PDA

View Full Version : Best actress-supporting role


Suspect de bizar
12 Feb 2009, 19:32
...

Floydman
16 Feb 2009, 15:56
Penelope Cruz - e cam singura super-vedeta. Conteaza mult in ochii juriului. rar se da oscar la neica nimeni coate goale, chiar daca sunt actori buni....

buticut
16 Feb 2009, 23:52
Eu m-am sucit si merg pe mana Violei Davis :D.

PS: Jennifer Hudson era la primul ei rol EVER cand a luat Oscarul pentru Dreamgirls ;). Imi place sa cred ca inca se premiaza in functie de calitatea rolului facut si nu de popularitatea actorului/actritei.

freackboy
19 Feb 2009, 22:58
Penelope Cruzeste deja la a doua nominalizare , are 90% sanse sa castige :love:

buticut
19 Feb 2009, 23:08
Penelope Cruzeste deja la a doua nominalizare , are 90% sanse sa castige :love:

De parca ar conta ca a mai fost odata nominalizata. Spune-i asta lui Peter O'Toole! Conta daca ar mai fi fost nominalizata si furata,ca sa isi spele acum Academia greselile,cum a facut cu Russel Crowe.
Eu ii dau 40% sanse...

Gloria
20 Feb 2009, 15:50
Grabiti-va sa va postati predictiile la toate cele 24 de categorii, mai sunt cateva ore in care "Agentia de pariuri" de pe forumul Cinemagia este deschisa; ar fi pacat sa nu intrati in cursa adevaratilor pariori cinefili :D :
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?p=230157#230157.

Pauline Kael
20 Feb 2009, 21:24
Penelope Cruz.Marisa l-a luat.

buticut
20 Feb 2009, 21:57
Mi-ar fi placut sa tina logica asta si anul trecut cu Daniel Day-Lewis :).

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 21:58
Pentru Depp? :?

buticut
20 Feb 2009, 22:06
Îhî! :). Viggo era si el un strong contender. George was...as usual,nimic special si pe Tommy nu l-am vazut in "In the Valley of Elah". Au gresit ca nu i l-au dat pentru Gangs of New York,altfel nu l-ar mai fi luat.

Pe mine sincer nu m-a impresionat atat de mult TWBB,pentru ca nu simpatizam cu nimeni,toti imi erau indiferenti. Intr-un film trebuie sa fiu macar de partea cuiva,bun sau rau. Cat despre Day-Lewis,este un actor extraordinar,no doubt about it,dar uneori are tendinta de a face roluri teatrale,de a exagera cu personajele sale.Mie mi s-a parut putin over-the-top in TWBB...si sunt constienta ca I'm alone in this... :?

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 22:09
Mie mi-o plãcut la nebunie.Îi unul din preferatele mele.ªi deºi ºi Depp o fost genial ºi îmi place de el mai mult decât de Day-Lewis,acesta din urmã merita mai mult.ªi merita ºi pentru „Gangs of New York/Bandele din New York”.

Pauline Kael
20 Feb 2009, 22:10
What's twbb? :happy:

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 22:11
„There will be blood/Va curge sânge”.

buticut
20 Feb 2009, 22:11
There Will Be Blood.
Dar pentru mine,tot My Left Foot ramane capodopera sa.

Pauline Kael
20 Feb 2009, 22:13
Oki.Normal ca Depp e mai frumos,mai profund,special,iesit din tipar.DDL a fost candva.

Gloria
23 Feb 2009, 14:50
Doua argumente contra Oscarului pentru Penelope (http://www.cinemagia.ro/box/oscar2009/news.php?news_id=11470)

Liviu-
23 Feb 2009, 15:47
Doua argumente contra Oscarului pentru Penelope (http://www.cinemagia.ro/box/oscar2009/news.php?news_id=11470)

1. Daca este cel mai spumos personaj inseamna ca e mai slab decat celelalte roluri?

2. Ce legatura are faptul ca personajul ei a dezechilibrat relatia dintre personaje? Nu chiar asta era scopul ei de fapt? Cum afecteaza asta performanta? Sau cu o face mai buna/mai putin buna decat celelalte nominalizate?

Cumva ai dreptate, dar se premiaza performanta actoriceasca, nu personajul in sine si la asta mi se pare ca Penelope a fost prima, desi nu la distanta foarte mare de celelalte actrite.

Bun. Sa zicem ca Penelope nu merita Oscar-ul, desi argumentele tale nu mi se par cele mai bune alese. De ce ar fi meritat altcineva atunci? Pentru ca nu am vazut decat doua argumente impotriva lui Penelope, dar nici unul sa sustina prestatia celorlalte actrite.

klein
23 Feb 2009, 16:37
mda, nici eu nu inteleg logica Gloriei. Penelope a fost geniala

Gloria
23 Feb 2009, 17:12
Doua argumente contra Oscarului pentru Penelope (http://www.cinemagia.ro/box/oscar2009/news.php?news_id=11470)

1. Daca este cel mai spumos personaj inseamna ca e mai slab decat celelalte roluri?
Dar eu nu am spus asta; ci ca Academia a ales dintre interpretari relativ apropiate, pe aceea corespunzatoare personajului mai spumos


2. Ce legatura are faptul ca personajul ei a dezechilibrat relatia dintre personaje? Nu chiar asta era scopul ei de fapt? Cum afecteaza asta performanta? Sau cu o face mai buna/mai putin buna decat celelalte nominalizate?
Pai personajul ei nu era scris ca sa dezechilibreze raportul de forte dintre personaje; daca Woody Allen avea mai multe de spus despre el, i-ar fi dat un spatiu mai mare in economia filmului. O interpretare buna nu inseamna sa faci exces, asfel incat sa-i pui in umbra pe ceilalti; a fost un fel de one man show.

Cumva ai dreptate, dar se premiaza performanta actoriceasca, nu personajul in sine si la asta mi se pare ca Penelope a fost prima, desi nu la distanta foarte mare de celelalte actrite.
In mod clar, nu exista diferente semnificative intre actrite, dar mai onest a jucat Taraji P. Henson, de exemplu.

mda, nici eu nu inteleg logica Gloriei. Penelope a fost geniala Mie mi s-a parut, pe alocuri, kitsch-oasa. Dar a avut si momente bune, clar.

Leonard
23 Feb 2009, 17:44
perfect de acord cã cel puþin Rebecca Hall ºi Bardem au fost mai buni ºi mai memorabili decît ea în Vicky Cristina Barcelona ºi n-au obþinut nicio nominalizare. cred cã la Penelope i-a impresionat pe membrii Academiei cînd o dãdea pe spaniolã. era simpaticã.

klein
23 Feb 2009, 17:45
@ Gloria
in continuare mi se pare ca argumentele tale nu au relevanta din punct de vedere artistic. tu spui asa: "Prima nelamurire este: cum se face ca tocmai cel mai spumos personaj ia premiul Oscar?" Si ce daca rolul e spumos? Si ce daca a pus in umbra celelalte actrite si a iesit in evidenta? ce relevanta artistica are faptul ca academia a nominalizat un rol spumos? Cruz a jucat exceptional, faptul ca tie nu ti-a placut nu inseamna ca academia a gresit in acordarea premiului. Cum adica a cantarit mai mult personajul? Logica asta poti s-o aplici la o gramada de premii de interpretare, pentru ca foarte multe sunt iesite din comun, extravagante, excesive uneori.

Liviu-
23 Feb 2009, 18:19
perfect de acord cã cel puþin Rebecca Hall ºi Bardem au fost mai buni ºi mai memorabili decît ea în Vicky Cristina Barcelona ºi n-au obþinut nicio nominalizare. cred cã la Penelope i-a impresionat pe membrii Academiei cînd o dãdea pe spaniolã. era simpaticã.

Dar rolurile lor erau principale si nici nu se aproprie de celelalte nominalizate la respectivele categorii.