tăti", inclusiv "cinema".

@bogie

vor fi folosite cele doua mari cinematografe Victoria si Republica, Casa de Cultura Mihai Ursachi si Cinema City din Iulius Mall.

corinka
09 Apr 2009, 21:30
@corinka

faci parte dintre cei care cred ca Iasul e undeva prin papua noua guinee?
"avem di tăti", inclusiv "cinema".



Nu, nu e in Papua Noua Guinee, este in Romania, in judetul Iasi. Am fost si eu o data acolo - chiar anul acesta - si mi-a placut mult.

M-ai inteles gresit. Sau poate eu nu am exprimat bine ideea. Poate trebuia sa scriu: "Ce, la Iasi nu sunt?! Nu prea cred".

Cum s-au descurcat clujenii, se vor descurca si iesenii. Bunavointa, interes, tragere de inima si spor la munca sa fie!

keepwalking
09 Apr 2009, 22:42
@corinka

bineinteles.
chiar nu vad nici o diferenta intre iasi si cluj pe tema asta.

Chambord
15 Apr 2009, 09:20
http://www.supliment.polirom.ro/article.aspx?article=4803

daca si presa ieseana are rezerve ...

halebardul
22 Apr 2009, 08:44
http://www.realitatea.net/buget-de-peste-100-000-de-euro-pentru-programul-cinelabs--dedicat-tinerilor-cineasti_497536.html

Buget de peste 100.000 de euro pentru programul CineLABS, dedicat tinerilor cineaşti
Joi, 16 Aprilie 2009 18:13

Festivalul Internaţional de Film de la Iaşi a lansat, joi, programul CineLABS, cu un buget de peste 100.000 de euro, în care vor fi selectaţi şi susţinuţi 12 cineaşti aflaţi la început de carieră, a declarat, pentru NewsIn, directorul programului, Marius Vlad.

"Filmele realizate în urma CineLABS nu vor intra în competiţie în cadrul festivalului de la Iaşi, ci vor fi prezentate publicului larg, iar scenariile alese vor fi prezentate tot la Iaşi, pentru a găsi finanţare în vederea realizării", a mai adăugat Marius Vlad, care este şi membru fondator al Asociaţiei Române de Film Independent şi organizator al Festivalului Internaţional de Film de la Iaşi (IIFF).

Cei 12 cineaşti vor fi aleşi, până pe 11 mai, din rândul concurenţilor înscrişi la cele trei ateliere, respectiv regie, imagine şi scenaristică. Din fiecare atelier vor fi selectaţi câte patru cursanţi, care vor fi susţinuţi în realizarea de scurtmetraje şi lungmetraje.

"Pentru moment, este festivalul cu cele mai marii premii din România, comparabil cu cel de la Hamburg. Sperăm să existe şi replici", a spus Marius Vlad.

La IIFF vor fi acordate şi importante premii în bani. Astfel, câştigătorul trofeului IIFF, "Zimbrul de Aur", va primi 20.000 euro, cel mai bun lung metraj va fi premiat cu 10.000 euro, cel mai bun scurt metraj, cu 3.000 euro şi echipamente şi logistică pentru următorul film, iar cel mai bun documentar, cu 5.000 euro. De asemenea, vor fi acordate premii speciale şi menţiuni pentru toate secţiunile, premiul publicului, cel mai bun film ALT-FEL şi premiul pentru întreaga carieră, care va fi acordat unei personalităţi din cinematografia internaţională.

IIFF este programat în intervalul 25 septembrie - 3 octombrie.

Chambord
23 Apr 2009, 11:39
Festivalul MILF.Moldova Iubeste Lumea Fimului.

:)) de ce esti rau mah ? Lasa-ne si pe noi. Ce numai in Transilvania si in Bucuresti or fi oameni si public de film ? Daca am face festival cu filme MILF v-ati inghesui toti. Nu v-ar mai trebui nici TIFF nici nik =))

Gospin
06 Jun 2009, 19:23
La naiba, Chambord ai dreptate ce numai in Bucuresti sau Transilvania sa se faca?!
Off topic: O sa te duci? :>

M0n0
07 Jun 2009, 11:10
Sali de cinema sunt o multime, alea de la Cinema City sunt si de o calitate foarte mare...aia de la Republica e asa mai clasica, aia de la Victoria e comunista si daca se face toamna tarziu si o sa fie frig afara...caldura in sala nu se face (sau poate o sa se faca special pentru festival...hm). Iar aia de la Mihai Urscahi nu o stiu...

Mai este cinema Tineretului (in rand cu Republica) care poate fi renovat si pus in functiune...asta daca e nevoie si sunt pusi banii la cheltuit. Sala din Dacia e prea departe de zona de "cultura" asa ca nu cred ca o sa fie folosit...nici zona nu e prea speciala.

Daca se face, eu sigur am sa fiu acolo. Nici nu mi-e greu...

keepwalking
26 Jul 2009, 23:54
Inscrierile la cele cinci sectiuni competitionale ale Iasi International Film Festival (25 septembrie - 3 octombrie) sunt deschise pana pe 12 august, informeaza organizatorii.

Festivalul aduce, la prima editie, patru sectiuni competitionale pentru profesionisti - Lungmetraj, Scurtmetraj, Documentar si Animatie - unde cei interesati isi pot inscrie lucrarile. Totodata, cineastii amatori sunt asteptati cu inscrieri in sectiunea competitionala ALT-Fel a Iasi International Film Festival, dedicata exclusiv acestora.

Pentru formular si detalii privind inscrierea, cei interesati pot vizita site-ul Iasi International Film Festival - http://iasifilmfest.ro/call-for-entry.php.

Selectia filmelor care vor intra in competitia finala este facuta de Ciprian Alexandrescu, directorul festivalului, si criticul Anca Gradinariu.

"Este foarte important ca filmele pe care le realizezi sa participe la cat mai multe festivaluri, pentru ca astfel ele obtin vizibilitate mai mare. La prima editie, Iasi International Film Festival isi propune sa premieze filmele inovative, regizorii cu viziune si debutantii cu talent", declara Ciprian Alexandrescu.