PDA

View Full Version : Best director


Suspect de bizar
12 Feb 2009, 19:07
Cine-l ia?

buticut
15 Feb 2009, 00:58
Prima data am mers pe mana lui Fincher,apoi m-am gandit...Fight Club,Zodiac, Se7en,toate mult superioare Buttonului si fix pentru asta sa-l ia?Cred ca mai are de asteptat...

Neuptolem
15 Feb 2009, 01:07
Cand sunt Oscarurile? Si cine le transmite live? Reluari, ceva?..

buticut
15 Feb 2009, 01:10
Duminica,22 Februarie, 03:00 HBO
Premiile Oscar live uncensored

Marti,24 Februarie,20:00 HBO
Premiile Oscar subtitrate (reluare)

Leonard
15 Feb 2009, 10:14
Prima data am mers pe mana lui Fincher,apoi m-am gandit...Fight Club,Zodiac, Se7en,toate mult superioare Buttonului si fix pentru asta sa-l ia?Cred ca mai are de asteptat...
la fel s-a întîmplat ºi în cazul lui Scorsese: a luat pentru The Departed, unul din cele mai slabe filme ale lui. BB e totuºi un film captivant, chiar dacã la ani luminã de Fight Club. The Departed a fost sub orice criticã ºi tot a luat Oscarul, inclusiv pentru regie. deci nu m-ar mira ºi nu m-aº supãra sã ia acum Fincher pentru BB.
personal consider Zodiac cel mai slab film al lui Fincher.
situaþie similarã ºi pentru Boyle: n-a fost nici mãcar nominalizat pentru filme cult ca Shallow Grave ºi Trainspotting, iar acum e nominalizat pentru ceva mult mai slab: Slumdog Millionaire. Chiar ºi A Life Less Ordinary e mai bun ca ãsta.
Ron Howard în schimb se aflã la cel mai bun film al lui cu Frost/Nixon (bãnuiesc, nu i le-am vãzut chiar pe toate).

Duminica,22 Februarie, 03:00 HBO
Premiile Oscar live uncensored

e vorba de 23 februarie, de fapt.

Pitbull
15 Feb 2009, 10:20
BB e totuºi un film captivant,
O fi el captivant, da-i plicticos, läläit, lungit, liniar, trenant, neinteresant, dezlânat, adormitor.

Neuptolem
15 Feb 2009, 15:31
Duminica (...)
Merci mult! Sa am timp sa cercetez pana atunci filmele ca nu dau pronosticuri fara documentatie. Am o intuitie grozava. :D

buticut
15 Feb 2009, 19:38
Prima data am mers pe mana lui Fincher,apoi m-am gandit...Fight Club,Zodiac, Se7en,toate mult superioare Buttonului si fix pentru asta sa-l ia?Cred ca mai are de asteptat...
la fel s-a întîmplat ºi în cazul lui Scorsese: a luat pentru The Departed, unul din cele mai slabe filme ale lui.

Si il mai adaugam si pe Al Pacino,care nu l-a primit in 1976,cand l-ar fi meritat pe deplin,ci 27 de ani mai tarziu. Scorsese iar nu l-a primit in 1981, ci abia 26 de ani mai tarziu. The Departed clar nu e cel mai bun film din cariera sa,dar tot a luat premiul pentru un film BUN,spre deosebire de Button...daca Academia ar pune eye-candy-ul peste substanta,ar fi o mare greseala. Ideea e ca cel putin Al si Martin au avut mult de asteptat pana sa le fie recunoscute meritele de catre Academie ,Fincher abia in 1995 a facut primul sau film de succes si are timp sa mai faca...

Suspect de bizar
15 Feb 2009, 20:47
ªi fraþii Coen,n-o primit în '91 nici mãcar o nominalizare pt. Barton Fink care este genial,chiar o capodoperã.Dar l-a luat anu' trecut pt. No country or old men/Nu existã þarã pentru bãtrâni,un film foarte foarte bun,dar nu la fel ca Barton Fink.

buticut
16 Feb 2009, 00:39
True,but still NC4OM was VERY GOOD si era clar cel mai bun dintre cele 5 nominalizate.Barton Fink,Fargo si The Big Lebowski sunt "piesele lor de rezistenta":). Au mai fost cazuri in care Best Picture a fost ales cel mai slab dintre cele nominalizate,dar sper ca macar in 2009 sa nu se repete asta. BB e pur si simplu slab.

Suspect de bizar
16 Feb 2009, 19:22
Da' Barton Fink nici mãcar o nominalizare la Best Picture?
PS:Am recunoscut cã No country for .... este bun.

Gloria
20 Feb 2009, 15:53
Grabiti-va sa va postati predictiile la toate cele 24 de categorii, nu doar la una, mai sunt cateva ore in care "Agentia de pariuri" de pe forumul Cinemagia este deschisa; ar fi pacat sa nu intrati in cursa adevaratilor pariori cinefili :D :
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?p=230157#230157.

Pauline Kael
20 Feb 2009, 21:41
Ron Howard.

legolas05
15 Jan 2011, 22:10
David Fincher-The curious case of Benjamin Button/Strania poveste a lui Benjamin Button

Black
21 Jan 2011, 07:57
you are joking right? please tell me so!? daca nu, de mult nu am vazut o doza mai mare de ignoranta.

Sorin87
16 May 2011, 14:21
Vagabondul milionar este un film care merita Oscarul