PDA

View Full Version : CANNES 2009


Gloria
12 Feb 2009, 16:13
Iata primele preconizari legate de filmele din competitia celui mai important festival de film al lumii: Cannes Film Festival. Titlurile ar putea sa intre in competitia oficiala de anul acesta, conform predictiilor The Hollywood Reporter. Festivalul va avea loc intre 13 si 24 mai 2009 si va avea un juriu prezidat de Isabelle Huppert. Cinemagia va fi prezenta la Cannes pentru a transmite cititorilor ei ce zic cei mai tari regizori ai momentului, cat de dura este competitia si ce vedete -actori/actrite au gafat sau au avut o interpretare-regal. In acest moment Thierry Frémaux si echipa sa vizioneaza sau a vazut deja urmatoarele filme, din care va putea alege, insa lista cu selectia oficiala se va da pe 23 aprilie 2009.

-The Time That Remains de Elia Suleiman ar trebui sa figureze in competitie. Regizorul a terminat de putin timp filmarile in Nazaret si s-ar putea intoarce dupa ce in 2002 a luat Premiul juriului la Cannes si premiul FIPRESCI cu Yadon ilaheyya/Divine Intervention.
-Antichrist de Lars von Trier ar putea sa fie surpriza festivalului. Willem Dafoe si Charlotte Gainsbourg formeaza un cuplu care - plangand moarteacopilului lor - se retrage intr-o cabana din munti, unde in curand incep sa se intample evenimente stranii, inspaimantatoare. Lars von Trier a obtinut in 2000 Palme d’Or pentru Dancer in the Dark, iar in 2005 a mai venit la Cannes cu Manderlay
-Alejandro Amenábar ar putea intra in competitie cu Agora, protagonista filmului fiind Rachel Weisz Un film de fictiune a carui poveste se petrece in Egiptul cucerit de romani, despre un sclav care se indreapta catre nou-aparuta religie a crestinismului in cautarea libertatii, dar care se si indragosteste de stapana sa, faimoasa Hypatia din Alexandria - profesor de filosofie cu convingeri ateiste.
-Pedro Almodóvar ar putea intra in competitie cu Los Abrazos rotos in care a distribuit-o pe Penélope Cruz.
-Tetro de Francis Ford Coppola are sanse sa intre in selectie anul acesta la Cannes. Filmul urmareste rivalitatile dintr-o familie de artisti italieni imigranti.
-Looking for Eric de Ken Loach e posibil sa faca parte, de asemenea, din lista oficiala. Cineastul englez va calca pe covorul rosu de la Cannes cu un film despre fotbal. Personajul sau Eric e un factor postal, fanatic al fotbalului, a carui viata se indreapta spre o criza atunci cand primeste cateva sfaturi de viata din partea fotbalistului Cantona.
-The Limits of Control de Jim Jarmusch va permite publicului cannez sa-l revada pe Bill Murray (prezent in 2005 la Cannes cu Broken Flowers, al aceluiasi regizor ), de data aceasta in distributie alaturi de Tilda Swinton. Ramane de vazut daca povestea unui misterios singuratic, a unui strain pe cale de a comite o crima se va regasi pe lista data publicitatii pe 23 aprilie.
-Inglorious Basterds de Quentin Tarantino ar putea sa fie gata cu post-productia pana in mai, astfel incat sa aiba intrare la Cannes, dupa ce in 1994 a obtinut Palme d’or cu Pulp Fiction.
-Mr Nobody de Jaco van Dormael are sanse, de asemenea, la selectie. Regizorul belgian nu a mai trecut pe la Cannes din 1996 cand concura pentru Palme d’Or cu Le Huitième Jour. Anul acesta, daca va intra in competitie, va cobori pe covorul rosu alaturi de Diane Kruger, maestra de ceremonii a festivalului in 2007, si de actorii Jared Leto, Sarah Polley si Linh Dan Pham. Povestea lui este despre Nemo Nobody care are parte de o existenta obisnuita alaturi de sotia Elise si cei 3 copii, pana in ziua in care lucrurile o iau razna si se trezeste in pielea unui batran, in anul 2092. La 120 de ani, Domnul Nimeni e cel mai batran om din lume si in acelasi timp ultimul muritor dintr-o omenire noua, in care nimeni nu mai moare. Singurele lucruri care il mai preocupa sunt daca si-a trait viata pe care a meritat-o, daca a iubit femeia potrivita si daca copii au fost precum ar fi trebuit sa fie… acum scopul lui e sa gaseasca raspuns acestor intrebari.
-Si Un prophète de Jacques Audiard ar putea fi luat in competitie anul acesta la Cannes. Audiard are o poveste despre inchisoare si prizonieri, in care il distribuie pe Niels Arestrup.

Si “Amintiri din Epoca de Aur” este foarte posibil sa aiba premiera mondiala la Cannes, mai sigura fiind selectia oficiala decat intrarea in competitie.

farabeuf
13 Feb 2009, 17:56
Precizati si voi sursa macar... http://www.screendaily.com/ScreenDailyArticle.aspx?intStoryID=43258&Category=

Gloria
13 Feb 2009, 18:29
Iata primele preconizari legate de filmele din competitia celui mai important festival de film al lumii: Cannes Film Festival. Titlurile ar putea sa intre in competitia oficiala de anul acesta, conform predictiilor The Hollywood Reporter.

Sursa o precizasem chiar la inceput.
Screendaily a avut, ca si noi, aceeasi sursa: The Hollywood Reporter

Chambord
17 Feb 2009, 16:18
Lars von Trier a obtinut in 2000 Palme d’Or pentru Dancer in the Dark, iar in 2005 a mai venit la Cannes cu Manderlay.

LVT a mai fost la cannes si cu Dogville :love: in 2003. Asta dupa ce a luat Palma. Inainte de ea a mai avut si alte filme p'acolo.

Chambord
19 Feb 2009, 08:29
sper sa fie gata pana la festival si ultimul film al lui Terrence Malick - Tree Of Life. E filmul pe care il astept cu cel mai mare interes anul asta. :w00t:

buticut
27 Feb 2009, 00:23
Am inteles ca s-ar putea si Public Enemies sa fie inclus in cadrul festivalului.This is so exciting :D.

buticut
20 Apr 2009, 22:13
Hu hu hu...anul asta e de urmarit Cannes-ul. As da orice sa fiu acolo,in special pt The Imaginarium of Doctor Parnassus :D,dar si pt Tetro si Inglourious Basterds,printre altele. Sper ca filmul lui Gilliam sa prinda bine,asa poate-poate se va alege in cele din urma cu un distributor si in the USA.

http://www.cinemagia.ro/stiri/cannes-2009-suprapopulat-de-vedete-12060/

Thanks Cinemagia for the spoilers!

Chambord
21 Apr 2009, 08:56
Tetro nu mai vine la Can :(

keepwalking
21 Apr 2009, 10:59
stiu ca ma fac antipatic, desi poate ca deja sunt, dar nu pricep entuziasmarile astea, gen: bai, abia astept filmul cutare, uau, e asa de excitant ca vine X cu filmul Y, pariurile legate de filme, topurile, cancanurile....
ori e snobism, ori e fanatism din ala, de multime isterizata cand calca brad pitt pe covorul rosu...

buticut
21 Apr 2009, 12:23
Eh,lasa-ne sa ne entuziasmam :D. Eu astept mereu cu nerabdare Cannes-ul si Venice Film Festival-ul, la Cannes de cele mai multe ori filmele care intra in competitie sunt mai demne de urmarit decat cele nominalizate la Oscar. Mie chiar mi-ar placea sa fiu acolo...sa vad,sa observ,sa cercetez :D. Ideea de a nu stii in ce parte sa te uiti fiindca peste tot vezi very important persons imi suna bine.

Sincer,chiar ma bucur pt "The Imaginarium",Terry e probabil unul dintre cei mai ghinionisti filmmakers around si daca va fi bine primit,poate se alege cu un distribuitor. Avea nevoie de Cannes....cu atat mai bine daca intra si in competitie. Pacat de Tetro :(,dar somehow I get Coppola's point.

Poate asa sunt eu, I get easily excited...:-?. Dar nu vad nimic rau in asta...

Chambord
21 Apr 2009, 14:12
stiu ca ma fac antipatic, desi poate ca deja sunt, dar nu pricep entuziasmarile astea, gen: bai, abia astept filmul cutare, uau, e asa de excitant ca vine X cu filmul Y, pariurile legate de filme, topurile, cancanurile....
ori e snobism, ori e fanatism din ala, de multime isterizata cand calca brad pitt pe covorul rosu...

bai keep mai sterge-ti okelarii aia :-B ... as far as i'm concerned nu e nici snobism nici fanatism, nu pe brad pitt il astept la cannes si ma intereseaza putin spre deloc covorul rosu, ceea ce astept sunt filmele in premiera ale unor mari autori si informatiile/cronicile la cald legate de ele.

daca nu poti intelege asta si chiar nu simti nici un fior cand se apropie cannes sau venetzia sau berlinu atunci degeaba mai scrii draku scenariile alea.#-o ca sa fii un bun autor de film trebuie sa fii mai intai un cinefil vibrant. avea dreptate gorzo sa va injure. :-& huo

chiar pareai un baiat inteligent, cum poti sa scoti asemenea venin ?! :-/

keepwalking
21 Apr 2009, 14:18
chambord,

nu e nici un "venin" pe nicaieri:)
poate ca exista cinefili atat de pasionati incat ii ia cu lesin cand se apropie un festival.
ei bine, eu nu inteleg asemenea trairi extreme.
inteleg sa vibrezi la un concert impreuna cu 100.000 de spectatori, la fel, la o finala de campionat mondial, dar sa te ia cu gol in stomac asteptand sa vezi cine castiga un trofeu la un festival de film e deja prea mult pentru mine.

Chambord
21 Apr 2009, 14:40
chambord,

nu e nici un "venin" pe nicaieri:)
poate ca exista cinefili atat de pasionati incat ii ia cu lesin cand se apropie un festival.
ei bine, eu nu inteleg asemenea trairi extreme.
inteleg sa vibrezi la un concert impreuna cu 100.000 de spectatori, la fel, la o finala de campionat mondial, dar sa te ia cu gol in stomac asteptand sa vezi cine castiga un trofeu la un festival de film e deja prea mult pentru mine.

bai ejti enervant rau #-o nu lesin, doar ma entuziasmez (moderat, simt o emotie fireasca si controlabila) asa cum ma entuziasmez, citez din clasici, "la un concert impreuna cu 100.000 de spectatori, la fel, la o finala de campionat mondial". ce diferenta e intre a astepta un meci de Champions League si a astepta premiera si cronicile unui film al unui regizor important ? dar ... las-o balta, daca n-ai inteles (simtit) din prima, n-are nici un rost :-<

illotempore2002
21 Apr 2009, 19:33
pare o competitie destul de buna, participantii sunt unul si unul, dar se pune problema daca sa intre sau nu filmele lor in concurs?
probabil nu vor intra altele ale unora mai tineri, insa astia sunt consacrati, cine are sa le arate usa de iesire?

Chambord
23 Apr 2009, 10:27
Mijto posterul festivalului ... cu Monica Vitti :x

Gloria
23 Apr 2009, 12:33
România reprezentată de Cristian Mungiu şi Corneliu Porumboiu la Cannes

"Amintiri din Epoca de Aur", scris şi produs de Cristian Mungiu, şi lungmetrajul "Poliţist. Adjectiv", de Corneliu Porumboiu, au fost selecţionate la

Festivalul Internaţional de Film de la Cannes (13 - 24 mai), în secţiunea Un Certain Regard.

Filmul "Amintiri din Epoca de Aur" este regizat de Cristian Mungiu, câştigătorul din 2007 al premiului Palme D'Or, alături de Ioana Uricaru, Hanno Hofer, Răzvan Mărculescu şi Constantin Popescu şi ecranizează cele mai cunoscute legende urbane din România anilor '80. Lungmetrajul "Poliţist. Adjectiv" (cunoscut iniţial cu titlul "Intermediar") spune povestea unui poliţist (Dragoş Bucur) dintr-un oraş de provincie. Acesta este obligat să investigheze un caz minor, al cărui protagonist este un licean. Pe parcursul investigaţiei, poliţistul îşi dă seama că nu mai crede în meseria sa.

În cadrul conferinţei de presă de la Paris, de astăzi, Gilles Jacob, preşedintele festivalului, şi Thierry Frémaux, delegat general, au anunţat cele 52 de lungmetraje selecţionate, dintre care 20 de filme în competiţia principală, 20 de filme în secţiunea Un Certain Regard şi două lungmetraje în afara competiţiei - The Imagianirum of Docteur Parnassius de Terry Gilliam şi Agora de Alejandro Amenabar. Iată lista completă a filmelor:

Filmul de deschidere: Up

Competiţia:-bd
Los abrazos rotos de Pedro Almodovar
Fish tank de Andrea Arnold
Un prophète de Jacques Audiard
Vincere de Marco Bellocchio
Bright star de Jane Campion
Map of the sound of Tokyo de Isabel Coixet
A l'origine de Xavier Giannoli
Le Ruban blanc de Michael Haneke
Taking Woodstock de Ang Lee
Looking for Eric de Ken Loach
Nuit d'ivresse printanière de Lou Ye
Kinatei de Brillante Mendoza
Soudain le vide de Gaspar Noe
Thirst de Park Chan-Wook
Les Herbes folles de Alain Resnais
The Time that remains de Elia Suleiman
Inglourious Basterds de Quentin Tarantino
Vengeance de Johnnie To
Faces de Tsai Ming-Liang
Antichrist de Lars Von Trier

Film de închidere : Coco Chanel et Igor Stravisky de Jan Kounen

în afara competiţiei

Agora de Alejandro Amenabar
The Imagianirum of Docteur Parnassius de Terry Gilliam

Proiecţii speciale

Mon voisin mon tueur de Anne Aghion
Manilla de Raya Martin et Adolfo Alix Jr
Min ye de Souleymane Cissé
L'épine dans le coeur, documentar de Michel Gondry
Pétition de Zao Yang
Jaffa de Karen Yedaya

Proiecţiile de la miezul nopţii

Panique au village de Patar et Aubier
Drag Me to Hell de Sam Raimi
Ne te retourne pas de Marina de Van

Un Certain Regard

Mother de Bong Joon-ho
Irène d'Alain Cavalier
Precious de Lee Daniels
Demain dès l'aube de Denis e
A deriva de Heitor Dhalia
Bahman Ghobadi
Los viajes de biento de Ciro Guerra
Le Père de mes enfants de Mia Hansen-Love
Contes de l'âge d'or de Cristian Mungiu <:-P
Les Dents de chien de
Le Tsar de Pavel Lounguine
Nymph de Pen ek Atanaruang
Independencia de Raya Martin
Policier, adjective de Corneliu Porumboiu <:-P
Mourir comme un homme de Joao Pedro Rodrigues
Eyes wide open de Paula Weiman-Kelman
Samson et Dalila de
Air doll de Hirokazu Koreeda


Juriul
Isabelle Huppert (Preşedinte)
Asia Argento
Nuri Bilge Ceylan
Lee Chang-Dong
James Gray
Hanif Kureishi
Shu Qi
Robin Wright Penn

transilvana
23 Apr 2009, 14:58
imi cer scuze ca postez OT, da n-am stiut unde.

intrebare/rugaminte: daca are cineva acces la torrent, am vazut ca sint listate niste downloaduri acolo ca fiind "amintiri din epoca de aur" - le-a accesat cumva cineva din curiozitate? eu n-am reusit sa downloadez, cred ca conexiunea sau laptopul meu sint de vina.

daca ar putea cineva sa confirme ori infirme ca acela e intr-adevar filmul piratat si pus pe net, v-as ramine recunoscatoare


merci

Pauline Kael
24 Apr 2009, 08:29
Filmele sunt interesante,sper sa gasim si noi un sfert din ele,dar juriul mi se pare slab de tot.

corinka
24 Apr 2009, 08:33
Mie imi place ca e si Robin Wright Penn, cred ca are gust la filme. A jucat in filme faine. Bine, poate ca nu si le-a ales ea singura, dar macar i-or mai fi dezvoltat simtul estetic.

Pauline Kael
24 Apr 2009, 08:40
Da,e ok,fosta-actuala a lui Penn.Mai bine il invitau pe Sean,a facut si filme bune(regie),probabil ea se ocupa de...scenografie,sunet,costume,alte alea:P :))
Fata asta n-a jucat in Dallasul ala sau Santa Barbara(cum le zicea)?Wow...cred ca Forrest Gump a facut-o respectata...
Isabelle e o dama usor inteligenta dar cam unilaterala,am vazut un interviu mai demult cu ea,mi s-a parut stangace,usor ergocentrica...rece ca toate frantuzoaicele care se respecta...Ce sa jurizeze? O lauda un tip(pe topicul cu regizoare) pe Asia Argento,ca e mai buna regizoare decat actrita,nu zau?:)
Dar Cannes-ul probabil ca mizeaza mai mult pe publicitate,pe atractia feminina nu pe exigenta(ma refer la juriul,la doamnele din juriu).

Chambord
24 Apr 2009, 08:46
foarte faina Competitia ... si Certain Regardu. Va fi ninja. Va fi magie. B-)

Pauline & cory , vad ca e si pretenu' vostru - Gaspar Noe :P

iar cu juriul ce aveti ? Huppert + Asia Argento + Ceylan + James Gray + Robin Wright Penn = kool B-)

Chambord
24 Apr 2009, 08:48
Mai bine il invitau pe Sean,a facut si filme bune(regie),probabil ea se ocupa de...scenografie,sunet,costume,alte alea:P :))


Sean fu president al Juriului anu trekut. Doar nu era sa-l cheme iar ?:-/

Pauline Kael
24 Apr 2009, 08:49
De ce e cool? Ca filmele sunt mult mai bune decat la Oscar?

corinka
24 Apr 2009, 08:50
N-am nimic cu Gaspar Noe, sper ca filmul sa fie bun si sa aiba succes. Totusi, am alti preferati: Von Trier si Tarantino.

Chambord
24 Apr 2009, 08:51
De ce e cool? Ca filmele sunt mult mai bune decat la Oscar?

sunt simpatici, frumosi, dasteptzi, le au cu filmele ... si dau bine impreuna :P

Pauline Kael
24 Apr 2009, 08:53
Mai bine il invitau pe Sean,a facut si filme bune(regie),probabil ea se ocupa de...scenografie,sunet,costume,alte alea:P :))


Sean fu president al Juriului anu trekut. Doar nu era sa-l cheme iar ?:-/
Ce faza...(scz ,nu m-am informat).La anul pe cine cheama din familia lor?
Dap,sa citesc cu mai multa atentie,mai multe info...Chambord,ce zici de Isabelle Huppert presedinte(de juriu)?

Chambord
24 Apr 2009, 08:57
N-am nimic cu Gaspar Noe, sper ca filmul sa fie bun si sa aiba succes. Totusi, am alti preferati: Von Trier si Tarantino.

TOP 10 of my Great expectations: :-bd

Alain Resnais – Les Herbes Folles
Ang Lee – Taking Woodstock
Michael Haneke - The White Ribbon
Lars Von Trier – Antichrist
Jane Campion - Bright Star
Quentin Tarantino - Inglourious Basterds
Pedro Almodovar - Broken Embraces
Andrea Arnold - Fish Tank
Park Chan-Wook – Thirst
Isabel Coixet – Map of the Sounds of Tokyo

Chambord
24 Apr 2009, 09:03
La anul pe cine cheama din familia lor?
Chambord,ce zici de Isabelle Huppert presedinte(de juriu)?

Nu prea e faina Isabelle Huppert ca preshedinta. Ca membru mergea. Presedinti ar trebui pusi regizori consacrati, zic eu. Din juriul asta ar fi mers foarte bine Ceylan pres., sau James Gray.

cica la anu va veni o matusha din familia Penn in juriu :))

Chambord
24 Apr 2009, 11:29
Speech-ul lui Gilles Jacob (presedintele Cannes Festivalului) la anuntarea Selectiei Oficiale:

How do you know when an era is finished...

http://www.indiewire.com/article/cannes_president_gilles_jacob_how_do_you_know_when _an_era_is_finished_and_a/

e foarte frumos. respect pentru mr. Jacob B-)

teaser: zice si de Bucharest :)



@ALS: ITI PLACE SELECTIA DE ANUL ASTA ?

ESTI MODERATOR AICI. NU UITA ! :)

Serghei
24 Apr 2009, 15:39
Are dreptate,pe undeva,domnu.

Pe de alta parte,la fiecare 5-10 ani niste domni cu multa carte ne spun ca cinematograful a murit si stramba din nas.Or fi cinematografiile est-european si asiatice mai libere si poate mai potente(in a provoca surprize placute) da vedetele la Cannes sunt tot Von Trier si Tarantino....si sunt convins ca tot astia o sa ramana in istoria cinematografului.

Gloria
24 Apr 2009, 16:20
După ce a fost refuzat de secţiunea competiţionala principală, adică neinclus in cursa pentru Palme d'Or, Francis Ford Coppola a acceptat să deschidă ce-a de-a 41-a ediţie a secţiunii Quinzaine des Réalisateurs cu drama de familie plasată în peisaj argentinian - Tetro.

După refuzul din partea delegatului general al Festivalului, Thierry Fremaux, şi oferta de a participa cu filmul în afara competiţiei, Coppola a hotărât să-şi lanseze producţia în cadrul altui festival. Dar Olivier Pere i-a făcut propria ofertă: să participe în secţiunea Quinzaine des Réalisateurs, conform Variety.

Francis Ford Coppola a revenit asupra deciziei de a nu-şi mai lansa filmul pe Croazetă şi a acceptat propunerea.

Producţia este independentă şi îl are ca protagonist pe Vincent Gallo, un scriitor proscris care este vizitat la Buenos Aires de fratele său mai mic, înstrăinat. Francis Ford Coppola va concura cu regizori mult mai puţin cunoscuţi.
Iată mai jos selecţia oficială, conform allocine.com


La Quinzaine des Réalisateurs

Selecţie lungmetraje:
Tetro de Francis Ford Coppola (Argentina, Spania, Italia)
Ajami de Scandar Copti şi Yaron Shani (Israel)
Amreeka deCherien Dabis (USA)
Les Beaux Gosses de Riad Sattouf (Franţa)
Carcasses de Denis Coté (Canada)
Daniel y Ana de Michel Franco (Mexic)
Eastern Plays de Kamen Kalev (Bulgaria)
La Famille Wolberg de Axelle Ropert (Franţa)
Go Get Some Rosemary de Benny şi Josh Safdie (USA)
Here de Tzu-Nyen Ho (Singapore)
Humpday de Lynn Shelton (USA)
I Love You Phillip Morris de Glenn Ficarra şi John Requa (USA)
J'ai tué ma mère de Xavier Dolan (Canada)
Jal Aljido Motamyunseo (Like You Know It All) de Hong Sangsoo (Coreea)
Karaoke de Chan Fui (Chris) Chong (Malaezia)
La Merditude des choses de Felix Van Groeningen (Belgia)
Navidad de Sebastian Lelio (Chile)
Ne change rien de Pedro Costa (Portugalia)
Oxhide II de Liu Jiayin (China)
La Pivellina de Tizza Covi şi Rainer Frimmel (Austria)
Polytechnique de Denis Villeneuve (Canada)
Le Roi de l'évasion de Alain Guiraudie (Franţa)
La Terre de la folie de Luc Moullet (Franţa)
Yuki & Nina de Nobuhiro Suwa şi Hippolyte Girardot (Franţa, Japonia)

Scurtmetraje în competiţie:


A Repüles Története (The History of Aviation) de Balint Kenyeres (Ungaria)
American Minor de Charlie White (USA)
Anna de Rúnar Runarsson (Danemarca)
El ataque de los robots de Nebulosa-5 (The Attack of the Robots from Nebula-5) de
Chema Garcia Ibarra (Spania)
Canção de amor e saúde (Song Of Love And Health) de João Nicolau (Portugalia, Franţa)
Cicada de Amiel Courtin-Wilson (Australia)
Drömmar Från Skogen de Johannes Nyholm (Suedia)
Dust Kid de Yumi Jung (Coreea)
Les Fugitives (The Fugitives) de Guillaume Leiter (Franţa)
Jagdfieber de Alessandro Comodin (Belgia)
John Wayne Hated Horses de Andrew Betzer (USA)
Nice de Maud Alpi (Franţa)
SuperBarroco de Renata Pinheiro (Brazilia)
Thermidor de Virgil Vernier (Franţa)

Proiecţii speciale :

Montparnasse de Mikhaël Hers (Franţa)


Astăzi s-au anunţat şi filmele care intră în selecţia secţiunii Semaine Internationale de la Critique, aflată la cea de-a 48-a ediţie.
"În acest an vom prezenta doar zece lungmetraje pentru că am dorit să subliniem specificul nostru: să prezentăm primul sau cel de-al doilea film al unui regizor, producţii care sunt, prin definiţie, fragile" a declarat Jean-Christophe Berjon, delegat general al secţiunii Semaine de la Critique. Lungmetrajele
provin din America Latină, Irak, Olanda, Uruguay şi Serbia.
Şase lungmetraje din competiţia Semaine de la Critique se adaugă filmelor din festival care vor concura pentru trofeul Caméra d'Or, acordat celui mai bun debut din toate secţiunile.
Un singur film din cele şapte aflate în competiţie nu este de debut: "Altiplano", cel de-al doilea lungmetraj realizat de cuplul Jessica Woodworth şi Peter Brosens, parţial turnat în limba quechua a amerindienilor din Peru.

Lungmetrajele incluse în competiţie, secţiunea Semaine de la Critique sunt:

"Huacho" de Alejandro Fernández Almendras (Chile/ Franţa/ Germania),
"Ordinary People" de Vladimir Perisic (Serbia/ Franţa),
"Lost Persons Area" de Caroline Strubbe (Belgia),
"Adieu Gary" de Nassim Amaouche (Franţa),
"Mal d

Chambord
24 Apr 2009, 16:26
ohoo, ce bine ca Tetro va fi totusi la Cannes B-)
Gloria thanx 4 the news :-*

Longshot
26 Apr 2009, 21:17
audiard...slurp

in alta ordine de idei, daca esti coppola si penultimu' tau film a fost injurat grupa mare (cel putin asa am auzit, ca nam vazut youth...), iar ultimu' na fost admis in competitia mare de la cannes (fest francez, iar francezii stiu ca il plac pe coppola), poate you should take a hint, nu?

Chambord
28 Apr 2009, 14:28
ciudat si trist in acelasi timp ca filme precum "The limits of control" al lui Jarmusch sau "The girlfriend experience" al lui Soderbergh - ambii cannes regulars - nu au fost selectionate :(

Pauline Kael
05 May 2009, 05:32
http://uk.eonline.com/photos/gallery.jsp?galleryUUID=1178#32693

Chambord
10 May 2009, 19:19
se transmite festivitatea de deschidere pe vreun post ?
parca TVR Cultural daduse anul trecut.

Chambord
12 May 2009, 22:10
Maine incepe fratzilor !! Pana atunci, enjoy niste aperitive :P

http://cinesseur.blogspot.com/2009/05/competitia-de-la-cannes-in-afise.html

http://pantacruel.blogspot.com/2009/05/why-so-precious.html



ALS, nu ne uita pls ! :)

buticut
12 May 2009, 23:47
Can't wait :D!

Martalogu
13 May 2009, 02:23
dupa cum anunta si Vanity Fair acu 2 saptamani


Are Vous Ready to Rumble!

:D :D

nemtii se lamenteaza (poate pe buna dreptate ) ca n-au loc decat printr-un austriac,
Coppola si Jarmusch sunt lasati pe-afara (!!) et ca ira ca ira
aflam din Le Monde ca selectionerul Thierry Frémaux e mare fan Olympique Lyon (!!)
dar Tarantino si Lars von Trier sunt regizori tata !! (macar atata stiu si eu)
si mai sunt cativa

RUMEINIA GO FORWARD !!!

ALLEZ LA ROUMANIE DANS AVANT !!

Alex Leo Serban
13 May 2009, 11:51
vazut 'up' (cu okelari 3D cu tot) = GENIAL!
poate cea mai buna animatie in yeeears: suspans, spectacol + umor in doze aproape egale
te ia prin surprindere almost every 2 min, citeva poante mortale + o bataie la virsta a 3-a care 'deconstruieste', tandru, cliseele aferente
mr fredericksen (un batrin f grumpy), russell (un pusti f cercetas), kevin (o pasare f colorata) & dug (un ciine f lipicios) = the unlikeliest 4some to hit the screens & they do a terrific job! B-)

buticut
13 May 2009, 12:08
Thanks for the feedback!Uhh ce invidie :D. Sper sa vezi si The Imaginarium of Dr Parnassus si Inglourious Basterds si Tetro si altele care mai merita a fi vazute.
"Coraline", "Up" si "9" FTW :D.

redmen
13 May 2009, 14:07
Tetro parca nu mai venea la Cannes.Asteptam toti cat mai multe stiri la cald .. de la cei prezenti acolo.

StefanDo
13 May 2009, 16:45
tetro a fost inclus si el intr-o sectiune paralela

klein
13 May 2009, 16:47
ia luati de-aici o poza cu madam' la presidente (ce-a de-a doua in special). eu zic sa fie ai nostri fericiti ca nu sunt in selectia principala. Are asa o privire severa si pretentioasa, fixata pe filme "mari", "sofisticate"
http://www.lemonde.fr/festival-de-cannes/portfolio/2009/05/13/clap-d-ouverture-pour-le-festival-de-cannes_1192653_766360.html

klein
13 May 2009, 16:55
tetro a fost inclus si el intr-o sectiune paralela
mi se pare ca initial era prevazut la Quinzaine de réalisateurs , dar am inteles ca FFC ar fi refuzat. deci nu va fi la Cannes anul asta.

Alex Leo Serban
13 May 2009, 17:43
ba e fix in quinzaine, draga klein!
tbuia sa fie in competitia mare, da n-a mai fost loc de isabel coixet & brillante mendoza :))

si nu'sh dk apuc sa-l vad, k e nebunie ce e in competitie... astea la quinzaine sint cam peste mina, pt k departe de palat si pierzi 3 ore cu dus-intors + vazut :-S

Chambord
13 May 2009, 18:20
ALS, multumim pt infos !
Ma bucur mult ca Pixar si-au confirmat statutul si au venit cu o noua bijuterie ! Incep sa ii cred incapabili sa produca ceva mai jos de "foarte bun" :)

klein
13 May 2009, 22:19
@als
la sfarsitul lui aprilie facuse o gramada de declaratii in care spunea ca e mai bine pt film sa fie lansat in america, ca e film independent bla bla si ramasesem cu impresia ca se suparase foc pe festival. vad ca s-a razgandit.
scuze pt. dezinformare :">

buticut
13 May 2009, 22:47
Ziceti voi ce vreti, da' eu de abia astept sa il vad pe Depp acolo.:D:D:D:D:D:-bd:-bd:-bd=P~=P~=P~

Sorry...short moment of fangirly-outburst.:">

Dragomara
14 May 2009, 05:21
http://www.jurnalul.ro/stire-cultura/voi-osanditi-la-criza-sus-507589.html

Alex Leo Serban
14 May 2009, 11:15
scrisesem 2 comentarii dspr 'spring fever' + 'fish tank'...
cum nu au aparut pe site (& am inteles de la stefan k nici nu vor mai aparea - din cauze de 'erori'), inchid transmisiunile de aici: e totusi aiurea sa-ti pierzi citeva minute sa scrii 'la cald' & altii sa-si bage picioarele! :-O

StefanDo
14 May 2009, 11:19
nimeni nu-si baga picioarele, se faceau doar niste teste pentru o surpriza
imi pare rau ca s-a pierdut ce-ai scris, acum totul functioneaza perfect

redmen
14 May 2009, 12:03
Nasolica .. pierderea noastra.Speram ca la urmatoarele sa nu se mai intample nimic.Asta in caz ca mai ai chef sa mai scrii.

klein
14 May 2009, 12:05
scrisesem 2 comentarii dspr 'spring fever' + 'fish tank'...
cum nu au aparut pe site (& am inteles de la stefan k nici nu vor mai aparea - din cauze de 'erori'), inchid transmisiunile de aici: e totusi aiurea sa-ti pierzi citeva minute sa scrii 'la cald' & altii sa-si bage picioarele! :-O
da, stiu ca e penil sa iti pierzi comentariile, mai ales ca, fiind la cald, e greu sa le mai dai aceeasi intensitate a doua oara. Nu e nevoie sa ne dai multe detalii pentru filmele astea doua. Macar spune-ne daca ti-au placut sau nu. Eu aveam asteptari de la Andrea Arnold, care a prezentat un film interesant data trecuta la Cannes (nu mai stiu cand. sau poate nu era la cannes si iar le-ncurc). Cat despre filmul chinezului (imi place mult cum suna in franceza titlul: Nuits d'ivresse printaniere) am citit cronici destul de proaste. Cum ca ideea ar fi geniala, dar prea formal, prea "en beauté" si fara fond.
Sa stii ca m-am bucurat foarte mult ca ai revenit pe formum si as vrea sa ramai, sa ne spui impresii la cald.

halebardul
14 May 2009, 14:26
nimeni nu-si baga picioarele, se faceau doar niste teste pentru o surpriza

ce surpriza? :-?

corinka
14 May 2009, 15:00
nimeni nu-si baga picioarele, se faceau doar niste teste pentru o surpriza

ce surpriza? :-?
N-or fi skin-urile promise de ceva timp? Mi-e dor de vechea cinemagia. Scuzati offtopicul, pls! ;;)

StefanDo
14 May 2009, 15:17
nu, nu sunt skin-urile :) vor veni si acelea

on-topic, vă rog

Gloria
14 May 2009, 15:28
Voi fi in Cannes de sambata si voi transmite de la festival, dar - please, Leo, avem nevoie de verdictele tale, nu ne lasa balta.

Judex
14 May 2009, 15:36
Adevarul e ca, Leo, te-ai suparat ca vacarul pe sat, asa cum eu m-am infipt in fetele de-aici ca vaca in lucerna. Serios, a fost doar o problema tehnica, e nevoie de comentariile tale aici. Do your job!

Gloria, bem cafeaua aia la Cannes?

klein
14 May 2009, 15:51
Adevarul e ca, Leo, te-ai suparat ca vacarul pe sat, asa cum eu m-am infipt in fetele de-aici ca vaca in lucerna. Serios, a fost doar o problema tehnica, e nevoie de comentariile tale aici. Do your job!

Nu cred ca face parte din job-ul lui sa ne dea noua raportul de la Cannes. L-ati angajat pt treaba asta?

Judex
14 May 2009, 16:10
Kleino, eu nu am dreptul sa angajez pe nimeni la Cinemagia.

Vorbeam de un forum pe care el a promis ca scrie.

Chambord
14 May 2009, 21:08
toate rahaturile de postari (inclusiv this very one) nu se pierd dar unul care chiar conta ... is gone ! :-O

un-fucking-BELEA-vable ! X(

Judex
15 May 2009, 09:27
toate rahaturile de postari (inclusiv this very one) nu se pierd dar unul care chiar conta ... is gone ! :-O

un-fucking-BELEA-vable ! X(
Theow me out, Chamb.

klein
15 May 2009, 09:37
in fiecare an aceeasi poveste :)). Va deveni in curand "la routine cannoise", un mit al cinemagiei in luna mai.

buticut
15 May 2009, 14:27
Voi fi in Cannes de sambata si voi transmite de la festival, dar - please, Leo, avem nevoie de verdictele tale, nu ne lasa balta.
http://festival-cannes.direct.canalplus.fr/video/ceremonie-d-ouverture 21: 25 Fuck Yeah!!! :D

Imaginarium will be shown on Friday, May 22 at 8:30 am and 7:30 pm and on Sat, May 23 at noon.

Dupa clipuri, pe langa Imaginarium si Bak-Jwi, Un Prophete, Taking Woodstock, Ne te Retourne pas, Agora, Antichrist, Los Abrazos Rotos, Les Herbes Folles, Inglourious Basterds, Drag me to Hell, Das weisse Band, Enter the Void (Noe sick,as usual :-&) , Visage, Map of the Sounds of Tokyo si Coco Chanel & Igor Stravinsky arata promitator, adica aproape toate filmele prezentate in ceremonia de deschidere.

Drum bun,Gloria :D. De abia astept sa vii cu noutati!:-bd
Sper sa apuci sa vezi si The Imaginarium, hehe ca restul muritorilor de rand mai au mult de asteptat pana in septembrie si mi-ar prinde bine un feedback de la tine.

Alex Leo Serban
15 May 2009, 15:26
http://agenda.liternet.ro/articol/9039/Alex-Leo-Serban/Scrisori-din-Cannes-2009-pentru-Razvan-primele-doua-zile.html

mai vazut:
- 'bright star', noul jane campion dspr poetu keats & a lui fanny brawne - plin de floricele pe cimpii, citate din pohemele keatsiene k linii de dialog intre john & fanny, o camera plina de fluturi & alte dragalashenii... imaginea e f meseriasa, da sincer, mi-a venit sa vomit de la atita cultura in kip de prajitura; 'a thing of beauty is a joy forever' - well, asta poate 'forever', but definitely not NOW! (6.50/10)
- (am incercat sa vad) 'ne te retourne pas' = marina de van ('dans ma peau') cu sophie marceau & monica bellucci :x ), am asteptat sa apara monica dupa care am plecat pt k era embarassing :( kiar mi s-a parut jenant pe alocuri, cu sophica strimbindu-se cind simte k mutra ei se transforma k sa devina monica... povestea avea potential (tipa cu familie etc care nu mai recunoaste lucrurile & oamenii care-i erau familiare blabla), iar pe marina am si cunoscut-o prin 96, pe cind facuse abia un scurt traznet ('bien sous tous rapport'), pe care l-am premiat la clermont-fd, but this time: NO, really sorry (4/10)
- stat pina la capat, in skimb, la documentarul lui michel gondry 'l'epine dans le coeur' - care kiar iti baga un s(us)pin in inima cu povestea matusii sale, fosta invatatoare, din anii 50 & pina azi. VERY touching (& amuzant, pe alocuri), cu f putine momente de 'gondry wizardry' (d ex. cel in care 'invizibilizeaza' copiii unei clase & ii pune sa se joace cu mingea in curtea scolii) dar cu caldura & tandrete all along - adica toate acele lucruri pe care le (intre)vezi, discret, in filmele sale de fictiune & care sint lasate sa iasa la suprafata - aici - cu maxima sinceritate. categoric, unul din cele mai bune filme de gondry! (9.5/10)

ps pt celelalte (vazute pina acum), cotatiile sint: 'spring fever' = 8/10; 'fish tank' = 7.5/10, 'thirst' = 9/10.

klein
15 May 2009, 16:17
:-* Merci. als, esti f cool anul asta. mi se distruge previziunea cu mitul, dar e mai bine asa.

sa ne spui de filmul lui Porumboiu. E marea mea curiozitate de la festival. Parca ruleaza azi, nu?

din trailer nici mie nu mi-a inspirat incredere filmul cu Monica / Sophie. M-am mirat ca a fost selectionat.

buticut
15 May 2009, 16:27
:-* Merci. als, esti f cool anul asta. mi se distruge previziunea cu mitul, dar e mai bine asa.

sa ne spui de filmul lui Porumboiu. E marea mea curiozitate de la festival. Parca ruleaza azi, nu?

din trailer nici mie nu mi-a inspirat incredere filmul cu Monica / Sophie. M-am mirat ca a fost selectionat.

Super ALS, multumim :D!
Hehe de la Bright Star exact la asta ma asteptam,vazand doar cateva secunde din clip, de aceea nu mi-a trezit interesul. Pacat de Ne te Retourne pas, ma asteptam la ceva mai decent :-S. Keep the reviews coming!

klein
15 May 2009, 16:53
als, mi-a placut si cronica de pe liternet. Cata tandrete in descrierea unui festival... as zice ca esti inamorat. in plus nu ai facut nici un comentariu rautacios la ce s-a scris mai sus. hmmm. tine-o tot asa.

illo, ai vazut ce iti pregateste Gondry? Nu m-a convins pana acum cu nici unul din filmele sale, dar daca in sfarsit se risca sa faca un film sincer, mai putin cartonat si artificial si se mai debaraseaza de gondrisme m-as incumeta la o ultima tentativa.

Alex Leo Serban
15 May 2009, 18:40
fratilor, u ain't seen nothing yet!
'taking woodstock' is BY FAR the best, 10/10!!! B-)
ang lee @ his most versatile ever cu, poate, cea mai buna versiune cinematografica la era hippy = absolut top la toate categoriile (cu imelda staunton GENIALA in kip de yiddish mamma!), un 'trip' nonstop de scenariu brici (james shamus of course), BRILLIANT camerawork, perfect period detail & umor de toate culorile (vi-l imaginati pe liev schreiber k travestit, cu peruca blonda?!?)
s-a terminat acu nici 10 min, tocmai m-am intilnit cu eugenia voda si am trimis-o sa-l vada NEAPARAT - & aproape k imi vine sa ma duc sa-l revad si eu, da tre sa ma intilnesc cu anamaria, porumboiu & co

ps filmu lui cornel l-am vz la buc, mi l-a aratat = e supertare, iar reactiile criticilor importanti (k d ex. j. hoberman de la 'village voice', cu care-am vbit inainte de a intra la lee) sint superlative :)

klein
15 May 2009, 20:00
Am auzit ca in sectiunea Un certain regard a fost un film fenomenal cu un titlu imposibil (Kazi az gorbehayeh irani khabar nadareh), realizat de un iranian. Subiectul e in spiritul realist minimalist din ultimul timp. In orice caz a produs impresii foarte puternice in presa franceza.

buticut
15 May 2009, 21:48
fratilor, u ain't seen nothing yet!
'taking woodstock' is BY FAR the best, 10/10!!! B-)
ang lee @ his most versatile ever cu, poate, cea mai buna versiune cinematografica la era hippy = absolut top la toate categoriile (cu imelda staunton GENIALA in kip de yiddish mamma!), un 'trip' nonstop de scenariu brici (james shamus of course), BRILLIANT camerawork, perfect period detail & umor de toate culorile (vi-l imaginati pe liev schreiber k travestit, cu peruca blonda?!?)
s-a terminat acu nici 10 min, tocmai m-am intilnit cu eugenia voda si am trimis-o sa-l vada NEAPARAT - & aproape k imi vine sa ma duc sa-l revad si eu, da tre sa ma intilnesc cu anamaria, porumboiu & co

ps filmu lui cornel l-am vz la buc, mi l-a aratat = e supertare, iar reactiile criticilor importanti (k d ex. j. hoberman de la 'village voice', cu care-am vbit inainte de a intra la lee) sint superlative :)

I knew it ! I knew it! Si trailerul de la Taking Woodstock arata super tare! Imi place entuziasmul tau,ce pacat ca nu pot fi acolo :(.

Chambord
16 May 2009, 10:00
Mmm. Deci Asia (prin Ang Lee si Park Chan-Wook) duce trena Competitiei pana acum. B-)

@klein: Da, e "No One Knows About Persian Cats" al lui Bahman Ghobadi unul din cei mai importanti autori iranieni ai momentului. Filme de-ale lui au rulat si in Romania pe la fest-uri.

Mediafax:
"Poliţist, adjectiv" a făcut revista Variety să încalce codul nescris al meseriei. Criticul Jay Weissberg, invitat luna trecută la colocviul despre filmul românesc organizat de Asociaţia Cineaştilor, impresionat de filmul lui Porumboiu, pe care l-a văzut în timpul unor proiecţii speciale organizate pentru criticii străini, a publicat o cronică ultra-elogioasă a peliculei, deşi regulile nescrise cer ca o cronică a unui film să fie publicată după vizionarea de presă.

Notele Juriului B-) Screen International pt filmele din Competitie, pana acum:

http://www.screendaily.com/cannes-competition-blog/5001196.article

Dintre membrii juriului favoritii mei sunt: francezul Michel Ciment, de la 'Positif' si britanicul Nick James, de la 'Sight & Sound' , si normal tin cont si de parerea Screen International itself.

halebardul
16 May 2009, 11:27
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/851190/Porumboiu-aplaudat-la-premiera--/

Porumboiu, aplaudat la premieră

Florentina Ciuverca
Vineri, 15 Mai 2009
Primelor două cronici extrem de favorabile din „Variety” şi „Screen International” despre „Poliţist, adjectiv” al lui Corneliu Porumboiu, le-a urmat astăzi confirmarea publicului de Cannes.

După ce, ascunşi sub umbrele, sute de jurnalişti au stat la coadă pentru a intra la film, la finalul proiecţiei din secţiunea Un Certain Regard, s-au ridicat în picioare aplaudând. De aceeaşi reacţie a avut parte şi „4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile”, acum doi ani, entuziasm care îi prevedea filmului o carieră în festival.

„Am stat în sală, printre oameni, s-a simţit că le-a plăcut filmul, m-au felicitat la final. Mi-a plăcut mult, a fost bine. Să vedem de-acum ce se va întâmpla”, a spus Porumboiu.

Un film sobru, extrem de atent şlefuit la nivelul dialogului şi al detaliilor, „Poliţist, adjectiv” e una dintre cele mai bune producţii româneşti realizate în ultimii ani. Preocupat de mecanismele conştiinţei, de felul în care cuvintele îşi schimbă sensul şi ne dau putere sau ne deformează realitatea, Porumboiu se joacă extrem de inteligent cu sensurile. Cristi (Dragoş Bucur), poliţist într-un oraş de provincie, are de rezolvat un caz minor, cu trei adolescenţi care consumă marihuana. Ore întregi, Cristi îi urmăreşte pe cei trei pe drumul şcoală-casă sau fumând în pauze.

Scene lungi, deprimante, muncă derizorie. Între ele, câteva reprize de dialog cu soţia sa (Irina Săulescu) - una de-a dreptul memorabilă, care porneşte de la versurile melodiei „Nu te părăsesc, iubire” de Mirabela Dauer.

Forţat să predea dosarul şi să încheie cazul, poliţistul refuză să-l aresteze pe adolescentul denunţat că ar furniza marfa. În problema lui de conştiinţă intervine, cu extrem de multă „precizie”, şeful său (Vlad Ivanov), într-o scenă de circa 20 de minute care va deveni probabil antologică.


Cronicile din variety
http://www.variety.com/review/VE1117940109.html?categoryid=31&cs=1&query=porumboiu
si screen international
http://www.screendaily.com/police-adjective/5000820.article

klein
16 May 2009, 11:52
fratilor, u ain't seen nothing yet!
'taking woodstock' is BY FAR the best, 10/10!!! B-)
ang lee @ his most versatile ever cu, poate, cea mai buna versiune cinematografica la era hippy = absolut top la toate categoriile (cu imelda staunton GENIALA in kip de yiddish mamma!), un 'trip' nonstop de scenariu brici (james shamus of course), BRILLIANT camerawork, perfect period detail & umor de toate culorile (vi-l imaginati pe liev schreiber k travestit, cu peruca blonda?!?)
s-a terminat acu nici 10 min, tocmai m-am intilnit cu eugenia voda si am trimis-o sa-l vada NEAPARAT - & aproape k imi vine sa ma duc sa-l revad si eu, da tre sa ma intilnesc cu anamaria, porumboiu & co

ps filmu lui cornel l-am vz la buc, mi l-a aratat = e supertare, iar reactiile criticilor importanti (k d ex. j. hoberman de la 'village voice', cu care-am vbit inainte de a intra la lee) sint superlative :)

I knew it ! I knew it! Si trailerul de la Taking Woodstock arata super tare! Imi place entuziasmul tau,ce pacat ca nu pot fi acolo :(.
suna bine, dar la Ang Lee nu mai merg pe mana lui als. tot asa cu entuziasm vorbea si despre "Lost. Caution" de la Venetia si nu mi-a placut. nu stiu daca de data asta Lee e mai consistent dar precedentul mi s-a parut decorativ si previzibil. mai astept si alte pareri.

Alex Leo Serban
16 May 2009, 11:54
f bun si audiard-ul ('un prophete'), desi cam lung (2 h30!), cu un posibil premiu d interpretare pt tinarul din film... 9/10

@ chambord: cu nick james am vbit ieri inaintea proiectiei cu 'taking woodstock', era si el placut impresionat de porumboiu B-)

@ klein: si mie-mi place critik franceza, cu exceptia cazurilor cind elle me casse les couilles... (:|
iar filmul precedent al lui lee se vede k nu ti-a placut, l-ai botezat 'lost' in loc de 'lust (caution') :))

klein
16 May 2009, 12:37
@ klein: si mie-mi place critik franceza, cu exceptia cazurilor cind elle me casse les couilles... (:|

absolut de acord :D
daca te referi la filmul iranian, am vazut ca el a produs impresii similare si in presa americana si engleza.

cu cata placere vanezi greselile...[-(

Chambord
16 May 2009, 13:06
Mi se contureaza impresia ca 'Police, Adjective' :D va fi un film mult mai bun decat 'Procesul Etapei' aaaa, astaa 'A fost sau n-a fost'.

Dan Fainaru de la Screen International l-a vazut si laudat cu mult inainte de a incepe Cannu, Jay Weissberg e 'agentul' nostru infiltrat in Variety :D (ups, l-am deconspirat :P ), abia astept sa vad ce zice si prietenul poporului A.O. Scott de la NYT. A propos:

@ALS: ai zarit pe cineva de la New York Times ? Cine e venit: A.O. sau Manohla ?

klein
16 May 2009, 13:41
Mi se contureaza impresia ca 'Police, Adjective' :D va fi un film mult mai bun decat 'Procesul Etapei' aaaa, astaa 'A fost sau n-a fost'.
Dupa ce am citit mai multe cronici si sinopsisuri a inceput sa mi se faca frica. Mi-e sa nu fie o vorbarie luuunga, greoaie si fara rost. Toti spun ca e un film de limbaj. :-?

Chambord
16 May 2009, 13:51
Dupa ce am citit mai multe cronici si sinopsisuri a inceput sa mi se faca frica. Mi-e sa nu fie o vorbarie luuunga, greoaie si fara rost. Toti spun ca e un film de limbaj. :-?

'His follow-up, about a contempo cop's unwilling surveillance of a teen suspected of selling pot, takes things further, aiming a laser-sharp intellect and a deeply considered understanding of language at themes of authority and the residue of totalitarianism. Euro and bicoastal arthouse play is assured, though some auds may find the actionless passages taxing.'

Semnat: Agentu' Jay B-)

Lunga: poate
Greoaie: mmm
Fara rost: nu

Alex Leo Serban
16 May 2009, 18:44
nu i-am vz (ink) nici pe tony scott, nici pe manohla... o sa intreb p unde s ascund ;)

c am uitat sa va zic dspr 'taking woodstock': intr-una din scene (intr-o rulota f colorata, care devine si mai colorata dupa c toti get high :D ) joak si paul dano, iar in scena respectiva (un 3some) partenera lui e nepoata lu elia kazan
iar in film mai joak si mammie gummer - kre e fata lu meryl streep...
(now, how cool is that?)
iar personaju principal e jukt d unu mortal, p nume demetri martin, d kre eu nu auzisem, da am inteles k e in comedy central; il mai stie cinva?

@ klein: problema cu unii critici & cu o anumita (parte a) criticii e k nu ii/le place decit un anumit cinema! eu sint mult mai ecumenic :)
cit dspr 'talkiness'-u lui 'politist, adj' - rest assured: in prima ora nu s vbeste aproape deloc :P

transilvana
17 May 2009, 12:58
@ als

demetri martin e o tinara speranta :-) face stand up si recent a inceput un show pe comedy central, se cheama "important things with demetri martin" sau asa ceva. cred ca asta e primul lui film.

on se voit la bas, demain peut etre

Dragomara
17 May 2009, 21:41
Ce e amorul...
CORESPONDENŢĂ SPECIALĂ DE LA CANNES După câteva filme destul de derutante pe tema "amorului" din selecţia oficială a Cannesului, sub stindardul unei homosexualităţi disperate (cel chinez) sau sub semnul unui fantastic delirant (coreeanul), cu un călugăr bonom care, după ce se supune unui experiment medical, devine vajnic vampir, bea sânge şi face amor la căpătâiul muribunzilor (vorba unui comentator francez - Dracula, în Carpaţi, trebuie să se fi întors în mormânt!), după japonezul care iubeşte o păpuşă gonflabilă, iar păpuşa se umanizează, după toate aceste ciudăţenii care, cu siguranţă, plac şi ele cuiva, altfel nu s-ar face, în fine, am văzut în competiţie şi un film frumos (acesta e cuvântul), "Bright Star".

http://www.jurnalul.ro/stire-cultura/ce-e-amorul-508081.html

miercuri
17 May 2009, 22:58
Ma amuza ca pe The Playlist (http://theplaylist.blogspot.com/) dau exact peste reversul parerilor lui als. :P M-am hotarat sa merg totusi pe mana lui als, ca Taking Woodstock si Thirst imi facusera cu ochiu de dinainte si vazand ca i-au placut si lui parca mi-a crescut inima! *excitement*

Chambord
18 May 2009, 09:30
pe site-ul oficial aveti, pt fiecare zi a festivalului, o multime de video cu ce s-a intamplat important.


http://www.festival-cannes.fr/en/festival/2009-05-13/theDailyVideos.html

Alex Leo Serban
18 May 2009, 09:52
take 2:

http://agenda.liternet.ro/articol/9067/Alex-Leo-Serban/Scrisori-din-Cannes-pentru-Razvan-urmatoarele-trei-zile.html

klein
18 May 2009, 10:07
si LVT?
nu il simt bine anul asta. Filmul pare provocare gratuita, arogant, manierat ... sper sa ma contrazici :-SS

Chambord
18 May 2009, 11:26
OK, Agora de de Alejandro Amenabar pare o alta mostra de film facut special pt cei care cred ca istoria se scrie la televizor (OTV ?). "Nu lasa adevarul sa strice o stire buna". E un guideline in presa, de ce n-ar fi si in cinema ? Inlocuiti 'stire' cu 'film' and there you go ! Cei care veti vedea filmul: luati drept realitate tot ce se va intampla in el. Nu, nu va obositi sa deschideti o carte de istorie antica. S-ar putea sa va doara capul. S-ar putea sa cititi de un anume Chiril de Alexandria si de o minunata filosoafa Hypatia, ambii personalitati exemplare in bransa lor, care au avut ghinionul de a nu putea comunica unul cu altul (erau 'sub vremi' ). Cea din urma a avut parte de o moarte tragica si regretabila :( . Autori: niste indivizi din aceeasi categorie a celor care-l confunda pe Dumnezeu cu Gigi Becali si 'Sa nu ucizi !' cu 'Daca nu-l poti convinge, lichideaza-l !'Aceasta gloata NU era trimisa de Chiril dupa cum Inchizitia NU a fost trimisa de Dumnezeu. Dar, da-le'n masa de cartzi. Reading is boring ! Searching the truth is tiresome ! Hai sa confundam in continuare pe Dumnezeu cu niste indivizi care spun ca il venereaza dar fac taman pe dos de cum ii invata El. Astia sunt adevaratii crestini nu cei care erau arsi de vii, jupuiti si dati la fiare pt ca erau putin "avangardisti": voiau sa iubeasca pe cei care-i urau si puneau placerile sufletului mai sus de cele ale trupului (that's against common sense, dammit, they deserved to DIE ! \m/ ). N-aveti tupeu in instalatzie daca dupa ce vedeti filmul asta, Crestinismul nu va apare ca un monstru insetat de sange.

@ALS: 10q again pt news. U and Anamaria look good 2gether :)

StefanDo
18 May 2009, 11:39
of, chambord, fara spoilere, te rog :)

Chambord
18 May 2009, 12:04
OK, scuze, oricum nu am reluat alte informatii decat cele vehiculate de ALS in relatarea lui ...dintr-o perspectiva diferita.

Gloria
18 May 2009, 12:21
Lars von Trier vine la Cannes cu un horror porno

“Filmele horror și filmele porno pun spectatorul într-o stare de excitare.”


Antichrist, în regia lui Lars Von Trier, a fost proiectat aseară în premieră mondială la Cannes și a lăsat jurnaliștilor o depresie post-vizionare. Dacă ar fi de rezumat într-un singur cuvânt tot ce a oferit prin acest film Von Trier, atunci acela ar fi demența.

"Am încercat să fac un film în care am renunţat treptat treptat la raţiune"

O vulpe care-şi mănâncă propriile viscere în timp ce priveşte către spectator şi spune "Chaos reigns" este poate cel mai relevant exemplu că Lars Von Trier a reuşit ceea ce şi-a propus - adică renunţarea completă la raţiune. Von Trier mai are în acest film şi alţi protagonişti animale - un corb, special dresat pentru această producţie, şi o căprioară, care tot apare în cadru alergând cu un făt ieşit pe jumătate din trupul ei. Când apar simultan cele trei duhuri ale pădurii, atunci un suflet este cerşit.
Lars Von Trier utilizează pentru prolog şi epilog slow motion-ul, ca şi pentru câteva scene din pădure, poate pentru a reda ritmul visului, oferind astfel o alternativă la stilistica genului horror, cu sperieturi provocate de zgomote puternice şi monştrii apărând deodată în cadru, plus montaj făcut foarte "strâns", astfel încât totul să pară că se întâmplă foarte repede. Aici, slow motion-ul face aproape statice durerea, frica, paranoia.

cronica integrala, aici -
http://www.cinemagia.ro/stiri/lars-von-trier-vine-la-cannes-cu-un-horror-porno-12316/

Gloria
18 May 2009, 12:24
Cine se transformă în Monica Bellucci?


Sub toate aparenţele, nimeni nu ar putea să o facă, dar aseară, la premiera de gală a filmului Ne te retourne pas (Don't Look Back) de la Cannes, regizoarea Marina de Van (In My Skin / Dans ma peau, 2002) ne-a arătat că nu-i tocmai greu să devii Monica Bellucci - cu ceva efecte speciale şi machiaj consistent.

Şi când tocmai Sophie Marceau, o Monica Bellucci a Franţei, se metamorfozează în Bellucci, atunci - iată - dintr-o dată lucrurile ţi se par mai clare. Asemănarea dintre cele două actriţe a făcut-o pe regizoare să le distribuie în ceea ce s-a dovedit a fi o poveste bizară, ca să nu spunem scăpată de sub control.

Filmul Don't look Back/Ne te retourne pas participă în selecţia oficială a Festivalului, în afara competiţiei şi va ajunge în cinematografele din România în 2010.

Un tur de forţă în ceea ce priveşte machiajul şi efectele speciale, filmul este un thriller, pe alocuri horror, pe alocuri rizibil, în care ai impresia că retrăieşti momente din Twin Peaks, brodate peste un Alice în Ţara minunilor, varianta David Lynch amestecată cu Tim Burton (măcar acesta din urmă chiar are în pregătire o Alice, pe care urmează sa o lanseze). Schimbărilor interioare ale personajului, regizoarea preferă să le asocieze metamorfoze fizice, astfel încât asistăm la varianta (mult îmbunătăţită sub aspectul efectelor speciale) a unui fel de Total Recall. La un moment dat, Sophie Marceau nu mai e Sophie Marceau, sau - ma rog - doar cu jumătate de faţă, cealaltă fiind o versiune chinuită a ceea ce urmează să fie chipul lui Bellucci.


Prin urmare, în loc să vedem două actriţe superbe vedem un surogat colat din obrazul uneia şi a celeilalte, astfel încât imaginea este una monstruoasă. Apoi, regizoarea alege - nu înţelegem de ce - ca şi ceilalţi din familia personajului Jeanne (jucat de Marceau/Bellucci) să se metamorfozeze - un ochi i se face albastru atât copilului, cât şi soţului, după care aceştia se schimbă complet, recurgându-se la alţi actori. Machiajul îşi joacă toate cărţile (şi pe cele pe care nu le are), plusând foarte mult şi ducând la un efect hilar.

Regizoarea Marina de Van nu ia totuşi în van legile fiction-ului, punctul din care pleacă şi cel în care se termină povestea având un parcurs bine gândit. Ea ne lasă însă cu ochii în soare când vine vorba de a motiva ce anume declanşează procesul acesta de întoarcere în trecut, miza propriu-zisă a întregii poveşti şi fluenţa generală.

Altfel, cele două actriţe, uşor asemănătoare fizic, şi-au făcut foarte bine partitura, iar regizoarea s-a descurcat onorabil în a face trecerea de la o actriţă foarte dinamică, mereu în mişcare, care se foloseşte mult de gesturi, căreia cu greu îi prinzi chipul, mai timidă în a-şi expune faţa (cum e Marceau) la una mai serafică, care pune mult accent pe privire, cu un alt ritm şi o altă energie precum e Bellucci.

În Cannes, la premiera de gală a filmului cele două vedete feminine (Bellucci şi Marceau) au purtat fiecare câte o rochie roşie pe covorul ce duce către Palatul Festivalului. Pentru promovarea filmului, cele două actriţe au pozat îmbrăţişate şi topless.

Chambord
18 May 2009, 12:43
Multumim Gloria ! Ma bucur ca ai ajuns, in sfarsit ! Spor la vizionat si la scris ! :)

cronicile doamnei Eugenia Voda, de la Cannes:

http://www.jurnalul.ro/cautare/autor/eugenia-voda-266.html

Gloria
18 May 2009, 16:44
o galerie foto cu imagini in exclusivitate pentru cititorii Cinemagia, de la Cannes
http://www.cinemagia.ro/stiri/galerie-foto-12319/

Alex Leo Serban
18 May 2009, 17:19
@ chambord:
nici nu stii cit de aproape de adevar esti: amenabar a spus k a vrut sa faca un film care sa fie k un 'cnn' pt vremea aia... adik sa-ti dea sentimentul k esti in miezul actiunii. si, zic eu, a reusit ('cronik orala' e f buna la filmul asta)

fanaticii crestini se numeau 'palabalani' si erau, intr-adevar, niste monstri (semanau cu fundamentalistii musulmani de azi), dar nici kiril nu iese prea bine ma tem... amenabar a fost consiliat de cei mai mari specialisti in egiptul roman, care au reconstituit mai mult figura hypatiei (dspr care se stia mai mult cum a murit & little much else), pt kiril, oreste (prefectul roman) s.cl existau totusi documente

ps 'looking for eric' = shallow & formulaic, mai mult un vanity project pt cantona, yet a sure crowd-pleaser; 7/10
'antichrist' = dement (evident) si total inegal, cu unele solutii de imagine superbe (dop = anthony dod mantle as usual) & cu 'trusa de scule' horror imprastiata peste tot, avind k rezultat un soi de porno/gore fara precedent...
jenant & halucinant & (culmea) 'dedicat lui andrei tarkovski'! =))
totusi, intre loach (care face acelasi film, stilistic vbind, de vreo 20 de ani) & lvt, care indrazneste lucruri nebunesti & se innoieste formal de fiecare data, simpatia mea merge catre cel de-al doilea :P 8/10

Dragomara
18 May 2009, 22:16
Depresia "Antichrist"
Unul dintre cele mai aşteptate filme din festival se cheamă "Antichrist", al lui Lars von Trier, "genialul nebun" care a făcut să se vorbească, în lume, despre Danemarca, poate mai mult decât despre prinţul Hamlet...

http://www.jurnalul.ro/stire-externe/spionaj-cu-pasaje-din-biblie-508221.html

illotempore2002
18 May 2009, 22:22
mi se pare foarte interesant ultimul Lars von Trier, din prezentarea Gloriei cel putin....imi place faptul ca regnurile se imbina si iau parte la aceeasi actiune (animalele, oamenii, natura vegetala) si mai ales, expunerea in mod suprarealist a povestii, elementele din zona asta fiind mai mult decat evidente....faptul ca filmul e scris de regizor intr-o perioada de suferinta imi da speranta ca ofera mult material de natura inconstienta foarte juicy pe care abia astept sa il devorez

Chambord
19 May 2009, 08:04
Recapitulare a notelor lui ALS pt filmele din Competitie, pana acum:

1. Ang Lee – Taking Woodstock 10
2-3. Park Chan-Wook – Thirst 9
Jacques Audiard - Un Prophete 9
4-5. Lou Ye - Spring Fever 8
Lars Von Trier – Antichrist 8
6. Andrea Arnold - Fish Tank 7.5
7. Ken Loach – Looking for Eric 7
8. Jane Campion - Bright Star 6.5

Maine revin cu clasamentul juriului Screen International. ;)

Alex Leo Serban
19 May 2009, 17:40
mare dezamagire almodovarul... :(
penelope minunata, k d obicei, dar filmul - crek este cel mai lipsit de glantz & de visual appeal & de twisturi inteligente dintre toate filmele lui! si luuung... (nici n-am rezistat pina la sf - am plecat cu un 1/4 de ora inainte de final, ceea ce NU mi s-a mai intimplat la un almodovar ever!)
6.5/10

in skimb, mi-a placut 'irene' al lui alain cavalier (in 'un certain regard'), TOT povestea unei iubite disparute (sotia regizorului, moarta - k si lena lui almodovar - intr-un accident de masina), dar facuta cu tandrete, la pers I (cu o camera digitala), intim & thought-provoking... 9.5/10

ps cea mai misto reactie la 'antichrist'-ul lui lvt (au fost de toate soiurile, as u can imagine...): o australiank, spunind k 'e nevoie de regizori k lvt' (care sa mearga pina in pinzele albe, that is) B-)

Martalogu
19 May 2009, 18:50
s-ar putea sa vorbesc in necunostinta de cauza.
aprecierile din Times-ul britanic
URL="http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/film/cannes/article6312877.ece"]http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/film/cannes/article6312877.ece[/URL]

Antichrist, a melodramatic psychological horror film, as being a therapeutic and deeply personal piece of work – which suggests that there is a special circle of hell which exists solely in Lars von Trier’s head

The Guardian
http://www.guardian.co.uk/film/2009/may/19/cannes-antichrist-father-children-von-trier
It is just a precariously balanced bucket of blood positioned over the door - a technically accomplished hoax of ineffable nastiness

sau Le Figaro http://www.lefigaro.fr/festival-de-cannes/2009/05/18/03011-20090518ARTFIG00495-antichrist-pueril-pretentieux-et-grotesque-.php (http://www.lefigaro.fr/festival-de-cannes/2009/05/18/03011-20090518ARTFIG00495-antichris
t-pueril-pretentieux-et-grotesque-.php)

pueril, pretentios si de o filozofie absolut grotesca

iar The Telegraph pare a pune punctul pe i - http://www.telegraph.co.uk/culture/film/cannes-film-festival/5344374/Cannes-Film-Festival-2009--Lars-Von-Triers-torture-porn-film-Antichrist-shocks.html

“easily one of the biggest debacles in Cannes Film Festival history and the complete meltdown of a major film artist in a way that invites comparisons to the sinking of the Titanic”.

cred ca filmul e un (auto)abuz. si una din momentele in care arta devine din model, anti-model .
o inoculare foarte perversa.

mi-a atras atentia si urmatorul editorial, tot din London Times http://www.timesonline.co.uk/tol/comment/columnists/guest_contributors/article6314617.ece

We're barely into its second week and the Cannes Film Festival has proven, yet again, and more than ever, what a joke it has become.

A festival that began with the noblest of intentions - as a counterpoint to the cultural fascism sweeping prewar Europe - has become a paean to hype and hucksterism. At Cannes, the belief now seems to be that while art movies are well and good, all roads eventually lead to Hollywood. Just ask the legions of Tinseltown heavyweights - the Brad Pitts, Johnny Depps and Colin Farrells - expected in town over the next week (there's even, gasp, the Peaches Geldofs and Myleen Klasses, who have arrived noisily to play their part).

And then there are the movies. The choice of Disney's Up for the opening night tells you everything about modern Cannes. It is a 3-D animation from a multinational corporation famed until recently, through its fast-food tie-ins, for coating young heartstrings with cholesterol just as it was tugging at them. The film, about an old man who flies his house to South America with the aid of party balloons, apparently brought grown critics to tears in its first 15 minutes.

That is no doubt a source of much relief for the festival programmers who must have felt like Tinseltown touts for selling the soul of Cannes for a soupçon of Hollywood limelight yet again. Last year's opening film, the execrable Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull, nearly swamped the festival in bad buzz.

This is not reflex antagonism on my part, but an appreciation that Cannes matters (or used to).

The festival was started in 1939 as a challenge to the Fascist toadies in Mussolini's Italy who ran the Venice Film Festival. In 1938, when Jean Renoir's antiwar parable La Grande Illusion was beaten to the top prize by Leni Riefenstahl's Olympia (an homage to the 1936 Berlin Olympics commissioned by Goebbels, featuring taut Teutonic bodies and loving close-ups of Hitler), a group of film-makers and critics petitioned the French Government to establish a festival that was politically aware but not ideologically subservient.

But forget all that. Up made some film critics cry in the first 15 minutes. So that's a good thing.

The big news over the weekend from Cannes was that the director of the British hit Calendar Girls will team up with Bob Hoskins and Sally Hawkins (from Happy Go Lucky) to make We Want Sex, a jaunty Brit-com about women workers at Ford's Dagenham plant who went on strike for equal rights in 1968. Naturally, it will be a hoot, but you could choke on the irony of its being announced in Cannes.

In 1968, the festival was brought to a shuddering halt by politically aware film-makers such as François Truffaut, Jean-Luc Godard, Louis Malle and Milos Forman. They held an impromptu press conference demanding the closure of Cannes as a gesture of support for striking workers at the Renault factory in Boulogne-Billancourt and the striking students of Paris. Forman withdrew his movie (The Fireman's Ball) from the festival; there were sit-down protests outside the Palais; and harsh words were exchanged - Godard was caught on camera yelling at a critic: “We're talking about solidarity with students and workers, and you're speaking of travelling shots and close-ups! You're a prick!” The festival closed for business. Mission accomplished.

It is hard to pinpoint when the rot set in. Some say it was 1994, when Quentin Tarantino's Pulp Fiction won the Palme d'Or. Tarantino was booed when he went up to collect it. The sight of the former video store geek, giggling nervously on stage, being celebrated for a movie that, ultimately, is about other movies, was too much for some. It signalled a new era of thrilling but empty irony.

Today, Cannes boasts arthouse film-makers such as Lars von Trier and Michael Haneke. Both will be in town this week, and are previous Cannes winners. They are prodigiously talented, but make solipsistic movies, sometimes shocking and controversial, but speaking of nothing other than Lars von Trier and Michael Haneke. Apparently, von Trier's “controversial” Antichrist, featuring castration and self-mutilation, has, in classic Cannes style, sent sensitive critics fleeing for the exits.

These hucksters are the Godards and the Truffauts of our day. Cannes is their festival. And they are far removed from the generation who so believed that their work could penetrate deep into the politics of daily life that they were prepared to sabotage their careers and shut down their own films.

Perhaps fittingly, Tarantino has returned to the scene of the crime, bearing his boys' own romp, Inglourious Basterds, starring Brad Pitt. Set during the Second World War, it follows a fictitious band of American-Jewish soldiers in occupied France who capture and torture Nazis. Entirely politically vacuous, full of Hollywood glamour and, presumably, hugely entertaining, it's all very Cannes. But surely Cannes should strive for more?

This form of cultural anaemia isn't the preserve of Cannes alone. The entire media and their consumers have, for decades now, regarded the world of film as a glitzy hunting ground for stars and celebrities and as a place where talents tread a well-worn path from small-town obscurity to the Hollywood highlife.

Until viewers and critics alike begin to look deeply into films, how they're made and who makes them, as the festival founders did long before us, we will continue to get the Cannes that we truly deserve.

Chambord
20 May 2009, 09:32
Topul filmelor din Competitie (vazute pana ieri), in viziunea Juriului Screen International (format din 10 critici renumiti, din diferite tari). Notele s-au dat de la 0 (film groaznic) la 4 (film excelent).
Deocamdata, nu mai putin de 4 filme au obtinut medii peste 3 - ceea ce inseamna ca e o editie foarte buna. La Berlin, de ex, anul acesta nici un film din competitie nu a luat peste 3. Am transformat mediile in verdicte, rotunjind zecimalele la intregul superior. Sigur ca parerile criticilor care vad altfel clasamentul nu sunt mai putin legitime.

1. Jacques Audiard - Un Prophete 3.4 film excelent
2. Jane Campion - Bright Star 3.3 film excelent
3. Pedro Almodovar - Broken Embraces 3.2 film excelent
4. Marco Bellocchio – Vincere 3.1 film excelent
5. Ken Loach – Looking for Eric 2.9 film bun
6. Park Chan-Wook – Thirst 2.4 film bun
7. Andrea Arnold - Fish Tank 2.3 film bun
8. Johnnie To – Vengeance 2.1 film bun
9. Ang Lee – Taking Woodstock 2 film mediocru
10. Lou Ye - Spring Fever 1.6 film mediocru
10. Lars Von Trier – Antichrist 1.6 film mediocru
12. Brillante Mendoza – Kinatay 1.2 film mediocru

Cea mai amara gluma anul acesta pare a fi acest filipinez Brillante Mendoza, care cu gratie ocupa ultimul loc. Se pare ca e singurul cineast, in istorie, care a fost selectionat in Competitie la Cannes 2 ani la rand !! Bineinteles ca el nu se multumeste cu atat si are sanse mari sa devina si singurul cineast din istorie cu cel mai prost film din competitie 2 ani la rand. Anul trecut a ocupat tot ultimul loc, cu o medie de 0.6 (adica majoritatea criticilor i-au considerat filmul Serbis fie prost fie catastrofal). Ar fi amuzant daca n-ar fi ocupat degeaba un scaun pe care puteau sa stea Coppola, Jarmusch, Soderbergh, Ghobadi si, de ce nu ... Porumboiu.

Alex Leo Serban
20 May 2009, 11:42
vz si tarantino - in care quentin rescrie istoria, il omoara pe hitler & trateaza al 3-lea razboi mondial k p un film cu gangsteri (ceea ce a si fost, intr-un fel...)
HUGELY entertaining start/finish, n-am simtit cum trec cele 2 ore 40, jucat formidabil (mai putin de brad pitt saracu, ramas cu un prognatism a la brando in 'nasul' care e singura lui 'trasatura psihologica' :) ), dar - @ the end of the day - nu ramii cu prea mult. 8.5/10

aseara am mai vz 'les herbes folles' al lui alain resnais - elegant, lejer, fin & spumos k o sampanie frantuzeasca, perfect pina spre minutul 90 (din 104); 9/10

ps ce tbuie stiut (apropo de cronicile linkuite; btw, ultima nu merge - deci nu stiu cine a scris editorialul, banuiesc k un batrin critic umanist...) este faptul k, cu o exceptie ('le figaro' = cel mai conservator cotidian francez & cu cronicarul cel mai aproximativ = eric neuhoff), este vba dspr publicatii britanice (insulare & conservatoare), care au critica cea mai constipata din lume; francezii sint prea snobi, americanii prea mainstream, britanicii sint stiff.
daca ar fi fost dupa americani & britanici, autorii 'cult' ai modernitatii cinematografice (= aceiasi pe care-i aminteste articolul) ar fi fost astazi uitati & ingropati sub maldare de 'fun' & realism social populist a la loach... (:|

buticut
20 May 2009, 13:51
Sa inteleg ca Inglourious Basterds e asa cum a fost descris de cei care citisera screenplay-ul,adica "it's like "if you took the bad guy swagger of RESERVOIR DOGS, the uber coolness and structure of PULP FICTION, throw in the revenge angle of KILL BILL, set it in World War II" and "like Kill Bill meets The Dirty Dozen meets Cinema Paradiso."? :D

Ma bucur sa il revad in forma pe Tarantino,dupa un Death Proof so-and-so.Hehe daca doar din trailer mi se parea enervant Brad, atunci e clar. Oricum am inteles ca nu are mult screentime Pitt-ul si nici nu se vorbeste mult in Engleza. Cum a fost Til Schweiger?Kinda have a soft spot for him :P.

klein
20 May 2009, 14:38
vz si tarantino - in care quentin rescrie istoria, il omoara pe hitler & trateaza al 3-lea razboi mondial k p un film cu gangsteri (ceea ce a si fost, intr-un fel...)
HUGELY entertaining start/finish, n-am simtit cum trec cele 2 ore 40, jucat formidabil (mai putin de brad pitt saracu, ramas cu un prognatism a la brando in 'nasul' care e singura lui 'trasatura psihologica' :) ), dar - @ the end of the day - nu ramii cu prea mult. 8.5/10
al 3-lea razboi mondial?
si cum adica e bine jucat, nu te-ai plictisit, subiectul e original, dar nu ramai cu prea mult? nu e de ajuns?

aseara am mai vz 'les herbes folles' al lui alain resnais - elegant, lejer, fin & spumos k o sampanie frantuzeasca, perfect pina spre minutul 90 (din 104); 9/10
pare sa semene cu 'Coeurs', sau in orice caz, in stilul 'Coeurs', care de altfel mi-a placut foarte mult. De-abia astept sa-l vad si pe asta.

Alex Leo Serban
20 May 2009, 18:33
al 2-lea razboi mondial, of course - what was i thinking!? :-? crek ma gindeam k e k si cum qt ar fi waged his own war with history, hence 3rd... :D

actorul GENIAL din 'inglourious...' se numeste CHRISTOPH WALTZ, e austriac

ps take a look @ this:

http://blogs.suntimes.com/ebert/2009/05/a_devils_advocate_for_antichri.html

@ klein: eu zic k e mai bun decit 'coeurs' B-)

Alex Leo Serban
21 May 2009, 09:19
reviews la 'amintiri din epoca de aur' - aici:

http://www.variety.com/review/VE1117940326.html?categoryid=31&cs=1&query=tales+from+the+golden+age

si aici:

http://www.liberation.fr/cinema/0101568292-carpates-diem-chez-ceaucescu

take 3 - aici:

http://agenda.liternet.ro/articol/9082/Alex-Leo-Serban/Scrisori-din-Cannes-pentru-Razvan-o-noapte-si-o-zi.html

ps la lvt: rateurile marilor cineasti sint mai rasunatoare decit marile succese ale micilor regizori ;)

Chambord
21 May 2009, 11:54
Ce m-a impresionat la LVT in conferinta de presa de la Cannes si interviul de la TF1 (?) e cum ii tremura vocea si se inrosea la fiecare raspuns. Parea un om care sufera ...

cica in caietul de presa al filmului e si urmatoarea confesiune a autorului (am luat-o de pe indiewire):

Lars Von Trier: Director’s Confession

Two years ago, I suffered from depression. It was a new experience for me. Everything, no matter what, seemed unimportant, trivial. I couldn’t work.

Six months later, just as an exercise, I wrote a script. It was a kind of therapy, but also a search, a test to see if I would ever make another film.

The script was finished and filmed without much enthusiasm, made as it was using about half of my physical and intellectual capacity.

The work on the script did not follow my usual modus operandi. Scenes were added for no reason. Images were composed free of logic or dramatic thinking. They often came from dreams I was having at the time, or dreams I’d had earlier in my life.

Once again, the subject was “Nature,” but in a different and more direct way than before. In a more personal way.

The film does not contain any specific moral code and only has what some might call ‘the bare necessities’ in the way of a plot.

I read Strindberg when I was young. I read with enthusiasm the things he wrote before he went to Paris to become an alchemist and during his stay there ... the period later called his “inferno crisis” - was “Antichrist” my Inferno Crisis? My affinity with Strindberg?

In any case, I can offer no excuse for “Antichrist”. Other than my absolute belief in the film - the most important film of my entire career!

Lars von Trier, Copenhagen, 25/03/09.

keepwalking
21 May 2009, 13:46
Cotidianul scrie despre "Primul premiu românesc la Cannes 2009" (http://www.cotidianul.ro/primul_premiu_romanesc_la_cannes_2009-85275.html). Ghiciti cine si pentru ce?

Felicitari! Deci se poate... :)

tipul e din Iasi.
felicitari!

klein
21 May 2009, 15:25
Draga als, am senzatia ca esecul lui LVT nu-ti da pace. e frumos ca incerci sa echilibrezi sentimentul de deceptie relativizand rateul. trebuie sa fie infinit de greu sa-l desfiintezi. Poate ca daca ar fi fost un alt mare cineast ar fi fost mai simplu, ai fi facut-o fara prea mari probleme de constiinta, dar e el, LVT. trebuie sa fie si foarte trist, sa te simti tradat si totusi sa nu ii raspunzi cu aceeasi moneda.
Mi-a placut f mult cronica lui Roger Ebert, nu pentru felul in care apara filmul, gasindu-i semnificatii biblice si metaforice ascunse ci pentru tonul general al textului si acel a few steps back. dupa care se livreaza unei analize, nu stiu cum sa-i zic, pezibile, tandre (daca se poate asa ceva), cu mult bun simt. Chiar iti vine sa vezi filmul (dupa ce am citit si auzit, mi-am zis ca nu o sa calc in veci in sala de cinema la acest flop pretentios). oricum, stau pe ganduri daca sa il vad sau nu.
In plus, citind aceasta cronica am realizat cum sunt romanii cronicari (dupa modelul tau 'francezii sint prea snobi, americanii prea mainstream, britanicii sint stiff'). romanii sunt fuduli, par a fi depozitarii adevarului ultim. e o parere

klein
21 May 2009, 15:38
Gloria, foarte misto interviul cu lvt si mai ales felul in care l-ai prezentat. O intrebare. cei doi actori au fost dublati? din ceea ce spui se pare ca da : 'După care Lars Von Trier povesteşte cât e de dotat Dafoe, ce om norocos este pentru asta, şi că pentru scenele de sex s-a folosit de starul porno german Horst, care nu a mai trebuit să dea probe pentru a fi distribuit....'

Alex Leo Serban
21 May 2009, 15:51
@ klein: nu e vba dspr 'echilibrarea balantei' (desi uneori tre sa faci si asta, prea dau altii, cu foc & sete, in mari regizori - azi, de ex, o vacutza de la 'metro' cu nume arabesc, devenita mare cronicara peste noapte, da de pamint cu filmu lui resnais pt k mneaei n-a inteles nimic din el...), e vba de a intelege demersul unui (mare) regizor & a-l judeca in fctie de ceea ce si-a propus, nu de vecinatatile vremelnice de festival sau de 'succesul la public' (on s'en fout...)

cotatiile de la cannes sint f relative dintr-un motiv f simplu: se coteaza filmele back-to-back - asta, o data; doi (vezi cotatiile la almodovar din 'screen'): un film mediu are mai mari sanse sa adune stele pt k, nefiind ceva cutting edge, in + fiind al unui nume mare, cronicarii tind sa dea un nr rezonabil de stele as befitting numele respectiv (gen de la 3 stele in sus); filmele cutting edge (cum e cel al lui lvt) are bound to divide, asadar cotatiile sa mearga de la o stea (sau mai putin) la 3 (cit i-a dat scott foundas lui lvt in 'screen')... asa se scrie mica istorie a unei editii de festival :P

ps nu stiu dc zici k 'cronicarii ro sint fuduli', simt k ma jignesti aici pt k eu stiam k doar EU sint asa, being the best als in the world - all the other als's are overrated =))

Serghei
21 May 2009, 15:52
zici ca se merge in pelerinaj la LVT:))
pot sa fluiere 100 de critici a paguba....LVT e mester.

Alex Leo Serban
21 May 2009, 15:58
take 4:

http://agenda.liternet.ro/articol/9090/Alex-Leo-Serban/Scrisori-din-Cannes-pentru-Razvan-urmatoarele-zile.html

klein
21 May 2009, 16:19
ps nu stiu dc zici k 'cronicarii ro sint fuduli', simt k ma jignesti aici pt k eu stiam k doar EU sint asa, being the best als in the world - all the other als's are overrated =))
dar nu stiai ca si ceilalti se cred the best of the best? nu e loc de indoiala. sau poate n-ai avut ochi sa ii observi pe fiecare in turnul lor de mandrie si glorie :)

Gloria
21 May 2009, 17:08
Gloria, foarte misto interviul cu lvt si mai ales felul in care l-ai prezentat. O intrebare. cei doi actori au fost dublati? din ceea ce spui se pare ca da : 'După care Lars Von Trier povesteşte cât e de dotat Dafoe, ce om norocos este pentru asta, şi că pentru scenele de sex s-a folosit de starul porno german Horst, care nu a mai trebuit să dea probe pentru a fi distribuit....'

Scenele de sex au fost dublate, dar sexul lui Dafoe se pare ca nu.X_X

klein
21 May 2009, 17:21
Gloria, foarte misto interviul cu lvt si mai ales felul in care l-ai prezentat. O intrebare. cei doi actori au fost dublati? din ceea ce spui se pare ca da : 'După care Lars Von Trier povesteşte cât e de dotat Dafoe, ce om norocos este pentru asta, şi că pentru scenele de sex s-a folosit de starul porno german Horst, care nu a mai trebuit să dea probe pentru a fi distribuit....'

Scenele de sex au fost dublate, dar sexul lui Dafoe se pare ca nu.X_X
au mai fost si dublati pe deasupra!!! pai ce atata scandal. Of, of, ce griji isi faceau francezii pt draga de Charlotte, dar mai ales pt sotul ei nevinovat:)) . pai poate sa stea linistit Yvan.

Gloria
21 May 2009, 17:27
Gloria, foarte misto interviul cu lvt si mai ales felul in care l-ai prezentat. O intrebare. cei doi actori au fost dublati? din ceea ce spui se pare ca da : 'După care Lars Von Trier povesteşte cât e de dotat Dafoe, ce om norocos este pentru asta, şi că pentru scenele de sex s-a folosit de starul porno german Horst, care nu a mai trebuit să dea probe pentru a fi distribuit....'

Scenele de sex au fost dublate, dar sexul lui Dafoe se pare ca nu.X_X
au mai fost si dublati pe deasupra!!! pai ce atata scandal. Of, of, ce griji isi faceau francezii pt draga de Charlotte, dar mai ales pt sotul ei nevinovat:)) . pai poate sa stea linistit Yvan.


Mai sunt impreuna? Pentru ca la interviu a spus doua chestii care ma fac sa cred ca nu - prima - ca a aratat filmul PRIETENULUI ei - a folosit acest cuvant si ca el nu se gandea ca ea va ajunge atat de departe, dar ca o sustine.
APoi, cand am intrebat-o de ce personaj din intreaga ei cariera se simte mai legata, cu care ar vrea in memoria cinefililor sa fie asociat numele ei, iar ea a zis ca cele facute de sotul ei.

klein
21 May 2009, 18:00
Mai sunt impreuna? Pentru ca la interviu a spus doua chestii care ma fac sa cred ca nu - prima - ca a aratat filmul PRIETENULUI ei - a folosit acest cuvant si ca el nu se gandea ca ea va ajunge atat de departe, dar ca o sustine.
APoi, cand am intrebat-o dece personaj din intreaga ei cariera se simte mai legata, ccu are ar vrea in memoria cinefililor sa fie asociat numele ei, ea a zis ca cele facute de sotul ei si in asra
eu stiam ca ei sunt impreuna, ca ea a vrut sa vada filmul impreuna cu Yvan Attal. Si m-ar mira ca el sa fi spus ca a mers prea departe. cand a luat-o nu parea a fi o fata cumite. Fata lui Gainsbourg si a lui Jane Birkin, cantase Lemon Incest cu Serge, facuse Cement Gardent, deci era cumva inscrisa pe calea provocarii. Ba chiar cred ca nu provocase suficient fata de mostenirea pe care o avea. cu filmele lui YA era mereu frumoasa, simpla si atat. A venit momentul sa revina la origini. :P

Alex Leo Serban
21 May 2009, 19:00
@ klein: nu ma-ndoiesc k asta cred si altii, da eu sint singurul care o spune in gura mare :P

ps 'prietenul ei' poate fi kiar yvan; dc presupui k tre sa-i fie neaparat 'sot' - doar e fiica lui jane & serge, nu...? ;)

Gloria
21 May 2009, 19:08
da, corect, dar am fost dezorientata pentru ca a folosit ambele cuvinte, la interval scurt de timp.

buticut
21 May 2009, 21:14
Maine mergeti la screeningul pt The Imaginarium of Doctor Parnassus? Gilliam spunea ca a pastrat in intregime footage-ul cu Heath, chiar daca unele secvente vor fi greu de digerat inca de la inceput,cand il spanzura si unele dialoguri sunt 'shocking', avand in vedere ce s-a intamplat cu el. Chiar Heath spunea intr-un interviu ca dupa ce va termina de filmat,he'll drop to the ground dead for a year...pacat ca year-ul a ajuns sa fie forever. Imi furati si mie un poster daca gasiti pe acolo? :D

Controversy creates $$$. Bun sau rau, Antichristul e filmul despre care se vorbeste cel mai mult la Cannes, atingandu-si astfel scopul. Hehe, asta desigur pana maine, cand va avea loc proiectia pt Enter the void-ul lui Noe.

Alex Leo Serban
22 May 2009, 17:56
cel mai ambitios film al actualei editii: 'enter the void' al lui gaspar noe, care tocmai s-a terminat - dupa 2h40 min...
un premiu?
o palma? :D

noe face un film grandios, care povesteste - nici mai mult nici mai putin - moartea unui tinar, iersirea lui din corp & haladuirea lui (via flashbackuri & stuff) pina la intrarea in alt corp: acela al nepotului sau

folosire intensa a camerei subiective (k la 'pescuitu' lui sitaru), lots of aerial views, senzatie de 'vase comunicante' etc; fluiditatea camerei este remarcabila (practic nu vezi nicio taietura, totul 'curge' & se scurge in cite-un obiect - preferabil circular - k si cum ar fi 'supt' in gol)

exista si naivitati inevitabile - mai ales la sf, cind vedem un penis in close up penetrind, ejacularea (cu spermatozoizii etc) si, in fine, taierea cordonului ombilical din pov-ul bebelului (deci revenire la camera subiectiva)

multe asemanari cu 'antichrist'-ul lui lvt, doar k 'enter the void' pare versiunea 'life-affirming' a acestuia

in orice caz, noe se re-afirma k unul din cei mai 'dementi', mai inovatori & mai provocatori cineasti contemporani - ceea ce inseamna k 'the lvt legacy' este asigurata B-)

9/10 (da, that means k este PESTE 'irreversible'!)

ps mi-a placut si 'dr parnassus' - emotionant & neasteptat de (bine)'adunat', tinind cont de drama mortii lui heath; unul din terry gilliam-urile reusite... 8.5/10

Mala Portugal
23 May 2009, 11:20
cel mai ambitios film al actualei editii: 'enter the void' al lui gaspar noe

multe asemanari cu 'antichrist'-ul lui lvt, doar k 'enter the void' pare versiunea 'life-affirming' a acestuia

in orice caz, noe se re-afirma k unul din cei mai 'dementi', mai inovatori & mai provocatori cineasti contemporani - ceea ce inseamna k 'the lvt legacy' este asigurata B-)

9/10 (da, that means k este PESTE 'irreversible'!)

in conferinta de presa (de pe pagina festivalului), intrebat fiind ce-l inspira, noe a raspuns ca-si doreste sa vada 'antichrist'-ul lui lvt si singura nominalizare pe care a mai facut-o a fost "4 luni, 3 saptamani...."

klein
23 May 2009, 13:51
tare mi-e teama ca demersul lui Noe e mai mult teribilist decat artistic. Mie Irreversible mi s-a parut insuportabil. literalmente nu m-am putut uita la el. stateam ca la filmele de groaza cu ochii deschisi pe jumatate. intr-atat a fost de extrem in prima parte, ca la cea de-a doua nu am mai fost capabila sa ma concentrez. in afara de asta, nu-mi place aceasta atitudine infantila de a provoca fiindca vezi doamne publicul e prea conventional, somnolent si hai sa-l trezim. pentru mine sunt putine situatiile in care cei care au provocat, au si adus ceva nou in cinema. nu-mi vine in minte deocamdata decat La grande bouffe.

Alex Leo Serban
23 May 2009, 18:55
@ klein: ... si 'un chien andalou', si 'salo', si 'in the realm of the senses', si 'the cook, the thief, his wife & her lover', si 'crash' (al lui cronenberg!), si 'idiotii' lui lvt...

si, pt k azi dim am vz 'coco & igor': 'le sacre du printemps', al lui stravinski, a fost socotit la vremea respectiva (1913) tot 'teribilist'...

ps in 'metro' de azi se zice k huppert 'a adore le film de lars von trier' :D (care, altminteri, tocmai a primit un... antipremiu din partea juriului ecumenic condus de radu mihaileanu, k fiind 'cel mai misogin film din competitie' (bof); aceasta decizie, dupa parerea ta, este 'artistica' sau 'teribilista'? :P )

take 5:

http://agenda.liternet.ro/articol/9101/Alex-Leo-Serban/Scrisori-din-Cannes-pentru-Razvan-ultimele-zile.html

klein
23 May 2009, 20:09
ps in 'metro' de azi se zice k huppert 'a adore le film de lars von trier' :D (care, altminteri, tocmai a primit un... antipremiu din partea juriului ecumenic condus de radu mihaileanu, k fiind 'cel mai misogin film din competitie' (bof); aceasta decizie, dupa parerea ta, este 'artistica' sau 'teribilista'? :P )

nu stiam ca se dau si anti premii? !:-O aceasta decizie e prosteasca si ridicola. nu am crezut in Mihaileanu ca artist, dar parea cel putin cu simtul umorului.
cat despre madam huppert nici nu ma mira ca ii place lvt. intra si ea in categoria provocarilor,nu? sa vezi ce palma le trage maine jurnalistilor:)) de-abia astept. Fac pariu ca nu va fi un palmares impaciuitor.

europe_east
23 May 2009, 21:02
citit articolele de pe liternet - mi-au placut toate, si m-a emotionat comentariul despre Ebert...

dar un top, ceva? :)

Mala Portugal
23 May 2009, 22:20
E 2-0 pentru Corneliu :D De ce nu-l sarbatoreste nimeni?

klein
23 May 2009, 22:38
E 2-0 pentru Corneliu :D De ce nu-l sarbatoreste nimeni?
sa-l vedem intai ;)

Mala Portugal
23 May 2009, 22:44
ps in 'metro' de azi se zice k huppert 'a adore le film de lars von trier' :D (care, altminteri, tocmai a primit un... antipremiu din partea juriului ecumenic condus de radu mihaileanu, k fiind 'cel mai misogin film din competitie' (bof); aceasta decizie, dupa parerea ta, este 'artistica' sau 'teribilista'? :P )


apropo de asta , citisem ieri raspunsul lui in evz :
Ce le-aţi răspunde celor care vă vor acuza de misoginism?
Filmele mele au avut parte de interpretări foarte diferite, iar cu unele nu am fost niciodată de acord. Sunt liber să mă opresc oriunde în acest Univers, indiferent de ce vor spune ceilalţi. Nu cred că am făcut vreun film care să transmită ce anume cred eu despre un lucru sau altul şi nu cred că există un feminist mai loial ca mine! De la mama mea am deprins asta, ea era şefa Ligii Femeilor din Danemarca.

Mala Portugal
23 May 2009, 23:01
E 2-0 pentru Corneliu :D De ce nu-l sarbatoreste nimeni?
sa-l vedem intai ;)

daca lua Sergiu doua premii la Cannes ii dadeam entuziasmului o sansa dupa vizionare dar fiind vorba de Porumboiu imi permit sa ma bucur inainte de a vedea filmul fara sa-l pun sub semnul unei strambaturi din nas. ;)

klein
23 May 2009, 23:06
E 2-0 pentru Corneliu :D De ce nu-l sarbatoreste nimeni?
sa-l vedem intai ;)

daca lua Sergiu doua premii la Cannes ii dadeam entuziasmului o sansa dupa vizionare dar fiind vorba de Porumboiu imi permit sa ma bucur inainte de a vedea filmul fara sa-l pun sub semnul unei strambaturi din nas. ;)
nu e nici o strambatura din nas. abia acum am vazut ca a luat premiu. interpretasem altfel mesajul tau. chiar ma bucur pt Porumboiu. si abia astept sa ii vad filmul.
in plus am vazut ca a luat premiu si filmul iranian care a starnit atata entuziasm.:)

klein
23 May 2009, 23:45
acum vad ca si faza cu anti-prix-ul e reala. nu pot sa cred :))
si mihaileanu chiar s-a vrut ironic. Numai ca de data asta nu i-a iesit umorul, iar sarcasmul a avut efect bumerang
http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5gOEvRfGUxneeaj1dRfZf83ad95qw
Ia priviti aici ce juriu:
http://cannes.juryoecumenique.org/spip.php?rubrique2

klein
24 May 2009, 11:08
in seara asta aflam si premiile. As incerca un pronostic la Palme d'or: Haneke
<:-P pt porumboiu.

buticut
24 May 2009, 11:19
Incerc si eu un pronostic:
Les Herbes folles de Alain Resnais :D

Congrats for Porumboiu! <:-P<:-P
Tot vorbea aseara o cucoana despre film la tv,mentionand in repetate randuri finalul excelent si ma temeam sa nu mi-l spoileruiasca :D.

Pauline Kael
24 May 2009, 11:23
Tante Kleine hochnäsig,
e dreptul oricui de a oferi ce premiu crede,ca unii spectatori dau dovada de marginire si intoleranta,nu intereseaza pe absolut nimeni.(Pana si LvT a zis ca nu e sigur de existenta divina,nu I-a negat Lui existenta copilareste).
In plus,cred ca decadenta in cinema a inceput cam din anii 2000(vezi colapsul produs in celelalte arte,pictura,literatura).

Filmele lui Noe si Trier sunt doua dejectii,si dejectii merita si ele.Ce titlu e asta"Anticristul(cartea lui Nietzche,vax)?Epatare cu orice pret,iar "hidosul "Lars e normal sa fie privit ca un freak,ca un bolnav psihic,talentat dar plictisit de sine,confuz si submediocru in ultimul film.Eu astept urmatoarea sa comedie,mi-au placut la nebunie Breaking the Waves,Dogville,Dancer in the dark...E penibil cum incearca acum criticii sa-l scuze cu porcarioara asta,pt ca "e rateul unui regizor mare"...Cannesul de anul asta e ratat,cinema-ul a murit,traisca cinema-ul!
Iar Gaspar Noe nu e regizor ,e orice altceva.Plictiseala inseamna sa spui totul, zicea pere Voltaire,si ce dreptate avea ,ar fi adormit la filmele lui Noe ca dupa o supradoza de barbiturice.Noe singur se drogheaza cand isi face filmele,stiam de un scriitor care nu putea fi atins de efervescenta inspiratiei decat in stare de ebrietate.

Alex Leo Serban
24 May 2009, 11:59
@ europe: msi :">
n-am stat sa fac un top anul asta, nu prea ma stimuleaza - as face mai degraba un anti-top (yeah right >:) ), in care ar figura 'kinatay' (= o rusine revoltatoare), 'map of the sounds of tokyo' (= un sirop stupid cu sex slinos) , 'looking for eric' (= un 'notting hill' pt barbati) & 'bright star' (= un film hallmark filmat meserias)...

@ klein: si mie mi s-a parut stupid, in + teribilist/infantil, de park distinsul juriu ecumenic s-ar fi 'contaminat' de la... lvt :D

@ mala :-* : cel mai tare a fost aseara cind, dupa premiu, fiind la asa-zisul cocteil de la sediul wild bunch cu cornel, sotia s.a., m-au sunatd e la realitatea tv & m-au rugat sa zic 2 vbe dspr premiul lui... ciprian porumboiu! =))

@ pauline: ai vz filmele?

klein
24 May 2009, 12:01
Tante Kleine hochnäsig,
e dreptul oricui de a oferi ce premiu crede,ca unii spectatori dau dovada de marginire si intoleranta,nu intereseaza pe absolut nimeni.(Pana si LvT a zis ca nu e sigur de existenta divina,nu I-a negat Lui existenta copilareste).
In plus,cred ca decadenta in cinema a inceput cam din anii 2000(vezi colapsul produs in celelalte arte,pictura,literatura).
Filmele lui Noe si Trier sunt doua dejectii,si dejectii merita si ele.Ce titlu e asta"Anticristul(cartea lui Nietzche,vax)?Epatare cu orice pret,iar "hidosul "Lars e normal sa fie privit ca un freak,ca un bolnav psihic,talentat dar plictisit de sine,confuz si submediocru in ultimul film.Eu astept urmatoarea sa comedie,mi-au placut la nebunie Breaking the Waves,Dogville,Dancer in the dark...E penibil cum incearca acum criticii sa-l scuze cu porcarioara asta,pt ca "e rateul unui regizor mare"...Cannesul de anul asta e ratat,cinema-ul a murit,traisca cinema-ul!
Iar Gaspar Noe nu e regizor ,e orice altceva.Plictiseala inseamna sa spui totul, zicea pere Voltaire,si ce dreptate avea ,ar fi adormit la filmele lui Noe ca dupa o supradoza de barbiturice.Noe singur se drogheaza cand isi face filmele,stiam de un scriitor care nu putea fi atins de efervescenta inspiratiei decat in stare de ebrietate.
dragomara, tu esti? :-O

Alex Leo Serban
24 May 2009, 12:15
misto ce zice omul asta:

http://agenda.liternet.ro/articol/9106/Iulia-Blaga-Jacques-Audiard/Cand-vad-critica-de-film-transformandu-sein-jurnalism-ma-enervez-ingrozitor.html

Dragomara
24 May 2009, 12:22
dragomara, tu esti? :-O

de data asta eşti un prost psiholog. :(( io abia aştept să văd filmele alea, ca să mă dau şi io mare, of course! :P

şi dacă io nu spun chiar totul, nimeni nu spune.
=)) =)) =)) =)) =))

Alex Leo Serban
24 May 2009, 12:23
c/o dear old manohla :P :

http://www.nytimes.com/2009/05/23/movies/23cann.html?_r=1&scp=2&sq=cannes&st=cse

buticut
24 May 2009, 12:26
@ mala :-* : cel mai tare a fost aseara cind, dupa=)) premiu, fiind la asa-zisul cocteil de la sediul wild bunch cu cornel, sotia s.a., m-au sunatd e la realitatea tv & m-au rugat sa zic 2 vbe dspr premiul lui... ciprian porumboiu!

@ pauline: ai vz filmele?
Se poate mai ALS, nici un "@" pt mine? :P You is ignoring me :(.
Ti-au dat astia sah mat cu Ciprian hehe damn typos :D. Mi-a placut ultima scrisoare catre Razvan, ma gandeam ca o sa apara si Ebert pe-acolo, anul trecut parca avusese accidentul ala cu soldul si sotia sa ii trimitea scrisori de la Cannes. A devenit mult mai soft si mai tolerant pe masura ce a trecut timpul, dar tot ramane unul dintre cei ale caror cronici le citesc cu placere. Nu ma gandeam ca va veni fix la Parnassus, pe care il astept cu nerabdare (revin la intrebare,n-ati reusit sa furati un poster or something de la Cannes :P?)...e de admirat spiritul lui,continuand sa faca ceea ce ii place,in ciuda dificultatilor.

Cat despre Antichrist si Enter the Void, from my experience,I learned to never judge a movie before seeing it,indiferent de reputatia regizorului sau de bashing, nici macar dupa trailere,fiindca productul final de multe ori difera.

Alex Leo Serban
24 May 2009, 12:27
@ buticut: fine reasoning B-)

buticut
24 May 2009, 12:28
Thank you :).

Pauline Kael
24 May 2009, 12:30
@ Domnule ALS,nu le-am vazut si (previzibil): nici nu vreau sa le vad(.Era vorba de ALTI crtici ca-l apara pe Lv T intr-un fel infantil,nici macar de amorul celei de-a saptea arte).Nu vi s-a intamplat niciodata sa vedeti un trailer si sa va treaca interesul?Nu e vorba de preconceptii,ci de serioasa abordare a celor care fac film si a celor care le discuta. In plus,filmele horror nu sunt my cup of tea.
Despre usor ridicolul juriu(ecumenic):toata lumea are dreptul la libera exprimare,si dupa cloaca de porcarii care bantuie pe ecrane,era necesar un anti-juriu ca asta,dar nu atat de anemic.

Pauline Kael
24 May 2009, 13:16
@ mala :-* : cel mai tare a fost aseara cind, dupa=)) premiu, fiind la asa-zisul cocteil de la sediul wild bunch cu cornel, sotia s.a., m-au sunatd e la realitatea tv & m-au rugat sa zic 2 vbe dspr premiul lui... ciprian porumboiu!

@ pauline: ai vz filmele?
Se poate mai ALS, nici un "@" pt mine? :P You is ignoring me :(.
Ti-au dat astia sah mat cu Ciprian hehe damn typos :D. Mi-a placut ultima scrisoare catre Razvan, ma gandeam ca o sa apara si Ebert pe-acolo, anul trecut parca avusese accidentul ala cu soldul si sotia sa ii trimitea scrisori de la Cannes. A devenit mult mai soft si mai tolerant pe masura ce a trecut timpul, dar tot ramane unul dintre cei ale caror cronici le citesc cu placere. Nu ma gandeam ca va veni fix la Parnassus, pe care il astept cu nerabdare (revin la intrebare,n-ati reusit sa furati un poster or something de la Cannes :P?)...e de admirat spiritul lui,continuand sa faca ceea ce ii place,in ciuda dificultatilor.

Cat despre Antichrist si Enter the Void, from my experience,I learned to never judge a movie before seeing it,indiferent de reputatia regizorului sau de bashing, nici macar dupa trailere,fiindca productul final de multe ori difera.

"Mai ALS"?:D La cat te informezi ,esti cam dezinformata;) Iar o sa crezi ca am ceva cu tine,dar nu.:P Aduceti-i fetei un poster, e fana.:)
Despre ultima parte a mesajului tau...desi ALS s-a grabit in marea sa finete sa te aprobe(are motive intemeiate cred,care tin de etica profesionala, si...profesionista),eu zic ca desi te cred ca ai experienta,mi-ajung trei minute de trailer si sa citesc plotul,ca sa stiu daca merita sau nu sa pierd timpul.E o chestiune de bun-simt,de reatie fireasca ,imediata.
Sau ,da-mi tu exemple de regizori prosti care au facut suprize placute(ca invers sunt cu gramada).
Americanii sunt niste lasi in cronicile lor,sunt ca niste baietei care n-au acces la vitrinele deochiate olandeze si privesc pe gaura cheii cu mana la...Totul e un rahat de industrie si in Europa:"Sa socam,gradul de rezistenta la violenta al spectatorului a scazut,sa aducem matzele in farfurie,sa-l indobitocim si mai mult,simplu si la obiect,fara mari intrebari filosofice".
Zau asa.

buticut
24 May 2009, 14:21
"Mai ALS"?:D La cat te informezi ,esti cam dezinformata;) Iar o sa crezi ca am ceva cu tine,dar nu.:P
Dap,iar cred asta. Persuade me that I am wrong.

mi-ajung trei minute de trailer si sa citesc plotul,ca sa stiu daca merita sau nu sa pierd timpul.
Nu in toate cazurile...de cate ori nu ti s-a intamplat sa iti placa plot-ul,dar sa constati ca executia e proasta? Iti ajung 3 minute de trailer? Depends on the trailer. Trailerele sunt inselatoare, de aceea nu am foarte mare incredere in ele...intr-adevar imi vine mai greu sa imi amintesc de trailere mai rele decat filmele,dar invers imi vin multe exemple in minte. De multe ori se intampla sa "dea" prea multe detalii (Armored, Benny and Joon - iti dezvaluie chiar finalul), alteori baga toate glumele in 2 min 30 s sa te faca sa crezi ca tot filmul e amuzant (Mr. Woodcock) sau baga toate secventele tari,filmul fiind mult mai slab in realitate (Spider-Man 3) sau uneori apar in trailer personaje care nici macar nu sunt in the final cut (The Invisible). Daca nu as fi stiut nimic de Sweeney Todd, nu as fi ghicit din trailer ca e musical. Hai ca in primul izbucneste Sweeney cu "I will have vengeance...", dar al doilea nici macar asta nu are. Trailerul de la Snatch. nu dezvaluie nici el prea multe, iar in trailerul de la Sherlock Holmes cred ca sunt toate secventele explozive si de fapt filmul va fi mult mai serios decat pare. Si trailerul de la "About Schmidt" e inselator, filmul nefiind nici pe departe amuzant,ci mai degraba depressing. Nici macar Antichristul nu da prea multe spoilere...si oricum tie parca nu iti placeau filmele horror, asa ca e cam aiurea sa critici filmele apartinand acestui gen,doar pentru ca pe tine nu te atrage genul in sine.

Trailerele sunt menite sa te atraga,de aceea o sa iti arate tot ce e mai bun in ele.Desigur, un film poate sa mi se para interesant sau nu,in functie de ce am vazut in trailer, dar de aici pana la a-l cataloga ca fiind "bun" sau "rau" fara sa il vad inainte, e cale lunga.


Sau ,da-mi tu exemple de regizori prosti care au facut suprize placute(ca invers sunt cu gramada).
Michael Bay, Joel Schumacher, Pitof (Vidocq-ul lui e acceptabil), Paul W.S. Anderson (idem cu Death Race), Roland Emmerich (idem cu Patriotul).

Totul e un rahat de industrie si in Europa: Parca erai all-european! :-?

On topic: Tot cred ca Resnais va lua palma:D.

Pauline Kael
24 May 2009, 14:41
Oki,poate mai demult ma agasai nitel,dar chiar n-am nik cu tine(dovada ,remember,te-am sustinut de cate ori am avut ocazia,nu poti nega asta).
Esti inteligenta si as vrea sa nu fi formalista sau conformista.Nu e bine pt tine.
Cand vezi un trailer,stii al cui e filmul,ce e cu el,din ce gen face parte,etc.Am citit acum pe google.fr despre "Anticrist" ,stiu si cum se termina.E un film menit sa socheze si atat,nu ma impresioneaza.
Am vazut Vidocq,Patriotul,Death Race(c'mon e distractie de mana a doua misto si atat),nu sunt mari surprize,ci incidente.
Stau si ma gandesc daca nu sunt eu retrograda,daca nu sunt complet tampita,dar nu: am principiile mele,le sustin,asa cum pot.Lars von Trier e un regizor mare,dar filmul asta a fost asa...ca o distractie,refulare pt el,culmea ,ca autorii au cele mai bizare preferinte,poate zice ca asta e filmul lui preferat din cele pe care le-a facut.Mi-e teama sa ma uit la film: stiu atmosfera apasatoare a filmelor lui,iar faptul ca e "un film irational'il face si mai fara rost.Citeam despre criticul acela bolnav: perceptia lui a fost mutilata,transformata,suferinta lui se incarca din poezia imaginilor filmului(are o calitate filmul: imaginile).Despre Noe: spit.
Despre cinema: a decazut peste tot,si societatea e mai rau ca in Evul Mediu,n-o sa fie bine,cultura influnteaza pana la urma masele,o sa fie aiurea cu atat violenta gratuita peste tot,nu mai exista repere.Nu sunt moralista,dar violenta trebuie sa aibe sens...Inainte mijloacelele erau mai limitate,autorii trebuiau sa substituie lipsa mijloacelor prin inteligenta,aluzii,fantezie,acum totul e un cosmar real,gratie si tehnologiei.Arta are lepra,gripa porcina,ciuma bubonica...ca in Evul Mediu.
Resnais ii place si lui ALS.

Mala Portugal
24 May 2009, 17:34
Noe merita Palm d'or-ul fie si numai retroactiv& compensatoriu, pt Irreversible, cu atat mai mult cu cat in 2002 l-a pierdut in fata Pianistului X( . Daca Enter the Void e peste el, cu atat mai mult!

Cat despre reactiile la Antichristul lui lvt, cred ca de la un punct, ca regizor iti permiti orice...inclusiv sa dezamagesti pana la dumezeu si'napoi....Iar lvt cred ca e unul dintre cei care si-au castigat dreptul. .Nici lui Godard de la o varsta nu i-au mai iesit toate. Dar nu-l fluieri pe Godard, sau pe von Trier.

Chambord
24 May 2009, 18:23
Bravo mr. Porumboiu pt Certain Regard (premiul Juriului + cel FIPRESCI). B-) Am si uitat cand Romania a plecat de la Cannes fara vreun premiu. Haneke a luat premiul FIPRESCI pt cel mai bun film din Competitie si are cele mai mari sanse si la Palma (doar 'A prophet' ar putea sa i-o sufle, cred dar juriile Competitiei nu sunt mai niciodata 'normale' asa ca anything gets way too possible :P ).

victor584694
24 May 2009, 18:45
Domnule Alex Leo Serban, revenind la "Inglorious Basterds", cum e Mike Myers (!!!) in rol de general ? :-O :-O

Dragomara
24 May 2009, 19:28
"Poliţistul adjectiv" a fost instalator
Ionuţ Stoica, actorul care joacă în filmul lui Corneliu Porumboiu, premiat la Cannes, în rolul poliţistului, are o poveste de viaţă tulburătoare. Înainte de a deveni actor al Teatrului "Elvira Godeanu" din Târgu-Jiu, Ionuţ Stoica a fost instalator la Reşiţa.

http://www.jurnalul.ro/stire-cultura/politistul-adjectiv-a-fost-instalator-508864.html

buticut
24 May 2009, 19:59
Sa le dea cineva un DEX, sa caute semnificatia cuvantului "tulburator". :)
Nu joaca rolul politistului, joaca doar rolul unui politist.

Dragomara
24 May 2009, 20:17
nu ştiu dacă citişi articolul, da' tulburătoare e povestea vieţii actorului. filmul nu-l văzui. încă. deci nu mă pot pronunţa. :D

Mala Portugal
24 May 2009, 20:28
si a fost anul lui HANEKE after all

buticut
24 May 2009, 20:43
nu ştiu dacă citişi articolul, da' tulburătoare e povestea vieţii actorului. filmul nu-l văzui. încă. deci nu mă pot pronunţa. :D

Poate sunt eu insensibila,da' mie numai tulburatoare nu mi s-a parut povestea vietii lui...:-/

buticut
24 May 2009, 20:46
Feature films

*
Palme d'Or
DAS WEISSE BAND (THE WHITE RIBBON) directed by Michael HANEKE
*
Grand Prix
UN PROPHÈTE (A PROPHET) directed by Jacques AUDIARD
*
Award for Best Director
Brillante MENDOZA for KINATAY
*
Award for Best Screenplay
LOU Ye for CHUN FENG CHEN ZUI DE YE WAN (Spring Fever)
*
Award for Best Actress
Charlotte GAINSBOURG in ANTICHRIST directed by Lars VON TRIER
*
Award for Best Actor
Christoph WALTZ in INGLOURIOUS BASTERDS directed by Quentin TARANTINO
*
Jury Prize Ex-aequo
FISH TANK directed by Andrea ARNOLD
* BAK-JWI (THIRST) directed by PARK Chan-Wook
*
Lifetime achievement award for his work
LES HERBES FOLLES (WILD GRASS) directed by Alain RESNAIS

Short films

Palme d'Or - Short Film
ARENA directed by João SALAVIZA
*
Short Film Special Distinction
THE SIX DOLLAR FIFTY MAN directed by Louis SUTHERLAND

Dragomara
24 May 2009, 20:55
nu ştiu dacă citişi articolul, da' tulburătoare e povestea vieţii actorului. filmul nu-l văzui. încă. deci nu mă pot pronunţa. :D

Poate sunt eu insensibila,da' mie numai tulburatoare nu mi s-a parut povestea vietii lui...:-/

nu eşti insensibilă, tu doar vorbeşti fără să citeşti, ca atâţia alţii, de altfel. :D şi ai perfectă dreptate, la fiecare colţ de stradă stă câte un actor, fost instalator. cum de nu i-oi fi văzut până acum?! :-/

Chambord
24 May 2009, 21:23
Da. A iesit cum ne-am inteles. :P Premiile mari au mers la marii favoriti : Palma la Haneke si Marele premiul al juriului la Audiard. OK. Rateurile ar fi la Cel mai bun regizor - Brillante Mendoza (Filipine), pentru "Kinatay" (BOOOOO !) si Cel mai bun scenariu - "Spring Fever" de Lou Ye (China) (boo !)

buticut
24 May 2009, 22:36
nu ştiu dacă citişi articolul, da' tulburătoare e povestea vieţii actorului. filmul nu-l văzui. încă. deci nu mă pot pronunţa. :D
Poate sunt eu insensibila,da' mie numai tulburatoare nu mi s-a parut povestea vietii lui...:-/
nu eşti insensibilă, tu doar vorbeşti fără să citeşti, ca atâţia alţii, de altfel. :D şi ai perfectă dreptate, la fiecare colţ de stradă stă câte un actor, fost instalator. cum de nu i-oi fi văzut până acum?! :-/

Eh poftim..una ma acuza ca citesc prea mult de pe IMeBeDeuri,iar alta zice ca nu citesc deloc. Cand am citit headline-ul cu povestea "tulburatoare", ma gandeam ca e ceva fost traficant de droguri orfan de ambii parinti si ajuns cu piciorul amputat in urma unui accident. Ce-i asa tulburator in a fi fost instalator? Big deal,bravo lui ca a ajuns unde a ajuns. Johnny Depp vindea pixuri prin telefon inainte sa fie actor :P. Macar romanii nu pot fi acuzati de lipsa de imaginatie cand e vorba sa aleaga titluri provocatoare.

Cat despre Cannes,parca mi-ar fi placut si mai mult scandal,cam previzibil :D. Macar s-a ales si Antichristul cu ceva :).

keepwalking
24 May 2009, 23:34
da' bine c-ati terminat cu sarabanda asta de snobism!

klein
24 May 2009, 23:53
Cat despre Cannes, parca mi-ar fi placut si mai mult scandal,cam previzibil :D.
da, si eu ma asteptam la ceva scandalos. Nu ca as fi vrut neaparat sa fie scandalos, dar credeam ca Huppert e contracurentului. Altfel e un palmares care pare corect.
Iar premiul pt Haneke nu cred ca este vreo datorie morala sau ceva de genul asta, cum scrie pe prima pagina a acestui site. Chiar cred ca Huppert (in cazul in care ea a avut rolul decisiv si nu a fost rodul unui vot democratic) are o afinitate cu universul lui H. nu e vorba de platirea datoriilor. Mi se pare prea simplu si ieftin sa vedem tot timpul niste interese de genul asta in spatele unor premii. Adica nu conteaza ce-a crezut despre film, bine ca acum cei doi sunt chit /:)

Dragomara
25 May 2009, 04:25
da' bine c-ati terminat cu sarabanda asta de snobism!

sunt de aceeaşi părere. şi oricum întotdeauna mi s-a părut cel puţin tembel să caracterizezi un film numai după ce zice X sau Y, care nici el nu s-a uitat până la final (LOL), să-ţi dai deci cu părerea fără să-l fi văzut, şi ceea ce e mai tragic să suţii că nici nu vrei să-l vezi! :-O

Pauline Kael
25 May 2009, 10:10
Ma bucur pt Charlotte(a spus ca nu mai vrea anticrist2 ,dar ca spera si la alta colaborare cu Lv T) si Haneke,pan' la urma Huppert e o femeie inteligenta.I-am vazut pe Tv5 Monde,direct de la Palais des Festivals.Cat despre marele premiu al lui Audiard,hm,chiar vreau sa vad filmul,desi pare cam prea corect politic...:-?
Sunt curioasa ce vor prezenta la anul la Cannes,vreo autopsie,vreun act necrofil,ca anul asta au avut drogati,avort,spanzurare,mutilare de organe sexuale(Haneke si Lv T au un fetish cu asta).

Chambord
25 May 2009, 10:22
da' bine c-ati terminat cu sarabanda asta de snobism!

sunt de aceeaşi părere. şi oricum întotdeauna mi s-a părut cel puţin tembel să caracterizezi un film numai după ce zice X sau Y, care nici el nu s-a uitat până la final (LOL), să-ţi dai deci cu părerea fără să-l fi văzut, şi ceea ce e mai tragic să suţii că nici nu vrei să-l vezi! :-O

si eu sunt de aceeasi parere : voi doi sunteti jenanti :-&

Pauline Kael
25 May 2009, 10:24
Chambord,pupici.
Keepwalking de ce e jenant?:-/ :-S Si mie mi s-a parut ca unii exagereaza cu snobismul la Cannes,dar nu toti.

keepwalking
25 May 2009, 10:32
domnu' Jambon,

cat oi fi eu de jenant, permite-mi sa-mi manifest usoara senzatie de greata vizavi de aceste discutii pedante si unsuroase in jurul unui festival de film.
va vad pe toti tinand cu doua degete silfidice cate o ceasca de ceai, chicotind gingas la auzul ultimelor "noutati" de la Cannes...vai, tu, ai auzit ca cutare e asa si pe dincolo...tu, draga, parca n-as miza pe x-ulescu, oh, oh....ce oroare filmul lui lars....

mai lasati-ma cu aerele astea de five o clock.

Chambord
25 May 2009, 10:39
Chambord,pupici.
Keepwalking de ce e jenant?:-/ :-S Si mie mi s-a parut ca unii exagereaza cu snobismul la Cannes,dar nu toti.

Aaa, da, Keepwalking nu e jenant, mi-am dat seama abia dupa ce i-am citit postul de mai sus.
Keepwalking este pur si simplu el insusi.

keepwalking
25 May 2009, 10:52
Chambord,pupici.
Keepwalking de ce e jenant?:-/ :-S Si mie mi s-a parut ca unii exagereaza cu snobismul la Cannes,dar nu toti.

Aaa, da, Keepwalking nu e jenant, mi-am dat seama abia dupa ce i-am citit postul de mai sus.
Keepwalking este pur si simplu el insusi.

da, mai, si chiar ma bucura treaba asta.

redmen
25 May 2009, 10:58
Calmati`va dragii mei.De`abia incepu saptamana.

Chambord
25 May 2009, 11:08
Chambord,pupici.
Keepwalking de ce e jenant?:-/ :-S Si mie mi s-a parut ca unii exagereaza cu snobismul la Cannes,dar nu toti.

Aaa, da, Keepwalking nu e jenant, mi-am dat seama abia dupa ce i-am citit postul de mai sus.
Keepwalking este pur si simplu el insusi.

da, mai, si chiar ma bucura treaba asta.

e de la prea mult Johnnie Walker, trust me.
nevermind, you just keep walking mr. Keepwalking !

StefanDo
25 May 2009, 11:10
Calmati`va dragii mei.De`abia incepu saptamana.

chiar aşa!

Pauline Kael
25 May 2009, 11:12
Dar baietii astia draguti n-au facut nik.Si daca s-ar intalni la un pahar de uischi s-ar pupa si s-ar felicita reciproc pt inteligenta,inspiratie,umor.
Chambord,iti place Charlotte? Nu e frumoasa,dar e sexy si talentata.

Chambord
25 May 2009, 11:20
@Pauline: nu am ceva special pt ea dar mi-a placut foarte mult in I'm not there (2007) unde joaca rolul sotiei lui Bob Dylan (ipostaza Heath Ledger) - pt cine n-a vazut filmul il recomand, cu caldura. E superb. Acolo am vazut ce ai semnalizat tu prin "nu e frumoasa dar e sexy". E 'ceva' in modul cum priveste si vorbeste.

keepwalking
25 May 2009, 11:23
cateva replici de pe topcul asta, mustind a bagare in seama:

"Huppert + Asia Argento + Ceylan + James Gray + Robin Wright Penn = kool" (uau!)

"Thanks for the feedback!Uhh ce invidie . Sper sa vezi si The Imaginarium of Dr Parnassus si Inglourious Basterds si Tetro si altele care mai merita a fi vazute.
"Coraline", "Up" si "9" FTW"

"Ziceti voi ce vreti, da' eu de abia astept sa il vad pe Depp acolo.

Sorry...short moment of fangirly-outburst." (eh!)

"illo, ai vazut ce iti pregateste Gondry?" (uau, ce, fato?)

"nu stiu daca de data asta Lee e mai consistent dar precedentul mi s-a parut decorativ si previzibil" (aham)

"Jay Weissberg e 'agentul' nostru infiltrat in Variety (ups, l-am deconspirat ), abia astept sa vad ce zice si prietenul poporului A.O. Scott de la NYT. A propos:

@ALS: ai zarit pe cineva de la New York Times ? Cine e venit: A.O. sau Manohla ? (ete nah!)

"au mai fost si dublati pe deasupra!!! pai ce atata scandal. Of, of, ce griji isi faceau francezii pt draga de Charlotte, dar mai ales pt sotul ei nevinovat . pai poate sa stea linistit Yvan. (Taci, tu!)

"Cat despre Antichrist si Enter the Void, from my experience,I learned to never judge a movie before seeing it,indiferent de reputatia regizorului sau de bashing, nici macar dupa trailere,fiindca productul final de multe ori difera. (yeah!)

Chambord
25 May 2009, 12:05
bravo Keep, ai muncit ceva sa faci Greatest Hits-u' asta. Bine, ai uitat destule kestii importante dar overall, e bine :-bd

"Bagare in seama" LOL Pai nu TOCMAI despre asta e vorba pe un forum ?!? Suntem seriosi la serviciu, pe forum "we're all a bunch of Jokers on the loose (well, most of the time)" (OK, la asta chiar vreau copyright =)) ). So, indiciul pt the big forum picture este relax.

keepwalking
25 May 2009, 12:08
da, da' asta e cea mai tare, tot marca chambord:

"daca nu poti intelege asta si chiar nu simti nici un fior cand se apropie cannes sau venetzia sau berlinu atunci degeaba mai scrii draku scenariile alea. ca sa fii un bun autor de film trebuie sa fii mai intai un cinefil vibrant. avea dreptate gorzo sa va injure. huo"

bravo, dom'le! fix asa e! :)

Gloria
25 May 2009, 14:35
O cronica la The Imaginarium of Dr. Parnassus, aici. (http://www.cinemagia.ro/stiri/the-imaginarium-of-doctor-parnassus-12388/)

Pauline Kael
25 May 2009, 18:21
O cronica la The Imaginarium of Dr. Parnassus, aici. (http://www.cinemagia.ro/stiri/the-imaginarium-of-doctor-parnassus-12388/)
Excelenta cronica ,comme toujours,miss Gloria.Credeti ca va intrece succesul lui TDK(dat fiind ca era Heath in film?)Inteleg ca Parnassus v-a placut...
Lars von Trier vi s-a parut chiar dezaxat?(tremurul,fobiile...) Era jovial-bizar?Ce v-a impresionat ? Dar Charlotte Gainsbourg se..."pisiceste" in stilul frivol-persuasiv al frantuzoaicelor,sau e ea asa, diafana,inteligenta? Era marcata de ultimul film?Va bucurati pt premiul ei?Ati venit acasa?:)Huppert e dura si rece?
Ce v-a placut cel mai mult?:)(scuze)

buticut
25 May 2009, 19:59
Credeti ca va intrece succesul lui TDK(dat fiind ca era Heath in film?)Inteleg ca Parnassus v-a placut...

E imposibil sa intreaca succesul lui TDK, Cavalerul a fost gandit din start ca un big budget movie, Batman Begins avusese worldwide incasari de peste 350 de milioane $, deci era de asteptat ca si acesta sa faca bani multi. Cu sau fara Heath,tot ar fi facut in jur de 600 de milioane. Desigur,moartea sa prematura a "contribuit" si ea,precum si buzz-ul primit pentru interpretare si filmul n-ar fi fost la fel fara el. In plus, compania de productie a exploatat acest lucru si s-au folosit de Heath la greu in campania de marketing,spre deosebire de Gilliam, care din cate am inteles a refuzat ca filmul lui sa fie inclus in competitia de la Cannes,tocmai pentru ca nu vroia sa para ca vrea sa profite de numele lui Heath ca sa isi faca reclama. Chiar si creditele filmului sunt un omagiu pt Ledger,pentru ca nu scrie Johnny Depp,Jude Law, Colin Farrell and Heath Ledger, ci A film by Heath Ledger and friends. Oricum mai toate filmele lui Gilliam sunt cult movies, nu blockbusters.

Si mie mi-a placut cronica la The Imaginarium...nu ma gandeam ca o sa se "integreze" asa de bine transformarile lui Tony in film. A primit mixed reviews, toata lumea lauda intentia, dar unii spuneau ca din bunele intentii nu au reusit sa faca un film bun si ca povestea nu este pe deplin satisfacatoare. Hehe ar fi o noutate ca Terry sa nu aiba parte de asemenea reviews,la cate ghinioane are.

Oricum prima secventa cu Heath e socanta,cu fata intreband "Is he dead?". Cred ca o sa imi smulga o lacrima, I was like OMG! :O cand am vazut pozele on the set...la fel s-a intamplat si cu unul dintre ultimele sale interviuri in care zice ca dupa The Tree of Life, "I will drop to the ground dead for a year". Cum s-a prelungit anul lui...:(

Ajuns-ai acasa Gloria :D?Hehe cred ca o sa iti ia o saptamana sa te refaci. Multumim de reportaje,de poze...me likes to keep in touch with everything :).

bre
26 May 2009, 13:40
Despre cinema: a decazut peste tot,si societatea e mai rau ca in Evul Mediu,n-o sa fie bine,cultura influnteaza pana la urma masele,o sa fie aiurea cu atat violenta gratuita peste tot,nu mai exista repere.Nu sunt moralista,dar violenta trebuie sa aibe sens...Inainte mijloacelele erau mai limitate,autorii trebuiau sa substituie lipsa mijloacelor prin inteligenta,aluzii,fantezie,acum totul e un cosmar real,gratie si tehnologiei.Arta are lepra,gripa porcina,ciuma bubonica...ca in Evul Mediu.
Resnais ii place si lui ALS.


asta e epoca explicitului!!! puneam o intrebare in "credeti in dumnezeu?" apropo de arta, daca trebuie sa fie ea morala sau nu. si m-am gandit ca pana la urma, ne putem bucura de un schiele sau de un bunuel sau de alte manifestari artistice cu subiecte tabu fara sa ne "rusinam", ca putem sa le admiram din punct de vedere stilistic, chiar daca nu suntem de acord cu conceptul.
dar de la asta pana la a vedea la tot pasul vilolenta, sex, sange, matze, erectii si altele -ai zis-o bine pe aia cu lepra (exista la noi un pictor care chiar picteaza oameni cu bube)...eu una incep sa ma sufoc.

Chambord
29 May 2009, 09:37
http://www.mediafax.ro/cultura-media/politist-adjectiv-locul-al-trei-in-topul-celor-mai-bune-filme-de-la-cannes.html?1706;4461861

klein
29 May 2009, 12:13
acum am vazut si eu primele imagini din filmul lui Porumboiu. Imi era frica sa nu fie o vorbarie lunga, dar secventa asta a eliminat orice temere. Porumoiu mi se pare un tip super inteligent si e clar ca "A fost sau n-a fost" nu a fost un accident. e singurul din generatia asta noua care propune ceva original in felul in care isi abordeaza subiectele.
Iar Vlad Ivanov (parca asa il cheama) imi da fiori. Nu stiu ce fel de personaj joaca aici, dar de la 432 nu mai pot sa-l vad altfel decat in postura de marlan.

Alex Leo Serban
29 May 2009, 13:25
haha
o sa-i transmit kiar diseara, dupa proiectia 'amintirilor din epoca de aur' - sint convins k o sa fie fericit! in realitate e extrem de simpatic - afabil, cald, plin de umor...

iar in filmu lu porumboiu nu e mirlan, dar e si mai chilling :D

keepwalking
29 May 2009, 13:56
.
Iar Vlad Ivanov (parca asa il cheama) imi da fiori. Nu stiu ce fel de personaj joaca aici, dar de la 432 nu mai pot sa-l vad altfel decat in postura de marlan.

mie personal nu mi-a inspirat aceasta senzatie.
stiu ca asa s-a vrut sa para un tip perfid, maniac, grosier, dar, dupa parerea mea, personajul Bebe nu a fost suficient de credibil in "marlania" lui.

klein
29 May 2009, 13:56
haha
o sa-i transmit kiar diseara, dupa proiectia 'amintirilor din epoca de aur' - sint convins k o sa fie fericit! in realitate e extrem de simpatic - afabil, cald, plin de umor...

iar in filmu lu porumboiu nu e mirlan, dar e si mai chilling :D
chiar te rog sa ii transmiti. si daca mai e si e "extrem de simpatic - afabil, cald, plin de umor..." adauga si un :-*
;)
si mai chilling ??!! omg :-O

klein
29 May 2009, 14:00
.
Iar Vlad Ivanov (parca asa il cheama) imi da fiori. Nu stiu ce fel de personaj joaca aici, dar de la 432 nu mai pot sa-l vad altfel decat in postura de marlan.

mie personal nu mi-a inspirat aceasta senzatie.
stiu ca asa s-a vrut sa para un tip perfid, maniac, grosier, dar, dupa parerea mea, personajul Bebe nu a fost suficient de credibil in "marlania" lui.
de fapt nu cred ca marlan e termenul potrivit, dar e singurul care, macar prin sonoritate, reda ceea ce am simtit fata de personaj. si e cel mai credibil personaj negatif din istoria cinematografiei romanesti.

corinka
29 May 2009, 23:34
Klein, Vlad Ivanov mi se pare de-a dreptul fermecator. L-am vazut in seara asta in Amintiri din epoca de aur, joaca rolul unui sofer de camion care transporta gaini. :)) Si nu e marlan deloc, din contra...

klein
30 May 2009, 08:50
Klein, Vlad Ivanov mi se pare de-a dreptul fermecator. L-am vazut in seara asta in Amintiri din epoca de aur, joaca rolul unui sofer de camion care transporta gaini. :)) Si nu e marlan deloc, din contra...
Ivanov fermecator :) oricum, e bine ca nu a ramas stampilat de la 432.

Gospin
06 Jun 2009, 18:56
Marlan nu e cu siguranta , da' parca fermecator e prea mult :)) !